GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitengewone verloven worden weer verleend. Belangrijkste Nieuws H.V. Financierings-Mij. „ZEELAHÖ1A'' OQES WOENSDAG 17 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 166 Waar zijn de Engelschen in Noorwegen geland? Volgens Berlijn te Harstadt - Zeeslag in het Skagerrak - De gevechten in Noorwegen - Zwe den op alles voorbereid - Wat Reynaud mee deelde - België neemt zijn maatregelen - De Britsche blokkade - Wat is Italië van plan? Volgens Berlijn zijn Britsche troepen te Harstadt geland. Zeeslag in het Skagerrak. De strijd op Noorsch gebied. Zweden op alles voorbereid. Mededeelingen van Reynaud. De Belgische Minister Spaak aan het woord. beschikbaar 5 pCt. voor den aankoop van ean AUTOMOBIEL Belangrijke gebeurtenissen In Italië op handen? Binnenland Uitgave; N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 p~r kwartaal W eekobonne 111 enten voor .Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Adverteutiëu 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertenticn Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij .vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke Korting Nog altijd hangt een dikke mist van geheimzinnigheid over de Britsche mi litaire aotle langs de Noorsohe kust en minister-president Chamberlain is gis termiddag niet in staat geweest ook maar de geringste mededeeling hier over te doen. De bijzonderheden over de verdeeling der Britsche troepen over Noorwegen worden waarschijnlijk zoolang mogelijk geheim gehouden, niet slechts om de militaire tegenactie van den vijand uit de lucht te vertragen, maar eveneens om de algemeene strategie van den vjjand in verwarring te brengen. Un Press gelooft, dat de geallieerden punten hebben gekozen, die zoover mo gelijk Zuidwaarts liggen, teneinde een snel contact met de Duitschers te for- ceeren en de controle te verwerven op de vitale spoorwegverbinding van de Duitschers uit Drontheim, Bergen en Stavanger, teneinde te vermijden, dat de Duitschers uit de Oslostreek Noord waarts trekken en in contact komen met de Duitsche legermacht aan de Westkust. Het zenden van het expeditieleger naar Noorwegen was een welbewaard geheim. Onder dekking van de verduis tering zijn groote contingenten in snel tempo naar de kust vertrokken. Heele militaire kampen werden leeg gemaakt. Engelsche havensteden wer den des morgens wakker en vonden de straten gevuld met troepen. Troepen schepen lagen te wachten; andere wer den snel ter plaatse gecommandeerd. Sommige eenheden zijn met veerbooten naar de transportschepen gebracht, ter wijl de oorlogsschepen haastig hun brandstoffenvoorraden aanvulden. Men meent, dat spoedig zekere Fran- sche troepeneenheden zich bij de Brit sche in Noorwegen zullen voegen, indien dit niet alreeds is geschied. Vooral de Alpenjagers worden als buitengewoon geschikt beschouwd voor de oorlogvoe ring in de bergen. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau is een landing van Britsche troepen bij Harstadt geschied. Harstadt ligt op een eiland, dat hemelsbreed ongeveer 70 km van Nar vik is gelegen. Narvik en Harstadt wor den in de eerste plaats door een breede fjord gescheiden, tusschen het eiland Hinnoja, waarop Harstadt is gelegen, en het schiereiland ten Noord-Westen van Narvik. Tusschen Narvik en dit eiland liggen de Lofotenfjord en de Rombakenfjord. Het schiereiland zelf vormt een gesple ten, ten deele boschrijk hoogland, dat op verschillende plaatsen tot meer dan 1U00 meter stijgt. De mogelijkheden voor de beweging van groote troepenmach ten zijn hier buitengewoon gering. De nog volkomen wintersche tempe raturen