DE ZEEUW Imerlieden Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS id. laard TWEEDE BLAD De bedoeling der Noorsche agressie. OVERBUREN 52^ Uit de Provincie De Eerste Kamer over het Slagkruiserplan. Uitbreiding en verbouwing Casthuis te Goes. Iveren STIER venter FEUILLETON n fc, Kats, Tele- i»MATEN- EN EEN [PLANTEN. rs-H. Arends- en een van MOL, Drie- volbl., 8% Dzn, Land- feres: Heinkens- I. BAYENS, ivoudig Chr. JSTER, even no. 349, I Lange Burg praagt 1 Juni JE It. kunn. wer- len 's avonds Iskerke (W.) TEN I 5 zonder preen vrijbi. Onderlinge", lotterdam-W. DINSDAG 23 APRIL 1940. Nr 171. (Van onzen militairen medewerker.) Al vele malen heeft het vliegveld van Stavanger te lijden gehad van Brit- sehe luchtaanvallen en zelfs heeft de Engelsche vloot een paar uur lang dat veld gebombardeerd met haar artillerie. Doordat de vloot slechts over vlakbaan- geschut beschikt, was de schade niet belangrijk. Welk gevaar zien de Engelschen in het vliegveld van Stavanger, dat zij zich zoo inspannen om het onbruikbaar te maken Hier raken we het kernprobleem der geheele Noorsche agressie. Oorlogs tegenstanders zjjn als schakers, die bei den zeer goed zien, welke aanvallen de tegenpartij op hun stelling kan doen en overwegen door welken tegenzet zij dezen aanval kunnen voorkomen. In dit geval hebben zoowel Engeland als Duitschland, de kaart van Noord- Europa bekijkende, zeer goed gezien, dat de Westkust van Noorwegen, de fjorden- kust StavangerBergen, veel dichter bij Scapa Flow ligt dan de Duitsche Bocht (de Duitsche Noordzeekust), dat de eerstgenoemde afstand zelfs maar half zoo lang is als de tweede. Wat dit beteekent voor de Duitsche bommenwerpers is duidelijk, want elke mijl vliegafstand staat gelijk met eenige liters benzine. Neemt het vliegtuig voor een langen afstand veel benzine mede, dan laat het beperkte draagvermogen slechts een klein gewicht aan mede te voeren bommen toe; hoe kleiner gewicht benzine, hoe grooter lading bommen, dus zooveel meer vernielingsvermogen heeft het vliegtuig. Door gebruik te maken van vliegvelden bij de Noorsche westkust stijgt dus het strijdvermogen der Duitsche luchtmacht ten opzichte van de Britsche vlootbasis Scapa Flow. Dit zelfde betoog geldt eenigermate eveneens voor de Duitsche duikboot- vloot, welke in de f jordenkust zeer goede schuilplaatsen en uitvalspoorten zou vinden. Een enorm voordeel voor Duitschland is bovendien gelegen in de groote kustlengte, van den Eemsmond tot Drontheim, waarover het thans be schikt, in vergelijking met de korte Duitsche Bocht. De laatste werd stelsel matig bewaakt door Britsche lucht patrouilles en duikbooten; een lange kustlijn zooals thans in Duitsch bezit is (ongeveer 2000 K.M. langer dan te voren) valt niet te bewaken, althans niet met de middelen waarover de ge- alliëerden beschikken. Als nadeel staat daar tegenover, dat deze lange kustlijn verdedigd moet worden tegen de Britten, die zonder tegenspraak de beheerschers zijn van de Noordzee en den Atlantischen oceaan. We leggen nog eens den nadruk op deze beheersching der zee, omdat Duit sche couranten en radioberichten steeds willen doen gelooven, dat hun lucht macht overheerschend is over de Brit sche marine; doch hoewel hun vlieg tuigen hinderlijk, zelfs zeer gevaarlijk kunnen zjjn, wordt nog steeds de be heersching der zee bepaald door de bovenwaterschepen, zoodat de Britten deze heerschappij bezitten. Nu het er op begint te lijken, dat de Duitschers het Skagerrak weten bevrijd te houden van Engelsche duikbooten, is hun aanvoer naar Oslo vrij goed verze kerd en zullen zij hun troepen in Zuid- Noorwegen spoedig van het noodige kunnen voorzien, dus ook van voldoende artillerie en tanks. Is eenmaal hun leger in Noorwegen op voldoende sterkte ge bracht, dan behoeven zij de landingen der geallieerden niet meer te vreezen. Met andere woorden, dan heeft de ver lenging der