FEEST VOOR DE MIDZA-KLANTEN 'n Halve premie EXTRA Persverordening in ons land. Toezicht op het telefoon- en telegramverkeer Bij iedere premie ter gelegenheid van het éénjarig bestaan der Zuid- en Noord-Beveiand Midza Ju&ifeum, en van DINSDAG 30 APRIL tot en met MAANDAG 6 MEI, 's avonds 7 uur. Het zal Premie's regenen. Binnenland Huiszoekingen bij leden van de N.S.B. Goedkooper reizen voor vrouwen van gemobiliseerden? Uit de Provincie MIDDELBURG. Het conflict op de veiling. VLISSINGEN. GOES. WALCHEREN. Kerknieuws THANS IN HET GEHEELE LAND. In verband met het afkondigen van den Staat van Beleg voor het geheele land heeft de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht met ingang van 24 April de reeds eerder voor bepaalde ge deelten des Ryks ingevoerde beperkin gen van het telegraaf- en telefoonver keer van toepassing verklaard voor het geheele grondgebied des Ryks. Krachtens deze beschikking kan het overbrengen van telegrammen en het voeren van telefoongesprekken worden geweigerd of gestuit, wanneer hun in houd in stryd wordt geacht met de vei ligheid van den Staat, de openbare orde of de goede zeden. Ook overigens kan het militair gezag in verband met het overbrengen van telegrammen en het voeren van telefoongesprekken al zoo danige maatregelen gelasten, als het in het belang van den Staat noodzakelijk oordeelt. Tevens heeft de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht bekend gemaakt, dat de in Februari j.l. door hem voor de in staat van beleg verklaarde gebieden afgekondigde wijziging van de Wet op de luchtbescherming van heden af voor het geheele land zal gelden. Deze wijzi ging behelst, dat een ieder ver plicht is gevolg te geven aan de algemeene en b y - zondere voorschriften, welke het militair gezag noodig zal oordeelen te geven, ten einde handelingen te voorko men, welke van nut kunnen zijn bij de voorbereiding van luchtaanvallen. zonder feestbetoon plaats hebben. Het is in Goes geen gewoonte om bij een ge legenheid als deze feestelijkheden te or- ganiseeren. Ze zouden zeker nu aller minst passen, waar de tijdsomstandighe den zoo ernstig zijn en de aanleiding tot deze vacature zoo tragisch was. Mr en mevrouw ten Kate zullen 's Vrijdagsmiddags vóór het Stadhuis door een Raadslid en een wethouder worden ontvangen. Daarna vangt de Raadsverga dering aan, waarin de installatie zal plaats hebben. Hierna zal een receptie worden gehouden. Inzenden voor deze groote DEZE WEEK WEER f 171.00 UITGEKEERD. van een instructie voor den gemeente secretaris; van een instructie voor de ambtenaren ter secretarie; van een ver ordening op het openbaar lager onder wijs; en tot wijziging van het ambtena renreglement Idem tot intrekking van het raadsbe sluit van 19 Maart 1940 tot verhuring van een perceeltje gemeentegrond aan Abraham Dingemanse. Idem om in voorkomende gevallen pre mies beschikbaar te stellen uit de ge meentekas voor de verbetering van ar beiderswoningen; Idem tot vaststelling van de vergoe ding van de schoonhoudster der nieuwe openbare lagere school op een bedrag van f 100 per jaar. Idem tot toekenning eener subsidie aan de Christelijke lagere landbouwsch. te Middelburg van f20 per leerling uit deze gemeente en per jaar. Idem tot goedkeuring van de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1939. Ontvangsten f 8124.56, uitgaven f 7854.49, Batig saldo f270.07. Idem tot wijziging der gemeente-be grooting voor 1939. Ten slotte afscheid gemeente-secretaris. Nadat door den raad op 19 Maart 1940 was besloten, een stuk grond, groot 57 vierk. M. door de gemeente Koude- kerke in eigendom verkregen na ruiling met