GELD Nog geen periodieke verloven. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. DINSDAG 23 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 171 De komende slag bij Drontheim - De actie der Engelsche luchtmacht - Noorwegen herstelt zich - De positie der Duitschers te Narvik - Berlijn meldt successen - De wederzijdsche verliezen. Stalen ring om Drontheim. „Britsch-Fransche actie zal zeer krachtig en zeer snel zijn". Noorsche moreel herstelt zich. Hevige gevechten tusschen Duitsche en Britsche troepen. De Duitschers te Narvik in een benarde posi'ie. Duitschers melden successen. VERSTOPPING FOSTER'S MAAG PILL EH Verliezen der Duitsche luchtmacht. Vlootverliezen sedert Sept. 1939. Belangrijkste Nieuws beschikbaar d 5 pCt. AUTOMOBIEL N.V. Financierings Mij. ..ZEELAKDIA" GOES Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Etnergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA ABonnementsprljs f2410 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelmgen 00 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Officiëel wordt uit Londen mede gedeeld, dat de Geallieerde troepen, die zooals bekend is, op vele plaatsen in Noorwegen aan land zijn gegaan, on danks de vele moeilijkheden aanzienlijke successen hebben behaald. Zij verleenen den Noorschen troepen allen mogelijken steun. Opdringende uit het noorden en uit het zuiden smeden de geallieerden met grooten spoed een stalen ring ter om singeling der Duitsche troepen in Dront heim. Reeds hebben de eerste Brltsche troe pen Stören, een strategisch spoorweg knooppunt op 50 km ten zuiden van Drontheim, bereikt. De hoofdwegen en de spoorlijn, die Namsos met Drontheim verbinden, zijn gedurende het weekend voortdurend door de Duitschers gebombardeerd om de ge- alliëerde en Noorsche troepenconcentra ties te treffen. Stienkjar, waar volgens de berichten Noorsche troepen worden saamgetrok ken, zou in brand staan tengevolge van een zwaar luchtbombardement. De spoorlijn zelf heeft weinig schade ge leden, ofschoon de telefoonlijnen op ver scheiden punten zijn vernield, waardoor de verbinding is verbroken. De Britsche luchtaanvallen op de twee voorloopige vliegvelden in de streek van Drontheim maken het den Duitschers moeilijker luchtaanvallen te organi- seeren. Volgens den correspondent te Kiruna van „Aftonbladet" rukken de gealliëer- de troepen op ten zuidoosten van Har- stad en aan den anderen kant van de fjord in de richting van Narvik. Binnen enkeile dagen ver wacht men den beslissenden strijd. In een radio-rede heeft de Noorsche gezant, Colban, o.a. gezegd: „Ik weet, dat de geallieerde regeeringen krachtige maatregelen hebben genomen voor den strijd, die op Noorschen grond zal wor den gestreden. Ik vertrouw en ik be ga geen onbescheidenheid, wanneer ik zeg, dat de Britsche regeering het daarin met mij eens is dat de actie zeer krachtig en snel zal zijn. Er is veel geschreven over degenen, die Noorwegen hebben verraden. Gelooft niet, dat zij eenige partij in Noorwegen vertegenwoordigen of een openbare mee ning vertolken. Zij zijn alleenstaande misleide menschen. Er zijn thans geen partijen in Noorwegen: er zijn slechts Noren. De berichten van heden waren zeer bemoedigend: wij beseffen, dat alle wapens, waarbij ook de luchtmacht, ter rein winnen. De strijd kan hard zijn, de offers zullen wellicht zwaar zijn, doch wij kunnen niet terug, wij moeten tot het einde doorzetten. Ik weet, dat wij zullen winnen en een gelukkiger toekomst voor onze landen zullen verwerven." Havas meldt uit Stockholm: De Noor sche schrijfster Sigrid Undset heeft een oproep tot haar landgenooten gericht, waarin zij zegt: „Wij hebben