kustlijn niet zooveel betee- kenis meer voor de verdediging daarvan. De geallieerden kunnen landen, doch meester worden van een voldoende strook landingsgebied, en deze strook uitbreiden, kunnen zij niet. Voor landingen moet men overmach tig zijn, niet alleen wat de vloot betreft, doch ook de landingstroepen zelf. En voorloopig is het Engelsche leger, wat geoefendheid en strijdvaardigheid be treft, nog niet te vergelijken met het Duitsche. De geallieerden zouden een Fransch landingsleger kunnen laten be schermen door de BritBche vloot, doch hun beschikbare troepen zullen het zen den van een groot leger wel niet toela ten. De beide schakers hebben den zet naar de Scandinavische westkust beide overwogen; de Duitschers beweren, dat zoo zjj deze kust niet bezet hadden, de Engelschen het zouden hebben gedaan. Het feit, bestaat echter, dat de Duit schers de kust, voorloopig althans de havens met omgeving, in handen hebben en de geallieerden dus moeten landen, willen ze hen verdringen. Er hebben reeds landingen plaats gehad, waarop we terugkomen. Tot juist begrip merken we op, dat wat thans in Noorwegen gebeurt, nog slechts klein bedrijf is, met geringe troe pensterkten; het gaat thans slechts om het bezit der kust, met het oog op haar beteekenis ten opzichte van Scapa Flow. Wat we thans zien, heeft nog geenszins de beteekenis van een strategische be dreiging van Duitschland, daarvoor zou het geheele Scandinavische schiereiland in handen der geallieerden moeten zijn en zouden zij er een leger van honderd duizenden inplaats van tienduizenden heen moeten brengen, alvorens aan een aanval op Duitschland zelf te kunnen denken. Maar uit dit begin kan alles voort vloeien, de geallieerden streven er steeds door GRACE RICHMOND. 14.) -o— Er was niets in de ontvangst van me vrouw Townsend of Olive, om Peter en Jane te doen vermoeden, dat zij niet wel kom waren. Zij hadden niet anders dan een vormelijke begroeting verwacht en voelden dus niet, dat er iets aan ontbrak. Wat er misschien ook mocht ontbreken aan de ontvangst van mevrouw Towns end en Olive werd ten volle vergoed door het hartelijke optreden van Murray en Forrest. „Fijn, dat jullie konden komen," zei Forrest, terwijl hij hen hartelijk de hand schudde en toen er daarop weer andere gasten naar hen toekwamen, droeg hij hen over aan Murray. „Jullie maken mijn heelen avond goed," zei Murray. „Ik heb een hekel aan partijen en ga er nooit heen, en als er bij ons iets te doen is, probeer ik er altijd tusschen uit te komen. Ik ben blij, dat het mij van avond niet gelukt is. Je kent zeker niet veel van al die menschen, is het wel, Bell?" Bij den zeeslag voor Narvik werden Duitsche transportschepen, welke in de haven waren aangekomen, het slachtoffer van den aanval door Engelsche torpedojagers. „Niemand." „Natuurlijk, jullie wonen hier ook pas. Nu, ik kan niet veel anders doen, dan rustig in een hoekje gaan zitten en toe kijken. Zou u mij dus niet gezelschap willen houden, juffrouw Bell, als u toe vallig niet door anderen in beslag wordt genomen? We hebben heel wat gezellige hoekjes in de kamers en in de halls. Ik ben wel een beetje egoïst, vrees ik," en hij keek Jane glimlachend aan. „Het is erg vriendelijk van u," ant woordde zij, „en dat weet u ook wel." „Ik zal u toch maar even aan een paar van de jongelui voorstellen, al heb ik daardoor kans u te verliezen. Danst u?" „Neen," zei Jane. „Daar ben ik blij om, maar ik zal u, om niet in mijn plicht te kort te schie ten, toch maar even voorstellen. Een stuk of zes jongelui bogen plecht statig voor Jane en zeiden een paar woordenmaar niet een vroeg haar voor een dans. „Als Olive haar niet onder haar hoe de neemt, laten ze haar allen links lig gen," dacht Murray, „maar Olive zou er niet aan denken, om zich met haar te bemoeien, dus zal ik moeten doen, wat ik kan. Spijten doet het mij niet, want er is hier vanavond