Een dankwoord van H.M. de Koningin Legerbericht van het Nederlandsch Opperbevel .3. De inval van de Duitsche troepen in Nederland en België. Engelsche vliegtuigen doen een aanval op Duitsche vliegtuigen en troepen-transporten in ons land. Duitschers laten weer parachutisten neer. Churchill kabinetsformateur. Dagblad voor de Provincie Zeeland De radio-uitzendingen. Telegram van den Gouverneur Generaal aan H.M. de Koningin. Chambeiiain is als Minister president afgetreden. gramma Men mag niet meer levens middelen koopen dan het gezinsverbruik voor één dag Luchtbombardementen op steden en dorpen. Nederlandsche schepen naar Engelsche- of Fransche havens. Nederlandsche gezant te Londen confereert met Minister van Binnenland- sche Zaken. Drie Duitsche schepen in West-lndië in beslag ge nomen. De maatregelen in lndië. Uit West-lndië. Koning Leopold van België richt zich tot zijn volk. EERSTE BLAD, Uitstekend moreel van de Belgische bevolking. Belgisch protest te Berlijn. Luchtaanval op Brussel. Zitting van de Belgische Kamer. Duitsche luchtaanval op Brussel. ZATERDAG 11 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 186 De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft gisteren een proclamatie gericht tot Leger en Vloot, waarin hij o.m. ver klaart, dat H.M. de Koningin hem heeft opgedragen aan het Neder landsche leger Haar hartelijke tevredenheid te betuigen voor de wijze waarop de Nederlandsche troepen zich tegen den schender van ons grondgebied hebben gekeerd. Hierdoor kan de strategische overval als volkomen mislukt worden beschouwd. Dank zij het krachtig optreden van het leger is de uitvoering van de vijandelijke doeleinden onmogelijk gemaakt. VERSCHAFT U WOLKEN VAN GENOT! Een ingrijpende wijziging. De bemanning geïnterneerd. Alle Duitschers zijn geïnterneerd. 42 doorien en 82 gewonden. Hij wordt door Churchill opgevolgd. ïetje Paulina Han- icobua z, v. Corne- ichraaf en Cornelia Laurus z. v. Gillis Johanna de Neve. Pieter van Wei 95 Adriana Stoffels; rd\jk 73 j., wed. v. iven: 16, een kind Kleunen en Petro- 5, Cornelia Jako- Jan in 't Anker en 13, Jacob z. v. vense en Johanna Cornelia Lena d. v. Anna Suzanna de ian Cornelia Fran- te Yerseke en Cor- e 24 j. ren: Maatje Maria W. Karelse; Jan- Steenpoorte en J. tn Levinus z. v. A. Back; Hendrika v. F. G. A. Kruysse Dud 27 j. te Schore iek 24 j.; Arie de liningen en Klazina j.Leendert Mange Iriana Dirriks 31 j. 'arel 25 j. te Krul- le Jager 22 j.; Hu- 26 j. te N.- en St. rgarethe Theresia nes Smallegange 27 26 j. Mei 1940. 1875 en 414.4 M. 3.05—9.15 en 10.00 halfuur. 12.00 Ber. 12.45 Ber. ANP., Musiquette. 1.30 oor de jeugd. 2.30 lurtje. 4.00 Gram, solist. 5.15 Filmpr. £RO-N achtegaalt jes. rnalistiek weekover- '.00 Ber. 7.15 Ge- ag. 7.35 Actueele Ber. ANP., meded. net muzikale omljjs- 45 KRO-Melodisten. irozenkoor en KRO- lNP. 10.40 „Het on- 11.1012.00 Gram. 301.5 M. VARA- v.m. en 7.308.00 rram. 10.00 Morgen arbeiders in de con- )0 Gram. Om 12.45 ilmkw. 2.15 Fluit, icymbel. 3.00 Repor- rkest. 4.30 Vragen- cest en Boliste. 5.30 we bloeit weer". 5.50 de roode jeugdbew. ssclub. 7.02 Felicita- lender. 7.09 Politiek ,Mobilisatieproble- SOS-ber. 8.03 Ber. itzending. 8.30 Ro- VARA-Varia. 9.15 'el. 9.30 Gram. 10.00 Ber. ANP. 11.25— Mei 1940. L875 en 414.4 M. KRO. 5.00 NCRV. 0 Gram. 10.30 Hoog- .15 Religieuze cause- .45 Ber. ANP. 1.00 0 Rococo-octet. 1.35 actet. 2.00 Vraag en 3.00 Kwintetcon- .15 Ziekenlof. 4.55 w. muziek (gram.), kdienst. Hierna Gew. .45 Gram. 8.00 Ber. Gevarieerd concert, otooneel. 10.30 Ber. 11.00—11.15 Es- tentle In de rubrielt kost slechts 75 cent WEERBERICHT. denmiddag 3 u.: rmiddag 3 u.: 766. voor fietsers: in. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44485 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting DEN HAAG. Uit een verklaring van 'n gevangen genomen Duitschen vlieger officier is gebleken, dat de Duitsche le gerleiding tot gistermorgen haar eigen officieren niet heeft durven inlichten over de voorgenomen schending van de door Nederland naar alle zijden streng gehandhaafde neutraliteit. In tegenstelling met de beweringen van het Duitsche opperbevel, waarin wordt ontkend dat 70 Duitsche vliegtuigen zijn neergehaald, kan thans worden gemeld, dat dit aantal is gestegen tot boven de honderd, terwijl bovendien op een door de Nederlandsche troepen heroverd, te- delijk door de Duitschers bezet vliegveld, nog 14 vijandelijke vliegtuigen onbescha digd in Nederlandsche handen zijn geval len. Op één na alle door de Duitschers tij delijk bezette vliegvelden zijn thans weer in ons bezit. Een nieuwe, laffe schanddaad door de Duitsche troepen is bekend geworden. De commandeerend Duitsche officier Ho- hendorf dreigde de Nederlandsche bezet ting van een Nederlandsch vliegveld te zullen afmaken, indien dit vliegveld on der artillerievuur zou worden genomen. DEN HAAG. De Ministers van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en Land bouw en Visschery maken bekend, dat het met ingang van Vrijdag 10 Mei 1940 een ieder ten strengste verboden is van alle levensmiddelen en van alle andere voor dagelijksch gebruik be stemde artikelen per dag meer in te slaan dan de hoeveelheid benoodigd voor gezinsverbruik voor één dag be draagt. Ook is het aan winkeliers, die deze goederen verkoopen, ten strengste ver boden per dag meer aan de klanten af te leveren dan de hoeveelheid benoo digd voor gezinsverbruik voor één dag. De winkeliers moeten voor elke afgeleverde hoeveelheid in tweevoud een afleveringsbewijs schrijven hetwelk vermeldt naam van winkelier en klant, dag van aflevering en naam van de ar tikelen. Beide exemplaren moeten door of namens den winkelier zijn ondertee kend. De winkelier geeft één exemplaar van bet bewijs aan den klant en be waart zelf bet andere exemplaar. Vervoer van de hier bedoelde artike len zonder afleveringsbewijs is verbo den. Zoowel de winkelier als de klant moe ten het afleveringsbewijs gedurende ten minste drie maanden zorgvuldig bewa ren om by controle te toonen. Voor het geval, dat een winkelier zou weigeren uit zijn voorraad de hier be doelde artikelen voor gezinsverbruik voor één dag af te leveren, zal de Overheid onmiddellijk gebruik maken van haar bevoegdheid om den voorraad in beslag te nemen om deze ter beschik king van de bevolking te stellen. Het is ten strengste verboden goede ren van welken aard ook te verkoopen, of te koop aan te bieden, te ver huren of te huur aan te bieden tegen hoogere pryzen dan op Donderdag 9 Mei golden. Overtreding van bovengenoemde ver bodsbepalingen zoowel wat het koopen als leveren betreft kan worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoog ste vier jaar met verbeurd verklaring der betreffende goederen. Brussel verneemt uit Rome: Gisteren hebben Engelsche vliegtui gen op het vliegveld te Rotterdam en langs de kust Duitsche vliegtuigen en troepen-transporten aangevallen en ver nietigd. De vijand had niet den tijd om de luchtafweer te organiseeren en kon al leen van mitrailleurs gebruik maken. De aanval op Waalhaven is gistermiddag te drie uur ingezet. Engelsche bombarde mentsvliegtuigen namen een aantal Duitsche vliegtuigen en troepentranspor ten, die aan de kust geland waren, onder vuur. Verscheidene Duitsche vliegtuigen werden getroffen. Een zwarte rook steeg op. Vier Duitsche vliegtuigen werden te gelijk getroffen. Luchtgevechten met opgestegen Duit sche Jagers werden geleverd. Duitsche troepentransporten, die op verschillende plaatsen aan de kust wa ren ontscheept, werden aangevallen. PARIJS. Havas meldt: Duitschland doet zyn aanval in