De verloven ingetrokken. GELD DE STRIJD OM NARVIK. De 21 geïnterneerden. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. DINSDAG 7 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 182 Duitsche versterkingen onderweg - Beste deel van Noorsche leger zet den strijd voort - De neutraliteit van Zweden - Nog steeds dreigende taal in Italië tegen ge allieerden - Vandaag debat in het Engelsche Lagerhuis. Dultschers rukken op naar Narvik. Bombardeeren de Duitschers Noorsche hospitaalschepen? De strijd rond Narvik. 't Beste deel van het Noorsche leger zet den strijd voort. Fransche en Poolsche torpedo jager gezonken. „Zweden,s neutraliteit zal geëer biedigd worden", aldus Hitier. De houding van Italië. DEN HAAG. De Regeerings- persdienst meldt: Periodieke-, vacantie-, buiten- gewone-, kleine-, zaken- en studie verloven voor zee- en landmacht worden ingetrokken. Bovendien worden ingetrokken de weermachtsindustrieverloven van het personeel, ingedeeld bij de luchtdoel-artillerie, de luchtdoel- mitralleurs, de luchtstrijdkrachten, de zoeklicht-afdeelingen, en de zeemacht. De verlofgangers moeten on verwijld naar hun onderdeel terug- keeren. Zij aan wie buitengewoon ver lof is verleend, wegens ernstige ziekte of overlijden van gezins leden keeren na afloop van hun verlof naar hun onderdeel terug. Naar wij vernemen, moet de intrekking van de verloven wor den gezien als een voorzorgs maatregel met het oog op den onzekeren internationalen toe stand. De Lagerhuiszitting van heden. Belangrijkste Nieuws beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL i.l. Financierings-Mij. „ZEELANQIA" GOES Distributie van boonen, capucijners en grauwe erwten stopgezet. De rantsoeneering In Engeland. Een deel van de Duitsche troepen van de Belgische grens terug getrokken. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening <14455 Telefoon 2138 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2AO per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers Beent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededceiingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In Ijltempo zijn de Duitsche troepen, na de bezetting van Namsos, verder Noordwaarts in de richting van Narvik getrokken. Het Duitsche opperbevel bevestigt, dat de Duitsche troepen op 250 K.M. ten Noorden van Drontheim eerst Mosjön bezet hebben en daarna te Mo aangeko men zjjn, zoodat de Duitschers voor hun verderen opmarsch, welke ten doel heeft het Duitsche garnizoen van Narvik te ontzetten, geheel op den bergweg aange wezen zijn. In militaire kringen te Londen wyst men er op dat de geallieerden in den Narvik-sector niet snel kunnen vorde ren, daar de Duitsche troepen zich op vele plaatsen hebben ingegraven. De Britsche soldaten hebben zich niet in loopgraven teruggetrokken, doch zjj be vinden zich in gecamoufleerde stellingen. Aan het bericht voegt de Finsche radio nog toe dat de sneeuwstormen gisteren in hevigheid waren toegenomen. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede, „dat uit het gebied van Nar vik niets te melden valt." Volgens de laatste inlichtingen echter uit betrouwbare militaire bron te Lon den naderen de geallieerde troepen steeds meer de stad. De weersomstandigheden ztfn zeer slecht. Naar schatting bevinden zich onge veer 4000 Duitschers in het gebied, doch nauwkeurigs cijfers zfin niet bekend. In goed-ingelichte kringen te Londen verneemt de „Un. Press" nog dat de strijd om Narvik een stellingen-oorlog wordt, in tegenstelling met den strijd in midden-Noorwegen, die een bewegings oorlog was. Men legt er evenwel den nadruk op, dat een snelle beslissing niet onmoge lijk is. Er zijn aanwijzingen dat de Duitschers hun betrekkelijk kleine troepenmacht, die Narvik bezet houdt, versterken. De correspondent van „Socialdemo- kraten" aan de Noord-Zweedsche grens weet althans te melden, dat gisteren den geheelen dag groote Duitsche transport vliegtuigen, waarschijnlijk een honderd, over de Namdalenvallei in het gebied van Namsos naar het Noorden vlogen, vermoedelijk naar Narvik. Aan den anderen kant gaan er geruch ten, dat de geallieerden hun landingen in het Noorden thans voltooid hebben. „De „Aftonbladef'-correspondent aan de Noorsche grens meldt, dat een Noorsch detachement in de Gauldal-val- lei, halverwege Stoeren en Roeros, nog hardnekkigen tegenstand