ROODE STER Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Telegrammen MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. Kapel Ie. De netto opbrengst van de ge houden Emmabloemcollecte te Kapelle- Biezelinge voor de t.b.c.-bestryding be droeg f 60.13. (Belangeloos bericht.) WALCHEREN. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND De rede van Minister de Geer. Botsing tusschen goederentreinen. NEDERLANDERS TE OSLO. Naar wy vernemen, heeft de consul- generaal der Nederlanden te Oslo aan het departement van Buitenlandsche Za ken te 's-Gravenhage getelegrafeerd, dat Nederlanders, die in Oslo verblijven en Noorwegen wenschen te verlaten, per trein naar Nederland kunnen terugkee- ren. NEDERLANDSCHE STUDENTEN GAAN OOGSTEN. Vrijwillige arbeidsdiensten op het platteland. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de mobilisatie vele groepen arbeids krachten aan de Nederlandsche bedrij ven heeft onttrokken, niet alleen aan in- dustrieele steden, doch ook aan de land bouwbedrijven. Eenige Utrechtsche studenten hebben nu het initiatief genomen om te komen tot een landelijke actie in de Nederland sche studentenwereld in de hoop op deze wijze een corps van vrijwillige arbeids krachten in het leven te roepen. De le den van dit corps zullen bestaan uit le den van de landelijke en plaatselijke stu- dentenvereenigingen, die zich vrijwillig tegen kost en inwoning gedurende eeni ge weken ter beschikking stellen ter plaatsing op een landbouwbedrijf, ten einde mede te werken aan het binnenha len van den oogst. De initiatiefnemers hebben zich in ver binding gesteld met den voedselcommis- saris in de provincie Utrecht. Ook de hierbij betrokken regeeringsinstanties hebben het plan zeer gunstig ontvangen. Verschillende landelijke landbouwor ganisaties zijn over haar meening ge polst en ook daar kwam vast te staan, dat alle zeer sympathiek staan tegen over het initiatief. De vrijwillige arbeidsdiensten zullen zich niet uitsluitend uitstrekken tot de mannelijke studenten. De vrouwelijke studenten kunnen zich zeer verdienste lijk maken bij den tuinbouw. Het ligt in de bedoeling dat de mannelijke studen ten een verbinding van drie weken aan gaan, welke kan worden uitgebreid tot een maand of tot de geheele vacantie- periode. CENTRALE BESTRIJDING DER TUBERCULOSE OP WALCHEREN. De Centrale Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose op het Eiland Wal cheren, gevestigd te Middelburg, verga derde Donderdag ten stadhuize. Mede- deeling werd gedaan van de Koninklijke bewilliging op de statuten. De vereeniging werd opgericht met het doel het specifieke werk voor de tuber culosebestrijding doorgang te doen vin den en de rijkssubsidie voor de huisbe zoekster te behouden. Hiervoor wordt door het Rijk de eisch gesteld, dat de bemoeienis der Vereeniging zich uit strekt over tenminste 50.000 inwoners. Teneinde tot dit aantal te geraken tra den tot de Centrale Vereeniging toe: de plaatselijke vereeniging tot bestrijding der t.b.c. te Middelburg en Vlisingen, het Groene Kruis te O.- en W.-Souburg, de Chr. Ver. tot ziekenverpleging te Kou- dekerke en de Wit-Gele Kruisvereen. te Vlissingen. De huisbezoekster van de plaatselijke vereeniging te Middelburg, zuster van Roo, werd aangesteld voor de Centrale Vereeniging, zoodat haar werkzaamhe den zich nu tevens uitstrekken tot de gemeente Vlissingen. De bestaande ver- eenigingen te Souburg en te Koudekerke bljjven hun werk voortzetten. Als bestuursleden voor de Centrale Vereen, traden op de heeren: Mr Dr J. van Walré de Bordes, voorzitter; J. C. F. van Kamer, secretaris, beiden te Mid delburg; J. C. Paap, penningmeester, te Vlissingen; J. L. Dregmans, Koudeker ke; F. Leenhouts, O.