den heer L. de Rijk, te verhuren aan den heer A. Dingemanse te Koudekerke, 't Zand, voor een bedrag van f 5 per jaar, is wijziging in de desbetreffende omstan digheden ontstaan. Gebleken is namelijk, dat aldaar ter plaatse door de gemeente aanzienlijk meer grond in gebruik moest worden ge nomen, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Derhalve wil het B. en W. billijk voorkomen, ook de door den huurder te betalen geldelijke vergoeding te vermin deren, en stellen zij voor, deze vergoe ding vast te stellen op f2 per jaar, we gens recht van overgang over de zich ter plaatse bevindende baan. Premie voor verbetering arbeiderswoningen. De Regee ring heeft een financieele regeling ontworpen voor de verbetering van be staande arbeiderswoningen. B. en W. zijn begonnen de eigenaars van een viertal woningen op 't Zand, die in verwaarloosden toestand verkeeren aan te schrijven de door hen opgegeven verbeteringen, aan te brengen. Het ligt in hun bedoeling hiermede successievelijk voort te gaan, waardoor hopelijk zal worden bereikt, dat aan he laas nog bestaande misstanden een eind zal worden gemaakt. B. en W. meenen bij nadere overweging echter, dat vlugger en beter resultaat mogelijk in sommige gevallen zelfs zonder drang zal worden verkregen, wanneer zij de betrokken eige naars ook laten profiteeren van de door de Regeering vastgestelde premie-rege ling. Deze is als volgt: Een premie kan wor den toegekend als bijdrage h fonds per- du, tot een bedrag van 1/3 der kosten van verbetering, met een maximum van f320 per woning. Van deze premie zal door het Rijk 3/4, derhalve maximaal f240 en door de gemeente 1/4 of maxi maal f 80 worden gedragen. De Rijks premie wordt slechts verstrekt, onder voorwaarde, dat de gemeente tegelijker tijd 1/3 der Rijkspremie uit de gemeente kas verstrekt. Deze regeling beteekent dus, dat wanneer voor een bedrag van f 960 aan een woning verbeterd wordt, de gemeente slechts een bedrag van f 80 moet bijbetalen. Uiteraard zal een restauratie van f960 per woning doorgaans niet noodig zijn, zoodat de door de gemeente te verstrek ken bijdrage minder zal bedragen dan f80. Koudekerke. Dinsdagavond zijn door zuster A. de Ridder, in tegenwoordig heid van de artsen J. C. B. Simons en J. A. van Kooten een aantal dames ge ëxamineerd in de elementaire verpleeg- kunst. Dit examen werd met goeden uitslag afgelegd door de dames F. C. Smit,, E. de Visser, P. Lorier, P. Dingemanse, J. H. Clowting, M. A. Harpe, L. Izeboud en H. A. van Visvliet. Het bestuur van de afdeeling Koude kerke van het Nederlandsche Roode Kruis zal bevorderen, dat aan genoemde dames een bewijs van geoefendheid als helpster derde klasse zal worden uitge reikt. „JUSTITIE KENT GEEN DISCRIMINATIE." Op de ingezonden schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer De Marchant et d'Ansembourg aan den voorzitter van den ministerraad in ver band met huiszoekingen by leden van de N. S. B., heeft minister De Geer reeds thans geantwoord. Het is den minister gebleken zoo luidt dit antwoord dat inderdaad op last van den procureur-generaal by het gerechtshof te 's Hertogenbosch huis zoekingen hebben plaats gehad by leden van de N. S. B., onder wie steller der vragen. De vraag, of de minister zich er re kenschap van heeft gegeven, dat de be doelde huiszoekingen wijzen op een dis criminatie van de N. S. B., die niet in overeenstemming kan worden geacht met de door den minister in September j.l. en ook later nog herhaaldelyk aan gegeven richtlynen voor het algemeen regeeringsbeleid, beantwoordt de minis ter ontkennend, wyl de justitie geen dis criminatie kent. Nu