DE ZEEDW •V De debacle bij Andelsnes TWEEDE BLAD OVERBUREN kosten f 0.85 Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. [detaillisten Iwezen hoe- Kwerken of instellin- ende indu- |n toegewe- Iverwerkten verkrijgen de beper- Irossiers de ran hun af- jterlijk drie Sen geldig- le wisselen [ossiersbon. Ken en toe door den- [zy gesteld den tegen en. [g per dia ler dan 20 iten tegen lentenbon- keping, om Ie beheer- [chheid en en God tot feze samen- Mei 1940. feien en os- Jchapen en llveren 25, Timeren 18. [74, 4858; btte kalve- 0.95; scha- |8, 53; var stuk f37, f27, f21, lts ruimer, [ooger, een as tot 0.88. fcs grooter, |een prima oer gering, dan vorige ^ndel vlot, te hand- -39; Kar- [).95—f 1.15; kg. dauw- erd. Er is reduceerde op te ne- Le eigenh. Ih. f2.10- 10; Zeeuw- Ische blau- If2.30; Red |kalm. VAN MAANDAG 6 MEI 1940. Nr 181. (Van onzen militairen medewerker.) We hopen, dat alle lezers, die met be langstelling de oorlogsontwikkeling vol gen, zoo verstandig zyn de kaartjes der oorlogstooneelen, welke zoo nu en dan verschynen, uit te knipen en te be waren. Slechts door deze kaartjes naast zich te leggen, kan men de oorlogsbe richten volgen en begrijpen. Dit is in den Noorschen veldtocht meer dan ooit noo- dig, omdat door het onbegaanbare berg- terrein, de operatiën slechts plaats hebben in de dalen en men niet, zooals in den wereldoorlog, met één langgerekt aaneengesloten front te doen heeft. Door de geringe getalsterkten krygt men meer den indruk van den z.g. „kleinen oorlog", een aaneenschakeling van ma noeuvres en gevechten op verschillende terreindeelen. De laatste week zjjn de Duitschers voortgegaan naar het gestelde doel, n.l. het totstandbrengen der verbinding Oslo Drontheim. Daartoe wilden zy zich over de geheele lengte meester maken van de beide spoorwegen door het ös- terdal en het Gudbrandsdal, dus de spoorlijn OsloElverumRenaTynset RörosStörenDrontheim en de lyn OsloLillehammerDombasHjerkinn OpdalBerkakStörenDrontheim. De opnoeming dezer stations is tevens de lijst der achtereenvolgende gevechten. De dalen zijn smal, de verdediging doet denken aan den strijd, dien wij te voeren zouden krygen op de accessen in onze inundatiën, zoo onze neutraliteit werd geschonden. Onze smalle dijken zyn veel al bezet met huizen en boerderyen, wel ke in staat van verdediging zyn ge bracht. Over de geheele diepte moeten stuk voor stuk deze verdedigde huizen in zwaren stryd worden veroverd. De dalen in Noorwegen zyn niet voor bereid op verdediging, daar is het pleit dus eerder beslecht, doch het denkbeeld blijft hetzelfde. De Nooren en Britten hadden overal de geschikte gedeelten als verdedigingspunten gekozen; de Duit schers moesten elke stelling stuk voor stuk nemen. Door de geringe sterkte der verdedigers schoten de Duitschers met behulp van tanks en pantserwagens, maar vooral ook door den krachtigen steun der luchtmacht, vry vlug op tot Röros (österdal) en Sel (Gudbrandsdal), 30 K.M. zuid van Dombas. Eenmaal zoover gekomen, verander den de Duitschers hun plan, en besloten alle krachten in te zetten naar het wes ten, om de Britten uit den sector Andals- nse terug te werpen op hun landings plaats en hetzij hen gevangen te nemen, dan wel hen te dwingen zich in te schepen en Noorwegen te verlaten. Röros werd ontruimd en het grootste deel der Duitsche troepen uit het öster dal trok langs de wegen AlvdalHjer kinn en TynsetKoineBerkak naar