GELD ima Dagblad voor de Provincie Zeeland HEVIGE VELDSLAG IN MIDDEN - NOORWEGEN. Belangrijkste Nieuws H.V. Financicrings-Mij. „ZEELANDIA'GOES uitschland tuinbouw- V/OENSDAG 24 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 172 Zeeslagen aan den gang? Wederzijdsche luchtactie. Duitsche actie in Oostzeehavens Geallieerde oorlogsraad bijeen. Luchtge vechten aan het Westelijk front. De Engel- sche miljoenennota. Verwoade valdslag in Noorwegen aan den gang. Twee zeeslagen in het Skagerrak? Engelands luchtactie in Noorwegen. Duitsche aanvallen op Britsche zeestrijdkrachten. Duitsche versterkingen naar Narvik Militaire activiteit in de Duitsche Oostzeehavens. In Indlö nog geen reden tot afkondiging van staat van oorlog of beleg. Oorlogsraad der geallieerden te Parijs bijeen geweest. beschikbaar a 5 pCt. voor den aankoop van een AUTOMOBIEL Luchtgevechten boven Maginotiinie. Engelsche miljoenen nota. studieduur, iene studie- dat min- lOgstens ge bade jaren 'orden. By n deze gren- studierich- 'den vastge- 525 per jaar jzondere ge- nag worden dat aanne- mtwerp tot ital studen- of vanver- t.otaal ver immers geen •gestelde re nen hebben, tudierichtin- zullen heb- aren aan de van het ge len colorado- beteekende, es gebleven. Dor 1940 de in verband iren vastge- ikt en daar- >r onzen ex- le geldt dit en spinazie, na 30 April l uit een ge- van de iyn •ijk naar het ans over het de zeer vele bouw in den eeft, is deze :n de laatste •erk van den mst oorzaak 1940. en 414,4 M. erwysf. voor ïftl., medita- 15 Gelukw.). 11,15 Ens. Gram. 12,30 1,00 Celesta- ,15 Zang met set. 3,30 Pia tt gram. 4,45 i. 5,45—5,55 louwcauserie. !rr. 7,00 Ber. mble Hilver- 4.NP, intern. Utr. Sted. ,45 Causerie sr. ANP, act. 11,50—12,00 M. VARA- 0. 6,30—7,00 10 Keukenpr., de vrouwen. iu-bedr. 12,00 12,45 Ber. orkest. 2,00 00 NW-uitz. de kinderen. >,05 De Ram- is Materie?" Felicit. 7,10 1. 8,00 Herh. VARA-Varia. el. S.30 Gram. tosiau-orkest. )0 Ber. ANP. [BERICHT. avond: warm weer, onweer, ge- natige O. tot ikeiyk warm, ttg met kans g van tempe- wind. ag 3 u.: 3 uur: 765. tsers; I Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „i.uctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" ^"T-rsflux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 4445! Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg*. Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 XBönnementsprljs f2.40 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelitigen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BI] contract belangrijke korting Een communiqué van het Britsche mi nisterie van oorlog meldt: De krijgsverrichtingen in Noorwegen worden voortgezet in samenwerking met de Noorsche strijdkrachten, In het zuiden bieden onze troepen, samen met de Noren, tegenstand aan den druk van den vijand. Ten noorden van Drontheim zyn onze troepen aan gevallen en ontwikkelde zich een hevig gevecht. Uit Stockholm meldt Reuter: Volgens een Zweedsch bericht woedde gisteren een hevige veldslag in 't hart van Noor wegen om het bezit van de „poort" naar Oslo, waar het Gudbrandsdal uitkomt in de zuidelijke vlakte bij Lillehammer. Een Zweedsch perstelegram uit Roros meldt, dat Engelsche en Noorsche troe pen aanvallen in de richting van Hamar, 50 km ten zuiden van Lillehammer en ondanks den krachtigen Duitschen te genstand Moelv hebben bereikt. De Noorsche troepen worden thans door de geallieerden met moderne wa pens uitgerust. Verder naar het oosten> zoo verluidt bij geruchte, trekken de Duitsche troe pen, die noordwaarts van Elverum naar Rena zijn opgerukt, thans onder den Britsch-Noorschen druk terug. Gisteren waren de Britsche troepen in Noorwegen in minstens vier sectoren van het Noorsche front in actie. In het Noorden is een hevige strijd ontbrand bij Steinkjer, ten noorden van Drontheim, waar de Noren in de laatste weken een versterkte linie hebben aan gelegd. Op sommige punten staan de Britten en Duitschers minder dan 200 m van el kander. Alles wat men verneemt over de ge talsterkte der