mm ST EST Gemengd Nieuws Radioprogramma WALCHEREN NOORD-BEVELAND. SCHOU WEN-DUIVEL AND. Moord te Delft. persknecht, van Julianastr. C If, naar Dordrecht a.b., p.a. Jac. Catsstr. 51C, H. de Wit, dienstbode van a.b. naar Krui- ningen (Hansweert C 132); G. Moor man, zonder beroep, van Sluisplateau C 76 naar Haarlem, Zijl weg 279; A. A. La gendijk, zonder beroep, van Daniëlstr. B 104 naar Haarlem, Zijl weg 279; P. J. Schot, zonder ber., van Pr. Bernhard- str. C 20 naar Vreeswijk, Pr. Hendrik laan 9; N. I. Verhulst, los werkman, van Bonzijweg C 28, n. Middelburg, Eigen- haardstr. 1; J. Zuidweg, dienstbode, van Dorpsstr. B 187 naar Schore; K. van IJsseldijk, schipper op de binnenvaart, van a.b. naar Zwijndrecht, Onderdijk- seherijweg 275. lerseke. Woensdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. Sinke secre taris is geworden van de Visschers- vereeniging „Yerseke", alhier. Schore Gemeenteraad Vrijdag avond vergaderde de gemeenteraad. Af wezig met kennisgeving de heeren Mie ras, Glerum en Rijn. Besloten wordt de beslissing van de Kroon te vragen in het bekende geschil over de verdeeling der winsten van den keuringsdienst voor vee en vleesch te Kruiningen over de jaren 1936 tot en met 1939. Een drietal woningen, plaatselijk be kend als wijk B no. 5, wijk C no. 21 en wijk C no. 22, worden onbewoonbaar verklaard. Bedoelde woningen worden sedert eenigen tijd niet meer bewoond. Aangezien de tegenwoordige secreta ris-penningmeester van het Burg. Arm bestuur, die tevens agent van de arbeids bemiddeling is, in militairen dienst is en dus zijn functies niet meer ten volle kan waarnemen, wordt mevr. A. S. Karelsede Regt belast met de tijdelijke waarneming. Bij de rondvraag wijst de heer Bierens op een vervuilend slootje langs den Zandweg (westzijde). De voorzitter zegt dat de buizen in de dammen te hoog liggen, zoodat het water niet voldoende kan wegstroomen. Hierin is moeilijk ver betering aan te brengen. Loop der bevolking over de maand April. Ingekomen: Adriana Dirriks, echtge- noote van Leendert Mange, van Kapelle Z, A 176, naar A 30; Sara Wattel, echt- gen. van Abraham Francke, van Oost- kapelle, A 38 naar D 2. Vertrokken: Elzo Timmer en gezin, betonwerker, van B 23 naar Zwolle, Wagenmakerstraat 1; Laurina van der Linde, huishoudster, van A 26 naar Yerseke, Burgemeester Sinkelaan 2; Tannetje Nieuwenhuize, dienstbode, van B 16 naar Kapelle Z., B 25; Zijtje Del- zenne, echtgenoote van Cornelis Wal- rave, van D 40 naar Wemeldinge, A 52h Cornelia H. de Jonge, echtgenoote van Christiaan C. F. Courtin, van A 79 naar Yerseke, Beatrixstraat 17; Pieter Goud, landb.knecht, van D 30 naar Kapelle Z., naar Biezelinge; Maria L. de Poorter, icnstb., van A 111 naar Terneuzen. Wolphaartsdijk. Wegens het bedanken als lid van den gemeenteraad door dhr S. A. A. van Oeveren (Burgemeester), is tot Raadslid benoemd de heer J. Hannewijck (C.H.). Kapelle. Loop der bevolking over de maand April 1940. IngekomenAdra. van Burg, van Kruiningen, B 291 n. Kapelle; Ja. Sinke, van Goes, Groote Markt, n. Biezelinge; Pa. E. Snoep, van Krabbendijke A 339 n. Biezelinge; A. W. Wiskerke, van Ban doeng (N.-I.) naar Kapelle; Te. Nieuwen huize, van Schore B 16 n. Kapelle; P. Goud, van Schore D 30 n. Kapelle. Vertrokken: P. C. Servaas, van Ka pelle A 76 n. Wemeldinge; P. Meijer, van Kapelle A 119 n. Twisk; L. Burger, van Biezelinge E 44 n. Kloetinge; Ka. B. Berman, van Biezelinge D 223 n. 's-GravenzandeL. Vreeke, van Kapelle A 220 n. Yerseke; A. Dirriks, van Ka pelle A 176 n. Schore; J. Bierens en gezin, van Biezelinge D 175 n. Goes; Te. L. Pikkaart, v. Kapelle A 18 n. Rilland- Bath. Domburg. De voorzitter van het On dersteuningsfonds „Onderlinge Hulp", dhr W. Brand, is gekozen tot bestuurslid van het Sanatoriumfonds uitgaande van de vereenigde ziekenkassen in Neder land. Zoutelande. Het strand weer v r y Het strand alhier is thans vrij gegeven. Deze week zal men reeds be ginnen met het plaatsen van de strand tentjes. Veere. Militair Tehuis ge opend. Onder veel belangstelling van de zijde der autoriteiten en talrijke leden van de Rotterdamsche jachtclub vond Za terdag de opening plaats van het nieuwe Militair Tehuis aan de Kade. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op de Com mandant Van Zeeland den Burgemeester en den Commandant van Veere. Allereerst sprak de Burgemeester. De ze wees er op, dat willen we waarlijk ons Vaderland beveiligen, we naast' een nut tig en juist gebruik van alle militaire middelen de persoonlijke vitaliteit van eiken man moeten bevorderen. Deze „Houttuin", waar Hendrik Willem van Loon zijn geest spande om straks in het verre Nieuwe Westen onze Nederland- sche zaak te kunnen dienen, waar ver schillende van zijn boeken zijn geschre ven, waar de muren nog spreken van zijn sprankelende geest, daar leeren nu straks gewone soldaten van zee- en landmacht in hun vrijen tijd hun geestkracht vast leggen in goede producten van beeldende kunst, of ook zullen ze zich inspannen om, weergekeerd in hun burgerbestaan, met rijker geest te werken. Vandaag mogen we definitief beslui ten tot het vestigen van een stichting, die de dubbele bedoeling heeft om een militair tehuis te vestigen in dezen mo bilisatietijd en dit gebouw blijvend te bestemmen tot vereenigingsgebouw. Ik weet niet wie meer dank verdient, u, ge achte heer Baron van Lynden, of alle andere dames en heeren, die zoo krachtig uw initiatief overnamen. Namens de geheele burgerij van Veere allen hartelijk dank voor deze prachtige gift. Hierna bracht de plaatselijke commis sie namens de manschappen een woord van dank aan den heer Smit, die zijn huis voorloopig van Soptember tot Me' als Militair Tehuis beschikbaar had ge steld, verder aan Baron van Lynden, door wiens hulp het tegenwoordig gebouw ter beschikking van de militairen was eesteld, en door wiens initiatief ook het huis het Lammetje voor de ontspannings avonden was verkregen. Spreker bracht voorts dank aan allen, die hadden mede gewerkt om het de militairen aangenaam te maken. Nadat de koffie aangeboden was, dankte Baron van Lynden voor de woor den van erkentelijkheid tot hem gericht Spreker bracht dank aan de heeren v. d. Vorm, Smit en v. Rietschoten, die met andere leden en niet-leden van de Rotterdamsche jachtclub, een zoo groot bedrag hadden bijeengebracht, dat het te genwoordige Militaire Tehuis aangekocht en in orde gebracht kon worden. Er is echter nog veel rtoodig: meubilair, een biljart, een nieuwe piano voor het Lam metje e.d. Dank kwam ook de Veersche burgerij toe, en den heer en mevr. Ver linde, die belangeloos de taak van lei ders van het Tehuis op zich genomen hadden. Ook de burgemeester dankte het echtpaar Verlinde, waarna Baron van Lynden de aanwezigen in de gelegenheid stelde het huis te bezichtigen. Wissonkerke. Lijk aangespoeld. Zondagavond is op het strand aan den Onrustpolder te Kamperland aange spoeld een lijk van een varensgezel, ge kleed met donkerblauwe overjas, Man chesterbroek, bruine kousen, zwarte lage schoenen. Op het lijk, dat in verren staat van ontbinding was, werd niets gevonden dan een Engelsche tabaksdoos met sigarettenvloeitjes, een mesje en een zakdoek. Het lijk is overgebracht naar het ïykenhuisje op de begraafplaats te Kamperland, By een door de firma Gimborn uitgeschreven teekenwedstryd voor de ledgn der Knapenvereenigingen van het N.J.V. heeft de afdeeling „Joas", vier van de vyf en dertig uitgeloofde pryzen en troostprijzen verworven. De pryzen werden gewonnen door A. Geelhoed, H. Kramer, Johs. de Ridder en B. van Halst. Brouwershaven. Vroegere sa cristie der kerk gerestau reerd. De uitbouw van de Herv. Kerk alhier, waarin voor de Reformatie de sacristie van de kerk gevestigd was, is thans gerestaureerd. Deze uitgebouwde sacristie met bovenkamer, aan de zuid zijde van de kerk, dateert uit de eerste helft van de 15e eeuw. In de sacristie is een groote schouw met gesneden eiken houten kap. De kerk, waartoe deze sacristie be hoort, dateert uit de 13e eeuw en is een der belangrijkste voorbeelden van den Noord-Franschen kerkbouw in Zeeland. Door deze restauratie is op de boven kamer een ruimte ontstaan, die men nu o.a. voor jeugdclubs e.d. heeft ingericht. In