de lyn DombasStören, op welke lijn het tot verwoede gevechten kwam, in welke de Britten moesten terugtrekken. Bij Andelsnes konden de Britsche vloot en luchtmacht de inscheping mo gelijk maken, de bedoeling der landing is echter mislukt. De tegenslag in Noorwegen heeft die pen indruk op het Engelsche volk ge maakt. Men zoekt naar schuldigen. Wie zyn dat? De Engelsche troepen zeker niet, deze hebben dapper gestreden, hoe wel zij in onvoldoende mate voorzien waren van de noodzakelijke hulpmidde len als tanks, zware artillerie, luchtaf weergeschut enz. Voor dit gemis is de Britsche staf ver- antwoordelyk. Draagt deze dan de schuld? Naar onze meening niet. Zien we het goed, dan heeft de Engelsche re geering toegegeven aan het ongeduld der bevolking, die den zenuwenoorlog begon te verliezen en daden wilde zien. Het gaat zooals we reeds maanden geleden voorspelden: In de democratische landen wordt de bevolking ongeduldig, eischt daden, de regeering durft niet weigeren, gelast de legerleiding op te treden tegen den vjjand, desnoods zonder voldoende voorbereiding en de gevolgen blijven niet uit. In den oorlog mag slechts hy beslis sen, die volledig begrip' heeft van den toestand: „de opperbevelheb ber! Geen andere macht mag de daden der weermacht regelen! Wie daar tegen zondigt legt het loodje. Ikoffiehuis gekocht |en, alhier, is: Prins (C.). FEUILLETON door GRACE RICHMOND. 22.) _o_ Na eenig nadenken en eenig overleg met haar moeder had Jane vol geestdrift toegestemd. Nu, na afloop van haar ritje, kon zy Peter vertellen, dat Olive de uitnoodiging met graagte had aange nomen. „Wat visschen en al?" riep hy la chend uit. „Ik kryg heusch een betere gedachte omtrent Hare Majesteit. De De vraag is nu echter, hoe we hen er heen zullen krijgen, zonder onze toe vlucht tot hooiwagens te nemen, want •ïV3' vrees ik, geen vervoermiddel, dat juffrouw Townsend zou aantrekken." „Stel je voor, dat er een hooiwagen voor de porte-cochère op Worthington Square kwam aanryden!" zei Jane en proestte het uit. Haar lachen werkte zoo aanstekelijk, dat de heele familie mee- lachte. -Laten juffrouw Townsend en Murray en Shirley in hun eigen dogkar er heen gaan, en laat Peter ons allen meenemen ONDERHOUD WEGEN. Gedep. Staten van Zeeland hebben be sloten met inachtneming van het We- genonderhoudsbesluit, o.m. de navolgen de bydragen over het onderhoudsjaar 1939 toe te kennen: MiddelburgVeere f1158; DomburgWestkapelle f1226; WestkapelleMiddelburg f2778; Kou- dekerkeVlissingen f 622Middelburg W.-Souburg f 688; SchoondykeIJzen- dykeryksgrens f 1808Verbindings weg tusschen Westeiyk- en Oosteiyk Z. Vlaanderen f 1802HoofdplaatNieuw- landsche molen f 208BuitenlustGroe- deNieuwvliet f1056; OostburgZuid- zandeCadzand f 1388Philippine Driekwart f 1088NeuzenAxel f 1768 MoerspuischedykRoode Sluis f684; MiddelburgDomburg f1362; Traverse Westkapelle f 40Traverse Biggekerke f 46rywielpad ZoutelandeVlissingen f 171,50KanaalbrugBrug in Vlissing- schen Singel Middelburg f272; Koude- kerkeVlissingen f 280Keersluis ontworpen Ryksweg VlissingenNieuw- land, Vlissingen f 470GroedeNieuw vliet f 40ZuidzandeCadzand f 22. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 20 Mei a.s. de gemeenten Neuzen, Clinge en St. Jan stee n. Verpachting Parkeerterrein Markt. Van L. Vogel Sr. en L. Vogel Jr. is by den raad een schryven ingekomen, waarin zy er op wijzen, dat zy reeds enkele jaren zich beschikbaar stelden voor het toezicht houden op particuliere motorrrytuigen op de Markt. Aangezien voor het toezicht houden geen belooning mag worden verlangd, daar van ge meentewege geen rechten voor het par keeren worden geheven, verzoeken ge noemde adressanten of zij het parkeer terrein tegen een door den raad gesteld bedrag in pacht zouden kunnen krijgen. Ook in Den Bosch en Tilburg zyn de parkeerterreinen verpacht door de ge meente. Bebouwingsvoorschriften voor het ter rein van de voormalige scheepswerf Mak. B. en W. hebben aan den Raad over gelegd de bebouwingsvoorwaarden voor de terreinen op de gronden van de voor malige scheepswerf aan het einde van de Punt, welke terreinen Donderdag avond in het openbaar zullen worden verkocht. Uit die voorwaarden blijkt o.a., dat voor de perceelen 19 bouw van een- gezins middenstandswoningen met een oppervlakte van 55 M2. wordt voorge schreven en voor de perceelen 10 en 11 50 M2. De maximum bouwdiepte mag 10 M. bedragen en achter de woningen mogen aangebouwde keukens of schuurtjes worden geplaatst. In de te bouwen perceelen mogen geen winkels, geen café's, geen werk plaatsen en geen inrichtingen waarvoor vergunning, nopens de hinderwet wordt vereischt worden gevestigd. Ruiling grond Schuifelstraat. Als een der objecten, uitstekend ge schikt voor herscholing van werkloo- zen, zal de tuinmuur van den heer G. J. Hondius aan de Schuiffelstraat worden afgebroken en weder opnieuw worden opgemetseld. Kosten voor de gemeente brengt dit niet met zich daar de bijko mende kosten wegens materialen alle door den heer Hondius worden betaald. in grootvaders nieuwen landauer. Die ziet er keurig uit, en al is het tuig en de paarden niet het mooiste, wat er bestaat, de paarden zelf zyn zoo goed, als je ze maar ergens vinden kunt," zei Ross McAndrew. „Ja, dat zal het beste zyn," stemde Jane toe, „hoewel het wel wat al te erg is, om je gasten te vragen, er op eigen gelegenheid heen te gaan." „Het doet er niets toe, hoe ze er heen gaan. Ik wed, dat Hare Majesteit terug komt in de dogkar met Peter, en Rufus op de achterbank, en dat Murray per missie vraagt, om te zien, of hij de schichtige boerenpaarden net zoo handig als Peter langs de electrische tram kan krijgen. Misschien kom ik dan wel als jockey terug op een van grootvaders paarden." Het waren niet alleen de Bells die op gewonden waren by de gedachte aan hun pic-nic; hun gasten keken met even groot genoegen er naar uit. Toen de dag eindelyk aanbrak, een drukkende morgen in Augustus, waren Olive, Murray en Shirley al even bereid als de Bells zelf, om een mogelyke bui op te loopen. De boerenpaarden, grootvader Bells trots en niet zonder reden, gingen voor op, en het troepje, dat in den landauer zat, was zoo vroolyk, dat de gasten in Waar de bestaande muur voor het allergrootste deel buiten de ter plaatse vastgestelde rooilyn valt wordt van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de nieuwe muur op te metselen op de rooi lijn, waardoor een strook grond van on geveer 50 M2. eigendom van den heer Hondius, buiten de muur komt te lig gen, terwyl een strook van ongeveer 8 M2. gemeentegrond daarbinnen valt. De heer Hondius nu heeft zich bereid verklaard tot ruiling van deze grond- Btrooken om niet. Op Hemelvaartsdag vergaderde alhier in het Militair Tehuis de Ring Zeeland van den Chr. Prot. Bond van P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht". Voorzitter