geen enkel meisje, dat bij haar halen kan." naar het oorlogsterrein uit te breiden naar andere streken. Uit dit laatste valt op te maken, dat hun vertrouwen den oorlog te kunnen winnen met de blokkade alleen, niet zoo rotsvast staat. Er zal meer noodig zijn Duitschland de knie te doen buigen. Voor ons Nederlanders is het, egoïs tisch geredeneerd, een rustig idee, dat beide partijen hun volle krachten inzet ten in Scandinavië; hoe grooter inspan ning aldaar, hoe minder kans voor ons in den strijd gemengd te worden. en geneeskrachtig door de Vicks VapoRub ingrediënten GROOTl poos. WEGENS MEINEED AANGEHOUDEN Zekere C., hotelhouder te Sas van Gent, is in verband met verdacht te zijn van een meineed te hebben afgelegd voor het Kantongerecht te Terneuzen, aange houden en ter beschikking van de Justi tie te Middelburg gesteld. MIDDELBURG. Rekening 1939 van den Armenraad. De ter vaststelling aan den Raad voor gelegde rekening van den Armenraad over 1939 geeft een eindcijfer aan van f 1755.62. De gemeente komt onder ontvangsten voor tot een bedrag van f 1632.77, ge raamd was f 1704.85. Nieuwe boomen geplant. Op het grootste deel van den Noord singel van even voorbij den Noordweg tot het Park van Nieuwenhove is aan de huiszijde een groot aantal jonge boompjes geplant. Daardoor is het mo gelijk de verharding van den weg be- I hoorlijk te verbroeden. I Het werk aan de bruggen. Aan de Seisbinnenbrug is men' het eerst begonnen met de werkzaamheden tot verbreeding van die brug. Zooals bekend worden ook de Noordbrug en de Seisbuitenbrug verbreed. Eenrichtingverkeer. Op den Molenberg zijn thans drie bor den geplaatst, die duidelijk aangeven, dat alle rijverkeer in de richting Lange- vieleKromme Weele verboden is. Alle automobilisten, wielrijders en bestuur ders van andere voertuigen zijn dus ge waarschuwd. I Een gevaarlijke muur wordt afgebroken. In de Schuiffelstraat staat een tuin muur van perceel Vlasmarkt 51 zoo scheef, dat er gegronde vrees bestaat voor omvallen. De gemeente en de eige naar zijn nu overeengekomen om den muur bij wijze van werkverruiming te laten afbreken en dan een nieuwe te la- I ten plaatsen, waardoor de gemeente eenigen grond bij de straat zal kunnen trekken. Gisteren is men met het afbre- I ken begonnen. 1 GOES. I VRIJDAG WORDEN DE SIRENES GEPROBEERD. Aangezien bij vorige gelegenheden ge bleken is, dat de sirene niet in de ge heele stad te hooren was, zijn nog drie handsirenes aangeschaft, die op bepaal de plaatsen in de stad zullen worden ge- stationneerd. Vrijdagavond kwart over acht zullen nu de sirenes worden geprobeerd. Men schrikke dus niet. Men zal het bij den luchtbeschermings dienst op prijs stellen, te mogen verne men of de sirenes nu al dan niet zjjn ge hoord. EEN BEZOEK BIJ DEN LUCHTBE SCHERMINGSDIENST. Gistermiddag brachten wij een bezoek aan het bureau van den luchtbescher mingsdienst, teneinde eens een idee te krijgen van het werk, dat daar is en Zoodra al de gasten er waren, nam hij haar dus mee naar een gezellig hoekje op het portaal vanwaar ze bijna alles konden gadeslaan, en liet zich op den divan neervallen die tusschen de palmen stond. „Hè, hier bekom je!" zei hij. Het eerste wat hij daarop deed, was zijn handschoenen uit te trekken en in zijn zak te steken. Hij trok ze dien avond ook niet meer aan, een vriendelijkheid, die Jane en Peter begrepen en op prijs stelden. „Als ik den gastheer nu maar niet in beslag neem, terwijl zijn plichten hem elders roepen", zei Jane, terwijl zij het levendige gewoel in de zitkamer gade sloeg. „Neen, van in beslag nemen kan alleen sprake zijn van mijn kant, maar ik vind het beter zoo'n schoone gelegenheid om wat beter kennis te maken met mijn buurvrouw niet te laten voorbijgaan. Wat betreft, dat ik gemist zou worden Zijn hoofdschudden zei Jane meer dan zijn woorden, dat haar vermoeden om trent zijn gevoel van eenzaamheid juist