Nieuwe voorstellen tot zwaarder bestraffing van spionnage. Doodstraf mogelijk In geval van oorlog. A.S. MAANDAGAVOND 7 UUR WORDT DE BUS GELEDIGD VOOR DE GROOTE MIDZA JUBILEUM EN PINKSTERRECLAME. Uit de Provincie Kert I I onze gemeento is. Immers er staat niet tevergeefsch op het bordes van het Raadhuis in Veere: Gehoorzaamheid Gods en der Overhebt weert der men- schen ongeluk. Daar my als Wethouder de eer te beurt valt U te installeeren als Burge meester onzer gemeente, wil ik aan stonds beginnen met U namens de Raadsleden en de geheele burgerij een hartelijk welkom toe te roepen in ons midden. Het is voorzeker voor U een blijde en gewichtige ure, een dag der hoogtijden op uw levensweg van de aller grootste beteekenis. Ook voor ons zal dit ooger.blik met zijn vragend karakter een nieuw tijdperk openen, dat, hoewel in den schoot der toekomst verborgen, door ons met meer dan gewone belangstelling wordt tege moet gezien. Hoe onbekend wij voor elkander zijn, niets staat ons in den weg U namens den Raad, ja namens de geheele burgerij in al zijn geledingen, onze gelukwenschen aan te bieden met Uw benoeming. Het ambt reeds lang door U geambiëerd, is thans verkregen. Door de aanvaarding van dezen belang rijken werkkring wordt thans door U de eerste schrede gezet op het pad der Magistratuur, met zijn talrijke bemoeie nissen en groote verantwoordelijkheden, dat juist in dezen oorlogstijd groote toe wijding vergt. Wij wagen het uit te spreken, dat vele belangrijke en zeer zeker ook moeilijke beraadslagingen en beslissingen U te wachten staan. Houdt U echter er van overtuigd, dat een kring van raadgevers U omgeeft, die vol goe den wil zijn U te steunen en bij te staan in het volbrengen van Uw taak. Onze gemeente werd meestal door Zeeuwen, tevens ingezetenen, bestuurd. Doch den Zeeuwen ten spijt werd steeds hoogere adel ons toebedacht en thans verkrijgen wij een Graaf als Burgemees ter en ons dorp de primeur van den tweeden Graaf in Zeeland. Nieuwland zelf telt 10 graven, doch van lagere orde, n.l. Dijkgraven, zulks tengevolge van de vele polders. Onze bevolking is van eenvoudigen aard en tracht in hoofdzaak haar bestaan te vinden in land- en tuinbouw en vee teelt. Onze 1231 inwoners zijn meer dan evenzoovele nummers, netjes gerang schikt in het bevolkingsregister. Het zijn allen menschen, die hun nooden en be hoeften, hun belangen en belangetjes hebben en die, als de vertrouwensband hier eenmaal is gelegd, ook zeker tot U zullen komen als tot den man der gemeente. Ik beveel hen ten zeerste in Uw goede zorgen aan. Weest een bur gervader voor hen. Ik zou eenzijdig zijn wanneer ik U niet wees op de finantiëele zorgen, waar mede ook onze gemeente krijgt te kam pen. Wij staan nog op eigen beenen, doch de steeds grootere lasten, die op de gemeente worden gelegd, baren ook ons steeds meer zorg. Hoe dit inderdaad moeilijke probleem moet worden opge lost, hopen wij echter gezamenlijk te overwegen. Reken op ons bij de beharti ging van alle belangen der gemeente, die zoozeer onze toewijding zullen vragen. U zult ook in onzen Secretaris, hoe wel maar van koiten duur, iemand vin den, die met zijn rijke ervaring in de dagelijksche leiding der gemeente U ze ker ter zijde zal staan. Maar Uw ambt vraagt meer dan tech nische en administratieve kennis. Een bevolking besturen is een gave, die zich moet ontplooien met mede werking van hoofd en hart. Daar U de Chr.