JAPAN EN DE OORLOG. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Rechtszaken Burgerlijke Stand Finantiëele Berichten Laatste Berichten Telegrammen EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zijn belangen in Ned.- Oost-lndië. Dr Colijn naar het buitenland. Vreemde vliegtuigen binnen ons rechtsgebied. Engelsche troepen in Noorwegen aan land gezet. TELEFOON 86211 (4 LIJNEN) Oostkapelle. Zaterdagmiddag had al hier onder groote belangstelling de be grafenis plaats van wijlen den heer H. Z w e m e r, in leven ouderling der Geref. gemeente en oud-raadslid. De baar werd grafwaarts gedragen door den kerkeraad der Geref. Gemeente en door de beide wethouders. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, werd eerst het woord gevoerd door ds Visser, predikant der Geref. Ge meente, welke schetste wat deze ge meente, welke de overledene 18 jaar als ouderling mocht dienen, heeft verloren. Daarna sprak burgemeester Fabius, die de aangename samenwerking met den overledene als Raadslid herdacht. Ook oud-burgemeester Jhr. van Teylin- gen herdacht het werk van den over ledene in het belang der gemeente ver richt. Een broeder van den overledene dankte namens de familie voor de groote belangstelling en de gesproken woorden. St. Jansteen. Schuur afgebrand. Zondagavond is brand ontstaan in de groote vlasserij van Em. Saman, alhier. Spoedig toegesnelde hulp mocht niet meer baten. De heele schuur, bevattende ongeveer 200.000 kilo vlas, ging in vlam men op. De brandweer kon niets anders doen dan de aangrenzende gebouwen behoe den. De schade wordt op circa 20 A 25000 gulden geraamd en wordt door verzeke ring gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Men denkt aan kwaadwilligheid. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Rozenburg, C. de Ru te Biggekerke Bedankt voor Wierden, W. Vroeg- indeweij te Hoogeveen. Voor Gouderak, J. H. Cirkel te Leerbroek. Geref. Kerken. Aangenomen naar Uithuizen, D. A. Zjjlstra te Nieuw Beets. Bedankt voor Harlingen, D. A. Zijl stra te Nieuw Beets. Nisse. Bevestiging en in trede. In de morgengodsdienstoefe ning van Zondag van de Ned. Herv. Kerk alhier werd cand. P. J. F. v. Voorts Va der in 't ambt bevestigd door zijn vader, Ds van Voorst Vader te Middelburg. Deze koos tot tekst Johannes 21 vs. 16. Hoofdthema der prediking was. Hoed mijn schapen. Na deze predikatie had de bevestiging plaats. Aan de handopleg ging namen deel de consulent Ds B. Da gevos van Baarland, Ds de Bode, eme ritus-predikant te Amersfoort en Ds de Vefl Mestdagh te Rotterdam. De ge meente zong haar nieuwen leeraar toe gezang 224 vs. 1 en 5. In de namiddaggodsdienstoefening verbond Ds P. J. F. van Voorst Vader zich aan zijn gemeente met de tekst woorden uit Ps. 23 en een gedeelte uit Joh. 10 vs. 11, 16, 17, 30. naar aanlei ding waarvan Z.Eerw. zijn gemeente be paalde bij: De Heere is mijn Herder, en de Goede Herder stelt zijn leven voor de schapen. Na deze prediking richtte hij zich met enkele woorden tot den consulent der gemeente Ds B. Dagevos, wien hij dank te voor al den arbeid die hij had verricht in deze gemeente gedurende de vacature, tot den kerkeraad, de notabelen en kerk voogden en ten slotte tot de gemeente. De consulent Ds Dagevos sprak ds v. Voorst Vader namens de gemeente, ker keraad, notabelen en kerkvoogden toe, waarna hij de gemeente verzocht hem staande toe te zingen Ps 134 vs. 3. Ver dere toespraken werden op verzoek niet gehouden. De beide malen was het kerk gebouw stampvol. Vele familieleden van den nieuwen predikant vrienden en ken- De Times meldt uit Tokio: Bijna zonder uitzondering betoogen de bladen, dat Japan maatregelen zal ne men teneinde zijn belangen in Neder- landsch Oost-lndië te verdedigen, in het geval dat Néderland gemengd zou wor den in den oorlog in Europa. De vrees, dat de Vereenigde Staten de bescherming van de Nederlandsche koloniën op zich zouden nemen, is klaar blijkelijk de drijfveer voor deze angst van Japan. Een aantal bladen maakt er toespelingen op, dat Japan zich niet zal verzetten, indien