Britsche en Fransche troe pen is, dat de Britten, Franschen en No ren in aantal ongeveer even sterk zijn als de Duitschers. Hoewel de Britten goed zijn uitgerust, meenen zij, dat tanks en gemechaniseer de eenheden in dit gebied niet noodig zijn. De Duitschers zijn voor het oogen- blik nog meester in de lucht, daar de ge allieerden blijkbaar een tekort hebben aan luchtdoelgeschut en gevechtsvlieg tuigen. Er wordt evenwel beweerd, dat ondanks de voortdurende luchtaanvallen der Duitschers geen schade is aangericht aan de Britsche defensielinies, hoewel het hoofdkwartier tweemaal moest wor den verplaatst. De snelheid, waarmee de Duitsche luchtmacht de plaats van het Britsche hoofdkwartier had ontdekt, geeft aanleiding tot de verdenking, dat er een goed ontwikkeld verspiedersstel sel bestaat. Het opperbevel van het Noorsche le ger heeft gisteren het volgende commu niqué uitgegeven: Vandaag hebben de Duitsche aanvallen aan beide zijden van het meer Mjösa voortgeduurd, gesteund door artillerie, tanks en vliegtuigen. De Duitschers hebben ook de Noor sche troepen in Oesterdal aangevallen. De Noren hebben vorderingen gemaakt bij Valdres en 100 gevangenen gemaakt. De Duitsche luchtmacht heeft op ver scheidene plaatsen de verbindingslijnen gebombardeerd. DEEL VAN NOORSCHE DIVISIE ZICH OVERGEGEVEN? Het D. N. B. meldt uit Berlijn: In het bergland, ten zuidoosten van Stavanger, hebben de deelen van een Noorsche di visie na een hevigen stryd met de Duit sche troepen de wapens neergelegd. Het aantal gevangenen en de gemaakte buit zijn nog niet te overzien. Gisteren is buiten de Zweedsche kust hevig kanonvuur gehoord. Er werden 10 oorlogsschepen gezien, die buiten Urs- holm snel voorbij voeren, terwijl zy vuur den. Ongeveer terzelfder tijd zal men een groot aantal vliegtuigen. Het zag er naar uit, alsof gevechtsvliegtuigen in gevecht gewikkeld waren. Een telegram uit Stroemstad meldt, dat een vloot Duit sche transportschepen werd aangevallen. „Allehanda" verneemt uit Stroemstad de by zonderheden van twee groote zee slagen, die gister in het Skagerrak heb ben plaats gehad en waaraan zoowel de vlooteenheden als vliegtuigen hebben deelgenomen. Klaarbiykelijk is de Duit sche transportvloot weer aangevallen en volgens de gehoorde ontploffingen moet dit een van de hevigste zeeslagen zyn ge weest, die ooit voor de Zweedsche kust gestreden is. De eerste slag eindigde om ongeveer kwart voor tien 's ochtends ten Zuiden van het Zweedsche eiland Urs- holmen. 20 minuten later begon bij Ursholmen een tweede slag, er konden meer dan 10 torpedojagers, zoowel Britsche als Duit sche worden waargenomen, die zich vlug naar het slagveld begaven. Tegelijkertijd zag men vliegtuigen gewikkeld in ge vecht met torpedojagers. De Britsche luchtstrijdkrachten heb ben gisteravond, naar Reuter verneemt, hun eersten luchtaanval ondernomen op de Duitsche luchtbases nabij Oslo. De bommenwerpers vielen Fornebo en Kjel- ler, de twee vliegvelden aan den rand van Oslo, aan en terzelfder tijd het Deen- sche vliegveld te Aalborg, dat voor de derde maal des nachts met succes werd gebombardeerd. Zware explosieve bommen en brand bommen werden op Fornebo en Kjeller neergeworpen. Gezien werd, dat er een groote brand woedde tegenover een han gar op Fornebo. De eerste bom kwam neer dicht bij het "centrum van de stad, juist om den hoek bij het Continentalhotel. Zy richtte aan zienlijke schade aan. Alle andere bommen kwamen echter neer in de Noordelijke voorsteden rond om de luchthaven. Tijdens het bombardement klonk geen alarmsirene, maar de stad werd onmid- dellyk verduisterd en een hevig luchtaf- weervuur werd geopend door den ring van het Duitsche geschut, die om de stad heen ligt, terwyl zoeklichten den hemel afzochten om de bommenwerpers te ontdekken. Nochtans duurde het bom bardement 2 y2 uur onafgebroken voort. Het schijnt, dat geen enkel Duitsch vliegtuig is opgestegen om aan de ver dediging tegen het bombardement deel te nemen. De toestellen, die Aalborg aanvielen, ontmoetten een