GELD Prinses Juliana. Beslissende slagen bij Dombaas en Drontheim verwacht Dagblad voor de Provincie Zeeland Overplaatsing van militairen voor zaken- en stuliehelangen Noorsche hospitaalschepen door vliegtuigen gebombardeerd. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws NI Financierings-Mij. „ZEELANDIA" BOES DINSDAG 30 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 177 Meer geallieerde en Duitsche troepen naar Noorwegen - Noorsche hospitaalschepen gebombardeerd - De actie in de lucht Verliezen aan Duitsche transportschepen Britsche handelsmissie naar Rome? Britsch-Russische handelsbesprekingen Londen verwacht beslissende slagen bij Dombaas en Trondhjem beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL Luchtgevecht boven Noorsch fjord. Verliezen aan Duitsche transportschepen. Vandaag nog geen verklaring van Chamberlain. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44d55 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AEönaemeatsprlja f2410 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VGssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededselkigsn 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting H. K. H. Prinses Juliana viert vandaag haar 31sten verjaardag. Voor uiterlijk feestbetoon is het in deze dagen van oorlogsnood en oorlogs dreiging niet de tijd. Maar toch ontbreekt bij ons volk niet de feestelijke stemming, omdat er is dankbaarheid, dat God het le ven van onze Oranje-Prinses weer een jaar heeft willen sparen, en dat Hij haar met haren Gemaal in zeer bij zonderen zin heeft willen zegenen. Wij leven, hoe rijk bevoorrecht wy als volk ook zijn, in zorgelijke tijden. Rondom ons woedt de oorlog en nu reeds gedurende acht maanden zijn leger en vloot gemobiliseerd om land en luiden te verdedigen, als 'tmoet! Foto F. Ziegler, Den Haag. Maar ook thans zien we weer, zooals we dat in den loop der historie steeds ge zien hebben, dat de band tusschen Oran je en Nederland nauwer wordt aange haald, dat de liefde tusschen Vorsten huis en volk wordt verinnigd. Vandaar, dat de verjaardag van onze Prinses niet alleen een feestdag is voor het Vorstelijk Gezin, maar voor heel ons volk. Moge God Prinses Juliana nog vele jaren sparen. En moge het, ook met het oog op Haar toekomstige taak, steeds meer worden de bede van haar hart: Mijn Schild en mijn betrouwen Zijt gij, o God en Heer; Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer! Reuter meldt uit Stockholm: De Duitsche troepen, die oprukken door moeilijk bergterrein, ten Zuiden van Trondhjem, zijn fel aangevallen door de geallieerde troepen op nieuwe punten. Gestuit door de Britsche troepen in hun opmarsch door het Gudbranddal ten Zuiden van Dombaas, hadden de Duit- schers het plan om den spoorweg van Dombaas naar Trondhjem af te snijden; zij zonden gemotoriseerde detachementen in Westelijke richting langs de twee eenig mogelijke wegen over de bergen uit het Osterdal ten Zuiden van Röros. De eerste weg loopt van Alvdal langs het Foll-dal naar Hjerkinn, dat in han den is van de geallieerde troepen, die versterkt zijn om het hoofd te bieden aan den Duitschen opmarsch. Intusschen bieden Noorsche troepen tegenstand aan de Duitschers te Kvikne op den weg van Tynsed in het Oster-dal naar Ulsberg aan de spoorlijn TrondhjemDombaas. Bijzonderheden over de gevechten op beide punten ontbreken, maar men ge looft, dat de ontwikkeling van de opera ties op dit gebied zal leiden tot een strijd op groote schaal. In het Gudbrand-dal zijn, naar gemeld wordt, de Duitsche aanvallen rondom Kvam, die gesteund werden door vlieg tuigen en geschut, gestuit op de energie ke verdediging door de Britsche