I DE SITUATIE IN N00RWE6EN. CELI 1525 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. fgen en ibiedingen Weer periodieke verloven. Belangrijkste Nieuws H V. Financierings-Mij. „ZEEUW GOES CHEN lAGEN LAST DAT RUST 6-40. DONDERDAG 25 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 173 Gaf een Duitsch bataljon zich over? Spoedig twee slagen verwacht. De actie der Britsche luchtmacht. Duitsche troe penconcentratie te Memel. Geeft een Duitsch bataljon zich aan de Noren over? Overzicht van de situatie. Duitsch tankschip getorpedeerd. De actie van het Britsche luchtwapen. Onrustige zenuwen Londen op alles voorbereid. Nieuwe beperkingen in Denemarken beschikbaar a 5 pCt. AUTOMOBIEL De „Osservatore" over de maat regelen in Nederland. AMSTERDAM regels) ran DINSDAG, 3RDAG, slechts uitbetaling. 85 cent. Handenarbeid lonsonanten en de practijk", ^oekbespr. 7.45 intern, overz. 8.45 Massa- Oranjevereen. 1.20 Reportage. \alfuur. 10.30 11.50—12.00 IRBERICHT. knavond: eewolkt, nu en kans op on- [jpklarend; nog temperatuur. idag 3 u.: 0^ co O O i Uitgave: N. V. Uitgevers -Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het biad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur; R, ZUIDBMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting 3 uur: 752. ietsers; Uit betrouwbare geallieerde bronnen verneemt U. P., dat een heel Duitsch bataljon in het Narvik-district in het dorp Gratangen, 40 km ten Noorden van Narvik ingesloten werd en zich aan de Noren heeft overgegeven. Van de 1000 Duitschers werden er 150 gedood. Deze overgave zou gisteren hebben plaats gehad, nadat de Duitschers zes dagen belegerd waren. Zij zouden daar na gedwongen door gebrek aan munitie, voedsel en onderdak, genoodzaakt zijn geworden zich over te geven. Volgens geallieerde bronnen zouden daardoor de Duitsche 'strijdkrachten in het gebied van Narvik tot maximum 2000 man gereduceerd zijn. Ook werd een groot aantal moderne wapens buit gemaakt. Uit Stockholm wordt gemeld: De Duitsche berichten van gisteren, volgens welke de 1e Noorsche divisie in het Z.O. van Noorwegen, zonder ernsti- gen tegenstand te bieden, naar Zweden zou zijn gevlucht, worden volgens het Noorsche telegraafagentschap van ge zaghebbende zijde tegengesproken. Op grond van de laatste berichten uit Zweden geeft Reuter het volgende over zicht van de situatie: In het Noorden zijn de wanhopige po gingen der Duitschers, den geallieerden opmarsch naar Drontheim te stuiten, mislukt. De Duitschers hebben den geallieer den ring, die steeds nauwer om Dron theim sluit, niet verbroken. Steinkjer is door Duitsche bommen en granaten volkomen verwoest; er zijn 6000 inwoners dakloos, In het Zuiden trachten de Duitschers langs drie wegen naar het Noorden door te dringen. De middelste colonne is Koppangag, ongev. 80 K.M. ten Noorden van Elve- rum, genaderd. Meer naar het Oosten houden de No ren de Duitschers tegen te Osen, 40 K.M. ten N.O. van Elverum, en te Prysail, dicht nabij de grens. De Duitsche linkervleugel die in het Gulsbrandsdal opereert, heeft onbesliste gevechten met de geallieerden geleverd in den strategisch belangrijken sector van Lillehammer. Van Drontheim uit werden voortdu rend geallieerde versterkingen naar het Gulbrandsdal gezonden. Het belangrijkste spoorwegknooppunt Stoerren, ten Zuiden van Drontheim, is in handen van de geallieerden. In het gebied van Narvik woedt sedert 5 dagen een hevige sneeuwstorm, die de militaire actie belemmert. HEBBEN DE GEALLIEERDEN TE WEINIG VLIEGTUIGEN? De Duitschers schijnen hun succes bij Drontheim te danken te hebben aan het feit, dat aan hun zijde de vliegtuigen aan de operaties konden deelnemen, ter wijl de Geallieerden, althans op dit front, niet ovey luchtstrijdkrachten schijnen te beschikken, meldt het „Vad." Weliswaar hebben sneeuwstormen het vliegen bemoeilijkt, en was het aantal Duitsche vliegtuigen, dat bij Steinkjer in actie kwam, niet groot, maar toch konden de Duitsche vliegers zooveel bommen op het plaatsje en de daar aan gelegde stellingen werpen, dat de Ge allieerden al vrij spoedig genoodzaakt waren terug te trekken naar de, naar men zegt, aanzienlijk