Britsche missie naar Rome Britsch-Russische onder handelingen. Verlaagde spoorweg tarieven voor het be zoeken van militairen Binnenland Het spellingvraagstuk. De K.LM.-dlenst op Londen. Kerknieuws Predikbeurten Von Ribbentrop krijgt nor ern antwoord. „Antirevolutionaire Staatkunde". Nederlanders! Uit de Provincie De diplomatieke correspondent van Reuter meldt, dat een Britsche handels delegatie wellicht binnenkort een bezoek aan Rome zal brengen. Het verluidt, dat Halifax den Itali- aanschen ambassadeur Bastianini er van in kennis heeft gesteld, dat de Britsche regeering er naar zal streven, haar best te doen, om tegemoet te komen aan eenige moeilijkheid, welke de Italiaan- sche regeering redelijkerwijze onder haar aandacht zou brengen. Het voornaamste punt van de bespre king tusschen Halifax aan Bastianini, gold na te gaan, hoe de economische onderhandelingen tusschen de beide lan den zouden kunnen worden hervat met het oog op een uitbreiding van het han delsverkeer. Er bestaat de verwachting, dat goede voortgang zal worden gemaakt. RUSLAND BEREID DEN HER-EX PORT NAAR DUITSCHLAND STOP TE ZETTEN. In diplomatieke kringen te Londen verneemt men, dat de Russische ambas sadeur Maisky, gistermiddag een bezoek aan Halifax heeft gebracht en hem een mededeeling zyner regeering heeft over handigd, in antwoord op de Britsche me dedeeling, waarin Londen op zekere voorwaarden toestemde in hervatting der handelsbesprekingen. De Engelsche regeering wilde, aldus zegt men, den Russischen uitvoer naar Duitschland zoo veel mogelijk verminde deren en het handelsverkeer met de Sov jet-Unie doen toenemen. Wat het eerste punt aangaat, is er reden om aan te ne men, dat de regeering van Moskou in ne gatieven zin heeft geantwoord; zij zou bereid zijn het tweede punt te bespre ken. De Russen hebben laten weten, dat zjj geen beperkingen wenschen op den uit voer van Russische producten naar Duitschland. Wel z\jn zij in principe bereid tot een overeenkomst, geen Britsche producten, welke in Rusland ingevoerd zouden wor den, naar Duitschland uit te voeren, noch producten uit andere landen, welke in Rusland ingevoerd zouden worden. Dit komt zeer ver te gemoet aan de verlangens van de Engelschen. Uit het Russische antwoord zou vol gen, dat Rusland bereid zou zijn, „het lek van Wladiwostok" te stoppen, waar door dan ook een einde zou komen aan den uitvoer van Ned. - Indië naar Duitschland via die haven. Uit hetgeen de diplomatieke corres pondent van de Engelsche Observer schryft, blijkt, dat de kern der moeilijk heden ligt in de Russische leveringen van benzine en olie aan Duitsch land. Volgens het Russische antwoord nu is Moskou niet bereid hieraan een einde te maken. De Nederlandsche Spoorwegen zullen met ingang van 8 Mei a.s. voor het be zoeken van militairen door hun echtge- nooten op Zaterdagen, Zondagen en op Maandagen op de spoorwegtarieven een reductie verleenen van 50 pet, van den enkelen reisprijs in alle klassen. In verband hiermede zullen op de sta tions legitimatiebewijzen verkrijgbaar worden gesteld voor den prijs van f 1. Deze legitimatiekaarten hebben een geldigheidsduur van 3 maanden. Op ver toon van dit bewijs zullen aan houdster enkele reiskaarten tegen verlaagden prijs worden afgegeven van haar woonplaats naar „ergens in Nederland" en terug. De aanvraag waarvoor kosteloos formulieren beschikbaar worden gesteld moet door den betrokken militair ge schieden. OVERLEG MET BELGIë. In zijn rede bij de behandeling van de Onderwijsbegrooting in de Eerste Ka mer heeft minister Bolkestein gister middag verklaard, dat hij deze week, ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling van moderne Nederland sche kunst te Brussel, een onderhoud zal hebben met zijn Belgischen ambtge noot betreffende het vraagstuk van de schrijfwijze der Nederlandsche taal. GISTEREN VIJF MACHINES VERTROKKEN. Nadat Zaterdag en Zondag het lucht verkeer met Eu geland plotseling weer verbroken was, is 't gisteren hersteld. Er waren zooveel passagiers dat men gister morgen tusschen 9.15 en 10 uur met tus- schenpoozen van een kwartier niet min der dan vier machines naar Londen heeft gedirigeerd, welke alle volgeboekt wa ren. Later op den dag vertrok nog een vijfde machine. DE VOLKSRAAD OVER DE SLAGKRUISERS. De Indische Volksraad heeft gisteren in tweeden termijn de voorstellen tot ver sterking van de maritieme defensie be handeld. Het plan verwierf algemeene instem ming. DE JAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Niettegenstaande voor een groot feest de tijden zich niet leenen, is het aantal vlaggen in vele straten vandaag groot en het aantal met Oranje getooide oude ren en jongeren eveneens. In de morgenuren had een militaire tocht door de stad plaats. Moge ook hedenavond het weer goed blijven en het concert in het teeken van dezen feestdag staan. ZUID-BEVELAND Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hem en Venhuijzen, W. E. Heijboer te Ouwerkerk (Z.). Bedankt voor Valthermond, W. E. Heijboer te Ouwerkerk (Z.)voor God linze, F. C. Kleinman te Herwen en Aardt. Geref. Kerken. Beroepen te Veldhausen (Graafschap Bentheim), H. Tien te Ihrhove (Oost friesland). Aangenomen naar Diemen, W. Die- persloot te Holwerd. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te De Teuge en Zutphen (ge- comb.) J. Kampman te Opperdoes en J. M Visser te Midwolde. Generale Synode Geref. Kerken. Naar wij vernemen, heeft de Kerke- raad van Breda zich bereid verklaard, de volgende Generale Synode, die in 1942 of 1943 zal worden gehouden, te ontvangen. Gereformeerde Bond. Tot voorzitter van den Gereformeer den Bond is in de plaats van Ds M. van Grieken, gekozen Prof. Dr J. Severijn. Tot commissie van Redactie van de „Waarheidsvriend" zyn gekozen Prof. Dr J. Severijn, Ds J. J. Timmer, Ds J. Goslinga, Ds J. Vermaas en Mr Dr E. Verkerk. Kattendijke. Tot notabel der Ned. Herv. Gem. werd gekozen dhr Jb Wisse Fzn. Donderdag 2 Mei (Hemelvaartsdag). Ned. Herv. Kerk. Koudekerke, 9.30 uur: ds Warners. 'tZand, 10 uur: ds Visbeek. Kattendijke, 9.30 uur: ds Lammers. Hoedekenskerke, v.m. ds Hulsbergen. Chr. Geref. Kerk. Biezelinge, 9.30 uur: ds Franssen. Oud-Geref. Kerk. Coljjnsplaat, 9.30 en 6.30 uur: ds Kraayenveld. „INDIEN DE BRITTEN WERKELIJK LANDINGSTROEPEN HADDEN GEREED GEHOUDEN ZOUDEN DE NOREN ER THANS BETER AAN TOE ZIJN". Hambro, de voorzitter van het Stor ting en voorzitter van de Noorsche com missie voor buitenlandsche zaken, heeft in een interview met de „United Press" naar aanleiding van de onthullingen van Von Ribbentrop, ten stelligste ontkend, dat Noorwegen voorbereiding had ge troffen, om de ontschepingen van troe pen der geallieerden toe te staan. „Wij hebben thans het onweerlegbaar bewijs", aldus Hambro, „dat Duitsch land maanden te voren al gedetailleerde plannen voor de invasie gereed maakte. Wij zouden er thans heel wat beter aan toe zijn, indien de Engelschen wer kelijk landingstroepen gereed hadden ge had en zelfs, indien de geheime dienst der geallieerden, die van de Duitsche voorbereidingen wist, ons van te voren had gewaarschuwd. Wij moeten toegeven, dat onze legatie te Berlijn de berichten had, dat een week vóór den aanval op Noorwegen door de Duitsche marine voorbereidingen