biedt. Naar verluidt wordt er ook tusschen Rognes en Singsaas, ten Oosten van Stoeren, ge streden. Het Noorsche Telegraafagentschap meldt „ergens uit Noorwegen" dat Duit sche vliegers voortgaan Noorsche hospi taalschepen aan te vallen. Er zjjn 29 personen gedood of gewond toen het Noorsche schip „Queen Maud", dat gewonden aan boord had, bij Gra- vanger werd gebombardeerd. Het schip zelf werd beschadigd, hoewel overal dui delijk Roode Kruis-emblemen waren aan gebracht. Ongeveer 100 vrouwen en kinderen waren aan boord van een kustvaartuig, toen het werd gebombardeerd en met machinegeweren beschoten. Ook een ander stoomschip, onderweg niet een groot aantal vluchtelingen, werd beschoten en gebombardeerd. Het N. T. A. zegt, dat Duitsche vlie gers ook schieten op boeren, vrouwen en kmderen op het land. DE NOREN HEBBEN DE IJZER- ERTSLIJN NAAR ZWEDEN BEREIKT De geallieerden, zoo wordt uit Londen geseind, verstevigen hun greep op Nar- Gemeld wordt, dat de Noren de ijzer ertsen naar de Zweedsche grens hebben bereikt. NOORWEGEN'S GOUD NAAR ENGELAND. De correspondent van „Socialdemo- kraten" meldt van de Zweedsch-Noor- scbe grens, dat onmiddellijk, nadat het duidelijk was geworden, dat de gealli eerden centraal-Noorwegen niet konden houden, het goud van de bank van Oslo, dat bjj het begin van den Duitschen in val, naar men zegt naar de Gudbrands- dalenvallei was overgebracht, naar En geland is getransporteerd. NOORWEGEN HEEFT VLIEGTUIGEN EN LUCHTAFWEERGESCHUT NOODIG. De Noorsche minister van buitenland- sche zaken, Koht, heeft in een vraagge sprek verklaard, dat het Noordelijke le ger van Noorwegen, het best uitgeruste en geoefende deel van zijn strijdmacht, nog steeds onaangetast is en bereid en gereed om met de hulp van de geallieer de troepen den strijd tegen de Duitsche invallers voort te zetten. Koht, die de sterkte der Duitsche troepen in Noorwegen op 50100.000 man schatte, zeide, dat het Noorsche leger in Noorwegen de noodige oefening heeft gehad en goed uitgerust is. Het eenige wat wij noodig hebben, zoo ver klaarde de mipister, is vliegtuigen en luchtafweergeschut. Omtrent den strijd der laatste weken zeide Koht: Wy heben groote verliezen geleden. Een groot aantal onzer soldaten is gedood, verjaagd of verdwenen en het is duidelijk, dat een groot deel van onze strijdkrachten verloren is gegaan. In Midden-Noorwegen hebben onze soldaten gevochten tot zij uitgeput wa ren. Zij moesten terug trekken. Gevraagd naar de activiteit van de nazi's in Noorwegen antwoordde Koht, dat er nazj's waren, die zeer actief wa ren, doch zjj waren ook zeer gering in aantal. Koht was het er niet mee eens, dat in het begin van den oorlog op groo te schaal verraad was gepleegd. Wij heb ben, zeide hij, geen enkel duidelijk be wijs van verraad in ons land kunnen ontdekken. De Duitschers zijn ons land gemakkelijk binnen gekomen, geholpen door het element van verrassing. DE VERLIEZEN DER LUCHTMACHT. Een bestudeering van alle ter beschik king staande inlichtingen, aldus Reuter, toont aan, dat in de afgeloopen vier we ken de veriiezen der Duitsche lucht macht veel grooter zijn geweest dan de Engelsche, ondanks de grootere gevaren waaraan de R. A. F. en het vlootlucht- wapen blootgesteld waren, tijdens de Noorsche campagne. De Britsche verliezen aan alle fron ten bedroegen in totaal 48 machines. Duitschland daarentegen heeft volgens de berekeningen zeker 138 toestellen verloren, terwijl 97 machines waarschijn lijk vernield of voor eenigen tijd buiten gevecht gesteld zijn. Bij deze getallen moeten de vliegtuigen worden opgeteld, die op den grond zijn vernield of op zee tijdens de Engelsche aanvallen op vlieg tuigbases. De Fransche admiraliteit deelt mede, Op 3 Mei is een in convooi varend troe pentransport op de Noordzee door vij andelijke vliegtuigen aangevallen. Geen der schepen van het geallieerde convooi werd getroffen. De torpedojager „Bison", die tot het escorte behoorde, is echter gezonken- Een groot deel der opvarenden kon wor den gered. Officieel wordt te Londen meegedeeld, dat de Poolsche torpedojager Grom bij operaties voor de Noorsche kust als ge volg van een bomaanval ia gezonken. Een officier en 65 mansohappen worden vermist. Het aanbod der Britsche regeering den torpedojager te vervangen door een, die thans op een Britsche werf in aan bouw is, is door de Poolsche autoriteiten