Nederland, België en Luxemburg voorafgaan en vergezeld gaan van tal van luchtbombardementen niet alleen op militaire en half militaire objecten, doch ook op steden en dor pen. Gisteren kwamen bombardementen voor in byna geheel Frankrijk. Er vie len talrijke slachtoffers onder de bur gerbevolking, zelfs in het centrum van bet land. Nancy is twee maal gebom bardeerd. De Duitsche luchtbombarde menten op Engeland, Frankrijk, Neder land en België geschieden blijkbaar naar dezelfde methoden als in Noorwegen en Polen. Voor het Oostelyk Centrum was er J luchtalarm van 2 u. 30 tot 3 u. 5. Voor het Zuid-Oosten van het land van 2.30 tot 3 uur. Te Parys te 6 u. 10. Vanmorgen werd te 6 u. 16 uit Hooge- Zwaluwe gemeld: Zes Duitsche vliegtuigen laten para chutisten neer in de omgeving M o e r- dijkbrug. Te Sliedrecht laten vijf Duitsche Heinkels 13 parachutisten neer. Te 6 u. 27: Uit Dordrecht: Duit sche eendekkers laten 15 parachutisten neer. Te 6 u. 29 in dezelfde plaats 20 para chutisten. Te 6 u. 29 werd uit Breda gemeld: Ten Noorden van Breda vele parachu tisten neergelaten. Te ongeveer kwart voor 9: Duitsche vliegtuigen werpen ten N.-W. van Breda parachutisten uit in de omgeving van Moerdijk. Bij Zevenbergen en Hooge Zwaluwe eveneens. DEN HAAG. Voortaan zal eiken dag één omroepvereeniging belast worden met de uitzending van het radio-program en wel in deze volgorde: AVRO, KRO, NCRV, VARA. Alleen op den Zondag zal zendtyd worden afgestaan aan NCRV, KRO en VPRO voor godsdienstige uitzendingen. Reuter verneemt uit Londen dat aan alle Belgische en Nederlandsche schepen naar België, Nederland of Duitschland onderweg, aanwijzingen zijn gegeven, terstond op te stoomen naar de naastby- zynde Engelsche of Fransche havens. Reuter verneemt uit New York, dat tal van Nederlandsche en Belgische onder danen zich bij de consulaten hebben aan gemeld, om hun diensten aan te bieden. De Nederlandsche gezant in Londen heeft Vrijdagavond een langdurig onder houd gehad met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken. BATAVIA. De Gouverneur-Generaal heeft gistermiddag een telegram aan H.M. de Koningin gezonden, waarin na mens de bevolking van Nederlandsch- Indië wordt verklaard, dat met diepe ontroering de ontwikkeling der gebeur tenissen in het moederland wordt ge volgd en waarin H. M. eerbiedig de be tuiging wordt aangeboden van trouw, liefde en aanhankelijkheid. Uit West-lndië wordt gemeld, dat de bemanningen van een drietal Duitsche schepen, de „Patricia", de „Almania" en de „Henri Horn" hebben gepoogd deze schepen door ze in brand te steken en de luiken te openen, tot zinken te bren gen. Deze opzet is echter mislukt. De sche pen, tezamen metende ruim 10.000 ton, zyn in beslag genomen. De bemanningen werden geïnterneerd. BATAVIA. Aneta meldt: De voor naamste Duitschers zijn gearresteerd (ongeveer 200). Tien leden van de N.S.B. zijn in bewaring gesteld. Allen zijn gisteren naar het eiland Onrust overgebracht. De inheemsche bevolking volgt aandachtig, doch volkomen rus tig en met duidelijke sympathie voor Nederland de gebeurtenissen. Ook de Chineesche bevolking is vol komen rustig. De opgelegde schepen te Tandjong Priok zijn door de marine bezet. De „Sibajak" zal vermoedelijk Woensdag niet uitvaren. Tegen sensationeele publicaties wordt gewaakt door het militair gezag. PARAMARIBO. In de zitting der Kolo niale Staten van West-lndië deed de Gouverneur een beroep op aller samen werking om trouw te blijven aan Vorstin en Vaderland. WILLEMSTAD. De staat van beleg is in het gebied van Curasao afgekon digd. De Gouverneur verklaarde dat Cu rasao ook in oorlog met Duitschland is. Koning Leopold van België heeft zich met een boodschap gewend tot het Bel gische volk. Voor de tweede maal, aldus de Koning, wordt België door 't Duitsche Ryk