De actie der Britsche troepen in Hoorwegen. Rugpijn GELD RADIO-REDE VAN MINISTER DE GEER Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. VRIJDAG 19 APRIL 1940 54c JAARGANG - No. 168 Slag bij Drontheim verwacht? - De acti viteit van de Engelsche luchtmacht - De „Admiral Scheer" getorpedeerd - Wat zal Italië doen? - Zwitserland neemt zijn maatregelen - Spanning in Britsch-lndië. De actie der Britsche luchtmacht. Noren moeten loopgraven voor de Duitschers graven. De „Admiral Scheer" getorpedeerd. Berlijn ziet met spanning naar Italië. Zwitserland is paraat. Verhoogde spanning in Britsch-lndië Belangrijkste Nieuws beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL N.V. Financierings-Mij. „ZEELANBIA" GOES Krachtige, duidelijke verklaring van de Regeering over onze neutraliteit* Geheel het land in staat van beleg verklaard* Geen noodelooze ongerustheid* Hedenmiddag heeft Minister DE GEER de volgende radio-rede uitgesproken Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 p^r kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrieiiliüu 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertenticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertenticn onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting LANDING VAN TROEPEN GAAT VOORT. Een gisteravond door het Britsche mi nisterie van oorlog gepubliceerd offici eel coinmuniqué meldt: „De landing van Britaohe troepen In Noorwegen gaat voort. Er l« contact tot stand gekomen met de Nooraohe troepen en de operatlee vinden voortgang." Volgens een te Stockholm ontvangen bericht schijnt het thans zeker, dat ook Britsche troepen geland zijn te Namsos op ongeveer 80 mijl ten Noorden van Drontheim. Admiraal Sir Edward Evans, die zich een groote reputatie heeft verworven in den vorigen oorlog, is aangesteld als toe gevoegd vloot-attaché in Scandinavië. Reuter meldt uit Stockholm: De Duitsche troepen bij Drontheim treffen koortsachtige voorbereidingen in verband met een onverwachten aanval door Britsche en Noorsche strijdkrach ten. Men zegt dat te Syeinkjer, 30 kilome ter ten zuiden van Namsos, Noorsche troepen zijn samengetrokken; beide plaatsen zijn door een onlangs aangeleg- den spoorweg verbonden. Volgens berichten uit midden-Zweden zou een geallieerd offensief binnen en kele uren verwacht kunnen worden. Men verklaart, dat de mobilisatie der Noren in dit gebied thans voltooid is. Nader meldt Reuter: De Noorsche regeering heeft een be richt ontvangen van den Noorschen be velhebber in Noord-Trondelag (provin cie Drontheim) waarin hij verklaart, dat de Noorsche strijdkrachten ter zee en in de lucht met de geallieerde strijd krachten in verbinding zijn getreden. Duitsche versterkingen worden in groote transportvliegtuigen in allerijl uit Zuid-Noorwegen gezonden. Gemeld wordt, dat alle bruggen bij Drontheim ondermijnd zijn. Men heeft gezien, dat een groot Duitsch vrachtschip in de bin nenhavens tanks, zwaar geschut en luchtdoelgeschut ontscheept heeft. Uit diverse berichten, afkomstig uit Zweden, valt op te maken, dat er in de streek van Drontheim iets op han den is. Volgens een nader Reuterbericht uit Stockholm hebben de Noren het fort Hegre bij Drontheim in hun bezit on danks de Duitsche aanvallen t& land en uit de lucht. De Duitsche troepen bewegingen zouden worden belemmerd door dichten sneeuwval. BIJ NARVIK. Ook meldt Reuter nog uit Stockholm, dat in het Noorden een afdeeling Brit sche troepen Zuidelijk op Narvik aan trekt, dat nog steeds gedeeltelijk in Duitsche handen schijnt te zijn. Een waarnemer heeft verklaard, dat belangrijke groepen Britsche en Cana- deesche skiërs in een fjord ten Noor den van Narvik aan land zijn gekomen. Vandaar hebben zij goede verbindingen in Zuidelijke richting. De Britten had den volgens dezen zegsman ook artil lerie. De operaties staan aan Duitsche zijde onder de persoonlijke leiding van gene raal von Falkenhors't. De Duitsche troe pen zijn in hoofdzaak bewapend met licht veldgeschut, mortieren en automa tische wapenen. Fossum biedt nog steeds tegenstand aan de Duitschers. Bevoegde militaire kringen schatten het aantal troepen in Noorwegen op niet meer dan 60.000. In elke door de Duit schers bezette haven bevinden zich 1500 a 3000 man, uitgezonderd in Drontheim, waar per vliegtuig versterkingen zijn aangevoerd. In Oslo komen nog steeds Duitsche troepen per schip aan, wijl het door de gealliëerden gelegde mijnenveld de scheepvaart niet volkomen heeft lam gelegd, hoewel ze er door bemoeilijkt wordt. Ook de duikbooten kunnen des nachts ontweken worden, doch niette min hebben de Engelschen den Duitschen troepentransporten zware verliezen toe gebracht. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Gedurende de twee laatste dagen zfln zeer geslaagde operaties ten uitvoer gelegd door de ^vliegtuigen van de vloot. Dinsdag zijn ter hoogte van Bergen vijandelijke schepen aangevallen: een transportschip werd tot zinken gebracht. Bovendien werd een duikboot, die aan de oppervlakte lag, aangevallen, waar bij een treffer werd geplaatst. Woensdag hebben onze vliegtuigen herhaaldelijk den strijd aangebonden met vijandelijke vliegtuigen, die onze schepen, welke van het bombardement van het vliegveld van Stavanger terug-, keerden, trachtten aan te vallen. Eén Heinkeltoestel en een Dorniervliegboot werden neergeschoten, terwijl twee Hein- kels en een Dornier-vliegboot werden beschadigd. Al onze vliegtuigen keerden behouden terug. Verder wordt bekend gemaakt, dat de kruiser, waarvan gisteren werd mede gedeeld, dat hij na een bombardement van een vliegveld bij een luchtaanval beschadigd was, en waarvan Berlijn meldde, dat hij gezonken was, thans zijn basis bereikt heeft." Het Britsche ministerie van lucht vaart heeft verder een mededeeling ge publiceerd, waarin wordt gezegd: „Gisteren, Woensdag en in den afge- loopen nacht zijn uitgebreide luchtope- raties ondernomen op verschillende pun ten aan de kust van Noorwegen. De voornaamste aanval werd gericht op Stavanger. Aanvallen van groote en van geringe hoogte werden gedaan door een sterke groep bombardementsvlieg tuigen. Rechtstreeksche treffers werden waargenomen op de startbanen en men zag, dat bommen ontploften tusschen transportvliegtuigen, welke geparkeerd stonden aan den Zuid-Westkant van het vliegveld. De aanval duurde ruim een uur. Er werd tegenstand ontmoet van gevechts toestellen. Behalve de vliegtuigen, die op den grond werden vernield, gelooft men, dat twee vijandelijke tweemotorige toestellen neergeschoten zijn. Hetzelfde vliegveld werd des nacht wederom door onze toestellen aangevallen en er wordt gemeld, dat verdere schade is aange richt. Een bomaanval van geringe hoogte werd gericht op een duikboot en gezien werd, dat één treffer insloeg. Ook werd een voorradenschip aangevallen. Drie van onze vliegtuigen, die bij deze operaties betrokken waren, zijn niet teruggekeerd." Te Londen wordt er op gewezen, dat de Britsche luchtmacht sedert 9 April negen luchtaanvallen heeft uitgevoerd op het vliegveld van Stavanger. Boven dien is het vliegveld 80 minuten lang het doelwit geweest van een door Engelsche oorlogsschepen ohdernomen bombardement. Un. Press meldt uit ZwedenTwee ge vluchte burgers, die over de grens zijn gekomen, verklaren, dat het Duitsche commando te Rombachsf jord bevolen heeft, dat Dinsdag alle Noorsche man nen tusschen zestien en vijftig jaar zich voor Woesdag moesten melden bij de bezettingsmacht. Vluchtelingen zeggen, dat deze order is uitgevaardigd om deze personen te laten meehelpen aan het graven van loopgraven, het transporteeren van het voedsel enz. De Britsche duikboot „Spearfish" is in zijn haven terug gekeerd en meldde een geslaagden aanval op het Duitsche vest zakslagschip „Admiral Scheer". De aanval op het Duitsche slagschip duurde slechts enkele minuten. Het in slaan van de torpedo's in het Duitsche oorlogsschip was duidelijk in de duik boot te hooren. DUITSCHE HULDE AAN DE MARINE Het opperbevel der Duitsche weer macht heeft thans een communiqué uit gegeven, waarin een uitvoerig relaas ge geven wordt van den moedigen strijd, die leverd is door de Duitsche torpedojagers by Narvik. Omtrent den slag van 13 April wordt meegedeeld, dat de Engelsche strijd krachten verre in de meerderheid waren en dat de Duitsche schepen den strijd hebben volgehouden, tot zij al hun mu nitie hadden verschoten en den vijand zeer zware verliezen hadden toegebracht. „Z(j hebben als Duitsche soldaten de eer van de Duitsche marine en de roem rijke traditie van het torpedobootwapen in de hoogste mate hooggehouden". IS DE „BREMEN" TOCH GEZONKEN? Een Noorsche overlevende van het Londensche s.s. „Stancliffe", dat, zooals gemeld, Vrijdag is getorpedeerd voor de kust van Noord-Schotland, heeft den journalisten verteld, dat het mailschip „Bremen" met 15.000 militairen aan boord is gezonken in de Noorsche wa