Geëvacueerde Abonne's op en Agenten van ons Blad! Onze Soldaten. Duitsche schepen en zaken in Ned.-lndie. Vliegtuigen boven België. Marktberichten Burgerlijke Stand Abonné s op ons blad die geëvacueerd zijn, gelieven zoo spoedig mogelijk hun tegenwoordige woonplaats op te geven. Zij kunnen zich vervoegen bij onzen agent ter plaatse of den kantoorhouder der Posterijen, die dan wel zoo goed zullen zijn hun adres aan ons door te geven. Agenten van ons blad die geëvacueerd zijn, willen wel om gaand melden, in welke Gemeente zij thans verblijven, terwijl zij dan tevens mede kunnen deelen of zich ook meerdere geëvacueerde abonne's op die plaats bevinden. Wij zullen dan maatregelen treffen dat zij de krant aan een bepaald adres kunnen afhalen. Daar brieven en briefkaarten door de post momenteel niet worden bezorgd, gelieve men ons op andere wijze te berichten. Rechtszaken Nagekomen Advertentie Voor Schuilkelders Slooperij H00RNICK Achtersingel, Middelburg. Het Vrouwenhoekje In deze uren vol beproeving voor land en volk gaan onze gedachten uit, naar onze land- en zeemacht, onze mannen en zonen, die geroepen zijn land en volk tegen een schandelijken, volkomen on- gemotiveerden aanval te verdedigen, zoo het moet, met den inzet van hun leven. Zij hebben een ontzaglijk zware taak. Ons volk in al zijn geledingen, ziet met eerbied en dankbaarheid, dat zij zich in beslissende uren, op voortreffe lijke wijze en met groote dapperheid van die taak hebben gekweten. Wij denken niet zonder huivering aan de moeilijke dagen en uren die hen in de toekomst nog kunnen wachten. Maar waar ze ook zijn en in welke omstandigheden zij zich ook mogen be vinden, ons volk leeft met hen mee en de bede leeft in ons hart: Hun schild en hun betrouwen, Weest Gij 't, o God hun Heer, Op U doe hen steeds bouwen, Verlaat hen nimmermeer! BATAVIA. De gisteren ingestelde commissie voor het rechtsverkeer met den vyand neemt alle Duitsche bedreven en Duitsche schepen in Nederlandsch- Indie onder haar beheer en zal dit voe ren zooals dit in het belang van het Koninkrijk raadzaam is. De meeste der betrokken handelsza ken worden gesloten, verzegeld en onder bewaking gesteld. BATAVIA. De verkoop van alle muni tie en wapens is thans stopgezet. De za ken welke hierin handel draven staan onder controle en bewaking van de po litie. BERLIJN. De Belgische radio deelt mede, dat om 7 uur 21 vliegtuigen boven Luik en omgeving gevlogen hebben. Zij begaven zich in Noordelijke richting. GOES. Veiling van 10 Mei. Prei 3 3,50, spinazie 36,50, uien 2, witlof 5 8.50, bonte aardappelen 3,403,70 gld. p. 100 kg; peterselie 3, rabarber 12,50, radijs 12,50, rammenas 3,504, sel derij 25,50, wortelen 13 gld. p. 100 bos. Bloemkool 1026, kropsla 25,60 gld. gld. p. 100 stuks. Bloemen: narcissen 1, tulpen 13 gld. p. 100 bos. Van 1—7 Mei. SOUBURG. Bevallen: L. de Jong geb. Hoogesteger z.; L. Koch geb. Braat z.; A. v. d. Linde geb. Dijkstra d.; L. Kasse geb. Wondergem z. Ondertrouwd: A. Francke 31 j. en M. Davidse 26 j.; J. de Bruyn 21 j. en W. M. Huibregtse 20 j. (Nbl.) KOUDEKERKE. Ondertrouwd: A. de Witte 28 j. en E. Caljouw 26 j.; J. J. Er is één middel, dat RATTEN i en MUIZEN onmiddellijk uitroeit Doozen a 50 en 90 ct. verkrijgbaar bij Uw Drogist MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, De tegenstelling natuur-cultuur is in onze dagen wel heel groot. Wat