GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland NARVIK EN DE LOFOTEN IN BRIT8CHE HANDEN? EERSTE BLAD. H.Uimngs-ij. „ZEELAHQIA'GSIE DINSDAG 16 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 165 Trekken de Duitschers zich uit Narvik terug? De Duitsche lezing - Britsche luchtaanvallen op Stavanger - Quisling afgetreden - De gevechten in Zuid-Noorwegen - Roemenië verbiedt graan- uitvoer - Rede van Roosevelt. Narvik door de Engelschen bezet? Hoe Narvik Is bezet. Een Duitsche lezing. Weer Britsche luchtaanvallen op Stavanger. Regeering-Quisling afgetreden? De strijd in Zuid-Noorwegen. De gevaren voor Zweden. Belangrijkste Nieuws beschikbaar a 5 pCt. AUTOMOBIEL Kleine neutralen „op rantsoen"? Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA ABonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelkigen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting OOK TE DRONTHEIM GELAND? Hoewel men in officieele kringen blijft weigeren, nadere bijzonderheden te ver strekken over de Britsche actie in Noor wegen, schijnt het toch zeker te zijn, dat de haven en de stad Narvik thans in En- gelsche handen zijn. De Noorsche regeering deelt mede dat de Noorsche troepen, in samenwerking met de geallieerde strijdkrachten, Nar vik en de naaste omgeving op de Duit schers heroverd hebben. Van officieuze geallieerde zijde wordt verklaard, dat de Britsche troepen gis teren niet alleen te Narvik, maar ook in den sector Drontheim aan land zijn ge gaan. De sector van Drontheim is gekozen, zoo verklaart men, omdat een landing in dit Noorsche gebied door de talrijke en uitgestrekte fjorden vergemakkelijkt wordt. Men wijst er voorts op, dat het expeditiekorps der Britten niet alleen uit mariniers, maar ook uit soldaten van de infanterie bestaat. Het nieuws van de bezetting van Nar vik is gisteravond ook bekend gemaakt door de Britsche radio in een boodschap aan het Noorsche volk tijdens de uitzen ding van berichten in de Noorsche taal. De Parijsche „Temps" weet te melden, dat het Britsche expedittieleger de Lo foten de eilanden ten Westen van Narvik bezet heeft. In berichten van Zweedsche zijde wordt gezegd dat de Duitschers zich uit Narvik hebben teruggetrokken langs den spoorweg welke leidt naar Kiruna, in Zweden. De Noren zouden trachten hen te om singelen. Zooals reeds gezegd, laat men te Lon den van officieele zijde niets los over de plaatsen, waar de Britsche troepen aan land zijn gegaan. Men heeft hiermede natuurlijk een bedoeling. De actie is nog lang niet beëindigd en men wil den vij and zoo weinig mogelijk meedeelen. NARVIK BASIS VOOR VERDERE OPERATIES. Nu Narvik in Engelsche handen is, beschermd door vlooteenheden, is deze plaats gereed, om te dienen als punt van Vertrek voor eventueele operaties in het binnenland en ter zee. De nabijheid van Narvik bij de Zweed sche ijzermijnen, aldus Reuter, vormt voor de geallieerden een waarborg te gen iedere eventueele Duitsche interven tie in Zweden, aangezien de van daar af te leggen afstand in geval de Duitschers troepen op Zweedsch gebied aan land zouden zetten onvergelijke lijk veel geringer is voor de in het Noor den geïnstalleerde Engelsche strijd krachten dan voor den vijand. Hoewel het gemeenschappelijke com muniqué van admiraliteit en departe ment van oorlog alleen verwijst naar „punten op de Noorsche kust" en de lakonieke wijze van zeggen zelf ver klaarbaar is door het feit, dat de ope raties voortgezet worden, kan men toch reeds nu van meening zijn, dat, behalve Narvik zelf, de stellingen, die de geal lieerden zich verworven hebben, reeds goed versterkt zijn en hun niet meer zullen ontgaan. Omtrent de bezetting van Narvik door de Engelschen meldt „Dagens