in dapk aanvaard. Blijkens een officieel bericht, dat door de radio van Stockholm is omgeroepen, heeft Hitier onlangs aan' Zweden de ver zekering gegeven, dat Duitschland de neutraliteit van Zweden zal eerbiedigen Het Duitsche nieuwsbureau deelt hier omtrent het volgende mede: „Tusschen Hitier en den koning van Zweden is in de tweede helft van April een gedachten- wisseling gehouden per brief over den politieken toestand. Deze gedachtenwis- seling heeft nogmaals de volle overeen stemming over de toekomstige politieke houding van de beide landen jegens el kander bekrachtigd". Het Zweedsche Telegraafagentschap meldt: By deze gelegenheid werd van den kant van Zweden opnieuw den na druk gelegd op Zwedens voornemen, zijn neutraliteit naar alle zijden te handha ven en werd van Duitsche zijde de ver zekering gegeven, dat deze neutraliteit geëerbiedigd zal worden". NOG STEEDS DREIGENDE TAAL De secretaris van de fascistische par tij, Ettore Muti, is onverwacht per vlieg tuig naar Bari vertrokken, om de plaat selijke partijleiders te waarschuwen, dat zij voorbereidingen moeten treffen voor alle gebeurlijkhedea i Muti verklaarde: „Het fascisme en 't volk moeten gereed zijn, indien de duce het sein tot den opmarsch geeft". In een hoofdartikel in de „Corriere Padano" wordt Engeland er van be schuldigd, in het geheim begonnen te zijn met de voorbereiding, om in Grie kenland vloot- en luchtbases te stichten tegen Italië. De „Messagero" merkt op, dat sinds eenigen tyd de Fransche en Engelsche bladen blijk geven van een zeer bijzon dere teederheid en hoffelijkheid jegens Italië. Men waarschuwt het schiereiland tegen de bekoring om aan den oorlog deel te nemen en zegt, dat zijn belangen er door zouden kunnen worden geschaad De „Daily Express" wijst er op, dat Italië, als het aan den oorlog deel zou nemen, geblokkeerd zou worden en ge vaar zou loopen Libye, Abessynië, den Dodecanesos, Pantellaria en Sardinië te verliezen. „Men zou in de verleiding komen zoo vervolgt de Messagero even teer hartig en hoffelijk te zijn jegens Frank rijk en Engeland, als zij het zijn jegens Italië en hen te doen begrijpen, welke ge varen hen bedreigen en welke verliezen zij zouden lijden, als Italië aan den oor log deelnam. Men zou dan heel wat waar schuwingen tot deze landen moeten rich ten, om hen aan te porren, tijdig hun ziel en lichaam te redden. Maar de Italianen waarschuwen niet; zij maken nu een maal geen deel uit van het Leger des Heils!" Een Parijsch sportblad publiceerde de zer dagen een oproep tot samenwerking der Latijnsche naties en redding van de beide rassen. „Te late stemmen", merkt de Giornale d'Italia op. „Ze werden niet gehoord te Versailles, noch in den tijd der sancties, noch ook toen Italië in Spanje vocht, waar het niet anders deed, dan de La- tijdsche beschaving verdedigen". Volgens de „Trud" overweegt Italië den oorlog in te gaan, teneinde de heer schappij in de Middellandsche Zee te verkrijgen, doch wacht het nog slechts op een geschikt tijdstip. Terwijl de Duitsche pers van meening is, dat een aanval van de geallieerden in de Middellandsche Zee te verwachten is, beschouwen en bespreken goed ingelich te Duitsche kringen volgens Un. Press de mogelijkheid van een uitbreiding van den oorlog naar Zuid-Oost-Europa met gemengde gevoelens. Men constateert, dat de activiteit van de geallieerden in de Middellandsche Zee Italië dichter aan Duitsche zijde brengt, maar tegelijker tijd wijst men er op, dat oorlog op den Balkan den toevloed van voedsel en van grondstoffen uit den Balkan naar het r\jk zou belemmeren. In verband met dit alles nemen zekere geruchten, dat er van de zijde van het DRIE ARRESTATIES IN HET OOSTEN. Tot de 21 personen, die door het mili tair gezag in het belang van de veilig heid van ons land geïnterneerd worden, behoort volgens de ,,T e 1 e g r.", ook de heer H. A. van Hilten te Arnhem, oud-hoofdinspecteur van politie te En schede. Eenige jaren geleden is de heer Van Hilten, in verband met zyn gedrag, in rang verlaagd; later werd hem ont slag verleend. Hij vestigde zich te Arn hem, waar hy sindsdien een expertise- en recherche-bureau heeft. In deze stad was hy een onopvallende figuur, die, voor zoover bekend, niet bij een poli tieke partij was aangesloten. Verder is nog te Enschede aangehou den de heer G. Hasperhoven, die sedert eenige jaren