DROGE KEEL VICKS HOESTBONBONS Het 125-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde. Gemengd Nieuws Quisling, de verrader van Noorwegen, in Amsterdam. Onderwijs Burgerlijke Stand Radioprogramma THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. H. M. DE KONINGIN STELT RIDDERS MILITAIRE WILLEMSORDE ALS VOORBEELD. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Militaire Willemsorde heeft H. M. de Koningin, Grootmeesteresse van de Orde, de Ridders in Nederland gistermiddag om half vijf op het paleis Noordeinde ontvangen. Ongeveer 200 Ridders begaven zich gistermiddag naar het paleis Noordeinde. Tot het gezelschap behoorden F. M. L. baron van Geen, kanselier der M. W. O., de Commandeur in deze Orde, gep. luite nant-generaal van het Kon. Ned. Indisch Leger H. N. A. Swart, en Dr H. Colyn, Ridder in deze Orde. De heer Van Geen heeft namens de Ridders het woord gevoerd en aan de Koningin eerbiedigen dank betuigd voor het feit, dat Hare Majesteit, in haar hoe danigheid van Grootmeesteresse van de Militaire Willemsorde, de samenkomst van de Ridders heeft willen bekronen door hun herdenking in te zetten met het in ontvangst nemen van hun gevoe lens van trouw en verknochtheid. Tenslotte bood baron Van Geen de Ko ningin aan een exemplaar van het in op dracht en op kosten der regeering sa mengestelde gedenkboek der M. W. O., dat zoowel aan alle Ridders in Neder land als in Nederland overzee wordt aan geboden. Nadat baron Van Geen het Gedenk boek had aangeboden zyn aan de Konin gin nog drie andere boeken aangeboden. Na aanbieding van deze werken heeft H. M. de Koningin de Ridders toegespro ken. Hare Majesteit sprak als volgt: Op den dag, waarop vóór 125 jaar de Militaire Willemsorde werd ingesteld door Nederlands eersten Koning, gevoel Ik My, als Uw Grootmeesteresse, gedron gen om een persoonlijk woord te richten tot u allen, Ridders, saamverbonden door denzelfden eed, die op dezen gedenkdag zijt bijeengekomen zoowel in Nederland als in Nederland over zee. Gedurende een reeks van jaren, vol gende op hare oprichting, heeft de Mili taire Willemsorde uitnemend voldaan aan het doel, met de instelling be oogd: het opwekken en aankweeken van krijgsmansdeugden door de belooning van hen, die zich door het bedrijven van uitstekende daden hebben onderscheiden. Ook op de toekomst is Mijn volle ver trouwen gevestigd. Moogt gij, Ridders, daarbij voor allen een lichtend voorbeeld blijven voor Moed, Beleid en Trouw. burgemeester dezer gemeente, op Vrij dag a.s. plaats hebben. Te 2 uur zal de burgemeester door de eerewacht bij monde van den comman dant dhr A. Wisse bjj de hofstede „De Grenadier" worden begroet. Aan de grens der gemeente zal een commissie uit den gemeenteraad aanwe zig zyn. Aldaar staat ook het fanfare corps „Onda" opgesteld. Daarna maakt de ruiterstoet een rondgang door de ge meente. Te 2.45 heeft de raadsvergadering plaats. Om 4.00 volgt een zanghulde door de schoolkinderen, voor het ge meentehuis met medewerking van het fanfarecorps. Van 4.305.30 u. concer teert het muziekkorps. Van 5.306.25 is er receptie voor de ingezetenen. Van 7.309.30 besluit een concert op de mu ziektent het feest. Vrouwenpolder. By het naar buiten brengen van vee had de 17-jarige L. H. alhier het ongeluk te vallen, met het ge volg, dat een koe op hem trapte. Genees kundige hulp werd ingeroepen, welke 2 gebroken en enkele gekneusde ribben constateerde. Serooskerke. Gemeenteraad. Wethouder Wondergem herdacht. Maandagavond werd on der voorzitterschap van burgemeester P. Dregmans raadsvergadering gehouden. Na opening met gebed herdenkt de voorzitter het overlijden van wethouder Wondergem, die sinds 30 Oct. 1939 de raadsvergaderingen niet meer heeft kun nen bywonen. Hij memoreert de hartelijke samen werking met den overledene in allen een voud, zoowel in het