De Duitsche opmarscb in Noorwegen GELD Onrustzaaiers in bewaring gesteld. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. N.V. Finanoierings-Mij. „ZEELAHDIA "GOES De strijd om Narvik. Noorsche ministers te Londen. Italië blijft kalm. Spanning op den Balkan. Da successen, die Berlijn meedeelt. De strijd om Narvik. Minister Koht te Londen. Italië blijft volkomen kalm. Spanning op den Balkan. Belangrijkste Nieuws beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL Op grond van individueele gedragingen tegen de rust en veiligheid van ons land. Nederland kan Deenschen invoer in België overnemen MAANDAG 6 MEI 1940 54c JAARGANG - No. 181 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg; Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7S bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde gisteren mee: Sterke vijandelijke afdeelingen hebben met hulp van vliegtuigen talrijke aan vallen gedaan op de Duitsche stellingen ten Noorden van Narvik. Zij werden met medewerking van eigen gevechts vliegtuigen afgeslagen. Van Steinkjer, ten Noorden van Dront- heim, rukken de Duitsche troepen ver der op naar het Noorden. N a m s o s en G r o n g zyn bezet. De commandant van de Noorsche troepen in dit gebied heeft zich onvoorwaardelijk overgegeven. Op het vliegveld Lesjaskog, ten Zuid- Oosten van AndalBnes zijn 20 verbran de Britsche vliegtuigen gevonden. Zooals reeds werd medegedeeld, heeft de luchtmacht op 3 Mei bij Namsos een Britsch linieschip, een zwaren kruiser en een groot transportschip tot zinken gebracht. (Men zie de tegenspraak hier onder.) Op 4 Mei werden twee vijande lijke koopvaardijschepen bij Namsos tot zinken gebracht. Bij Narvik werd een Poolsche torpedoboot jager vernield. Een eigen vliegtuig moest door gebrek aan brandstof een noodlanding maken. Mijnenvegers, voorpostschepen, duik bootjagers en bewakingsvaartuigen heb ben sedert 9 April 23 vijandelijke duik- booten tot zinken gebracht. Niettegenstaande de zware eischen, welke aan de Duitsche duikbooten bij de actie tegen Noorwegen werden gesteld, is ook in April de handelsoorlog tegen Engeland met succes voortgezet. In to taal is thans 2.300.000 ton scheepsruim- te van den vijand en door den vijand ge bruikte neutrale scheepsruimte tot zinken gebracht. Het Duitsche Nieuwsbureau meldde gistermiddag uit Berlijn: De door Duitsche bergtroepen omsin gelde Noorsche bergvesting Hegra heeft zich heden met 15 officieren en 160 man schappen overgegeven. Havas meldt uit Stockholm: Volgens een communiqué van het Noorsche telegraaf-agentschap hebben de Duitsche troepen, na de stad gister morgen te hebben gebombardeerd, thans hun intocht in Röros gehouden. Een Duitsch vliegtuig vloog boven de stad en wierp 7 bommen uit, Twee huizen werden getroffen en van alle belenden de huizen sprongen de ruiten. Vervol gens openden de Duitschers het vuur uit him machinegeweren. De bevolking vluchtte naar de buitenwijken. Er zijn geen mensehenlevens te betreuren. Sinds verscheidene dagen bevonden zich te Röros geen Noorsche soldaten meer. Het Noorsche telegraafagentschap berichtte, dat de Noorsche soldaten te Röros zich verbitterd en teleurgesteld terugtrokken na het Vertrek van de geallieerden uit het Zuiden van Noor wegen. De officieele mededeeling, dat de strijd in het Noorden zal worden voortgezet, heeft een iets betere stem ming gewekt. De soldaten hopen thans het Noorden te kunnen bereiken. Volgens andere berichten hebben de Duitsche troepen Röros nog niet be reikt. Een Noorsch officier heeft verklaard, dat de stellingen nog maanden gehand haafd kunnen worden. In de toekomst kan nog slechts een guerilla worden verwacht. Volgens de