-Historische beginse len zijt toegedaan, begroeten wij U in onze rechtsche gemeente als rechtsch Burgemeester. Draagt Uw beginselen met eere, houdt Uw ambt hoog, niet ziende op rijk of arm, rechts of links, doch recht en gerechtigheid zij Uw eeni- ge richtsnoer. Ons aller bede is, dat God Uw schre den richte, Uw hart en verstand verlich te, opdat wij eensgezind onder Hoogeren zegen mogen samenwerken, om onze ge meente tot bloei en welvaart te brengen. Het zij U gegeven deze eereplaats tot in lengte van dagen in te nemen. Mag ik U thans het teeken Uwer waardigheid omhangen. Daarmede ver klaar ik U als Burgemeester der ge meente Nieuw- en St.-Joosland geïnstal leerd. God zegene Uw arbeid. Ook U Mevrouw van Randwyck wen- schen wij namens de gemeente van harte geluk met dezen ook voor U zoo ge- wichtigen dag. Wij twijfelen er niet aan, dat U, zooveel in Uw vermogen is, Uw man zult steunen en helpen. Wy hopen U spoedig als inwoner dezer gemeente nader te leeren kennen. Hierop nam de burgemeester het woord. Deze sprak eerst de gebruike lijke dankbetuigingen uit om dan te ver volgen: Ik wil hier gaarne de verzekering geven, dat ik, zooveel zulks in mijn vermogen ligt, er steeds naar zal stre ven het in mij gestelde vertrouwen niet te beschamen. Mijnheer de loco-Burgemeester, met groote belangstelling, heb ik geluisterd naar de vriendelijke woorden, waar mede gij mij als voorzitter van dezen Raad hebt willen installeeren. Gij zijt mij yanaf mijn eerste bezoek aan deze gemeente zeer welwillend tegemoet ge treden, en hebt mijn echtgenoote en mij in uw huis eenige malen gastvrij ontvangen. Ook hebt gij mij in een groot gedeelte der gemeente rondgeleid en mij tevens vau allerlei aangelegenheden op de hoogte gesteld. Hiervoor ben ik U ten zeerste erkentelijk. Ik vertrouw, dat deze prettige ver houding tusschen ona beiden ook in de De minister van Justitie, Prof. Mr P. S. G e r b r a n d y, heeft gevolg gege ven aan den aandrang der commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer, om de maximumstraf op spion nage en soortgelijke misdrijven nog meer te verzwaren, dan in het betreffende ont werp werd voorgesteld. De minister had, zooals men weet, voorgesteld de maximumstraf op het mis drijf van art. 98 W. van S. (openbaar maken aan een buitenlandsche mogend heid van gegevens, die met het oog op 's lands veiligheid geheim moeten blij ven) van 6 op 15 jaar te brengen, het geen de commissie niet voldoende achtte. De minister heeft thans zijn ontwerp gewijzigd in dier voege, dat voor spion nage, althans voor wat feiten betreft, gepleegd in tijd van oorlog, de mogelijk heid wordt geopend van levenslange ge vangenisstraf of tijdelijke gevangenis straf van ten hoogste twintig jaren. Dezelfde straffen zijn in een nota van wijzigingen voorgesteld voor het misdrijf van artikel 97 (het in verstandhouding treden met een buitenlandsche mogend heid met, het oogmerk haar tot het ple gen van vijandelijkheden tegen den staat te bewegen). Beide wijzigingen hebben tot gevolg, dat bij deze delicten, evenals thans reeds het geval is bi] de andere delicten van titel I en titel II van hel tweede boek W. van S., waarop levenslange gevange- nisstrai is bedreigd, „in geval van oor log", d.i. dus indien oorlog werkelijk is uitgebroken, de doodstrai zal kunnen worden opgelegd, indien zij althans ge pleegd worden in een in staat van be leg verklaard gedeelte van het grond gebied des rijks. Eveneens is in de nota van wijzigin gen voorgesteld om ook de voorberei dingshandelingen van het misdrijf van artikel 102 (het opzettelijk in tijd van oorlog den vijand hulp verleenen of den staat tegenover den vijand benadeelen), strafbaar te stellen. Verder zou de minister, zoo deelt hij in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede, voor het oogenblik niet willen gaan. De minister is tot de conclusie geko men, dat het te dezen om zeer verstrek kende voorzieningen gaat, waartoe naar zijn overtuiging alleen zeer beraden en in volkomen rust on na overdenking van alle gezichtspunten, mag worden beslo ten. De minister bedoelt overigens niet, dit zij Uitdrukkelijk aangeteekend, de gepro jecteerde oplossing definitief af te wijzen. 