troepen. De Engelschen nemen volgens de berich ten uitstekende defensieve posities in. Ten Noorden van Röros zijn de-Duit sche voorhoedetroepen, waaronder zich gemechaniseerde detachementen bevin den, gestuit door de Noren, die de spoor wegbrug over de rivier Glomma in de lucht hebben laten vliegen. Gemeld wordt dat de Noren zich ingegraven hebben ten Noorden van de rivier, en de controle hebben over den spoorweg naar Storen. DE STRIJD BIJ TRONDHJEM. Ten Noorden van Trondhjem bezetten 1 Fransche en Noorsche skitroepen ide geallieerde frontlinie naby Steinkjer. De 1 Britsche troepen zitten in de tweede linie, waar zy hun stellingen consolidee- ren. De Duitschers, wier voornaamste troe pen naar men gelooft, geconcentreerd zijn om de binnerefjord van Trondhjem en de Beistadfjord, schijnen een grooten aanval voor te bereiden. Gemeld wordt, dat de Franschen in een schermutseling gewikkeld zijn ge weest met de Duitschers langs den weg Beistad-Namsos. Ook hebben zich voor postengevechten voorgedaan te Beistad en verder naar het Oosten. Men heeft te Röros vele Duitsche vlieg tuigen zien vliegen in Noordelijke rich ting over het district van Röros, hetgeen aangeeft, dat versterkingen en voorraden gezonden worden naar Trondhjem. De versterkingen voor de geallieerde troe pen ten Zuiden van Trondhjem worden nog voortdurend bestookt door Duitsche vliegtuigen, maar luchtafweerkanonnen dwingen de Duitschers thans op een hoogte van 3000 m te vliegen, zoodat zy niet langer in staat zyn aan te vallen waar zy willen. Het Britsche ministerie van oorlog deelt mede: ,De positie in het Gudbrandsdal is niet gewijzigd. De vijandelijke luchtmacht heeft krachtige aanvallen uitgevoerd op de steden Andalsnes en Molde. Uit de Namsosvallei valt verder niets over Nar vik te berichten". In het Noorsche legerbericht van gis teren wordt het volgende meegedeeld: Een colonne onzer troepen heeft zich gisteren na stryd uit Numedal en Hal- lingdal terug getrokken. De stryd in Oost-Noorwegen duurt voort. Omtrent vorderingen der Duitsche troepen wordt niets gemeld. In het Westen van Noorwegen hebben de Duitsche troepen Voss bezet. Duit sche vliegtuigen bombardeeren voortdu rend de verbindiagslinies. Een vliegtuig werd neergeschoten en drie andere wer den gedwongen te dalen. Het lot van verscheidene andere is onzeker. „Aftonbladet" meldt, dat de Duitsche troepen op het oogenblik langs vier we gen optrekken. De bedoeling is de stad Stoeren, die de sleutel van Drontheim wordt genoemd, in te nemen en de geal lieerde troepen tusschen Dombaas en Drontheim te isoleeren. Verder wordt vernomen, dat versche Duitsche troepen in Roeros zijn aange komen. Deze troepen arriveerden in lor ries, geëscorteerd door tanks. Tegelij kertijd werden veldkanonnen aange voerd. Gisteren werd een levendige ac tiviteit van de Duitsche luchtmacht bo ven de stad waargenomen. Op een oogenblik werden dertig Duitsche transportvliegtuigen gezien, die in Noordelyke richting vlogen. 's Avonds is de stad geheel verduis terd. Wellicht met het oog op een mo gelijk Noorsch offensief uit het Noor den hebben de Duitschers sterke stellin gen ingenomen langs den weg, die uit de stad leidt. De brug ten Noorden van Roeros, die de Noren voor hun terug tocht hebben opgeblazen, is nog steeds door de Duitschers in reparatie. Men neemt aan, dat deze brug versterkt zal worden om tanks te kunnen laten pas- seeren. De plaatselyke kranten verschy- nen nog altyd niet. De bevolking van Roeros biyft kalm. „Aftonbladet" meldt van het front by Steinkjer, dat de commandant der Noor sche strydkrachten verklaard heeft, dat volledig contact is bereikt tusschen de Noorsche en de