Namsos door de Geallieerden ontruimd. rï GELD Aflevering van steenkool beperkt. Een lang leven voor Uw wagen Dagblad voor de Provincie Zeeland HET STOFFENHUIS GOES EERSTE BLAD, Niet overbodige waar schuwing. P. LOUISSE Duurte-toeslagen op ambtenarensalarissen. Belangrijkste Nieuws 1,1. FinagÉrings-Mij. „ZEELAHDIA" GOES De Installatie van Mr F. S. K. J. graaf van Randwijck tot burgemees ter van N.- en St. Joosland. In de zomermaanden hoogstens de helft van het jaarverbruik. Noorsch district legt de wapens neer. Wil Berlijn met Koning Haakon praten? Alexandrië op alles voorbereid. Ontruiming van Namsos door de geallieerden bevestigd. Noorsch district legt wapens neer. Berlijn geneigd met Koning Haakon te praten. Nieuwe luchtraids van de Britten. Minder pessimisme te Londen. Zelfs de kleinste storing kan door verwaarloozing, in den loop des tijds oorzaak zijn van een dure herstelling. Voorkom zulke storingen en kosten door een regelmatige verzorging I Onze vakmenschen, voor dezen dienst geschoold, staan klaar om U snel, zorgvuldig en voor weinig kosten te bedienen. AUTOHANDEL EN GARAGE GOES WESTWAL 44 Alexandrië op alles voorbereid. ZOMERSTOFFEN OPRIL MARKT - MAGDALENASTR. Op modegebied toonaangevend! beschikbaar a 5 pCt. AUTOMOBIEL ZATERDAG 4 MEI 1940 54e JAARGANG - No. 180 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 ABönnementsprlJs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelisigen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wjj hebben er al meer op gewezende tijden zijn veranderd. De scherpe tegenstellingen in het volksleven beginnen naar het schijnt te verflauwen. De tegenstand tegen de Christelijke beginselen schijnt o.a. ook in het poli tieke leven minder scherp. Er is meer waardeering, ook voor de Christelijke beginselen. Men mag dan tegen „positief Christe lijke beginselen" overwegend bezwaar hebben men denke aan de Kabinets formatie in 1937 van Christelijke be ginselen in het algemeen wil men toch wel gesproken zien. Zoo kan men o.m. ook het verschijnsel waarnemen, dat meerdere vrijzinnige en z.g. neutrale bladen hun lezers ook ver gasten op een meditatie. Men geeft dan voor ieder wat: schouwburg en tooneel, dancing en bioscoop, staatsloterij en wedstrijden op Zondag, maar daarnaast toch ook nog iets van meer stichteljken aard, een meditatie. Ds J. J. Buskes heeft hierover het was omstreeks Paschen in Het Kerk blad van de Geref. Kerken in H.V. en kele scherpe maar rake opmerkingen ge maakt. Hij gaf een overzicht van eenige lij- dens en opstandingsmeditaties in de z.g. neutrale of vrijzinnige pers en merkte daarbij o.m. op „De brochure van Ds Bakels „Balans van Christus opgemaakt in het jaar 1940" werd door de politie als godslas- terlijke lectuur in beslag genomen. Ds Bakels moet van Jezus Christus niets hebben en hij getuigt aan het slot van zijn boekje: „Nu begrjpt u wel, waarom ik voor mj als ik ergens een beeld van Hem zie staan, neiging heb om dat met een revolver kapot te schieten." Maar in al deze ljdens- en opstan dingsmeditaties (in de geciteerde vrij zinnige bladen) wordt het beeld van Je zus Christus op veel gruwelijker en ge raffineerder wijze kapot gemaakt. Van het Lam Gods, dat de zonden der wereld draagt, willen zj geen van allen weten. En tegen de diepste motieven van Bach's Mattheus-Passion zeggen zij al len: neen! Jezus is op z'n best degene, die het diepste van het menscheljk hart ver tolkt. Wij hebben, schijnt het, nog niet ge noeg geleerd en wij gaan maar weer op nieuw en heel rustig het opium van het humanisme en het idealisme schuiven en wj' droomen al weer van paradijzen. Wee ons, indien wj straks ontwaken uit de verdooving, waarmee wj ons zelf ver doofd hebben. Ds Buskes wijst er dan verder op, dat het moderne heidendom ons waarlijk niet alleen van over de grenzen bedreigt, maar niet minder van een pers die toch feitelijk niets anders is dan een stuk ver wereldlijkt Christendom, opium voor ons allen. Deze waarschuwing is zeker niet over bodig. De openlijke tegenstand van vroeger is voor ons volk minder gevaarlijk, dan een z.g. neutraliteit, die in wezen niets anders is dan een verloochening van den Christus, Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. Het Britsche ministerie van oorlog deelt in een communiqué mede: „Over eenkomstig het algemeene plan aan gaande het terugtrekken uit de onmid- dellijke omgeving van Drontheim, zjn de geallieerde troepen gisteravond weder te Namsos ingescheept. Het terugtrek ken en weder inschepen geschiedde met volledig succes en zonder verliezen. Britsche militaire kringen leggen, vol gens United Press, den nadruk erop, dat de evacuatie van Andalsnes niet betee- kent, dat men plannen zou koesteren om Noorwegen aan zijn lot over te laten. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de Noorsche regeering nog in Noorwe gen is, terwijl betrouwbare kringen me- dedeelen, dat ook koning Haakon zich in Noorwegen bevindt. Het Noorsche oppercommando heeft zijn hoofdkwartier naar een andere streek verplaatst. „Aftonbladet" bericht uit Grong, dat het terugtrekken der geallieerde troepen uit Namsos geschiedde onder hevige Duitsche luchtaanvallen, waardoor een Britsche torpedobootjager werd vernie tigd. Dertig man zouden zijn gedood en zestig andere gewond. Het nieuws van het terugtrekken der geallieerden veroorzaakte groote teleur stelling onder de Noorsche troepen aan het Steinkjer-front. De Noorsche soldaten in het Namsos- district demobiliseeren en vertrekken naar hun woningen, nu de geallieerden hun troepen hebben teruggetrokken. De Noren verklaren, dat de Noorsche troepen zullen bljjven standhouden ten Noorden van Drontheim, hoe machtig de vijand ook mag zijn. De aandacht is thans gericht op het gebied van Narvik. Men denkt, dat de Noorsche strijdkrachten en de geallieer de troepen in het hooge Noorden in een goede positie zijn, om de onderwerping van Narvik zelf binnen zeer korten tjjd tot stand te brengen. De Duitschers in de haven zouden gebrek hebben aan le vensmiddelen en andere voorraden, zoo dat zjj in groote moeilijkheden zouden zjn. De Noorsche opperbevelhebber in het district Trondelag, heeft ter kennis ge bracht, dat gisteravond in dit district een wapenstilstand tusschen de Noren en de Duitschers is gesloten. Hij heeft hiervan in earn dagorder mededeeling gedaan. De Noorsche troepen hebben de wapens reeds neergelegd. In de dagorder wordt gezegd: „Nu de Britsche en Fransche troepen om voor ons onbekende redenen hebben besloten den tegenstand te staken en het gebied van midden-Noorwegen1 hebben verlaten zonder het Noorsche opperbevel daar van -op de hoogte te stellen, waardoor de flank bij Namsos niet meer werd ge dekt, blijft ons slechts over de wapens neer te leggen. Wij hebben slechts genoeg munitie om nog één dag door te vechten, zoodat elke verdere tegenstand een algeheele vernietiging van" alle civiele en militaire punten in de streek ten Noorden van Trondelag beteekent. Een voorstel tot het sluiten van een wapenstilstand is naar het Duitsche opperbevel te Dront heim verzonden. Het is een harde plicht voor mij u hiervan op de hoogte te stel len". Un. Press meldt: Een woordvoerder op de Noorsche le gatie te Stockholm ontkende de geruch ten dat er vredesonderhandelingen tus schen de Noren en de Duitschers gaande zijn. Hij voegde eraan toe dat de koning en de regeering besloten zijn den strijd voort te zetten. Te Berlijn wordt van bevoegde zijde aangaande de geruchten medegedeeld dat het „practisch onmogelijk" is dat Duitschland met de regeering-Nygaards- vold in vredesonderhandelingen treedt. Anderzijds wordt er op gewezen dat se dert Duitschland een scherp onderscheid maakt tusschen deze regeering en den Koning, het niet buiten de grenzen der mogelijkheden ligt, dat Duitschland met den Koning in onderhandeling zal tre den. Er zijn op het oogenblik evenwel geen onderhandelingen aan den gang en van geen van beide zijden is een voorstel gedaan. Het Britsche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat het groote Deen- sche vliegveld in het noorden van Jut land, aan de kust van Salten Langso, dat bekend staat onder den naam Ry, door de Duitschers wordt gebruikt bj hun operaties ten aanzien van Noorwegen. De Britsche luchtmacht heeft thans dit