2encU n&g> heden Uw tonnen in! toekomst steeds gehandhaafd moge bly- ven. Waar ik thans in het algemeen ge rechtigd ben om namens de gemeente N.- en St. Joosland te spreken, is het mij een behoefte om U hartelijk dank te betuigen voor den omvangryken ar beid, welken gij tijdens de ziekte van mijn ambtsvoorganger en tijdens de va cature, hierna ontstaan door het aan hem verleend eervol ontslag, gedurende verscheidene maanden, dikwerf onder moeilijke omstandigheden in het be lang onzer gemeente hebt verricht. De wijze, waarop gij, inijne heeren Wethouders en Secretaris, mij tegemoet getreden zijt van den aanvang van onze kennismaking af, heb ik zeer gewaar deerd. Zij stemt mij tevens hoopvol ten opzicht van onze toekomstige samen werking. Ik heb vernomen, dat de ver gaderingen van het college van Burg. en Weth. zich kenmerken door den pret- tigen geest, die hierin heerscht; ik hoop en vertrouw, dat zulks in de toekomst onder mijn leiding eveneens het geval zal zijn. Uw voorlichting kan ik bij het vervullen van mijn plicht niet ontbe ren; als mijne medewerkers in het dage- Iijksch bestuur zult gij mij tot grooten steun kunnen zijn; ik meen te mogen constateeren, dat gij mij dien steun met zult onthouden. Hiervoor betuig ik U gaarne dank. Manheer de Secretaris. Als stille, maar zeer belangrijke raadgever kimt gjj mij in my'n werk tot steun zyn op allerlei gebied. Door uw grondige ken nis van de gemeente en haar huishou ding heb ik reeds hiervan mogen pro- fiteeren. Daarom doet het my zulk leed wezen vernomen te hebben, dat onze samenwerking slechts van zulk een korten duur zal kunnen zyn. Ik hoop echter, dat ik, voor zoover zulks mo gelijk is, er in zal slagen in den kor ten tyd, dat nog Secretaris dezer ge meente zult zijn, my in te werken in de vraagstukken, die alhier aan de orde zyn. Hiervoor zal ik veel van uw ge duld moeten vergen: ik vertrouw, dat U mij uw welwillende voorlichting niet zult onthouden. Myne Heeren leden van den Raad. Het was voor mijn echtgenoote en my een groote vreugde op dezen schoenen voorjaarsdag door een commissie, be staande uit twee leden van den Raad by de grens te worden ontvangen en door de gemeente te worden rondgeleid. Ook hierin zie ik een aanwijzing, dat uw vergadering mij welwillend tegemoet treedt. En dat stemt mij dankbaar, om dat de Raad, door de wijze, waarop hij is verkozen, een afspiegeling is van de verschillende groepeeringen der bevol king in de gemeente, want het kan niet ontkend worden, dat het publieke welzijn ten nauwste verbonden, als het ware saamgeweven is 'met een goede verstandhouding tusschen U en mij. Het is ten allen tijde de taak van den Raad om met terzijdestelling van alle persoonlijke en groepsbelangen het al gemeen belang te dienen. In dezen on- zekeren tijd is deze eisch nog dringen der dan ooit. Wy moeten steeds, ieder voor zich, voor oogen houden, den eed, dien wij hebben gezworen, de belofte, die wij hebben afgelegd, dat wij de be langen van de gemeente N. en St. Joos land steeds zullèn voorstaan en bevor deren. Ik doe hierby een beroep op uw me dewerking om door vruchtdragende sa menwerking te arbeiden in het belang van deze gemeente. Vanaf deze plaats wil ik tevens een woord van dank richten tot mijn ge- achten ambtsvoorganger, voor hetgeen hy alhier in het belang der gemeente heeft verricht. Eveneens