sinds eenige weken geen periodiek verlof meer aan de militairen wordt ver leend is by velen opnieuw de vraag op gekomen, of het niet mogelijk is, dat de Nederlandsche Spoorwegen faciliteiten verleenen aan de vrouwen en de kinde ren der gemobiliseerden en wel in dezen zin, dat zy tegen gereduceerden prijs byvoorbeeld voor halve prijs naar de standplaats van hun mannen en va ders kunnen reizen. Naar gemeld wordt, heeft deze kwes tie de volle aandacht van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, die in principe de belangrijkheid van het ver leenen van faciliteiten aan de vrouwen der gemobiliseerden inziet. Zooals men zich herinnert zijn de spoorwegen de vrouwen van zieke mili tairen reeds tegemoet gekomen, door haar gelegenheid te geven tegen ver laagde prjjzen naar haar mannen te reizen. De mogelykheid lijkt thans niet uit gesloten, dat binnen afzienbaren tijd ook aan de vrouwen van militairen, die niet met verlof kunnen komen een goed- koope reisgelegenheid wordt aangebo den. PLECHTIGE HERDENKING GE BOORTEDAG VAN PRINS WILLEM I. N.S.B.-ers verstoorden de plechtigheid. In de Nieuwe Kerk te Delft is gister avond de jaarlijksche herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje gehouden, uitgaande van het herdenkingscomité, dat eenige jaren ge leden werd gevormd op uitnoodiging van het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Helaas heeft het karakfer van de bij eenkomst te lijden gehad van het op treden van een aantal N.S.B.-ers, die zich tusschen het publiek bevonden en die den Duitschen groet brachten, toen het Wilhelmus op het orgel werd gespeeld. De burgemeester van Delft, mr G. van Baren, protesteerde tegen deze demonstratie zeer heftig en ondei het publiek ontstond merkbare bewe ging. De heer Van Baren begaf zich naar den leider van den avond, die den orde verstoorders daarop dringend verzocht zich van verdere betoogingen te ont houden. Door generaal Oudendijk werd een herdenkingsrede uitgesproken. Terwijl de aanwezigen om het praal graf geschaard stonden, werden door een groot aantal deputaties bloemen by het graf gelegd. NEDERLANDSCHE GEZANT TE ANKARA. Naar wy vernemen is binnenkort de benoeming te verwacaten van Mr C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout, tot nu toe gezantschapsraad te Berlyn, tot H. M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ankara. ADVIES: NOG ÉÉN WEEK VOLHOUDEN. Woensdagmiddag had in een der zalen van de Eendracht wederom een door de commissie uit den handel bijeengeroepen vergadering plaats van kooplieden, die thans niet bij de veilingsvereeniging Walcheren hun inkoopen doen. Het aan tal opgekomenen was minder dan de vo- i rige malen. De voorzitter der Commissie, de heer J. L e ij n s e, heette allen wel kom, in het bijzonder den heer Tj. Reits- ma, die wederom het hoofdbestuur van den koopmansbond vertegenwoordigde. Zij, die nog steeds volle medewerking aan de commissie verleenen, zijn flinke jongens. Vooral nu het niet zoo op rol letjes gaat, is het zeer op prijs te stellen, dat deze personen volhouden. Naar aanleiding van een zin in het ingezonden stuk van het veilingsbestuur inzake toenadering vein die zijde, ontkent spr., dat dit bestuur eenige toenadering heeft getoond. Wel wil het wellicht on derhandelen, maar dan alleen als de kooplieden doen, wat het bestuur voor schrijft. Wel is er sedert de vorige vergadering verandering gekomen door meer aanvoer op de veiling, waardoor de prijzen ab normaal laag zijn. Daar tegenover staat dat de groenten uit Holland duurder zijn geworden. Het is volgens spr. alleen schijn, dat dit in het nadeel der