ONZE NEUTRALITEIT. Groote zeeslag in de Fjord «en Narvik. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland Geen afspraak met oorlogvoerenden. Waken tegen booze geruchten. Groot succos voor do Britsche marino, EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws N.V. Financierings-Mii. ..ZEELANDIA "GOES MAANDAG 15 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 164 Streng optreden tegen militairen, die aan automobilisten verzoeken mee te rijden. Zeven Duitsche torpedojagers tot zinken gebracht - De Admiral Scheer getorpe deerd? - Engeland zal troepen aan land zetten - Narvik door de Duitsche troepen prijsgegeven De gevechten In Noorwegen Engeland legt weer mijnen - Meer acti viteit aan het Westelijk front - Spanning op den Balkan. De Admiral Scheer door meer dan één torpedo getroffen. voor don aankoop van eon AUTOMOBIEL Koning George aan Koning Haakon Aanvallen op koning Haakon. De strijd op Noorsch gebied. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden ntededeefingen 60 cent per regel Klehw Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 Wj vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De regeeringspersdienst meldt: De laatste dagen kan men in de bui- tenlandsche pers, in verband met de re cente internationale gebeurtenissen, hier en daar zekere verwachtingen aantreffen, ten aanzien van de verder aan te nemen houding van kleinere neutrale staten, waaronder Nederland. Onder den indruk van uitingen over de neutralen in het Britsche en Fransche parlement zouden deze staten, heet het, gevoelig kunnen worden voor suggesties in den zin van reeds te voren gemaakte afspraken met de geallieerde belligeren- ten, ter zekerstelling van hulp bij een eventueele aanranding van de andere ztyde. Hiertegenover wordt andermaal vast gesteld zij het, althans voor het Ne- derlandsohe volk, ten overvloede dat de Nederlandsche regeering van den aan vang af een onwankelbare en ondubbel- zinige onzljdigheidspolitiek heeft gevolgd die zij onveranderd blijft handhaven en waarin voor van te voren met welken belligerent ook gemaakte afspraak geen plaats is. Dit standpunt kan, naar de Neder landsche regeering recht heeft te ver trouwen, by de regeeringen van alle oor logvoerenden volledig bekend worden geacht. Van bevoegde militaire zyde schryft men aan het A. N. P. In deze dagen, nu de spanningen bui ten onze grenzen Nederland meer dan ooit voorbereid vinden op iedere eventu aliteit, is het gerucht onze ergste vijand. Het gerucht immers veroorzaakt ook daar spanningen, waar daarvoor geen enkele aanleiding bestaat. Het blaast al- ledaagsche feiten op tot bedenkelijke symptomen en wijst normale gebeurte nissen aan als teekenen van dreigend ge vaar. Zoo is door sommigen zelfs een nach telijke oefening, die in Den Haag werd gehouden, opgevat als een zoodanig tee- ken. Wie echter dergelijke opvattingen verkondigt, heult met onzen vijand: het gerucht. Oefeningen van een gemobili seerd leger bewijzen uitsluitend, dat dit leger zijn gewone dagelijksche plicht doet. Dit doet men toch overal. In plaats van hierin een dreiging te zien, hoort men dit op te vatten als een geruststel ling. Bovenbedoelde oefening is herhaald in den nacht van Zaterdag op Zondag en nu werd ook Scheveningen er in betrok ken. Het gevolg was, dat de tenten, die reeds op het strand waren opgericht in de hoop van vroegtijdige zomersche da gen, in allerijl moesten worden afgebro ken omdat zij voor de militaire oefenin gen een belemmering vormden. Het resultaat van dit opruimingswerk trok heel wat bekijks. De