Nyhe- ter", dat de stad bezet werd, nadat de Duitschers verjaagd waren door een zwaar artillerie-bombardement van de Britsche oorlogsschepen. De Britsche vloot slaagde er in, vol gens „Dagens Nyheter", in de Roinbaks- fjord door de dringen, vanwaar men ge makkelijk Narvik beheerschen kon. De Duitschers, die zich na het bom bardement nog in de stad bevonden, wer den door de Britsche troepen verjaagd en vluchtten langs de spoorlyn in de richting van het uitgestrekte heuvelge- bied, waar zij Noorsche troepen ontmoet ten. Naar verluidt zouden de Noorsche troepen zich ten Noorden en Westen van Narvik geconcentreerd hebben, voor een laatsten aanval op de gevluchte en thans ingesloten Duitsche troepen. Er wordt verklaard, dat thans overgeven of ver nietiging het alternatief voor de Duit schers is. De Noren bevestigen, dat alle Duitsche oorlogsschepen, die in de ha ven van Narvik achtergebleven waren, na dapperen tegenstand tot zinken zijn gebracht. Het omroepstation van Stockholm heeft intusschen reeds bekend gemaakt, dat twee Duitsche soldaten de Zweedsche grens hebben overschreden. Zij kwamen uit Narvik en zijn geïnterneerd. Volgens het Zweedsche dagblad „Af- tonbladet" zouden reeds 7 Duitschers de Zweedsche grens zijn gepasseerd. Het nieuws van de landing van Brit sche troepen in Noorwegen heeft in Zweden sensatie gewekt. Men heeft hier groote sympathie met Noorwegen en algemeen spreekt mer de hoop uit, dat de Engelschen er in zullen slagen, tijdig genoeg voldoende troepen aan land te zetten om de Duitsche inva sie doeltreffend tot staan te brengen. Een proclamatie in de Deensche taal met het vermaan, de orde en rust te be waren, wordt aangebracht na de bezetting van Denemarken door de Duitschers Zooals men weet ging het by Narvik ook om het ertsvervoer naar Engeland, maar daarnaast toch niet minder om voor Duitschland de verdere ertsleverin gen te waarborgen. Het staat wel vast, dat in de eerste vijf weken van ertsleve ringen in het geheel geen sprake zal zijn. Immers via Narvik kan thans niets meer naar Duitschland worden vervoerd en over Lulea is de weg nog eenige weken door het ys versperd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Naar van welingelichte zyde over de Engelsche beweringen inzake landingen van Engelschen in Noorwegen wordt ver klaard, zou het tot nu onbevestigde be richt over een landing ergens in Noord- Noorwegen misschien van het standpunt der Engelsche prestige-propaganda een zeker succes beteekenen voor diegenen te Londen, die ter geruststelling van hun volk iets dergeiyk noodig hebben. Een landing in de onherbergzame fjorden is natuuriyk op een of andere plaats mogeiyk, doch militair zinloos. Een dergeiyke landing zou geen enkel miltair belang hebben. Tusschen Drontheim en Narvik stelt zich een meer dan 600 km lang woest Noorsch hooggebergte uit. Tusschen Narvik en Drontheim bestaat geen spoor wegverbinding. Een operatiemogelykheid in deze buurt van eventueel gelande Engelsche troe- pendeelen tegen de basis der Duitsche oorlogvoering in het Noorsche gebied, dus tegen Midden- en Zuid-Noorwegen dat vast in Duitsche handen is, zou daardoor niet zijn ontstaan. ZEVEN ENGELSCHE DUIKBOOTEN VERNIETIGD? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche duikbootafweer in de Noordzee heeft op 13 en 14 April zeven vyandeiyke duikbooten vernietigd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: De verkenningsvluchten boven de Noorsche kust zijn den geheelen dag voortgezet. Niettegenstaande het on gunstige weer, is het vliegveld van Sta vanger andermaal gebombardeerd. Ver- schillende vliegtuigen werden in den strijd gewikkeld. Alle toestellen keerden echter veilig naar hun bases terug. Engelsche vliegers, die deelgenomen hebben aan den luchtaanval op Stavan ger van gisternacht, hebben gemeld, dat zij tijdens den aanval plotseling een roo- den gloed zagen, die, naar het scheen, afkomstig was van een groote ontplof fing. „De lucht wemelde plotseling van blauwe en oranjekleurige zoeklichten, raketten en granaten, die ontploften in groepen van vier blauwig witte sterren. Wij zeilden hier doorheen en lieten onze bommen precies op het doel vallen. Een kogelregen verspreidde zich beneden den blauwigen schijn van een der zoek lichten en onmiddellijk daarop ging het licht uit". Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat minstens twee Duitsche water vliegtuigen te Stavanger tot zinken zijn gebracht. De onder Duitsche controle staande radiozender van Oslo heeft medegedeeld, dat de Noorsche tegenregeering van den nationaal-socialistischen majoor Quis ling is afgetreden. Het bestuur over de door de Duit schers bezette streken van Noorwegen is overgenomen door een „bestuurscom missie" onder leiding van Christensen, het hoofd van den gemeenteraad van Oslo. Quisling heeft geen zitting in dezen bestuursraad en heeft nu de taak, voor de verdere demobilisatie van het Noor sche gebied zorg te dragen. Nadat dit officieele bericht door de radio van Oslo was bekend gemaakt, kwam Quisling zelf voor de microfoon en verklaarde: „Noren. Toen op 9 April de Noorsche regeering uit Oslo gevlucht was en het land geen centraal bestuur meer bezat, heb ik, om Noorwegen voor een chaos te bewaren, een nationale regeering ge vormd. Daar ik evenwel niet in staat ben en ook niet voornemens ben, alléén de verantwoording te dragen, leg ik myn ambt neer." Uit Stockholm wordt gemeld, dat Quisling waarschijnlijk ontslag heeft ge nomen als Minister-President, omdat de Duitschers inzagen dat zijn positie wan kel en zijn onpopulariteit groot was. Een welverdiend politiek einde voor dezen landverrader, die evenals andere van zijn nationaal-socialistische vrien den, heulde met den indringer. Reuter meldt uit Stockholm: De laatste berichten wijzen er op, dat de Duitschers in Noorwegen aan het Zuid-Oostelyk front aanmerkelyke suc cessen behalen, waar zij hun tegenstan ders, met één flank tegen de Zweedsche grens steunend, trachten op te rollen. Zg hebben hier reeds verscheidene duizen den Noren afgesneden. Het einddoel van deze tactiek schynt te zyn naar het Noorden door te dringen en de Noren te dwingen zich in de bergdistricten terug te trekken. De situatie te Kongsvinger wordt kritiek geacht. „Sociaal-demokraten" schat dat de Duitschers in deze buurt over tenminste 16.000 man beschikken en de val van de stad wordt naby ge acht, ondanks den dapperen weerstand van de Noren. In militaire kringen is men echter van meening, dat de snelle successen niet veel waard zyn, tenzy de Duitschers er in slagen voortdurend versterkingen aan te voeren. Verder wordt er op gewezen, dat de Duitschers over zware artillerie en andere voorraden moeten kunnen be schikken, die niet door de lucht kunnen worden aangevoerd. De Noorsche regeering heeft, volgens de Stockholmsche radio, meegedeeld, dat Zondag Duitsche parachutetroepen ge daald zyn by Dombaas, een spoorweg knooppunt aan de lyn van Oslo naar Drontheim. Volgens de correspondent van „Afton- bladet" te Kongsvinger, gelooft men, dat de Duitschers op zes myl van Kongsvin ger zyn aan den spoorweg van Stock holm naar Oslo. In andere kringen wordt weer ver klaard dat de Duitsche troepen Kornsjoe een grensstation in het uiterste Zuid- Oosten van Noorwegen hebben ont ruimd. De Duitschers zyn op Halden by de kust teruggetrokken. Zy vreezen een verrassing van de zyde der Noorsche troepen. In