wil ik hier een woord spre ken tot hen, die ter secretarie en daar buiten, in dienst der gemeente werk zaam zyn. Ik hoop en vertrouw, dat gij allen uw werkzaamheden met dezelfde plichts betrachting zult blyven vervullen, als tot nu toe steeds het geval is geweest. Laten wij ons allen het voorbeeld voor oogen stellen, van H. M. onze geëerbie digde Koningin, die op zoo voortreffe- lyke wyze haar zware taak van Lands vrouwe vervult, en zoo geheel met het wel en wee van haar land meeleeft. Ik aanvaard myn ambt in een zeer zorgelijken tijd. Moge God ons dierbaar land behoe den voor de ergste ramp, die ons land in dezen tijd zou kunnen overkomen. Tot heden is de Almachtige ons zeer naby geweest; laten wjj Hem voortdu rend in onze gebeden smeeken, dat ons land en ons volk gespaard moge blyven voor de verschrikkingen van den oor log. Moge Hy voorts zyn met uw arbeid en de myne, opdat deze zy tot zegen van de gemeente Nieuw- en St Joosland. De volgende spreker was wethouder C. A. P o 1 d e r d y k, die op het ver schil met de vorige installatie wees: toen vrede, nu oorlogstyd. Ons dorp ging Spr. verder vertoont een ander beeld dan de aangrenzende polder Wal cheren. Tot 1818 was het een afzonder lijk eiland. Dat vindt zijn oorsprong in den in 1631 bedijkten St Jooslandpolder, waar het tegenwoordige Oude Dorp ont stond. Nieuwland ontstond in den in 1644 door Middelburg bedijkten polder, waar weldra een kerk gesticht werd, die in 1652 een eigen predikant ontving in Ds van Miggerode, kleinzoon van den bekenden Veerschen predikant. Daar de eerste inpoldering gebeurde door den ambachtsheer van 'sHeer Arendskerke, verpachte deze de gronden aan Zu id-Bevelandsche boerenzoons en zoo ontstond de mooie, nu steeds meer verdwynende kleederdracht. In 1816 werden de dorpen tot één ge meente vereenigd, waarvan gy, zoo zei- de spr., de negende burgemeester zyt. Indien gy later afscheid neemt, moge dan blijken, dat uw arbeid hier tot ze gen is geweest. Als oudste raadslid sprak de heer J. de Goffau, die zich met geluk wenschen tot den burgemeester, zyn echtgenoote en de aanwezige familie richtte. Spr. hoopte, dat de zegen des Heeren op zyn arbeid zal rusten, zoodat er vriendschap en hechte banden ont staan. Vervolgens nam dhr P. Baurdoux de gemeente-secretaris, het woord. Nu U als Burgemeester dezer ge meente geïnstalleerd zyt, zy ihet mij vergund, mede namens myn huisgenoo- ten, u hartelijk geluk te wenschen met dezen voor u en de uwen zoo blyden dag. Burgemeester, u bent de vyfde magi straat met en onder wiem ik zal werken, doch zooals u bekend is, zal dit niet van langen duur zijn. Dit houdt geen ver band met uw benoeming, want mijn plan om ontslag uit mijn gemeentelyke be trekkingen te vragen stond reeds vast voor de vacature van burgemeester ont staan was. Ik hoop, dat de tijd waarin wij samen zullen werken een aangename zal zijn. Burgemeester, ik hoop, dat u kracht en wijsheid worde geschonken deze ge meente vele jaren te mogen besturen als burgemeester en ook als burgervader. Het laatste is wellicht nog moeilyker dan het eerste. Ik geef u de verzekering dat ik, zoo veel in myn vermogen is, u zal bijstaan met raad en daad, zoo vaak u dit ver langt. Ook het gemeentepersoneel zal dit zeker doen. Ook U, hooggeachte Mevrouw van Randwijck, hartelijk geluk gewenscht met de benoeming van uw echtgenoot in deze verantwoordelijke positie. Ik hoop, dat u beiden hier spoedig in geburgerd zult zijn. Myn buis, evenals dat van alle ingezetenen zal zeker voor u open staan. Hierna werd de officieele Raadsver gadering gesloten. Namens den Oranjebond sprak de vice-voorzitter dhr C. Brakman. Mo