Zweden Ss kalm en vastberaden. Grootere actie aan 't Westelijk front. Wolken pakken zich samen boven den Balkan. Alarmeerende Italiaansche redevoering. België op zijn hoede. Staat van Beleg uitgebreid. Vakcentralen vragen een hoogeren duurtetoeslag. Uit de Provincie De Duitschers in Noorwefn. Griep5 lnden««}$ l<S vrii ^epenge gev°e Een gerucht, dat Narvik in brand staat, is niet bevestigd. De mobilisatie in Oost-Noorwegen is naar verluidt thans voltooid, en de uit Oslo oprukken de Duitschers stuiten op krachtigen te genstand. Duitsche troepen hebben Zondag, ko mende van Halden, de ZweedschNoor- sche grens bereikt. De Duitsche troepen hebben de grens bewaking aan de Noorsche grens over genomen. De stryd te land is op het oogenblik voornamelijk geconcentreerd in het uiter ste Zuidoosten van Noorwegen, in den hoek, gevormd door Oslo, Frederiksstad, Halden, Kongsvinger, Elverum en Ha- mar. Naar Reuter uit Stockholm ver neemt, wordt er in dezen sector thans fel gevochten en bieden de Noren met succes weerstand. De Duitschers rukken op in de rich ting van Kongsvinger, doch de wegen zyn versperd en de bruggen opgeblazen. Na de gevechten, die by Eldsvold zijn geleverd, hebben de Duitschers zich ge dwongen gezien zich naar het zuiden terug te trekken, hetgeen de directe be dreiging tegen Kongsvinger wegneemt. De correspondent van Havas meldt, dat de Duitsche troepen gisteren Korns- jo, dat in het uiterste Zuiden van Noor wegen ten N.O. van Oslo is gelegen, hebben bezet. Zaterdagmorgen heeft men aan de Zuidkust van Noorwegen een zeer groot aantal Duitsche vliegtuigen waargeno men. Naar verluidt, voerden deze toe stellen munitie en troepenversterkingen naar de Duitsche troepen in het Oslo district. Havas verneemt van de Noorsche grens, dat de Duitschers van Oslo uit oprukken met versterking, welke per vliegtuig uit Denemarken is aangeko men. De Duitsche troepen hebben Fre- derikstad, Saresburg, Frederiksten en Halden bezet, de laatste twee plaatsen liggen aan de Idefjord tegenover Zwe den. De Duitschers hebben slechts en kele punten bezet en zijn nog niet over gegaan tot een systematisch zuiveren van de lange kust. De meeste douane posten bevinden zich nog in Noorsche handen, evenals het uiterste Zuidwesten. De Noren bieden in kleine groepen tegen stand. Het schijnt, dat zij geen aangeslo ten en versterkte verdedigingslinie vor men, de strijd in dit gebied is een guerilla. Het opperbevel van de Noorsche ma rine deelt mede, dat Noorsche vlootéen- heden drie Duitsche vliegtuigen bran dend omlaag hebben geschoten. Tien le den van de bemanning werden krijgsge vangen gemaakt. Duitsche vliegtuigen maakten een noodlanding op Storfosen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Berlijn De Duitsche troepen hebben zich in het gebied van Drontheim ongestoord verder kunnen inrichten. De kustver- sterking is thans voor afweer gereed. De beveiliging van 't gebied van Oslo maakt verder snel voortgang. VLIEGVELD VAN STAVANGER GEBOMBARDEERD. Het Britsche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat in de afgeloopen 24 uur de verkenningsvluchten boven de Noordzee en de Noorsche kust zijn voortgezet. By een aanval op het vlieg veld Stavanger hebben laagvliegende toestellen bommen geworpen, een han gar en een aantal vliegtuigen werden beschadigd. DOODSTRAF GESTELD OP NAKO MING VAN MOBILISATIEBEVEL. Generaal von Falkenhorst, de com mandant der Duitsche troepen te Oslo, heeft