e-Centrale Weer scherpe aanvallen in het Engeische Lagerhuis. GILD \f£4l IPET Grand Hotel „Britannia" N.V. te Vlissingen GEOPEND EERSTE BLAD. RG straat 14. RDAM - C. 47157 BEDRAAGT MINIMUM DONDERDAG 9 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 184 Kleine meerderheid voor Chamberlain - Reorganisatie van het Engeische Kabinet De gevechten in Noorwegen - Vandaag rede van Mussolini? - Bezorgdheid van Amerika. Aftreden van Chamberlain geëischt. Felle taal van Lloyd George. Churchill antwoordt. Guerrilla in Noorwegen. Middag- en Avond-muziek. Vandaag rede van Mussolini? Belangrijkste Nieuws beschikbaar a 5 pCt. AUTOMOBIEL N.V. Financierings-Mij. „ZEELANDiA" GOES Amerikaansch Minister maakt gewag van toe nemende spanning in Nederland. Amerika wordt ongerust. Sluiten van Straat van Gibraltar niet effectief. armede zij zonder rdispositie aan de kantoor voor ■posities, sedert 1033. iren wordt alsnog /astgesteld welke beschouwd. Ver tot een minimum i over onze dikwijls )ok een j goede j leven, een 100 rijs (2 x een van ïrpetten n. Daar Vraagt U voor jrieken N.V. en - Moordrecht 18.05—9.15 en 10.00 1 dienst. 10.45 Gram. |r. 12.00 Ber. 12.15 -1.10 Ber. ANP en ^kuurtje. 2.55 Gram. 3.30 Gram. 3.45 5.00 Handenarbeid Orgelspel en gram. vartiertje. 7.00 Ber. Gram. 8.00 Ber. Jicht, herh. SOS-ber. Ils-samenkomst. 9.25 |er. ANP., act. half- Fitabile. 11.15 Gram. riftlezing. I WEERBERICHT. lorgenavond aet kans op nacht- armer, droog weer, Noordelijke tot Oos- enmiddaa 3 u Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. i. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2410 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden medsdeeikigen 60 cer.t por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korfing liddag 3 u.: 766. ar fietsers: Imin. Als eerste spreker bjj de hervatting van de debatten over Noorwegen, trad gisteren de labour-afgevaardigde Her- bert Morrison, leider van den gemeente raad van Londen, naar voren. Deze zei o.a. „Een oude of vermoeide minister kan zonder het te willen een gevaar worden voor het land. Voor en tijdens den oorlog is het geestelijk tempo van sommige mi nisters niet voldoende geweest en spr. verklaarde nogmaals, dat hij hierbij op den minister-president doelde, den mi nister van financiën en den minister van luchtvaart, dus Chamberlain, Simon en Hoare. Het belang van het winnen van den oorlog is te groot, dan dan men gevaar mag loopen te verliezen door mannen aan het bewind te laten, die daar langen tjjd zijn geweest en niet getoond hebben geheel voor hun taak berekend te zijn". Ten slotte kondigde hij aan, dat de labourpartg aan het eind van de debat ten stemming zou eischen. Minister-president Chamberlain ant woordde, dat hg de uitdaging van Mor rison aannam. Als hoofd van de regee ring aanvaardt hg de verantwoordelijk heid voor alle daden van de regeering en zijn collega's zullen evenmin aarzelen hun verantwoordelijkheid te dragen. Niemand wenscht langer zgn post te dragen, wanneer hg niet het vertrouwen van het Huis heeft. HOARE OVER DE BRITSCHE LUCHTMACHT. Vervolgens sprak minister Sir Samuel Hoare over het optreden van de lucht macht. „De luchtmacht werd in haar werk gehinderd, doordat de toestellen heen en terug over zee moesten vliegen, terwijl de vijand zgn bases ter plaatse had. Onmiddellijk na den Duitschen inval maakte de luchtmacht verkennings vluchten en binnen enkele uren werden Noorsche vliegvelden gebombardeerd, evenals een belangrijk vliegveld in De nemarken en in Duitschland. Dag aan dag en nacht op nacht werden onder de moeilijkste weersomstandigheden deze bombardementen voortgezet. Hierbij werden aan de Duitsche luchtmacht drie keer zooveel verliezen toegebracht als de Britsche zelf heeft geleden. De Britsche luchtmacht beschikte in Noorwegen slechts over de bevroren meren als vliegvelden en door den in vallenden dooi was het niet mogelijk te zeggen, hoe lang dit nog mogelgk zou zgn. Alléén in het nauwe Romsdal werd een vliegveld aangelegd en een escadrille Gladiotor-gevechtsvliegtuigen werd hier gestationneerd. De regeering besloot meer Gladiator vliegtuigen te zenden. Het grootste deel van de vliegtuigen werd vernield op de vliegvelden, geen enkel toestel werd tij dens actie in de lucht neergeschoten. In Noorwegen is duidelijk gebleken, dat zonder bases voor de luchtmacht