laatste berichten, gister avond uit Stockholm ontvangen, conso- lideeren de Duitschers hun. stellingen by Namsos. Gemeld wordt, dat Noorsche troepen- afdeelingen in Zuid-Noorwegen tegen stand blijven bieden en geweigerd heb ben uiteen te gaan of zich over te geven. Naar Reuters speciale correspondent meldt, moeten de Britsche troepen aan het front van Steinkjer aan helsche be proevingen blootgesteld zijn geweest. Zij hebben een week lang moeten vechten, tot hun middel in de sneeuw wadende, met handen zoo koud, dat zij amper in staat waren hun geweer vast te houden. Zij waren onderworpen aan een meedoo- genloos machinegeweervuur van de Duitsche vliegtuigen, zoodra zy hun dekking verlieten. ENGELSCHE TEGENSPRAAK. De Britsche admiraliteit deelt mede: De Duitsche bewering, als zouden een Britsch linieschip en een kruiser van de York-klasse bij operaties ter hoogte van Namsos tot zinken zijn gebracht, is on waar. In gezaghebbende kringen te Londen noemt men de passage in het Duitsche legerbericht, waarin gezegd wordt, dat „het verlies van vijandelijke en neutrale door den vijand gebruikte, vrachtsche pen thans byna 2.300.000 ton bedraagt" schromelijk overdreven. Zooals gewoon lijk, aldus zeggen deze kringen, hebben de Duitschers de juiste cijfers verdub beld. Het Duitsche troepentransportver- keer naar Noorwegen gaat met onver minderde intensiteit voort door de lucht en over zee. De naar het Noorden varende schepen zyn zwaar beladen met troepen; de sche pen, die in Zuidelijke richting gaan, kee- ren klaarblijkelijk leeg terug. Na de volkomen verovering van Zuid en Midden-Noorwegen schynen de Duit schers de plannen niet te hebben opge geven om ook het geheele Noorden in hun bezit te krijgen. Duitsche bronnen houden vol, dat Duitschland voorberei dingen treft om het garnizoen te Nar vik te versterken en de verovering van het Noorden te voltooien. Volgens deze bronnen zouden zij vlieg velden, verborgen in de bergen, hebben aangelegd achter Narvik en op die wij ze zouden zij in staat zyn het garnizoen te beschermen. Londen en Parijs hebben tot dusver gezwegen over de plaatsen, waar de in Namsos en Andalsnes wederom inge scheepte Engelsche en Fransche troe pen opnieuw aan land zijn gegaan. Wel heeft 't Noorsche Telegraafagentschap gemeld, dat alle troepen veilig aan land zijn gezet en te Parijs verklaarde men gisteren dat de hergroepeering dezer troepen op normale wijze voortgang had. Men mag dus aannemen, dat zij worden gebruikt voor de verovering van Narvik en voor de verdediging van een linie, ten zuiden van Narvik, welke ten doel heb ben zal de Duitsche aanvallen over land, van het Zuiden uit te weerstaan. Het Engelsche ministerie van oorlog deelde gistermiddag mee: Uit Narvik valt niets te melden. De operaties worden voortgezet. De vijand vertoonde in deze zone een lichte be drijvigheid in de lucht. Gisteravond meldde Reuter uit Stock holm: Gemeld wordt, dat de strijd bij Nar vik in een zwaren sneeuwstorm is voort gezet. De geallieerden bombardeeren de Duitsche stellingen van land en uit zee. Volgens de laatste berichten zouden de voornaamste Duitsche stellingen zich buiten de stad bevinden. De Duitschers zouden by Narvik 3000 man sterk zijn. ONEENIGHEID? Het Zweedsche arbeidersorgaan „So- cial-demokraten" maakt, aldus United Press, melding van oneenigheid, die te Namsos tusschen de Britten, Franschen en Noren bestaan zou hebben. De Fran sche en Engelsche staven zouden het eerst oneens geweest zijn over de me thodes, die bij de Noorsche campagne toegepast zouden worden en de Britten dreigden weg te gaan, indien hun stand punt niet aanvaard werd. Toen de En- gelschen aangekomen waren, begonnen