Engeland de bescher ming van de Nederlandsche koloniën op zich zou nemen, wanneer dan de poli tieke status quo onveranderd zou blij ven. Het is begrijpelijk, waarom de vrees van Japan voor een dergelijke ac tie van Amerika het grootst is; immers de economische en strategische belan gen van de Vereenigde Staten zouden kunnen leiden tot een permanente uit breiding van den Amerikaanschen in vloed in een gebied, dat Japan van het grootste belang acht voor zijn eigen toe komst. In geen geval wenscht men in Japan verandering in de politieke constellatie van Nederland's rijk koloniaal gebied, opdat de Japansche rechten en eischen voor een toekomstige economische ex pansie gehandhaafd kunnen blijven. Hoewel Japan de ontwikkeling van den Europeeschen toestand met scherpe aandacht volgt, aldus de bladen van het Asahi Sjimboen concern, wenscht het de oorlogsverwoesting niet naar het Zui den van den Grooten Oceaan te zien uitgebreid. In dezen geest overweegt de Japan nissen uit omliggende gemeenten waren aanwezig. Middelburg. Gekozen tot notabele der Ned. Herv. Gemeente dhr P. van Ooijen, cand. van de kerkelijke kiesvereeniging „Schrift en Belijdenis". Op J. H. Klarenbeek werden uitge bracht 258 stemmen, terwijl P. v. Ooijen 301 stemmen verwierf. VEREENIGING TOT STICHTING EN INSTANDHOUDING VAN CHRISTE LIJKE SCHOLEN VOOR ZWAKZINNIGE KINDEREN OP WALCHEREN. Deze vereeniging hield Zaterdag haar jaarvergadering te Middelburg on der leiding van D s J. W. D i p p e 1, die de afgevaardigden van de besturen-leden, het personeel en de andere aanwezigen verwelkomde. Spr. hoopte, dat de bestu ren naast het getoonde vertrouwen, door hun aanwezigheid meer blijk van belang stelling zullen geven. De belangstelling, die de Chr. school voor B.L.O. op Walcheren geniet, wordt op hoogen prijs gesteld, daar zij meer dan andere Chr. scholen de liefde noo- dig heeft van allen, die zich om Chris tus' wil om het misdeelde kind bekom meren. De wetenschap, dat God de nede- rigen liefheeft, geeft ons de kracht het werk voort te zetten. Reeds in rustige tijden was het een heele onderneming een B.L.O.-school te stichten, die niet deelt in de volledige gelijkstelling. Daar de laatste kwart eeuw de wereldgelijkvormigheid alle kerken is binnengedrongen, hebben haar leden niet zooveel als vroeger over voor het konink rijk Gods. De besturen der Chr. scholen hebben buiten de overheidsgelden wei nig middelen om het Chr. onderwijs te steunen, maar het is te betreuren dat een schoolbestuur zijn lidmaatschap opzegde, omdat de contributie niet op de Over heidskas is te verhalen, inplaats van andere wegen te zoeken. Dit wijst op geestelijke ver slapping. Wanneer de gevende liefde aanwezig is, is de toekomst van de school verze kerd. Het bestuur zal zich beraden om de positie der school, ook financieel, ster ker te maken. Niet alleen de particulie ren, ook de besturen moeten krachtiger meewerken. De oorlog verhindert de plannen tot oprichting van een eigen gebouw, waaraan groote behoefte bestaat. De eerste onderwijzer, de heer A. Hui- gens werd gemobiliseerd, waarom de heer Vleugel tijdelijk benoemd werd. De groote toewijding van het personeel stemt tot dankbaarheid. Begon de school mst vrij groote schuld met de opbrengst van een drietal bazars op 't Zandt, te Middelburg en Vllssingen georganiseerd door de aideelingen van den Ned. Chr. Vrouwenbond, werd de in richting geheel betaald. Een commissie van nazorg, uit dames en heeren bestaande, bestudeert de plaat sing van oud-leerlingen, zoodat mis schien in de naaste toekomst kan blij ken, dat deze school een ruime bate geeft voor de gemeenschap en de overheid. Ook memoreerde de voorzitter de ver diensten van wijlen den heer R. van der sche regeering maatregelen om aan iedere eventualiteit het hoofd te bieden. Japan wenscht echter te vermijden door andere landen misverstaan te wor den ten aanzien van maatregelen met betrekking tot den toestand, die zou ontstaan, wanneer, tegen de wenschen van Japan, Nederlandsch-Indië bij het conflict betrokken zou geraken. De