De Noorsche tragedie. „De Weg", die geen weg is. Binnenland Uit de Provincie Kerknieuws ftheumaffek Spier. AKKL.ItJE Laatste Berichten Rechtszaken Telegrammen Marktberichten Opleiding tot Reserve-officieren. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN NOORD-BEVELAND. Onderwijs k pup Neem'n GOES. Eisch en uitspr. f 15 of 10 d. h. Het Ouitsche legerbericht. Duitsche en Noorsche troepen trekken ijlings naar Narvik. Een telefoongesprek tusschen Chamberlain en Reynaud? De briefwisseling tusschen Koning Gustaf en Hitier. BEGINT 1 OCTOBER A.S. De regeeringspersdienst meldt: Omstreeks 1 October a.s. zal een oplei ding aanvangen tot reserve-officier. Voor deze opleiding kunnen in aan merking komen gewone of buitengewone dienstplichtigen en personen, die nog niet tot gewoon of buitengewoon dienst plichtige bestemd zijn. Zij mogen op 15 October 1940 nog geen eerste oefening hebben volbracht en moeten in het bezit zijn van het diploma H. B. S. 5-jarigen cursus of gymnasium of een daarmede overeenkomend diploma. Voor de opleiding bij de cavalerie worden bestemd dienstplichtigen, die aan de eischen voor de verschillende func- tiën, welke door hen eventueel moeten worden vervuld (ook motorrijder, enz.) intellectueel en lichamelijk voldoen. Voor de bereden-artillerie komen in het bijzonder in aanmerking zij, die bij het verwerven van het diplo ma hooge cijfers voor wiskunde hebben behaald. Bij de motorartillerie en de luchtdoelartillerie wordt de voorrang gegeven aan studenten van Handelshoogescholen en aan houders van een einddiploma van erkende (open bare of bijzondere) handelsscholen met 5-jarigen cursus (z.g. Hoogere Handels scholen). Voor de artillerie wordt in het algemeen de voorkeur gegeven aan hen, die in het bezit zijn van een B-diploma. Verzoekschriften, welke op ongezegeld papier kunnen zijn gesteld, moeten den minister van Defensie vóór 1 Juni as. hebben bereikt. Dr VAN BLANKENSTEIN GEEN MEDEWERKER VAN DE HAAGSCHE POST. Naar het A.N.P. meldt, heeft de Haag- sche Post aan zijn medewerker, Dr M. van Blankenstein, den schrijver der post scripta in dat blad, tegen einde Juni om principieele redenen, ontslag verleend. Dr van Blankenstein heeft er de voor keur aan gegeven, zijn medewerking on middellijk te staken, zoodat hij reeds niet reeds meer de schrijver zijn zal van de deze week verschijnende post scripta. Hr Ms „VAN GALEN" IN NEDERLAND TERUG. Gisteravond is Hr Ms torpedobootjager Van Galen onder bevel van kapitein-lui tenant ter zee A. S. Pinke, uit Ned.-IndiS te Hoek van Holland aangekomen. De reis heeft een gunstig verloop gehad en aan boord van het schip was alles wel. Watervliegtuigen van de Marine lagen ter verwelkoming in den Nieuwen Wa terweg. NIEUW STADHUIS IN DEN HAAG. Ruim twee millioen uitgetrokken. De Haagsche gemeenteraad heeft gis teren met 26 tegen 15 stemmen het voor stel van B .en W. aangenomen om tot den bouw van het eerste gedeelte van het nieuwe stadhuis op het Alxander Veld over te gaan en daarvoor 2.800.000 gulden te bestemmen. VOORZITTER VAN DEN GEZOND HEIDSRAAD. Bij K. B. is tot voorzitter van den Gezondheidsraad benoemd dr L. C. Kers bergen te Haarlem, als opvolger van Dr N. M. Josephus Jitta, na wiens aftreden op 1 Januari j.l. de functie is waarge nomen door Dr C. van den Bergh, direc teur-generaal van de volksgezondheid. Notariaat. