Proclamatie van H. M. de Koninyin. De Duitsche troepen hebben onze grens overschreden. Hulp van de Geallieerden NEDERLAND in den oorlog. Onze Regeering doet een beroep op Engeland en Frankrijk. Nederlandsche Ministers naar Londen. Engelsche hulp aan België en Nederland. Oorlogstoestand in België. Ike. Dagblad voor de Provincie Zeeland ENGELAND VERKLAART HULP TE ZULLEN VERLEENEN EERSTE BLAD. De Duitsche gezant bij den Minister van Buitenlandsche Zaken. Waarschuwing tegen radioberichten en strooibiljetten. putten. VRIJDAG 10 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 185 Duitschland doet een aanval op Nederland en België - Duitsche troepen hebben onze grens overschreden - Groot aantal Duit sche vliegtuigen boven ons land - Para chutisten neergelaten en onschadelijk ge maakt - Proclamatie van H.M. de Koningin Hulp aan Engeland en Frankrijk gevraagd - Deze zal onverwijld worden verleend - Brussel en Antwerpen gebombardeerd - De indruk in Indië. MIJN VOLK I Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit had in acht genomen en terwijl het geen ander voornemen had dan deze houding streng en consekwent vol te houden is in den afgeloopen nacht door de Duitsche weermacht zonder de minste waarschuwing een plotselinge aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegenstaande de plechtige toezegging dat de neutraliteit van ons land zou worden ontzien zoolang wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voorbeelde- looze schending van de goede trouw en de aantasting van dat wat tusschen beschaafde staten behoorlijk is. Ik en mijn regeering zullen ook thans onze plicht doen. Doet gij de Uwe, overal en in alle omstandigheden, ieder op de plaats waarop hij gesteld is, met de uiterste waakzaamheid en die inner lijke rust en overgave waartoe een rein geweten in staat stelt. WILHELMINA. Uit het Algemeen Hoofdkwartier Van hedennacht drie uur af hebben de Duitsche troepen onze grens overschreden. Aanvallen zijn geprobeerd op enkele vliegvelden. Weermacht en afweergeschut zijn paraat. De inundatie voltrekt zich volgens het plan. Voorzoover bekend zijn tenminste zes Duitsche vliegtuigen neergehaald. DEN HAAG. Wij vernemen het volgende: Nadat de inval der Duitschers was geschied, is aan de Neder- landsche gezanten in Londen en Parijs bericht, dat zij mededeeling kunnen doen aan de Engelsche en Fransche regeering, dat aan ons land te verleenen bijstand welkom zal zijn. Hierop werd geantwoord, dat die bijstand zal worden verleend. DEN HAAG. De Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Koloniën zijn naar Londen vertrokken om contact op te nemen met de geallieerden. BRUSSEL. Reuter verneemt officieel uit Londen, dat de noodige maatregelen om hulp aan België en Nederland te bieden, direct door de Britsche regeering zijn ten uitvoer gelegd. LONDEN. De Nederlandsche legatie te Londen verklaarde hedenmorgen Wij zijn thans bondgenooten van Engeland en Frankrijk. Ons tot de Regeeringen der Geallieerden gerichte verzoek om hulp is beantwoord en Engeland en Frankrijk gaan ons onverwijld helpen. LONDEN. Reuter verneemt in officiëele Londensche kringen, dat de Ambasadeur van België en de Gezant van Nederland van morgen een bezoek hebben gebracht aan den Minister van Buiten landsche Zaken en hem hebben medegedeeld, dat een aanval op hun land is gedaan. Zij deden een beroep op Engeland om hulp te verleenen. Halifax heeft de gezanten geantwoord, dat hulp zal worden geboden. De noodige maatregelen voor hulpverleening zijn onmiddellijk in uitvoering gebracht. De Duitsche vliegtuigen boven Nederland. Legerbericht van het Nederiandsch Opperbevel. Verordening Opperbevelhebber. Parachutisten geland. Duitsche vliegtuigen boven Brussel en Antwerpen. De bommen op Brussel. Luchtalarm te Parijs. Militaire maatregelen in België. Duitsche vliegtuigen boven de Engelsche kust. 1 Abonnementen tn door ?aul Steffan'a 30 Gram. t 8.00 VARA. 12.00 AVRO. J 9.00 VARA. I VARA. 10.00 Morgen- 1.40 Fragmen- ram. 12.00 De P., gram. 1.00 2.00 Voor de ierie. 