de in Stockholm verschijnende dag bladen zijn photo's afgedrukt, die een beeld geven van de verwoestingen, welke is aangericht door de Duitsche luchtaanvallen op Elverum. Nauwelijks een gebouw staat overeind. De vernie ling schijnt veel erger te zijn dan er gens in den RussischPinschen oorlog. Een Havasbericht uit Helsinki meldt, dat de Noorsche regeering gisteren „er^ gens in Noorwegen" is bijeengekomen. De koning en de kroonprins woonden de vergadering bij. Het Duitsche nieuwsbureau publiceert een bericht uit Stockholm van den vol genden inhoud: Van klaarblijkelijk belanghebbende zijde worden nog steeds dagelijks ge ruchten in omloop gebracht, die ten doel hebben, de bevolking van Zweden in een toestand van groote opwinding te brengen en aldus een stemming van nervositeit in het leven te roepen. De regeeringspersdienst heeft dien tengevolge aanleiding gevonden, overal aanplakbiljetten te doen aanplakken, waarin er dringend voor gewaarschuwd wordt, geruchten te verspreiden en ge loof te hechten aan oncontroleerbare ge ruchten. In een gisteren uitgegeven bekendma king wordt bepaald, dat in zekere dee- len van Zuid- en West-Zweden de al armtoestand voor de luchtbescherming ingevoerd wordt. REDE VAN REYNAUD. De Fransche Minister-President Rey- naud zal vanmiddag om 2.20 uur, Ned. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Zwaardere straffen voor spionnen en landverraders. Japan en Nederlandsch-Indië. Buitenland. Narvik en de Lofoten in Britsche han den? Trekken de Duitschers uit Narvik terug? Britsche luchtaanvallen op Stavanger. Quisling afgetreden. De stryd in Zuid-Noorwegen. Geen graanuitvoer uit Roemenië. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. tyd, in den Senaat een openbare verkla ring afleggen. ROEMENIë VERBIEDT DEN GRAANUITVOER. De Roemeensche regeering heeft den uitvoer van graan verboden. In diplomatieke kringen legt men de zen maatregel uit als een bescherming der neutraliteit. Ook is besloten een reserve aan ben zine aan te leggen. Het schynt, dat men van plan is ondergrondsche reservoirs te maken. AARDAPPELVERKOOP IN DUITSCHLAND BEPERKT. Officieel wordt meegedeeld, dat voort aan in Berlijn alleen aardappelen kunnen worden verkocht indien de klant in een speciaal register is ingeschreven. Hij mag dan tweemaal per week. doch niet op twee opeenvolgende dagen, aardap pelen koopen. De hoeveelheid wordt be paald door den aanwezigen voorraad. Deze maatregel is noodzakelijk gewor den door den strengen winter. Het feit, dat de buit aan petroleum, welke den Duitschers in Denemarken in handen viel zoo groot is, doet de „Ti mes" de vraag stellen, waarom de kleine neutrale landen in de gelegenheid zijn gesteld zulke groote voorraden te vor men. De reden daarvan, aldus het blad, was klaarblijkelijk, dat de Engelsche autoriteiten genoegen namen met de verzekering, dat deze voorraden niet dienden voor her-export naar Duitsch land. Met de mogelijkheid, dat Duitsch land niet in staat zijnde door koop de goederen te verkrijgen landen zou binnenvallen en de goederen zou wegroo- ven, was geen rekening gehouden. Denemarken is ten slotte niet het eeni ge neutrale land, dat aan Duitschland grenst er» petroleum is ook niet het eeni ge artikel, dat in staat is den Duitschers als lokaas te dienen. Het blad herinnert vervolgens aan den sterk toegenomen export uit Amerika naar de kleine neutrale landen. Wijs geworden door de ervaringen van den vorigen oorlog, is het hun opzet Op verschillende punten biedt de Noorsche weermacht hardnekkig tegenstand tegen de naar het Noorden voortdringende Duitsche troepen. Een maehine- geweerpost in verdekte stelling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1