Mijnhardijes GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland DE VOLKENBOND. De Onderwijsbegrooting. EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws N.V. Financierings-Mij. ..ZEELANOIA'GQES Uit de Provincie ZATERDAG 27 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 175 Terugtocht der geallieerden bij Dombaas - De Duitschers weer in Röros? - Duitsche aan vallen bij Steinkjer afgeslagen - De omsingeling van Narvik - Een zware taak voor de geallieerden Vandaag verklaring van Von Ribbentrop - Bel gisch Kabinet blijft aan. Geallieerde terugtocht bij Dombaas. Omsingeling van Narvik voltooid? Britsche vliegtulgbases in Noorwegen. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine De geallieerden en de Noren staan voor een zware taak. Von Ribbentrop zal heden verklaring afleggen. Belgisch Kabinet blijft aan. beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL Incident In de Eerste Kamer. Uitgave: N. V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA A5S39e&entaprlJa f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VDssingen t 0220 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In het jongste nummer van „T d - seinen" (Stemmen uit Christelijk- Historischen kring), schrijft Dr F. C. Dominicus over „De Volkenbond nu en straks". „Het zal zegt hij menigeen eeu "hachelijke taak schijnen, den Volken bond te verdedigen en een poging te doen zijn bestaan te rechtvaardigen in het jaar, waarin door een oorlog, die een tweede wereldoorlog dreigt te wor den, zijn bankroet ons als het ware el- ken dag duidelijker voor oogen wi rdt gevoerd. Ik kan my dit standpunt indenken. Maar er is een andere kant aan de zaak. Men kan ook zóó redeneeren: Juist wanneer opnieuw de menschen tonnen, dat zij naar het oude Latijnsche spreek woord wolven tegenover elkaar zijn, is het dubbel noodzakelijk naar middelen te zoeken, om deze uitingen van dierlijk heid te toornen. Er wordt nog maar al teveel gerede neerd over het al of niet mogel jjke van een Volkenbond, terwijl men in do eerste plaats moet denken aan de noodzaak er van. Is het ooit in de gedachten dergenen, die zoo goed (in theorie) weten te ver tellen, waarom een Volkenbond geen be staansmogelijkheid heeft, opgekomen om denzelfden gedachtengang toe te passen op andere verkeerdheden en zon den in het menschelijk bestaan? Heb ben deze menschen ooit een redeneering op touw gezet, om aan te toonenwaar om het onmogelijk zou zijn diefstal, moord en brandstichting te maken tot dingen, die uit onze maatschappij met alle krachten gebannen moeten worden? En zijn er onder hen dan geweest, die de gevolgtrekking maakten: Zoolang de wereld bestaat en de zonde onder de menschen heerscht, zullen deze dingen plaatsgrijpen, waaruit volgt, dat we ons er niet tegen moeten verzetten? Ik ge loof het niet." De schrijver wijst er dan verder op, dat we hier een overeenkomstig geval hebben. En ook ziet hij in al het donker van dezen tijd enkele hoopvolle ver schijnselen. Een merkwaardig feit is b.v. hoe rondom ons in de oorlogvoerende landen in tegenstelling met 1914 nergens eenige geestdrift is voor den oorlog. Nergens ontdekt men de jui chende vrouwen en verloofden, die de uittrekkende soldaten met bloemen be kransten. Een begin dat althans eenige reden geeft tot hoop. Dr Dominicus geeft verder een over zicht van wat er in den loop der eeuwen reeds gepeinsd en gedaan werd, om te komen tot een vredelievende oplossing van internationale geschillen en komt dan tot den Volkenbond, die reeds bij de geboorte tot mislukking gedoemd was, en die toch niet zonder beteekenis