directeur is van E. E. T. O., een taxi-onderneming te Enschede. Hij is afkomstig uit Over- dinkel. Van zijn politieke gezindheid is niets bekend. Wel staat vast, dat hij vele reizen naar Duitschland en Frank rijk maakte. Ook te Zwolle is één der 21 Neder landers gearresteerd, die in het belang van 'slands veiligheid geïnterneerd zijn. Het is de Utrechtenaar Feltmeyer, leider van de zoogenaamde Mussert- garde. Uit Eindhoven wordt nog gemeld, dat vier van de overige geïnterneerden al daar zijn gearresteerd. Het zijn men- schen van den maatschappelijken zelf kant, die bij verschillende extremisti sche partijen hebben rondgescharreld. NIEUWE ARRESTATIES. Door de politie te Amsterdam zijn op nieuw twee personen aangehouden op grond van hun tegen het staatsbelang gerichte gedragingen, een communist en een N.S.B.-er. Vaticaan, in samenwerking met presi dent Roosevelt, pogingen zouden worden gedaan om de betrekkingen tusschen Italië en de Westelijke mogendheden te verbeteren en om een uitbreiding van het conflict tot Zuid-Europa te voorko men, toe. Toch blijven het niet meer dan ge ruchten. De parlementaire redacteur van Reu ter deelt mede, dat groote belangstel ling bestaat voor de debatten in het lagerhuis over de oorlogvoering in Noorwegen, welke vandaag zullen be ginnen. Veel zal afhangen van de ope ningsrede, welke minister-president Chamberlain zal houden. De Britsche pers maakt vlak voor de uiterst belangrijke debatten in het La gerhuis ten volle gebruik van het vrije woord, om haar critiek op de regeering te laten hooren. Zij dringt aan op wij ziging van het kabinet en de oorlogs machinerie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het wetsontwerp inzake misdrijven te gen de veiligheid van den Staat. Indië en de rede van Minister de Geer. Bijzonderheden over de 21 gearresteer den. Groote brand te Assen. Distributie van boonen, capucjjners en grauwe erwten stopgezet. Buitenland. De strijd om Narvik. Duitsche verster kingen onderweg. Hitier garandeert Zweedsche neutrali teit. Fransche en Poolsche torpedoboot ge zonken. Dreigende taal in Italië tegen de gealli eerden. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. DEN HAAG. Van officieele zijde ver nemen wij, dat na afloop van de thans loopende distributie-periode op Donder dag 9 Mei a.s. de distributieregeling van boonen, capucijners en grauwe erw ten komt te vervallen. Met ingang van Vrijdag 10 Mei a.s. is de verkoop van deze artikelen aan het publiek weer vrij. Er wordt nadrukkelijk op gewezen, dat van genoemden datum af, deze ar tikelen weer vallen onder het hamster verbod, krachtens hetwelk men zich van genoemde goederen binnen een week niet meer mag verschaffen, dan men in een week normaal placht te gebruiken. De „Times" had een hoofdartikel, dat groote aandacht heeft getrokken. De regeeringsmachinerie deugt niet, aldus het blad. Zij is te omslachtig voor snel en krachtig initiatief. Het oorlogs kabinet is nog steeds te groot. De kabinetswijziging, die we onlangs hebben beleefd, heeft geen versterking gebracht. Wat we noodig hebben, in de oogen der openbare meening, is zoowel grootere concentratie van de stuwkracht en meer tyd om vooruit te denken." MINDER BOTER EN WELLICHT MINDER SUIKER. De minister voor de voedselvoorzie ning, lord Woolton, heeft in een verkla ring aan de pers gezegd, dat de bevol king zich erop moet voorbereiden, dat binnenkort de distributie van boter zal worden beperkt tot de hoeveelheid, wel ke by het begin van den oorlog werd verstrekt, aangezien thans geen boter uit Denemarken meer wordt ingevoerd. De minister verklaarde tevens, dat de distributie van suiker moet worden be perkt, wanneer hy niet de absolute ze kerheid heeft, dat later in het jaar vol doende voorraden aanwezig zullen zijn. Op het oogenblik bedraagt de hoe veelheid boter, welke men per week per persoon kan krijgen, een half Engelsch pond (ruim 2% ons Ned.). Bij het begin van den oorlog kreeg ieder een kwart Engelsch pond per week. De hoeveelheid suiker, welke men per week per persoon krijgt toegewezen, be draagt op het oogenblik drie kwart En gelsch pond. Naar in bevoegde kringen verluidt zou een deel der Duitsche troepen-eenheden die langs de Belgische grens liggen, te ruggetrokken en naar een andere onbe kende bestemming verplaatst zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1