operaties niet mogelgk zgn. De ^Duitsche luchtmacht is niet on overwinnelijk. De laatste acht maanden hebben aangetoond, dat de Britsche ge vechtsvliegtuigen superieur zijn aan de Duitsche bombardementsvliegtuigen. De kwaliteit en de kwantiteit van de Britschei luchtmacht is onovertroffen. De productie voor de luchtmacht moet thans nog meer worden opgevoerd. Vervolgens nam Lloyd George, pre mier in den vorigen oorlog het woord. „Wat Hoare heeft meegedeeld vormt geen excuse voor de regeering", zeide Lloyd George. De naar Noorwegen ge zonden Britsche troepen hadden uitge lezen manschappen moeten zijn; wij zon den een brigade van het landleger en er wa» geen samenwerking tusschen leger en vloot. Nimmer in mgn carrière van oorlogs- ,,r. keb ik gepoogd een ramp te verkleinen. Men moet de feiten onder de oogen zien om zgn positie te herstellen. Er is geen reden voor een paniek, doch wel is er reden, om zich hecht aaneen te sluiten. Thans is een werkelijke actie noodig en het heeft geen nut de verlie zen aan beide zijden af te wegen. Strategisch bevinden de geallieerden zich in een slechter positie dan te voren. De grootste triomf van dien buitengewo nen man, Hitler, is, dat hij Engeland in grooter gevaar heeft gebracht, dan zijn voorgangers in 1914. Tsjecho Slowakge, deze speerpunt, ge richt op het hart van Duitschland, met een leger van een millioen van de beste troepen van Europa, is niet meer. Een tweede strategisch voordeel, dat te niet werd gedaan is het Fransch-Rus- sisch verbond, waarbij Rusland Tsjecho- Slowakije te hulp zou zgn gekomen. Het derde verlies is Roemenië, dat practisch in Duitsche handen is. Noorwegen was één van de groote strategische mogelijkheden van den oor log; thans is het eveneens in Duitsche handen. We hebben geen vliegtuig naar Polen gezonden en in Noorwegen kwamen we te laat. De Duitsche bezetting van Noorwegen brengt de Duitsche vliegtuigen en on derzeeërs 200 mgl dichter bg onze kust. De minister-president moet den toe stand bezien van het standpunt der na tie en niet als een persoonlijke aange legenheid. De minister-president is even wel niet in staat zijn persoon los te ma ken van de belangen van het land. Chamberlain interrumpeerde hier den spreker en vroeg wat de bedoeling was van deze opmerking. Lloyd George antwoordde, dat de mi nister-president zich moet herinneren, dat hij dezen grooten vijand in oorlog en vrede heeft ontmoet en dat hij steeds heeft verloren. Chamberlain heeft het land gevraagd, offers te brengen; het land is hiertoe bereid. De minister-pre- sident kan het voorbeeld geven, niets kan méér bijdragen tot de overwinning, dan dat hij de zegels van zijn departe ment offert De volgende spreker, Duff Coo per, betreurde het, dat Chamberlain een beroep had gedaan op de aanhan kelijkheid van zijn vrienden. Met de grootste schoorvoetendheid zou spreker stemmen tegen een door Chamberlain geleide regeering. Er is geen reden om te gelooven, dat er iets verkeerd is in de perfectie der uitrusting. Evenmin be staat er eenig tekort aan voorraden. Er is niets verkeerd in de kwaliteit der troepen en spreker is derhal ve genoopt te concludee- ren, dat wat er verkeerd was, de regeering zelve was. Churchill antwoordde de verschillende sprekers. Hg zeide o.m.: In dezen oor log wordt ons vaalt gevraagd, waarom wg het initiatief niet nemen. De reden voor dit ernstige nadeel, dat wij het ini tiatief niet hebben, kan niet spoedig worden weggenomen. Dit ligt in ons in gebreke blijven in de laatste vijf Jaren om de pariteit in de lucht met Duitschland te handhaven of te herkrijgen. In de laatste twee jaar kwamen de oppositiepartijen pas over de brug en gaven groote, waardevolle hulp. Onze numerieke achterstand in de lucht, ondanks onze superioriteit in kwa liteit, zoowel wat manschappen als ma teriaal betreft, heeft ons veroordeeld en zal ons nog eenigen tgd veroordeelen tot het ondervinden van vele moeilijkheden. Alexander stelde de vraag, waarom wg de vijandelijke verbindingen in het Skagerrak niet hebben aangetast. De onmetelijke sterkte van den vijand in de luchtl maakte deze wijze van1 optre den veel te kostbaar. De verliezen, wel ke aan onze schepen uit de lucht zou den zijn toegebracht, zouden ongetwijfeld spoedig tot een ramp hebben geleid. Wij hebben daarom de duikbootblok kade aanvaard. Alle Duitsche schepen moesten over dag en alle schepen moesten gedurende den nacht tot zinken worden gebracht, indien de gelegenheid gunstig was. Dit heeft kostbare resultaten opgeleverd. 