- en W.-Souburg en M. F. van Hijfte te Vlissingen. De statuten vermelden o.a., dat de ver eeniging haar werkkring eventueel ook tot andere gemeenten op Walcheren dan de genoemde kan uitstrekken, en ook andore vereenigingen als lid kunnen toe treden, mits het zijn rechtspersoonlijk heid bezittende vereenigingen of stichtin gen die op het gebied der t.b.c.-bestry- ding werkzaam zijn. Dit zijn dan veree- niging-leden. Persoonlijke leden zijn natuurlijke per sonen, die evenals de vereeniging-leden contributie betalen en stemrecht hebben. Nieuwdorp. Vrijdagavond hield de afd. der Ver. voor Ziekenhuisverpleging hare jaarvergadering. Slechts enkele leden, buiten het bestuur waren aanwezig. Medegedeeld werd dat er in 1939 van deze afd. 38 personen in een ziekenhuis waren opgenomen, waarvoor door de ver eeniging was uitbetaald aam bijdragen f 1533.15, aan bijkomende kosten f 756.12. Het saldo van de afdeelingskas bedroeg f71.85; waardoor de reserve is gestegen tot f506.73. De aftredende bestuursleden, de hee ren M. C. Deurloo en D. Sandee werden herkozen. Tot lid van de controle-commissie werd benoemd de beer J. v. d. Weele Jr. De heer J. v. d. Woele Qz. bracht verslag uit van de centrale vergadering. Tot afgevaardigden naar die vergade ring werden aangewezen: J. Steketee en J. Geschiere. De agenda der Centrale vergadering werd besproken. lerseke. A.s. Maandag zal het echt paar PaauweZuydweg hun 60-jarige echtvereeniging herdenken. Het echt paar is nog goed gezond. Deze week zyn van hier uit een 7- tal motorbooten naar de Wadden ver trokken om mosselzaad te halen. De prijs en de vraag zyn redelijk. Arnemuiden. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de raad voltallig. De voorzitter doet de volgende mede- deelingen: Dhr H. G. Horninge is bij Kon. besluit herbenoemd als burgemeester dezer ge meente, zulks met ingang van 16 Febr. 1940. Door den Minister van Sociale Zaken is goedgekeurd het verzoek van den ge meenteraad om ten aanzien van de steun trekkende landarbeiders uit te gaan van de in den landbouw geldende collectieve arbeidsovereenkomst. Deze regeling komt ten goede aan een drietal steun trekkers. Door den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie wordt medegedeeld, dat op verzoek tot plaatsing van een brieven bus by het station orde zal worden ge steld. Door Gedep. Staten is goedgekeurd een raadsbesluit tot instandhouding der O. L. school te Kleverskerke. Ged. Staten maken bezwaar tegen het raadsbesluit inzake het radio-lawaai. De voorzitter stelt namens B. en W. voor het besluit overeenkomstig den wensch van Ged. Staten te wijzigen. Dhr Schuit maakt hier bezwaar tegen. Het is in deze gemeente moeilijk te kee- ren om op straat de radio niet te hoo- ren. Dit wordt gesteund door dhr De Haas, doch de overige heeren nemen genoegen met het voorstel van B. en W. Dr de Haas brengt nog in bespreking het sluiten der café's op Zondag. Z.i. moet de Raad daarop terug komen. Dit wordt gesteund door de heeren Janse en Franse, doch met hetzelfde stemmen- tal, n.l. 4 tegen 3, der vorige vergade ring verworpen. Een verzoek inzake bijdrage voor het vervoer van een leerling naar de Chr. Bijz. school te Middelburg wordt aan genomen. Als subsidie aan de lagere landbouw school te Middelburg zal per jaar f 20 per leerling uit deze gemeente wor den gegeven zoolang de gemeente niet gesaneerd is. De raad zal adhaesie betuigen aan het adres inzake toepassing art. 22 bis der L.O.