in een radio-uitzending van Oslo verklaard, dat alle Noren, die gehoor geven aan de mobilisatie-order van de Noorsche regeering, doodgeschoten zul len worden. DUITSCH VLIEGTUIG IN ZWEDEN VERONGELUKT. Radio-Stockholm heeft medegedeeld, dat een Duitsch driemotorig vliegtuig na boven Udvalla te hebben gevlogen tegen een heuvel is gebotst en in brand gevlogen. Een ander Duitsch vliegtuig heeft een noodlanding moeten maken in het westen van Zweden. Het Duitsche vliegtuig, dat nabij Ud- devalla is verbrand, is naar later wordt gemeld, door de Zweedsche luchtdoel artillerie omlaag geschoten. Op een na alle inzittenden zijn omgekomen. ENGELAND LEGT MIJNEN. De Britsche admiraliteit deelt mede: „De admiraliteit geeft er kennis van, dat mijnen gelegd zijn in de Oostzee en de toegangswegen daarheen. Geen mijnen zullen worden gelegd in de Zweedsohe territoriale wateren." De geheele Oostzeekust van Duitsch- land wordt door het nieuwe mijnenveld afgesloten. Het nieuwe mijnenveld vindt aanslui ting by het reeds in het Skagerak en Kattegat gelegde mijnenveld, strekt zich uit door den Grooten en den Kleinen Belt en komt dan uit in de eigenlijke Oostzee. De door de Engelschen gelegde mij nenvelden dekken thans de geheele kust van Duitschland en het door Duitsch- land bezette Denemarken af. DE NAT. SOCIALISTEN ZEER BEDRIJVIG. Havas meldt uit Stockholm: Zweedsche nationaal-socialisten zijn bedrijvig in het land. De Social-Demo- kraten meldt, dat een z.g. officier, die uit Boden kwam, werkloozen trachtte te werven om een nieuwe groepeering te vormen. Hij verspreidde valsche geruch ten, die zoo gevaarlijk waren, dat hij door de politie werd gearresteerd. De omroeper van het radiostation te Stockholm heeft verklaard, dat het Zweedsche volk een volkomen eenheid tot stand heeft gebracht. Hij voegde hieraan toe, dat, zooals minister-presi dent Hansson gezegd heeft, Zweden vastbesloten is zijn eer en zijn vrijheid te verdedigen. „Na de opwinding der laatste dagen heeft de toespraak van den minister-president in het geheele land een kalmeerende uitwerking ge had. Het Zweedsche volk is kalm en eensgezind." De jongste legerberichten van het Westelijk front maken melding van een opmerkelijke activiteit in tal van secto ren. Het Fransche avondlegerbericht luidt: Op verscheidene punten aan het front in het Westen der Vogezen hebben deta chementen der vijandelijke infanterie, gesteund door artillerie, geprobeerd onze linies aan te vallen. Zij werden afgesla gen en hebben verliezen geleden. Gezaghebbende militaire kringen te Parijs verklaren, dat de „niet geslaagde Duitsche aanval en de succesrijke Fran sche aanval een meer dan gebruikelijke activiteit aan het Westelijk front hebben te weeg gebracht. Zaterdag by het aan breken van den dag hebben de Duit schers een grooten en goed voorbereiden aanval ingezet, waarbij een geheele compagnie (200 man) betrokken was. De aanval ging gepaard met een zware artillerievoorbereiding. Over een breed front werden loopgraafmortieren van groot kaliber gebruikt. Den geheelen nacht was de artillerie aan den Ryn in actie. Het Duitsche legerbericht meldt: Aan het Westelijk front, tusschen de Moezel en het Pfalzer Wald, op sommige plaatsen levendiger artilleriebedryvig- heid en optreden van stoottroepen. Twee eigen stoottroepen drongen by het aanbreken van den dag by Zeringen verscheidene kilometers over de grens, ten Zuidwesten van Merzig, in de vijan delijke