ICTORIA 1 J Een dagelijksch bord heerlijk H-O of Quaker geeft U kracht en energie Niet elk pak havermout is echter H-O of Quaker» Vijf lichtingen zouden in Italië opgeroepen zijn. Verloven ingetrokken in Frankrijk. Een dreigende stem uit Amerika. 22 schepen op den bodem der zee. De strijd in Noorwegen. Bergen in Noorsche handen? De Koning veilig. Slag op de reede van Drontheim. Berichten uit Duitsche bron. VANAF VANDAAG is er voor U gezorgd." Ongerustheid in Zweden. Uit de Provincie Want H-0 en Quaker zijn rijk aan Vitamine Bn het edele element van ge zonde voeding. Dagelijks moet het lichaam Vitamine Bt krijgen, want het kan er geen voorraad van maken. H-O en Quaker zijn bovendien rijk aan eiwit voor stevige spieren en weef sels; rijk aan belangrijke minerale stoffen, ijzer en phos phorus, Voor krachtig bloedkrachtvoedsel, dat niet dik, maar sterk en onvermoeibaar maakt. Bij het ontbijt, of als nagerecht, altijd smaakt H-O of Quaker even heerlijk. Dit tien keer geroosterd haver mout wordt, volgens een speciaal procédé, gemaakt van de beste zongerijpte haver ter wereld. Dat is de reden, dat alleen bij H-O en Quaker de volle voedingswaarde en de heerlijke smaak voor U behouden blijven. Klaar in een paar minuten Sta er dus op, dat men U het origineels pak geeft. Dan alleen kunt U er zeker van zijn, de onveranderde, gewaarborgde kwaliteit te ontvangen, 't Lekkere H-O of Quaker bespaart l) tijd en geld en uw geheele gezin smult er van. Denk er aanKoop vandaag nog een pak bij uw kruidenier. Een verrassing voor uw kinderen Tegen inzending van slechts 2 Quaker of H-O mannetjes, plus 10 ct aan post zegels, krijgt u, zoolang de voorraad strekt, 55 verschillende postzegelsfranco toegezonden. Voor 2 collecties 4 man netjes en 20 ct aan postzegels. Knipt de mannetjes uit de origineele groote Quaker, H-O of Kwix pakken en zendt ze met 2 postzegels van 5 ct in gesloten couvert als brief, voldoende gefrankeerd, met uw adres aan Quaker, afd. U, Postbus 905, Rotterdam. Aan één adres worden niet meer dan 2 coll. gezonden. NEERLANDS POPULAIRE, ZUINIGE ONTBIJT! sen van nog grooter omvang, welke te land dreigen." Waar deze gebeurtenissen te land zullen plaats vinden, zeide spreker niet te durven gissen. Men heeft verschillende verschijnselen aan het front waargenomen, die den in druk wekken, dat Duitschland een groot offensief voorbereidt. Het bezetten van Denemarken en de aanslag op Noorwegen moeten naar men meent, beschouwd worden als het begin van een algemeenen strijd, te water en in de lucht, waarmee Duitschland de over winning zou hopen af te dwingen. Volgens betrouwbare inlichtingen heeft Mussolini besloten nog vijf lichtin gen onder de wapenen te roepen. In Rome zyn aanplakbiljetten ver schenen waarin jongelieden worden aan gemoedigd als vrijwilliger dienst te ne men bij de marine. Het wordt waar- schijnlek geacht dat binnenkort uitge breider mobilisatie-maatregelen zullen worden aangekondgd. Dit bericht wordt in bevoegde kringen tegengesproken. Alle Fransche militaire verloven zijn ingetrokken. Als reden wordt opgegeven, dat be richten van het Westfront er op wjjzen, dat de Duitsche militairen daar voorbe reidselen treffen, terwijl ook de situatie in Scandinavië voor dit besluit verant woordelijk is. Henry Breckinridge, die vice-minister van oorlog was aan het begin van den vorigen oorlog, heeft verklaard: „Indien Hitler een poging waagt, om aan IJsland of Groenland te raken, zou den de Vereenigde Staten deze eilanden terstond bezetten en zouden zij hun zee- en luchtmacht