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Rotterdam G. A. E. Kuijntjes, candidaat- notaris te Overschie. Tot notaris te 's Gravenhage, J. van Lith, candidaat-notaris aldaar. Een man, die het op den Blauwen- dijk personen lastig maakte en zich ook onhandelbaar toonde tegenover 'n agent is onder verzet hedenmorgen naar het bureau overgebracht. Kruiningen. Weer een eeuw feest. Zooals we reeds meldden is se dert 6 Mei 1840 de bekende bakkerij met annex kruidenierszaak door de familie Krijger alhier gedreven. Vóór dag en dauw had het personeel der Kruining- eche bakkers een keurige versiering voor de zaak aangebracht en met vlaggetjes giorno met de ook bjjna een eeuw oude pereboomen vóór het huis versierd. Alle bewoners der Snellemarkt vlagden. Me deleven werd getoond van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Tallooze tele grammen, kaartjes, bloemstukken o.a. van buurtvereen., colleges enz. werden ontvangen. Des avonds bracht E.M.M. nog een serenade, wat veel pu bliek op de been bracht. Door de buurt vereen. waren boven het huis de elec- trisch verlichte jaartallen 19401940 aangebracht. Ook burgemeester de Mul, alsmede vel© vrienden en collega's van Kruiningen ca omgeving toonden per- Boonl\jk hun belangstelling. Meldden we vorige week dat op het huis het jaartal 1798 staat, op een gevelsteen aan de bakkerjj staat 1720, het vermoedelijke stichtingsjaar der bakkerij. WEER EEN AANRIJDING ONDER SOUBURG. Gisteren is een militaire motorrijder, die een anderen militair op de duo had zitten, nabij de Abeele tegen een daar geparkeerden auto aangereden. Auto en motorrijwiel werden beschadigd, doch de beide militairen kwamen er naar om standigheden goed af. Kamperland. Lijk aangespoeld. Omtrent het hier aangespoelde lijk wór den ons nog de volgende bijzonderheden gemeld: lengte 1.83 M., kleeding, donkere jekker, de ondereinden van de mouwen afgezet met een lichtblauwe bies c.a. 3 c.M. breed j blauwe of zwarte jas en broek, grijze trui, bruin-grijs gestreepte sokken, hooge zwarte schoenen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lichtenvoorde, J. C. v. Dongen cand. te Rotterdam. Te Lollum, W. Wilman te Lettelbert. Aangenomen naar Winsum, A. Veld kamp te Tolbert. Naar Vledder, A. M. Brouwer te Engelen (N.-Br.). E m e r i t a a t. Ds A. G. Oos terhuis, Ned. Herv. pred. te Westbroek, voorheen te St. Annaland, heeft tegen 1 Juli eervol emeritaat gevraagd. Praeparatoir examen. Dhr A. A. Leenhouts, candidaat aan de V. U., heeft heden met goed gevolg prae paratoir examen gedaan voor de classis Middelburg der Geref. Kerken. Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Vandaag is te Utrecht aangevangen de algem. verga dering van de Vereen, van Kerkvoog dijen in de Ned. Herv. Kerk. Na het openingswoord van den heer Bakker, kwamen de jaarverslagen aan de orde. In dat van den secretaris Mr A. de Jong werd herinnerd aan het overlijden van Mr R. M. van Dus- s e 1 d o r p te Goes, lid van het Hoofd bestuur. De verslagen werden goedge keurd. De aftredende leden van het Hoofd bestuur, S. K. Westerdijk, C. Roeter- dink en Mr M. Ch. de Jong werden her kozen. EXAMEN HOOFDAKTE 1940. De minister van onderwijs brengt ter kennis van belanghebbenden dat: het schriftelijk gedeelte van het in 1940 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in arti kel 77b der wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878, zal plaats hebben op Donderdag 4 Juli, De mondelinge examens zullen aan vangen op Dinsdag 16 Juli. De commissie belast met het examen voor de inspectiën Goes en Middelburg zal zitting houden te Rotterdam II. Tot leden van deze commissie zijn be noemd: lid en voorzitter: S. Brandsma, Rotterdam; tot