in de natuur in eenige weken tot openbaring kwam is in één woord, overweldigend. Wij genieten daarvan op onze wandelin gen langs onze bolwerken en singels. Na de lange winter waardeeren wij onzen rijkdom aan natuurschoon in en om onze stad weer dubbel. Over wat de cultuur ons biedt en waar van we iederen dag in krant en radio een resumé krygen, zullen we het zwij gen maar toe doen. Dan voelen we de te genstelling van Gods heerlijke schepping en datgene wat de mensch wrocht, zeer diep. En toch zou er die tegenstelling niet behoeven te zijn. Terugkeerend tot onze stad; de architectonische schoonheid van onze kaaien wordt door een statige boomenry juist verhoogd. En hoe kaal zou ons Damterrein zyn zonder plant soen. Neen, natuur en cultuur behoeven géén contrasten te zijn. Daaraan werden we ook herinnerd nu onze Raad aan de Z.L.M. een prachtig stuk grond, midden in de natuurweelde van het Molenwater, cadeau gaf, om daarop een Landbouwschool te stichten. In het hartje van de stad en toch temid den van een heerlijk stukje natuur, vin den de jonge boeren van heel Walcheren een verzamelpunt in hun school. Wij be groeten deze nieuwe onderwijsinrichting met bizondere sympathie en we vinden het heerlijk dat ook hierin onze stad centrumgemeente werd. Als hiermee den bloei en het welvaartspeil van land- en tuinbouwend Walcheren wordt bevor derd, dan heeft dat ook een gunstigen weerslag op onze stad. En wij voelen niets voor een tegenstelling tusschen stad en land. Veeleer op een op elkander gerichte samenwerking. Welnu, die wordt met het stichten van een land bouwschool toch zeker bevorderd. Trouwens, een tegenstelling van stad en land hebben we hier nooit gehad. De weeksche feestdag voor de boeren, de Donderdagsche marktdag is er eveneens een voor de burgers. In de eerste plaats natuurlijk voor den winkelstand. Maar toch ook voor allen die nog niet geheel zijn afgestompt van wat eigen Zeeuwsche fleurige en kleurige schoonheid te zien geeft. Dan wordt er gemarkt en gewinkeld. Stoep af, stoep op in L. Delft en Lange- viele. Dat zou nu anders worden in het seizoen. 1940. Dan zouden er de practi- sche, makkelijke trottoirs zijn. .Dan j kreeg iedere zaak, iedere mooie winkel, dezelfde behoorlijke kansen van de kijk en kooplustigen. Dat zou zoo geweest zijn als Ged. Staten niet zoo bezorgd waren geweest over den toestand van de ste delijke portemonnaie en over de degra datie van oudheidkundige schoonheid van die straten. B. en W. hebben voor die argumenta tie het hoofd niet in den schoot gelegd. Straten in het algemeen en ook deze stra ten hebben een functie voor het verkeer. Goede trottoirs halen de wandelaars van den rijweg. Stoepen en keldervallen bren gen de wandelaars juist op den weg. Daarom trottoirs. Het is in het belang van den winkelstand, dat het publiek ge makkelijk de winkel kan bereiken en de etalages ongestoord kunnen worden be keken. Daarom trottoirs. Als nu geen trottoirs worden aangelegd, dan zal het toch zoo lang niet meer kunnen duren, zeker niet, als door deze straten in ver band met het streekplan Walcheren, meer verkeer wordt geleid. En de kosten worden veel hooger als eerst een bestra ting wordt aangelegd en later pas wordt overgegaan tot trottoiraanleg. Daarom ook vanwege de kostennu trottoirs. En heel de Raad zei: Nu trottoirs. Geen trottoirs. Wel trottoirs. Geen... enz. Nu moet de