de Noorsche geniesoldaten de haven te herstellen, de Franschen zouden dat werk overnemen, maar hebben dat niet gedaan. Koht, de minister van buitenlandsche zaken van Noorwegen, en Kjunberg, de minister van defensie, zijn gistermorgen te Londen aangekomen om met leden van de Britsche regeering van gedach ten te wisselen. Reuter meent-te weten, dat zij door een Engelsch oorlogsschip in een Schot- sche haven waren afgezet. Koht heeft gisteravond in een radio rede gezegd: „Ik ben eenige dagen in Londen om te bespreken hoe wij het beste hulp kunnen krijgen tegen de krachten van het ge weld. Van hier ga ik naar Parijs, maar vandaar ga ik naar mijn land terug om den stryd te hervatten. Beide oorlog voerenden hebben Noorwegen herhaal delijk ervan beschuldigd de neutraliteit te strikt in acht te nemen. Dit is het bes te bewjjs, dat onze neutraliteit waarlijk ongartijdig was. Geen schijnheilig gepraat kan verbergen, dat de Duit sche aanval op Noorwegen voor uit was beraamd. De Westelijke mogend heden hebben er een eerezaak van ge maakt, Noorwegen te verlossen van den Duitschen greep en zij zullen het doen ook." REGEERING EN KONING ZULLEN NOORWEGEN NIET VERLATEN. In een interview heeft Koht verklaard, dat zyn bezoek aan Londen was geregeld vóór de geallieerde troepen uit Zuid- Noorwegen werden teruggetrokken en dat zyn reis daarmee geen verband hield. Koht verwachtte Halifax, Churchill en andere Britsche bewindslieden en te Pa rijs de Fransche staatslieden te ontmoe ten. Vandaag zal hij confereeren met Chamberlain en Halifax. Hij sprak tegen, dat de regeering en de koning van Noorwegen het land zou den verlaten. „WIJ zullen blijven waar gevochten moet worden," zeide hij. In zijn radiorede heeft Minister Koht nog gezegd: „Wat de Duitschers niet durfden te doen tegen landen, waarmede zij in oor log waren, Engeland en Frankrijk, durf den zy wel tegen het arme, weerlooze Noorwegen, dat slechts neutraal wensch- te zijn. Dat deel van ons land, dat zy niet by het eerste treffen onderwierpen, mishandelden zij met een meedoogenloos geweld, waarvan wij vroeger slechts ver namen uit de heidensche tijden van Hun nen en Vandalen. Wie kon gelooven, dat de Duitsche regeering ons de vrijheid na den oorlog zou hergeven Ieder, die zich herinnert, wat er gebeurde met Oostenrijk, Tsje- cho-Slowakije, Polen, na alle mooie be loften, die zij van Duitschland kregen, zal weigeren in een nieuwe Duitsche be lofte van denzelfden aard te gelooven. Dit is misschien Duitschlands grootste nederlaag in de laatste jaren, deze mo- reele nederlaag, dat niemand ter wereld langer durft te vertrouwen op een woord van de tegenwoordige Duitsche regee ring". De aanval zeide hij was welover wogen en tevoren beraamd. Leger en vloot waren niet zoo voorbereid als voor een dergelijken plotselingen aanval wel wenschelijk ware geweest. Daarvoor zijn sommigen onzer verantwoordelijk. Maar niet alleen de vloot, ook het leger heeft daarna weerstand geboden. Ook nu nog zijn de Noren meester van een groot deel van hun land en trouw aan hun koning en hun wettige regeering. Op de concentratie van Britsche en Fransche vlootstrijdkrachten in de Mid- dellandsche Zee, wordt door de „Gior- nale d'Italia" de volgende commentaar geleverd: „De Italiaansche natie be- grypt nog niet precies, welk bijzonder plan het solidaire besluit van Engeland en Frankrijk, om hun oorlogsvloot in de Middellandsche Zee te versterken, heeft ingegeven. Maar in ieder geval blyft de Italiaansche natie volkomen kalm. Het is niet de eerste maal, aldus gaat het Italiaansche blad voort, dat Italië de vloten van Engeland en Frankrijk zich ziet concentreeren in de Middellandsche