stellingen door, vernietigden de bezetting, verwoestten vier onderko mens en brachten gevangenen mee te rug. Ten Zuidwesten van Saarlautern, op Fransch gebied, brachten eigen stoot troepen den vyand sterke verliezen toe en maakten gevangenen. Een vijandelijke stoottroepactie met krachtige artillerievoorbereiding ten Zui den van Zweibrücken werd met zware verliezen voor den vyand afgeslagen. Aan het front van den Boven-Rijn, in de streek van Istein, stak een verken ningsgroep den Rijn over en drong door in de vijandelijke postenlinie op een Ryn- eiland. Zaterdagavond te 23.56 is in het N.- Westen luchtalarm gemaakt. Te 0.58 u. klonk het signaal, dat alles veilig was. De Echo du Nord meldt, dat Donder dagmiddag twee Duitsche vliegtuigen in de buurt van Laon zyn omlaag gescho ten. Van het eerste vliegtuig zyn drie der vier inzittenden om het leven geko men en is de vierde in een ziekenhuis op genomen. Van het tweede vliegtuig zijn de vier leden der bemanning verbrand. De Times meldt uit Stanboel: Men heeft de grootste belangstelling voor berichten uit Roemenië en Zuid- Slavië, en de algemeene opinie wint veld, dat de wolken zich boven den Balkan sa menpakken. Husrev Gerede, de Turksche gezant te Berlijn, is hier gearriveerd op doorreis naar Ankara; zyn plotselinge aankomst wordt als veelbeteekenend beschouwd. DUITSCHE „TOERISTEN" TE BELGRADO. De Times meldt uit Belgrado: Het aantal Duitsche „toeristen" in Belgrado neemt steeds toe. Men treft er hier thans een duizend aan en het is uiterst moeilijk hun gangen na te gaan en nog veel moeilijker hen den toegang te weigeren. De moeilijkheid schuilt ook in het feit, dat velen dezer bezoekers arriveeren met een diplomatieke pas, zoodat het onmogelijk is hun bagage te onderzoeken. Hoewel de meesten preten- deeren gekomen te zijn ter gelegenheid van de Jaarbeurs in Belgrado, kan dit met stelligheid worden ontkend. Hun aankomst gaat immers vergezeld van een typisch Duitsche propaganda, waar in men poogt de troepen te demoralisee- ren. Ook in Sofia zyn de voornaamste ho tels met Duitschers bezet. Men zal zich herinneren dat ook Noor wegen zich voor den inval der Duitschers in de groote belangstelling van Duitsche „toeristen" mocht „verheugen". Giovanni Ansaldo, de directeur van de Telegrafo, heeft gisteren in een speciale radio-uitzending voor de Italiaansche strijdkrachten verklaard, dat „van week tot week" de oorlog tot Italië kan komen. Na de gebeurtenissen van de afgeloo pen week, kan gezegd worden, dat thans geen natie in Europa buiten het conflict kan blijven. Het is een verschrikkelijke oorlog, welke ieder oogenblik kan neer komen op diegenen, die meenden er bui ten te kunnen blijven. Alle Italianen, die meenen, dat ons land tot het einde buiten het conflict kan blijven, maken een fout en vergissen zich, evenals degenen, die denken, dat Italië niet dan een beetje geld moet probeeren te verdienen. De oorlog welke over Noor wegen is gekomen, kan ook over ons ko men. Italië bereidt zich voor op de gele genheid en het oogenblik, welke 't meest opportuun zullen zijn. Een dergelijke ge legenheid, welke een maand geleden nog zeer veraf kon zyn, kan thans dichterbij zjjn, dan men dekt. AANTAL VREEMDELINGEN GEÏNTERNEERD OF UITGEZET. De „Peuple" schrijft: Het bliksemsnelle aanvankelijke suc ces der Duitschers is voor een deel te verklaren door het feit, dat zij in Noor wegen medeplichtigen hadden. Noorwe gen was geestelijk niet