genomen mili taire maatregelen werden natuurlijk het gesprek van den dag. Hierdoor ontston den opnieuw verschillende geruchten, die echter eiken grond van waarheid missen. Oefeningen als bovengenoemd, worden thans bij herhaling gehouden en zullen nog veel en op vele plaatsen worden ge houden, zoodat het verspreiden van ge ruchten hierover te eenen male u i t d e n booze moet worden genoemd. „LICHTVAARDIG GERUCHT." De Nederlandsche Regeeringspers dienst schryft: Het te Washington verschynende blad „Evening Star" vermeldde, naar de Duit sche radio mededeelde, dat een troepen transport Engeland had verlaten. Het Amerikaansche blad trok daaruit op eigen gezag de conclusie, dat dit troe pentransport op weg zou zyn naar Noor wegen ofnaar Nederland. Behalve door de Duitsche radio werd deze mededeeling ook verder verspreid door het Duitsche dagblad „Nachtaus- gabe". i Waarschyniyk heeft hierop betrek king het om 8.20 Ned. tyd door de Brit sche radio uitgezonden bericht, dat uit Duitsche bron opnieuw geruchten komen als zoude van Britsche zyde een aanslag worden voorbereid op Nederland. Daar aan werd door de Britsche radio een even stellige als ondubbelzinnige tegen spraak toegevoegd in dezen vorm: Dit is zulk een fantastische onzin, dat niemand buiten Duitschland er ook maar een oogenblik geloof aan zal hechten, aldus de Britsche radio. Reuter verspreidde hieromtrent het volgende officieele communiqué:: „In gezaghebbende kringen te Londen wordt verklaard, dat wederom geruch ten uit Duitsche bron in omloop wor den gebracht, volgens welke de gealli eerden een of andere actie ter schending van de Nederlandsche neutraliteit zou den beramen. Niets is belachelijker of boosaardiger dan deze geruchten, welke niemand buiten Duitschland zullen kun nen misleiden." Volgens Reuter gelooft niemand bui ten Duitschland zulke absurde berich ten. Daar komt het echter niet op aan, want hetgeen men buiten Duitsch land gelooft of niet gelooft is voor de politieke en de militaire situatie ten deze onverschillig. Deze situatie wordt uit sluitend bepaald door hetgeen men in Duitschland gelooft, omdat dit land heeft te kennen gegeven, dat het by eventueele tegen andere neutralen dan Noorwegen, in dit geval, Nederland gerichte voornemens van Engeland het zij door een bliksemsnel antwoord, het- zy preventief zou optreden. De diplomatieke medewerker van de Scherlbladen, Kriegk, schryft naar aan leiding van deze verklaring, dat de Ne derlanders, indien zy op grond van het dementi van Reuter gerust willen zijn, dit zelf maar moeten weten. Ook de No ren waren voor ruim een week nog vol komen gerust. Het bericht van de Evening Standard wordt nu reeds voor de derde maal in de Beriynsche bladen afgedrukt. Men trekt te Berlijn uit mededeelin- gen van den Londenschen correspon dent van Belga de conclusie, dat de ge nerale staven van de Westelijke mo gendheden hun plannen tegen Neder land en Luxemburg reeds gereed heb ben, en dat daarin in Engeland kwasi ongerustheid over het lot van deze lan den aan den dag wordt gelegd. Ook zou het door Engeland aangekondigde mij nenveld dienen tot beschutting van En- gelsche transporten naar Nederland. In een legerorder wordt de aandacht der onderscheidene commandanten er nogmaals op gevestigd dat 't nog steeds veelvuldig voorkomt, dat zich militairen langs den openbaren weg opstellen en door handopsteken of andere gebaren de aandacht trekken van passeerende auto mobilisten teneinde door deze in hun voertuig te worden medegenomen. Er is reeds eerder op gewezen, dat dergelijk optreden