was geweest. Ondertusschen was Peter ook in vrien delijke handen gevallen. Shirley mocht een gedeelte van den avond beneden zijn, en daar zjj niemand vond, die haar meer dan een glimlach en een knikje schonk, wendde zjj zich tot Peter. Bjj het onderzoek in de afdeelingen van de Eerste Kamer, hebben vele leden hun voldoening uitgesproken over de beslissing van de regeering in zake de slagkruisers. Zjj gaven uiting aan hun stellige verwachting, dat de regeering het hare zal doen om te bevorderen, dat het wetsontwerp nog in de huidige par lementaire periode het staatsblad zal bereiken. Enkele leden bepleitten naast dezen vlootbouw de aanschaffing van een groot aantal vliegtuigen en uitbreiding van het leger op Java, ter bescherming van militaire steunpunten. Voorts stelde men de vraag, of de luchtbescherming in Indië wel naar wensch is geregeld en bepleitte men uitbreiding van het Indische leger ook hierom, omdat langs dien weg wellicht kan worden bjjgedragen tot de oplossing van het Indië-probleem. Gelet op de noodzakelijkheid, alles te doen om de werkgelegenheid voor Neder- landsche arbeidskrachten te vermeerde ren, zou men gaarne vernemen, hoe het staat met de bestelling bij de Neder- landsche industrie van de geheel meta len bombardementsvliegtuigen, die de Indische weermacht behoeft. De bouw van de serie toestellen, die noodig is, zou, volgens een zeer beschei den schatting, aan directe werkgelegen heid voor twee jaren arbeid aan acht honderd arbeiders kunnen opleveren. Mede met het oog op de te verwachten moeiljjkheden bjj de aanschaffing van grondstoffen, achtte men het raadzaam, tjjdig een beslissing te nemen. Zoo men pas in 1941 tot bestelling van bombar dementsvliegtuigen ter ingebruikne ming in 1942 wenscht over te gaan, en dus de mogeljjkheid bestaat, dat het thans ontwikkelde vliegtuigtype tegen dien tjjd niet geheel meer aan de te stellen eischen zal voldoen, werd van beslissend belang geoordeeld, indien reeds nu de noodzakelijke technische besprekingen over het alsdan gewenschte vliegtuigtype werden aangevangen. wordt gedaan. De heer Hoekstra, het hoofd van dezen dienst, en de heer Van Zweeden, die de administratie voert, deelden ons mede, dat de dienst nu weer, ingevolge op dracht van den Minister van Binnen- landsche Zaken, ongeveer 14 dagen in werking is. Op den Stadhuistoren be vindt zich een uitkijkpost en in 't ge bouw van den dienst een telefoon- en een radiopost. Ieder, die voor dezen dienst aange wezen wordt, moet één etmaal in de drie weken dienst doen. Eerst was dit éénmaal per week, later éénmaal per 14 dagen en nu eens per drie weken. Indien de oorlogstoestand zou intreden, zouden meer posten bezet moeten wor den en zou ook het aantal diensten toenemen. Natuurljjk beteekent deze dienst voor sommigen eenige last. Met ernstige be zwaren wordt, zoo verzekerde men ons, zooveel mogeljjk rekening gehouden, zoodat zooveel als het kan, geschikt wordt. Kleine bezwaren moeten echter op zjj worden gezet. Men krijgt ingeval van aanwijzing, twee dagen van tevoren bericht. Het spreekt vanzelf, dat bjj allen zóó veel burgerzin en offervaardigheid wordt verwacht, dat men dit werk graag wil doen in 't belang van de gemeenschap. Onwil is nog niet voorgekomen. Mocht dit het geval zjjn, dan kan proces verbaal worden opgemaakt. En de straf fen vallen niet mee. Wie wordt aangewezen, moet in dit etmaal acht uur werkeljjk dienst doen. In de overige 16 uur kan men zjjn zaken doen en rusten. Er is zoo'n regeling gemaakt, dat men 's nachts zooveel mo gelijk nog nachtrust kan genieten. Op een gestelde vraag antwoordde de heer Hoekstra, dat men dezen (bur ger) luchtbeschermingsdienst niet moet verwarren met de militaire luchtwacht. De laatste ressorteert onder Defensie, de eerste onder Binnenlandsche Zaken. Ook combinatie van een deel van dezen dienst met de politie is om prac- tische redenen