is geweest. De korte geschiedenis van den Vol kenbond is een historie vol teleurstellin gen. Maar het is toch ook niet billijk alleen op de mislukkingen te letten. Er zyn sedert de oprichting van den Volkenbond meer dan 30 internationale geschillen te Genève beslecht, waarbij een drietal oplossingen mislukt zijn. En daarnaast is er ontzaglijk veel gedaan op het gebied van kinderbescherming, slavenhandel, bordeelen, vrouwenhandel, handel in bedwelmende middelen, porno graphic, ruil van medische inlichtingen, enz. Het is waar, 1940 geeft niet veel be moedigends te zien ten opzichte van de toekomst van den Volkenbond. Maar dit kan, meent de schrijver, geen reden zijn om niet van harte in te stem men met wat het Program van beginse len der C.-H. Unie hieromtrent zegt: „Krachtig worde bevorderd het stre ven naar de beslissing van geschillen tusschen de volken langs den weg van internationale rechtspraak, arbitrage, of bemiddeling, inplaats van door wapen geweld." En: „Voorzoover dit vereenigbaar is met het landsbelang, worde steun ver leend aan iedere poging, om de rechts idee in het volkenrechtelijk verkeer te sterken." Alleen, en daarop wordt door Dr D. volle nadruk gelegd, van het pogen om te komen tot een internationale rechts orde is alleen heil te verwachten, indien het geschiedt in den geest van het Chris tendom. „Als de deur van de conferentie-zaal voor God opzettelijk gesloten wordt, dan zal er van de menschelyke pogingen niets terecht komen. De grooten der aar de hebben zoo vaak gepoogd de sterren aan den hemel te dooven en zy hebben zelfs in allen ernst gemeend dat hun dit gelukt was en dat de dienst der Rede den dienst van God had vervangen, maar steeds weer bleek, dat de oude tekst be waarheid werd„Die in den hemel woont zal lachen, de Heere zal ze bespotten". Zóó ziet het ook de Antirevolutionaire party. In haar program gaat zij uit van de gedachte dat de Volkenbond, wanneer deze aan de eene zijde waakt voor de zelfstandigheid der byzondere staten en aan den anderen kant streeft naar een hoogere eenheid, naar een vreedzame ordening in de statengemeenschap en op lossing van de internationale geschillen, warmen steun verdient. Mits, ook hier met de goddelyke ordi nantiën rekening wordt gehouden. In het Program van Beginselen wordt dit aldus uitgedrukt: „Voor de betrekkingen met de andere naties leert zjj, dat ook deze beheerscht worden door de ordinantiën die God voor de volken gesteld heeft, dat mitsdien, met ongerepte handhaving der eigen na tionale zelfstandigheid, krachtig is mede te werken aan de ontwikkeling van het recht der statengemeenschap en daar door aan de vreedzame oplossing van geschillen tusschen de volken, zoomede aan wering, desnoods met de sterke hand, van alle onrechtmatig geweld, en aan den opbouw van een samenleving en samenwerking der naties, die aan recht en gerechtigheid beantwoordt en de geestelijke en stoffelijke belangen der volken bevordert." )\§¥c€km van gumt SI» "Het Noorsche officiëele communiqué van het Noorsche hoofdkwartier „ergens in Noorwegen" luidt als volgt: „Onze troepen hebben Donderdag in Oost- Noorwegen de vijandelijke aanvallen tot staan gebracht te Gulsvik, in het Hallingdal, verder tuschen het Etnedal en het Zuidelijke Aurdal, alsmede te Kvam in het Oudbrandsdal. De vyande lyke aanvallen werden gesteund door artillerie, tanks en vliegtuigen. De Brit- sche troepen hebben twee Duitsche tanks vernield. In West-Noorwegen trekken de Duit schers van Ulvik en Eide aan de Har- dangerfjord naar Voss en van Bergen uit langs den spoorweg naar het Oosten. De Duitsche