ROODE STER Roosevelt confereert. Hulp van het Amerikaan- sche Roode Kruis. Zuid-Afrika en Nederland. Fransch Legerbericht. Het Pauselijk orgaan protes teert heftig tegen aanval op Nederland en België. Freiburg niet door de Engelschen gebom bardeerd. De indruk in Amerika. Geen enkel vliegveld in België meer door de Duitschers bezet. OVERBUREN De gevechten in België. Britsch leger België binnen getrokken. Nederlandsche gezant con fereert met President Roosevelt. Een groet van het Chr. Fransche Vakverbond. De Zwitsersche pers over den Duitschen aanval. Canada zal zooveel moge lijk hulp verleenen. Amerikaansch-ltaliaansche besprekingen. De toestand in Noorwegen onveranderd. Hevige gevechten bij Aken. Russisch-Duitsche bespre kingen. Moiotov ontvangt Duitschen Gezant. Predikbeurten Blijf bij luchtaanvallen of luchtgevechten binnen. Briefwisseling Uit de Provincie Burgers van Middelburg! Telegrammen Duitsche vliegtuigen boven Amsterdam. De maatregelen in Indië. FEUILLETON De heer Van Zeeland over den aanval op België. GOES. WALCHEREN Koudekerke. Loop der bevolking over de maand April 1940. GevestigdP. Blok C 14, dienstb., van N. en St. Joosland; L. A. Heij, A 138, verpleegster, van Acht- karspel; L. Schoe, D 217,1 landbouwers knecht, van Oostkapelle; T. Schwitters, B 395, kinderjuffrouw, van Amsterdam; A. van Iren met gezin, E 40, onderwijzer, van Middelburg; J. Sinke, B 3, landb.kn. van Ritthem; C. Versluis, E 64, zonder, „Olive is een schrede vooruit gegaan", WASHINGTON. President Rooseveld heeft een langdurig onderhoud gehad met verschillende politieke leiders en met den Chef van den Vlootstaf in ver band met den aanval van Duitschland op Nederland en België. Het Amerikaansche Roode Kruis is in verband met de aanvallen op Nederland en België een actie begonnen voor het bijeenbrengen van 10 millioen dollar voor hulpverleening. De Zuid-Afrikaansche eerste minister, generaal Smuts, heeft in een radio-rede herinnerd aan den nauwen band, die Ne derland en Zuid-Afrika verbindt. In het Fransche legerbericht werd er gisteravond op gewezen, dat na den aanval van Duitschland op Nederland, België en Luxemburg, de Fransch-Brit- sche troepen terstond aan het geheele front van de Noordzee tot de Moezel in beweging zyn gesteld. Bij de luchtgevechten boven Fransch gebied zouden 44 vijandelijke Duitsche vliegtuigen zijn neergehaald. De „Observator© Romano", zoo wordt uit Vaticaanstad gemeld, bevat een hef tig artikel tegen den aanval van Duitsch land op België en Nederland. Het Duit sche optreden, waarvoor geen enkele rechtvaardiging te vinden is, wordt kort weg schrikwekkend genoemd. België, Nederland en Luxemburg hebben steeds nauwgezet en loyaal hun neutraliteit ge handhaafd. Van Engelsche zijde wordt gelogen straft een Duitsch bericht, dat Engel sche vliegers de doode stad Freiburg zouden hebben gebombardeerd, waarbij enkele personen zouden zijn gedood. Men heeft hier zoo heet het te doen met een onbeschaamden leugen. De Amerikaansche bladen zyn verbijs terd over den inval' van Duitschland. De bladen weigeren de Duitsche argu menten tot rechtvaardiging te aanvaar den. Ook president Roosevielt verklaarde vol sympathie te zijn voor de aangeval len landen. BRUSSEL. Thans kan gemeld wor den, dat in België geen enkel vliegveld meer door de Duitschers is bezet. Het volgende overzicht van den strijd in België wordt gegeven: De aanval der eerste Duitsche afdee- iingen werd voorafgegaan door vliegtui gen. Verschillende vliegvelden werden gebombardeerd. Nergens evenwel wer den tastbare resultaten bereikt. Aan de eerste linie werden de Duit schers tot staan gebracht. De wijze waarop de geallieerde troepen hulp ko men bieden, is zeer bemoedigend. Thans worden de vruchten van een goed geor ganiseerd leger geplukt. door GRACE RICHMOND. 