de heer P. Dourleyn van Coiynsplaat. Een woord van welkom werd gericht, Inzonderheid tot de aan wezige dames en tot den spreker, den Bondspropagandist, den heer Batenburg de Jong te Amsterdam. Besloten werd een bedrag uit de Ring- kas voor de Inrichting van het nieuwe Bondsbureau aan te bieden. De rede van den heer Batenburg de Jong droeg tot titel „Rechts houden". Spr. vestigde de aandacht op de verwar ring in ons werelddeel tengevolge van den oorlog, Moreele gevaren dreigen er eveneens voor ons volk. Wie by den Bybel leeft, weet, dat op den dood het leven volgt, na Paschen Hemelvaart. Plicht is eisch ook op sociaal terrein, om Christus' wil, en geeft rustige kracht in een zichzelf verterende wereld. Uit de historie biykt de waarde van de Chr. organisatie. Te bouwen aan een goede rechtsordi- nantie is de taak van de Chr. vak organisatie. Vele vragen werden gesteld en beant woord. OVERTREDING VAN DE D1STRIBUTIEWET. Dezer dagen is te Middelburg in voor- loopig arrest gesteld een aldaar wonen de grossier, die er van wordt verdacht een zeer belangryke hoeveelheid ge droogde peulvruchten buiten de distri butie om te hebben vervoerd en afgele- veld. In verband met deze zaak zyn in tal van plaatsen in ons land processen-ver baal opgemaakt, het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. DE NIEUWE LAGERE LANDBOUW SCHOOL KOMT AAN DEN ZUID SINGEL. Van het Dag. Bestuur der Z. L. M. is bij den (gemeenteraad een verzoek ingekomen tot verkrijgen in erfpacht tegen een canon van f 1 het voor kwee- kery ingerichte gedeelte van het ge meente-terrein aan den Zuidsingel te genover de Ambachtsschool en ten twee de om gedurende 30 jaar een jaarlyk- sche subsidie van f200 toe te kennen, te beginnen met 1940, met dien ver stande, dat als dan subsidie voor leer lingen uit Middelburg, welke de school zullen bezoeken, achterwege blyft. Uit het adres blijkt, dat de Z. L. M. op genoemd terrein de school en een woonhuis voor het hoofd wil bouwen, terwijl voorts ter plaatse nog een de- monstratieterrein ten behoeve van het onderwijs zou worden ingericht. Blijkens verkregen inlichtingen ver wacht de Z. L. M. 90 tot 100 leerlingen zoodra eenmaal de school op gang is gekomen, hetgeen 3 jaren na de op richting het geval zal zyn, terwyl het aantal leerlingen uit Middelburg op 10 wordt geraamd. Gaarne verklaren B. en W., dat zij de plannen der Z. L. M. om door stichting eener school de landbouw op Walcheren en daarmee ook het wel vaartspeil omhoog te brengen met by- zondere sympathie begroeten. Mede ver heugen B. en W. zich er over, dat de Z. L. M. Middelburg heeft gekozen als de plaats van vestiging der school. In williging van het eerste deel van het verzoek bevelen B. en W. dan ook sterk aan. Uiteraard beteekent de beschikbaar stelling van den grond speciaal in de tegenwoordige, voor de gemeente moei- lyke, omstandigheden een groot offer. Om die reden ontmoet inwilliging van de dogkar tevergeefs trachten hen daar in te evenaren. De drie Townsends waren van top tot teen in wit linnen en zagen er heerlijk koel en in de puntjes uit, maar Murray vond dat Jane's lichte blauwe katoenen japon behalve beter geschikt voor een pic-nic op een boerderij, ook wel zoo vroolijk stond als een witte linnen. „Nu, wie gaat er mee visschen?" riep Peter uit, terwyl zij het hek van zijn grootvaders erf binnenreden. Het wordt al aardig bewolkt, we moeten dus profi- teeren