12 Mei Nederland in den oorlog. Moederdag-bloemendag Vermijd knagende rugpijn Uit de Proyincie Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Te Londen acht men het aftreden van Chamberlain vrijwel zeker. Noorsche troepen graven zich In. Koht verwacht Duitsche nederlaag In Noorwegen. Opstaan 's nachts, rheumatlschs pijnen, verlies van enargls, gsswollen voeten, bluen onder de oogan, eplt, pijn In de beenen. Zorg, dat de afvoerkanalen goed werken. Ata Vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoopen «uurgiften doh op. cflo Uw gezondheid bertadeelon. Vermijd kwade kanaon. Oe luurglftan moeten utt het geatel verwijderd worden. Haal nog heden een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden men60hen, die aan dergelijke verschijn selen leden, getuigen, dat hun goede ba&t geschonken werd door. FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Dit modern, wetenschappelijk mlddel__ ia ven» verpakkingen S f krijg baar In drie I L^ f L75 «n f CHURCHILL ALS OPVOLGER. Gisteravond laat achtte de parlemen taire medewerker van Reuter het aftre den van Chamberlain bijna zeker. Als eventueele opvolger van Cham berlain worden drie namen genoemd, n.L die van Halifax, Churchill en Lloyd George. Om verschillende redenen werd het 't meest waarschijnlijk geacht, dat de keuze op Churchill zal vallen. Chamberlain heeft een langdurige be spreking gevoerd met de Labour-leiders Attlee en Greenwood, alsmede met de ontevreden conservatieven. Men gelooft, dat Labour bereid is on der Churchill aan het bewind deel te nemen. Vooraanstaande conservatieven voor spelden, dat de mogelijkheid niet uitge sloten werd geacht, dat een nieuwe re geering onder Churchill zal worden ge vormd en dat deze regeering zoowel de conservatieven, liberalen en Labourman- nen als niet-politieke deskundigen zal omvatten. Duitsche voorhoede vordert slechts langzaam. Uit Helsinki meldt Havas, dat de Noorsche opperbevelhebber het volgende communiqué heeft doen publiceeren: „Onze troepen graven zich in in de stellingen, die zij gisteren hebben bezet. In den sector Namsos rukt een klein Duitsch detachement op naar Nors. Het betreft hier een voorhoede, die slechts zeer langzaam vooruit komt. Er doen zich eenige schermutselingen voor tusschen patrouilles". Reuter meldt, dat de' Noorsche troe pen, die thans ten Norden van Namsos opereeren, gevormd worden door solda ten, die zich niet wilden overgeven, on danks de order van kolonel Getz, den Noorschen bevelhebber te Drontheim. Volgens den correspondent van „Af- tonbladet" te Lulea heeft een Noorsche patrouille Woensdagnacht Duitsche troe pen verrast, die voorbereidingen troffen om den spoorweg naar Narvik op te bla zen in de omgeving van Björnefjell by de Zweedsche grens. Naar verluidt zijn de Duitschers te rug gedreven voordat zy de spoorlijn hadden kunnen beschadigen. De Noorsche minister van Buitenland- sche Zaken, Koht, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, heeft aan de Fran- sche pers mededeelingen verstrekt over den toestand in zyn land. Ik mag u niet den droeven indruk verhelen, aldus de minister, die de terug tocht der geallieerde troepen uit Noor wegen gemaakt heeft. Onze minister van Defensie, kolonel Ljunberg, en ik heb ben te Londen en Parijs echter eenige besprekingen met militaire en politieke autoriteiten gehad, die ons er van over tuigd hebben, dat de Britsche en Fran- sche regeeringen alles zullen doen, om de samenwerking tusschen de gealliëer- de en Noorsche troepen in Noorwegen te vergrooten. In onze oogen is de oorlog in Noor wegen niet slechts een strijd voor ons land, maar ook voor de gemeenschappe lijke