25.) o— „Ja, ik kan het zien, dat je zwaarder bent geworden en spieren gemaakt hebt", zei Jane bij zichzelf, terwijl zij het kiekje nog eens aandachtig bekeek. De uitdrukking in zijn oogen was ook geheel verschillend van den somberen blik, die er in te zien was, toen zfl hem pas leerde kennen. Daarop legde zij de kiekjes weg en ging weer aan het werk; en terwijl zij bezig was, zong het in haar hart. De lente en de zomer gingen lang zaam voorbij, en de omgang tusschen de twee families van Worthington Square en Gay Street werd steeds intiemer. In Januari had Shirley een langdurige, ernstige ziekte gehad, en mevrouw Bell en Jane hadden toen haar weg tot het hart van al de leden van de familie ge vonden; en Joseph Bell had alle gedach te aan het verschil van maatschappelijke positie op zijde gezet en ging eiken avond even aan bij de Foronsends, om te trachten Shirley's vader moed in te spreken, en deze Uet hem dan gewoon- Gisteravond werd uit Brussel gemeld, dat het Belgische leger zich volgens het vastgestelde plan terugtrekt op de hoofd verdedigingslinie. De Duitsche aanvallen waren op alle punten gestuit. De Duit sche actie is in aanzienlijke mate ge stuit door het opblazen van bruggen en het vellen van boomen. In Luxemburg is het tusschen Fran sche en Duitsche voorposten tot heviger gevechten gekomen. LONDEN. Bevestigd wordt, dat een Britsch expeditie-leger België is binnen getrokken. WASHINGTON. De Nederlandsche ge zant, Jhr Loudon, heeft op het Witte Huis een onderhoud gehad met presi dent Roosevelt. Uit Parijs wordt gemeld: Uit naam van 500.000 arbeiders heeft het Fran sche Christelijk Vakverbond zijn groet uitgebracht aan het Nederlandsche en Belgische volk en speciaal aan de arbei ders in die landen, die thans door den gemeenschappelijken vijand werden ge troffen. Naar uit Genève wordt gemeld, rea geert de Zwitsersche pers heftig en moedig tegen den nieuwen aanval van Duitschland, thans op Nederland en Bel gië. Zij geeft op duidelijke wijze uiting aan haar afschuw over dit optreden. De heer Van Zeeland, oud-minister president van België, heeft te New York waar hij momenteel vertoeft, uiting ge geven aan zijn smart en verontwaardi ging over den. aanval der Duitschers op België. De beproeving zal groot zijn, zoo zeide hy, doch het Belgische volk zal onder lei ding van zijn vorst, weerstand bieden. De heer Van Zeeland verklaarde, dat hij zoo spoedig mogelijk naar België zal terugkeeren. De Canadeesche eerste minister heeft heeft aan de Engelsche regeering ver klaard, dat Canada in verband met den Duitschen aanval op Nederland en Bel- België zijn inspanning zal vérhoogen. Het Amerikaansche vlootdeparte- ment heeft te kennen gegeven, dat de Amerikaansche ambassadeur te Rome een langdurig onderhoud heeft gehad met graaf Ciano. Omtrent het daarbij behandelde werden geen bijzonderheden medegedeeld. Uit Noorwegen werd gisteravond ge meld, dat de algemeene toestand on veranderd is. Bij Drontheim werd fel gestreden tusschen Duitsche en Noor- sche troepen. Op Belgisch gebied ten oosten van Aken, waren gisteravond de Duitsche en Britsche troepen