Asahi Sjimboen schrijft, dat in dit verband de Japansche regeering de aandacht van de oorlogvoerenden vraagt voor haar wensch, dat de oorlogvoeren den en andere betrokken mogendheden hun uiterste best doen om te voorko men, dat gewapende vijandelijkheden zich naar het Zuidelijk gedeelte van den Grooten Oceaan uitbreiden. Wanneer Nederland in het conflict be trokken zou geraken, zou, ongeacht de vraag, of Engeland of Duitschland ge wapende strijdkrachten in dit land liet binnenrukken, de kwestie rijzen van de positie van Nederlandsch-Indië. Wat Japan betreft, moet het groote aandacht tooneni voor een mogelijke ont wikkeling met betrekking tot Neder landsch-Indië, waarmee het nauwe eco nomische betrekkingen heeft. De Asahi Sjimboen schrijft, dat Japan, dat tot dusver ten aanzien van Europa een politiek van non-interventie voert, niet wenscht, dat het conflict zich naar het Oosten verbreidt, met een verande ring van de politieke positie of politieke oriënteering van Nederlandsch-Indië als gevolg van het feit, dat Nederland in het Europeesche conflict betrokken zou ge raken. Japan, dat een politiek van niet-in- menging volgt, moet ten zeerste bezorgd zijn voor een mogelijke uitbreiding van de oorlogsverwoesting naar Oost-Azië, in verband met zijn gewichtige zending ter verzekering van den vrede en orde in het Verre Oosten. Hierop zal Japan de aandacht vestigen van de regeeringen v. Engeland, Frank rijk en Duitschland. Tegelijkertijd zal Japan andere dan de oorlogvoerende mogendheden hiervan in kennis stellen. Welle, oud-bestuurslid, die de school met heel zijn hart heeft gediend. Ook de heer M. B. F a n o y herinnerde in zijn jaarverslag dankbaar aan de on dervonden hulp van den N.C.V.B., die door de bazars te 't Zand en Middelburg f 350 en f 1100 opbracht. Het aantal leden bleef gelijk. Het aantal contribuanten steeg tot ongeveer 500. Het verslag be vatte waardeerende woorden voor het werk van den oud-secretaris, den heer B C. Sliggers en eveneens voor den oud voorzitter, den heer R. v. d. Welle. Er zijn 13 bestuursvergaderingen ge houden. Een teleurstelling was het, dat de extra-subsidie vari f 15 per leerling van de gemeenten Middelburg, Vlissin- gen, Souburg en Goes niet werd ontvan gen. Op 1 April 1939 telde de school 4 leerkrachten. Het bestuur wees mej. Bouwman Vlissingen als woonplaats aan. Op 31 Jan. 1939, had de school 29 debielen en 19 imbecillen, samen 48 leer lingen en op 16 Jan. 1940 32 debielen en 23 imbecillen, samen 55 leerlingen. Na het vertrek van dr Broekhuijzen neemt dr Van Maren Bentz van den Berg de functie van schoolarts waar. Voor de afname der gemaakte goede ren vond het bestuur nog geen afdoen de oplossing. Evenals het vorige jaar kon de pen ningmeester, de heer J. Terpstra, nog geen volledig financieel overzicht geven, door' buitengewone baten en groote uit gaven, die niet terug komen. Zoo kwam er een gift in van f 300 en een van f 50. De vergoeding door de provincie van de helft der vervoerkosten van behoeftige leerlingen, die beoordeeld wordt door Ged." Staten, is nog niet ontvangen. Het jaar 1939 gaf een goed slot van f 123. De begrooting van de exploitatiereke ning over 1940 gaf een ontvangst van f2275 en een uitgaaf van f2253 te zien. Daar de rekening door de aangewezen commissie was goedgekeurd, werd den penningmeester décharge verleend. De heer F. Damen werd tot lid dezer com missie benoemd. De aftredende bestuursleden, de hee ren J. L. Dregmans en A. H. S. Stemer- ding werden herkozen. Bij de rondvraag deelde de heer R. Nonnekes, het hoofd der school, op een vraag van den heer Sliggers mede, dat het plan bestaat in het najaar een ouderavond te houden. Tevens wordt gedacht over een propa- ganda-avond te Middelburg. Op verlangen van dr K. Huizenga zul len de leerlingen der Chr. Kweekschool in de gelegenheid gesteld worden met het werk der school kennis te maken. Mevr. van Roo raadde aan ook andere afdeelingen van den N.C.V.B. in te scha kelen, teneinde belangstelling te wekken en de financieele positie beter te maken. Na afloop der vergadering werd een bezoek aan de school gebracht, waar on der deskundige voorlichting van het per soneel met groote belangstelling het werk der kinderen en de zeer aparte leermid delen werden bekeken. SERGEANT VERDACHT VAN SPIONNAGE. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is, naar het Volksblad meldt, bij het veldleger op vermoeden van spionnage gearresteerd de 22-jarige sergeant der in fanterie F. v. Z. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Vrijdagmiddag heeft het parket uit Rotterdam, bijgestaan door de Goudsche politie, een huiszoeking gedaan ten hui ze van zijn ouders te Gouda. Een kist met brieven en bescheiden werd in be slag genomen. Hierna werd de verloofde van F. v. Z„ de 17-jarige M. P., eveneens gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht. Bij een huiszoeking in de woning van haar va der, waar zij thuis was, werd een map met brieven in beslag genomen. Korten tijd geleden had F. v. Z. haar die in be waring gegeven. Landbouwer bij den brand in zijn boerderij overieden. Zaterdagavond ontstond door tot nog toe onbekende oorzaak een brand in de boerderij „Hof van Olbur- gen" te Steenderen, bewoond door den 56-jarigen landbouwer O. Wijers. Toen de heer W. in de schuur de vele runderen had bevrijd, en de touwen had door gesneden, en de dieren naar buiten had gedreven, ging hij naar zqn woon huis, doch vermoedelijk door overspan ning zakte hg in elkander en overleed. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Naar we vernemen is de caféhouder O. wonende te 's-Heer Hendrikskin deren, gemeente 's-Heer Arendskerke, voorgeleid aan de Justitie te Middelburg, als verdacht van brandstichting. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: Marinus van Damme, landbouwer te Heinkenszand. Rechter-commis- saris: Mr J. H. F. Bloemers, Rechter. Cu rator: Mr A. L. W. van Heel, advocaat te Goes. GOES. Huw.-aang.: Cornelis van de Kreeke, 23 j. jm. en Jannetje Jacoba Schrijver, 23 j. jd. Geboren: Maria Adriana, dv. Marinus Jan Verburg en Cornelia van Strien. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V., te Goes. vorige koers heden H. V. A. 371 372 Ned. Ind. Handelsbank 101 100 Philips 116 116 Unilever 867a 86 A. K. U. 39% 407a Amst. Rubber 178 1807a Kon. Olie 217 220 Kon. Boot 106% 107 Scheepv. Unie 112 113 Deli Mij. 186 190 3 pet. Nederland 1937 76% 76% 3/3 7a pet. Nederland 1938 827a 827e 4 pet. Nederland 1940 II 90% 91% U. S. Steel 46 Vu 46% Anaconda 23 Va 237a Beth. Steel 597a 597a North Am. Cy. 175/i» 17% N. Am. Aviation 17% 18 Cont. Oil 17 17 Shell 98/n 97io Kennecott 277e 287a Radio Corp. 4% 4% America Enka 33 33 Car Foundry 19% 197a Tidewater 8®/io 8 Vu Midpetco ll'/ia 117e Rep. Steel 16 Vu 16% Am. Waterworks 77a 7% Gen. Motors 40*/» 40% De stemming was vandaag beter dan Zaterdag en blijkbaar wordt het militaire nieuws uit Scandinavië gunstig uitge legd. Overigens blijft de markt geheel be- heerseht door het politieke nieuws. Ook uit de beurs spreekt het vertrouwen en kalmte die hier te lande bestaan. Er was eenige vraag naar Kon. Olie en de vaste Pondenkoers werkte, als al tijd, stimuleerend op den koers. Unilever blijft gedrukt in verband met de voorziening van de grondstof traan. Wisselkoersen. Amsterdam, 15 April, 2.30 u. Berlijn 75.25—75.75. Londen 6.686.70. Parijs 3.78—3.80. Brussel 31.70—31.75. New-York 1.88—1.89. Benoeming. Bij Koninklijk Besluit van 8 April is met ingang van 15 April bij de Rijksver zekeringsbank benoemd tot assistent con troleerend geneeskundige in tijdelijken dienst H. A. de Boer, arts te Sint Laurens. Zangersfeest te Heinkenszand. Wij ontvingen het tekstboekje en pro gramma voor het 26e Zangersfeest (te vens concours), der Chr. Zangvereenigin- gen, aangesloten bij den Ring Zeeland, afd. van den .Kon. Bond van Chr. Zang en Oratorium Vereenigingen. Dit feest zal worden gehouden op Don derdag 2 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Heinkenszand. De jury bestaat uit de heeren J. N. Bosch en F. Pijlman, beiden te Amsterdam. De Burgemeester van Heinkenszand, de