en sneeuwlaag maken alle be wegingen bijzonder moeilijk; de stad en de haven van Narvik zijn ook volgens de laatste berichten nog in Duitsche handen. Het D.N.B. meldt; Maandagmiddag hebben Britsche torpedobootjagers een systeemloos vuur op de haven van Nar vik geopend. Met het oog op den krachtigen Duit- scnen afweer hebben de Engelschen evenwel geen landingspoging in of in de nabijheid van de haven gedaan. Het is mogelijk, dat de Engelschen in de nabijheid van Narvik troepen aan land hebben gezet en een omsingelende beweging willen beproeven, een bewe ging welke echter door de geaardheid van het terrein in die streek een hache lijke onderneming is. Mocht zij nochtans succes hebben, dan kan daardoor de militaire situatie ten opzichte van het voornaamste deel van Noorwegen nauwelijks veranderen, want men kan Noord-Noorwegen niet als operatiebasis tegen het voornaamste gedeelte van Noorwegen gebruiken, om dat er geen bruikbare verbindingen zijn. Een afdeeling van de Duitsche troe pen, die in en om Narvik opereeren, heeft gisteren langs den ertsspoorweg de Zweedsche grens bereikt. Noorsche troepen, die zich tegen den i Duitschen opmarsch verzetten, werden na korten strtfd met aanzienlijke ver liezen teruggeworpen. De Duitschers maakten een aantal gevangenen; twee honderd Noren werden over de Zweed sche grens gedrongen en geïnterneerd. Tot zoover de Duitsche berichten. Londen blijft echter zwygen. Alleen heeft Butler gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche strijdmacht op de Faröer aan land is gezet. Ten aanzien van Groenland kon hij voor het oogenblik geen verklaring af leggen. Men verwacht niet, dat Chamberlain vóór Donderdag een verklaring over de ontwikkeling van den oorlog zai afleg gen. BRITSCHE KRUISER TOT ZINKEN GEBRACHT? Sommige berichten melden, dat giste ren een groote zeeslag is geleverd ten Noorden van Skagen. Men gelooft, dat de slag in het Skagerrak nog voort duurt. Zwaar geschutvuur is gehoord op ver schillende eilanden buiten Gothenburg. Het geschutvuur begon gisteren om 15 uur, doch er werd door slecht zicht niets gezien. Van Marstrand werden oorlogs schepen van niet herkende nationaliteit gezien, op 20 mijl ten noordwesten van Gothenburg. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Op 15 April is een Britsche kruiser voor de Noorsche kust door Duitsche ge vechtsvliegtuigen aangevallen en door zware bommen getroffen. De kruiser bleef eerst met zware slagzij drijven en zonk spoedig daarop. Bovendien werd een Sunderland-vliegboot vernield. Te Londen ontkent men, dat een Brit sche kruiser door een luchtaanval tot zinken zou zijn gebracht. Volgens een gisteren van de Zweed sche grens ontvangen telegram, bevinden zich in de buurt van Elverum sterke Noorsche troepen op de bruggen over de rivier de Glommen. Onder de bruggen zijn mijnen geplaatst. „Tengevolge van den hevigen sneeuw val (de sneeuw ligt op sommige plaatsen 50 c.m. hoog), worden de Duitsche ge motoriseerde eenheden opgehouden. Naar het voorbeeld der Finnen hebben Noorsche skiërs „zelfmoord-patrouilles" gevormd, die het den Duitschen afdee- lingen moeilijk maken en hun verbindin gen trachten af te snijden. De Duitschers hebben hernieuwde aanvallen ondernomen te Skarnes, van beide kanten van de rivier Glommen. De vooruitgeschoven Noorsche posten waren gedwongen zich te Sander terug te trekken. Beide partijen hebben vol gens de ontvangen berichten zware ver liezen geleden. De Noorsche regeering heeft medege deeld, dat de Duitsche troepen Maandag tot Kongsvinger waren gevorderd en de stadjes Mjosedal, Habedal en Jewnaker hadden bezet. Twee Duitsche vliegtuigen zijn door