in hevige gevechten gewikkeld. Bij de gevechten bij Evere werden 37 personen gedood en 21 ge wond. De Russische minister van Buiten- landsche Zaken heeft gistermiddag den Duitschen ambassadeur ontvangen. Het onderhoud duurde ongeveer 2 uren. MOSCOU. Moiotov heeft gisteren den Duitschen ambassadeur Von Schulen- burg notvangen. Het onderhoud duurde ongeveer 2 uur. Uit Brussel wordt gemeld, dat giste ren bij de luchtbombardementen de meeste slachtoffers zijn gevallen onder hen, die NIET in hun woning waren ge bleven. Met den meesten nadruk wijzen wij er nogmaals op, dat men bij luchtaanvallen binnen moet blijven en zich daar zooveel mogelijk moet beveiligen. Is men buiten, dan vluchte men bij anderen binnen of zoeke men zijn toevlucht in een schuil kelder. I Hetzelfde geldt voor luchtgevechten. Het is absoluut verkeerd en buitenge woon gevaarlijk om daar buiten naar te gaan kijken. Ned. Herv. Kerk. Goes, 9,30 u. cand. Bronkhorst (medew. kerkkoor en bazuinblazers), 6 u. ds v. Dyk. Maandag 9.30 u. ds Steinz. Wilhelminadorp, 9.30 u. ds Steinz, 2 u. ds Lammers. Maandag geen dienst. Heinkenszand, 9.30 u. ds Renting, 2 u. ds v. d. Waa. Maandag 9.30 u. ds Ren ting. Wissenkerke, vm. en nm. cand. Grolle. Doordat de posterijen op hoog bevel momenteel geen brieven, maar alleen drukwerken mogen afleveren, is het mo gelijk, dat ons vanmorgen berichten en advertenties niet hebben bereikt. VEREENIGING VAN GEMEENTEN AARDENBURG, EEDE EN ST KRUIS? Naar de Midd. Ct. vernam is by de ge meentebesturen der drie gemeenten Aar denburg, Eede en St. Kruis een schrijven ingekomen van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin wordt voorgesteld, vóór 15 Augustus de meening der ge meenteraden te vragen betreffende een eventueele samenvoeging. Maatregelen in de ziekenhuizen. In verband met den oorlogstoestand zijn in de beide ziekenhuizen alhier maat regelen genomen teneinde eventueele oorlogsgewonden te kunnen verplegen. Het aantal bedden is uitgebreid, ter wijl zjj, die even konden, naar huis zyn vervoerd. Ook scholen enz. worden voor nood-ziekenhuizen ingericht. De slag, waar wij sinds maanden voor gevreesd hebben, is gevallen: Nederland is in den oorlog betrokken. God, die ons Vaderland in het verleden herhaaldelijk op wonderbare wijze heeft gered, kan ook nu weer uitkomst geven. Stellen wij al onze hoop op Hem. Ik beveel U allen in Zijne Hand. Maar laten wij ook alles doen, wat in ons eigen vermogen ligt en ons zelf in alle opzichten zelf onder discipline stellen. Ik denk daarbij aan verschillende dingen, waar iedereen aan kan meewerken: 1o. Gedraagt U naar de voorgeschreven gedragsregels. 2o. Maakt allen zooveel mogelijk Uwe huizen in orde tegen brandgevaar. Maakt Uw zolders leeg. Plaatst zand en emmers met water op alle verdiepingen. Richt een scherfvrlje schuilplaats in of bij Uw woning in. 3o. Weest zeer zuinig op levensmiddelen, brandstoffen, benzine en andere voorraden, opdat de aanwezige hoeveelheden zoo goed mogelijk verdeeld kunnen worden. 