zaak. Ik meen, dat er in Noorwegen de grootste mogelijkheden bestaan, om Duitschland te overwinnen. Tot nu toe bleef Duitschland binnen de bescher ming van zijn grenzen, thans heeft het die overschreden, de strijd is open, het is mogelijk hem te winnen. Het koninklijk huis bevindt zich nog steeds in Noorwegen, de koning wil er blijven en strijden. De meeste diplomaten konden de regeering volgen. Het Noorsche leger telde ongeveer zes divisies; de zesde is nog intact en bevindt zich in het Noorden. De regee ring had in het Noorden een graan reserve opgeslagen, voldoende voor een jaar, de Noorsche troepen kragen verder in Engeland gekochte munitie en wapens. SUCCESSEN VAN ENGELSCHE DUIKBOOTEN. Drie Duitsche convooien aangevallen. De Engelsche admiraliteit deelt mee: Britsche duikbooten hebben opnieuw successen behaald by hun aanvallen op vijandelijke transport- en voorraadsche pen. By een aanval op een convooi van tien schepen troffen zes torpedo's doel. By aanvallen op een ander convooi werden drie treffers gemaakt en een derde con vooi kreeg één treffer. Een alleenvarend schip werd getorpedeerd en is gezon ken, een ander werd naar den oever ge dreven en is vernield door geschutvuur en een torpedo. DUITSCH VLIEGTUIG NEER GESCHOTEN. Ook boven Zeeland heeft vanmorgen vroeg een aantal Duitsche vliegtuigen gecirkeld. Een groot deel der bevolking werd wakker gemaakt door het geronk der motoren. By het Goesche Sas moest een der vliegtuigen, tengevolge van de beschie ting, waaraan het had blootgestaan, een noodlanding maken. De beide inzitten den staken het vliegtuig daarop in brand. Eén der piloten had een schot wond in den schouder en werd in het Gasthuis opgenomen. De ander werd krijgsgevangen gemaakt. Er liepen geruchten, dat op Zuid-Be veland nog een tweede vliegtuig was ge daald, maar bevestiging hiervan konden wy niet verkrijgen. ZUID-BEVELAND. lerseke. Woensdagavond heeft het be stuur van de Visscheryvereeniging ler seke den jubileerenden secretaris van haar vereeniging gefeliciteerd met zyn 25-jarig jubileum en hem als blyvend aandenken namens de vereeniging een prachtige leuningstoel aangeboden. De aangekondigde steunverleening voor de pannenleggers wekt over 't alge meen groote tevredenheid. Vooral de kleinen onder hen, zyn zeer content. Nu zooveel werkloozen aan den arbeid zijn, is de werkloosheid geheel geweken. Woensdagmiddag was noch man, noch jongen te krygen. Waarde. Gemeenteraad. Don derdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden aanwezig. De 75 opcenten der gemeentefondsbe lasting werd weer voor 1 jaar vastge steld. Door B. en W. werd weer machtiging gevraagd de begrooting 1939 te wyzigen met een post van £1100 voor verschil lende posten. Daarna kwam aan de orde de bespre king der bestrating in de kom der ge meente (ongeveer 2700 M2 klinkers). Nadat het geheele bestek behandeld was, besloot de raad daartoe een geldleening aan te gaan groot f 10.000, af te lossen in 15 jaar, tegen een rente van 5 pet. De raad besloot dit werk publiek aan te besteden. Wedvlucht Zwolle door de P. V. de Scheldevlieger. De pryzen werden be haald als volgt A. Kole 1, 9; W. Krynsse 2, 14; M. Krijnsse 3, 5, 7; M. Blauwhamer 4, 12, C. de Leeuw 6, Chr. Louisse 8, P. Sonke 10, 13, K. G. Louisse 11. Gelost om 8 uur. Eerste duif om 9 uur 50 min. 4 sec., laatste duif 10 u. 11 min. 's-GravenpoIder. Gemeenteraad. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Van Meerendonk voltallig. De voorzitter deelde mede, dat hij bij K. B. van 15 April 1940 met ingang van 15 Mei is herbenoemd tot burgemeester, waarop hij door de leden wordt geluk- gewenscht. Onder de ingekomen stukken bevindt zich het besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van de gemeentebegroo- ting voor 1940. Aan den heer J. Nieuwenhuijse werd overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 17 Juni 1940 eervol ontslag verleend als gemeentegeneesheer. Ter voorziening in de vacature van gemeentegeneesheer werd door B, en W. de volgende voordracht aangeboden: 1. A. P. Kole, arts te Hoedekenskerke; 2, I. J. Risseeuw, arts te Kapelle. De voorzitter stelde eerst aan de orde de kwestie of de nieuwe geneesheer \u r vast of voor een bepaalden tijd benoemd zal worden. Persoonlijk is hij van o - deel, dat de nieuve gemeente-arts fuu.b voor vast aangesteld dient te worden omdat de gemeenteraad indien er zich wederom een arts in de gemeente zou vestigen opnieuw voor een onaangename pijnlijke kwestie gesteld zou worden. Het zou te dwaas zijn indien dokter Kole dan voor de tweede maal ontslagen zou worden. De heeren Hoogesteger, Blok en de Schipper verklaren zich voor een tijde lijke benoeming. Wethouder Hoogesteger wijst op de mogelijkheid van oorlog in welk geval de gemeente hoogst dankbaar moest zijn indien er een dokter in de ge meente gevestigd zou zijn. Eén van de oorzaken van de ontslagname van dok ter Nieuwenhuijse ligt in de tegenwer king welke hij van den luchtbescher mingsdienst zou hebben ondervonden. De heer Blok gaf eveneens uiting aan zijn verontwaardiging over de wijze waarop dokter Nieuwenhuijse hier is be handeld. Een voorstel van den heer Riemens om den nieuwen geneesheer voor zes ja ren te benoemen werd met vier tegen drie stemmen verworpen. Een voorstel van den heer de Schipper om de benoe ming voor den tijd van drie jaren te doen geschieden werd met vier tegen drie stemmen aangenomen. Daarna werd de heer A. P. Kole met zes stemmen tot gemeentegeneesheer benoemd. De heer Risseeuw verkreeg één stem. Vervolgens werd besloten aan de polderbesturen de gelegenheid te ge ven om hun archief in de nieuwe kluis der gemeente op te bergen. De polders Ooster- en Middel Zwake met den Boone polder hebben verklaard daarvoor in to taal een vergoeding van f25 per jaar te zullen betalen. De voorzitter deelde mede, dat nog overleg gepleegd wordt met het bestuur van de Ned. Herv. Kerk en den polder 's-Gravenpolder. De belooning van den schatter der vergunningslokaliteiten, wel ke tot dusver f 10 per jaar bedroeg, werd op voorstel van B. en W. bepaald op f 2.50 per vergunning. Voorts werd aan B. en W. opgedragen een plan tot verbetering van den Kaai- dam te doen opmaken. Bij de rondvraag wees de heer De Kraker op den toestand op de puinplaats. De voorzitter antwoordde dat het pu bliek hier niet meewerkt en geregeld het vuil vóór de puinplaats Iaat liggen. Het is echter niet gemakkelijk iemand op heeterdaad te betrappen. De heer Vermue wees op het gevaar dat de rioleering aan het eind van het Nazareth verstopt raakt door het vuil in de watergang. Tenslotte beklaagt de heer Vermue er zich over, dat sommige bewoners van de Dorpstraat blijkbaar hun faecaliën uit de privaten op zijn weide werpen. Do voorzitter beloofde er door de poli tie op te laten letten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Apeldoorn en Het Loo, G. de Ru te AlmenHarfsen. Geref. Kerken. Tweetal te Zuilichem, H. v. d. Berg, cand. te Oss en G. Ph. Pieffers, cand. te Ommen. Beroepen te Zuilichem, G. Ph. Pieffers, cand. te Ommen. Aangenomen naar Schoonebeek, D. J. P. Meijer cand. te Badhoevedorp. Beroepbaar. Het Prov. Kerk bestuur van Zeeland heeft tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer L. A. Snyders, can- didaat aan de R.U. te Leiden, en den heer A. A. Koolhaas aan die te Utrecht. Toegelaten tot de Evangeliebediening. De heer F. L. v. 