loslaten op de nazi's, wier overwinning het einde zou beteekenen van de beschaving en vrijheid in de we reld. In zijn verklaring voor de Kamer zei- de de Fransche premier Reynaud: „Ik heb gisteren verklaard, dat de ijzerveld slag, door Duitschland geleverd om de kleine volken tot slaaf te maken, dit resultaat heeftde jjzerweg is en blijft voor Duitschland afgesneden. Na Denemarken besprongen te heb ben, heeft het zich op Noorwegen ge worpen, denkende niet meer tegenstand te zullen ontmoeten dan in Oostenrijk in 1936, doch het is gestuit op den te genstand, als dien van België in 1914. (Luide toejuichingen.) „De Fransche vloot, aldus Reynaud, heeft geen enkel verlies geleden. De Britsche vloot verloor vier torpedoja gers. De Duitsche marine heeft vier kruisers, die een tiende deel van de vloot vertegenwoordigden, een duikboot, een torpedojager en twaalf troepentran- I sportschepen verloren. In totaal liggen 22 schepen, 4 Engel- sche en 18 Duitsche, op den bodem der zee." Het is niet doenlijk, een duidelijk over zicht te geven van den militairen toe stand in Noorwegen. De berichten, die binnenkomen zijn niet te controleeren, wellicht deels onbetrouwbaar en spreken elkaar tegen. Vast staat wel, dat de Noren zich niet aan de Duitsche bezetters hebben over gegeven, doch zich integendeel krachtig verzetten. Het Noorsche Telegraaf-agentschap deelt mede, dat de mobilisatie der Noor sche troepen in het geheele land stelsel matig wordt voortgezet. Reuter meldt, dat de Duitsche strijd macht in het Zuiden van Noorwegen op het oogenblik op 20.000 man geschat wordt. BRITSCHE TROEPEN BIJ NARVIK GELAND? Naar uit welingelichte kringen te Stock holm wordt gemeld, zouden de Britsche troepen even ten Zuiden van Narvik een landing hebben uitgevoerd en zouden zij trachten zich te vereenigen met de Noor sche troepen. Uit dezelfde bron wordt vernomen dat by Bergen de Noren en Engelschen in nauw contact staan. De situatie te Narvik, dat door de Duitsche troepen bezet is, schijnt pre cair te worden. „United Press" verneemt dat de levensmiddelenvoorraden bijna ge heel zyn uitgeput. De stad ligt thans vol komen geïsoleerd, want de Noren heb ben de twee eenige wegen, die dit schier- eilandje met het vasteland verbinden, in hun bezit. Van Noorsche zijde verklaart men, dat men rekent op de actie van de Britsche vloot, daar, naar verluidt, de Britten de dicht by Narvik gelegen plaat sen Svolvar en Lodingen, in hun bezit hebben en de Duitschers dus tegelijker tijd van zeezijde en van landzijde kunnen bestookt worden. Voor het oogenblik hangt alles af van de Britsche vloot. Indien het haar gelukt de waterwegen gesloten te houden, zal de Duitsche troepenmacht het niet lang kunnen uithouden, aangezien Narvik op slechts twee manieren te land is te be reiken: n.l. via den grooten weg van Tromso en via den spoorweg van de Zweedsche grens, die zich volkomen in Noorsche handen bevindt. Een soortgelijke situatie zou ontstaan zyn te Helle, een haven aan de Zuid kust van Noorwegen. Duitsche oorlogs schepen zouden niet uit de fjord kunnen vertrekken, omdat de terugweg door Britsche vlootstrydkrachten is afgesne den. Volgens een bericht van Reuter is Bergen in Noorsche handen, terwyl de forten aan den ingang van de haven door de Duitschers bezet worden ge houden. ELVERUM GEBOMBARDEERD. Reizigers uit Noorwegen hebben mee gedeeld, dat Elverum Donderdag ver scheidene keeren is gebombardeerd. Twee personen zouden zyn gedood en 20 gewond. Een groot aantal huizen zou in brand zyn geraakt. By Elverum stroomen talrijke