college van B. en W. als in den Raad. Hoewel geen man van het woord, was hij iemand, die met ver stand en hart steeds de belangen van de gemeente voorstond en bevorderde. Zijn nagedachtenis blijve by B. en W. en den Raad in eere. Deze woorden van den voorzitter wer den door den Raad staande aangehoord. Hierna stelt de voorzitter voor om de agenda, welke de overledene nog als wet houder heeft helpen opstellen, niet af te werken en de vergadering te sluiten, wat door allen werd goedgekeurd. De volgende vergadering wordt be paald op Vrijdagmorgen 3 Mei, te 9.30 u., waarna de voorz. met dankgebed eindigt. Arnemuiden. Maandagmiddag had al hier de ter aardebestelling plaats van wijlen den heer J. Baaijens, in leven com missionair, die zooals reeds vermeld werd, Donderdagavond tengevolge van een a an ry ding met een auto is overle den. De kist was gedekt met een krans van den Zeeuwschen Bond van aardappelen, groenten en fruit-exporteurs „Ons Be lang" te Goes. Aan het graf werd gesproken door ds H. Scholing, Geref. pred. Z.Eerw. wees op de broosheid van ons leven, en op Christus die den dood heeft overwonnen. De eenige zoon dankte voor de vele blijken van medeleven, die de familie on dervond en voor de laatste eer aan wij len zijn vader bewezen. Stavenisse. Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raadsvergade ring deelde de voorzitter mede, dat het verwijderen van de gevaarlijke bocht in den Oudelandschen Dijk als centraal werkverschaffingsobject is aanhangig gemaakt. Een zeer belangrijke werkver- j schaffing is voorts nog in het verschiet n.l. het ophoogen van den berm aan den zeedijk van het Waterschap. De totale kosten bedragen pl.m. f 8000, terwijl aan werkloonen is geraamd f 2500 a f 4000. Een nota ad f 121.87 van den ge meente-opzichter wegens vermeende aanspraken op vergoeding wegens ver betering van den Oudelandschen Dijk wordt ter zijde gelegd, omdat door het aanstellen van een dagelijkschen opzich ter, naar het oordeel van B. en W. de gem.-opzichter met het werk geen be moeienissen had. Besloten werd den Kerkweg en Mo lendijk in eigendom van den Polder over te nemen. B. en W. zullen echter het Polderbestuur verzoeken om do be strating in den Kerkweg ter weerszijden nog 377* c.M. te verbreeden. Aan B. en W. wordt een blanco cre- diet verleend voor den aankoop van nieuw meubilair in de raadszaal. Voorts wordt het college nog gemach tigd om den Oudelandschen Dijk voor de tweede maal met Eshalite te behan delen. De geraamde kosten bedragen f 1500 a f 1600. Hierna sluiting. Nieuws van de loggers Theunisje en Willy. Het ge rucht, dat de logger KW 62, die splinter nieuw en op zijn eerste reis is, zou zijn verongelukt, is gelogenstraft. Deze logger is vanmorgen te IJmui- den binnengekomen. Aan boord is alles wel. Omtrent den treiler Willy Sch. 61 was gemeld, dat men dezen Donderdag voor het laatst had gezien. Gisteravond meld de een schipper, die dezen treiller Vrij dagochtend nog heeft gezien. Er is dus nog een kleine hoop, dat ook dit schip elders is gaan visschen. Schippers rapporteerden weer, dat zij allerlei ontploffingen hebben gehoord. Ongeluk met doodely- ken afloop. Gisteravond is op den rijksweg 's-Gravenhage-Amsterdam, on der Sassenheim, een ernstig verkeerson geluk gebeurd, waarbij een doode valt te betreuren. De avond was reeds gevallen toen een truck met oplegger uit een zijweg van Oegstgeest den hoofdweg opreed. De be stuurder ontdekte, dat hij in de verkeer de richting ging en besloot daarom te draaien. In de duisternis had deze ma noeuvre een noodlottigen afloop. Terwijl de truck draaide en de oplegger dwars over den weg stond, naderde met groote snelheid uit de richting Amsterdam een personenauto, waarin twee heeren uit Rotterdam waren gezeten. Met een he- vigen slag botste deze wagen tegen den oplegger, met het