artillerie, die te Eide op gesteld staat, alsmede de Duitsche vlieg tuigen, hebben Voss gebombardeerd." Het communiqué van het Britsche mi nisterie van Oorlog heeft den volgen den inhoud: „De geallieerde troepen in het Zui den van Noorwegen waren ten Zuiden van Dombaas (in het Gudbrandsdal) in hevige gevechten gewikkeld met sterke vijandelijke strijdkrachten, die gesteund werden door artillerie, gepantserde vechtwagens en laag-vliegende vliegtui gen. Het is noodzakelijk geweest in be perkte mate terug te trekken. In het gebied ten Noorden van Steink jer is het niet tot gevechten gekomen, doch de patrouilles waren actief. Van het gebied van Narvik valt niets te melden." DE DUITSCHERS WEG EN WEER TERUG IN ROEROS. Verklaard werd, dat de Duitschers Donderdag Roeros binnentrokken. Hun voorhoede bestond uit vier pantser wagens. Plotseling echter zag men, dat de Duitschers terugtrokken. Ofschoon de correspondent van „Af- tonbladet" meldt, dat de Duitsche terug tocht veroorzaakt werd door den onver- wachten tegenstand der Noorsche troe pen, kan het ook zijn, dat de Duitsche terugtocht te weeg werd gebracht door dat de Duitschers begrepen, dat zij hun linies te ver hadden gerekt en dat zij op versterkingen moesten wachten. Per telefoon deelt de United-Press- correspondent uit Roeros intusschen mede, dat thans wederom Duitsche troe pen deze plaats bezetten. Gistermorgen zeer vroeg kwamen de Duitsche troepen terug. Kort daarop dook een eskader van twintig zware Duitsche bommenwerpers noordelijk over de stad, om de Noorsche en ge- alliëerde stellingen by de spoorwegen en verkeerswegen te bombardeeren. Ook Stoeren en Singaas zouden hevig gebombardeerd zyn. De spoorweg van Roeros naar Stoeren zou door Duitsche bommen op verschillende plaatsen zyn opgeblazen. DUITSCHE TEGENSLAG. In den sector van Steinkjer, ten noordoosten van Drontheim, zoo schrijft de correspondent aan de Noorsche grens van Allehanda, zijn de Duitsche pogin gen om door de geallieerde stellingen heen te breken herhaaldelijk met zware verliezen afgeslagen. De Duitsche activiteit in de lucht is in dit gebied afgenomen ten gevolge van het aan land zetten van geallieerd lucht doelgeschut en gevechtsvliegtuigen. Men raamt, dat ongeveer 3000 man Duitsche troepen dagelijks van Deensche bases naar Noorwegen worden vervoerd. Zy reizen door de lucht of over zee en worden hoofdzakelijk in het gebied van Oslo aan land gezet. „Aftonbladet" meldt, dat gisteren aan de Zweedsche grens kanonvuur gehoord werd uit de richting Narvik. Men gelooft dat het afkomstig was van de Britsche oorlogsschepen, die de Duitsche stellin gen beschoten. Het weer is beter geworden en men verwacht beslissende operaties, daar de omsingeling van Narvik door de gealli eerden, naar thans gemeld wordt, vol tooid is. De Britsche scheepskanonnen, zoo vervolgt genoemd blad, zouden gemak kelijk Narvik in puin kunnen schieten, maar het lot van de 5000 burgers in de stad sluit zulk een actie uit. BETERE KANSEN VOOR DE GEALLIEERDEN. Engeland is er in geslaagd, vliegtuig bases in Noorwegen te vestigen, waar het thans gevechtsvliegtuigen heen kan zenden, om den Duitschers hun meerder heid in de lucht te betwisten, nu de be slissende fase in den strijd om Drontheim nadert, aldus meldt Un. Press. Met dezen beteren steun uit de lucht hebben de geallieerden waarschijnlijk ook een betere kans, den noordwaart- schen druk van Duitsehland van Oslo uit, om hun troepen te vereenigen met het garnizoen van Drontheim, het hoofd te bieden. Zooals erkend wordt, had Duitsehland tot dusverre in Noorwegen de hegemo nie