ge uw verblijf, aldus spr., tot zegen der geheele gemeente zyn. Dhr L. Sluimer beloofde als secre taris van den B.V.L. allen mogelijken steun aan het wettig gezag en zal den burgemeester en zyn echtgenoote met het personeel der Chr. school gaarne ontvangen, als deze Maandag a.s. de scholen bezoekt. Het hoofd der openb. school sprak na mens het personeel dier school en de on derwijzeres der kleuterschool, om de wethouders te danken voor wat zij tij dens de vacature voor de openb. lagere school gedaan hebben. Hij hoopte, dat de burgemeester met dezelfde energie voor de openbare school zal zijn vervuld. De predikant der Ned. Herv. gemeente, Ds G. Gymink, verwachtte een goede verstandhouding tusschen het kerkelijk en het gemeentelijk bestuur. Als de in woners tot God gebracht worden is dit ook in het belang van de burgerlijke ge meente. Ook de heer L. W a 11 e 1, ambtenaar van den burgerlijken stand, sprak een woord van welkom. De vertegenwoordiger der plattelands burgemeesters en -secretarissen, Jhr A. de Casembroot, herinnerde er aan dat hij door den geïnstalleerde te Utrecht werd ontgroend en verblijdde zich hem nu te mogen begroeten als bur gemeester. Spr. hoopte, dat de heer Van Randwijck spoedig thuis zal zijn op het mooie Walcheren. De laatste spreker was de burgemees ter van Amersfoort, graaf van R a n d w y c k, oom van den geïnstal leerde, die op het mooie van het ambt wees. Spr. gaf den raad volkomen ver trouwen te geven aan Wethouders, Raad en bevolking. De sprekers beantwoordende, dankte de burgemeester mede namens zijn echt genoote, voor alle goede woorden tot hem gericht. Na afloop hiervan brachten de kinde ren der beide scholen een zanghulde voor het raadhuis en gaf het muziekge zelschap onder leiding van den heer P. Meliefste een aubade. Een drukbezochte receptie volgde nu. 's Avonds gaf het fanfarekorps een concert op de tent. Ei was eens een vaandrig tn Veere, Die zichzelf op iets fijns wou tracteeren. Roode Ster was zijn keus En nu gaat hij zijn neus Op dit heerlijk aroom abonneeretll Onderscheidingen. By K. B. is in de Orde van Oranje- Nassau benoemd tot ridder, de luitenant ter zee der le klasse J. N. Sluyter, het versiersel te dragen met de zwaarden, en is verleend de eere-medaille, in zilver, aan den commandeur by het mynenma- gazyn te Veere H. A. Meyers. Korfbal. Uitslag van de seriewedstryden, uit geschreven door de Korfbalvereeniging „Madjoe" te Vlissingen, 3e afdeeling. Wemeldinge-Volharding II Yersekel0 WemeldingeMadjoe m Vl'gen 20 WemeldingeD.O.S., Kamperland 40 WemeldingeH.B.S. II, M'burg 50 Wemeldinge verwierf door deze schit terende prestatie den len pry's. MIDDELBURG. A.s. Woensdag, des namiddags 2 uur, vergadert de Raad. ZUID-BEVELAND Wemeldinge. Op het muziekconcours, uitgeschreven door de R.K. Harmonie „St. Michël" te Rotterdam, behaalde de mondorgelclub alhier, voor het con coursnummer den len prys met 315 pun ten. In den marschwedstryd werd ge noemde vereeniging een 3en prys met 90 punten toegekend. WALCHEREN Vrouwenpolder. De heer H. W. Lense link, volontair ter secretarie alhier, is met ingang van 15 Mei a.s. benoemd tot tydelyk ambtenaar ter secretarie der gemeente Koudekerke. Serooskerke (W.). Gemeenteraad. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad. Al len zijn aanwezig en 1 vacature. Uit de door B. en W. overgelegde rekening 1939 van den Vleeschkeuringsdienst Kring Oostkapelle blijkt, dat deze afsluit met een goed slot van f306. Deze rekening wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat van de Vereeniging voor Christelijk Volksonder wijs een verzoek is ingekomen tot het verleenen van medewerking overeen komstig de bepalingen van de artikelen 72 en volgende der L.O.