Noor sche vrijwilligers en recruten samen en men verneemt dat hier slag zal worden geleverd tegen de Duitsche troepen. DUITSCHE BEVELHEBBER BIJ ELVERUM GEDOOD. Overste Sundlo, de Noorsche comman dant van Narvik, die de Duitsche troe pen bij hun landing heeft geholpen, is door zyn landgenooten gearresteerd. Hij is lid van de nationaal-socialistische partij. Te Bergen is de Noorsche verdediging georganiseerd en er is reden te geloo- ven, dat de Duitsche troepen niet verder zullen kunnen oprukken. De commandant der Duitsche troepen bij Elverum werd gedood. De Duitsche verliezen zijn waarschijnlijk zwaar. Aan Noorsche zyde waren slechts twee ge wonden. ENGELSCHE LUCHTAANVAL OP HET VLIEGVELD VAN STAVANGER. 't Britsche ministerie v. luchtvaart deelt mede, dat Donderdagavond twee aan vallen zijn gedaan door de Britsche lucht macht op het vliegveld van Stavanger dat door de Duitschers is bezet. Waar nemers hebben gezien dat veel schade is aangericht. De koning van Noorwegen, prins Olaf en minister-president Nygaarsvold zijn in veiligheid. Het plaatsje Nyvergsund, waar de generale staf zich had geves tigd is door Duitsche bommenwerpers vernield. De koning, prins Olaf en de minister-president zaten juist aan het diner, toen zes Duitsche bommenwerpers verschenen en 25 tot 30 bommen wier pen. Het bombardement duurde een uur. De drie genoemde autoriteiten vlucht ten in een auto, en enkele minuten la ter keerden de vliegtuigen terug en be gonnen de auto te bestoken. De inzit tenden moesten de auto verlaten en te voet door het bosch verder gaan. Prins Olaf heeft onderweg een gewon de verbonden. Hierdoor kwam hij eeni- gen tyd later dan de koning en zoo is vermoedelijk het gerucht ontstaan, dat hij vermist werd. Radio-Stockholm publiceert een be sluit van de Noorsche regeering, inhou dende, dat het kabinet, hetwelk gedwon gen was uit Oslo te vluchten, thans een vasten zetel heeft gekozen, van waar uit het den staat zal regeeren. Kroonprinses Martha van Noorwegen en haar kinderen, die gisteren de Zweed sche grens zijn overgekomen, zijn thans op weg naar Stockholm. Reuter meldt uit Londen, dat de Duit schers opdracht zouden hebben gekre gen zich tot eiken prijs meester te ma ken van de persoon van koning Haa kon, maar dat zy in dien opzet faalden. Radio Alesund deelde gisterennamid dag om 5 uur mede, dat op de reede van Drontheim slag wordt geleverd tusschen Engelsche en Duitsche oorlogsschepen. Engelsche vliegtuigen vielen tegely'ker- tijd de Duitsche oorlogsschepen en vlieg tuigen in de fjord van Drontheim aan. De fjord is door de Britsche zeestryd- krachten ingesloten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat te Oslo, Bergen en Stavanger in den loop van den dag nieuwe sterke Duit sche troepenafdeelingen aan land zyn gezet. Bespiegelingen van B. Spiegel Verzekeringsagent. - en bovendien „Als ik de polis overhandig, zeg ik altijd nog eens tegen de vrouw: „Vanaf vandaag is er voor U gezorgd". Ja, dat is iets, dat de menschen soms niet eens begrepen hadden. Zoo'n spaarverzekering van Victoria is niet alleen een gemak kelijke, veilige en voordeelige ma nier van sparen, maar tevens vanaf de eerste betaling - een verzekering voor het volle bedrag. En die wetenschap, dat men nooit hulpe loos zal komen te staan, is heusch wat waard voor een vrouw. Vraag vandaag eens inlichtingen om trent de spaarverzekering van de N. V. VERZEKERINGSBANK KEIZERSGR. 