Fransche troepen in de zen sector. De organisatie van het front kan thans beginnen. Voorts verklaarde de bevelhebber, dat ieder oogenblik eeri verwoede Duitsche aanval langs het geheele front verwacht kan worden. De Duitschers maken een actief ge bruik van hun „vliegende forten" aan het geheele front. Zij behouden nog steeds hun overmacht in de lucht. Particuliere neutrale bronnen hebben van de Noorsche grens aan de „United Press" medegedeeld, dat de Fransche troepen thans ten Noorden van Steink jer sterke verdedigingslinies aanleggen. Deze linies zouden in staat zijn, om de Duitsche aanvallen te weerstaan. Ver der wordt medegedeeld, dat steeds meer Britsche jachtvliegtuigen aankomen, evenals geregelde landingstroepen. Zoo arriveerden er te Namsos Fransche al penjagers. De Franschen hebben reeds tusschen 800010.000 man aan land gebracht. Het is duidelyk, dat de Franschen de operaties te land ten Noorden van Steinkjer voor hun rekening nemen. Men meldt ons van militaire zyde: 'Herhaaldelyk wordt in de Nederland- sche pers de wenschelykheid betoogd van de mogelykheid tot overplaatsing van militairen naar een kantonnement, sa menvallende met of in de nabyheid van him woonplaats. Voor zakenlieden, eige naars van een eigen bedryf, zoo wordt dan gezegd, zou dit van groot belang zyn. In verband hiermede wordt er op ge wezen, dat dergelyke mogelykheid wel bestaat, mits er zeer belangryke zaken- of studiebelangen aanwezig zyn, onder voorwaarde echter, dat de betrokkene een verklaring overlegt van iemand van geiyk wapen en gelyken rang, die gene gen is met hem van standplaats te ver wisselen en indien de militaire belangen deze verwisseling toelaten. De „United Press" meldt, nog dat „vriendschappelijk gezinde" waarnemers op het feit, wyzen dat de eerste gealli eerde landingstroepen onvoldoende uit gerust waren met zware wapenen. De Britsche soldaten waren dan ook aan- vankelyk niet geneigd zich aan het Duitsche gesehut, de tanks en de vernie tigende luchtaanvallen bloot te stellen wegens het gemis aan tegenwapenen, doch hierin is thans voorzien. Het schynt intusschen vrywel onmogelyk de Noor sche leiders te overtuigen van de nood- zakelykheid voorzorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen te nemen, hetgeen de Fransche verliezen tot een minimum heeft gereduceerd. Er is in Noorwegen een absoluut gebrek aan schuilplaatsen en de niet-militaire geest der Noren heeft weinig aandacht aan de veiligheidsmaat regelen besteed. Zelfs de Noorsche sol daten hebben, niet met de mogelijkheid van laagvliegende vliegtuigen rekening gehouden. Reeds het plaatsen van een machinegeweer in elk dorp zou de vy- andelijke vliegtuigen op een aanzienlijke hoogte kunnen houden. Blijkens betrouwbare berichten heb ben de geallieerden hun landingsbases in Centraal Noorwegen uitgebreid met om vangrijke troepenlandingen in de havens van de Norod-fjord, op 100 km. zuid westelijk van Andalsnes en de Sunndal- fjord, 50 km noord-oostelijk van Aan- dalsnes. Groote hoeveelheden luchtdoelgeschut en vliegtuigen vergezellen de landings- groepen om de nieuwe bases tegen lucht aanvallen te besehermen. HET BOMBARDEMENT VAN MOLDE. Duitsche vliegtuigen hebben boven Molde gevlogen en het centrum der stad gebombardeerd. De materieele schade is aanzienlyk, doch men weet niet of er menschen als slachtoffers zijn gevallen. Een Duitsch vliegtuig werd neergescho ten en ging in vlammen op. Twee der in zittenden kwamen om het leven en de anderen werden kry'gsgevangen ge maakt. Naby Aalesund werden verscheidene Duitsche vliegtuigen gedwongen te da len; te Bresal zyn twee Britsche vlieg tuigen verbrand en voorts zyn op zee ge