koop lieden zou zijn, want juist de veiling komt er door in moeilijkheden. De vraag is echter of de kooplieden de geldelijke gevolgen kunnen dragen. Zij zullen daarbij geldeiijken steun moeten hebben waar noodig. De vereeniging zal zich geldelijke opoffering getroosten met volle toestemming en medewerking van het hoofdbestuur. Spr. heeft een langdurig onderhoud gehad met den voorzitter van de Vei lingsvereeniging en hem de vraag ge steld, wat hij verstaat onder toenadering. Het antwoord was, dat de heer Koole dit niet nader kon definieeren. Alleen heeft hij er mede bedoeld, dat ook voor hen, die tijdelijk uitgesloten waren, de deuren openstaan en het bestuur zal zorgen, dat hen niets in den weg wordt gelegd. Beter had hij kunnen zeggen, dat de kooplie den moeten doen, wat het bestuur voor schrijft. Daar gaat het ten slotte om en daarom wordt het volgens spr. nu pas ernst. Dank zij het goede weer komen er steeds meer producten aan de veiling, en nu merkt men wat het zeggen wil, als men een groep goed betalende kooplie den uitsluit. Deze moeten echter stand houden. Hierna verkreeg de heer Reitsma het woord. Verleden week heeft men de regeeringsinstanties over de kwestie kun nen spreken en o.a. ook het Centraal Bureau voor de veilingen. Men heeft ech ter daar de groote kwesties o.a. inzake de exportmoeilijkheden te behandelen en dan valt de kleine strijd waarom het hier gaat in het niet. Het is alleen in strijd met de wet van redelijkheid en zakelijkheid de kooplieden uit te sluiten, maar niet in strijd met het burgerlijk wetboek of de crisiswetten. Het gaat volgens spr. nu juist den goe den weg op. Men kan nu toonen, wat men is en dat het optreden groote ernst is geweest. Als er moeilijkheden zijn moet men als organisatie als één man daartegen over staan. Als men nu terug wilde keeren, dan denkt men aan de andere zijde, dat het geen ernst is ge weest. Mij wil zich toch niet onderwer pen als vrije kooplieden. Voor een week moet men de ingeslagen houding blijven volhouden en zulks met groot vertrou wen in de commissie en het bestuur. Het bestuur heeft maatregelen genomen en zal andere nemen, alles uitsluitend in het belang der kooplieden. Men zal van de zijde der organisatie zorgen, dat de kleine kooplieden geen stroppen halen. Als men niet op de veiling koopt, wor den de prijzen lager en dat geeft moei lijkheden voor het veilingbestuur. Spr. wijs er op, dat een conflict als dit in dezen tijd zeker verkeerd is, maar nu het er eenmaal is, mag men er niet voor terugdeinzen de gevolgen te dragen. Spr. weet niet welk advies hij de volgende week zal kunnen geven, maar nu is het duidelijk, dat men allen samen moet voortgaan met de veiling ter zijde te la ten. Hij, die nu tusschentijds de gelede ren verlaat, blameert zich zelf. Men moet er voor blijven ijveren, dat de kooplieden ook rechtspersoonlijkheid krijgen, wat ook bij andere veilingen bestaat. Maar daarvoor is noodig saamhorigheid onder de kooplieden. Spr. wekte nogmaals op de houding voorloopig nog een week voort te zetten. Na een korte pauze werd een besloten vergadering gehouden. Chr. Bond van Fabrieks- en Transport arbeiders. Gisteravond herdacht bovengenoemde afdeeling op eenigszins feestelijke wijze haar 20-jarig bestaan. De voorzitter, de heer C. J. van Bel- zen, herinnerde aan de moeite en ook aan den zegen gedurende de afgeloopen 20 jaar in het vereenigingsleven onder vonden. Verder wees spr. er op, dat de secretaris, de heer J. Bruggeman onafge broken vanaf de oprichting bestuurslid was. Spr. bracht hem dank voor het vele werk, dat hij in deze periode voor de af deeling heeft