3.00 De- 4.00 Gram, jr de kinde- 3e Ramblers. |t5 Gram. 7.00 I der S.D.A.P. 7.35 Jeugd- nobegel. 8.30 Aldegonde". /ARA-orkest. Iht en liedjes. 1)0 Ber. ANP. 10.40—12.00 BERICHT. Inavond droog weer. en in Noord- u in tempera- leelte van het ;e tot matige wind. tag 3 u.: \S u.: 768. Users: Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het biad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeeüctgen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Regeeringspersdienst meldt: De Duitsche Gezant heeft te zes uur de volgende verklaring aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken overhan digd: Wij kondigen U den inval van een ge weldige Duitsche troepenmacht aan. Elke tegenstand is volmaakt doelloos. Duitschland garandeert den staat van bezit in Europa en overzee zoowel ais de instandhouding der dynastie, indien elke tegenstand uitblijft. Zoo niet, dan dreigt gevaar voor 't land en het staatsbestel. Wij hebben onweerlegbare bewijzen van een aanval van Frankrijk en Enge land in België, Nederland en Luxem burg, die met medeweten van Nederland en België reeds lang was voorbereid met het doel een aanval te doen op het Ruhr- gebied. De Minister van Buitenlandsche Za ken heeft hierop geantwoord: Met verontwaardiging wijst de Neder landsche regeering de beschuldiging te rug, dat harerzijds een overeenkomst met eenige vreemde mogendheid (welke ook) tegen Duitschland zou gesloten zijn Wegens deze voorbeeldlooze, zonder éénige aankondiging van Duitsche zijde op Nederland gepleegden aanval, be schouwt Nederland zich als in oorlog met het Duitsche rijk. DEN HAAG. De eerste formatie vlieg tuigen te Den Haag werd om 2 uur 23 vannacht waargenomen. Daarna volg den verschillende eskadrilles. Zware ont ploffingen werden gehoord uit de rich ting Voorburg. Verondersteld werd dat bommen werden geworpen. Verschillen de vliegtuigen werden neergeschoten. Naar verluidt is het vliegveld Ipenburg gebombardeerd. DEN HAAG. Duitsche troepen hebben hedenmorgen de Nederlandsche grens overschreden en zijn in aanraking met onze grenstroepen, die de hen opgedra gen taak vervullen. Ze zijn er in ge slaagd de hen verstrekte bevelen tot uitvoering te brengen. De bruggen over de Maas en den IJs- sel zijn vernield. Slechts ten oosten van Arnhem op ongeveer 15 K.M. van de Nederl.Duitsche grens zijn de Duit schers tot den IJssel opgerukt. In het binnenland zijn door vijandelij ke vliegtuigen landingspogingen ge daan en op enkele plaatsen zijn parachu tisten gedaald en vliegtuigen geland. De parachutisten, die deels in Neder landsche uniformen gekleed waren, wer den omsingeld en vernietigd. Boven verschillende steden hebben Duitsche vliegtuigen strooibiljetten uit geworpen die onwaarachtige beweringen en holle bedreigingen tegen de burger bevolking bevatten. Het opperbevel waarschuwt het gansche Nederlandsche volk aan dergelijke uitingen geen geloof te hechten. Nederlanders vertrouwt uitsluitend op de standvastigheid waarmee de Neder landsche weermacht, aangespoord en bezield door de woorden en daden van onze Koningin, onzen Nederlandschen bodem verdedigt. Het algemeen hoofdkwartier meldt: Wantrouwt alle radioberichten en strooi biljetten die spreken van het staken van ons verzet, van onderhandelingen met den aanvaller of van hulp van Duitsche zijde tegen een aanval van de Geallieer den. Hoe geloofwaardig en officieel ze ook mogen lijken, zij kunnen slechts van den vijand afkomstig zijn. Schenk uitslui tend geloof aan de U bekende stemmen van de omroepers, die U stijven in het verzet tegen den vijand en aan strooibil jetten die oproepen tot den strijd. Nooit of te nimmer zal het Algemeen Hoofdkwartier of de Regeering zich in laten met onderhandelingen met den vij and. Alle berichten, die van het tegendeel spreken zijn valsch en dienen slechts om verwarring te stichten. 