Zee met duidelyke anti-Italiaansche richtlijnen en opereeren volgens een ge meenschappelijk politiek plan. Dat heeft echter nooit indruk gemaakt op Italië. Wanneer echter deze geheimzinnige ontplooiing van Fransch-Britsche vloot strijdkrachten in de Middellandsche Zee, die klaarblijkelyk samenvalt met de ern stige nederlaag, welke door de geallieer den geleden is langs de kusten van Noor wegen en in de Noordzee, eenige poging mocht beteekenen tot offensieve onder neming met het oog op een nieuwe aflei ding van geallieerde zijde, of ten behoe ve van een herstel van hun politiek en militair prestige, dan zou deze poging stuiten op een snelle en krachtige reac tie van den kant van Italië." „ITALIë ONKWETSBAAR OM ZEVEN REDENEN". Het extremistisch-fascistische orgaan „Tevere" betoogt, dat Italië om zeven redenen onkwetsbaar is en dat Italië er zeker van is, dat geen enkele Britsche of Fransche kanonskogel op de industieele centra van de kust kan terecht komen. Deze zeven redenen zijn lo. De Adriatische Zee wordt afge sloten. 2o. 121 duikbooten vormen een on breekbare keten, die zich uitstrekt van de Ligurische Zee tot aan de straat van Otranto. 3o. De Tyrrheensche zee wordt omge ven door tal van vliegbaees en gecon troleerd door het Italiaansche luchtwa- pen. 4e. Van de Jonische zee tot aan de Tyrrheensche zee opereeren zes slag schepen, 33 kruisers, 118 torpedobootja- gers, 62 torpedobooten. 5o. Het krachtig versterkte eiland Pantelleria tusschen Sicilië en Tunis scheidt de vijandelijke strijdkrachten. 6o. De kustverdediging van Italië is zeer doeltreffend. 7o. Acht millioen soldaten liggen ge reed voor den strijd te land. TURKSCHE TROEPENCONCENTRA TIES AAN DE GRIEKSCHE GRENS? Sterke concentraties van Turksche troepen aan de grens van Griekenland hebben in de hoofdstad van Bulgarije eenige opwinding verwekt. Deze Turksche concentraties staan blijkbaar in verband met de Britsche ac tiviteit in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee en naar men gelooft komen ze overeen met een Britsch ver zoek. Het D. N. B. meldt uit Sofia, dat vol gens een bericht uit Saloniki Vrijdag en Zaterdag verscheidene Engelsche oor logsschepen aan Griekenland's Oostkust zijn waargenomen. De Times meldt uit Stamboel: De ondubbelzinnige houding van Italië heeft alhier toenemende bezorgdheid ge wekt, en hoewel de hoop, dat de vrede gehandhaafd zal blijven, nog niet is op gegeven, wordt de toestand als hoogst ernstig beschouwd. Uit Sofia wordt gemeld: Ten aanzien van het verspreide -be richt over de concentratie van Turksche troepen aan de Grieksche grens, is het officieele Bulgaarsche telegraaf-agent schap gemachtigd te verklaren, dat men te Sofia van een dergelijke troepencon centratie niets weet, en dat derhalve alle in verband hiermede geopperde onder stellingen ongegrond zijn. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Een aantal onrustzaaiers gearresteerd. Nederlandsche invoer in België. Het radio-interview met Mussert. Buitenland. De Duitsche opmarsch in Noorwegen. De strijd om Narvik. Noorsche ministers te Londen. De houding van Italië. Turksche troepen-concentraties? voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. ROEMENIë VERSTERKT DE WAAKZAAMHEID. De Roemeensche minister van Lucht vaart en Marine heeft elk nachtelyk ver keer op den Donau verboden. Dit is gedaan ter voorkoming van da den van sabotage op de over den Donau gelegen Cerna Voda-brug, die het oude koninkrijk Roemenië met de Dobroedsja verbindt, en op de olie-pypleiding te Constanza. Volgens het D. N. B. zijn in Constanza door de havenautoriteiten bijzondere veiligheidsmaatregelen genomen. TWEE FRANSCHE LICHTINGEN