van den tijd, dien we hebben, voordat de bui losbreekt. Ik denk echter wel, naar den wind te oordeelen, dat we het tot vanmiddag droog zullen houden. Grootvader zal het ons wel kunnen ver tellen," voegde hy er aan toe, toen een flinke, gezonde man op leeftijd naar bui ten kwam, om zijn gasten te begroeten. „Ik geloof niet, dat we voor den mid dag regen krijgen," zei hij. „Jullie zullen dan echter verstandig doen, om binnens huis te pic-nicken, dan wordt je ten minste niet nat," en hy keek eens naar het drietal in het wit. „O, onze kleeren komen er niet op aan," zei Murray, „we hebben alleen maar aan het warme weer gedacht, toen wy ze aantrokken." „Misschien hebben jullie ook geen plan om te visschen," zei Ross, „en ga je het tweede deel van het verzoek by B. en W. bezwaar. Zy zijn van oordeel, dat de subsidieering beter den vorm kan krijgen van een bepaald bedrag per leerling en stellen voor te besluiten een bydrage van f10 per leerling uit Mid delburg, die de landbouwschool zal be zoeken, te verleenen tot wederopzeg- gings en beginnende met het jaar waar in de school geopend is. Vooruitloopend op het raadsbesluit, hebben B. en W. gemeend goed te doen de in die kwee- kerij aanwezig boomen en planten nu reeds in het nog gunstige seizoen ter voorkoming van doodgaan, te laten overbrengen naar bet terrein aan den Langevielesingel, gelegen vóór 't nieu we militaire oefenveld, naast de woning „Overwater". HERSCHOLING VAN WERKLOOZE ARBEIDERS IN MIDDELBURG. De commissie voor herscholing van werklooze arbeiders in Middelburg heeft rapport uitgebracht omtrent haar werk zaamheden van 22 Dec. 1939 tot 3 Mei 1940. In de eerste vergadering van de com missie kwam duideiyk naar voren, dat, wilde het werk kans van slagen hebben, de herscholing zooveel mogeiyk moest plaats hebben in het bedryf zelf. Voor die groepen waarvoor dit niet mogeiyk zou zyn, moest opleiding in cursusver band onder het oog worden gezien. B. en W. ontvingen van het Dep. van Sociale Zaken bericht, dat aan werk- loozen, in herscholing opgenomen, een loon mocht worden uitgetaald gelijk staande aan het loon in werkverschaf fing. De Commissie begon haar werkzaam heden met het oproepen tot een samen- spreking van werkloozen op den leeftyd van 3040 jaar. Door middel van een vrageniyst kwam men op de hoogte van genoten vooropleiding, verrichte werk zaamheden en duur der werkloosheid. By de eerste samenspreking vielen er 70 af welke voorloopig niet voor her scholing in aanmerking kwamen. Een tweede samenspreking volgde. Hierop volgde de medische keuring. Niet min der dan 104 personen zijn op dit oogen- blik gekeurd. De N. V. Kon. Mij. „De Schelde" maakte er geen bezwaar tegen, dat de Psycho-technische keuring van hen, die voor herscholing in aanmerking kwa men bij haar plaats vond. Tot op heden zyn 75 personen aan dat onderzoek on derworpen. Door de Schelde werden tot op heden als resultaat van dat onderzoek 4 per sonen direct met vol loon geplaatst, één persoon kwam 14 dagen in herscholing en 1 voor vier weken en werden daarna in het bedrijf geplaatst, terwijl 19 per sonen bij dat bedrijf in herscholing op genomen werden, van wie vier na vier weken ter aanmoediging een uurloon van „De Schelde" ontvingen van 7, 10 en 12 cent. Naast deze groep in her scholing werden ook 7 psycho-technisch gekeurden voor ongeveer een half jaar te werk gesteld. De commissie merkt op, dat het geld besteed