I I MIDDENSTANDSBELANGEN uitsluitend betrouwbare, nieuwe Fabriek voor Houtbewerking W. DE GLAS I BABY-BALANSEN Fa. GEBR. MULDER - GOES ©n Boards Geen Reis TE LANG Geen Last TE ZWAAR Leuke Schemerlampjes S. W. GABRIËLSE Wat men neutraal gelieft te noemen. Rechtszaken Het Vrouwenhoekje Radioprogramma ifill >s ZONDER PRIJSVERH00GING Belangrijke publicatie van de Middenstands- bank - Middenstand en oorlog - Tegenover het voordeel van de aanvankelijke omzet- vermeerdering, staan groote nadeelen. WIJ VERHUREN: Korte Kerkstraat 17. Tel. 2201. VOOR: TEL. 2237 GOES VAN DER ENDT, GOES NIEU WSTRAAT 25. TEL. 2865 Expeditie-Bedrijf. gebruikt KQENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Wand- en Leeslampen ontvangen. Voorstad 11, Goes. ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.0. Opleiding voor de diverse Boekhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. Maandag 8 u. al MSjfS HET BEWAREN VAN CONSUMPTIE-AARDAPPELEN IN KUILEN OF HUTTEN. Geen enkel cultuurgewas vraagt zoo veel zorg van den verbouwer dan de aardappel, niet alleen tijdens den groei, maar ook gedurende de bewaring. De kuilbewaring is nog steeds „de methode" en zal dit in de eerste toe komst ook nog wel bleven. Spr. ging na hoe het inkuilen in de verschillende aardappelcentra van ons land geschiedt en constateerde, dat de verschillen tus- schen Zeeland en Friesland wel het grootst zijn. Zuid-Holland ligt daar tus- schen in. Het heeft Spr. gefrappeerd, dat de manier van inkuilen in ons klein landje waar de klimatologische factoren niet sterk uiteen loopen, zoo verschillend kan zijn. Kuilbreedte, kuildiepte, afdekking en grondlaag loopen sterk uiteen. Nauwgezetheid speelt bij de bewaring een belangrijke rol. Eén dag te laat af gedekt kan vorstschade veroorzaken, te laat omzetten in het voorjaar is ook nimmer goed te maken enz. Gezien het vele werk, dat de kuilbe waring meebrengt, is het niet te ver wonderen, dat deze bewaring duur is en dat gezocht wordt naar methoden, die even goed, maar minder kostbaar zijn. De kosten bij normale kuilbewaring op lichten grond bedragen p. 100 kg f 0.20. Als regel zullen de kosten echter wel hooger zijn. Hutbewaring. Het aantal hut ten voor het bewaren van consumptie aardappelen is in ons land nog zeer ge ring, hoewel in Zuid-Holland de laatste jaren de aanbouw nog belangrijk is toe genomen. De constructie loopt overal nog zeer uiteen, zoodat de buitenstaander den in druk moet krijgen, dat men op dit ge bied nog niet precies weet wat men wil. Het is bijna overal nog amateurswerk. Het bewaren in hutten is niet nieuw Reeds vroeger werden voor dit doel in de omgeving van Middelburg kelders gebouwd. Zoover spr. bekend, is het dhr J. L. Groenewege te St Maartensdijk geweest die omstreeks 1920 een hut bouwde van stroo en hout. Zijn voorbeeld heeft op Tholen geen navolging gevonden, maar Wel op Zuid-Beveland. Dhr Groenewege bewaart nu reeds 20 jaar lang zijn consumptie-aardappe len in hutten en is daar zeer over te vreden. De bewaarkosten, bestaande uit ren te, afschrijving, onderhoud en drie maal omzetten, bedragen circa f 0.10 per 100 kilo. Hutbewaring zal circa f 0,10 per 100 kg minder bedragen dan kuilbewaring en onwillekeurig moet men dan toch de vraag stellen, wat is de reden, dat hut bewaring nog niet algemeen is. Als een groot bezwaar moet worden genoemd, dat de aardappels, bewaard in stroohutten, vroeger „versleten" zjjn, dan die welke bewaard worden in hoo- pen, ook krijgen