Kroon beslissen. En op korten termijn zal een zeer deskundige commissie adviseeeren. Verkeersdeskundigen en schoonheids- dito in één commissie. Ik ben wel nieuwsgierig naar dat rap port. Wat doen wij toch allemaal graag heel gewichtig. En de wereld staat in brand. En de natuur strooit overdadig met groen en bloesempracht. En de ouwe blauwe Langedelftstoepen liggen geduldig hun beurt af te wachten. Een Pinkstergroet van STENTOR. Huysman 24 j. en J. Sanderse 23 j. Getrouwd; P. Brasser 29 j. en L, Brasser 24 j.: F. J. Fritz 25 j cu L. Willemse 22 j.; W. A. de Witt 28 j. en E. Caljouw 26 j.; J. Sinke 32 j. en C. Boone 23 j,D. P. Lobel 26 j. en P. van Soelen 31 j.P. H. Hekkema 35 j. en H. J. baronesse van Lynden; J. Huisman 24 j. en J. Sanderse 23 j.; D. P. Lobol 26 j. en P. van Soelen 31 j. Bevallen: S. J. J. Kramer geb. San derse d.; M. J .Boone geb. Tavemer d,; L. Flipse geb. Bimmel d.; P. van Heu len geb. Dingemanse z.L. Verhage geb. Wielemaker z.J. Schout geb. Maas d.M. de Buck geb. Aarnoutse d. M. A. van der Linden geb. Prince d.; A. E. Chef d'Hotel geb. Fontein z. Overleden: J. Buijsrogge 66 j., vrouw van A. Gideonse; E. Dingemanse, 65 j., vrouw van A. Wallenburg. (V. C.) Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. Over de maand April. 's-GRAVENPOLDER. Ondertrouwd: 18, Pieter Walhout, 31 jaar te Borssele en Maria Hoekman, 29 jaar; 26, Huber- tus Cornelis Heyboer, 33 jr. en Johan na Frederika Smeitink, 32 jaar. Getrouwd: Cornelis Schreurs, 37 j. te Ovezande en Adriana Vermeulen, 34 jaar. Overleden: 15, Jozina Pieternella Ste- ketee, 75 jaar, ongehuwd. 29. Een levenloos kind van het man nelijk geslacht van Cornelis de Jonge en Willemina Boogerd. KORTGENE. Geboren: 4, Adrlaan Abraham z. v. Dignis Pieter Janse en Geertje de Smit: Maria Jannetje d. v. Dignis Pieter Janse en Geertje de Smit. Geertruida Lena d. v. Cornelis Eliza van Velzen en Lena Boot. (N.-B.) KOLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: 3, Cornelis Jan Clement 21 j. jm. te Kort- gene en Pieternella van der Weele 22 j. jd. (N.-B.) AXEL. Huw.-aang.: 20 April, Sander Johannes Jan Wyna, 29 j. jm. en Jaco- mina Janna Dleleman, 22 j. jd. Huw.-voltr.18 April: Jan Scheele van Schoondijke, 25 j. jm. en Janna Die- leman, 22 j. jd.; 25, Benignus Maria Ce- lie van Koewacht 31 j. jm. en Angela Leonie Maria van Eek, 27 j. jd. Willem de Groote 27 j. jm. en Jacoba van Hoorn, 22 j. jd. Geboren: 6 April, Petrus Johannes z. v. Petrus Breepoel en Pieternella de Regt;; 9, Adriaan Nicolaas z.v. Peter Jacob Knieriem en Frangoise Cornelia de Jonge10, Marleen Melanie Camilia, d.v. Augustus Franciscus Lippens en Marga- retha Maria de Maertelaere. 12, Pieter, z.v. Marinus Jan Brandes en Helena Anna van Alten. 13, Hendrik Reinier, z. van Johannes Jan Kotvis en Adriana BoeijeMaria Elisabeth Neeltje d.v. Cor nelis Jan van Drongelen en van Adriana Verhelst; 19, Janneke Leuntje, d.v. Lou- rens Rinn en Christina Maria Hamelink 20, Janna Maria d.v. Reinier Scheele en Aaltje Adriana de Feijter; 25, Pieter Cornelis z.v. Adriaan Frangois Haak en Janna Koekkoek. Overleden: 5, Neeltje Martha van Bendegem 67 j., echtg. van Jacobus Leu- nis; 9, Jan den Hamer, 67 j., echtg. van Johanna Levina Jansen van Rosendaal; Adriaan Verschelling 40 j., ongeh.; 14, Adriana Goossen, 68 j., ongeh.; 26, Ja cobus Levinus van de Ree, 54 j. echtg. van Adriana de