hevig luchtafweervuur, dat versterkt was sedert de vorige nach telijke aanvallen maar ondanks het he vige verzet werden alle aanvallen door gedreven en werd waargenomen, dat een groot aantal zware bommen ontplofte op de oppervlakte van het vliegveld en op de startbanen. Een vliegtuig keerde niet terug. Een tweede vliegtuig werd getrof fen door een kleine granaat, waardoor een motor werd getroffen. Het slaagde er echter in veilig naar zijn basis terug te keeren. Ook gisteren hebben, naar het D.N.B. meldt, Duitsche gevechts-vliegtuigen weer aanvallen gedaan op Britsche zee strijdkrachten aan de westkust van Noorwegen. Volgens tot nu toe ontvangen be richten is in de fjord van Namsos een torpedojager hevig door een bom ge troffen. Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben uitgebreide verkenningsvluchten gemaakt tot Scapa Flow. Bij de aanvallen der Duitsche lueht- strydkrachten voor Aalesund zijn, naar Berlijn meldt, gisteren nog twee Engel sche koopvaardijschepen van 4 a 6000 ton door voltreffers in den grond ge boord. In aanvulling op het bericht van het opperbevel der Duitsche weermacht wordt nog gemeld, dat de in den grond geboorde Engelsche tofpedobootjager, die eergisteren door twee inslaande bommen werd vernietigd, op het oogenblik van den aanval aan een uit gang lag van een fjord aan de midden- Noorsche kust. Het achterdeel van den destroyer werd letterlijk afgerukt. Na een geweldige ontploffing zonk het schip. Van de bemanning heeft waarschynüjk een deel den dood in de golven gevonden. Een tweede torpedo- bootjager kreeg een bomtreffer op het voorschip, waardoor een langdurige rookontwikkeling ontstond. Tengevolge hiervan is de gevechtsactiviteit van den torpedobootjager in ieder geval sterk belemmerd. Het in den grond boren van een transportschip geschiedde aan den westelijken uitgang van een fjord. Te vergeefs trachtte het transportschip de aanvallende Duitsche vliegtuigen met luchtdoelgeschut af te weren. De bom men troffen hun doel, het transport schip helde naar bakboord over en zonk spoedig. Een tweede transportschip van ongeveer 5000 ton werd door brand vernield. Van Britsche zyde wordt de juistheid dezer berichten ontkend. In het hoogerhuis heeft de minister zonder portefeuille, lord Hankey, in ant woord op een hem gestelde vraag, ver klaard „sedert den Duitschen aanval op Noorwegen en Denemarken hebben de Britsche vlootverliezen in de Noorsche wateren bedragen: drie torpedobootja- gers, een duikboot, een admiraliteitstrei- ler, die tot zinken werd gebracht en een vierden torpedobootjager, de „Hardy", die, na beschadigd te zijn, op de kust werd gezet. Een kruiser en twee torpedobootja- gers zijn beschadigd, maar veilig naar hun bases teruggekeerd. De „Renown" en de „Rodney" hebben beide treffers opgeloopen. In geen van beide gevallen werd ernstige schade veroorzaakt, noch werd de gevechtsdoeltreffendheid der schepen op eenigerlei wijze benadeeld. Bovendien hebben nog vier destroyers eenige schade van niet ernstigen aard bekomen. Drie kruisers hebben schade van geen belang opgeloopen door bomsplinters." Over de Duitsche beweringen ten aanzien van de Britsche vlootverliezen merkte Hankey op: „Hun beweringen, die in evenredigheid met hun verliezen stijgen, worden opgesteld volgens onbe kende wiskunderegels. Ik behoef hieraan slechts toe te voegen, dat hun laatste bewering even onwaar is als de vaak herhaalde aankondiging, dat Duitsche vliegers het Engelsche schip „Ark Royal" tot zinken hebben gebracht. De Britsche regeering is zich bewust van de recente vlucht, die de fantasie van het vijandelijk propagandadepartement heeft genomen." Uit Gaeddele, aan de Noorsch-Zweed- sche grens, wordt gemeld, dat ondanks een krachtig protest, dat Zweden Maan dag tot de Duitsche regeering gericht heeft, gistermorgen vroeg weer een Duitsch vliegtuig over de plaats gepas seerd is, op weg naar het Noorden. Het maakte den indruk, dat het een vliegtuig voor troepenvervoer was en aangenomen werd, dat het naar Narvik ging om voor