verricht. De secretaris bracht hierna het jaarverslag uit. Het ledental bedraagt thans 50. De heer Brak bracht de gelukwenschen van het hoofdbestuur over en sprak daarna de feestrede uit. Verder werden nog felicitaties uitge bracht namens de zusterafdeeling te Mid delburg en den Chr. Besturenbond te Vlissingen. Enkele films werden vertoond. De burgemeestersinstallatie. Naar wij vernemen zal de installatie van den nieuwen burgemeester, den heer Mr W. G ten Kate, op Vrijdag 3 Mei a.s, MORGEN WORDEN DE SIRENES GEPROBEERD. Wij herinneren er aan, dat morgen (Vrijdag) avond kwart over acht de sirenes zullen worden geprobeerd. Men schrikke dus niet. Men zal het by den luchtbeschermings dienst op prijs stellen, te mogen verne men of de sirenes nu al dan niet zijn ge hoord. Postduiven. Uitslag wedvlucht vanaf Lage Zwa- luwe op 20 April „De Roode Doffer". 1, 3. 17 Koppejan-Schryver, 2, 13, 15 Gebr. Bakker, 4 en 5 Quist te Borssele, 6, 7, 19, 20, 21, 22, 24 D. Kloosterman, 8, 12, 25, 28 M. H. van Liere, 's Gravenpolder, 9, 14, 26, 29 Joh. Louwerse, 's Graven polder, 10,11,18, 23, P. A. van Loo, Wol- phaarsdijk, 16, Gebr. Hundersmarck te Kattendijke, 27 Schryver-Goedbloed. Waar geen plaatsnamen by vermeld zyn wonen de deelnemers te Goes. Koudekerke. Gemeenteraad. Op Dinsdag a.s. des namiddags twee uur vergadert de Raad. Aan de orde komen: Voorstel van B. en W. tot vaststelling Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zaltbommel, A. Noorman te Borculo. Geref. Kerken. Aangenomen naar St. Pancras en Heer Hugowaard, A. Verschoor, cand. te Amsterdam. Naar Warns, J. S. v. d. Bos, cand." te Leiden. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Alphen a. d. Rijn, Joh. v. Doorn te Ouderkerk a. d. Amstel. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN. Rapport Inzake het hulppredikerschap. Hedenmorgen kwam de Generale Sy node in openbare, tevens voorloopige slotzitting bijeen. De voorzitter, ds J. L. Schouten stelde aan de orde het rapport inzake het hulp predikerschap en dankte in het bijzonder den rapporteur prof. dr H. H. Kuyper, die zulk een voortreffelijk stuk werk heeft geleverd. In dit rapport heeft de commissie zich DOOR DEN OPPERBEVELHEBBER UITGEVAARDIGD. Nu geheel ons land in staat van beleg is verklaard, heeft de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht op grond der oorlogswet een persverordening uitge vaardigd. Uit deze verordening blijkt dat de Op perbevelhebber zoonoodig gebruik zal maken van de bevoegdheid om het druk ken, verspreiden en in den handel bren gen van dagbladen, periodieken en druk werken te verbieden indien deze het landsbelang zouden schaden. De waarlijk Nederlandsch-neutrale pers echter zal van deze verordening geen hinder ondervinden. niet bepaald tot de punten van het ver zoek van de Part. Synode van Noord- Brabant en Limburg: het tijdelijk karak ter van het hulppredikerschap en de niet-ambtelijke werkzaamheden die be halve het proponeeren in de kerken aan een beroepbaar gestelden proponent door de kerkeraden kunnen en mogen wor den opgedragen, doch zij heeft haar taak iets breeder opgevat, omdat het hulppre dikerschap zulk een belangrijke plaats in de kerken is gaan innemen, dat het wel noodig is dat de kerken zich be zinnen welke beteekenis aan dit hulppre dikerschap zooals dit zich nu ontwikkeld heeft, toe te kennen is. Daartoe heeft zij in haar rapport aller eerst een uitvoerig overzicht gegeven van wat in de Geref. Kerken zoowel als in andere kerken over dit hulpprediker schap geoordeeld en door de synoden der Geref. Kerken desaangaande besloten is. Al zijn er tegen het