de aardappels bij lange hutbewaring een magazijnkleur, waar tegen de handel fulmineert. De oorzaak van het vroeger „versle ten" zijn wordt in hoofdzaak veroor zaakt door een te sterke ventilatie. De nieuwere hutten van hout en be ton zijn beslist beter, ook het type Groe newege is door zijn asfaltbekleeding al beter dan de stroohut. In den Wilhelminapolder zijn proeven genomen met het bewaren in een stroo hut en in een bovengrondschen kelder, welke laatste ongeveer met een beton- hut vergeleken zou kunnen worden. Zoover Spr. het momenteel kan be- oordeelen, lijkt hem de betonhut de hut voor de toekomst. In den Wilhelmina polder wordt de stroohut in het voor jaar doorgaans gebruikt voor het be waren van handelspootgoed en met. suc- ses. Als neven-voordeelen noemt Spr.: Hutbewaring vraagt in het najaar geen extra werk. Dit is van beteekenis omdat in die drukke tijd anders de kui len moeten worden geraven en afge dekt. Het sorteeren en omzetten kan zoo noodig bij slecht weer geschieden. Be tere controle op het te bewaren product. Het gemakkelijk kunnen afleveren tij dens vorst en dikwijls tegen hoogeren prijs. Als nadeel moeten we nog noemen dat bij hutbewaring de aardappels op één centraal punt moeten worden gebracht. De voor- en nadeelen tegenover elkan der stellende, moet Spr. tot de conclusie komen, dat hutbewaring te prefereeren is voor verbouwers die gewoon zijn hun aardappels lang te bewaren en meer dan één ras telen. Voor hen, die ook handelspootgoed telen is hutbewaring niet alleen voordeelig, maar ook zeer gemakkelijk. Zoover Spr. momenteel het bewaren in hutten kan overzien, komt het hem voor, dat alle bedreven die 10 en meer HA aardappels telen, een hut van 100Ö HL inhoud met succes kunnen exploi- teeren. (Slot volgt.) plaatsing van advertentiën in alle bladen. Administratie „De Zeeuw". De Nederlandsche Middenstandsbank is enkele jaren geleden begonnen met de uitgifte van Economische Publicaties, ten dienste van haar cliëntele en van den middenstand in het algemeen. Wij hebben op deze publicaties reeds nBiHRnMnnaaMBaHaHnBMMnnmMMmHnBi meermalen de aandacht gevestigd. En we doen het ook gaarne van de onlangs verschenen achtste aflevering, waarin gehandeld wordt over den invloed van de eerste oorlogs maanden op het midden stands-winkelbedrijf hier te lande In het eerste hoofdstuk wordt een op somming gegeven van wat zich op dit terrein heeft afgespeeld. En dat blijkt niet onbelangrijk te zijn! Uit de over het geheele land verzamel de cijfers van omzetten in middenstands winkels blijkt duidelijk, dat vooral in de laatste dagen van Augustus, de maand September en ten deele ook nog October, gesproken kon worden van een ware kooprage. Er werd blijkbaar door het publiek op enorme schaal gekocht. Er is echter wat dit betreft een duidelijk merkbaar-^verschil tusschen de meer duurzame verbruiksartikelen als schoe nen en manufacturen en de echte ver- fa r u i k s artikelen als levensmiddelen, sigaren enz. De gevolgen voor den winkelier van de op zichzelf zoo verblijdende omzet waren minder gun stig dan men oppervlakkig wel zou mee- nen. Menige winkelier schijnt deerlijk in de klem te zijn geraakt tusschen de com- mercieele noodzakelijkheid van prijsver- hooging eenerzjjds en de wijze waarop de overheidsmaatregelen tegen prijsopdrij ving werden toegepast, aan den anderen kant. In het algemeen kan echter wel ge zegd worden, dat de middenstand van de tijdelijk versterkte koopbeweging mede