raden en munitie voor de daar aanwe zige Duitsche troepen te brengen. Aan het aantal Duitsche vliegtuigen, dat in de laatste dagen in dit district ge constateerd is, is duidelijk te zien, welk een wanhopige pogingen gedaan worden om de Duitsche troepen in Narvik met manschappen of voorraden te helpen. De correspondent te Kaunas van Af- tonbladet schrijft, dat aan de Duitsche Oostzeekust uitgebreide militaire voor bereidingen in vollen gang zijn. Troepen, wapenen en munitie worden in groote hoeveelheden aangevoerd naar de havens van het Memelgebied en van Oost-Pruisen uit de andere deelen van Duitschland. Burgers worden thans van deze havens geweerd, welke onder sterke bewaking staan. Terwijl het doel van deze voorbereidingen niet bekend is, bly- ven Duitschland's buren aan de Oostzee kalm. ZWEDEN AAN DE BEURT? In militaire kringen te Parijs koestert men ongerustheid omtrent het lot van Zweden en men gelooft, dat men wel eens spoedig getuige zou kunnen zyn van nieuwe ontwikkelingen, hetzy in den vorm van een Duitschen aanval of van een Duitsche troepenontscheping, aan gezien gemeld wordt, dat Duitschland alle voorbereidingen voor zulk een stap neemt. VERSCHERPTE WAAKZAAMHEID TEN AANZIEN VAN ACTIES VAN DE N. S. B. Uit Batavia wordt gemeld: De Regeering heeft geantwoord op de schriftelijke vragen van de heeren Verboom (Vad. Club) inzake de actie van de N. S. B. en de N. J. S., van Roep (P. E. B.) inzake vreemdelingen in over heidsdienst, en van Mr C. C. van Hels- dingen (C. S. P.) inzake het toezicht op de hier gevestigde onderdanen van bel- ligerente mogendheden. De Regeering verklaart in haar ant woord o.a., dat de acties van de N. S. B. en de N. J. S. steeds onder de waakzaam heid van de politie zyn gesteld, welke onder de huidige omstandigheden nog aanmerkelijk is verscherpt. De omstandigheid, dat talrijke vreem delingen en gewezen vreemdelingen in dienst van de overheid zyn (overigens een toestand, die sinds jaar en dag be staat en van algemeene bekendheid is geweest) heeft de byzondere aandacht der regeering. De Regeering acht het, naar vanzelf spreekt, haar plicht om in deze tyden van verscherpte waakzaamheid ook op de gedragingen van hier te lande ver- blyvende vreemdelingen nauwlettend te doen toezien. Voor afkondiging van den staat van oorlog of den staat van beleg ziet de Regeering op dit oogenblik geen geen reden. DUITSCHE AANVAL OP DE ZWEEDSCHE PERS. De Duitsche radio-omroep heeft gis teren het volgende verklaard: Het Svenska Dagblad heeft de onbe schaamdheid gehad, een gruwelverhaal te publiceeren, volgens hetwelk Duitsche vliegtuigen in het open veld naby Dron theim met hun machinegeweren Noor sche vrouwen en kinderen zouden heb ben beschoten. De Zweedsche pers heeft den laatsten tijd eenigszins onbeschaam de aanvallen op Duitschland gedaan. Tot nu toe heeft Duitschland zulke aanval len slechts voor kennisgeving aangeno men, doch thans begint de Zweedsche pers een gewoonte te maken van het voe ren van de zuiverste gruwelpropaganda. Duitschland is niet bereid werkeloos toe te zien, dat de eer der Duitsche sol daten ongestraft bevlekt wordt. Wij verwachten, dat de Zweedsche autoritei ten eens en voor altijd een einde aan zul ke dingen maken. In scherpe bewoordingen richten zich eenige Duitsche bladen tegen de anti- Duitsche gruwelpropaganda, welke vol gens hen door Zweedsche bladen bedre ven werd. Te Londen en te Parijs wordt officieel bekend gemaakt, dat de Opperste Oor logsraad op 22 en 23 April te Parijs heeft vergaderd en nieuwe besluiten heeft genomen welke bestemd zijn om doeltreffende samenwerking tusschen de geallieerden te waarborgen. De Poolsche minister-president gaf den Raad de verzekering, dat de regee ring, het leger en het volk van Polen vastberaden met al hun hulpbronnen den strijd zullen voortzetten, en dat deze hulpbronnen op het oogenblik volledig gereorganiseerd worden en in volle ont wikkeling zijn. De Opperste Oorlogsraad gaf zijn groote waardeering te kennen voor den geest waarin Polen den