aan dit onder zoek ruimschoots winst afwerpt. In Middelburg werden 2 man in her scholing geplaatst bij gemeentewerken als straatmaker, terwijl 1 persoon, wel ke van beroep bakker is, geplaatst werd in herscholing voor banketbakker. Naast den zegen van den arbeid voor de werkloozen (sommigen waren reeds 6 tot 7 jaar werkloos) heeft dit werk ook beduidend financieel voordeel voor de gemeenschap. Een cursus metselen werd ingesteld weldra gevolgd door een cursus ijzer- vlechten terwijl heden (Maandag) een cursus betontimmeren werd geopend. Totaal zijn dan in herscholing behalve de 6 personen, die reeds in het bedrijf zijn geplaatst en de 7 welke voor een half jaar zyn aangenomen, 36 werklooze arbeiders. De gemeente Vlissingen neemt deel in het kapitaal der N.V. Grand Hotel Brittannia: In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring werd na een langdurige geheime zit- zing met 14 tegen 3 (a.r.) stemmen be sloten dat de gemeente Vlissingen zal liever op een bemost plekje zitten en leest daar wat over visschen". „Onzin," riep Peter uit. „We gaan met ons alen visschen, al zou grootmoeder vanavond bij het heengaan Olive een ja pon moeten leenen. Jij hebt voor de hen gels enz. gezorgd, Rufus. Waar heb je ze?" Rufus rende weg naar de schuur en kwam met het benoodigde aantal terug en na grootmoeder Bell begroet te heb ben, begaven zij zich door den boomgaard en langs een schaduwrijke laan van eseh- doorns naar de rivier. Het was een ideaal plekje en ze brachten er een ge zellig uurtje door, maar veel visch vin gen zij niet. Dat kon echter niemand schelen behalve Rufus, die eindelijk wat verderop ging zitten en na eenigen tijd vol trots met een mooie hoeveelheid visch terugkwam. „De wolken zien er niet meer zoo drei gend uit als vanmorgen vroeg. Zouden we dat heuveltje aan den anderen kant van de rivier ook misschien kunnen be klimmen? Ik heb al een uur naar het kronkelpad-zitten kyken, benieuwd, waar het naar toe leidt," zei Murray tegen Jane, terwyl hy zyn hengel tegen een boom zette. „Het komt uit in een klein denne- boschje en daarachter is een korenveld," zei Jane; terwyl zy haar grooten hoed deelnemen in het kapitaal der N.V. Grand Hotel Brittannia, (in oprichting), gevestigd te Vlissingen, voor 20 priori- teitsaandeelen, elk groot f1000. Ged. Staten hebben zich met deze transactie in beginsel accoord verklaard. De an dere deelnemers in het maatschappelyk kapitaal zyn: de N.V. Kon. My. De Schelde met 5 prioriteitsaandeelen, de 3.M. Zeeland met 5 prioriteitsaandeelen, Heinekens Bierbrouwery met 19 gewone aandeelen, N.V. Wynhandel M. Reuchlin Zn. te Rotterdam voor 5 gewone aan deelen, en de heer J. Mees, lid van de firma R. Mees Zn., bankiers te Rotter dam met 1 gewoon aandeel. De totale koopsom waarvoor Hotel Britannia van de S. M. Zeeland wordt overgenomen, bedraagt, inclusief inven taris f 90.000. Hiervan is f 60.000 hypo theek en f 30.000 cash, d.w.z. direct te storten. Het hotel zal ook 's winters geopend biyven. De a.r. fractie in den raad verklaarde zich tegen deelneming der gemeente, om dat zy van oordeel is, dat zulks aan het particulier initiatief dient te worden overgelaten. Het Nollebosch zal a.s. Zaterdag worden geopend. Vereeniging Eigen Erf. Zaterdag werd te Goes de algemeene vergadering gehouden der Vereeniging Eigen Erf, onder voorzitterschap van den heer J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge. De secretaris-penningmeester, de heer M. de Looze te Goes, bracht verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. Hieruit bleek, dat in het jaar 1939 by het bestuur geen aanvragen tot het stichten van plaatsjes of beschikbaar stelling van los land in pacht, zyn inge diend. De achterstand in de betaling der an nuïteiten is nog steeds onbevredigend; verondersteld mag worden, dat door de hertaxatie der plaatsjes, welke in 1939 haar beslag kreeg, in dezen toestand eenige verbetering zal komen. 