niet wel mogeljjk. Zoolang de regeering den lucht beschermingsdienst noodzakeljjk acht, moet hij ook zoo goed mogeljjk worden uitgeoefend. Toestemming om den dienst stop te zetten, kon nog niet worden verkregen. Toch rjjst de vraag of er op het ge bied der luchtbescherming niet wat meer concentratie mogelijk is. Maar deze vraag heeft men in Den Haag te be antwoorden. Daar zal men ook o.i. heb ben te zorgen, dat het financiëel moge ljjk is den dienst naar behooren te or- ganiseeren en uit te oefenen. En daar aan ontbreekt nog wel wat. Een bedrag van f 1200 voor een geheel jaar is o.i. voor Goes niet voldoende. Men moet nu al te zuinig zjjn. 't Is toch al te mal, dat 't hoofd van den dienst zich naar den kelder, waar de telefoonpost is, moet begeven, als hjj aan de telefoon wordt geroepen. Op verzoek vestigen wjj er ten slotte nog eens de aandacht op, dat, wanneer de sirenes loeien, elke ploeg moet op komen op de plaats, in de instructie vermeld. Dit betreft dus b.v. brandweer, Roode Kruis, enz. Uitkjjk-, radio- en telefoonposten blijven rustig thuis en komen alleen, als ze voor hun dienst worden opgeroepen. EEN ISOLATIE-AFDEELING EN TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. Geleideljjk aan wordt het geheele ge bouwencomplex van het Gasthuis gemo derniseerd en vernieuwd. Eenige jaren geleden kwam het nieuwe Ziekenhuis aan den Oostwal tot stand, maar de oude behuizing van de oude lieden-af- deeling enz. daarachter, bleef, 'n Nieuw zusterhuis verrees op den hoek Oostwal- De Duitsche opmarsch in het Noorden. Artillerie passeert een Noorsch dorp op weg naar een der strategische punten. Hij stond op den drempel van de zit kamer met belangstelling te kijken naar al die vroolijke beweging, maar voelde zich toch wel wat eenzaam, toen er een kleine, warme hand in de zijne gestoken werd en hij Shirley naast zich zag staan. „U kent niet veel menschen, is 't wel vroeg zij. „Ik ken er geen een van", antwoordde Peter. „Neen, dat mag ik eigenlijk niet zeggen, want je broer Fdrrest heeft me aan een heeleboel meisjes voorgesteld; maar ik dans niet, en zij gaven de voor keur aan wat vroolijker gezelschap". „Met mij bemoeit zich ook niemand", zei Shirley, „want Olive wilde er niemand van mijn leeftijd bij vragen, en die groote jongens geven meer om groote meisjes". „Nu, ik niet", verzekerde Peter haar. „Ik geef de voorkeur aan een meisje van een jaar of dertien in een witte jurk met een rose ceintuur en rose schoentjes. Met haar voel ik mij meer thuis dan met al die andere meisjes, waar ik aan voor gesteld ben. De meeste zijn zoo geaffec teerd". „Ik vind Jane er zoo aardig uitzien", zei Shirley. „Ik vind haar nog knapper dan Olive". „Nu, ik vind Jane ook wel heel knap, maar ik geloof niet, dat er veel meisjes j bestaan, die mooier zjjn dan jou zuster." Terwjjl hjj dit zei, liet hjj zjjn oog op Olive rusten, die vroolijk met een van de jongelui stond te praten. „Ja, Olive is erg knap", stemde Shir ley toe. „Wacht u even op mij, ik moet haar wat vragen." Als Peter de gefluis terde woorden had kunnen verstaan, zou hij niet zoo rustig zijn blijven staan kijken. „Olive", zei Shirley, toen zij er einde lijk in geslaagd was haar zusters oplet tendheid te trekken, „als ik eerst Peter Bell een poosje bezighoud, wil jij het dan ook niet een paar minuten doen? Hij danst niet en hij kent niemand." „Het is mooi genoeg, dat hij hier is", antwoordde Olive knorrig. „Ik had hem, noch zijn zuster gevraagd dus ik „Had je hem niet gevraagd?" „Neen, neen ga weg!" „Maar wie „Forrest zonder een woord er van te zeggen." „O!" Shirley zette groote oogen op, en zweeg een minuut. Toen trok zij Olive bij haar arm. „Olive, maar ze zijn toch onze gasten, en „Shirley, hou me niet langer op!" „Luister nog één seconde. Peter zegt, dat er niemand bestaat, die knapper is dan jjj." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5