vechten geleverd tusschen Noorsche schepen en Duitsche schepen en vliegtui gen. Een Noorsch schip vloog in brand. Uit „Ergens in Noorwegen" wordt gemeld: Twee Noorsche hospitaalschepen de „Brand IV" en de „Bethel" zyn gisteren door Duitsche vliegtuigen gebombar deerd. Op de „Brand IV" zyn een arts, drie verpleegsters en een lid der bemanning gedood; een persoon werd zwaar en anderen licht gewond. De „Brand IV" was onderweg om ge wonden te halen, toen het schip werd getroffen aan den boeg en aan den grond raakte. Het andere schip, de „Bethel", stond eveneens ten dienste van het Roode Kruiswerk. Beide schepen waren wit geschilderd. De aanval geschiedde by daglicht. Van zeer dichtby werd met mitrailleurs ge schoten. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Onderwys-begrooting door de Eerste Kamer aangenomen. Verlaagde spoorwegtarieven voor het bezoeken van militairen. Buitenland. Meer gealliëerde en Duitsche troepen naar Noorwegen. Beslissende slag om Drontheim ver wacht. Noorsche hospitaalschepen gebombar deerd. Verliezen aan Duitsche transport schepen. BritschItaliaansche en BritschRus sische handelsbesprekingen. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. ACTIVITEIT DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Het Britsche Ministerie van Lucht vaart deelt mede, dat vliegtuigen der Koninklijke luchtmacht, gisteravond met succes met bommen de luchtbasis Fornubu hebben aangevallen. Vernomen wordt, dat een Britsche Sunderland-vliegboot, beter bekend on der den naam „vliegend slagschip", aan gevallen is in een Noorsche fjord door Duitsche vliegtuigen, terwijl de gezag voerder een bericht overbracht aan een Engelsch oorlogsschip, dat op een kor ten afstand lag. Niet alleen ontkwam de vliegboot aan de bommen, maar ten slotte slaagde zij er zelfs in een Duitsch Messerschmidttoestel naar beneden te halen. Een twaalftal Junkers vielen de vliegboot en het oorlogsschip aan, terwijl de gezagvoerder van de vliegboot zich aan boord van het oorlogsschip bevond. De gezagvoerder begaf zich in een boot naar zyn vliegtuig en, terwyl overal rondom bommen neerkwamen, wist hy aan boord te komen van de vliegboot, die rondtaxide om de bommen te ontwy- ken. Toen de vliegboot opsteeg, werd zy aangevallen door een Messerschmidt, 110, doch dit toestel werd in enkele seconden door de vliegboot neergescho ten. Het wrak van de Messerschmidt werd door manschappen op den grond gevonden. De Sunderlandmachines zyn zoowel met beweegbare geschuttorens als met andere wapens uitgerust. Naar vernomen wordt heeft de Duit sche luchtmacht ook gistermorgen by gunstig vliegweer talryke aanvallen ge daan op de Britsche schepen voor de Westkust van Noorwegen. Volgens de eerste berichten zyn talryke Britsche transportschepen door bommen getrof fen en aanzienlyk beschadigd. Een der schepen staat in brand. Gisteravond is te Londen bekend ge maakt, dat sedert 8 April 28 Duitsche transport- en voorraadschepen tot zin ken zijn gebracht. Dit aantal moet nog worden aange vuld met 10 van dergelyke Duitsche schepen, die door torpedo's zijn getrof fen en waarschynlyk zyn gezonken. Be nevens met het Duitsche s.s. „Maine", dat door de eigen bemanning tot zin ken werd gebracht. Het Duitsche expe- ditieleger heeft eveneens verliezen ge leden door mynen sedert den aanvang van den stryd in Scandinavië. Naar vernomen wordt, is het niet waarschynlyk, dat minister-president Chamberlain vandaag in het Lagerhuis een verklaring af zal leggen over den oorlog. Verwacht wordt, dat Woensdag of Donderdag in het Lagerhuis een ver klaring zal worden afgelegd over Noor wegen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1