-wet 1920. De raad stelt tevens met alg. stemmen vast de verordening op de heffing eener baatbelasting in verband met verharding van den Kraaienholschenweg. By de rondvraag informeert dr de Haas naar enkele zaken inzake den plaatseiyken luchtbeschermingsdienst en wat de oorzaak van het bedanken is van het hoofd hiervan. Verder over de regeling met N.- en St.-Joosland over onzen hulppost, enz., waarop de voor zitter antwoordt, dat dit alles opnieuw onder het oog zal worden gezien, nu ook N.- en St.-Joosland een nieuwen Burgemeester krygt. Kortgene. De afd. Kortgene van de vereen, voor ziekenhuisverpleging op Z. en N.-Beveland vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van den heer Th. Wolse. Eind December 1939 waren er 1012 leden. Het aantal is vrywel station- nair gebleven. De contributies over '39 waren f 2512,85, die van de sanatorium- verpleging f 15,08. Aan de vereeniging heeft de afd. f 2262,71 en f 14.25 afge dragen. De onkosten der afd. bedroegen f 89,70 en f 126,40. De heeren K. Viergever en Z. C. Sa- lomé Jr. werden tot bestuursleden by acclamatie herbenoemd. Tot afgevaardigde naar de algemeene veragdering te Goes werden de heeren P. Blok en M. v. Sluys benoemd. Tholen. De verzameling van mosselen is deze week voor dit seizoen afgeloopen. Er werden slechts 500 ton van 100 kg. verzonden. De verzending van oesters was vrijwel alleen voor het binnenland, tegen lage prijzen. Door een der oester kweekers is Vrijdag weer een groote partij Fransche zaaioesters ingevoerd. Waar nu reeds twee winters de meeste Fransche oesters zijn doodgevroren, is deze uitzaai voor de ondernemers een groot waagstuk. De betrokken kweeker verklaarde ons: wij loopen een zeer groote risico, want als deze poging weer mislukt door een strengen winter, zijn onze bedrijven er vrijwel aan. Om onze bedrijven gaande te houden, zijn wij ech ter verplicht deze uitzaai opnieuw te riskeeren. Het gaat er nu om: er op of er onder. wjjzer werkzaam aan de school van de weesinrichting te Neerbosch, te Winters wijk, Rotterdam (Havenstraat) en Heer- jansdam, om 1 Sept. 1909 op te treden als hoofd van de le school met den By- bel te Rozenburg. 1 Jan. 1916 werd de heer Nobels hoofd te Sluiskil. De heer Nobels is in de kringen van het Chr. Onderwijs met name in Zeeland een bekende figuur. Hy is voorzitter van den Scholenbond Land van Axel, idem van de afdeeling Land van Axel van de Vereen, van Chr. Onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland en de Overzee- sche Gewesten, idem van het Oranje comité te Sluiskil en bestuurslid van het 9e district van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel enz. Aan de Chr. Normaallessen te Terneuzen was hy leeraar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vledder, A. M. Brouwer te Engelen. Part. Synode. De classis der Geref. Kerken benoemde als afgevaar digden naar de Part. Synode als primi ds A. Scheele en ds W. H. v. d. Vegt; secundi ds E. Beukema en ds Joh. Booij. Primi ouderlingen de heeren F. P. de Graaf te Kapelle en A. J. de Jager te Nieuwdorp; secundi A. de Putter te Yer- seke en L. van Vessem te 's Heer Arendskerke. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Steinz, av. dhr de Haan. Wilhelminadorp, vm. ds v. d. Waa, n.m. ds Steinz. Baarland, vm. geen d., nm. ds Dage vos. Wissekerke, vm. dr Hansen (H.A.), nm. cand. Grolle (Dankz.). Domburg, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur: cand. Beneder. Geref. Kerken. St. Laurens, vm. ds Koning, nm. dr Hommes. Yerseke, vm. cand. v. d. Linde, nm. ds Scheele. Goes. Geslaagd voor het eerste gedeel te marconist-examen 2e klas dhr M. Vleugel, leerling van de Zeevaartschool te Vlissingen. Kortgene. De heeren J. Geelhoed al hier en E. W. v. d. Heyde te Geersdijk zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor het diploma schoenhersteller. Het zyn de eersten uit Noord-Beveland. Met pensioen. De heer C. J. Nobels, hoofd der Chr. School te Sluiskil (Z.-Vl.), zal met ingang van 1 Mei a.s. het Chr. onderwijs met pensioen verlaten. Dhr Nobels werd 24 Febr. 1880 te Vlissingen geboren en ontving zyn oplei ding aan de Chr. Normaallessen te Mid delburg, waar hij in 1899 als de eerste leerling mocht slagen. Na eerst als ty- deiyk onderwijzer werkzaam te zijn ge weest aan de Chr. school in de Graven straat te Middelburg, was hij als onder- GROOTE BRAND TE GEFFEN. Vier boerderijen en vijf schuren door het vuur vernield. Veertig personen dakloos. Gistermiddag heeft in het Brabant- sche plaatsje Geffen een hevige brand gewoed, waarby vier boerderijen en vyf voorraadschuren door het vuur vernield werden. Heel wat vee kwam in de vlam men om, terwyl groote voorraden land bouwproducten verloren gingen. Veertig personen geraakten door deze catastro phe dakloos. Ruim vijf uur was de brand door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan in de schuur van den landbouwer A. Ruys. Het vuur, dat gretig voedsel vond in den grooten voorraad hooi, en door den stormachtigen wind nog werd aange wakkerd, breidde zich snel uit, zoodat het gebouw spoedig in lichte laaie stond. Binnen enkele oogenblikken sloegen de vlammen daarna over naar de kapitale boerderij van den heer Ruys, welke op enkele meters afstand van de schuur is gelegen. Omstreeks half zes stond de groote boerderij met drie schuren in volle vlam. De hulp van de brandweer van Oss werd ontboden. De vlammen sloegen nu over naar een leeg staande boerderij, eveneens van den heer Ruys, welke tijdelijk als voorraad schuur en opslagplaats voor graan ge bruikt werd. Ook dit pand ging in vlam men op. Met een geweldigen vonkenregen plantte het vuur zich voort. Nu werd de boerderij van den heer A. van Zandvoort j aangetast. Na een kort spanne tijds J woedde het vuur in de groote voorraden van den opgestapelden oogst. Ook twee I schuren, welke op het erf stonden, gin gen verloren. Slechts met de grootste moeite geluk te het de zich te bed liggende echtge- noote van den heer Van Zandvoort tij dig uit het huis te redden. Daarna scheen het vuur tot staan te komen voor het volgend pand,, de boer- derij van den heer M. P. Schel, dank zij het feit dat dit huis omringd is door lindeboomen. Deze hielden de vonken te gen, terwyl ook op het dak verschillende militairen hadden plaats genomen om het gevaar te bestrijden. Zij mochten het genoegen smaken deze boerdery te be houden. Doch daarmee was het vuur niet be dwongen. Ook het dak van de achter het huis der familie Schel gelegen woning van den heer M. Th. Willems raakte door de vonken in brand en ook deze boerderij met de schuren waren weldra met den grond gelijk gemaakt. Hier kon de brandweer uit Oss het vuur tot staan brengen. Het feit, dat al deze gebouwen rieten daken hadden, verklaart mede de zeer snelle uitbreiding van den brand. Een groot aantal militairen verleende medewerking by het blusschingswerk. De windhoos, welke Donderdagavond over het Westland trok, richtte aan de warenhuizen in de Kwintsheul groote schade aan, welke voor het meerendeel niet verzekerd zyn. omgeving van Een rustend geneesheer in Ede Nam steeds Roode Ster Tabak mede. „'k Geniet twéévoudig dan". Sprak die schrandere man: „Van mijn pijp en de landlijke vrede". Zeldzaam zacht en licht in.