de vruchten heeft geplukt. Er was vaak een niet onaanzienlijke verhooging van den omzet, waar echter tegenover staat, dat een terugslag on vermijdelijk is en in meerdere branches ook reeds is ingetreden. Over een langere periode bezien zal het voordeel van de omzet-vermeerde- ring hoe langer hoe meer terugtreden. Het was in vele gevallen meer omzet- verplaatsiag. Wat aanvankelijk méér is verkocht, werd of wordt later minder omgezet. Bovendien bleek in verschillende bran ches, b!v. in den schoenenverkoop, dat het publiek de neiging vertoonde zich tot de goedkoopere artikelen te beperken, omdat de aankoopen anders een te groot bedrag gingen besommen. Het bruto-winstpercentage op derge lijke goedkoope goederen is meestal niet hoog, omdat dit bij uitstek concurrentie artikelen zijn, en waar als gevolg van de overheidsmaatregelen toch reeds een druk op de detailverkoopprijzen en daar door ook op de bruto-winstmarge werd gelegd, bracht in vele gevallen de om- zetverhooging niet dat voordeel mede, hetwelk men er op het eerste gezicht van zou verwachten. Voorts zijn in de koop-rage van Au gustus en September zonder twijfel heel wat incourante goederen aan den man gebracht, die zonder het intre den der buitengewone omstandigheden thans nog voor het grootste deel als „winkeldochters" op de voorraadplanken zouden aanwezig zqn geweest, wat dus als een direct voordeel kan worden be schouwd. Ook hebben sommige midden standers in de afgeloopen maanden de gelegenheid gekregen achterstallige schulden geheel of gedeeltelijk af te be talen, waardoor zij van een meer of min der drukkenden last zijn bevrijd gewor den. Hiervoor echter zijn andere, nieuwe liquiditeitsmoeilijkheden in de plaats ge komen. Wij denken hierbij aan een punt, dat vooral in de eerste maanden van den oorlog heel wat pennen en gemoederen in beweging heeft gebracht: de overheids maatregelen ter voorkoming van prijs opdrijving, de strijd voor het mogen be rekenen van de z.g. vervangings waarde. HUISMOEDERS, de beste. 12 oenl per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 2172. Met name in de eerste oorlogsmaan den en juist in dié maanden vielen im mers de sterk verhoogde aankoopen van het publiek hebben tal van midden standers bq hun prijs calculatie niet of in onvoldoende mate rekening kunnen of durven houden met het eenig juist prin cipe: de vervangingswaardézij hebben daardoor wat onze Oostelijke naburen noemen „aan substantie verloren" en werden ten zeerste gehandicapt in hun verdere bedrijfsvoering. Vanwege de sterk gestegen omzetten was het voor menige middenstandszaak noodzakelijk op grootere schaal in te koopen dan normaal, en dat is als gevolg van de geschetste overheidsmaatregelen vaak zeer moeilijk of zelfs onmogelijk gebleken. Ook inkoopen om zich te dekken te gen verdere prijsstijgingen waren hier door vaak onmogelijk, hoewel die juist in de lijn zouden hebben gelegen van de overheidspolitiek van het zooveel doen lijk tegengaan van voortdurende prijs- verhoogingen. In dezen druk op de prij zen, die veel scherper werd aangewend op de kleinhandelsnoteeringen dan op de prijzen in andere geledingen van de dis tributie, waardoor de bezwaren voor den middenstand nog werden vergroot is zeker een der oorzaken gelegen van de liquiditeitsmoeilijkheden waarin me nige middenstander sedert eind Augus tus 1939 is komen te verkeeren, en die zeker wel bet grootste nadeelige gevolg voor den middenstand zijn, voortgevloeid uit de