sterkere stellin gen, die zich op ongeveer tien kilometer afstand benoorden en ten Oosten van Steinkjer bevinden. Of de gealliëerden de nieuwe stelling kunnen behouden, zal er voor een groot deel van af hangen, of zij door vliegtui gen, die in dat geval van uit zee zouden moeten komen, gesteund kunnen wor den. Namsos schijnt zoo radikaal verwoest te ztfn, dat het aan land brengen van nieuwe troepen daar vrijwel onmogelijk schjjnt te moeten worden geacht. Onder deze omstandigheden -lijkt een Engelsch bericht, dat de Geallieerden binnen enkele dagen de Duitschers uit Drontheim zouden kunnen verdrijven, wel zeer optimistisch. Alarm! Een colonne van het Britsche expeditieleger in Frankrijk heeft halt gehouden en richt het afweergeschut op den naderenden vijand in de lucht. ONDANKS DE DUITSCHE BOMBAR DEMENTEN. De correspondent van „Tonbladet" te Roeros meldt, dat het Duitsche lucht- bardement den geallieerden niet heeft gehinderd, gebruik te maken van den spoorweg in het Gulbrandsdal, om ver sterkingen naar het Zuiden te zenden. Noorsche militaire kringen verwach ten, dat spoedig een groote slag zal worden geleverd, om het bezit van het dal. Het schijnt, dat de geallieerden, on danks de voortdurende Duitsche lucht aanvallen troepenconcentraties voort zetten. De Duitsche vliegers worden bij hun bombardementen van de door Noren en geallieerden bezette spoorwegen gehin derd door de moeilijke ligging der sta tions, bruggen en rails tusschen voor uitspringende rotspunten, welke duik vluchten naar het doel onmogelijk ma ken. BRITSCH COMMUNIQUE. Het Britsche departement van Oor log heeft gisteravond over den strijd bij Steinkjer het volgende communiqué uit gegeven „In het gebied van Drontheim is de tegenaanval, waarvan het communiqué van Dinsdag gewag maakte, onderno men door een aanzienlijk aantal Duit sche troepen, die binnen de fjord van Drontheim door schepen aan land wa ren gezet. Na feilen strijd slaagden onze troepen erin, den toestand te herstel len. Er is niets te melden over operaties elders." Het Noorsche garnizoen van het fort Hegra ten oosten van Drontheim houdt stand en heeft gisteren nieuwe voorra den ontvangen, waardoor men gelooft, dat het ook verder met succes de ver dediging zal kunnen voortzetten. Het schijnt, dat de Duitschers te Drontheim rekenen op hulp van hun troepen, die uit Oslo door het Gul brandsdal en het Osterdal naar het noorden pogen op te rukken om door te breken naar Drontheim, terwijl het gar nizoen van Drontheim zal pogen af te rekenen met de Britsche landingstroe pen ten noorden der stad. Men kan dus twee groote slagen tegemoet zien voor de komende dagen. Volgens den correspondent van „Af- tonbladet" te Röros (ten zuidoosten van Drontheim) stroomen ook voortdu rend geallieerde versterkingen naar Lil lehammer in het Gulbrandsdal. RIJK8CQMMIS8ARIS VOOR DE IN NOORWEGEN BEZETTE GEBIEDEN. Hitier heeft opperpresident Terboven tot rijkscommissaris voor de in Noorwe gen bezette gebieden benoemd. Rijkscommissaris Terboven staat in deze functie direct onder Hitier. TWEE NOREN ONTSNAPTEN IN DUITSCH VLIEGTUIG. Twee Noorsche vliegers zijn in Enge land aangekomen in een Duitsch water vliegtuig, dat zij weggenomen hadden. De geschiedenis van hun vlucht heeft zich, volgens Reuter, als volgt afge speeld. In eeni Noorsch café kwamen een paar Duitsche vliegers, die, terwijl zij bier dronken, een luid gesprek voerden. De beide Noorsche vliegers, die toevallig in hetzelfde café ook een biertje dron ken, luisterden aandachtig en kwamen er aldus achter, waar precies het Duitsche watervliegtuig gemeerd lag. Rustig wandelden zj naar buiten en begaven zich naar de fjord, waar zj een boot bemachtigden, waarin zij naar het watervliegtuig, dat dicht bj den oever lag, roeiden. Zij verwijderden de haken kruizen van den romp, schilderden daar voor in de plaats de Noorsche kleuren Vervolgens brachten zij de motoren op gang en maakten een vlotte vlucht naar een Britsche haven. Reuter meldt uit Londen: De duikboot „Trident" heeft bij de Noorsche kust een Duitsch tankschip van 9000 ton getor pedeerd. Zij was ternauwernood in de Noorsche wateren aangekomen, toen