in onze historie bewezen, dat wij weten te vech ten, als het moet. Aan enkele individuën, die wij met schaamte en verontwaardi ging als Noren moeten beschouwen, moeten wij toonen, dat zij zich vergissen, indien zij denken van den ouden Noor schen Leeuw een waakhond voor de dic tatuur te kunnen maken." Te Londen ontvangen berichten geven te kennen, dat de Noorsche troepen zich thans herstellen van de gevolgen der de moralisatie, die veroorzaakt werd door 't verraad in den aanvang van den Duit- schen inval. Het moreel van officieren en manschappen zou op zeer hoog peil staan en de Noren vormen thans com pagnieën om tegenstand te bieden aan de Duitschers. Op sommige plaatsen hebben de Britsche troepen contact ge vestigd met de Noren. Vooral in Oost- Noorwegen heeft het contact van Brit sche en Noorsche troepen een voortref felijk effect teweeg gebracht. De ope ratie werd met groot succes uitgevoerd en sneller dan kon worden verwacht. De laatste betrouwbare inlichtingen van Londen toonen aan, dat tot dusverre de Britsche landingen zeer geslaagd zijn geweest en dat de verliezen tengevolge van luchtaanvallen verwaarloosd kun nen worden. Klaarblijkelijk waren de Duitschers volkomen in het onzekere over de juiste punten, waar de Britsche troepen landden. Het terrein, waar de Britsche strijd krachten opereeren, is buitengewoon moeilijk en bergachtig, en het maakt het gebruik noodig van kleine mobiele troe pen, die slechts licht berggeschut ver voeren. De oorrespondent van Reuter aan de Noorsch-Zweedsche grens verneemt dat bij Sliklestad ten Noorden van Dron theim fel wordt gestreden tusschen Duit sche en Britsche troepen. Duitsche torpedojagers hebben ge poogd vanuit Drontheim troepen aan land te zetten ten Noorden van de Brit sche troepen om te trachten de Engel- schen in den rug aan te vallen. Deze poging is door de Britsche troe pen, die bij Stienkjar de sleutelpositie in handen hebben, verijdeld. In de omstreken van Narvik zijn de gealliëerde strijdkrachten in samenwer king met de Noren bezig, de door de Duitschers bezette gebieden te zuiveren alvorens slag te leveren tegen de Duit sche eenheden, die in Narvik zijn gecon centreerd. Uit bevoegde Noorsche militaire bron werd te Stockholm vernomen, dat gister middag de strijd om Narvik reeds zou zijn begonnen. De Duitschers zouden op drie punten reeds zijn omsingeld. 1000 man zouden geïsoleerd zijn in de stad Narvik zelf, 1500 te Gratangen, 40 km ten noorden van Narvik, en bijna 1000 man op de Rombak-hoogten. Britsche troepen zijn geland in de Beisfjord ten zuiden van Narvik en hebben het visschersdorp Fa- gernes bezet, gelegen aan den uitgang van de haven. Het zijn deze troepen, die gisterenmiddag den aanval zouden zijn begonnen op de stad. Toen de Duitsche strijdmacht van 1500 man uit Narvik noordwaarts langs den weg naar Tromsö oprukte om een noor delijke Britsche landingsafdeeling te be stoken, lieten de Noren hen rustig be gaan tot Gratangen. Daar staken zij het toeristenhotel en andere grootere be huizingen in brand, waarna zij den straat weg bij Osevatten bezetten en de Duit schers den terugtocht naar Elvegaards- moen afsneden. De Noorsche troepen verwachtten, dat zij deze geheele afgesneden Duitsche strijdmacht zullen gevangen nemen. Zij hebben alle omringende hoogten bezet en beheerschen alle wegen, die uit Gra tangen loopen, na een gevecht bij Ose vatten, waar de Duitschers plotseling zagen, in wat voor situatie zij waren ge raakt en vergeefs poogden uit den val te ontsnappen. De Duitsche troepen liggen volgens de laatste berichten verspreid over enkele weinige boerderijen in de streek, die voor hen de eenige