^de pijp! De indruk in Engeland. De diplomatieke redacteur van Reu ter schrijft: De meest belangrijke ontwikkeling van de laatste 24 uur is het besluit der Nederlandsche Regeering den staat van beleg uit te breiden tot alle deelen des lands. Dit besluit, bewijst de ferme vastbe radenheid der Regeering de Nederland sche neutraliteit te verdedigen jegens iedere inmenging van welke zijde ook. De redevoering van den Nederland- schen minister-president toonde een be- wustzyn van den ernst van den toe stand, doch bevat geen bewijs van on gerustheid of een aanwyzing, dat het gevaar dichterbij is gekomen. In welingelichte kringen te Londen is de door de toespraak gewekte in druk allergunstigst. Men gevoelt, dat de nieuwe maatregelen der Regeering de middelen zullen geven het hoofd te bie den aan zekere mogelijke bronnen van binnenlandsche onrust en mogelijk zul len maken, dat in een minimum van tijd stappen kunnen worden onderno men in zaken van openbare veiligheid. De schade, welke is aangericht, is zeer aanzienlijk. Groote voorraden hooi, stroo en rogge zijn verloren gegaan, terwijl te vens alle landbouwwerktuigen, welke in de boerderijen waren opgeslagen, door het vuur zijn vernield. De gezinnen, die in de boerderijen woonden, bestonden in totaal uit onge veer veertig personen. Zij zijn thans dak loos. Voor de eigenaars van de perceelen is deze brand een ramp, daar zy allen laag verzekerd zijn. Wielrijder omvergewaaid en gedood. Gisterenmiddag fietste de 55-jarige brandstoffenhandelaar Th. Hofma uit Kortezwaag op den weg aldaar, toen hij door een zeer sterken rukwind van zijn fiets werd geslagen. De man bleef dood op den weg liggen. Het stoffelijk over schot is naar de woning vervoerd. Kantoorhouder der P.T.T. gearresteerd. In verband met een geconstateerd aanmerkelijk kastekort is de vijftig jarige kantoorhouder der P.T.T. te Rijs- oord, in verzekerde bewaring gesteld. De man, die door de politie is ver hoord, heeft reeds een bekentenis afge legd. Door kolendamp om het leven gekomen. Gister avond werd in een woning te Arnhem een bejaard echtpaar, dat reeds een paar dagen werd gemist, dood gevon den. Het bleek, dat zij door kolendamp vergiftiging om het leven waren geko men. Aanryding met doode- 1 ij k gevolg. Te Venray is giste ren overleden de heer Van A. werkbaas bij de N.V. Grondmij., die met zijn rij wiel door een auto werd gegrepen en gewond. Het slachtoffer laat een vrouw en zever kinderen achter. ERNSTIGE VERKEERSSTAGNATIE. DEN BOSCH. Vanmorgen zyn twee goederentreinen met elkaar in aanrijding geweest op het spoorwegemplacement tusschen Vucht en Den Bosch. Een groot aantal goederenwagens is tengevolge van de botsing beschadigd en ontspoord. De Zuidelijke toegangen tot het per ron Den Bosch waren versperd. Het spoorwegverkeer naar het Zuiden ondervond dientengevolge groote stag natie. Het reizigersverkeer van 't Noor- den naar het Zuiden werd inplaats van over Den Bosch, over Arnhem en Nyme- gen en Dordrecht Lage Zwaluwe geleid. De spoorwegen hebben onmiddellyk busdiensten ingelegd van Den Bosch naar Waalwyk, Tilburg en Vugt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2