strydig is met de waardigheid van den militairen stand en schadelyk voor het aanzien van de weermacht en derhalve onvereenigbaar met een goede krijgstucht. De onderscheiden commandanten zul len het onder hun bevelen gestelde per soneel hierop nogmaals wyzen, op de na leving toezien en tegen mogelyke over tredingen met gestrengheid optreden. DE BESCHIETING VAN ONZE VIS- SCHERSVAARTUIGEN. Convoyeering niet wel mogelijk. Op de vragen van den heer Wouden berg in verband met het beschieten op de Noordzee van Nederlandsche vis- schersvaartuigen door Duitsche vliegtui gen heeft de Minister van Binnenland- sche Zaken, méde namens zijn ambtge noot van Defensie geantwoord, dat de Regeering daarover nadere gegevens heeft ontvangen. De Regeering is ter zake diligent. Wat betreft de vraag of de Regeering bereid is onze visschers zoo noodig door inzet van convoyeerende eenheden van de oorlogsmarine te beschermen, luidt het antwoord, dat in verband met de uit gestrektheid van een eventueel te bewa ken zeegebied en met den aard der aan vallen de inzet van convoyeerende een heden van de zeemacht, andere moeilijk heden, die daaraan verbonden zijn, in het midden gelaten, niet wel uitvoerbaar zou zyn. Zeven Dultsohe torpedojager* *(Jn Za terdag in de fjord van Narvik door Brit- •ohe Jager* tot zinken gebraoht. Drie Britsohe Jager* z(Jn niet ernatlg be schadigd. Men gelooft, dat het verlies aan men- schenlevens aan Britsche zyde zeer ga ring is geweest. De Duitsche verliezen kunnen op het oogenblik nog niet ge schat worden, doch de zeven jagers moe ten meer dan duizend man aan boord gehad hebben. De admiraliteit heeft den officieren en manschappen haar gelukwenschen overgebracht. De aanval op Narvik is ondernomen door de jagers van de tweede Britsche flottielje onder bescherming van het 30.000 ton groote slagschip „Warspite". De Britsche admiraliteit deelt mede: „Sedert den aanval van Woensdag op de Duitsche torpedojagers in de fjord van Narvik, ondernomen door de tweede flottieljejagers, heeft deze flottielje, die Inmiddels versterkt was, den vyand in de fjord geblokkeerd. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur stoomde de „Warspite", begeleid door een 1 sterke macht van jagers, die mynen veegden en andere diensten verrichten, i de fjord op, om de Duitsche jagers, waarvan enkele reeds beschadigd waren en die te Narvik een schuilplaats had den gezocht, aan te vallen en eenige kustbatteryen te bestoken. De aanval was buitengewoon succes- ryk en ondervond geen buitengewoon sterken tegenstand van den vyand. Een houwitser aan de kust werd bui ten bedryf gesteld door een treffer van de Cossack. Vier Duitsche destroyers werden vernield en zonken in de Narvik- baai. Drie anderen vluchtten, doch wer den achterhaald en tot zinken gebracht. Men zag groepen manschappen, moge- lyk Duitsche soldaten, vluchten over de heuvelen. Te Narvik lagen verscheidene Duit sche torpedojagers van het nieuwste type. Duitschland bezit in totaal 22 „Zer- Störer", zooals daar de jagers heeten en bovendien nog 12 kleinere. Minstens twee jagers zijn reeds vernietigd. Zijn thans in de Narvik-fjord zeven jager3 vernie tigd, dan is dit opnieuw een groot ver lies voor de Duitsche marine. De „Warspite" is vele jaren het vlaggeschip van de Middellandsche Zeevloot geweest. Het heeft deelgeno men aan den slag bij Jutland. Sedert is het schip meermalen gemoderniseerd. De „Warspite" heeft vier vliegmachi nes aan boord. Als deze vliegmachines bij het inschieten van de zware kanon nen berichten aan de vuurleiding van de „Warspite" geven, is het mogelijk, dat een dergelijk slagschip met zijn 38 c.M. kanonnen dwars over de fjord heen zelfs op twintig of meer kilometer afstand, vyandelyke oorlogsschepen kan vernie tigen. Gisteravond werd officieel te Londen medegedeeld, dat de Britsche duikboot „Spearfish" met succes het vestzakslag schip „Admiral Scheer" heeft aangeval len, vermoedelijk is de „Admiral Scheer" door meer dan één torpedo getroffen. Van Zweedsche zyde wordt gemeld, dat men aan de kust de „Admiral Scheer" heeft zien zinken. De onderzeeër Truant heeft Dinsdag een Duitschen kruiser, vermoedelyk de Karlsruhe, getorpedeerd en tot zinken gebracht. Het ministerie van Marine deelt mede, dat de Britsche duikbooten in de afge- loopen week nog meer successen hebben behaald, verscheidene Duitsche trans port- en voorraadschepen zyn tot zinken gebracht. Twee Duitsche schepen zyn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. Het 8186 ton metende Duitsche schip Alstar, is evenals drie Duitsche treilers door de Britten genomen en naar een Britsche haven gebracht. In het communiqué van het Britsche ministerie van Marine wordt medege deeld, dat de aanval van de Spearfish op de Admiral Scheer Donderdagochtend j.l. in de vroegte is geschied. De Karlsruhe is Dinsdag j.l. gezonken en dit verlies is door de Duitschers toegegeven. De getorpedeerde Duitsche transport schepen zyn het tankschip Fosidonia, 3911 ton en de transportschepen Leonard August 2593 ton, Kreta 2539 ton, Rio de Janeiro, 5261 ton, Idonia, 3102 ton, An- tares, 2593 ton, Moorsund, 321 ton, als mede een onbekend Duitsch schip. Deze schepen zyn 9 April tot zinken gebracht, terwyl 10 Aprü nog twee onbekende Duitsche schepen werden vernield. Vier andere in convooi varende schepen wer den getorpedeerd, doch het resultaat is hiervan niet bekend. Bovendien heeft, zooals gemeld, het tweede flottielje torpjedojagers by Nar vik Woensdag j.l. zeven schepen tot zin ken gebracht. Het tankschip Skagerak en het transportschip Maine zyn door de eigen bemanning tot zinken gebracht. WAT DE DUITSCHERS MELDEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht van gisteren meldde omtrent de gevechtsactie in het Noorden: Duitsche torpedobootjagers onder lei ding van commodore Bonte, die de lan ding in Narvik en de eerste installatie der troepen hadden beveiligd, hebben de laatste dagen, gesteund door Duitsche duikbooten en vliegtuigen, zware gevech ten geleverd tegen de herhaalde pogin gen der Britsche strydkrachten om bin nen te vallen. Op 13 April des middags deed de vy and wederom een grooten aanvaL Tot dit doel wierp hy een eskader, bestaan de uit twee slagschepen, vliegtuigmoe derschepen, kruisers en talrijke torpedo bootjagers in den stryd. Desondanks zijn onze eigen torpedobootjagers weer over gegaan tot den aanval op de sterkere Engelschen. Bij deze gevechten werd de Britsche destroyer Cossack door marine- en lucht strijdkrachten in brand geschoten en strandde. De torpedobootjager Eskimo, evenals nog een torpedobootjager wer den zwaar beschadigd, resp. vernield. De totale verliezen van den vijand, zoo wel als onze eigen verliezen zijn nog niet in vollen omvang te overzien! Zware zeestrydkrachten beveiligden tijdens een operatie van verscheidene da gen de landing der Duitsche troepen in de Noorsche havens. Zy sloegen op den 9den April een aanval van zware Brit sche zeestrijdkrachten af, waarbij de Britsche slagkruiser Renown beschadigd werd. Onze zware zeestrijdkrachten zyn ongedeerd. Een Duitsche duikboot heeft ten Noor den van de Shetland-eilanden