'tHooft, cand. aan de R.U. te Leiden is door het Prov. kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot de Evange liebediening in de Ned. Herv. Kerk. Middelburg. Woensdag had de vorkie- zing plaats van 24 gemachtigden voor het kiescollege der Ned. Herv. Gemeen te. Op de ïyst van de confessioneele kiesvereeniging werden uitgebracht 404 stemmen en op die der orthodoxe kies vereeniging „Opdat zy allen één zyn" (Joh. 1721) 519 stemmen, zoodat de candidaten van laatstgenoemde kiesver- eeoiging zyn gekozen. Bij de gisteren gehouden examens te Amsterdam voor leermeester-gezel afgenomen door de Centrale Leerlingen commissie in de Typografie slaagde dhr B. Kalkman, Kloetinge, werkzaam bij de firma Oosterbaan ie Cointre N.V. te Goes. Breskens. Uitslag van het examen in vakkennis van de melkwinning en den consumptiemelkhandel, gehouden op 25 April en 9 Mei 1940, alhier. Van de 10 personen, die examen deden, slaagden er 8 (80 De namen der geslaagden zyn: Mej. N. Manneke, mej. A. van Oote- ghem, G. I. Boerdam, J. Boerdam, H. Flikweert, J. J. Flikweert en J. van de Velde, allen te Breskens en mej. L. B. van Ooteghem te Groede. Fraude te Doornspijk. De secretaris en de ontvanger der ge meente Doornspyk, die op 9 Maart van het vorige jaar gearresteerd werden wegens verduisteringen van gemeente en andere gelden, bevinden zich nog steeds in voorarrest. De omvang van deze malversaties is van dien aard, dat de instructie thans na veertien maan den nog niet gesloten kan worden. Het onderzoek in de zaait duurt voort en zal vermoedelyk nog vele weken vor deren. Arrestatie te Haar- 1 e m. Een bekende figuur uit handels kringen, inwoner van Haarlem, is dezer dagen daar gearresteerd. De politie wei gert hierover inlichtingen te verstrek ken, doch het vermoeden, dat deze ar restatie verband houdt met economi sche spionnage, schynt niet ongewettigd ie zyn. Naai' aanleiding van deze aan houding zouden elders eveneens arres taties zyn verrichl. Vrouw door auto g e - a o o u. Te Lopik is gistermiddag de 44-jarige weduwe H. den Oudsten uit Jaarsveld, die ter rechterzijde van den dijk wandelde, door een bestelauto aan gereden. De vrouw was op slag dood. BRIEVEN UIT HET LAND VAN CADZAND. Sluit de gelederen. Zoo juist een niet lang geleden ver schenen boek gelezen: Het dorp op den berg. Ga dat hier niet bespreken uit literair oogpunt, is myn werk niet en het boek heeft, naar ik meen, ook niet de preten tie literair te zyn. Dit laatste is trou wens een betrekkelyk begrip. Als ik zie, wat ik, sinds ik op de banken van de Normaalschool zat, geleerd heb over onze schoone letteren, dan begin ik zoo langzamerhand te gelooven, dat het met de beoordeeling daarvan ongeveer zoo gaat, als met de vraag, die misschien onzen dames belang inboezemt, n.l. wat is het begrip „schoonheid" als het een nieuwe hoed betreft. Waarmee ik alleen maar wil zeggen, dat het begrip „Lite rair" ook aan mode onderhevig is. Ik behoef maar te noemen: Bilderdyk, de tachtigers en de schryvers van tegen woordig. Dat woord literair, waarde le zer, zit me de laatste weken een beetje dwars en daarom moet ik er even over doorboomen. Ik had n.l. enkele dagen ge leden een kleine schermutseling met een goeje kennis van me (een generatie jon ger) over dat begrip. De aanleiding was de volgende. By het bespreken van de boeken der leesvereeniging werd er geklaagd, dat er tegenwoordig zoo weinig echt mooie boeken verschynen, die je ook de kinde ren van 16 in handen kunt geven. De tegenwoordig verschijnende boeken her inneren me almeer aan de regelen, U