hulppredikerschap, vooral in den zin waarin de Ned. Herv. Kerk dit geregeld heeft ernstige bezwa ren in te brengen, toch meent de com missie dat de bezwaren, vooral die, wel ke ontleend zijn aan art. 17 K.O. alleen gelden wanneer men den hulpprediker als een ambtsdrager van mindere kwali teit beschouwt dan een gewone dienaar des Woords, maar niet, wanneer men in hem alleen een tijdelijke hulp ziet, en zijn bevoegdheden beperkt. Het argu ment dat het voor een candidaat nuttig is en zelfs zeer gewenscht om zich prac- tisch te oefenen onder leiding van een bekwamen predikant om dan tevens tot helper te zijn, heeft aldus de commissie, zeker waarde en al zou de commiss'e er niet een voor alle candidaten verbin dend voorschrift van willen maken, toch meent zij dat het aan de candidaten en aan de kerken wel aan te bevelen is. De vraag behandelend of niet alleen in steden of dorpen waar een predikant is van zulk een hulpprediker gebruik mag gemaakt worden maar ook in va cante kerken, waarin zulk een hulppre diker een vaste aanstelling krijgt om ge regeld den dienst waar te nemen, oor deelt de commissie dat de synode van M'burg terecht al achtte zij dat deze hulpdienst in bijzondere gevallen zeer goed kan worden benut, er op gewezen heeft dat ernstig tegen dit kwaad moet worden gewaakt. Een surrogaat voor den arbeid van een dienaar des Woords mag dit hulppredikerschap nooit worden. Er laten zich zeker wel gevallen denken, dat een gemeente zeer klein is, financieel zeer weinig krachten heeft en daarom van zulk een hulpprediker een tijdlang gebruik maakt, ook in de hoop dat door zijn arbeid de gemeente zal uitgebreid worden. Maar het oordeel of een candi daat bij zulk een vacante gemeente mag inwonen om zijn dienst waar te nemen, behoort aan de classis te staan die streng toezicht heeft te houden dat hiervan geen misbruik wordt gemaakt. En daarbij dient evenzeer gewaakt te worden dat zulk een hulpdienst alleen een tijdelijk karakter draagt en niet zooals bij de oefe naars maar ai te vaak het geval is, een blijvende betrekking wordt. Maar al is zulk een hulpdienst dus niet af te keuren en al kan hij zelfs én voor den candidaat èn voor de gemeente nuttig zijn, wel dient steeds scherp in het oog te worden gehouden dat de hulp prediker geen ambt vervult en dus ook geen ambtelijke bevoegdheden heeft, wel ke alleen aan den wettigen dienaar des Woords toekomen. De hulpprediker is geen dienaar des Woords en mag dus ook geen sacramenten bedienen, zelfs niet in geval van nood of met machti ging van den kerkeraad. Evenals prof. Rutgers acht de com missie het niet raadzaam den hulppredi ker tot ouderling te beroepen. Wat tenslotte het toelaten tot kerke lijke vergaderingen, inzonderheid wat de kerkeraadsvergaderingen betreft, acht de commissie dit wenschelijk voor zijn practische opleiding. Het voorzitterschap in den kerkeraad geve men den hulp prediker echter niet en men vaardige hem niet af naar de meerdere vergade ring. Elke schijn zelfs, alsof hij een ambtsdrager is dient vermeden te wor den. De commissie meent in haar rapport de richtlijnen te hebben aangegeven die voor dit hulppredikerschap behooren te gelden. Van bepaalde conclusies heeft zij zich onthouden. Zij meent dat voor de kerken het genoegzaam is als de synode haar instemming met deze richtlijnen betuigt. Joh. de Heer. Naar de „Rot terdammer" van officieele zijde ver neemt is de toestand van Joh. de Heer te Driebergen, die reeds geruimen tijd ongesteld is, de laatste dagen minder gunstig geworden. Er zou hier sprake zyn van een algeheele inzinking.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2