teren. Met groote belangstelling volgt men aldus het Vad., te Berlijn in deze dagen de reactie van Italië op de krijgsbedrij ven, voor zoover die uit de persstemmen kan worden opgemaakt. Er wordt veel gediscussieerd over de vraag, of Italië spoedig metterdaad zal ingrijpen. De meening overweegt op het oogenblik, dat te Rome de laatste beslissing nog niet is gevallen. Met spanning ziet men uit naar de redevoering van Mussolini op Dinsdag a.s. in de hoop dat deze nadere ophelde ring zal brengen. GEMATIGDE TAAL VAN GAYDA. Gayda schrijft in het laatste van zijn reeks artikelen in het blad „Giornale d'Italia" dat de Italiaansche Middelland- sehe Zeepolitiek niet een politiek is van overheersching, doch van samenwerking met alle mogendheden en in de eerste plaats van de Middellandsche Zee-naties. Het stelsel voor de Middellandsche Zee, dat Italië op het oog heeft, brengt ook een samenwerking mede tusschen Italië en den Islam. De Middellandsche Zee-politiek van Italië is niet alleen gebaseerd op zijn kracht, doch op zijn eerbiediging van de rechten van anderen en op een construc tieve samenwerking". CHAMBERLAIN OVER DEN BALKAN EN DE DONAULANDEN. Chamberlain heeft in zijn rede in het Lagerhuis over Engelands verhouding tot den Balkan en de Donaulanden de verklaring afgelegd, dat het de wensch der Geallieerden is, het onderlinge be grip tusschen deze staten te zien toe nemen. Niemand in deze staten heeft eenige aanleiding om te vreezen, dat de Gealli eerden of hun strijdkrachten ooit hun onafhankelijkheid of hun integriteit zul len bedreigen. De federale raad van Zwitserland heeft nog meer troepen onder de wape nen geroepen, in totaal ongeveer 55.000 man, van wie er ongeveer 32.000 met Mei, 6000 met Juni en 17.000 met Juli a.s. zullen moeten opkomen. Ingeval van een agressie tegen Zwit serland zal bevel worden gegeven tot „oorlogsmobilisatie tengevolge van agressie". Dit bevel zal ter kennis worden ge bracht van de bevolking door middel van de radio, door het luiden van de klokken, door aanplakbiljetten, enz. De regeering doet een beroep op de bevol king, om kalm te blijven in geval van mobilisatie en om te gehoorzamen aan de bevelen der autoriteiten. Het toezicht op verdachte personen en vereenigingen wordt verscherpt. BURGERLIJKE ONGEHOORZAAM HEID WORDT VOORBEREID. De werkcommissie van het Britsch-In- dische Congres heeft een resolutie aan genomen, waarin de Congrescommissies in het geheele land worden opgeroepen de afkondiging van de burgerlijke onge hoorzaamheid voor te bereiden. De reso lutie is goedgekeurd na beraadslagingen van vier dagen, waaraan door Gandhi werd deelgenomen. In het Lagerhuis heeft de ondersecre taris voor Indië, O'Neil gezegd: De toestand is moeilijk en niet zonder gevaar. Indien men zijn toevlucht tot burger lijke ongehoorzaamheid zou nemen, zou de regeering gedwongen zijn alle maat regelen daartegen te nemen. OF SEN ANDERE RHEUMATISCHE STOORNIS ken aan waarschuwing tljn, waarvan da dokter u zeggen kan, dat zij bij verwaarloozlng ban lelden tot vreetelljke pijn en narigheid. Ale de afvoerkanalen niet goed werken, geeohledt de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol doende en moeilijk. De zuren en onzuiverheden blijven dan In het llohaam en hebben een vergiftige werking. Dit Ie vaak de oorzaak van knagende rugpijn, pijn In de boenen, verlies van energie, opstaan e naohts spit, gezwollen voeten, blazen Onder de oogen, rheumatlaoho pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal een flaeon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden mensohen getuigen, dat zij hen zoo goed i hielpen Als BIJ rugpjln of senlg versehljnstl van een aan tuurglften te wijten etoornle hobt, probeer dBn VélWfi'l RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern, wocenichippolllk middel li ver- krllgbstr In drie verpakkingen f I.-, f 1.71 en f 1.x EVACUATIE DER BURGER BEVOLKING. De ministers van Binnenlandsche Za ken en van Defensie hebben een commis sie ingesteld, die een onderzoek zal instellen naar de vraag in hoeverre de be staande wettelijke voorschriften wijzi ging of aanvulling behoeven met het oog op een eventueele evacuatie van burger bevolking. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Radio-rede van Minister de Geer. De status quo van Ned.-Indië. Memorie van Antwoord op de onderwijs- begrooting. Buitenland. Slag bij Drontheim verwacht. De actie van de Engelsche luchtmacht. De „Admiraal Scheer" getorpedeerd. De houding van Italië. Spanning in Britsch-lndië. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. Waarde luisteraars, in Nederland en de Overzeesche gebiedsdeelen, Nu de spanningen in het wereldgebeu ren ons sinds September j.l. vervullen 'en omdat deze weer zijn toegenomen wil ik een enkel woord tot u richten. In de eerste plaats om u op te wekken tot koelbloedigheid en vertrouwen. Koel bloedigheid is niet in strijd met waak zaamheid, die thans van ons wordt ge- eischt, maar versterkt haar. Een uit zijn evenwicht geslagen volk zal in de ure des gevaars niet zijn volle kracht kunnen inzetten. Bovendien trekt nervositeit het gevaar aan. Wie voortdurend in "den afgrond kijkt, waarlangs zijn weg voert, wordt gemakkelijk duizelig en stort omlaag. Iets dergelijks geldt hier ook. Reeds hebben wij gezien hoe overmatige be duchtheid, dat onze neutraliteit zal wor den geschonden, de meening deed op komen haar vrijwillig prijs te geven door het maken van afspraken met bellige- renten. Al zulke ongerustheid moeten wij verre van ons houden. Dit zal ons het gemakkelijkst vallen indien wij een juist begrip hebben van onze positie. De roeping van ons volk is er een van dienende neutraliteit. Wij staan buiten het conflict en wij zijn ten allen tijde be reid aan de oorlogvoerende mogendheden indien zij dat wederzijds wenschen, onze diensten ter beschikking te stellen, tot afwending van de onmetelijke ramp, die hen allen bedreigt, indien zij den strijd tot het bittere einde voeren. Ons vredespaleis staat voor hen open en onze vredesgedachte vergezelt hen. En wel allen gelijkelijk. Er is geen sprake van, dat wij met beide, laat staan met een van beide partijen vertrouwelijk zouden gaan spre ken over het onderstelde geval, dat de andere partij ons aanvalt. Wij steunen, voorzoover het menschen betreft, uitsluitend op onszelf. Bovendien hebben wij van beide zijden de verzekering gekregen, dat onze neu traliteit zal worden ontzien, zoolang wij haar zelf handhaven. Omtrent dit laatste is iedere twijfel uitgesloten. Reeds daarom hebben wij aan afspra ken geen behoefte en schuwen wij die, daar zij aan onze neutraliteit zouden tekort doen. De plichten aan onze neutraliteits positie verbonden, zijn voor de regee ring even heilig als de rechten er uit voortvloeiende. Daarom wijst de regeering af, iedere hulp of bescherming van derden, onver schillig of zij van de eene of de andere zijde komt, en onverschillig of zij ons daadwerkelijk zou worden opgedrongen dan wel in een belofte zou worden neer gelegd. Dit geldt ook voor onze overzeesche gebiedsdeelen. De plichten waarom het hier gaat, zijn velerlei. De regeering begrijpt er ook, en dan in de allereerste plaats onder, het tot den hoogsten graad opvoeren met alle beschikbare middelen van de weerkracht der natie. Sinds September heeft zij hieraan da gelijks haar kracht gewijd, daarbij ge bruik makend van de natuurlijke hulp- middelen, welke de bodemgesteldheid van ons land in zoo rijke mate biedt. Wie ons land binnenkomt om van hier den achterliggenden vijand te be stoken, zal zich den weg op de meest drastische wijze zien versperd. Dit bemoeilijkt elk der strijdende par tijen en dit geeft ons een recht te meer om te vertrouwen op het eensgegeven. woord, dat onze neutraliteit zal wor den geëerbiedigd. Ik ben overtuigd, dat ik voor de mees ten uwer met het voorgaande geen nieuws gezegd heb, maar diegenen die onder invloed misschien van in het bui tenland verspreide geruchten mochten meenen dat wij ons niet onder alle om standigheden ten volle zouden verweren of dat onze neutraliteit doorkruist wordt door politieke combinaties, zjj het hier bij nog eens stevig gezegd: de gedragslijn der regeering is voor eens en voor altijd bepaald. Wij zullen eerlijk, loyaal en consequent onze neu traliteit naar alle zijden handhaven. Verlokking noch bedreiging zullen ons hiervan doen afwijken, en preventief toe gedachte hulp hierbij zal met wapenge weld worden gekeerd. Bovendien kan ik in dit verband mede- deelen dat de regeering ten einde haar gedragslijn nog steviger te verzekeren, besloten heeft de afkondiging van den staat van beleg, die reeds voor tal van streken heeft plaats gehad, tot het ge heele land uit te breiden. De bevolking zal daarvan even weinig bemerken als zij tot nu toe gemerkt heeft van het feit dat de staat van oor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1