droevig gevolg, dat de bestuurder, de heer Van der Laar, op slag dood was. Zijn metgezel, de heer Wigleven, werd gewond. Wolkbreuk boven Groesbeek. Zaterdagmiddag brak boven de Oostelijke omgeving van Nij megen, voornamelijk in Groesbeek, een hevig onweer los, dat overging in een wolkbreuk. Er viel zoo'n massa water, dat de hellingen van het heuvelachtige Groesbeek soms op bergbeken geleken. De bewoners in het dal beproefden te vergeefs door het aanleggen van dijkjes het water te keeren. De vloed was even wel zoo onstuimig, dat het water door de nooddijkjes heenbrak. Hagelslag kwam het geval nog verergeren, zoodat ook de te velde staande gewassen veel schade kregen. Gelukkig sloeg de blik sem nergens in. Jongen door electri se h e n stroom gedood. Gis termorgen vonden arbeiders in den pol der Halle te Beek, gem. Princenhage, bij een paal van het hoogspanningsnet het lijk van een jongen. Het bleek, dat men te doen had met den 15-jarigen L. Hij was Zondagmid dag van huis gegaan. De jongen is waarschijnlijk in den paal geklommen en met de draden in aanraking geko men, waarop de dood volgde. - Auto door trein mee gesleurd. Bestuurder ge wond. Gistermiddag is op een onbe- waakten overweg onder de gemeente Zwijndrecht een personen-auto gegre pen door een uit Rotterdam komenden trein. De auto werd bestuurd door den heer B. uit Den Haag, directeur van een we genbouw mij. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed en de auto reed met matigen gang. Toch schijnt de heer B. den naderen den trein niet te hebben gezien. De auto werd 20 meter meegesleurd en vloog toen in brand. Met groote moeite kon de heer B. zich uit de brandende ruïne bevrijden. Hij liep een schouder-fractuur en enkele brandwonden op. Per auto werd hij naar zijn woning overgebracht. De trein had eenige vertraging. Aan groot gevaar ont snapt. Een gezin van dertien perso nen, wonende te Tilburg, is Zaterdag nacht aan een groot gevaar ontsnapt. Omstreeks half twee des nachts werd een 14-jarige zoon des huizes wakker door het gehuil van zijn 3-jarig broertje. De jongen nam een sterke gaslucht waar. Hij had de tegenwoordigheid van geest aanstonds naar beneden te ijlen, waar hij de hoofdkraan van het gas afsloot. Daarna zette hy de deuren en ramen open en wekte de overige huis- genooten. Ze waren allen spoedig pre sent, met uitzondering van vijf kinde ren, die op den zolder sliepen en die blijkbaar reeds zooveel gas hadden inge ademd, dat ze bedwelmd waren. De kin deren werden aanstonds bij buren on dergebracht, waar ze spoedig bijkwa men. Een ontboden geneesheer consta teerde een lichte bedwelming, die geen nadeelige gevolgen na zich zal sleepen. Uit het onderzoek der politie bleek, dat in de keuken der woning de gas slang door een of andere oorzaak van de muurkraan was losgeschoten. I Twee meisjes op stap. Donderdagavond hebben twee meisjes, I van resp. veertien en vyftien jaar, de ouderlyke woning te Hoorn verlaten om samen nog een eindje te fietsen. Zoo dachten haar ouders ten minste. Doch de jongedames hadden heel andere din gen in den zin. Zij trokken per tandem uit op avontuur en lieten niets meer van zich hooren. Dat men thuis in de grootste ongerustheid verkeerde, toen dag na dag verstreek zonder dat men iets van de beide kinderen hoorde, daar aan dachten zy blijkbaar niet. Een van haar had bovendien tweehonderd gul den van huis meegenomen. Het politie-apparaat was reeds in volle werking getreden, de posten in het geheele land waren per radiobericht ge waarschuwd, en toen kreeg eindelijk de H. K. H. Prinses Juliana heeft Maandag voor de Nirom het woord gericht tot de luisteraars in Nederlandsch-Indië als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis in verband met de aanstaande Roode Kruis-week in Indië. De Prinses betreedt het hoofdgebouw der P.T.T. te Den