vliegveld krachtig en met succes gebom bardeerd. Ook werden aanvallen gedaan op Sta- vanger en Fornebo. De overtuiging wint veld, dat, ofschoon Chamberlain zijn mededeelingen niet in den gelukkigsten vorm ingekleed had, hj de gebeurtenissen op haar juiste waarde schatte. Nu de minder aangename waarheid, welke men dagen lang vermoed had, ook officieel bekend gemaakt is, begint men den toestand weer iets minder pes simistisch in te zien. Maar ondanks de kalmere beoordee- ling, die thans merkbaar is, heerscht er in sommige kringen onmiskenbare ont stemming tegen de regeering, die van vele zijden beschuldigd wordt van ge brek aan vooruitziendheid en doortas tendheid. als gevolg van een vakkundige verzorging. TELEFOON 2175 Middelburg, Gortstr. 29-30 Telefoon 569 Het FranschBritsche vlooteskader is reeds te Alexandrië aangekomen. Naar Reuter uit Istanboel verneemt, is het bericht omtrent de versterking van de gealliëerde vloot in de Middel- landsche Zee en van de gealliëerde troepen in het Nabije Oosten met zeer veel voldoening in Turkije ontvangen. In Turkije is men van meening, dat deze maatregelen der gealliëerden groo- telijks zullen bijdragen tot het voor komen, dat de oorlog zich uitbreidt tot de Middellandsche Zee. Alexandrië, dat thans strategisch be langrijker is dan Malta, bevindt zich in staat van volstrekte paraatheid. Intusschen gaat men van Britsche zijde voort met het treffen van verschil lende veiligheidsmaatregelen in de Mid dellandsche Zee. De autoriteiten op Malta hebben, naar Reuter meldt, bevel gegeven, dat Malta van zonsondergang geheel verduisterd moet blijven „bj" wijze van oefening". Deze maatregel wordt met ingang van hedennacht van kracht en bljjft dat tot nader order. De geheele Duitsche pers beschuldigt de Engelschen ervan, dat zij in de Middel landsche Zee een nieuw oorlogstooneel zoeken. Er wordt op gewezen, dat elke acti viteit der gealliëerden in het Zuid-Oos ten door Duitschland krachtig zal wor den tegengegaan en dat Duitschland in alle gevallen den moreelen steun heeft van Italië en Rusland. Deze drie landen zullen voortgaan, er voor te zorgen, dat in dit deel van Europa, waar zij allen vitale belangen hebben, de vrede ge handhaafd zal worden. Iedere week, eiken dag ontvangen wi] nieuwe zendingen APARTE PATRONEN VOORDEELIGE PRIJZEN U slaagt bij ons naar genoegen! Knippatronen van alle modellen gratis. Geen overeenstemming tusschen regeering en organisaties. In haar vergadering van Vrijdag be ëindigde de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken de behandeling van den duurtetoeslag. Overeenstemming werd op dit punt niet bereikt. De regeering gaf als haar uiteindelijk standpuntte ken nen, van meening te zijn, dat op dit oogenblik het nog niet gewet'tigjd ts een duurtejtoe- slag toe te kennen, maar dat zulks wel het geval zal zijn, wanneer het in dexcijfer in verhouding tot dat van de periode 1937-1938 met 10 pet. zal zijn gestegen. Op dat tijdstip zou de regeering aan de gehuwde ambtenaren en daarmede gelijkstaanden met een bruto inkomen van ten hoogste f1800 een duurtetoeslag van 5 pet. willen toekennen. De vertegenwoordigers der organisaties waren van oordeel dat de positie, waarin in het bijzonder het lagere personeel ver keert, zoodanig is, dat reeds thans op toekenning van een duurtetoeslag, zij het ook niet over de geheele linie, aan spraak bestaat. UITBETALING KOSTWINNERS VERGOEDING. Bij achterblijven van verlofgangers wegens ziekte. De minister van defensie deelt naar aanleiding van schriftelijke vragen mede, dat inzake uitbetaling van kostwinners vergoeding voor de militairen, die tijdens hun verlof ziek worden en deswege thuis of in een inrichting moeten worden ver pleegd, een voorziening is getroffen bij par. 10, tweede lid, van de mobilisatie- vergoedings-beschikking. Het hierbedoel- de lid luidt: „Over de dagen, waarop een dienstplichtige wegens ziekte van hem zelf van een hem verleend verlof achter blijft, wordt de vergoeding uitbetaald, nadat de daartoe bevoegde autoriteit de reden van achterblijven geldig heeft verklaard." Binnenland. Duurtetoeslagen voor Rijkspersoneel. Landbouw-ontwikkelingsdag te Goes. Zwaardere straffen voor spionnage. Buitenland. Namsos door de geallieerden ontruimd. Noorsch district legt wapens neer. Geruchten over Noorsch-Duitsche on derhandelingen. Engelsche maatregelen in de Middel landsche Zee. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. Stationsweg 33, Tel. 2410 tot 17 uur. 2017 na 17 uur. Een eerewacht van ongeveer vijftig personen reed onder commando van cLpn heer A. Wisse den nieuwbenoemaen burgemeester tegemoet, die Vrijdagmid dag met zijn echtgenoote per rijtuig uit Middelburg kwam. Bij de grens der ge meente wachtte een commissie uit den Raad den stoet op, waar de heer Van Eenennaam den burgemeester verwel komde, zijn vreugde er over uitsprak, dat diens politieke en kerkelijke gezind heid met het grootste deel der gemeen te overeenkomt en daarna met den heer Eikenhout in het rijtuig plaats nam. Met het muziekkorps „Onda" voorop, maakte men nu een rondgang door het met vlaggen versierde dorp. Voor het Raadhuis stonden de B. V. L. en de Burgerwacht opgesteld. Onder de eerepoort voor den ingang boden de dames L. Verlare en S. Janse mevr. Van Randwijck bloemen aan. De raadszitting werd bijgewoond door de ouders en de schoonouders van den burgemeester, de burgemeesters van Arnemuiden, Biggekerke, St. Laurens en Westkapelle, verschillende gemeente secretarissen en vele andere vooraan staanden. De installatie werd verricht door den loco-burgemeester den heer E. Ver lare, Deze sprak als volgt: Dat het H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin heeft behaagd, voorgelicht door Hare Raadslieden, U op deze plaats te zetten, moet ons een geruststelling en een waarborg zijn, dat dit het beste voor Met ingang van 1 Mei is voor de af levering van vaste brandstoffen (d.z. steenkolen, steenkoolbriketten en petro- leumcokes) een regeling van kracht ge worden, welke hierop neerkomt: Niemand mag in het tijdvak van 1 Mei tot en met 30 September 1940 meer van de genoemde brandstoffen ontvan gen, dan de helft van hetgeen hij in het tijdvak van April 1939 tot en met Maart 1940 van zijn gewonen leverancier heeft gekregen. Dit is dus een soort rantsoeneering, wel te onderscheiden van distributie, met het doel te bewerken, dat iedereen zijn deel krijgt aan de kolen en dat niet op het eene punt een groote opeenhooping komt en de ander geen kooltje zou kun nen krijgen. Aan de handelaren in vaste brand stoffen is medegedeeld, dat zij zich o.a, aan de volgende regelen hebben te hou den: Geen hunner mag meer verkoopen of afleveren dan de genoemde helft. De be schikbare hoeveelheden moeten zooveel mogelijk naar verhouding gelijkelijk over de afnemers verdeeld worden; zij moe ten de werkelijk geleverde soort en kwa liteit der vaste brandstoffen aan hun af nemers berekenen. Aflevering van vaste brandstoffen moet van 1 Mei 1940 af geschieden tegen af gifte van een ontvangstbewijs, geteekend door den verbruiker. De handelaren moe ten deze ontvangst-bewijzen tot nader order bewaren. In verband met bovenstaande nieuwe regeling is de algemeene dispensatie van het verbod, om brandstoffen te verkoo pen en af te leveren, alleen verlengd voor turf, turfbriketten, houtskool en houtskoolbriketten. Voor den gewonen verbruiker is de beteekenis van deze regeling, dat hij niet in de komende zomermaanden zijn ge heele behoefte voor een vol jaar kan op slaan, maar anderzijds wel voor een be hoorlijken voorraad kan zorgen. Het re sultaat kan dus zijn, dat ieder, die dat wil, iets in huis heeft, maar dat toch geen opeenhooping bij enkele „hamste raars" plaats heeft. Men moet in dezen maatregel geen aanduiding van schaarschte zien, al kan niet ontkend worden, dat Nederlands kolenpositie onder de tegenwoordigè om standigheden anders is dan in normale tijden. De invoeren uit België, Engeland en Duitschland zijn geringer, doch dat behoeft op den totalen voorraad van ons eigen land geen invloed te hebben, om dat Nederlands mijnen voldoende pro- duceeren voor onze behoeften; alleen zal men wellicht niet altijd precies de soort kunnen bekomen, die men gewend is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1