een kruiser van de Glasgow-klasse getorpedeerd. Groepen duikbootjagers hebben in het Skagerrak drie vijandelijke duikbooten vernietigd. Britsche luchtaanvallen zyn op den 13en April gericht op Narvik, Stavanger en Bergen. Hierbij werd ook de stad Ber gen met bommen bestookt. De aanvallen op militaire doelen bleven zonder succes. Eigen groepen gevechtstoestellen heb ben op verscheidene plaatsen Britsche zeestrydkrachten aangevallen. Twee vyandelyke duikbooten werden, naar reeds gemeld is, door inslaande bommen vernietigd. BRITSCHE TEGENSPRAAK. In welingelichte kringen te Londen heeft Reuter gisteravond vernomen, dat de mededeeling in het Duitsche legerbe- j richt van gisteren, dat een Britsche krui- j ser van het Glasgow-type ten Noorden van de Shetlandeilanden door een Duit- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Voorontwerp tot regeling arbeidsduur van landarbeiders. Lichtvaardige en boosaardige geruchten in verband met onze neutraliteit. Nederlandsch militair vliegtuig omge komen. Engelsch vliegtuig brandend neerge stort. Buitenland. Groote zeeslag by Narvik. Zware ver liezen voor de Duitsche marine. De kruiser „Admiraal Scheer" getorpe deerd? Engelsche troepen in Noorwegen ge land. Narvik door de Duitschers prysgege- ven? De gevechten op Noorschen bodem. Meer activiteit in hst Westen. Spanning op den Balkan. beschikbaar 5 pGt. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. sche duikboot zou zyn getorpedeerd „ge heel ongegrond is". TWINTIG FRANSCHE OORLOGS SCHEPEN OPEREEREN OP DE NOORDZEE. Reuter meldt uit Parys, dat daar is medegedeeld, dat ongeveer 20 Fransche oorlogsschepen met de Engelsche en Poolsche smaldeelen voor Noorwegen samenwerken. „DE HULP DER GEALLIEERDEN KOMT EN KOMT SNEL." Z. M. de koning van Engeland heeft de volgende boodschap gericht tot den koning van Noorwegen: „In dit kritieke uur, nu Duitschland meedoogenloos en opzettelyk den oorlog in Uw land heeft gebracht, wensch ik uiting te geven jegens Uwe Majesteit van myn diepe bewondering en die van het geheele Britsche ryk voor de waardig heid, door Uwe Majesteit en Uw volk getoond. Tnnig meelevend met Noorwegen in zyn uur van beproeving, verzeker ik Uwe Majesteit, dat myn regeering, in volledige samenwerking met de Fran sche, Noorwegen alle hulp zal brengen die in haar vermogen is, zoodat de ge allieerde strijdkrachten, vechtend zijde aan zyde met die van Noorwegen, zul len bewijzen, dat deze laatste misdaad van Duitschland even vermetel als boos aardig was." Uit Noorwegen wordt vernomen, dat de Noorsche regeering van de regeerin gen van Frankrijk en Engeland de stel lige verzekering heeft gekregen, dat on middellijke en doeltreffende hulp zal worden verleend en dat de noodige troe pen contingenten in Noorwegen aan land zullen worden gezet. OVERAL WAAR HIJ IS BOMBAR DEERT DE DUITSCHE LUCHTMACHT Het Britsche ministerie van buiten- landsche Zaken heeft medegedeeld, dat de Britsche regeering van de Noorsche regeering heeft vernomen dat de Duit sche luchtmacht klaarblijkelijk opdracht heeft den Koning van Noorwegen per- soonlyk aan te vallen, want zy bombar deert iedere plaats, waar de koning zich ophoudt. Deze actie is gevolgd op de weigering van koning Haakon om per- soonlyk met den Duitschen gezant te Oslo te onderhandelen. NOG SLECHTS VAGE GERUCHTEN OVER NARVIK. Volgens uit Noorwegen ontvangen be richten gelooft men dat de Duitsche troepen Narvik hebben prijsgegeven, doch het is nog niet bekend of de Brit sche troepen zijn ontscheept.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1