beschutting vormen tegen de hevige koude, die er nog heerscht. Geallieerde en Noorsche troepen ruk ken intusschen uit het Noorden op door de bergen naar de Rombakhoogten en pogen de troepen in Narvik den terug tocht af te snijden. AMERIKAANSCHE ATTACHE TIJDENS BOMBARDEMENT GEDOOD Het departement van Buitenlandsche Zaken te Washington maakt bekend, dat kapitein Robert Losey, militair attaché aan de legatie der Vereenigde Staten te Stockholm, gedood is tijdens een bom bardement door de Duitschers op Dom- baas, een Noorsch plaatsje, gelegen op ongeveer 150 km ten zuiden van Trond- heim. Kapitein Losey had zich naar Noor wegen begeven om te helpen bij de eva cuatie van Amerikanen uit de oorlogs- zone. Van Trondheim uit hebben de Duit sche troepen, oprukkend naar het noord oosten en het zuiden, nieuw terrein be zet, meldt het Duitsch Nieuwsbureau. Namsos, waar de Engelschen zijn ge land, staat na de aanvallen der Duitsche vliegtuigen in brand. Hetzelfde geldt voor Andelsnes. In de omgeving van Ber gen hebben de Duitsche troepen zich meester gemaakt van een aantal der mo dernste stukken geschut van verschil lend kaliber, o.a. ook luchtafweerbatte- rjjen. Van Stavanger uit werd de zuivering der omringende bergen van Noorsche afdeelingen voortgezet. Te Grasholmen hebben de Duitsche troepen een gereedstaande luchtafweer- batterij veroverd. Verder maakten zij, zich meester van een arsenaal met groo- te munitievoorraden. De aanvoer van versche troepen en munitie naar de Noorsche havens is de laatste dagen ook zonder moeilijkheden voortgegaan. Het met den dag toenemen de gebruik van Duitsche pantserwagens in don strijd bewijst, dat het transport van zwaar oorlogsmateriaal evenmin op moeilijkheden stuit, aldus het Duitsche bericht. Eer: communiqué van het Duitsohe op perbevel meldt over den strijd ten noor den van Oslo, dat de Duitsche troepen de plaats GJövik, aan den westelijken oever van het MJösa-meer tegenover Ha- mar gelegen, hebben bezet na de ver woede tegenstand der Noorsche strijd krachten te hebben overwonnen. De Noren hadden stelling gekozen op punten, die bijzonder geschikt waren voor de verdediging en poogden de stad te houden. Het ingrijpen van sterke Duitsche gepantserde afdeelingen bracht een snelle beslissing. Betreffende den luchtaanval op Nam sos, meldt het Duitsche Nieuwsbureau uit Stockholm: Het bombardement op de Engelsche stellingen zou zes uur geduurd hebben. Voortdurend verschenen vlieg tuigen, die een waren regen van bommen lieten vallen. Het aantal dooden is nog niet te be palen. Onder de troepeneenheden in en om Namsos ontstond een paniek. Vele eenheden der Engelsche landingstroepen vluchtten in het bergland en de bos- schen. Gelijktijdig werd een tweede aan val tegen militaire doelwitten in Nam sos ondernomen. Het spoorwegstation werd gedeeltelijk vernield en ook een houtfabriek werd een prooi der vlammen. DE BRITSCHE LUCHTACTIE. Toen Britsche vliegtuigen Zondag avond het vliegveld van Aalborg aan vielen zoo meldt Reuter uit Londen brandden daar alle lichten voor de luchtoperaties gedurende den nacht. Vier vijandelijke toestellen stonden op het punt te landen. Zij namen vlug de wijk, toen de Britsche machines naderden. On danks het hevige luchtafweervuur wer dén verscheidene treffers van zeer ont plofbare bommen op het landingsterrein geplaatst. Zes branden werden door de brandbommen ontstoken en men zag de 1 vlammen op verschillende deelen van het vliegveld laaien. Een piloot, die slechts op een hoogte van 100 voet vloog, plaats te een nauwkeurig gericht bommensalvo in de nabijheid van den controletoren. Een machtige groep lange-afstands- bommenwerpers