natuurlijk ook bekend, dat de uitvin ding der boekdrukkunst een reuzestap was ter hemel en ter hel en dan met de nadruk meer op het laatste dan op het eerste. Ik mag natuurlyk in dezen brief geen titels noemen, maar als je stuk voor stuk de boeken, die je in de leesportepeuille moet doen, naleest, dan zyn er niet vele, waarvan je zegt: Dat kan het leven op een hooger plan bren gen. Nu heb ik waarde lezer een zwak voor boeken van Florence Barclay. En ik liet me in den loop van het gesprek ontval len: Dat zyn mooie boeken waar je nog eens wat aan hebt. En toen hoorde ik: Dat is geen literatuur, maar lectuur. En nu zit ik. Als je je verbeeld hebt, dat je toch ook een klein beetje verstand hebt van literatuur en je hoort dan, dat dat gene, wat je zoo mooi hebt gevonden, alleen maar lectuur is, dan heb je net zoo'n gevoel, als wanneer je, na een warm bad een kilkoude douche krygt. Het is me weer opnieuw een bewijs geweest van het betrekkelijke van al het aardsche, en ook de bevestiging van het oude, dat ook Salomo reeds schreef, dat er niet nieuws is onder de zon. Als je ouder wordt, ga je graag mediteeren. En nu denk ik den laatsten tyd zoo dik wijls, dat het eigenlijk tegenwoordig net zoo gaat als in onze jonge jaren. Ik hoor het moeder nog zeggen, als wij verdiept waren in de boeken onzer jeugd over den oorlog in Zuid-Afrika (Blikoortje) Jongen, jongen, als ik bekijk welke boe ken je vader leest en wat jullie altijd onder de oogen hebben dan is dat een groot verschil hoor. En nu zeg ik tegen de jongere gene ratie eveneensGeef mij voor al die pro ducten van dezen tijd maar een boek als De Rozenkrans of het volgen van de Ster hoor. Ja, wil je wel gelooven, waar de lezer, dat ik de oude Keuvelaar van een 40 jaar terug met zijn Flip en Flap van den heer Keuning veel interessan- ter vond dan de rubriek in een tijdschrift i van tegenwoordig, dat ik niet zal noe men, maar waarin mannen en vrouwen hun huwelijksmoeilijkheden kunnen la ten bespreken door een Professor. Zie voor zulke dingen zijn wij hier in ons landje van Cadzand zeker te achter lijk; ik vind het alleen: MISSELIJK. Ik keer terug tot mijn onderwerp, want ik merk, dat mijn brief weer op nieuw aan het waterhoofdje begint te lyden. Toen ik dan dat boek las: Het dorp op den berg, het zeer eenvoudig verteld verhaal, maar in al zyn eenvoud hart roerend, dacht ik zoo, wat is het van groot belang, dat wy in ons Nederland mannen gehad hebben als Kuyper, Loh- mp.n, Schaepman, e.a., die er steeds op hebben gewezen, dat aan al onze actie op politiek terrein studie der beginselen moet ten grondslag liggen. Is het niet daaraan, onder Gods leiding te danken, dat wy niet met allen wind van leer, ook op het politieke terrein worden omge voerd? Wie dat boek heeft gelezen, zal my begrypen. En nu wilde ik daarmee in verband nog eens opnieuw wijzen op het groot belang van studie onzer mooie A. R. beginselen, en op het groote be lang onzer organisatie. Ik wil niet zoo exclusief zyn om te beweren, dat wy ate Anti's nu alteen de wijsheid in pacht Wat lang gevreesd werd en wat ons toch, ondanks alle oorlogsdreiging zoo onwerkeiyk Bcheen, is thans bittere werkelykheid geworden. Nederland is in den oorlog betrokken. Ondanks het feit, dat de Nederland- sche regeering met angstvallige nauw gezetheid steeds een stipte neutraliteit in acht had genomen en zooals H. M. de Koningin het naar waarheid uitdruk te, geen ander voornemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden, zyn toch de Duitsche troepen in den afgeloopen nacht den aanval op ons land begonnen. Plechtig afgelegde beloften werden als niet gedaan beschouwd. Geheel