voorbereid op een oorlog. Het blad vraagt zich af, of de Belgen wel de zekerheid hebben, dat zy bevei ligd zyn voor dergelijke avonturen. De regeering heeft echter stellig maatrege len genomen ter telling van de in België wonende onderdanen van oorlogvoerende landen, die eventueel de wapenen tegen België zouden kunnen opnemen. De „Soir" ontving in bevoegde krin gen de verzekering, dat alle vereischte maatregelen genomen zijn. België heeft niet geaarzeld zekere vreemdelingen het land uit te zetten en er omstreeks 2000 in verschillende kampen te interneeren. Voor het moment zyn de grenzen vol strekt gesloten en de vreemdelingen, de toeristen inbegrepen, worden in het oog gehouden. DINSDAG SPREEKT CHURCHILL WEER. Churchill zal het Lagerhuis op zyn laatst morgen verslag uitbrengen over de operaties buiten Noorwegen en in de Oostzee. Woensdag of Donderdag zouden, wan neer het noodig werd geacht, debatten kunnen worden gehouden. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR DE GEALLIEERDEN. De Fransche en Britsche regeeringen hebben officieele machtiging gekregen van het departement van oorlog om op drachten te plaatsen voor den aankoop van nieuwe modellen Douglas bombarde mentsvliegtuigen. By Kon. besluit van 1 Nov. 1939 is, voornamelijk in het midden, Westen en Zuid-Oosten des lands, een aantal ge meenten in staat van beleg verklaard. By een Zaterdag verschenen Konink lijk besluit is hieraan uitbreiding gege ven, in dier voege, dat thans in het Zui den (Noord-Brabant) en in de N o o r- deljjke en Oostelijke provinciën een verdere strook in staat van beleg is verklaard. In Zeeland is de staat van beleg tot de geheele provincie uitgebreid. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Naar gemeld wordt, zullen ondanks den oorlogstoestand nog Nederlandsche arbeiders te werk gesteld worden, in ver band waarmede overleg gepleegd wordt tusschen de Duitsche en Nederlandsche arbeidsbeurzen. Naby het grenskantoor aan de Kal- denkerkergrens te Venlo werd een bij eenkomst gehouden, waarby aanwezig waren vertegenwoordigers van de ar beidsbeurzen te Kempen en Lobberich en van Venlo. Ongeveer zestig Neder landsche arbeiders uit Venlo en omge ving werden by die zitting van de noo- dige papieren voorzien, opdat zy in Duitschland tewerk kunnen worden ge steld. Het betreft hier voornamelijk land arbeiders, vaklieden en fabrieksarbei ders. Dinsdag zullen naar men ons meldde deze Nederlandsche arbeiders naar Duitschland vertrekken. Er zy nog eens op gewezen, dat het ongewenscht is dat Nederlandsche werkkrachten op eigen gelegenheid in Duitschland werk zoeken. „VOLK EN VADERLAND- IN BELGIë VERBODEN. Op de lijst der bladen, waarvan ver voer, verspreiding en te koop aanbieden in België is verboden, omdat zij geacht worden op den geest van het leger en de bevolking een ongunstigen invloed uit te oefenen, is thans ook het Neder landsche nationaal-socialistische week blad „Volk en Vaderland" geplaatst. De vier samenwerkende vakcentralen, het N.V.V., het R.K.W.V., het C.N.V. en de Ned. Vakcentrale, hebben in een adres aan den minister van Sociale Za ken verzocht den duurtetoeslag van 5 pet., die in December 1939 aan de ondersteunde werkloozen werd toege kend, te verhoogen en aan te passen aan de stijging van de kosten van het levensonderhoud, teneinde daardoor verdere inzinking van het levenspeil van de groote massa der werkloozen te voorkomen. TENTOONSTELLING VAN STAD EN LANDE TE