lid en ondervoorzitter: J. P. Kruize, Schiedam; tot leden: J. Brink man, Schiedam; R. van der Kley, Dor drecht; J. H. Lem, Rotterdam; A. F. A. van Makkelenberg, 's-Gravenhage; D. W. Okker, Dordrecht; P. van Ooijen, Middel burg; H. J. A. Otten, Rotterdam; Mej. J. E. Schaap, Rotterdam; G. J. Swanborn, Gorinchem; L. P. A. Verheijen, 's-Graven hage; Dr J. F. de Vries, Rotterdam. Verder zijn o.m. benoemd in de com missie Rotterdam I: K. Dekker, E. Mos en J. W. van Swigchem, allen te Middel burg. Kruiningen. Op het verzoek van het gemeentebestuur om aan de openbare lagere school te Kruiningen-dorp een bo ventallige leerkracht te mogen benoe men, is door den minister gunstig be schikt. Deze nieuw te benoemen leer kracht moet een wachtgelder zijn. Arnemuiden. Mej. H. v. d. Eik, kwee- kelinge met akte aan de O. L. School al hier is benoemd tot onderwijzeres te Zon neveld bij Domburg. Examen Steno en Typen. Te Middelburg heeft de Nationale Vereeniging van Leeraren in Stenografie „Groote" examens afgenomen in steno grafie en macbineschrijven. Voor steno-typist hadden zich 9 can- didaten aangemeld, die allen slaagden, n.l. L. J. de Zwart, G. de Koning en F. Wiegand, allen te Vlissingen; E. L. Co- hen, C. J. Meerman, W. Andriessen, C. Keller en M. C. Jongepier, allen te Mid delburg en W. S. de Grave te O. en W. Souburg. Voor Typist slaagden 16 van de 17 candidaten en wel: J. J. M. Brysse, N. Bek, A. v. d. Weele, J. Priem, H. J. de Kok, en G. Massee, allen te Vlissingen; A. J. Gillissen, A. F. Meeuwse, S. Jon ker, J. A. van Moolenbroek, H. M. Caro, P. van Slooten, G. C. Akkerman, en C. A. van de Poll, allen Middelburg, E. A. M. Lantsheer, Oostkapelle en C. Meters (Engelsch), Serooskerke. Voor kantoorstenograaf Nederlandsch, 130 lettergrepen p. minuut, slaagden alle 7 candidaten, n.l. T. A. Reekers en Z. Klaasse, beide te Middelburg; J. Maas, Domburg, N. J. Timmerman, M. T. H. Buissing en H. G. van den Berg, allen te Vlissingen en P. J. Jongepier, St. Lau rens. Onze „N. Pr. Gr. Crt." maakt mel ding van een nieuw nationaal weekblad „De Weg". Wij hebben echter zoo langzamerhand geleerd met het mooie woord natio naal voorzichtig te zijn en hetzelfde geldt ook van den naam „De Weg". „Zoodat we den inhoud gaan bekij ken. En dan weten we meteen, wat vleesch we in de kuip hebben. Het „Zwart Front" van Arnold Meijer is herboren. Het is samengesmolten met andere fascistische groepjes, die met elkaar nu één geheel vormen, zoolang... dat duurt. Want onder de redigenten van „De Weg" bevindt zich mijnheer Tusenius, die uit de N.S.B. werd gestooten, waar hij eerst gehuldigd werd. Verder tref fen we den naam van Stenhuis aan, de bekende vroegere s.d.a.p.-er, ex-voorzit - ter van het N.V.V., ex-kippenboer op de Veluwe, thans fascist. En dan schrijft mijnheer Zwertbroek er in, eens de ge vierde man van de socialistische Vara. En dan is er Martien Beversluis, vroe ger communist, daarna christendichter, die nu bejubeld wordt in den fascisti- schen hoek. We moeten nog eens zien, hoe lang dat allegaartje het met elkaar uithoudt. Maar dat is tenslotte bijzaak, hoewel niet een onbelangrijke. Hoofdzaak is, dat we weer een nieuw nationaal weekblad hebben. Dat is één. En dat het „De weg" heet. Dat is twee. Ons wordt dus de nationale weg gewezen. Wat van belang zou kunnen zijn, alsgesproken werd over dien An der, Die heeft gezegd: Ik ben de weg, de waarheid en het leven. Doch van dien weg spreekt „De Weg" niet." EEN TEGENVALLER VOOR DE GEMEENTE GOES. Zooals men zich zal