Putter te Zaamslag. (Ax. Crt.) duizenden stuks BALKEN en PLANKEN, SPOORBIELS enz OVER JONGE GROENTE EN NOG WAT. In dezen tijd van het jaar kost het ons niet veel hoofdbrekens om telkens weer voor den dag te komen met een smake lijk, voedzaam en gezond soepje als in leiding van het middagmaal. Het mate riaal de „groentebouillon" ligt zoo voor ons klaar. Daarmee bedoel ik allerminst, dat we weer op de ouderwetsche manier onze kostelijke jonge groente met veel water moeten gaan opzetten, om er op die ma niet slechts een hoeveelheid uitgeloogde vezels van in de groenteschaal te doen: met die methode hebben we voor goed gebroken. Maar toch laten onze ook zonder wa ter opgezette spinazie, postelein, stoof- sla, snijbiet, raapsteeltjes enz., als ze gaar zyn vaak een bodempje vocht in de pan achter dat te veel is om als sausje bjj de groente dienst te doen. Verder is er de bloemkool en straks ook de asper ge. By de bladgroenten bestaat het bo dempje overtollig kooknat dat we daar vinden uit louter onverdunde groente- bestanddeelen. Eén of twee Maggi's Bouillonblokjes of een paar theelepeltjes Maggi's Aroma en niemand zal zich beklagen over ge brek aan geur en smaak! Willen we er ook een gedeelte van de groente zelf in tei pas brengen, dan kan dat heel goed: we houden van de ge kookte groente een klein restje achter en we gebruiken dat om den volgenden dag op de soep een meer bepaald stempel van herkomst te drukken. Zulke soepjes geven we echter niet op denzelfden dag, dat de groente gebruikt wordt: dat zou, wat smaak betreft, te veel van het goe de worden. Spinaziesoep (4 personen). Het overtollige spinazie-kooknat, aangevuld met water tot 1 1, 3 Maggi's Bouillon blokjes, 60 gr. (3 afgestreken eetlepels) boter, 60 gr. (6 afgestreken eetlepels) bloem, 1 melk, desverkiezende een restje gekookte spinazie (b.v. vier eet lepels). Los de Maggi's Bouillonblokjes op in wat kokend water, voeg er het overge houden spinazie kooknat by en vul de hoeveelheid vloeistof aan met water tot 1 liter. Verwarm roerende de boter met de bloem tot een gelyk papje, voeg er bij kleine scheutjes tegelijk de vloeistof bij, daarna het restje spinazie en tenslotte de melk, die slechts even mee aan de kook wordt gebracht. Maak de soep op smaak af met wat zout. Posteleinsoep(4 personen). Het overtollige kooknat van postelein, aangevuld met water tot 1% I, 3 Mag gi's Bouillonblokjes, 60 gr. (3 afgestre ken eetlepels) boter, 60 gr. (6 afgestre ken eetlepels) bloem, 1 ei, desverkiezen de een klein restje gekookte postelein. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in wat kokend water, giet dit bij het poste- leinnat en vul de hoeveelheid vloeistof verder aan met water; voeg er naar smaak wat zout by. Verwarm roerende de boter met bloem tot een gelijk meng sel, giet daarbij scheutje voor scheutje de vloeistof met desverki-' zende het rest je gekookte postelein; Iaat de soep even doorkoken en giet ze dan voorzichtig en onder voortdurend roeren by het in de soepterrine geklopte ei. Groentesoep met restje kooknat vain stoofsla. Het overtollige kooknat van stoofsla, aan gevuld met water tot 1% 1, 3 Maggi's Bouillonblokjes, 4 worteltjes, klein stuk je bloemkool, wat peterselie en bladsel derij, ons vermicelli; 20 gr (1 afge streken eetlepel) boter. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in wat kokend water, giet dit bij het kook nat van de sla en vul het aan met zoo veel water, dat in het geheel 1*4 1 vloei stof wordt verkregen; breng dit aan de kook en voeg er de vermicelli, de fijnge snipperde worteltjes, de in kleine stuk jes verdeelde bloemkool en de fijngesne den seldery by. Laat de soep een klein half uur koken en roer er dan de fijnge sneden peterselie en de boter door. LET OP HET JUISTE GEWICHT. De commissie tot voorlichting op huishoudelijk gebied uit de afdeeling Amsterdam van de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen schrijft: Io. Iedere huisvrouw zorge ervoor, een betrouwbare weegschaal en dito liter maat in eigendom te hebben. Alleen dan kan haar controle op gewicht en maat van vaste en vloeibare waren zuiver zijn. 2o. Wat de verpakte waren betreft: (suiker, peulvruchten, meelsoorten), blykt, dat herhaaldelyk de inhoud van pakketten, zakken en doozen niet in overeenstemming is met het aangegeven netto-gewicht. 3o. Het gewicht van brood is van vele factoren afhankelijk, zoodat géén stan daardgewicht kan worden opgegeven. By twyfel aangaande de juiste hoeveel heid wende men zich tot den Keurings dienst van Waren. 4o. De kooper heeft het recht te zien welk gewicht hem wordt gegeven. De schaal dient dus zóó geplaatst te zijn, dat controle door den kooper zonder moeite kan geschieden. UIT DE MODEBLADEN.. Beyer's Mode für Alle staat weer klaar voor het komende seizoen eenige waardevolle tips te geven. De fleurige strandpagina doet het hart opengaan; onder de vele leuke pakjes en „zonne- jurken" zien we o.a. ook een gestreepte strandjas van cretonne. Behalve al leraardigst, is deze zeer practisch door zyn lange mouwen, en hooggesloten hals, want lang niet iedere huid kan na een zeebad aan de felle zon worden blootge steld. Ook zijn er voor huis en kantoor vele vlotte jurkjes. Deze zyn voor het mee- rendeel eenvoudig gehouden, temeer daar de vroolijk bedrukte zomerstoffen zich zelf voldoende garneeren en juist met weinig opschik het goede effect berei ken. Bij de meer gekleede japonnetjes is het steeds de rok, die opvalt door haar jeugdig aandoende wijdte, welke vooral door klokken, plissée's en plooien ver kregen wordt. Dat de „casaque", na even van het tooneel verdwenen te zijn geweest, weer terugkomt, bewijst dat deze dracht zeer gewaardeerd wordt. Men kan de casaque inderdaad haast bij alle gelegenheden dragen, daar hij door zijn lengte nimmer „te" sportief aandoet. Korte jasjes, los hangend of getailleerd; lange mantels, sportief en gekleed, dikwijls zonder kraag. Zeer elegant is het model, waar bij de ruimte in de rug werd verwerkt. Hoe grappig geborduurde kinderklee- öing is, kan men op de kinderpagina's goed zien. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor- en Rywiel- wet en/of het Motor- en Rywielreglement en/of andere verkeersverordeningen C. A., 's-Heer Arendskerke fl b. s. 1 d. h.J. de V. te 's-Heerenhoek f 0,50 b. s. 1 d. h.; M. A. J. R. te Vlissingen f2 b. s 1 d. h.; I. J. te O.- en W.-Sou- burg f 1 b. s. 1 d. h.; W. de R. te Vlis singen f 1 b. s. 1 d. h.C. de S. te Kou- dekerke f 3 b. s. 2 d. h.G. G. te Mid delburg f 1 b. s. 1 d. h.; J. A. K. te Mid delburg f 0,50 b s. 1 d. h.D. v. d. H. te Vlissingen f2 b. s. 2 d. h.; F. J. L. te Vlissingen f 2 b. s. 2 d. h.J. M. te Koudekerke fl b s. 1 d. h.; P. L. N. te Middelburg f 1 b. s. 1 d. h.; A. v. R. te O- en W.