39 plaatsjes, welke voor 1 October 1932 zijn gesticht, werden herschat, met als re sultaat, dat de waarde gemiddeld op f300 lager gesteld werd dan waarvoor zij te boek stonden. Het gemiddelde an- nuïteitsverschil bedraagt in verband met deze hertaxatie voor de betrokke nen pl.m. f 20 per jaar. Mededegedeeld werd, dat de pacht sommen voor los land op bevredigende wijze binnenkomen. Tot bestuursleden werden herkozen de periodiek aftredende heeren M. de Looze te Goes, D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke en J. de Boe te Kattendyke. Wemeldinge. Lyk gevonden. Zaterdagmorgen is door een visschers- vaartuig alhier aangebracht, een lijkje van het mannelyk geslacht, vermoedelijk afkomstig van het in Nov. 1939 vergane Belgische sleepschip „Philigone". De in middels gewaarschuwde familie de Roeck, heeft genoemd lijkje herkend als te zijn van de 3-jarige Alphons Clementin Maria de Roeck. Vandaag zal het, wan neer de noodige formaliteiten zijn ver vuld, vervoerd worden naar Steen dorp (B.). Zaterdagmiddag is een schippers- jongetje, komende uit school, tegen een passeerende luxe auto aangeloopen en met bloedende hoofdwonden opgenomen. Neus en mond moesten gehecht worden. Dr Tazelaar verleende de heelkundige hulp. Loop der bevolking over de maand April 1940. Ingekomen: P. C. Servaas, dienstbode, van Kapelle (Z.), naar Sluis- plat. C 75; Z. Walrave geb. Delzenne, v. Schore naar Z. Achterweg A 52h; A. v. Poelje, zonder ber., van Kruiningen naar Oranjeboomstraat B 87; F. J. Keesen, schipperskind, van Amsterdam naar Z. Achterweg B 273; H. v. Hensbergen, ge zagvoerder ter koopvaardy, van Huizen (N.H.), naar Wilhelminastr. B 133, en echtgenoote. Vertrokken: J. de Rijke, ijzervlechter, van W. Kanaaldijk C 17, naar Goes, 's H. H.kinderendijk 14; C. v. d. Adel, schip als waaier gebruikte, om haar gezicht wat af te koelen. „Och, vertel het mij niet. Laten wij lie- even gaan kijken," zei hij en keek haar zoo smeekend aan, dat zij het hem niet kon weigeren, al had ze met Peter afge sproken, dat zij er dien dag geen van al len afzonderlijk op uit zouden gaan, maar steeds bij elkaar blijven. „Nu, dan zullen we even heen en terug gaan, om je nieuwsgierigheid te bevre digen," zei ze. Zij klommen langzaam het pad op, na dat Murray eerst een stevigen tak had afgesneden, om te gebruiken inplaats van den stok, dien hij geheel had afge schaft. „Ik zal wel altijd kreupel blij ven," zei hij tegen Jane, „maar ik wil het toch buiten een stok zien te stellen, be halve by zoo'n gelegenheid als dit. Weet je, dat m'jn spieren al werkelyk wat sterker worden, dank zy Peters hulp." „Ja, dat heb ik ook al meenen op te merken," antwoordde Jane, „en ik ben er erg blij om." Toen ze den top van het heuveltje be reikt hadden, moesten zy even stilstaan om adem te scheppen en Murray keek verlangend naar het dennenboschje. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5