de Noren neergeschoten. Op nieuw daalden Duitsche parachute-troe pen op verscheiden plaatsen, doch zij werden onmiddellijk omsingeld en ont wapend. DE BRITSCHE LUCHTAANVALLEN OP STAVANGER. Uit Londen wordt vernomen, dat de Britsche luchtaanval van gisteravond op Stavanger, de voornaamsche Duitsche luchtbasis in Noorwegen, bijna een uur heeft geduurd. Een roode gloed scheen over Stavan ger en men kon fel brandende vliegtui- I gen waarnemen aan het zuidelijk uitein- de van het vliegveld. Op de startbanen j werden rechtstreeksche treffers ge- J plaatst. Een zware bom ontplofte dicht bij den controletoren van het vliegveld en een tweede deed een feilen brand in de nabijheid ontstaan. De bombarde mentsvliegtuigen vernielden vliegtuigen en gebouwen en deden vele komkraters in het vliegveld ontstaan. Volgens de lezing van het D. N. B. 1 hebben Britsche vliegtuigen verscheide ne explosieve en brandbommen laten vallen op de open stad Stavanger, als mede op het vliegveld in de nabijheid. Helaas werden eenige particuliere hui zen getroffen en een aantal Noorsche burgers gedood. Een bom, die aan den rand van het vliegveld neerkwam, trof twee Noorsche vliegtuigen van oud mo del, die in brand raakten. Bijzondere schade werd niet aangericht, afgezien van eenige treffers op de startbaan, die spoedig hersteld kon worden. De snelle toegang tot de havens In het Zuiden van Zweden, ook die van Go thenburg, die voor de scheepvaart ztfn gesloten en militair zijn afgezet, is slechts toegestaan met een speciale ver gunning. Gisteren is verscheidene malen lucht alarm gemaakt in de gebieden ten Noor den van Stroemstad, waar in de vroege ochtenduren verscheidene Duitsche vliegtuigen werden gezien. Twee vreemde vliegtuigen, naar men gelooft Duitsche, zag men vliegen over het eiland, tegenover de haven van Go thenburg. De Zweedsche batterijen openden het vuur. Men gelooft, dat één vliegtuig een noodlanding heeft ge maakt op het eiland boven Gothenburg. Een tweede toestel is ontkomen. De Zweedsche radio heeft aangekon digd, dat alle leden van de luchtbescher mingsdiensten zich op hun posten moe ten bevinden en op alle eventualiteiten voorbereid moeten zijn. DE VERLIEZEN DER DUITSCHE VLOOT. De Fransehe minister-president Rey naud heeft gisteren in den Senaat ver klaard: Een uur geleden heeft de Admiraliteit mij medegedeeld, dat Duitschland door averij 30 pet. van zijn vloot heeft verlo ren, 20 pet. van zijn kruisers werd in den grond geboord, 25 pet. van de torpedo jagers, werd tot zinken gebracht, 15 pet. van zijn torpedojagers kreeg averij, ver scheidene duikbooten werden tot zinken gebracht. Het tweede resultaat, dat verworven werd, is, dat de weg van het Zweedsche ijzererts van nu af is afgesneden. In de Oostzee zijn mijnen gelegd. Het derde resultaat is, dat Duitschland gedwongen zal zijn op een nieuw front te strijden. Geallieerde troepen zijn ont scheept en hebben daar de Noorsche troepen gevonden. Het vierde resultaat is het moreele échec voor Duitschland. De sehijnregee- ring-Quisling is ineengestort. VAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransehe legerbericht van gister avond meldt: Op een gedeelte van het front, dat door Britsche troepen is be zet, heeft de vijand een door artillerie voorbereiden en begeleidenden aanval ingezet. Deze aanval werd afgeslagen en de vijand heeft gevoelige verliezen geleden. Reuters speciale correspondent bij de Britsche troepen in Frankrijk meldt,, dat de Britsche troepen aan de Maginotlinie een Duitschen aanval op een voorpost hebben afgeslagen. De aanval was door granaatvuur voor bereid. De Duitsche troepen rukten door de duisternis op, doch zij werden terug gedreven. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Drie Duitsche vliegtuigen hebben gis teren langs de Maas gevlogen bij Namen en Luik. Het Belgische afweergeschut kwam in actie. De Duitsche vliegtuigen zouden met een mitrailleur hebben ge schoten met het gevolg, dat een Belgisch soldaat werd gewond. MAATREGELEN TEGEN VREEMDELINGEN. De Belgische minister van Buitenland- sche zaken, Spaak, heeft, tijdens de be handeling van de begrooting van buiten- landsche zaken, in den Senaat het woord gevoerd en na zijn sympathie voor Denemarken en Noorwegen te hebben uitgesproken gezegd: De eenige omstandigheid waarin wij de eventualiteit zouden aanvaarden van te gaan strijden in een oorlog, dien wij DEN HAAG. De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie heeft be paald, dat buitengewone verloven, be doeld in art. 61 van het regl. voor de militaire ambtenaren der Kon. Land- maoht, en in par. 10 van bijlage C van het aanhangsel van het reglement op den Inwendigen dienst der Kon. Land macht weer worden verleend. Dit zU" verloven, die worden verleend in gevallen van ernstige ziekte, huwelijk, overlijden, voor het afleggen van exa mens enz. tot iederen prijs willen vermijden, zou zijn de verplichting om onze onafhanke lijkheid te verdedigen. Want boven de neutra hteit, de liefde voor den vrede, staat de vrijheid, die boven alles heilig is. (Applaus op hlle banken). De Belgische kabinetsraad heeft maat regelen bestudeerd betreffende de orga nisatie van de veiligheid van den staat en betreffende de kwestie van de in Bel gië verblijf houdende vreemdelingen. Volgens de „Journal" overweegt de regeering de oprichting van een concen tratiekamp voor vreemdelingen. De geheele Belgische pers spreekt over de geheime voorbereiding op neutraal ge bied van een „vijfde kolonne", die er toe bestemd is deel te nemen aan plotselinge operaties, welke de een of andere oorlog voerende ten aanzien van dat neutrale gebied eventueel overweegt. De „Echo de Bourse" schrijft, dat, wanneer het leger de grenzen bewaakt, het aan de regeering is, er zorg voor te dragen, dat het niet een dolksteek in den rug krijgt. De „Vingtième Siècle" spreekt de mee ning uit, dat onder de 350.000 vreemde lingen, die gastvrijheid genieten in Bel gië, zich clandestien in België ophouden de personen bevinden, vluchtelingen en agenten van buitenlandsche mogendhe den. Het is niet voldoende, aldus de „Libre Belgique", om zich bezig te houden met de in België verblijf houdende vreemde lingen. Ook de deuren moeten gegren deld worden. LEVENSMIDDELEN NAAR DUITSCHLAND. Engeland grijpt in. Het Britsche Departement van Han del houdt zich ernstig bezig met het groote aantal personen, dat geld zendt naar verschillende agentschappen in neutrale landen, hoofdzakelijk Neder land, België en Zwitserland, met de opdracht levensmiddelen en kleedings- pakketten naar Duitschland, Polen en Oostenrijk te zenden. Deze zendingen hebben thans veront rustende afmetingen aangenomen en worden beschouwd als een belangrijken bijstand voor den vijand. Deze stroom van geld naar vijandelijk gebied, moet ophouden. - DE ENGELSCHE BLOKKADE. De Britsche minister van economische oorlogvoering, Cross, heeft in het La gerhuis verklaard, dat het ministerie een groote hoeveelheid inlichtingen had gekregen betreffende verschepingen uit Los Angeles en uit havens in Zuid-Ame rika naar Wladiwostok. Aangezien er voldoende bewijzen waren, dat de uit eindelijke bestemming dezer goederen Duitschland was, zouden alle uitvoer bare stappen genomen worden om ze te gen te houden. Ook verleent Italië aan Duitschland sinds korten