heerschende omstandigheden. Een bijzondere verscherping was GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. Mr Wendelaar, de oud-voorzitter van de Liberale Staatspartij, heeft eenigen tijd geleden in het „Liberale Weekblad" een merkwaardige uitspraak gedaan. Het ging over de z.g. „Mobilisatie clubs", waarvan toen in de pers het voor en tegen is bepleit. Mr Wendelaar zei er o.m. d i t van „Niemand heeft er ooit aan gedacht om liberale.»of vrijzinnig-democratische militaire vereenigingen op te richten, maar daarom is het nog geen dwaasheid een band te leggen om een groep mili tairen, die geestelijk gelijk gezind zijn. Vrijzinnigen hebben nimmer behoefte aan afzonderlijke organisaties of instel lingen (scholen, vakvereenigingen, mid denstandsorganisaties enz.) om de een voudige reden, dat wat men neutraal ge lieft te noemen, altijd dicht in de buurt van het vrijzinnig-liberalisme komt en dus voor liberalen acceptabel is." Een openhartige uitspraak. Maar een uitspraak waarvan de juist heid helaas niet kan worden ontkend. Een uitspraak die daarom voor hen, die zich niet door de vrijzinnig-liberalis tische beginselen, maar door het Woord van God willen laten leiden, ook in het organisatie-leven, een ernstige waar schuwing bevat. voorts het gevolg van de op groote schaal ingevoerde inkrimping der cre- diet-faciliteiten door leveranciers. Crediettermijnen van drie of vier maanden werden teruggebracht tot één maand, die van vier of zes weken tot acht dagen of zelfs tot contant, en het laat zich hooren, dat dergelijke plotselin ge en ingrijpende beperkingen van het leverancierscrediet wel tot groote moei lijkheden moesten leiden. De liquiditeits-positie werd soms nog meer verslechterd doordat in sommige branches de winkeliers, om zich voor rang bij hun leveranciers te verschaffen voor de opgegeven bestellingen, die or ders bij of vlak na het opgeven betaal den, waardoor a.h.w. het leveranciers crediet nog eens opnieuw werd ingekort. Een andere nogal eens voorkomende moeilijkheid was, dat men bepaalde arti kelen niet meer kon krqgen en andere artikelen moest gaan voeren. Veelal moest de winkelier voor die andere arti kelen bij voor hem nieuwe leveranciers terecht komen, en die laatsten willen wel leveren, doch vaak alleen by voor uitbetaling of onder rembours, waardoor de liquiditeits-positie van den detaillist opnieuw werd verslechterd. Ten slotte hebben ook distributiemaat regelen een ongunstigen invloed op de liquiditeit van middenstandsondernemin gen uitgeoefend. Samenvattend kan dus wel worden ge zegd, dat de eerste maanden belangrijke omzetvermeerdering brachten en dat daaruit ook wel zekere voordeelen voortvloeiden, maar dat tegenover die voordeelen ook groote nadeelen staan. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 3 Mei 1940. Ontucht: C. A. H. 31 j., vlasbewerker, te Koewacht, thans gedetineerd, 3 mnd. gevangenisstraf onvoorwaardelqk met aftrek voorarrest en 6 maanden gev.str. voorwaardelijk, en oplegging van bijzon dere voorwaarden. Overtr. Landbouwcrisisinventarisatie- besluit: J. J. K., 44 j., landbouwer te O. en W. Souburg, f30 of 15 d. h., en te ruggave van de gerst. Overtr. Motor- en RijwielwetP. S., 33 j., vrachtrijder te Biggekerke. Beves tiging van het vonnis waarvan hooger beroep f 10 of 5 d. h.P. de K., 42 j., koopman te Oostkapelle. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep f 7.50 of 5 d. h. EEN „DUBBELE" TRACTATIE: SAND WICHES MET KRUIDENBOTER. DOOR MARTINE WITTOP KONING. 