herinneren ont stond enkele jaren geleden bij de uitvoe ring der havenwerken aan de A. Joachi- mi-kade stagnatie, o.a, doordat een dam- wand, die bij dit werk gebruikt zou wor den, om den bouwput droog te houden, niet waterdicht bleek te zijn. Doordat een andere damwand moest worden aangebracht en ook nog door en kele andere oorzaken ontstonden be langrijke meer-kosten, waarvan de aan nemers, de heeren De Bruyne en Van Riet, meenden, dat zij billijkerwijze voor rekening der gemeente dienden te ko men. Burg. en Weth. waren het echter hier mede niet eens, zoodat het geschil aan arbitrage werd onderworpen. Vandaag is, naar wij vernemen, be richt ontvangen, dat bij arbitrage is be slist, dat de genoemde aannemers op alle vijf geschilpunten in het gelijk zijn gesteld en dat de kosten, ook die van ar bitrage, voor rekening der gemeente zijn. Het gaat hier, naar men ons meedeelt, om een bedrag van een kleine f 11.000. Valsche munter veroordeeld. Een 24-jarige graveur is wegens het voorhanden hebben van stoffen, bestemd voor het namaken van bankbiljetten, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de jeugd gevangenis te Zutphen. Het Haagsche Gerechtshof legde hem in hooger beroep een jaar en zes maan den gevangenisstraf op. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 7 Mei 1940. De volgende personen werden gedag vaard Fr. L., gescheidenvrouw van F. K., 39 j., te Vlissingen, wegens valschheid in geschrift. Verdachte heeft in de tweede helft van 1939 te Vlissingen haar gezins- inkomstenkaarten opzettelijk valschelijk opgemaakt door opzettelijk daarin niet te vermelden, dat zij wekelijks 67 gld. had ontvangen van haar zoon. Eisch 1 mnd. gev.straf, uitspr. 1 mnd. gev.straf voorw. proeft. 3 j. H. L., 39 j., handelsreiziger te Vlis singen, wegens verzet tegen de politie door op 16 Maart 1940 te Vlissingen, toen een agent van politie hem op hee- terdaad betrapte, terwijl hjj zich in ken- neiyken staat van dronkenschap bevond op den openbaren weg en hem beetpakte om over te brengen naar het politiebu reau, zich opzettelijk met geweld tegen dien ambtenaar te verzetten. BERLIJN. Bij Narvik is tot dusver geen wijziging in den toestand gekomen. Duitsche gevechtstoestellen hebben aan vallen ondernomen op Britse he colonnes en hen uiteengedreven. Een voor Narvik liggende Britsche kruiser werd door een bom van middel zwaar kaliber getroffen. Een Sunder land vliegboot werd door bommen tot zinken gebracht. De uit de zone van Namsos en Grong Noordwaarts trekkende Duitsche troe pen hebben Mosjoen bereikt. Een Duit- sche duikboot-flottilje heeft in het Ska- gerrak een vijandelijke onderzeeër tot zinken gebracht. Tijdens een poging om de Duitsche Bocht binnen te dringen werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche ja gers neergeschoten. STOCKHOLM. Volgens hier ontvan gen berichten zouden Duitsche en Noor sche troepen uit het gebied van Dront- heim naar Narvik optrekken. Aanzien lijke contingenten Noorsche troepen zou den Noordwaarts trekken in de hoop zich te kunnen vereenigen met de geal lieerden en met de Noorsche strijdkrach ten aan het front te Narvik. Ook de Duitsche troepen rukken vlug noordwaarts om te trachten te voorko men dat de Noren zich bij de geallieer den voegen. DE DUITSCHE SCHEEPVAART- VERLIEZEN. LONDEN. Dte Britsche admiraliteit deelt mede, dat de Duitschers sinds 1 April 300.000 ton aan koopvaardijsche pen hebben verloren- BERLIJN. De Duitsche bladen van vanmorgen publiceeren een telefoonge sprek tusschen Chamberlain en