getrof fen werden, om transporten uit Duitsche havens te doen vertrekken. Leden onzer legatie wisten dat trouwens reeds enkele weken, maar ingevolge inlichtingen, die hun werden verstrekt, geloofden zij niet, dat deze troepen bestemd waren voor een aanval op Noorwegen. Ook de geallieerden vósten van deze voorbereidingen en wanneer zij ons maar tijdig hadden ingelicht, dan zou ons dat zeer van dienst zijn geweest bij onze voor bereidingen, want nu hadden wij geen enkelen voorzorgsmaatregel getroffen en de aanval was voor ons een volkomen verrassing. Het feit, dat de geallieerden de Noor sche regeering nimmer hebben gewaar schuwd, bewijst intusschen, dat zij Noor wegen beschouwden als een volkomen neutralen staat, die in geen enkel opzicht voorbereidingen trof om als hun bond genoot op te treden. Wij hebben thans talrijke berichten verzameld, bestaande uit verklaringen van Noorsche loodsen, havenmeesters en van personen uit sc.heepvaartkringen, dat de Duitsche transportschepen de Duitsche havens méér dan een week vóór den 9den April hebben verlaten. Ons zijn gevallen bekend, dat volledig uitgeruste manschappen te voorschijn zijn gekomen uit de schepen in de Noor sche havens vier, vijf dagen voordat de invasie plaats vond. Een van de duidebjksche gevallen is dat van den walvischvaarder Jan Wellem (11.000 ton), die het grootste deel der landingstroepen en wapens te Narvik aan land bracht. Naar aanleiding van enkele documen ten, die door von Ribbentrop zijn aan gevoerd ais bewys, dat de geallieerden Beseffen we wel onze rijkdom ook op staatkundig gebied Waarschijnlijk niet, althans niet altijd. Wij zullen dat misschien meer en beter doen, als we met onze gedachten teruggaan naar het begin van deze eeuw, toch waarlijk nog niet zoo erg lang geleden. We hadden toen, om maar enkele dingen te noe men, nog niet het groote werk van Kuyper „Antirevolutionaire Staatkun de". Tal van publicaties als van Dr Colijn, prof. Diepenhorst en prof. Den Hartog e.a. waren toen nog niet ver schenen. We hadden om niet meer te noemen toen óók niet het tijdschrift „Antirevolutionaire Staatkunde" waar van de maandelijksche uitgave reeds de 16e jaargang heeft bereikt en de drie- maandelijksche reeds de 13e jaargang heeft voltooid. Een onafzienbare reeks van onderwerpen zoowel van principiee- len als van practischen aard is in den loop der jaren in dit tijdschrift behandeld. Op velerlei gebied is hier en wordt hier degelijke voorlichting gegeven. Wat vroeger met veel moeite en vaak vruch teloos werd gezocht, ligt hier vooi 't grypen. De vraag is echter of we voldoende besef hebben van deze onze rijkdom. Het antwoord moet naar wij vreezen ontkennend luiden. In elk geval wordt de aanwezigheid van dit besef niet al tijd getoond. Was dit wel het geval, dan zou het aantal abonnementen veel en veel grooter moeten zijn. Dan zouden al onze raadsleden dit tijdschrift lezen en zou in elk geval elke A.-R. raads fractie dit maandblad bij de hand heb ben. Dan zouden ook onze Kiesvereeni- gingen een abonnement op dit orgaan onder de noodzakelijke uitgaven op hun budget plaatsen. Dan zoumaar het heeft weinig zin in dezen geest door te gaan. De werkelijkheid is nu eenmaal anders. En dat valt te betreuren. Dit blijkt ook al weer uit de inhouds opgave van het dezer dagen verschenen April-nummer, die we hier laten volgen „Het recht van bestaan van een onaf hankelijk Nederland" door Dr A. J. Verburgh. „Enkele aanteekeningen over den invloed van de buitengewone om standigheden op den wetgevenden ar beid (Parlementaire kroniek) door G. J. Lammers. „Begraving of verbranding", door