heer Mr Dr Mes, spreekt in een inlei dend artikeltje zijn beste wenschen uit voor het slagen van dit concours. Het Ringbestuur deelt mede, dat de zeer buitengewone omstandigheden, waarin wij verkeeren, het niet gemakke lijk hébben gemaakt dit concours te or- ganiseeren. Koren, die trouw elk jaar opkomen, kunnen nu, door gebrek aan mannenstemmen, niet optreden. Toch meende het bestuur, gezien de begeerte van anderen, om het concours te moeten laten doorgaan. Er zullen 18 koren aan deelnemen. DEN HAAG. Naar wij vernemen ver trekt Dr Colijn hedenavond in zijn hoe danigheid van President van het Cen traal Economische Volkenbondscomité voor eenige dagen naar het buitenland, tot het voeren van enkele besprekingen. DEN HAAG. De regeeringspersdienst deelt mede: Gisteren zijn langs de Nederlandsche territoriale zeegrenzen Engelsche en Fransche vliegtuigen waargenomen, wel ke op enkele punten de grens hebben overschreden. Ook een enkel Duitsch vliegtuig werd waargenomen. Van den grond af is op al deze vlieg tuigen geschoten. Ook zijn vliegtuig patrouilles opgestegen. Te Londen, Parijs en Berlijn werd ge protesteerd. LONDEN. Een gemeenschappelijk door de Britsche admiraliteit en het departe ment van oorlog uitgegeven communiqué meldt: Britsche troeper» zijn thans op ver schillende punten in Noorwegen aan land gezet. In Zweedsche kringen verluidt alge meen, dat Britsche troepen te Nar- aan land zijn gegaan en bezit hebben ge nomen van de stad. WééR TWEE DUITSCHE TRANSPORT SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. LONDEN. Officieel wordt meegedeeld, dat de Engelsche duikbooten nóg twee Duitsche transportschepen tot zinken hebben gebracht. Nader wordt gemeld, dat bovendien een convooi vijandelijke transportsche pen in het Skagerrak is aangevallen, waarbij 4 torpedo's doel troffen. Een verdere aanval op transportschepen en vliegtuigen is bg Bergen uitgevoerd. Verscheidene treffers werden geplaatst. Een transportschip vloog in brand, even als een groote vliegboot en een klein voorraadschip zonk.. Een van onze vlieg tuigen is niet teruggekeerd. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN. In het gebied van Zuid- Noorwegen werden op 14 April wederom troepen, materiaal en aanvullingen van allerlei soort, aangevoerd. De positie is daardoor in toenemende mate beveiligd en verstevigd. Eenige noemenswaardige vijandelijke actie van zee uit werd tegen dit gebied niet ondernomen. In Narvik is de dag rustig verloopen. Sterke Engelsche zee- strgdkrachten blokkeeren de toegang tot de haven. Te Bergen ondernamen twee Britsche gevechtsvliegtuigen een aanval met bom men op een Duitsch koopvaardijschip en brachten het tot zinken. Beide toestellen werden kort daarop door Duitsche jagers neergeschoten. In de zone's van Stavanger en Chris- tiaansund is de dag rustig verloopen. In de zone van Oslo hebben de Duitsche troepen Hoenefoss ingenomen. Resumeerende kan worden geconsta teerd, dat de poging tot de Noorsche mo bilisatie in de zone van Oslo is verijdeld. Groote hoeveelheden oorlogsmateriaal vielen in onze handen. In 't Skagerrak vernielden onze strijd krachten twee vijandelijke duikbooten, zoodat het aantal onderzeeërs dat in de laatste dagen tot zinken is gebracht door zee- en luchtstrijdkrachten in totaal 7 be draagt. De Noorsche torpedoboot Hval is buit gemaakt en wordt met Duitsche beman ning in dienst gesteld. Aan het Westelijk front geen gebeur tenissen van belang. Een Duitsche jager schoot in de omgeving van Emmerik een Britsch vliegtuig neer. Een ander Britsch toestel is ten Noorden van Offenburg door luchtdoelgeschut omlaag geschoten. IN OOSTELIJK NOORWEGEN DOET ZICH SCHAARSCHTE GEVOELEN. STOCKHOLM. Wat de krijgsverrich tingen te land betreft, wordt van Zweed sche zijde gemeld, dat de Duitsche troe pen, na het Noordelijke grensstation Kornsaa te hebben bezet, zich opnieuw te Halden hebben terug getrokken uit vrees, verrast te zullen worden door de Noorsche troepen, die nog in dit gebied opereeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3