Reynaud op 30 April j.l.. Reynaud zou dien avond hebben ge zegd, dat Weygand hem zou hebben be loofd vóór 15 Mei a.s. definitief gereed te zullen zijn voor de overeengekomen actie. Chamberlain antwoordde (volgens de Duitsche bladen), dat niet meer tijd be steed moest worden dan strikt noodig was. Daarop zou Reynaud hebben gewe zen op de talrijke te overwinnen moei lijkheden met name met Turkije. Hij zou hebben gesproken over de van dag tot dag toenemende eischen van Turkije. Chamberlain zou hierop hebben be loofd om Turkije nog eens onder handen te zullen nemen. Reynaud beloofde hier op zijn best te zullen doen om de moei lijkheden weg te nemen. Chamberlain heeft hierop Reynaud gevraagd hem uiterlijk 20 Mei mededee- ling te doen van de beëindiging der voor bereidingen. TEGENSPRAAK UIT PARIJS EN LONDEN. PARIJS. Uit officieele Fransche bron wordt bovenstaand bericht tegengespro ken. Het gaat hier om zuiver leugenach tige beweringen, zoowel wat betreft het feit van het telefoongesprek dat nooit heeft plaats gehad als wat betreft de aan de regeeringen der geallieerden toe geschreven voornemens. Ook in officieele Londensche kringen wordt het Duitsche bericht tegengespro ken. DUITSCHE ECONOMISCHE DELEGATIE TE BELGRADO. BELGRADO. De Duitsche economi sche delegatie is vanochtend te Belgrado aangekomen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS. Het legerbericht van heden ochtend luidt: Een kalme nacht aan het geheele front. Een treffen tusschen pa trouilles in het gebied ten Oosten van de Moezel is in ons voordeel geëindigd. STOCKHOLM. Men is hier van mee ning, dat koning Gustaaf het initiatief genomen heeft tot de briefwisseling met Hitler over de neutraliteit van Zweden. Er zijn geen aanwijzingen wat den koning er op dit oogenblik toe heeft ge bracht den nadruk te leggen op den wil van Zweden neutraal te blijven. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat openbaarheid zal worden gegeven aan den tekst der brieven welke de bei de staatshoofden hebben gewisseld. Goes, 7 Mei 1940. Eieren per 100 stuks 3,203,75, mid- denpr. p. 25 87 ct.winkelprijs if 4,48, kleine eieren f 33,30, ganseieren f 8.10, kalkoeneieren f5, parelhoeneieren f3, fazant-eieren f 2,90 p. 100 stuks. Boter per kilo fl,65, middenprfls p. pond 82,5 ct., winkelpr. 92,5 ct., 2e soort boerenboter 77,5 ct., afwijkende boter 50 ct. fabrieksboter 92,5 ct. Noteering van boter- en eierhandela- ren: boter 70 ct. p. pond, kipeieren f3, Toen Minister Koht, dezer dagen sprak over het droeve lot dat zijn land heeft getroffen, was hjj eerlijk genoeg om te erkennen, dat de schuld voor een deel ligt bij de Regeering, omdat ver zuimd werd, tijdig defensieve maatrege len te nemen. Natuurlijk zijn hier verontschuldigin gen aan te voeren. Noorwegen ligt in een uithoek van Europa, naar veler oordeel tot voor kort, een der meest veilige gedeelten van ons oude werelddeel. Daarbij komt dat Noorwegen gedu rende den vorigen oorlog wel gevaar lijke momenten doorleefde, maar dat het toch voor de gruwelen van den oorlog bewaard bleef. En dan was er voorts de toezegging van de groote mogendheden dat de neu traliteit van dit land zou worden geëer biedigd. Dit zijn ongetwijfeld voor de Noor sche regeering bij haar pijnlijk zelfon derzoek verzachtende omstandigheden. Maar toch had de historie van den laatsten tijd haar de oogen kunnen ope nen. Het gebeurde in Polen en Finland had haar kunnen leeren, dat nog altijd geldt het oude woord „Vest op Prinsen geen betrouwen". Indien zij 'tnog niet wist