ZIERIKZEE. By de Vereen. Stad en Lande voor het Eiland Schouwen bestaan plannen om dezen zomer een tentoonstelling te hou den, welke een overzicht zal trachten te geven van het vele natuurschoon op het eiland. Zoo mogelijk zal deze expositie worden gehouden in het vermaarde 's Graven-steen te Zierikzee in de maan den Juli of Augustus. N.V. STOOMTRAM W ALCHEREN. De heer J. P. Bakker ontvangt eervol ontslag als directeur. In de heden te Koudekerke gehouden buitengewone vergadering van aandeel houders der N.V. Stoomtram Walcheren, werd aan den heer J. P. Bakker eervol ontslag verleend als directeur en werd de heer Bakker tot commissaris benoemd. De Commissaris der Koningin be zoekt Woensdag 24 April a.s. de gemeen te Arnemuiden. MIDDELBURG. BEPERKTE STRAATVERLICHTING. De beide laatste nachten heeft slechts een bescheiden deel van de electrische straatverlichting gebrand. Deze maatregel was genomen in verband met andere overheidsmaatregelen. De huisverlichting en ook die van auto's, rijwielen enz. bleef normaal. De politie heeft een lid van een strijkje verbaliseerd, omdat hij na meer dan 12 uur gewone arbeid nog speelde. GOES Installatie burgemeester Ten Kate. De installatie van burgemeester Ten Kate zal waarschijnlijk op 3 Mei a.s. plaats hebben. Jongmensch verdwenen, maar aangehouden. De 18-jarige J. B., alhier, was er met een gehuurde auto tusschen uit gegaan. De radio werd in werking gesteld en weldra had men den jongen man in Den Haag opgespoord. De auto was nog in zijn bezit. Wagen en chauffeur werden naar Goes geretourneerd. Auto-botsing. Op den gevaarlijken hoek Voorstad— Patijnweg had gistermorgen een botsing plaats tusschen de postauto en een luxe wagen, bestuurd door N. G. uit Rilland. De chauffeur van de postauto, L. W. de K., zag den anderen wagen te laat en verleende daardoor geen voorrang. Met een stevigen klap sloegen de auto's tegen elkaar en bekwamen groote materieele schade. De beide bestuurders bleven on gedeerd. Proces-verbaal is opgemaakt. ZUID-BEVELAND. Yerseke. Maandag heeft een commissie namens het Departement van Economi sche Zaken een bezoek gebracht aan de oestercultuur te Yerseke, teneinde een overzicht te krijgen van de gevolgen van de zware vorst in den afgeloopen winter. Ze werden deskundig bijgestaan door Rijksbiologen en bacteriologen. Ellewoutsdijk. Vrijdagavond werd al hier in het M. J. van Hattumhuis een propaganda-avond met filmvoorstelling gehouden door de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, waarvoor veel belangstelling bestond. Yerseke. Donderdagavond vergaderde de Ver. voor Chr. wijkverpleging. Voorz. Ds A. van Egmond. Uit het jaarverslag bleek de goede, herstelde samenwerking en de bevredigende toestand der vereen. Het optreden der Duitschers in Noor wegen heeft geleerd, dat men niet al leen aan de grenzen op zyn hoede moet zyn. Er waren bemanningen van han delsschepen, die heel snel veranderden in aanvallers. Volgens sommige berich ten ontplooiden ook toeristen een vreemde activiteit. Stel, aldus „Fr. D ag b 1.", dat er een land in Europa was, dat West-Slavië heette. En dat het grensde aan ons land. Dan was het heel goed mogelijk, dat in Rotterdam b.v. heel wat West-Slaviërs woonden. En in de haven zouden sche pen liggen onder hun vlag; onschuldig uitziende handelsschepen. Een pracht- gelegenheid om het vliegveld Waalha ven te overrompelen. Natuurlijk op een .moment, dat alle verloven normaal loo- pen en