-1920, tot het in richten van een speelplaats voor de leer lingen der school op het terrein, eigen dom van de gemeente, achter de school. Adressante motiveert het verzoek naar aanleiding van het groote gevaar ver bonden aan het gebruik van de bestaan de speelplaats aan de overzijde der Dorpsstraat. Voor het bezoeken van het aange vraagd terrein, wordt het gebruik van grond van derden voorgestaan. De heer Goedbioed acht dit niet noodig. Het be zoek van dit speelterrein kan van uit de achtergang der school plaats hebben. Weth. Allaart zegt, dat zulks wel tij dens de schooluren kon geschieden, doch 's morgens en 's middags als de school gesloten is, niet. Hierna wordt 'z.h.st. besloten mede werking te verleenen en de tegels te doen leggen door den gemeentewerk man. In verband met het voorgaande, zegt de voorzitter, dat de door de militairen stukgereden hardsteenen palen bij deze school en gemeentehuis, (kosten plm. f 200) nog niet zijn vergoed. Defensie zal daarover moeten worden aangezocht. Af gezien daarvan zag hij echter persoon lijk gaarne, dat alle palen werden ver wijderd nu een goede speelplaats wordt verkregen. Na eenige bespreking wordt z.h.st. aangenomen alle palen te weren, doch de verhoogde straat te bestendigen en geen schadevergoeding voor de stuk gereden palen meer aan te vragen. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om aan de Z.L.M. ten behoeve van de lagere landbouwschool te Mid delburg een subsidie te verleenen van f20 per jaar en per leerling, gedurende ten hoogste 30 jaren, voor personen die uit deze gemeente daaraan deelnemen. B. en W. stellen hierna voor, om het aandeel in het tekort over 1939 van de vereeniging „Wederzijdsch Belang" te Middelburg ad f 45.61 betaalbaar te stel len. Bij herhaling wordt betreurd, dat destijds deze onroerende goederen tegen zulk een hoogen prijs werden aange kocht, waarvan de gemeente steeds de dupe wordt. Noodgedwongen wordt het voorstel van B. en W. z.h.st aangenomen. Op een voorstl principe te beslj de gemeentekas! opruiming bij hel drukke discussiej men. De voorzitj voelen voor suba woningen, opgei] doch voor geliee] maximumsom f; welk bedrag me hoog. Dhr Goed! op den financieel meentekas voor veel te gevoelen.1 Ook andere hl .tot subsidieverletL kan voor de geml wel eens gevaar! ter legt nauwke J schen krotwoning van hooger hand terd. De heer Goed] categorieën, om veel te gevoelen.1 De heer Jobse| leening te zijn. C werkverruiming. B. en W. staken Tegen de heeror Cornelisse. Op een voorstel woning A 243, l| Ligny, onbewoonf de voorzitter, da| Volksgezondheid zicliter deze ver] legd. In stemini] voorstel voor B. stem, die van dj genomen. De voorzitter vacature wegens houder Wonderga noemd de heer J Diens geloofsbrie] vonden, waarna f st. wordt besloteij In de Com mis graskanten aan herbenoemd de h] benoemd de hee] nelisse. Bij de omvraag de aandacht van] goede afwerking] hij het gebouwtje weg. De voorzitter z] op wijzen. Hierna EN S] Oud-Vossemeerf voorstel van B. e: de kennis werd met 5 tegen 2 stemden de heer Stel. Ned. Bedankt voor nerus te Ee (I G. Samson te Ho en Het Loo, B. CJ Gerei Beroepen te Meyer, cand. te Chr. Beroepen te Heerma te Zeist. Aangenomen Geels te Drachten Gen. S y meenten. DJ Geref. Gemeent. Woensdag 15 en Rotterdam. Ds G.L Woensdagsavonds] te gaan. J u b i 1 pred. by de Gerei 1904 tot 1916 te en Ds H. Meulir Kerk te Enschedé te M e 1 i s k e r dag hun 40-jarig berdenken. p I II Boven vyandelyk van de Royal A opname uit de cocl vliegtuig tjjdens e<

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2