strijd voortzet. Reynaud, Chamberlain en Si- korski verzochten den Noorschen gezant aan zijn regeering hun bewondering over te brengen voor den heldhaftigen tegen stand, die door het Noorsche volk onder de hooge leiding van Koning Haakon VU aan den aanvaller wordt geboden. De vertegenwoordiger van Noorwegen gaf uitdrukking aan den dank,, van zijn regeering voor de snelheid en doeltref fendheid van" den bystand, die door de Geallieerde regeeringen aan zyn land is gebracht. WAAKZAAMHEID IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE In gezaghebbende kringen te Londen is men volgens Reuter van- meening, dat de jongste besprekingen van den oppersten oorlogsraad van groote be- teekehis zullen zyn op het verdere ver loop en de ontwikkeling van den oor- Binnenland. Invallen bij de N. S. B.'ers. Ook in Indië waakzaamheid ten aanzien van de N. S. B. De Zeeuwsche Dambond bestaat 15 jaar. Buitenland. Hevige veldslag in Midden-Noorwegen. Zeeslagen aan den gang? Hevige luchtbombardementen. De Duitschers melden enkele successen. Geallieerde oorlogsraad byeen. Luchtactie aan het Westelyk front. Nieuwe belastingen in Engeland. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Stationsweg 33, Tel. 2410 toi 17 uur. Tel. 2017 na 17 uur. log. Frankryk en Engeland betrachten de uiterste waakzaamheid met betrek king tot hun belangen in de Middelland- sche zee, en zyn gereed om hier aan 'n vyandelyke actie 't hoofd te bieden en onder geen enkele omstandigheid door een verrassing overrompeld te zullen worden. Het hoofdkwartier der Britsche lucht- strydkrachten in Frankrijk deelt mede: Gisteren hebben Britsche en Duitsche patrouilles gevechtsvliegtuigen in de buurt van Verdun stryd geleverd. De actie bleef onbeslist. Men gelooft, dat een Messerschmitt 110 omlaag gescho ten is. Een onzer vliegtuigen is door toedoen van den vyand in brand ge raakt. De bestuurder wist zich met zijn valscherm te redden. Verrast door een tamelijk groote for matie Duitsche Messerschmitt 110 vliegtuigen zijn Britsche Hurricane-toe- stellen voor het eerst in een algemeene actie boven de Maginot-linie in strijd gekomen met deze tweemotorige van geschut voorziene vijandelijke gevechts vliegtuigen. Het schijnt, dat het treffen slechts van korten duur is geweest. Uit Luxemburg meldt Belga: Gister morgen is aan de grens van Lotharin gen een luchtgevecht waargenomen. Een vliegtuig, waarvan de nationaliteit niet kon worden bepaald, is nee/gestort. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. De geheelen ochtend is gisteren het luchtdoelgeschut te Brussel en omstre ken in actie geweest tegen vliegtuigen van onbekende nationaliteit. Vreemde vliegtuigen zijn op groote hoogte herhaalde malen boven Belgisch grondgebied verschenen. Verscheidene toestellen werden ge- identificeerd als van Duitsche en andere van Fransche nationaliteit. Twee Fransche toestellen, die een Duit sche machine achtervolgden, drongen het land binnen tot Bergen. Een ander toestel, dat eveneens een Duitsche machine achtervolgde, werd waargenomen in de omgeving vanNeuf- chateau. De Belgische regeering zal de noodige protesten indienen. Naar Belga uit Sint Truiden meldt, zijn in de omgeving van dit stadje zes granaten van het luchtdoelgeschut in een straat terechtgekomen. Vlak daar bij kwamen verscheidene kogels van machinegeweren neer als gevolg van een luchtgevecht. NIEUWE BELASTINGEN. De Lagerhuisleden waren gisteren in uitzonderlijk grooten getale opgekomen om de begrootingsrede van Sir John Simon aan te hooren. Simon begon met er op te wijzen, dat in het afgeloopen jaar bezuinigingen tot een bedrag van 116 millioen Pond Sterling beneden de geraamde uitgaven van de noodbegrooting ten bedrage van 1933 millioen Pond waren bereikt. Met genoegen vermeldde Simon dat de inkomsten in het afgeloopen jaar aanzienlyk zyn toegenomen. Zy bedroe gen 54 millioen meer dan de raming van 955 millioen. Hy recapituleerde den toestand van het afgeloopen jaar aldus:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1