1. Onverminderd overigens gegeven of te geven verboden, zijn verboden: „Het NationaleDagblad"; „Volk en Vaderland"; „Het Volksdagblad". 2. Bovendien is het verspreiden van pamfletten, vlugschriften en dergelijke drukwerken verboden. 3. Handhaving van deze verordening moet met alle middelen worden verze kerd. 4. Dit verbod wordt afgekondigd per radio en treedt onmiddellijk in werking. Te 8 uur 5 zijn te Leiden, te 8 uur 6 te Zandvoort, te 8 uur 4 te Brielle en te 8 uur 5 te Hellevoetsluis parachutisten afgeworpen. Onder deze parachutetroe pen waren er verschillende die ten on rechte de Nederlandsche uniform droe gen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. BRUSSEL. Hedennacht te 1 uur is de ministerraad bijeen gekomen. Te 6.25 uur zijn op het vliegveld Eve- re bij Brussel bommen geworpen. Aan de Belgisch-Duitsche grens werd geschut vuur gehoord. België, dat zich als aangevallene beschouwt, heeft onmiddellijk een be roep gedaan op Engeland en Frankrijk, zijn garanten. Na de besprekingen in den Minister raad zijn de Minister-president en de Minister van Buitenlandsche Zaken naar den Koning gegaan. Alle soldaten zijn gewaarschuwd zich onmiddellijk te melden. BRUSSEL. Sedert vanmorgen half vijf vlogen talrijke Duitsche vliegtuigen boven Antwerpen. BRUSSEL. Ook na vijf uur vanoch tend werden nog hevige ontploffingen gehoord, afkomstig van het afweer geschut. Een belangrijk aantal Duitsche vlieg tuigen, naar schatting meer dan hon derd, vloog boven de Belgische hoofd stad. BRUSSEL. In verschillende deelen van Brussel zijn granaten neergekomen. Op verschillende plaatsen te Ekkenbeek, een voorstad van Brussel, zijn branden uit gebroken. Een bom kwam neer op het Madou- plein, dicht bij het centrum van Brus sel. Deze heeft brand veroorzaakt en schade aangericht. Naar wordt gemeld zijn er slachtoffers. PARIJS. Vanochtend te 4.50 uur werd luchtalarm gemaakt in het gebied van Parijs. De alarmtoestand duurde tot on geveer half zes. Uit Brussel: Vannacht zijn de mili taire afweermaatregelen uitgebreid. Van de bevolking wordt kracht gevergd in deze periode van het grootste gevaar. De bevolking moet koelbloedig zijn in deze moeilijke uren. De staat van beleg en de algemeene mobilisatie fase E zijn afgekondigd. Een FranschEngelsch leger is op weg. Belga meldt: Vóór den Duitschen aan val is te Brussel door Duitschland geen enkele diplomatieke stap gedaan. Het Belgische Parlement is bijeen geroepen. Gewaarschuwd wordt voor valscherm springers en saboteurs. De burgers worden opgewekt om de militairen bij het opsporen bij te staan. Later wordt gemeld: De Duitsche Gezant is te 8.30 op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Brussel aangekomen. LONDEN. Bij het aanbreken van den dag trad hedenmorgen het luchtaf weergeschut aan de monding van de Theems in actie. Vijf Duitsche vliegtuigen vlogen bo ven de kust en passeerden talrijke ste den. De ontploffing der granaten was duidelijk te zien. Ook meer naar het Oos ten werden aanvallen waargenomen. LUXEMBURG. De Luxemburgsche Regeering heeft, naar gemeld wordt, het land verlaten. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1