het Duitsche schip werd waargenomen. De eerste torpedo trof het Duitsche vaar tuig, dat snel zonk; de kapitein sprong in zee en werd door de Trident opgepikt. VIJFTIENDE AANVAL OP STAVANGER. Verdere bijzonderheden over de uit gebreide raids van gisteren, uitgevoerd door de Royal Air Force tegen vijande lijke vliegbases wijzen uit, dat het vlieg veld van Westerland op het eiland Sylt gedurende 1 u. en 40 min. aan een bijna ononderbroken bombardement is onder worpen. Te Stav anger, waarop de Royal Air Force: zijn 15den aanval deed, werden 20 vijandelijke vliegtuigen zwaar gebombar deerd en men gelooft, dat een aantal van deze toestéllen, ofwel vernield, ofwel zwaar beschadigd werden. Zware explo sieve bommen richtten nieuwe verwoes tingen aan op het reeds met bomkraters doorploegde vliegveld. De aanvallende toestellen hebben zich te Kristiansand ook geconcentreerd op de startbanen en de gebouwen van het vliegveld. Zij ontweken het spervuur, dat door de luchtafweer op den grond werd onderhouden en boekten talrijke treffers De zware bommen die neergeworpen werden op Fornebu, het vliegveld van Oslo, vergrootten de reeds bij vroegere nachtelijke aanvallen aangerichte schade De vierde achtereenvolgende aanval der Royal Air Force op Aalborg, de voornaamste luchtbasis van Duitsehland in Denemarken, werd bj maanlicht ten uitvoer gelegd, Ondanks de krachtige afweer op den grond en de voortdurende aandacht van een ring van blauwwitte zoeklichten, maakten de bomaanvallen talrijke tref fers. Van het groote aantal Britsche toe stellen, die bij deze operaties betrokken was, zijn slechts twee niet terug gekeerd. Ten aanzien van den oorlog in dé lucht wordt in Londen opgemerkt, dat de kwa liteit der Britsche en Fransche gevechts toestellen veel heeft bijgedragen tot de geallieerde successen, vooral de Britsche Hurricanejager, het type, dat tijdens het vorige week-einde tien vijandelijke vlieg tuigen neerhaalde, terwijl slechts twee Hurricanes een noodlanding moesten maken. Tegenover deze toestellen staan drie Duitsche: types, de Messerschmidts 109 en 110 en de Heinkel 112. De kwaliteit der Duitsche gevechts machines wordt niet onderschat. Zij zijn snel en goed gebouwd. Het is zonder twijfel bewezen, dat zij minder gemak kelijk te besturen zijn dan de Britsche typen maar de eenige verklaring voor hun tot dusver matige prestaties ligt in het gebrek aan oefening bij de vliegers. Uit de verslagen der Britsche piloten schijnt te kunnen worden opgemaakt, dat de Duitschers vaak gebrek aan „spirit" heb ben. Hun acrobatische toeren zijn meer nieuw en verrassend dan goed en hun vuur is vaak wild. DUITSCHE LEZING. Omtrent den luchtaanval door Engel- sche vliegtuigen op het eiland Sylt meldt ZIJ HET OP IETS BEPERKTEN VOET De Regeeringspersdienst deelt mede, dat van Zaterdag 27 April af (vertrek Vrijdagavond daaraan voorafgaande) weer zal worden overgegaan tot het ver- leenen van periodieke verloven, zij het op iets beperkter voet dan tot dusver het geval is geweest. Kolonel J. van Selm, aan wien op zijn verzoek eervol ontslag verleend is als in specteur der Koninklijke Marrechaussee. Mijnharat's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. (Adv.) het D. N. B. uit Berlijn, dat daar, „naar van Duitsche zijde vastgesteld wordt, ongeveer tien bommen omlaag gewor pen zijn, die in het geheel geen militaire schade aanrichtten". In verband met berichten, dat de Duit schers wederom groote troepenhoeveel- den concentreeren langs de Oostzeekust tot Memel toe, houden vooraanstaande deskundigen te Londen zelfs rekening met de mogelijkheid, dat Duitsehland de Finsche Aaland-eilanden zou kunnen in bezit nemen, teneinde deze te gebruiken als basis voor de operatie stegen Stock holm. Het meerendeel hunner houdt er re kening mee, dat Duitsehland alleen Zwe den zal binnen marcheeren, wanneer de troepen in Noorwegen onder sterken druk zouden komen te staan. In dat geval neemt men aan, dat Duitsehland langs de geheele Oostkust zal trachten, de Zweedsche ijzermijnen in het Noorden te bereiken^ voordat de Engelschen daar zouden kunnen komen. DUITSCHE TROEPENCONCENTRATIES IN MEMEL. In