4o. Koopt niet meer dan normaal. Laten wij ons zelf vrijwillig op rantsoen stellen. Hoe meer wij aan anderen denken, hoe meer wij als Nederlanders allen één zijn des te beter zal ons volk deze vuurproef doorstaan. Leve de Koningin! God bescherme Haar en Haar gezin! Laat onze houding in alle dingen zóó zijn, dat Zij trotsch op ons kan wezen! De Burgemeester van Middelburg, J. VAN WALRé DE BORDES. doet je lijk niet gauw weggaan, want zijn vriend in nood was hem tot grooten steun en troost. Toen het gevaar voorbij was, begon- aen de Bells minder vaak te komen, maar nu stuurden de Townsends om hen. Meneer Townsend liep ook gedurig eens over naar Goy Street, om een gezellig praatje te maken met Joseph Bell in de kleine voorkamer met haar planken vol boeken, want meneer Bell was zijn gezelschap wel waard en kende beter den inhoud van al die boeken dan Har- risson Townsend niettegenstaande zyn hoogere positie op den maatschappe- lyken ladder. Wat mevrouw Townsend en mevrouw Bell betrof, hoewel zy te verschillend van temperament en smaak waren, om dicht aan elkaar verbonden te worden, hadden toch genoeg gemeen, om eikaars gezelschap vaker te zoeken, dan men verwacht zou hebben. Mevrouw Bell bezat een kalmte en waardigheid, die haar buurvrouw, hoe wel zoo geheel een vrouw van de wereld, vreesde, nooit te zullen bereiken. Het bijzijn van Jane's moeder gaf haar altijd zoo'n rustig gevoel, en deed haar zoo goed, dat zy telkens weer liet vragen, of zij haar een uurtje gezelschap kwam houden. zei Peter tegen zijn moeder op zekeren dag in het begin van den zomer. „Ze schryft me geregeld van Forrest." „Daar ben ik blij om", zei mevrouw Bell, „en beantwoordt hij ze ook?" „Ja, en met groot genoegen, geloof ik. Zij heeft mij een paar van zijn brieven laten lezen. Er spreekt, vrees ik wel wat heimwee uit. Het militaire leven en in het bijzonder het verblijf in de Philippynen is geen onvermengd genot; en dat ondervindt hy. Hij klaagt niet bepaald, maar tusschen de regels kun je heel goed zien, hoe het met hem ge steld is." „Het zal Olive goed doen, om een zus terlijken plicht te vervullen. Had jij het voorgesteld?" vroeg mevrouw Bell. „Hoe raadt u dat zoo? Ja, ik heb er op een keer met haar over gepraat, toen ze my toevallig vertelde, dat Shir ley de eenige was, die geregeld aan Forrest schreef. Ze was een paar dagen boos op me, maar die bui ging voorbij, en nu schryft ze hem alle veertien dagen. Er zit meer by Olive, dan je wel zou denken." „Ze is veel verbeterd, dat is zeker," zei mijn moeder. De dagen gingen voorbijJuni maakte plaats voor Juli; Augustus voor Septem ber gingen voorbyen toen het eindelijk October werd, en de bladeren begonnen te vallen, moesten de Bells het leven in de buitenwacht opgeven. „Den vijf-en-twintigsten is Jane ja rig," vertelde Nancy al dagen te voren aan Shirley. „Wel, dan ben ik ook jarig," riep deze uit. „Wat grappig, dat we dat niet eer geweten hebben! Konden we het maar samen vieren." Nancy bracht dit natuurlijk aan me vrouw Bell over, die dadelijk zei, dat ze dan Shisley voor dien dag moesten vra gen of tenminste voor een gedeelte van den dag. Voor dit plan echter ten uitvoer kon worden gebracht, kwam er een uitnoo- diging van het groote huis, waarbij al de Bells gevraagd werden op een klein di neetje. „Dit is de eerste keer, dat we allen te zamen geïnviteerd zijn; het is gepaald een gewichtige gebeurtenis," zei Peter, op den avond van den vyf-en-twintig- sten, terwyl hp in den post van de deur stond te wachten, totdat zij allen klaar waren. „Wat zijn we mooi!" voegde hij er aan toe, terwijl hy bewonderende blik ken op zijn moeder wierp, die een licht grijze japon aan had, die ze zelf ge maakt had. „Mooi is het woord niet", zei Ross, „zedig, maar coquet zou ik die japon noemen." Er was eens een looier in Lopik. „Roode Ster Tabak", riep bij „Die koop ik". Dit voortreli'lijke merk Rook ik onder m'n