Haag. In het begin van Maart 1935 aldus de „Arbeiderspers" verscheen by de directie van een der voornaamste Amsterdamsche hotels een heer: de graaf Marchant et d'Ansembourg. Hy kwam kamers reserveeren, veertien rus tig gelegen kamers met zitkamer annex. Hy verwachtte namelyk evenzooveel gasten uit verschillende landen van Europa, die in datzelfde hotel een inter nationale conferentie wilden houden. In het einde van Maart kwamen de gasten van den graaf Marchant et d'An sembourg in Amsterdam. Op 28 Maart arriveerde een heer, die zich als volgt in het vreemdelingenboek inschreef Vidkund Quisling, geboren: 18 Juli 1887. Staatsrat, woonplaats: Erling Skalgsonsond 26, Oslo; geboorteplaats: Telemark. doel van het verblyf: Intern, fase. conf. De conferentie, die in Amsterdam plaats had, volgde op een conferentie, die in December 1934 in het Zwitsersche plaatsje Montreux gehouden was. Daar, in Montreux, was besloten om over te gaan tot stichting van een „Commissie voor het universeele fascisme". In die commissie werden toen benoemd: Dene marken (Clausen), Frankryk (Bucard), Ierland (O'Duffy), Noorwegen (Quis ling), Nederland (Mussert). De Amsterdamsche conferentie werd ook door Mussert toegesproken. Wat de conferentie precies behandelde en tot welk doel deze buitenlanders in Am sterdam waren, heeft Mussert zyn vol gelingen nimmer medegedeeld. Hy gaf htm slechts kennis van de toespraak, die hy in dat Amsterdamsche hotel tot zyn „buitenlandsche geestverwanten" had gehouden. De dag volgende op die waarop Mus sert zyn „buitenlandsche geestverwan ten" met deze woorden toesprak, vond in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam een landdag plaats van de N.S.B. Op de foto, die wy by dit artikel pu- bliceeren en die tydens deze landdag ge maakt werd, ziet men de buitenlanders naast elkander zitten. Rechtop, de arm uitgestrekt, staat Quisling, die in April 1940 zyn regeering, land en volk in den steek zou laten. Zittend zyn: Marcel Bucardin April 1938 deed de Fransche politie in tal van huizen der Fransche fascistenbeweging inval len en vond uitgebreide voorraden wa pens en springstoffen, zoomede de be- wyzen, dat een buitenlandsche mogend heid dit alles organiseerde en financier de; naast Bucard zit O'Duffy van de I.R.A., de organisatie der Iersche terro risten, die bomaanslagen organiseeren en onlangs een wapenarsenaal leeg stalen. Op de foto ziet men hoe Quisling en de anderen hun handteekeningen schen ken aan de „kameraadskes-verpleeg sters" van Mussert." Zeg my, wie uw vrienden zyn! vader van een der vermisten gisteroch- ten bericht, dat de kinderen te Bever- wyk waren aangekomen by de familie. Erwten-koffie in Frankrijk. De Fransche overheid zal binnenkort overgaan tot het doen verkoopen van „oorlogskoffie", bestaande uit een meng sel van koffie, chichorei en grauwe erw ten. Wel zal nog echte koffie te krijgen zijn, maar alleen tegen hoogeren prijs. Ook zal een kolendistributie worden ingevoerd. SCHOOLRAAD. DISTRICT ZEELAND De vergadering van het district Zee land van den Schoolraad is vastgesteld op Vrydag 7 Juni a.s. met de heeren Prof. De Groot uit Utrecht en Ds Vreugdenhil van Meliskerke, als spre kers. Geslaagd. Aan de Christine Hermine-school te Zetten slaagde voor het examen Nyverheids-onderwijs, eer ste deel akte N, de dames M. de Kam te Grypskerke en D. Gast te Brouwers haven. MIDDELBURG. GeborenThomas Benjamin Johannes z. v. Johannes Pie- ter Petiet en Neeltje Maatje Polderman. Overleden: Henriëtte Frederica Louise Snouck Hurgronje, 76 j., weduwe van Karei Turk. (Verb, opgave.) MIDDELBURG. Ondertrouwd: Cor nells Huibregsen 27 j. en Rebecca Doro thea Paulina van Loo 25 j.; Arnold Pe- termeijer 25 j. en Cornelia Pieternella Vermeulen 24 j. Geboren: Casper Jan Marinus z. v. Marinus Dirk Pieter Leendert Hacken- berg en Marytje