-Souburg fl b. s. 1 d. h.; W. v. d. K. te Goes fl b. s. 1 d. h.; J R. te Koudekerke f 5 b, s. 3 d. h.P. B. R. te Schore f 1 b. s. 1 d. h.J. M. B. te Goes fl b. s. 1 d. h.; A. G. te Krui- ningen f 1 b. s. 1 d. h.; M. J. te Krab- bendijke fl b. s. 1 d. h,; L. T. te Elle- woutsdyk f3 b. s. 2 d. h.; W. L. te Zoutelande f5 b. s. 3 d. h.; W. P. J. te Middelburg f 5 b s. 3 d. h.P. A. M. te Domburg f7,50 b. s. 5 d. h.; L. J. te Serooskerke, vryspraak; A. v. d. G. te Driewegen f 3 b. s. 2 d. h.L. C. W. te Haarlem f3 b. s. 2 d. h.; J. V. te Kortgene, teruggave aan zyn ouders zonder toepassing van straf; J. S. te Kruiningen f 2 b. s. 2 d. h.P. K. te Koudekerke fl b. s. 1 d. h.P. v. W, te Goes fl b. s. 1 d. h.; J. C. v. G. te Hansweort fl b. s. 1 d. h.; A. S. te Middelburg, teruggave aan zyn ouders zonder toepassing van straf; A. H. v. S. te Middelburg, teruggave aan zyn ouders sonder toepassing van straf J. M. V. te Middelburg, teruggave aan zyn ouders zonder toepassing van straf; J. G. te Middelburg f 2 b. s. 2 d. h.P. O. te Serooskerke f 2 b. s. 2 d. h.C. W. te O.- en W.-Souburg fl b. s. 1 d. h.; J. N. te 's-H. Arendskerke f 1 b. s. 1 d. h. J. C. H. te Bergen op Zoom f 2 b. s. 2 d. h.; C. M. H. te Halsteren f3 b. s. 3 d. h.J. P. v. d. B. te Vlissingen f 3 b. en f 2 b. s. 2 d. h. voor iedere boete W. A. de J. te Biervliet f 1 b. s. 1 d. h. W. C. O. te Arnemuiden f 1 b. s, 1 d. h. M. v. L. te Middelburg f 1 b. s. 1 d. h. C. v. d. H. te Koudekerke f 1 b. s. 1 w. t. s.; P. V. te 's-Heer Arendskerke f 3 b. s. 1 d. h. Te Ierseke handelen in stryd met de bepalingen der Bouwverordening: J. de L. te Breda f5 b. s. 3 d. h. Terwijl hy schadelyk gedierte op spoort op grond by een ander in ge bruik, niet voorzien zyn van een schrif telijk bewys van den grondgebruiker: J. J. P. en A. A. P., beiden te Woens- drecht, ieder f 2 b. s. 1 d. h. Zijn hond, die wild of schadelyk ge dierte zocht in een jachtveld, waar hy, eigenaar van den hond, niet bevoegd was, den hond niet terugroepen of op halen: L. T. te Baarland, berisping. StraatschenderijA. C. te O.- en W.- Souburg f 3 b. s. 3 d. h. Op zyn erf iepenhout met een grooter doorsnede dan 7 c.M. ongeschorst laten staanP. de D. te Kortgene f 5 b. s. 5 d. h. Van een krijgsman beneden den rang van officier goederen, behoorende tot de kleeding in bewaring nemen, zonder schriftelyke vergunning door of van wege den bevelvoerenden officier ge geven: H. K. zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande f 15 b. s. 10 d. h. Maandag 13 Mei 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. 8.30 KRO. 9.30—12.00 NCRV. 8.30 Morgewyding. 9.30 Chr. Geref. Kerkd. Hierna Gew. muziek (gram.). 12.00 Gram. 12.30 Ber. ANP. 12.35 Gram. 12.45 Kon. Milit. kapel en gram. 1.45 Chr. gem. zangvereen. „Looft den Heer" en gram. 2.30 Gram. 3.00 Ens. Zingaresca en gram. 4.15 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.156.55 Hermann- trio en gram. 7.00 Declam. 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP., intern, overzicht, herh. SOS-ber. 8.25 Een vrouwenkoor en het NCRV-orkest. 9.109.40 Exegetische causerie. 10.00 Ber. ANP., actueel half uur. 10.30 Molto Cantabile. 11.15 Gram. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 u.770. Licht op voer fietsers: Zondag 8 u. 10 min. Maandag 8 u. 12 min. Dinsdag 8 u. IS min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3