de kosten dezer restauratie heeft het Ryk 40 pet. bijgedragen, de Provin cie 10 pet., de Synode f 1000, de gemeen te Brouwershaven f 300, de kerkelijke gemeente heeft de rest betaald uit de opbrengst van een bazaar. VERPLEEGSTER SLACHTOFFER VAN MISDRIJF. Zaterdagmorgen vroeg is te Delft een afschuwelijk misdrijf ontdekt, waarvan een jonge vrouw het slachtoffer is ge worden. Te omstreeks half zes begaf een tuinder zich naar zijn werk, toen hij in een sloot een vrouwenlichaam zag. Het lichaam van de vrouw stak voor een zeer klein gedeelte nog boven het water uit. Het achterhoofd bleek be bloed te zijn en ook in het gras in de nabijheid werden bloedsporen aange troffen. Een bemodderd fietsspoor leid de in de richting Rotterdam. Het bleek de 26-jarige mej. G. M., sinds geruimen tijd als verpleegster werkzaam bij het St. Jorisgasthuis te Delft te zijn. Zij is op gewelddadige wijze bewusteloos geslagen met een scherp voorwerp, waarmede men haar zware verwondingen aan het achter hoofd heeft toegebracht. In bewusteloo- zen toestand is zij daarop in het water geraakt of geworpen en verdronken. Het slachtoffer woonde in Rotterdam en is vandaar Vrijdagavond om onge veer half elf per fiets naar Delft ver trokken. Biykbaar is zy onderweg over vallen, overweldigd, beroofd en ver moord. Een taschje met eenig geld, dat de verslagene by zich had, wordt ver mist en ook het rijwiel is verdwenen. De vermoorde had Vrijdag een vrijen dag, waarop ze naar het ouderiyk huis te Rotterdam is geweest, 's Middags kocht ze te Rotterdam de nieuwe da mesfiets merk Burgers en daarop had zij zich omstreeks half elf Vrijdagavond naar Delft begeven. Vreemde ballon neergeschoten. Zondagochtend is te Kornwerderzand een ballon, hoogstwaarschijnlijk van Duitsche afkomst door het Nederland- sche afweergeschut in brand geschoten en in het IJsselmeer gestort. Spoorwegongeluk in Oost-Frankrijk. Zaterdagnacht te ongeveer twee uur is tusschen Vallon en Urcay op de lijn van Vierzon naar Montlugon een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een brug, die door den plotselingen was van het water ondermijnd was, stortte in toen de vierde wagon van een trein passeerde. De locomotief, de ba gagewagen en drie rytuigen ontspoor- Klagende gewrichten zyn als piepende scharnieren en die klachten ontstaan, als schadeiyke zuren zich hebben vast gezet en opgehoopt. Dat komt ervan als de bloedzuiverende organen rust gaan nemen en het pynverwekkend urinezuur niet regelmatig en afdoende wordt af gevoerd. Zet ze weer aan tot jeugdige krachtige werking! Voer ze nieuwe energie toe, met Kruschen Salts. Daarmee neemt ge de oorzaak van Uw ondragelijke Rheumatische pynen af doende weg. Als Uw lever, nieren en in gewanden weer op volle kracht werken, wéét ge van geen pijnen meer. In plaats van zich te kunnen vastzetten in Uw spieren en gewrichten, worden schade lijke zuren uit Uw gestel verwijderd. Dat doet het weer krachtig stroomende bloed. Een eenvoudiger remedie dan de Kruschenkuur is dan ook moeiiyk denk baar. Gemakkeiyk in te nemen iederen morgen de kleine dosis in Uw eerste kopje thee. 't Gaat als vanzelf zooals ge ook op een goeden dag ontdekt dat de pijnen die U het leven vergalden, als vanzelf verdwenen zy'n. 'n Wondermid del lijkt Kruschen, een natuurlijk middel is 't, omdat de werking gebaseerd is op het weer op krachten brengen der na- tuuriyke functies van de bloedzuiveren de organen. Neem óók Kruschen Salts en ondervind aan den ïyve die weldaad en verlichting. Verkrygbaar by apoth. en drog. 