't Is voor de gastvrouw altijd een vol doening, als ze haar gasten kan tractee- ren op iets origineels. Daarvoor is het volstrekt niet noodig, om een keur van dure ingrediënten tot onze beschikking te hebben of om uren te besteden aan het klaarmaken van onze lekkernijen; maar wel is het noodig, dat we over wat fantasie beschikken, om eenvoudige benoodigdheden zóó te com bineeren, dat ze een aantrekkelijk geheel vormen. Ons uitgangspunt daarbij zal zijn de tijd van het jaar, die ons aan verschil lende mogelijkheden helpt. We zijn in den vóórzomer; we beschik ken dus over één van onzen meest gere nommeerde voortbrengselen van eigen bodem, onze bij uitstek geurige grasbo- ter. Verder helpt de tuin (of de groen teboer) ons aan jonge groene kruiden met hun fijn aroma: de peterselie, de kervel, de selderij, de bieslook, de ster- rekers en daarnaast de frissche radijs, de komkommer, den mierikswortel. Voorraad genoeg om er de lekkerste sandwiches van te bereiden. Als broodsoorten kiezen we volkoren tarwebrood of grijs roggebrood, en we snijden daarvan zoo dun mogelijke sneet jes, die we besmeren met één van onze „kruidenboters" (zie de recepten) en die we naar wensch al of niet beleggen met schijfjes radijs of komkommer om ze daarna .met een tweede gesmeerd sneet je te bedekken. Versierd met een paar toefjes frissche peterselie vormt dan onze schaal met sandwiches niet alleen een streeling voor de tong maar ook voor het oog! Groene kruidenboter. 1 ons versche grasboter, 1 eetlepel fijngesneden groene kruiden (peterselie, kervel, sel derij, dragon, bieslook). Roer de boter tot ze zalfachtig is, meng er dan de zéér fijn verdeelde groene krui den door, zoodat het geheel een gelijk matig groene kleur aanneemt. Mieriksboter. 1 ons versche gras- boter, 1 niet te volle eetlepel fijngeraspte mierikswortel, theelepeltje marmite, eenige druppels citroensap. Roer de boter tot ze zalfachtig is; ver meng ze met de mierikswortel, roer er dan de marmite door en maak het meng sel ten slotte op smaak af met eenige druppels citroensap. Gebruik deze boter niet samen met ra dijs: de smaak van de sandwiches wordt dan te scherp. Tomatenboter. 1 ons versche grasboter, 2 'theelepels dikke tomaten- purée, theelepeltje paprika, 2 volle theelepels fijngehakte peterselie. Roer de boter tot ze zalfachtig is; meng er eerst de paprika door, daarna de to- matenpurée en de peterselie. Gebruik voor de sandwiches deze boter op zichzelf, of leg tusschen de twee sneetjes brood eerst een laagje dunne komkommerschij fj es. Eierboter. 1 ons versche grasboter, 1 hardgekookte eierdooier, eenige drup pels citroensap. Wrijf den eierdooier fijn en roer er met de boter een zalfachtig mengsel van. Maak dit op smaak af met eenige drup pels citroensap. Gebruik deze boter om een sneetje vol korenbrood mee te besmeren en leg die paarsgewijs op elkaar met een plukje sterrekers er tusschen. OORDEELKUNDIG WASSCHEN. De Commissie tot Voorlichting op huis houdelijk gebied der Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen, afd. Amster dam, schrijft: Voor het oordeelkundig wasschen van de zoogenaamde „witte wasch" (het spreekt vanzelf, dat hieronder ook thee doeken enz. gerekend worden) lette de huisvrouw op de volgende dingen. Het waschwater dient zoo zacht mo gelijk te zijn. Wie niet de beschikking heeft over regenwater, voege aan liet water eerst wat soda toe en pas daarna zeep. De omgekeerde volgorde heeft tot