hadden de laatste maanden er haar van kunnen overtuigen, hoe gemakkelijk de macht en het geweld, gesteld worden boven het recht. De Noren leefden echter en dit geldt ook van de Noorsche regeering in een soort vredesroes. Zelfs een nadrukkelijke waarschuwing in Maart van dit jaar, van een Zweedsch auteur tot de academische jeugd in Drontheim, dat deze plaats en Narvik weieens bezet konden worden, maakte niet den minsten indruk. Met het gevolg, dat toen de indrin gers kwamen en nog wel geholpen door verraders die het mooie woord „nationaal" in hun vaandel schrij ven, van een goed geordend verweer geen sprake was. Uit dit alles volgt niet dat de Noren geen dappere soldaten zijn. Aan moed en dapperheid ontbreekt het bij dit bergvolk niet. Maar de dap pere mannen die met liefde hun bloed geven voor hun vaderland, hebben geen wapenen in dezen door de techniek be- heerschten strijd. Met diepe deernis volgen wij den schier hopeloozen strijd van het Noor sche volk voor het behoud van zijn vrij heid. En het kan niet anders, of wij geden ken met dankbaarheid, wat in ons land door mannen als Van Dijk en Colijn en zoovele anderen, spijts tegenwerking en verdachtmaking, gedaan werd om onze weermacht te sterken en de ontwape ningsidee, waardoor zoovelen waren be vangen, den kop in te drukken. En met niet minder dankbaarheid zien we wat het huidige Kabinet doet om naar alle kanten onze onzijdigheid te bewaren, onze defensie te versterken en het gevaar dat helaas ook hier van binnen dreigt, af te wenden. Gelukkig staat de Regeering thans niet als enkele jaren geleden wat de defensiemaatregelen betreft, tegen over een groot deel van ons volk. Zij kan zich in haar moeilijk pogen om onze zelfstandigheid te handhaven van den oprechten steun van de over- groote meerderheid van ons volk verze kerd houden. Niet het minst ook in deze dagen nu mannen die beweren alleen leiding te kunnen geven durven spreken van „ge kruiste armen bij eventueele aar- vallen", terwijl anderen naar gebleken is zich niet hebben ontzien de rust en de veiligheid van ons land in gevaar te brengen. poelje-eieren f 2,50, eendeieren f 2,60 p. 100 stuks. Veilingsvereen. Zuid-Beveland, Goes afd. Centrale Eierveiling. Veiling van Dinsdag 7 Mei 1040. kipeieren groote f 3,203,75, kleine f 3f 3,20, ganseie ren f 8,10, kalkoeneieren f 5, parelhoen eieren f 3, fazanteneieren f 2,90 p. 100 stuks. Aanvoer 155.000 stuks. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Maandag 6 Mei 1940. Perziken 14 per 100 stuks. Groenten: Andijvie 1112, Prei 4.50 6, Snijsla 7.50, Stoofsla 8.5010, Spi nazie 35, Uien 2.503, Witlof 58, Zeekraal 1315, Blauwe Aardappelen 2.803.70, Bonte Aardappelen 3.50, Drielingen 1.60, alles per 100 kg.; Ra barber 1.502.50, Radys 23.50, Ram menas 4.505.50, Selderij 22.50, Wor telen 12, alles per 100 bos; Bloemkool 924, Kropsla 2.307.80, Koolplanten 0.22, alles per 100 stuks. Bloemen: Tulpen 8.50 per 100 bos; Asterplanten 0.35, Violenplanten 1 1.80, Primulaplanten 2, alles per 100 stuks. MIDDELBURG. Veiling van 6 Mei. Snqsla 510, spinazie 310, postelein 1118, zuring 35, witlof 5—7, breek- peen 1,52, andijvie 25, uien 2, roode kool 46, prei 3,59 ct. alles per kg. Bloemen: Cineraria's 1517, Calcedo- nia's 17, Hortensia's 35, Spirea's 19, Pri mula's 10, violen 12, leliën der dalen 7 8, narcissen 3, tulpen 26 ct. Raapstelen 0,51, selderie 24,5, ra barber 12,5, radqs 12,5, rammenas 34, bloemkool 6—34, kropsla 1,56, aardbeien 14 ct p. stuk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2