70008000 man zgn verdronken, maar wat beteekent het verlies van 78000 man voor een totalitairen staat en een regeering zooals die, welke wij bestrij den? Men heeft ons gevraagd waarom wij niet ook Bergen, Drontheim en andere havens zijn binnengevaren in de eerste uren. Binnenvaren van de fjords kon al leen tot doel hebben vijandelijke torpe dojagers te vernietigen. Deze waren ech ter voor het grootste gedeelte reeds uit de lucht vernietigd door onze vliegtui gen. Mijn gedachten waren altg'd op Nar vik gericht geweest. Daar, zoo wil het mij voorkomen, ligt de weg die kan lei den naar een beslissing in dezen oorlog. Ik neem, tezamen met den Premier en de andere ministers de voile verantwoor delijkheid op mij voor het feit, dat wij, zonder uitzondering, de meeningen van onze deskundige adviseurs hebben aan genomen. Na deze langdurige en vinnige de batten werd de door de regeering in gediende motie tot verdaging der ver gadering door het lagerhuis aangeno men met 281 tegen 200 stemmen. De regeering behaalde dus een meerder heid van 81 stemmen. Deze meerderheid stelde de regeering ongetwijfeld teleur. Toen Chamberlain de zaal verliet, zag hij er uit als een gebroken man. Het was duidelijk, dat hij het vertrouwen van de Jongere leden van de Conservatieve Par tij had verloren. Niemand had durven verwachten, dat de meerderheid van de regeering terug zou vallen op ongeveer de helft van die welke zg gehoopt had te behalen. Onge veer 30 conservatieven schijnen naar de oppositie te zgn overgegaan, en een klei ne honderd hebben zich van stemming onthouden. REORGANISATIE VAN HET ENGELSCHE KABINET? Reuter meent te weten, dat de minis ter-president zgn ambt zal blijven waar nemen, doch dat een reconstructie der regeering in overeenstemming met den uitslag van de stemming van gisteravond zeer waarschijnlijk is. Het is mogelgk dat de oppositie opnieuw zal worden aangezocht hierbij haar medewerking te I verleenen. Het staat, aldus de parlementaire correspondent van Reuter, vrijwel vast dat een verscherping van de oorlog voering uit de stemming zal voort vloeien. De algemeene opvatting der Engei sche ochtendbladen is, dat een grondige reconstructie der Regeering voor een meer actieve oorlogvoering onvermijde lijk blijkt. De „Times" schrijft: „De gebeurte nissen geven een bijna onmerkbaar toe nemen der openbare ontevredenheid aan. Het staat vast, dat de eisch voor een ministerie op breedere basis met kracht gesteld wordt." De „Daily Telegraph" zegt: „Wat het debat als geheel betreft, moet worden toegegeven, dat de regeering ten aan zien van de Noorsche kwestie zich op geloofwaardige wijze verdedigd heeft. Het is echter dringend noodig dat Cham berlain tot een reorganisatie van zgn kabinet overgaat." Volgens de „Daily Herald" heeft het parlement den premier weggezonden en is Chamberlain moreel en politiek ver slagen zonder hoop op herstel. De „Daily Express" eischt „vliegtui gen en steeds meer vliegtuigen". In Centraal Noorwegen wordt door 't leger de guerrilla voortgezet. Nabij Aaien zou een groot deel van een Duitsch bataljon vernietigd zijn. De correspondent van „Stockholms Tidningen" te Mo bericht, dat hg in staat is, alle mededeelingen categorisch tegen te spreken, volgens welke de Duit- schers Mosjoen en Mo bezet zouden heb ben. Hg voegt hier de verklaring aan toe, dat de Noren in het Nordland-district vast besloten zgn, zoo krachtig mogelgk weerstand te bieden. Mr dr A. A. van Rgn is benoemd tot minister van het nieuw gevormde depar tement van Landbouw en Visscherg. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt van welingelichte zijde, dat de verliezen aan neergeschoten en vermiste Duitsche vliegtuigen sinds het begin van de actie in Noorwegen het aantal 33 niet over schrijden. Vergeleken met de zware ver liezen, welke de Duitsche vliegers bij dag en nacht den vgandelgken zeestrgd- krachten en vooral het vijandelijke lucht- wapen hebben toegebracht, zijn de Duit sche verliezen gering. LATEN DE ENGELSCHEN NARVIK OOK LOS? Van de mogelijkheid, dat de geallieer den ook Narvik zouden ontruimen, werd gisteren in het lagerhuis gewaagd, toen Chamberlain op een vraag antwoordde, dat de regeering er rekening mee hield, dat de Britsche strijdkrachten bij Nar vik aan ernstige risico's blootgesteld zijn, totdat de heerschappij in de lucht verkregen zou zijn. De labour-afgevaardigde Dalton vroeg toen: „Moeten we dus óók rekening hou den met de mogelijkheid, dat Narvik in de eerstvolgende weken geëvacueerd zal worden?", waarop de regeeringsaanhan- gers „schande" riepen. Chamberlain gaf geen antwoord. ZES TREILERS DER BRITSCHE MARINE GEZONKEN. Het Britsche ministerie van marine deelt mede: „De admiraliteit betreurt te moeten berichten, dat zes marinetreilers verloren zgn gegaan gedurende de ope raties voor de Noorsche kust bij het ont ruimen van het gebied van Drontheim; Vier daarvan werden door aanvallen uit de lucht zoo zwaar beschadigd, dat zg door de eigen bemanning tot zinken wer den gebracht. De hierbij geleden verliezen aan man schappen zijn gering, de nagelaten be trekkingen hebben bericht ontvangen." ZWEDEN LEGGEN MIJNEN VOOR STOCKHOLM. Er zijn mijnen gelegd in den buiten sten gordel van scheren, buiten Stock holm binnen de Zweedsche territoriale wateren. Een desbetreffende mededee- ling van de Zweedsche admiraliteit is door den Stockholmschen omroep uitge zonden. Het leggen der mijnen, zoo werd verklaard, vormt een nieuwe maatregel ter verdediging der Zweedsche neutrali teit. Een andere veiligheidsmaatregel is, dat het verbod voor vreemdelingen om zich op te houden in zekere deelen van het land, is uitgebreid tot eenige nieu we districten. Van gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat Mussolini vandaag ter gelegenheid van den vierden verjaar dag van het fascistische keizerrijk zijn wekenlange stilzwijgen zal verbreken en de menigte van het balkon van het Ve- netië-paleds zal toespreken', om hun te Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Geruchten over Duitsche invasie in Ne derland te Berlijn tegengesproken. Gevangenisstraf overzee of doodstraf voor spionnen? Schiphol gesloten voor buitenlandsche vliegtuigen. De kolenhandel in oorlogstijd. Zaterdag weer normale treinenloop. Buitenland. Weer scherpe aanvallen in het Engei sche Lagerhuis. Maar een kleine meerderheid voor Chamberlain. Spoedig reorganisatie van het Britsche kabinet Verscherpte oorlogvoering in Engeland. Vandaag rede van Mussolini? De blokkade van Italië bij Gibraltar niet afdoende? voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. Gisteravond seinde Havas het vol gende: „Tijdens een perconferentie in Was hington heeft de Minister van Buiten landsche Zaken Huil er op gewezen, dat diplomatieke rapporten uit Den Haag de toeneming van de politieke spanning tusschen Nederland en Duitschland be vestigen. De officiëele telegrafische ver bindingen tusschen Den Haag en Was hington blijven nog zonder stagnatie in werking." Enkele uren later is hier te lande van officiëele zijde uit Washington ver nomen, dat bovenstaand Havas-bericht onjuist is. De staats-secretaris heeft n.l., in ant woord op een vraag, aan de vertegen woordigers van de pers slechts gezegd, dat op het State Department sedert 7 Mei ontvangen berichten wezen op een zekere toeneming van spanning in Ne derland. Het verdient de aandacht, dat de heer Hull met geen woord gewag heeft ge maakt van Duitschland. vertellen, wat van hen op het huidige kritieke moment verwacht wordt. De ambassade der Vereenigde Staten heeft alle in Spanje aanwezige Ameri kanen uitgenoodigd, zich naar Italië te begeven om zich daar in te schepen aan boord van het eerstvolgende naar Ame rika uitloopende stoomschip, aangezien er geen waarborg bestaat, dat 't scheep vaartverkeer naar Amerika nog lang in stand gehouden kan worden. President Roosevelt laat openlijk blij ken, dat hij zich steeds ongeruster be gint te gevoelen over de ontwikkelingen in Europa. In een artikel, getiteld „Gibraltar" be toogt Gayda in de „Giornale d'Italia", dat Parijs en Londen zich aan een nieu we fatale illusie overgeven, wanneer zg dreigen Italië economisch te isoleeren en onmachtig te maken enkel en alleen door het afsluiten van de straat van Gibral tar. In 1939 kwamen in Italiaansche ha vens aan, uit landen voorbij Gibraltar, 12.300.000 ton goederen. Dit is een im posant getal, maar het grootste deel van die goederen bestond uit steenkool en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1