heeft Stavanger weer aangevallen. In het licht van de volle maan zag men, dat een kleine 50 vlieg tuigen uiteengedreven werden rondom het vliegveld. Een salvo van 15 bommen werd geplaatst op een groep van even veel machines, die dicht bijeen gepar keerd stonden. Ten minsts 6 vliegtuigen werden vernield, en men gelooft, dat de andere ernstig beschadigd zijn. Nog vele andere bommen werden neergeworpen, waardoor verscheidene branden uitbra ken. Ook werd machinegeweervuur ge richt op een reeks vijandelijke vliegtui gen. Waargenomen werd, dat twee toe stellen in brand vlogen. Opnieuw hebben twee Duitsche vlieg tuigen een noodlanding op het eiland Gotland moeten maken. Ook de bemanning van deze vliegtui gen stak haar toestel in brand, voordat zij door Zweedsche soldaten gegrepen en geïnterneerd kon worden. Naar Berlijn meldt, werden op 21 April bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen en in het verloop van luchtgevechten elf vijandelijke vliegtui gen, en wel negen Britsche en twee Fransche machines, neergeschoten. Hiervan stortten bij een aanval op het vliegveld van Stavanger twee Britsche De sedert Zaterdag loopende geruch ten, dat deze week weer periodieke ver loven zouden worden verleend, zyn naar uit Den Haag gemeld wordt van eiken grond ontbloot. Regeering en mili taire autoriteiten achten den internatio nalen toestand nog niet in die mate over zichtelijker geworden, dat het verant woord zou zijn reeds nu weer telkens een zevende deel van onze weermacht afwe zig te doen zijn. Sedert verleden week zijn wel de bui tengewone verloven uitgebreid en wordt tusschen de appèls weer bewegingsvrij heid toegestaan, doch verder kan, al be staat er voor ons land dan ook geen directe dreiging, toch nog niet worden gegaan. Overigens zijn, zooals gebruike lijk, alle administratieve voorbereidin gen voor een herstel van de periodieke verloven reeds op de bureaux getrof fen mogelijk is het bekend worden hier van de oorzaak der geruchten. Onze gemobiliseerden zullen in het be lang van 's lands veiligheid nog wat ge duld moeten hebben, met de zekerheid, dat alleen onvermijdelijke noodzaak hen van hun haardsteden verwijderd houdt. on 8lochto spijsvertering voroorzakon ht-iidpijn, lusteloosheid, gemolijkhoid, huftwater, maagpijn enz. Foster's Maagpillon zijn hot probate laxeermiddel en dragen zorg voor oen volkomen normale ontlasting, doordat zij zoo zacht werken. Prijs 0.65 bommenwerpers neer en bij een aanval op Aalborg en aan de Noord-Duitsche kust vier Britsche bommenwerpers. De overige toestellen werden aan het Wes telijke front door Duitsche jagers neer gehaald en kwamen deels op vijandelijk gebied neer. DE ONDERGANG DER PARACHUTE TROEPEN. Een correspondent van Stockholms Tidningen beschrijft de vernietiging van het detachement parachutetroepen, dat te Dombaas gedaald was, om het spoorweg knooppunt aldaar in de lucht te laten vliegen. De parachutisten, die een twee honderd man sterk waren, werden het eerst door Noorsche cadetten bemerkt. Onmiddellijk werd hulp ontboden en spoedig verscheen een Noorsch ski-deta chement. De Duitsche troepen namen hun toe vlucht in een boerderij, met medeneming van een vijftig burgerlijke gevangenen. Zij stelden machinegeweren op en brach ten zichzelf in staat van verdediging. Een Duitsch vliegtuig bezorgde hun voor raden. Tenslotte voerden de Noren echter loopgraafmortieren aan en na den eer sten directen treffer daarvan gaven de Duitschers zich over. Zij hadden 25 doo den en 25 gewonden verloren. Welingelichte kringen te Londen schat ten het aantal Duitsche vliegtuigen dat sedert het begin van de operaties in Noorwegen