in de lucht. Tengevolge van de superioriteit van het Duitsche luchtwapen was de Duit sche luchtmacht in staat, de Noorsche en geallieerde troepen te beschieten. Militaire deskundigen te Londen blij ven er evenwel van overtuigd, dat on verschillig hoe de afloop in Noorwegen zal zijn, de oorlog zal worden verloren of gewonnen aan het westelijk front, waar men het groote treffen in 1941 ver wacht. Reuter bevestigt, dat Britsche ge vechtsvliegtuigen in Noorwegen zyn aan gekomen. Het ministerie van luchtvaart deelt mede, dat enkele Britsche gevechtsvlieg tuigen operaties in Noorwegen hebben verricht. Zes vyandelyke vliegtuigen zyn neergeschoten en acht andere vyande- Behandeling in de Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren wat laat door de ziekte van Minister Bolkestein -*• een begin gemaakt met de behandeling van de Onderwysbegroo- ting. Er werd hierbij vooral aandacht ge schonken aan de leerlingen- schaal die men verlaagd zou willen zien, en de kweekelingen- met-akte, voor wie gevraagd werd dat hun dienstjaren als zoodanig voor het pensioen zullen meetellen. Voorts werd o.a. door Prof. Barge geklaagd over de verhooging van de collegegelden in 1933 en gevraagd by zondere lectoraten aan de rijksuniver siteiten mogelijk te maken. Door Prof. Woltjer werd teleurstelling uitgespro ken, dat Minister Bolkestein geen staatscommissie wenscht ter bestudee ring van financieelen steun aan het by- zonder hooger onderwijs. lyke machines zijn beschadigd. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen ondernomen op de olietanks aan de Oslo fjord en een groot transportschip in de fjord, op de water-vliegtuigbasis van Stavanger en op vier groote schepen, die in de nabijheid der haven lagen. Vyf Britsche toestellen worden ver mist, terwijl enkele machines beschadigd werden. In Britsche militaire kringen geeft men openlijk toe, dat de Britsche strijd krachten in Noorwegen een zwaren tijd doormaken en voor een moeilijke taak staan, al geeft men tevens te verstaan, dat Engelands vastberadenheid om „het werk ten einde te brengen" ongeschokt is. Het ontbreekt ook niet in de pers aan waarschuwingen voor het Britsche pu bliek tegen tè grootoptimisme wat de vorderingen van den* veldtocht in Noor wegen betreft Zoolang geen noodvliegveiden zyn in gericht achter de Britsche linies en zoo lang geen Britsche gevechtsvliegtuigen en bommenwerpers van Noorschen bo dem af opereeren, zal het een gevaarlijke illusie zijn te denken aan een gemakke lijke of zelfs succesvolle campagne. Evenmin zal men iets van beteekenis kunnen bereiken, zoolang niet een of twee voorname havens zyn heroverd. De geallieerden realiseeren zich, dat zij voor een moeilijke situatie geplaatst zullen worden, indien de Duitschers er in slagen, de verbinding met hun troepen in Drontheim tot stand te brengen. Dit zou zelfs kunnen beteekenen, dat de ope raties der gealileerden zich zouden moe ten beperken tot Noord Noorwegen. Het doel van de geallieerden zou in dat ge val zyn, de Zweedsche grens te bereiken, ten einde het Noordelyk deel van Noor wegen voor de Duitschers af te sluiten. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken ,Von Ribbentrop, zal vanmid dag 2.30 uur (Ned. tijd 1.50 uur) in te genwoordigheid van het diplomatieke corps, alsmede van de Duitsche en de buitenlandsche pers eer» verklaring af leggen over den politieken toestand. De rede zal door alle Duitsche radiozenders worden verspreid. OP UITDRUKKELIJK VERZOEK VAN DEN KONING. De Belgische kabinetsraad is onder voorzitterschap van den premier, Pier lot, bijeengekomen en heeft besloten op uitdrukkelijk verlangen van den Koning, zijn taak voort te zetten. De tekst van den brief, welken Ko ning Leopold tot Pierlot heeft gericht, luidt als volgt: „Op het oogenblik, dat het leger de wacht houdt aan de grenzen, en dat de toestand aan alle Belgen den plicht oplegt, zich nog hechter aaneen te slui ten, is de tijd niet geschikt een minis tercrisis te openen over kwesties van binnenlandsche politiek. Ik zou tegen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Zware taak der geallieerden in Noor wegen. Succes der Duitschers bij Dombaas. Röros weer in hun handen. Vandaag verklaring van Von Ribben trop. Belgisch kabinet blijft aan. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. de hoogste belangen des lands hande len, indien ik het ontslag van de re geering zou aanvaarden, juÏ3t nadat de senaat onlangs nog bevestigd heeft, dat onze buitenlandsche politiek prac- tisch de volkomen instemming van de natie heeft. Ik verzoek u dus, onverwijld de zaak voort te zetten, welke de re geering op zich genomen heeft en wel ke het belang van het vaderland ver- eischt. Opnieuw spreek ik in u myn vertrouwen uit." w.g. LEOPOLD. NJLB.-ERS MAKEN KABAAL EN VERSTOREN DE ORDE. Tijdens de rustige debatten over de Onderwijsbegrooting in de Eerste Kamer, hebben de leden van de N.S.B.-fractie het oirbaar geacht, een incident te veroor zaken. Midden onder het betoog van hun par tijgenoot Mr De Rijke, aldus het „A1 g. H d b 1.", bewogen de heeren Van Ves- sem en Von Bönninghausen zich eens klaps in de richting van één der vele deuren, waarvan deze oude vergaderzaal der Staten van Zuid-Holland is voorzien. „Er staan twee mannen achter de deur" was de kreet, die door hen werd aange heven. Even later rukte de heer Von Bönninghausen die deur open, waarna men inderdaad gedurende een kort oogenblik twee heeren het waren poli- tie-rechercheurs in levenden lijve aan schouwen kon. „Die deur moet open", schreeuwde temidden van de rustige ver gadering Mr Von Bönninghausen, wien wij een sterker gevoel voor tucht en ge zag hadden toegedacht. Nadrukkelijk gelastte de voorzitter, verdere orde-verstoring achterwege te laten. „De dein- moet dicht", aldus de bejaarde, doch zeer energieke voorzitter van onzen Senaat. Terwijl de overige, niet-sprekende leden der N.S.B.-fractie ten minste een zeker decorum bewaar den, ontwikkelde Mr Von Bönninghau sen een schril en hoog stemgeluid. Hij ontzag zich zelfs niet tegen de deur in kwestie een trap te geven. Nog afgezien van het feit, dat de voor zitter het volste recht heeft, ter handha ving van de orde buiten de vergaderzaal en achter deuren een ieder te posteeren, die hem goeddunkt, kan het optreden van Mr Von Bönninghausen moeilijk ge zien worden als een bewijs van de nieu we „orde" waartoe de N.S.B. ons volk zoo graag wil bekeeren. Of misschien juist wel? VOETPAD LANGS DEN WEG MIDDELBURG—KOUDEKERKE. Het voetpad langs den provincialen weg MiddelburgKoudekerke was den laatsten tyd door allerlei omstandig heden in een zoodanigen toestand, dat het wandelen langs dezen mooien weg geen genoegen meer was. Naar aanleiding van een verzoek van den A.N.W.B. om verbetering, heeft de hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat thans medegedeeld, dat een aanvang is gemaakt met de herstellin gen, zoodat dit voetpad eerlang weder behoorlijk begaanbaar zal zyn. GOES. INSTALLATIE BURGEMEESTER MR W. C. TEN KATE OP 3 MEI A.S. Te 2 uur namiddag wordt de raadzaal opengesteld voor belangstellenden. Ver schillende plaatsen zyn gereserveerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1