Dr J. W. Noteboom. En dan nog de Adviezenrubriek waarin de volgende onderwerpen worden behandeld: Nieuwe economie, Calvinistische staatsinrich ting of staatsontwikkeling. „Noodlij- dendheid" of „belastingbijdrage"voog dij of controle. voorbereidingen troffen voor een inva sie in Noorwegen, verklaarde Hambro: „De meeste dezer documenten zijn be gin Januari gedateerd. Wij en ieder ander weten uit in het openbaar afge legde verklaringen, dat de gealliëerden toen Finland wilden helpen en dat dit alleen mogelijk was via Noorsche havens. Dit werd echter niet toegestaan. Als strikt neutrale mogendheid konden wij die toestemming niet geven. Engeland was niet klaar, om ons te hulp te komen, toen de aanval van Duitschland loskwam, hetgeen ook be wezen wordt door het feit, dat de En gelsche troepen eerst negen dagen na de Duitschers arriveerden. Toen hadden de Duitschers zich reeds stevig op Noorsch grondgebied genesteld. Jammer genoeg heeft Noorwegen den ernst van zijn toestand niet ingezien en dus ook geen voorbereidingen getroffen.. Elk lid van het Noorsche parlement weet, dat de regeering met de grootste behoedzaamheid heeft getracht, de neu traliteit te bewaren en toen de kwestie van het doorlaten van troepen voor hulp aan Finland ter sprake kwam, heerschte er in de commissie voor bui- tenlandsche zaken eenstemmigheid, dat zulks niet kon worden toegestaan, niet om Rusland maar hoofdzakelijk ter wille van Duitschland. Onze voornaamste overweging was, dat wanneer wij dit zouden hebben toege staan, Duitschland Finland zou aanval len met of zonder toestemming van Rus land. En daarmee zou de verdediging van Finland onmogelijk zijn geworden. Het is duidelijk, dat de Duitschers reeds maanden te voren gedetailleerde plannen hadden voor de bezetting van Noorwegen, evenals voor die van Dene marken, waar feitelijk thans reeds een nazi-regime is gevestigd en eveneeens voor Zweden, dat later aan de beurt zou komen. De bewering, dat Noorwegen niet neu traal zou zijn, zal geen indruk maken op degenen, die de vrijheid hebben, er een eigen meening op na te houden en het zal niets veranderen aan de wereld opinie. Hambro verzekerde, dat hij in het bezit was van een beëedigde verklaring van den Noorschen loods, die het Duit sche transportschip Jan Wellem den nacht vóór den aanval in de haven van Narvik bracht, waarin staat dat de Amerikaansche vlag werd gebruikt om de ware nationaliteit te verbergen. Hambro zeide verder, dat de Duit schers in de Narvik-zone over twaalf torpedobootjagers beschikten, daarvan zijn er slechts twee in Noord-Oostelijke richting ontsnapt, de overigen zijn door de Engelschen tot zinken gebracht. Verder verklaarde hij dat de Noor sche regeering een witboek voorbereid de, waarin de Duitsche versie van de be zetting zou worden weerlegd.' Onder dit sarcastisch bedoelde kopje schryft de „Avondpost": Stel eens, dat er in Duitschland een groep bestaat, die ons land zou willen binnenvallen. Stel voorts, dat die groep naar een motief daarvoor zoekt, b.v.: dat er in Nederland tegen Duitschland wordt ge conspireerd en met Engeland wordt ge heuld. W\j zeggen niet, dat die groep bestaat, wö uiten het slechts als veronderstelling. Welnu, geeft aan die groep het num mer van Volk en Vaderland van deze week in handen, en het motief heeft zij, zij kèn zich op een Nederlandsch week blad beroepen; alles wat in het laatste nummer van dat blad staat, zal gesne den koek voor haar zijn. Want in verschillende artikelen schrijft de heer Mussert, dat er inderdaad in ons land tegen Duitschland wordt geconspi reerd en met Engeland geheuld. De N. S. B. is