gevolg, dat de zeep verbruikt wordt en in sodawater gewasschen wordt. Het witte goed moet voor het was schen in de week gezet worden. Stoffig goed eerst luchtig uitslaan en daarna weeken in water met zout; dat verdrijft tevens eventueele onaangename reuk van het goed. Het zoute water moet uitgespoeld worden, voor het goed in het sop gaat. Elke zeepsoort moet, voor men met het wasschen begint, volkomen opgelost wor den in warm water. Het koken van de wasch heeft veel minder voordeelen dan de huisvrouw over het algemeen aanneemt; het broeien van de wasch verdient veel meer aan beveling. Wie gelegenheid heeft, om in de bui tenlucht te bleeken, verzuime dit vooral niet. Wie kunstmatig bleekt met een van de bekende bleekmiddelen, spoele het goed daarna goed uit. In het waschgoed achtergebleven zeep geeft bij het strijken leelijke vlekken. Goed spoelen is dus wel een vereischte. Wringen met de machine is van groot voordeel voor het weefsel, daar dit door het wringen met de hand uit het ver band wordt getrokken. Handdoeken enz. van badstof mogen nimmer met de hand gewrongen wor den; wie geen wringmachine bezit, knijpe het vocht tusschen de handen uit deze doeken. Vuil babygoed (luiers enz), dient vóór het bij het andere waschgoed gaat, eerst afzonderlijk te worden geweekt en goed gespoeld. Voor het wasschen van baby kleertjes mogen vanzelfsprekend nooit scherpe waschmiddelen gebruikt worden. Waschgoed van zieken dient steeds af zonderlijk te worden gehouden. Is de ziekte besmettelijk, dan raadplege men over het waschgoed den behandelenden arts. Maandag 6 Mei 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl., medit 8.20 Gram. 9.30—9.45 GeluKw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gram. 12.00—12.15 Ber. Om 12.30 Ber. ANP. 12.45 Orgel. 1.30 Consonan ten en gram. 3.00 Causerie over kamer planten. 3.30 Godsd. samenkomst. 4.30 Gram. 5.15 Kinderuur. 6.156.55 Fluit, piano en gram. 7.00 Ber. 7.15 Vragen in verband met het Hemelvaartsfeest. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP., intern, over zicht, herh. SOS-berichten. 8,25 Chr. gemengde zangvereen. „Lauwerecht" te Utrecht en toespraken. 9.25 Bel Canto. 9.359.50 Uitsl. wedstrijd „Een kans". 10.00 Ber. ANP., actueel halfuur. 10.30 Bel Canto. 11.25 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM n. 301.5 M. Algem. progr. verzorgd door de VARA. 10.00 10.20 v.m. VPRO. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 Morgenw. 10.20 Residentie-orkest (opn.). 10.35 Declamatie. 10.55 Clavecimbel en gram. 11.30 Gram. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 VARA-orkest. I.30—1.45 Gram. 2.00 Utr. Stedelijk or kest (opn.). 2.20 Gram. 2.45 Rosian- orkest. 3.30 Zang en piano. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gram. 6.207.00 VARA-orkest. 7.05 VAR A-Kalender. 7.20 Voor de jeugd. 7.30 VARA-orkest. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 ANP. 8.15 De Stem des Volks, Utr. Sted. orkest en solisten. 9.00 Interview. 9.15 Rosian- ork. 10.00 De Ramblers. 10.30 Orgel. II.00 Ber. ANP. 11.10—12.00 Gram. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 755. Licht op voor fietsers- Zondag 7 u. 58 min. v in U) CD CD OJ 03 CD -4-1 ro INI a a) S a o is-0 a 8 a Js a <D O 2 ba <8 os 3 as as "o 4 4 SI bn .d <D 'cl) U2 8 w r* O as fc I a .8 oM 2 rit *3 O rS o 2 <D of rd| o| til Ci al a>| cl 21 oï r-l d al g "S cS «■o a L oJ O f 05 I .3 3 'V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6