werd neergehaald, vernield of onbruikbaar gemaakt, op een hon derdtal. Press Association wijst er daarbij op, dat de verliezen die de Engelsche bom menwerpers hebben geleden, gering zijn. Reuter meldt: Achter de Fransche linies zijn gisteren de wrakken gevonden van nog twee Duitsche vliegtuigen, Mes- serschmitt 109, die door Britsche Hurri cane-machines in het weekeinde omlaag zijn gehaald. Dit brengt het totaal der Duitsche vliegtuigen, die in 48 uur tijds in Frankrijk door de Royal Airforce zijn neergeschoten, op tien. 12 BRITSCHE, 16 DUITSCHE SCHE PEN. ONGEREKEND ONDERZEEëRS. Reuter publiceert te Londen samenge stelde officieele lijsten van oorlogssche pen, die sedert 3 September door de Brit sche resp. door de Duitsche vloot zijn ver loren. Britsche sc'hepen, verloren: Het slagschip „Royal Oak"; het vlieg- tuigkampschip „Courageous"; kruiser geen; de torpedojagers „Blanche", „Gip sy", „Duchess" (door aanvaring), „Gren- ville", „Exmouth", „Daring", „Hunter", „Glowworm", „Gurkha", „Hardy" (bij Narvik gestrand); de onderzeebooten: „Oxley" (door een ongeluk); „Seahorse", Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Eerste Kamer over het slagkruiser plan. Nog geen periodieke verloven. Groenten voor Duitschland. Buitenland. De situatie in Noorwegen. De komende slag bij Drontheim. De actie op zee en in de lucht. Berlijn meldt weer successen. De wederzijdsche verliezen. voor den aankoop van een Vraagt Inlichtingen. Beestenmarkt 8, Stationsweg 33, Tel. 2410 tot 17 uur. Tel. -2017 na 17 uur. Luit.-generaal J. v. Andel, commandant der Vesting Holland, bekleedt thans na de afkondiging van den Staat van Beleg het hoogste civiele en militaire gezag in Amsterdam. „Undine", „Starfish", „Thistle". De hulp kruiser „Rawalpindi". Gegevens over beschadigde Britsche oorlogsschepen worden niet verstrekt. Duitsche schepen, tot zin ken gebracht, vergaan of ge troffen: De slagkruiser „Scharnhorst" (in Os lo-fjord tot zinken gebracht); de zakslag- schepen „Admiral Graf Spee" (door be manning tot zinken gebracht voor Mon tevideo), „Admiraal Scheer" (door torpe- dos getroffen), de „Deutschland" (onder verdachte omstandigheden herdoopt tot „Lützow"; de zware kruiser „Blücher" door de Duitschers gemeld als gezonken), een tweede kruiser van dezelfde klasse door een torpedo getroffen in Dec. 1939; de kruiser „Karlsruhe" (door Duitschers als gezonken gemeld), één kruiser door vliegtuigen tot zinken gebracht in de haven van Bergen, één kruiser getorpe deerd en tot zinken gebracht in Decem ber, één kruiser in December getroffen door torpedo; torpedojagers: acht te Nar vik tot zinken gebracht; twee door Duitschland als gezonken gemeld op 3 Maart 1940; één te Drontheim getroffen; onderzeebooten: een groot aantal, doch geen officieele gegevens bekend gemaakt. MIJNEN GELEGD. Het dagblad „Allehanda" deelt mede, dat de Duitschers thans mijnen leggen in den belangrijksten verbindingsweg van de Groote en van de Kleine Belt naar de Oostzee. De Duitschers hebben via de radio de reederijen van de nieuwe mijnenvelden op de hoogte gebracht, die hoofdzakelijk gelegd' zijn om eenigerlei verrassing van de geallieerden op de Oostzee te verijde len. OP ZWEEDSCHE VISSCHERS GESCHOTEN. Een Duitsch vliegtuig heeft met ma chinegeweren gevuurd op twee kleine Zweedsche visschersbooten binnen de Zweedsche territoriale wateren bij het eiland Ramskari. Een visscher werd daarbij aan zijn beenen gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Deze vertelde over den aanval het vol gende: „Er waren twee scheepjes op om streeks tweehonderd meter van elkander

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1