vrywei de eenige, die aan het „conspireeren" niet meedoet, maar de rest doet het wel. Colijn zoo lezen we verder is zoo goed als een handlanger van Churchill en Halifax en dopt voor hen de boontjes in ons land; ook de S. D. A. P. heult met Churchill en wat Engeland zelf betreft, in een groot artikel wordt betoogd, dat het „een greep naar Nederland" doet: precies dus het motief, dat sommige Duitsche kringen behoeven om „bliksem snel" Engeland vóór te zijn. Hebben we ongelijk als wij zeggen, dat dit alles gesneden koek zou zijn voor een die ons land zou willen binnen vallen? Het is ons een ondoorgrondelijk raad sel, hoe Nederlanders zóó kunnen schrij ven. Deze menschen (die „stoken" tegen Duitschland terecht afkeuren, maar zelf niets anders doen dan „stoken" tegen Engeland), begrijpen niets van het: „Right or wrong, my country!", een woord, dat wij zeker niet tot het alleruiterste zouden willen toepassen, maar van den geest waarvan elk oprecht vaderlander toch doordrongen moet zjjn. En vrijwel op hetzelfde oogenblik, dat dit nnmmeb van „Volk en Vaderland" verschijnt, neemt de heer Rost van Ton ningen in het „Nationale Dagblad" den Noorschen landverrader Quisling in be scherming. En dan verbazen deze heeren zich nog, als er in ons volk wantrouwen jegens hen bestaat! Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 een) bij vooruitbetaling. MIDDELBURG. DE V. U.-DAGEN TE MIDDELBURG. Blijkens het „Vrije Universiteitsblad" is voor de V. U. dagen op 10 en 11 Juli te Middelburg het volgende pro gramma vastgesteld: Woensdag 10 Juli. Wetenschappelijke sa menkomst, in gebouw St Joris. Re feraten van Prof. Dr G. J. Sizoo en Dr M. Bouwman te Nieuwendam. Vrouwen V. U. Hulp-samen komst. In gebouw St Joris. Causerie van Mevr. S. Verdam-Okma te Amster dam. De leiding van deze samenkomst berust by Mevr. M. Huizenga- Bijlenga te Middelburg. Bidstond. In de Hofpleinkerk. Voorganger isDsA.H. Oussoren te Middelburg. Ontmoetingsavond in het Schuttershof. Donderdag 11 Juli. Jaarvergadering: Schut tershof. Openingsrede van Z. Exc. Dr H. Colijn, President-Directeur. Sprekers: Prof. Mr A. Anema, Prof. Dr J. H. Bavinck, Dr H. N. Ridderbos, Rotterdam en Mr J. A. de Wilde, 's-Gra- venhage. Gemeenschappelijke maaltijd in de Abdij. Tentoonstelling. Evenals tijdens de twee vorige jaarlijksche V. U.- vergaderingen zal ook ditmaal weer een V. U.-tentoonstelling in het Schutters hof worden gehouden, die beide dagen geopend is en waar alle belangstellenden vrije toegang hebben. HEMELVAARTSDAG EN WINKEL SLUITING. In verband met den Hemelvaartsdag herinneren wij er aan, dat de winkels dien dag als op Zondag gesloten moeten z|jn, indien men Woensdag tot half tien de zaken geopend wil houden, dus ais op Zaterdag. De winkels, die Woensdagavond nor maal om 8 uur sluiten, kunnen Donder dag als op een gewonen werkdag ge opend zijn. 's-Heer Arendskerke. Maandagavond had alhier de opening plaats van de Zendingstentoonstelling. Ds van der Waa heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de drie heeren zendelingen, welke waren overgekomen om uitleg te geven aan het tentoongestelde. Verder dr Schmidt, ds vau Dijk, vertegenwoor digende het Class. Bestuur, B. en W., dhr Lindenbergh, Pres-kerkvoogd en hee ren predikanten uit omliggende gemeen ten. Het was aanvankelijk de bedoeling deze tentoonstelling reeds in September j.l. te doen plaats hebben, doch door de bijzondere tijdsomstandigheden was dit toen uitgesteld. Hij sprak verder de hoop uit, dat de tentoonstelling aan haar doel zal mogen beantwoorden, om nader kennis te krijgen van de zending in Indië. Nadat spr. in gebed was voorgegaan, werd het woord gegeven aan dr Schmidt, voorzitter der Class. Zendingscommis sie, die na een inleidend woord, waarbij hij op het hedendaagsche bijgeloof wees, de tentoonstelling opende. Daarna gaven de heeren zendelingen, ieder voor hun afdeeling, een zeer in teressante uiteenzetting van de vele mooie en merkwaardige voorwerpen uit het Indische volksleven. WALCHEREN. N en St. Joosland. Gemeente raad. Maandag vergaderde de Raad. Voorzitter weth. E. Verlare. Afwezig de heer van Strien. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden benoemd de heeren A. N. Meijer, C. P. Reijnhout, P. Dominicus, L. Sluimer en H. Koppejan. Tot commissie, belast met het verwel komen van den nieuwen Burgemeester aan de grens der gemeente, werden aan gewezen de raadsleden P. van Eenen- naam en M. Eikenhout. Besloten werd voor het gemeentehuis een eerepoort te plaatsen. Daarop ver schenen ter vergadering de gemeente werkvrouw M. Baas-Vinke en haar echt genoot. De voorzitter zeide, dat het hem een genoegen was ter gelegenheid van het 35-jarig jubileum van de gemeente werkvrouw een persoonlijk woord van waardeering tot haar te spreken. Hij prees haar trouwe plichtsvervulling ge durende die jaren, haar zindelijkheid op de school en het gemeentehuis en haar altjjd opgewekt humeur. Nimmer werd een klacht vernomen. Namens den Raad bood spreker haar als aandenken van de gemeente een karpet met kleedje aan. Hij hoopte dat zij verder in goede ge zondheid haar werk zou mogen verrich ten. De jubilaresse dankte daarop met en kele woorden voor de gesproken woor den en het cadeau. De voorzitter hield daarop, naar aan leiding van de vervulling van de betrek king van waarnemend burgemeester, de volgende toespraak: Na vijf maanden het ambt van waarnemend burgemeester te hebben vervuld, wordt aan mij ook het woord van de Genestet bewaarheid, dat er een tijd van komen en een tijd van gaan is. Al willen wij niet verheelen dat een groot deel der bevolking gaarne het bur gemeesterschap aan een inwoner uit eigen gemeente had zien toebedeeld, dit neemt niet weg, dat wij ons als goede burgers hebben neer te leggen bij dat gene wat van hoogerhand het beste voor ons dorp wordt geacht. lm uers, de over heden over u gesteld, zult gij onderdanig zijn en daar u deze week een andere voorzitter voor uwen raad zult krijgen, beveel ik hem thans reeds in uw welwil lendheid aan. Ik neem thans als zoodanig afscheid van u en breng u allen dank voor de me dewerking en den steun tijdens mijn waarneming ondervonden. U hebt door onderling vertrouwen en eendrachtig samenwerken mijn taak zeer verlicht. Met het vertrouwen dat wij straks onzen nieuwen burgemeester met welwillendheid tegemoet zullen treden en mede zullen werken in het belang der gemeente dank ik U allen voor de on dervonden medewerking. Weth. Polderdijk dankte den voorzitter mede namens den Raad voor de aange name wijze waarop hij steeds de verga deringen heeft geleid. Hij hoopte dat de prettige samenwerking op denzelfden voet zal worden voortgezet. De heer Klompe zeide dat tijdens de waarneming van den heer Verlare geen wanklank werd gehoord en dat alles van een leien dakje ging. De andere raadsle den en de Secretaris sloten zich bij de woorden van de heeren Polderdijk en Klompe aan. Daarop sluiting. Begin van brand. In de fruitsilo van de Walch. Fruitteelt Mij. alhier werd hedenmorgen ontdekt dat een begin van brand was ontstaan in de kap. Drie balken waren geheel verkoold. De oorzaak wordt in kortsluiting ge zocht. Verzekering dekt de schade.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2