iedereen denkt, dat de toestand in het geheel niet verontrustend is. De schildwachten beginnen net te gelooven, dat het eigenlijk overbodige koude druk te is, om op wacht te staan. En dan komt opeens de overrompeling. Drie uur later dalen reeds West-Slavische vlieg machines op het overrompelde vlieg veld neer. Gelukkig is het een fictief geval. Wy grenzen niet aan West-Slavië. Er is controle op ieder schip, dat bin nenkomt. Onze vliegmachines worden bewaakt. Maar het voorbeeld dient dan ook al leen, om duidelijk te maken, dat ook ver van de grenzen de waakzaamheid niet mag verslappen. HeVp /v^otts etv Jo0\. helpen Krabbendijke. Donderdagavond verga derde de afd. van de vereen, voor zieken- huisverpleging onder voorzitterschap van dhr Jac. Jacobusse. De belangstelling was gering. Uit het jaarverslag blykt, dat de op namen in diverse ziekenhuizen bedroegen 25. Aan verpleegkosten werd f 1540,35 en bijkomende kosten f 738,45 uitbetaald. Het aantal betalende leden bedroeg aan het eind van het boekjaar 1588. Van het A-fonds naar het B-fonds werden overgeschreven 18 betalende leden. Het aantal verzekerden tegen sanatorium- verpleging liep achteruit met 2 gezinnen. De ontvangsten der afd. bedroegen f 4122,65 en uitgaven f 4102,08, aldus een goed slot van f 20,57. Aan het hoofd bestuur werd afgedragen f 3695,02. Voor bykomende kosten en hoogtezon werd resp. uitbetaald f 83,94 en f 25,13. De vergoeding voor bykomende onkosten uit de afdeelingskas werd weer vastgesteld op f 5 maximum en van de onkosten voor hoogtezon. De aftredende bestuursleden, dhr P. Cok en M. L. Markusse, werden by ac clamatie herkozen. Tot lid van de con trolecommissie werd benoemd dhr A. v. d. Berge inplaats van dhr C. van Lan- gevelde (niet herkiesbaar). Tot afgevaardigden naar de alg. verg. te Goes werden aangewezen dhr A. Zee vaart en A. Meeuwse. De beschrijvingsbrief voor de alg. ver. gadering werd besproken. Vrijdag vergaderde de Coöp. Boerenleenbank onder voorzitterschap van dhr C. P. Vogelaar. Als bestuurslid werd herkozen dhr M. H. J. Weststrate. In de vacature van dhr J. van Gorsel, die wegens ouderdom had bedankt, werd gekozen dhr J. J. v. Gorsel te Rilland. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen dhr M. de Goffou. Als plaatsvervangend bestuurslid werd herkozen dhr J. D. Woutersen en in de vacature van wijlen C. Tazelaar, dhr A. M. Zuidweg. Rekening en balans werden goedge keurd. De winst van f 7270,11 werd by de reserve gevoegd; waardoor die stygt tot f 91.379,80. De voorzitter zegt dhr J. van Gorsel dank voor al hetgeen hij gedurende 31 jaar in het belang van de Bank gedaan heeft. De Emmabloem-collecte heeft al hier opgebracht ruim f 65,(Belange loos bericht.) WALCHEREN. Ritthem. De Oranjevereeniging hield Vrydagavond haar jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer N. de Pagter, die in 't bijzonder den burge meester welkom heette. De jaarversla gen van den secretaris en van den pen ningmeester werden goedgekeurd. De laatste sloot zyn boeken met een batig saldo. Als de tijdsomstandigheden niet ver beteren, zal er op den 60sten verjaardag van onze Koningin geen feest worden gevierd. Toch zal de Oranjevereeniging dien dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Er werd besloten om te trachten dat in den a.s. voorwinter een film wordt vertoond, voor ieder toegankelijk, in be trekking tot het Oranjehuis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2