GEDEMOBILISEERD. De Fransche regeering heeft besloten, dat de gemobiliseerden, behoorende tot de lichtingen 1912 en 1913 Zaterdag 11 Mei a.s. naar huis zullen gaan. De minister-president, jhr mr D. J. de Geer, heeft Zaterdagmiddag voor de rijkszenders en voor de Phohizenders een radiorede uitgesproken. Hij heeft daarbij medegedeeld, dat op grond van art. 33 van de wet op den staat van oor log en beleg 21 personen gearresteerd zijn, omdat zij voor de rust en de veilig heid van ons land gevaarlijk werden geacht. Met leedwezen, aldus de heer de Geer, moet ik U meedeelen, dat voor de Re gering onomstooteljjk is komen vast te staan, dat er onder onze landgenooten eenigen zijn, wier geestesgesteldheid en optreden zoo weinig in overeenstemming zyn met den neutraliteitswil der natie, dat zij een gevaar vormen voor ons land en dat tegen hen bijzondere maatregelen zyn moeten worden genomen. Gebleken is, dat bedoelde personen niet voor alles: pro-Nederlandsch zijn. „Zij maken in het buitenland de eerlijk heid van onze neutraliteitspolitiek ver dacht. Zij ondermynen het vertrouwen in onzen krachtigen wil tegenstand te bieden tegen elke schending van ons grondgebied, van welke zijde die ook komt. De beveiliging, die voor elk der oorlogvoerende partyen ligt in de pa raatheid van onze weermacht, breken zij af en daardoor tevens de bescher ming, die voor ons in die paraatheid ligt. En wat het ergste Is, de partijdigheid, waarvan zij ten onrechte en tegen beter weten in de Regeering betichten, be oefenen zij zelf. Zij zijn niet te verge lijken met de politiseerende Nederlan ders uit de jaren 19141918, maar met de verdwaasde landgenooten, die aan het eind der 18e eeuw, in den tijd van de Fransche revolutie, de donkerste uren brachten over ons volk." De Regeering weet, dat ongeveer heel de natie staat achter haar loyale en consequente neutraliteitspolitiek. Maar zooals Prediker 10 het ons leert ook één vlieg kan bederf brengen aan kostelyke apothekerszalf. Die vlieg moet onschadelijk gemaakt worden. „Het militair gezag heeft 21 perso- neh, die voor de rust en veiligheid ge vaarlijk werden geacht, in bewaring ge steld. Het heeft dit gedaan na grondige voorbereiding en met groote nauwgezet heid. Menigeen, tegen wien voor den oppervlakkigen beschouwer vermoedens zouden kunnen rijzen en wiens handelin gen dan ook ernstig zijn nagegaan, is buiten den maatregel gebleven, omdat geenerlei concrete aanwijzing bestond voor het gevaarlijke van zijn optreden. Van deze 21 echter is komen vast te staan, hoofd voor hoofd, en op grond niet van eenig politiek inzicht, maar van persoonlijke gedragingen, dat de veiligheid des lands hun interneering gebiedt. De Regeering is overtuigd, dat deze daad van het militair gezag, die geheel in de lyn ligt van de sinds het uitbreken van den oorlog constant door ons land gevolgde politiek, door de overweldigen de meerderheid van ons volk met on verdeelde instemming zal worden be groet." IN RUIL VOOR BOTER, VEE EN VLEESCH WORDEN STAALPRODUC- TEN GELEVERD. Over het bezoek, dat de Belgische ministers van Landbouw en Economische Zaken aan hun collega in Den Haag brengen, wordt nog uit Brussel aan het A1 gH d b 1 gemeld, dat vooral de situatie, die in België is ontstaan door de bezetting van Denemarken, onder de oogen zal worden gezien. België voerde uit Denemarken boter, vee en vleesch in. Men hoopt, dat Neder land die zal kunnen leveren. De beducht heid der Belgische land- en tuinbou wers, dat Nederland België dan over- stroomen zal, hoopt men door een vast stelling van minimumprijzen te kunnen voorkomen. De minimumprijzen zouden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1