126-128 - AMSTERDAM TELEFOON M960 Volgens de Zweedsche „Aftonbladet" zou het Duitsche opperbevel er in ge slaagd zjjn, met vliegtuigen versterkin gen aan te voeren, die verscheiden dui zenden manschappen omvatten. By een poging, die de Engelschen Woensdag gedaan hebben om te Bergen troepen aan land te zetten, zijn, volgens het D. N. B. vyf Britsche schepen, die met groote hoeveelheden oorlogsmate- rieel geladen waren, door de Duitschers veroverd. De landingspoging mislukte. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau hebben Duitsche vliegtuigen op 200 K.M. ten Noordwesten van Drontheim met succes Britsche oorlogsschepen aange vallen. Een Engelsch vliegtuigmoeder schip werd door een bom van zwaar ka liber vernietigend getroffen: verder zyn twee bommen op een Engelschen kruiser terechtgekomen. Verder bericht dit Duitsche bureau, dat Engelsche torpedojagers in den nacht van 10 op 11 April opnieuw een poging hebben gedaan om tot Narvik door te dringen. In de naar deze haven leidende West-fjord hebben de Duit schers volgens hun opgave twee Engel sche torpedobootjagers tot zinken ge bracht, waardoor de Britten aldaar to taal zes torpedobootjagers verloren heb ben. BERLIJN ZEGT: GEEN OFFICIEELE OORLOGSTOESTAND TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NOORWEGEN! Naar Duitsche opvatting is er de faco noch de jure een officieele oorlogstoe stand Tot dusver is te Berlijn geen verkla ring van de Noorsche regeering ontvan gen, dat zy zich als in oorlog met Duitschland beschouwt. In Zweden heerscht groote ongerust heid daar men vreest dat Duitschland zich van een doorgang door Zweden zal verzekeren om versterkingen naar Noor wegen te zenden. Volgens geruchten zouden de Duit schers rond Kopenhagen tegenover de Zweedsche kust een aanzienlijke troe penmacht concentreeren. Vanmorgen tusschen 5 en 6 uur is te Gothenburg 4 maal luchtalarm gemaakt. Het verwekte groote ontsteltenis, doch is ten onrechte gemaakt. Het niet ge- identificeerde vliegtuig dat werd waar genomen, bleek later een Zweedsch vliegtuig te zyn. Volgens een bericht van U. P. uit Gothenburg is de gedeeltelijke evacuatie dezer Zweedsche stad in vollen gang. Vrouwen, kinderen en oude lieden moe ten de stad verlaten. Teneinde de handhaving van de neu traliteit in de Zweedsche wateren te ver gemakkelijken, zyn mynen gelegd in de wateren langs de Zweedsche westkust. ZWEDEN ZAL GEEN TROEPEN DOORLATEN. Volgens de meest gezaghebbende in lichtingen, die verkrijgbaar zyn, zal Zwe den zich uit alle macht verzetten tegen eventueele Duitsche pogingen tot over- heersching van Zweden. In politieke kringen worden de hard nekkige geruchten, dat Duitschland al troependoorlating zou hebben geëischt, tegengesproken. Toen United Press een hooge Zweed sche autoriteit vroeg, wat Zweden op zoo'n eisch zou doen, luidde het ant woord: „Weigeren. We zullen liever vechten dan zoo'n verzoek inwilligen." 11DD.2LBURG. HET CONFLICT AAN DE VEILING. Weer een vergadering Gisteravond kwam de Commissie uit den handel weder bijeen met die koop Lieden, die door hun medegaan met de Commissie niet aan de Middelburgsche veiling mogen koopen. Voorzitter de heer J. Leijnse. Wat het conflict betreft, aldus de voor zitter, is de commissie zeer verheugd over de samenwerking in de afgeloopen week. De voorziening gaat uitstekend. En dat is een hoofdfactor. Men zit niet in moeilijkheden, men krijgt goede groen ten tegen prijzen die lager zijn, dan an ders het geval zou zijn als hier van geen conflict sprake zou zijn. Men moet nu de rapporten eerst af wachten. Spr. zeide dat het te betreuren is, dat van de zijde van de veiling nog geen toenadering valt te bespeuren. Wij