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Eng.). Opgericht 1756 (Adv.) den. Men telt 21 dooden en 25 gewon den. De gewonden zyn naar het zieken huis te Bourges overgebracht. Voor f 11.000 aan juwee- len gestolen. Tqdens afwezig heid van de bewoners, die Zondagmid dag elders vertoefden, hebben inbrekers hun slag geslagen in de te Laren staan de villa van den heer D. A. Blaauw, di recteur van de N.V. van Houten te Weesp. De inbrekers, die zich door ver breking van een ruit in een keukendeur toegang verschaften, hebben het groote huis doorzocht en de kasten aan een grondige inspectie onderworpen. Er wordt naast een bedrag aan geld van f 130 een groot aantal juweelen ver mist, waarvan de waarde wordt geschat op ruim f 17.000. Onder deze juweelen bevinden zich een collier met paarlen ter waarde van f12.000, alsmede armbanden en andere sieraden. Ongeluk op onbewaak- ten overweg. De 48-jarige heer G. M., administrateur, wonende te Mid- delstum, is Vrijdagmiddag op den onbe- waakten overweg te Stedum door een goederentrein aangereden. Met zware verwondingen werd de man naar het diaeonessenhuis te Groningen overge bracht. Daar is hij Zaterdagmiddag overleden. De heer M. laat een vrouw en drie kinderen achter. Nederlandsch fabri kaatuit Duitschland. Behangselpapier, dat in drie Duitsche fabrieken, in drie verschillende plaatsen in Duitschland vervaardigd wordt, wordt in ons land door een Nederland- sche Handelsonderneming op de markt gebracht met den naam „Nederland" gedrukt op den zijkant van de rollen, waardoor sterk de indruk wordt gewekt dat het in Nederland is vervaardigd. Woedende zigeuner schoot en stak naar vrouw en zoon. In een woonwagen van de zigeunerfamilie St., welke gedomiliceerd is te Dokkum, doch tydeiyk verbiyf houdt te Tzummarum, gemeente Barra- deel, is Zaterdagmorgen twist ontstaan tusschen den 50-jarlgen zigeuner P. St., zy« 39-jarige echtgenoote M. en hun 19- jarige zoon. De ruzie liep zoo hoog, dat de man zyn revolver greep en in het wilde weg begon te schieten. Hy raakte evenwel niemand. Toen hy zyn revolver had leeggeschoten, greep hy een mes en ging daarmee zyn vrouw te ïyf. Hoewel de zoon probeerde de vechtenden te scheiden, bracht de zigeuner zyn vrouw een lange snede aan den hals toe. Het mag een wonder heeten, dat de slagader niet werd geraakt. De zoon kreeg eenige messteken in het gezicht. De plaatselijke geneesheer verbond de gewonden, waarna zy naar hun woningen konden terugkeeren. De politie slaagde er spoedig in den dader te arresteeren. Dinsdag 7 Mei 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. KRO-Uitzending. 8.00 Ber. ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gram. 4.30 Rococo-oc tet. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicit. 6.05 Musiquette. 6.35 Sportpr. 7.00 Ber. 7.15 Lezing over Priesterwyding. 7.45 Milit. muziek. 7.50 Voor militairen. 8.00 Ber. ANP., meded. 8.15 Stedel. orkest Maas tricht. 9.009.20 Jeugduitz. 10.00 Gram. 10.10 Lajor Veres' Hong, orkest. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Gram. 10.45 KRO-Boys en solist. 11.1012.00 Gram. HILVERSUM H. 301.5 M. AVRO- Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Gram. 8.30 Orgel. 8.50 Gram. 9.15 Doelm. huidverzorging. 9.20 Concertgebouworkest en solist (opn.) 10.00 Morgenw. 10.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 AVRO-Amu- sementsorkest. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 Lyria-trio. 12.15 Gram. Om 12.45 Ber. ANP. 1.00 Om- I roeporkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest. 2.45 Knip- en naaicur sus. 3.45 Viool en piano. 4.30 Kinder koor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO- Aeolianorkest en solist. 6.30 Gram. met toel. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zie Radio-Paris. 7.30 Engelsche les. 8.00 Ber. ANP., meded. 8.15 Intern, overz. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gram. 10.30 AVRO-Dansorkest. 11.00 Ber. ANP. 11.10 Puszta-orkest (opn.). 11.40 12.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 7 Mei: Plaatseiyk ochtendmist, helder tot halfbewolkt, droog weer, weinig veran- .dering in temperatuur, meest zwakke wind. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 758. Licht op voor fietsers: Dinsdag 8 u. 2 min. De nieuw benoemde burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, is Vrijdag in zyn functie geïnstal- Een inwoonster van Goes in haar Zeeuwsche kleederdracht biedt den nieuwen burgemeester, mr leerd. Een overzicht van de raadszitting ty'dens de rede van den nieuwen burgervader. W. C. ten Kate, haar gelukwenschen- aan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6