bevoegde militaire kringen te Pa rijs werd bevestigd, dat talrijke Duitsche troepen in de Duitsche Oostzeehavens op een transportvloot zijn ingescheept. Deze transportschepen zouden door talrijke ijsbrekers vergezeld worden. De concentratie van deze schepen tegenover Zuid-Zweden kan als een dreigend tee- ken beschouwd worden, tenzij het hier troepen betreft, die bestemd zijn ter ver sterking van het Duitsche expedietie- korps in het gebied van Oslo. Bevoegde kringen te Kaunas bevesti gen, dat troepen en orlogsmateriaal uit Oost-Pruisen zijn aangekomen in Memel, waar kortgeleden kazernes zijn gebouwd. Men verklaart echter, dat deze militaire bewegingen geenszins gericht zijn op Li- tauen en dat tegenmaatregelen bijgevolg overbodig zijn. De landbouwraad te Kopenhagen deelt mede, dat de toevoer naar Denemarken van o.m. graan en voeder in de komende tijden hoogst onzeker is en dat een be langrijke beperking op verscheiden ge bieden der landbouwproductie daarom een dringende noodzakelijkheid wordt. Verder wordt medegedeeld, dat boter, bacon en eieren, welke anders elders Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Weer periodieke verloven op beperkten voet. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de wijziging der Bioscoopwet. Toezicht op telefoon- en telegramver keer. Spelling-overleg tusschen Nederland en België. Buitenland. De situatie in Noorwegen, Heeft een Duitsch bataljon zich overge geven Spoedig belangrijke slagen verwacht. De actie der Britsche luchtmacht. Duitsche troepen-concentratie te Memel. De vreemdelingen in België. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. hadden zullen worden verkocht, thans naar Duitsehland zullen worden verzon den. WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. De persdienst van het Belgische mini sterie van defensie deelt mede: „Ook op 24 April hebben vreemde vliegtuigen verscheidene malen boven ons gebied gevlogen. Verscheidene vlieg tuigen werd herkend als van Duitsche nationaliteit. Het luchtafweergeschut kwam in actie De regeering zal de noodige protesten indienen". Woensdagmorgen, toen het luchtaf weergeschut wederom in werking moest komen, viel een niet ontplofte granaat neer op* een huis bij Luik. Het projectiel drong door het dak en vervolgens door alle verdiepingen heen tot in den kelder door. Er werd schade aangericht maar niemand werd verwond. Een mitrailleurkogel van een vreemd vliegtuig is door het dak van een fabriek bij Namen geslagen, waardoor een begin van brand ontstond. Het vuur kon ech ter snel gebluscht worden. BRAND IN DE SIEGFRIEDLINIE. Een brand heeft een groote loods, die deel uitmaakt van den dienst der forti ficaties der Siegfriedlinie te Lopheim aan de Duitsch-Belgische grens, ver woest. Talrijke machines, werktuigen, twee vrachtwagens, benzine en olie, werden een prooi der vlammen. De schade be draagt 300.000 francs. Daar dit de tweede groote brand is in enkele weken tijds, denken de autoritei ten, naar Havas nog meldt, aan een daad van sabotage. Havas meldt uit Rome: De „Osserva tore Romano" schrijft o.a. het volgende over de positie van Nederland in het Europeesch conflict: Door den staat van beleg in het ge heele land af te kondigen, heeft Neder land een buitengewonen maatregel ge nomen, welken het zelfs niet noodig heeft geacht in de meest kritieke situa tie van den vorigen oorlog. Dat bewijst, dat de neutrale landen, na de bezetting van Denemarken en Noorwegen, d.w.z. van twee landen, welker politieke hou ding volkomen in overeenstemming was met de rechten en plichten der neutrali teit, hun onafhankelijkheid rechtstreeks bedreigd achten. Maar de moeilijkheden en zorgen van Nederland blijven niet tot het moeder land beperkt. Er bestaat ook het vraag stuk van Nederlandsch-Indië, waarvan de veiligheid en onafhankelijkheid nauw verbonden zijn met de veiligheid en onafhankelijkheid van Nederland. Het blad wijst er tenslotte op, dat de Vereenigde Staten, Japan en Engeland bij deze kwestie betrokken zijn en het respectieve standpunt bestudeeren van de regeeringen in Tokio, Washington en Londen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1