onverwacht en zonder een en kele waarschuwing werd plotseling de aanval op ons grondgebied ingezet. Gelukkig troffen de aanvallers ons land niet onvoorbereid. Nederland was waakzaam. Hoe bliksemsnel de aanval ook door middel van vliegtuigen en parachutisten mocht worden uitgevoerd, het is toch niet gelukt onze weermacht te verras sen. Overal stonden de afweer-troepen gereed de aanvallers een warme ont vangst te bereiden. Met groote instemming zal vanmorgen ons volk hebben geluisterd naar het woord van onze Vorstin, die een vlam mend protest tegen zóó voorbeeldlooze schending van de goede trouw liet hoo- ren. Wat de toekomst zal brengen weten wij niet. Ondanks het heerlyke lenteweer is het overal wolken en donkerheid. Gods oordeelen gaan over de aarde. Oók over Nederland. Aan den oproep van onze Vorstin on zen plicht te doen, overal en in alle om standigheden, ieder op de plaats waar hy gesteld is, zal door ons volk gaarne en met vastberadenheid worden voldaan. Nederland heeft dezen oorlog, waarbij de eischen van recht en gerechtigheid met voeten worden getreden, niet gewild. Onze mannen, geroepen de Vaderland- sche erve te verdedigen, mogen dat doen in de gelukkige wetenschap, dat zy stry- den voor vryheid en recht. En voortsde toekomst is in Gods hand. In deze geweldige oogenblikken, die voor de toekomst van land en volk van beslissende beteekenis kunnen zyn, mo gen wij ons sterken met de wetenschap, dat de Heere regeert! De rivieren mogen zich verheffen: d e Heere in de hoogte is ge weldiger dan het bruisen van groote wateren, dan de geweldige baren der zee. hebben, maar wel durf ik aan de stelling te bewijzen, dat het niet het minst aan de A. R. Partij is te danken, dat ons Nederland in de branding dezer dagen, de riemen in vaste hand heeft. Me dunkt het moet voor onzen, thans minister in ruste, Dr van Dijk, toch wel een ster kende gedachte wezen, dat, al heeft hy thans niet het roer in handen, het toch voor een goed deel zijn werk is, dat Ne derland in deze dagen „PARAAT" is. En nu kom ik eindelijk tot mijn on derwerp: Sluit de gelederen. Wij zyn bezig in onze provincie met een actie om te komen tot steviger organisatie. Deze richt zich in deze dagen van herlevend nationaal bewustzijn en „als Nederlan ders één zijn", niet tegen de andere re- geeringsgetrouwe partijen, maar heeft niet anders ten doel, dan allen van anti- rev. huize ook organisatorisch in één verband te brengen. En nu mag ik zeker wel het wacht woord laten hooren: Sluit de gelederen. Ik kan daar een heele boom over op zetten, maar misschien zou de Redactie zeggen, dat ze belangrijker dingen had te zeggen in deze veel bewogen dagen, dus zal ik dat niet doen en alleen be sluiten met een klein verhaaltje, dat hi storisch is. Ook onze kiesvereen. heeft de circu laires rondgezonden, om al de party ge- nooten ook in onze organisatie te veree nigen. Ze gingen zee in. Ons bestuur telt 5 leden en we verdeelden het aantal cir culaires in 5 deelen, dus elk zyn evenre dig deel.. Persoonlijk mocht ik één lid meer incasseeren dan mijn portie was, maar dat was meer geluk dan wysheid, maar twee dagen dagen na het rondzen den van de circulaires kwam myn secre taris met een brief van een tot nu toe nog niet aangesloten partygenoot, waar in hy schreef: Ik heb uw circulaire ont vangen en: (Och zetter, zet dat nu eens met kapitale letters) IK GEEF ME MET WARMTE OP, want thans geldt de spreuk: SLUIT DE GELEDEREN. En nu zal ieder, die dezen Zaterdag avond de Zeeuw zit te lezen, genoeg be grypen, wat de Cadzandsche briefschry- ver bedoelt en, als hy nog geen aange*

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2