werk Als Ik honderd word nög - en dal hoop C Zeldzaam zacht en licht in de pijp! c-. van Middelburg; B. Byleveld, B 232, boekhouder, v. Middelburg; Th. Schoon, Wilhelminalaan 13, telegrafist, van Am sterdam (met gezin),; G. Siereveld, E 265, zonder, van Vlissingen; L. J. Flo- russe, B 289, zonder, van Middelburg; P. Dingemanse, C 4c, dienstb. van Vlissin gen, L. v. d. Graaf met gezin, E 310, kantoorbediende, van Middelburg; M. M. de Priester, C 40, verpleegster, van Apeldoorn; L. Mersie, E 331, dienstb., van Vrouwenpolder; A. C. F. de Koning met gezin, B 319, zondèr, van Hillegers- berg; A. A. H. U. R. Altvater, C 46, hulp in de huish., van Rotterdam; F. H. Bregonje, B 361, van Velsen. Vertrokken: J. Potteboom met gezin, E 336, le luitenant, naar Ginneken; J. J. Jakobsen, B 265, landb. knecht, naar Meliskerke; M. Quinten, D 27, zonder, naar WolphaartsdykW. Theune, B 361, zonder, naar Den Helder; S. Burgel, B 361, zonder, naar Vlissingen; G. Klein- horst met gezin, E 310, broodbakker, naar Rotterdam; W. Dekker, B 168, dienstbode, naar Middelburg; J. F. Adriaanse, D 2, dienstbode, naar Mid delburg; F. Wielemaker, B 357, zonder, naar Bergen op Zoom; L. Willemse, E 145b, zonder, naar Vlissingen; J. Sin ke met gezin, B 3, landb. knecht, naar GrijpskerkeJ. van Belzen, C 59, soldaat K.N.I.L., naar Oost-Indië; C. M. Leynse, D 165, zónder, naar Goes; A. L. Ludik- huize, B 120, pensionhoudster, naar Er- melo; P. van Soelen, E 377, zonder, naar HillegersbergJ. van der Mjjle E 6, zon der, naar Haarlem; J. Steendam, D 274, zonder, naar Middelburg; J. van Eijze- ren, A 110, dienstbode, naar Middelburg. (V.C.) Hedenmorgen te 6.48 zijn Duitsche vliegtuigen boven Amsterdam versche nen. BATAVIA. Aneta meldt van officieele zyde: Met ingang van heden is besloten geen vergunning meer te geven voor den uitvoer van goud en gouden munten. De uitvoer van buitenlandsche en vreemde valuta, geldswaardige papieren, effecten en andere documentaire vorderingen is tot nader order geheel verboden. Remises naar het buitenland kunnen alleen plaats vinden met vergunning van de Javasche Bank. Zij, die goederen uitvoeren, hebben de verplichting om naderhand te verant woorden waar het provenu in vreemde valuta is gebleven. Deze maatregelen zijn genomen in af wachting van een meer algemeene devie- zenregeling. Daarop gingen zij allen te zamen naar Worthington Square, waar Jane, die on der geleide van Peter was, bleef staan en zei: „O, ik heb iets vergeten, dat bij mijn cadeau van Shirley moet. Geef me gauw den sleutel, dan ga ik even terug, om het te halen. Wacht niet op me, want ik moet het tusschen mijn pakje steken in de eetkamer, voordat ik iemand ont moet. Ik ga de zijdeur wel in." Jane liep gauw terug naar het huis en stak het licht aan in de voorkamer, waar het boek was, waaruit ze een aan haling moest hebben, en die op een kaart wilde schrijven. Zij vond de aanhaling niet zoo gauw, als ze wel hoopte, maar had geen lust om het op te geven, want de woorden pasten precies by Shirley en ook by het cadeautje. Terwyl zjj nog tevergeefs aan het zoe ken was in het boek, hoorde zij een vlug gen stap op de veranda en ging de bel over. Zy sprong op en nam het boek mee, en hoopte maar, dat de bezoeker of be zoekster zou merken, dat ze haar avond japon aan had en daardoor weten, dat het bezoek niet gelegen kwam. „Jane!" riep een vroolijke stem uit. „Wat tref ik dat!" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2