gaan, zoo vervolgde spr. dus vrijmoedig verder, wetende dat we strijden voor een rechte zaak. De contact-commissie heeft meer dan één oplossing aan de hand gedaan. O.a. is voorgesteld om de goederen bij elkaar te plaatsen en op monster te verkoopen van eiken teler apart bij zijn eigen goed. Dat voorstel is niet aangenomen. Zoo haalde spr. ook nog andere oplossingen aan. De handel heeft dus alle mogelijke gedaan. Spr. vroeg zich af of het woord d i - r e c t e u r, dat in het ingezonden door den heer Van Hoorn gebruikt wordt, wel op zijn plaats is. Spr. meende van niet. Gezien de huidige situatie en den goe den gang van zaken bij den aanvoer van groenten, stelde spr. voor niet volgende week, doch pas over veertien dagen te vergaderen. Mochten zich in dien tus- schentijd belangrijke gezichtspunten voordoen dan zal eerder vergaderd wor den. Dit werd na eenige discussie goed gevonden. Verder, aldus de voorz., heeft de com- mfissie mogen constateeren, dat nog geen enkel persoon, die achter de commissie staat, zich heeft bekeerd en de commis sie den rug heeft toegekeerd. Dit is vol doende argument om op den ingeslagen weg voort te gaan. Op een vraag eens bekend te maken hoeveel groente er wel uit Holland wordt aangevoerd, werd medegedeeld, dat laag geschat, in een week ruim 2000 kisten groente zijn aangevoerd. De voorzitter zeide naar aanleiding van een desbetreffende vraag, dat bij het veilingbestuur en bij een deel der kwee kers de meening heerscht, dat het den handel te doen is om de macht. Met groo te stelligheid moest spr. dit tegenspre ken. Wel eischt de handel samenwerking wanneer het gaat om zaken, waar ook de handel bij betrokken is. Zonder pressie zijn 141 handteekenin- gen uitgebracht waarin de wil wordt uit gesproken dat men er tegen is dat den handel is wordt opgedrongen. Verder werd door een der kooplieden er op gewezen dat verschillende telers de schuld aan de kooplieden geven. Dat is onjuist. De schuld ligt alleen bij de halsstarrige houding van het veilingbe stuur. GOES. Sportdag te Goes. Wij ontvingen het programma van den sportdag georganiseerd door de Goe- sche Wandelsportvereeniging „De Ama teur", waaruit ons blijkt, dat op Hemel vaartsdag een 35 K.M. en een 20 K.M. wandeltocht zijn georganiseerd. Des morgens zal van beide het eerste en des middags het tweede traject worden af gelegd. Ook zal „Volharding" des mid dags turndemonstraties op de Markt ge ven. De Goesche Wijkverpleging dankt hartelijk voor de onderstaande giften ont vangen gedurende de maanden Januari, Februari en Maart 1940. Een gift van f 25, twee van f 10, een van f 6, zes van f 5, een van f 3, zeven van f 2,50, twee van f 2, een van f 1,50 en 16 van f 1. Donderdagavond vond in Hotel „Centraal" de jaarvergadering plaats van de tennisclub ,,'t Halve Maantje" onder voorzitterschap van den heer W. Hamj- lynck. De verslagen werden goedgekeurc. Het bestuur werd herkozen. De contributie werd iets verlaagd, tej- wijl elk lid dan drie ballen van de vei- eeniging krijgt. Ook werd een regeliilg getroffen voor kinderen van leden éi voor meerdere kinderen uit één gezii. Het aantal leden liep achteruit, zoowil door vertrek, alsmede door het feit, djrt verschillende ingezetenen van Goes oo een particuliere baan spelen tegen uitent geringe contributie. Er meldden zich ecl- ter ook weer eenige nieuwe leden aal. Getracht zal worden, behalve de ge bruikelijke onderlinge wedstrijd, o(jt wedstrijden te organiseeren tegen ander: vereenigingen. Elim by

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2