Willemina Dyke; Cor- nelis Pieter z. v. Arie Koster en Adria- na Maria Kaat. Overleden: Maria Cornelisse, 74 j., vrouw van Jan Jacob Dunnes. (M. C.) Van 2529 April 1940. VLISSINGEN. Ondertrouwd: I. H. de Vsy en A. M, van Beers 26 j. Getrouwd: L. J. van der Vliet 28 j. en A. P. de Koning 26 j,E. Meyerman 48 j. en A. L. Nagtegaal 38 j. Overleden: M. J. Vollemaere, 73 j., wed. van J. A. Brandenburg; J. Won dergem, 61 j., man van J. de Visser. (V. C.) Van 20—27 April. DOMBURG. Geboren: Johannes z. v. Johannes de Visser en Johanna Dekker. Ondertrouwd: Jan Maljaars 23 j. jm. te Aagtekerke en Adriana Provoost 22 j. jd. Getrouwd: Laurens de Steur 25 j. jm. te Serooskerke (Walch.) en Janna Bim- mel 25 j. jd.; Hendrik Vreeke 20 j. jm. en Johanna Jannetje Labruyère 19 j.jd. Overleden: Pieter Brouwer, 59 j., echtgen. van Maria Moens. (M. C.) OOSTKAPELLE. Geboren: Andries z. v. Willem van de Woestyne en Adria na Francke. Ondertrouwd: Andries in 't Anker 28 j. jm. en Leintje de Visser 22 j. jd. Getrouwd: Abraham Francke 25 j. jm. en Sara Wattel 24 j. jd. (M. C.) Van 2127 April. WESTKAPELLE. Ondertrouwd: Adri- aan Lous 25 j. en Pieternella Cysouw 24 j.; Huibregt Minderhoud 28 j. en Adri ana Minderhoud 21 j. Gehuwd: Jan Faasse 27 j. en Pieter nella Roelse 27 j. Van 17—23 April 1940. O.- EN W.-SOUBURG. Bevallen: T. P. van Collingen geb. Boone z.; E. van Soelen geb. de Groot d. Overleden: D. Poppe 35 j., z.; W. Maas, 10 m., z. (Nbl.) Woensdag 1 Mei 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. NCRV-Uitz. 6.25—6.55 Onderwysf. voor de scheepvaart. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl., medit. 8.20 Gram. 9.309.45 Qelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Viool, pia no en gram. 12.00 Gram. Om 12.30 Ber. ANP. 12.45 Orgel en gram. 1.30 Ens. van der Horst en gram. 2.30 Voor post- zegelverzamelaas. 3.00 Ens. van der Horst. 3.45 Gram. 4.00 Zang, piano en gram. 4.45 Felicit. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gram. 6.256.55 Taalles en techn. onderr. 7.00 Ber. 7.15 Causerie: „Voet balsport in eigen kring". 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP., intern, overz., herh. SOS-Ber. 8.25 Reportage. 9.00 Gram. 9.15 Causerie „Onze aangifte voor de Inkomstenbelasting". 9.45 Spaarne- sextet. 10.00 Ber. ANP., act. halfuur. 10.30 Spaarne-sextet. 11.15 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schriftl. HILVERSUM II. 301,5 M. VARA- Uitz. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gram. en toespr. „Ondanks al les!" 8.15 Ber. ANP. 8.25 Litter.-muzik. progr. 10.00 Morgenw. 10.20 Voor de vrouw. 11.20 Gram. 12.00 Rosian-ork. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 „Onwan kelbaar blyft onze overtuiging, toe spraak. 1.20 VARA-orkest. 2.00 Radio- tooneel. 2.29 Residentie-orkest en solist (opn.). 3.20 Voor de kinderen. 3.45 Re sidentie-orkest (opn.). 4.25 Gram. 5.30 6.10 Orgel en zang. 6.15 Rosian-ork. en spreker. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicit. 7.10 „Wy roepen U", 1 Mei toespraak. 7.30 VARA-Meisjeskoor „De Krekels". 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP. 8.20 Uit België: Radio-orkest, Nat. orkest van België, koren en so listen. In de pauze: Toespraak: „1 Mei- Groet". 9.20 VARA-Maandrevue. 10.05 Utr. Sted. orkest en solisten (opn.). 11.00 Ber. ANP. 11.10 Gram. en toe spraak „Eens". 11.30 De Ramblers. 11.55—12.00 Gram. door overwarme treinen, bioscopen, etc.f yerzacht de keel, alvorens het een, verkoudheid wordt,met de medicinale TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: Meest helder tot halfbewolkt, droog, vrij warm weer, zwakke tot matige Oos telijke tot Zuidelyke wind. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 uur: 763. Licht op voor fietsers; Woensdag 7 u. 50 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6