aan gevallen, ondanks de herhaalde en plech tige verklaringen, dat onze neutraliteit zou worden geëerbiedigd. Dei Belgische regeering heeft alles ge daan om den oorlog te vermijden., maar zij kan niet toelaten, dat de eer van Bel gië geschonden wordt. Tot het allerlaatste oogenblik werd op de meest loyale wyze de neutraliteit gehandhaafd. Tot het dappere Belgische leger en de moedige soldaten zend ik myn broeder lijken groet. De macht van ons land is thans veel grooter dan in 1914. De eerste Fransche en Engelsche troepen zijn reeds op weg om de onze te ontmoeten. Opvolgers van de helden van 1914, spant al uw krachten in om elke duim gronds te verdedigen. De strijd zal zwaar zyn en de offers en ontberingen aanzienlijk, maar de uit slag kan niet twijfelachtig zyn. De Koning verklaart zich, evenals zijn Vader in 1914, met hetzelfde geloof en hetzelfde vertrouwen aan het hoofd van 't leger te hebben gesteld, om met Gods hulp den aanslag te verijdelen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In officieele Belgische kringen wordt er de nadruk op gelegd, dat het Belgi sche volk de laatste dagen blyk heeft ge geven van een uitstekend moreel. De luchtafweer heeft zich op bewon derenswaardige wyze gedragen. BRUSSEL. De Belgische regeering heeft een protest-nota tot de Duitsche regeering gericht. Het Belgische leger zal het land met alle kracht en met hulp van hen, die hun beloften zijn getrouw gebleven, verde digen. BRUSSEL. Bij den luchtaanval op Groot-Brussel vielen 42 dooden en 32 gewonden. Te 22 u. 55 werd gisteravond voor de vierde maal luchtalarm gemaakt. Men meent, dat het gevaar der para chute-troepen thans voorbij is en dat de 5e colonne niet in werking is getreden. Er zijn geen teekenen vqrr een verder op rukken der Duitschers. In de gisteren gehouden zitting van de Belgische Kamer verklaarde de voorzitter, dat België is aangevallen door een vijand die de misdaad tot het voornaamste doel van zijn politiek schijnt te willen maken. Hij sprak zijn afschuw uit over den door niets gemotiveerden inval en sprak er zijn voldoening over uit dat Engeland en Frankrijk op het eerste verzoek van België hulp hebben verleend. De leden van de Kamer brachten een indrukwekkende hulde aan de ambassa deurs van Frankrijk en Engeland, die in de diplomaten-loge hadden plaats ge nomen. Eeri Duitsche luchtaanval op Brussel gisteren, heeft lVs uur geduurd. De aangerichte schade is gering. LONDEN. Chamberlain is gisteren als minister-president afgetreden. In zijn plaats is Churchill als minister-president opgetreden. Churchill heeft alle minis ters verzocht op hun post te blijven tot een nieuwe regeering zal zyn gevormd. Vrijdagavond heeft Chamberlain voor de radio over zyn aftreden gesproken. Hij deelde mede, dat Hitier aan zyn vele misdaden een nieuwe misdaad heeft toe gevoegd, door zijn plotselinge aanval op Nederland en België. Geen man in de geschiedenis, zoo zei- de hy, is in die mate verantwoordelijk geweest voor zoo afschuwelijke misda den. Chamberlain verklaarde als minister president te zijn teruggetreden, teneinde een nieuwe regeering op nationale ba sis mogelijk te maken. Op een vraag van Churchill heeft hij zich gaarne bereid verklaard, in een oorlogskabinet zitting te nemen. Wjj worden, zoo zeide hy, op de proef gesteld. Gij en ik moeten ons aaneensluiten achter onzen nieuwen lei der, tot het wilde beest, dat ons be sprongen "heeft, ontwapend en neerge veld is. Uit Londen wordt gemeld, dat Chur chill waarschijnlyk vandaag met de sa menstelling van zyn oorlogskabinet zal gereed komen. De Labour-partij en de liberale oppositie zal in het Kabinet zyn vertegenwoordigd. Ook de conservatieven, die by de jong ste stemming tegen de regeering in de oppositie waren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1