tijd meer economischen steun dan Engeland welgevallig is. De Britsche regeering heeft hierover reeds haar meening te kennen gegeven in Rome. Het antwoord daarop is de her nieuwde felle perscampagne tegen de Geallieerden geweest. De Britsche re geering overweegt thans maatregelen om ook dit lek in de blokkade van Duitschland te dichten. DUITSCHLAND HOUDT 12 HOUT SCHEPEN VOOR BELGIë AAN. „De Soir" meldt, dat 12 schepen van een neutraal Noordsch land, geladen met hout, bestemd voor België, door de Duitsche vloot zijn aangehouden. De schepen zyn in een Duitsche haven gelost. Binnenland. Buitengewone verloven worden weer verleend. Moeilijkheden voor onzen eieren-export. Uitreiking van distributie-bonboekjes. De opbrengst der rijksmiddelen. Buitenland. Zijn de Engelsche troepen te Harstadt geland? Engeland deelt hierover niets mede. Zeeslag in het Skagerak. De gevechten in Noorwegen. Zweden op alles voorbereid. De verliezen der Duitsche vloot. België neemt maatregelen. De Britsche blokkade. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 n 17 uur. Het schijnt, aldus Un Press, dat er belangrijke gebeurtenissen in Italië op handen zijn. De rede, die Mussolini a.s. Zaterdag zou houden, is plotseling uit gesteld, hoewel allerlei hooge autoritei ten, buitenlandsche gezanten en de pers reeds uitnoodigingen hadden gekregen. Een Duitsche militaire missie, onder lei ding van een vooraanstaand generaal, is in Rome aangekomen voor besprekin gen met de Italiaansche staf. Het heeft de aandacht getrokken, dat Italiaansche schepen in Mexicaansche havens geen ladingen en pasf agiers meer boeken, daar de Italiaansche lijnen zou den worden opgeheven. De Duitsche militaire missie zal fa brieken bezoeken, die munitie en mili taire uitrustingsstukken vervaardigen. De Italiaansche vlootoefeningen zijn gisteren voortgezet. Londen blijft alle geruchten over een eventueel optreden van Italië in den Balkan met de grootste kalmte afwach ten, daar de Britsche Middellandsche Zeevloot op alles is voorbereid. PRINSES JULIANA. H. K. H. Prinses Juliana heeft gister morgen de gewone wekelijksche be stuursvergadering van het Nationale fonds voor bijzondere nooden bijge woond. DISTRIBUTIE-BONBOEKJES OP KOMST. De voorbereiding is thans begonnen om eerlang over te kunnen gaan tot uit reiking van de distributiebonboekjes op vertoon van de distributiestamkaarten. Verwacht kan worden, dat deze uitrei king eind Mei of begin Juni zal kunnen geschieden. REDE VAN MUSSERT TE ZUTPHEN VERBODEN. De leider der N.S.B. in Nederland, ir A. A. Mussert, zou gisteravond in een openbare vergadering te Zutphen spre ken over „Het einde der democratie, de nieuwe orde!" Het militair gezag heeft echter geen toestemming gegeven tot het houden van deze bijeenkomst. DR COLIJN TE BRUSSEL. Dr Colijn heeft Dinsdag den geheelen dag besprekingen gevoerd, verband hou dende met de zending, waarmede hij be last is door de Economische Commissie van den Volkenbond. Dinsdagochtend had dr Colijn een langdurig onderhoud met minister van staat van Cauwelaert, president van de Belgische Kamer. Omstreeks vijf uur be gaf hij zich naar den minister van Eco nomische Zaken, Middenstand en Be voorrading, mr de Schrijver, met wien hij in diens kabinet tot ongeveer half ze ven in gesprek bleef. Vervolgens wan delde dr Colijn naar het ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buitenland- schen handel, waar hij ontvangen werd door minister Spaak en den secretaris generaal van dit departement. Dit ge sprek duurde tot omstreeks zeven uur. De heer Colijn zou vanmorgen naar Parjjs vertrekken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1