Hervatting van de normale Spoordiensten. Neem Voorzopnaatregelen! Verband- en Geneesmiddelen GELB Nederland Paraat. Waakzaam maar het hoofd koel. Churchill over de gevechten bij Scandinavië. Dagblad voor de Provincie Zeeland Van der Rest EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws N.V. Financierings-Mij. „ZEELAKDiA" GOES VRIJDAG 12 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 162 Waarschuwing tegen het helpen verbreiden van geruchten. Regeering zorgt zoowel voor uitwendige als inwendige veiligheid Bereidt Duitschland een groot offensief voor? Italië roept vijf lichtingen op. De gevechten in en om Noorwegen. 22 schepen naar den kelder. De koning van Noorwegen is in veiligheid. Zeeslag aan den gang. Ongerustheid in Zweden. Rede van Churchill. De Duitsche vlooi belangrijk verminkt. Utrecht. Ingaande Zondag a.s. wordt de normale dienstregeling van 15 October voor de reizigers treinen over het geheele net der Ned. Spoorwegen hersteld. De normale dienstregeling der goe derentreinen wordt in den nacht van Zondag op Maandag hervat. beschikbaar a 5 pCt. MOBIEL Bon 16 voor suiker en bon 20 voor boonen en erwten. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent por regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7! bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Officieus wordt uit Den Haag gemeld.: Verrassende gebeurtenissen als die der laatste dagen veroorzaken begrijpe lijkerwijze ook onder de Nederlandsche bevolking sterke reacties. De centrale ligging van ons land doet bovendien het gerucht welig tieren; in tweeërlei vorm: het gerucht, geboren uit verklaarbare, maar vaak ondoordachte pogingen tot het door- en voorzien van de gebeurtenissen, maar ook het gerucht, met kwaad willige bedoeling en zelfs zonder feiteljjken grondslag door onvaderlandslievende elementen rondgestrooid. Dergelijke geruchten vinden dan meestal in den vorm van positieve berich ten hun weg naar de wereldpers. Wie dit bedenkt, moet beseffen, dat een ieder, die oncontroleerbare, om niet te spreken van kwaadwillige, geruchten helpt verspreiden, mede verantwoordelijk wordt voor buitenlandsche berichten over ons land, welke onder bepaalde omstandigheden hoogst nadeelig voor ons kunnen zijn. Van bevoegde zijde wordt daarom nog eens met grooten ernst gewaarschuwd tegen het helpen verbreiden van geruchten. Dat het de plicht van een ieder, en in het bijzonder van militairen is, ge sprekken achterwege te laten over onderwerpen van militair belang, die door onbekenden kunnen worden opgevangen, kan, naar de ervaring leert, niet krachtig genoeg worden herhaald. Wat voor de Nederlandsche bevolking in de eerste plaats van belang moet zijn, is, op te merken, dat de Regeering ten volle waakzaam is en zonder ver wijl de maatregelen neemt, noodig om de grootst mogelijke veiligheid aan ons land te waarborgen. Ook Nederland ligt in den stormhoek van Europa, daarom zal het steeds de sterkst mogelijke veiligheidsmaatregelen moeten toepassen en het kan zich, gegeven deze ligging, niet de weelde veroorloven om welk risico ook te nemen. Hiervan is onze Regeering ten volle doordrongen en zij handelt daarnaar. Men kan ervan verzekerd zijn, dat het hier niet gaat enkel om de zorg voor de uitwendige veiligheid, maar de inwendige veiligheid daarbij evenzeer onder de oogen wordt gezien. Het spreekt vanzelf, dat de regeering niet te koop kan loopen met de maatregelen, welke zij dienaangaande neemt en heeft voorbereid. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen, dat zij zich volkomen bewust is van gevaar, dat ook van binnen uit kan dreigen. In deze onzekere dagen moet niet alleen de regeering sterk zijn, maar ook de bevolking. Deze hoede er zich daarom voor, in extra verdedigingsmaatregelen naar buiten en naar binnen reden voor ongerustheid te zien. Uit zulke maat regelen immers blijkt, dat alles gedaan wordt om ons land zoo krachtig mogelijk te maken. HITLER MAAKTE EEN „STRATEGI SCHE EN DIPLOMATIEKE FOUT". In het Lagerhuis heerschte gister middag een sfeer van gespannen ver wachting. Toen Churchill het woord nam, werd hij luide toegejuicht. Churchill zeide, dat de Duitsche inval in Noorwegen en Denemarken reeds lang was voorbereid. Wanneer men de Duitsche vlootvoor- b;reidingen bestudeerde, viel niet te zeg- gm, tegen welk vreedzaam land zij ge richt waren. Nederland, Zweden, hoorwegen en Denemarken schenen alle wenzeer bedreigd te worden. Alle kleine landen aan de Duitsche 9'ens, aldus Churchill, waren en verkee- •"n nog in een staat van de grootste «gerustheid. Churchill bestreed het Duitsche stand punt, dat de inval het gevolg is geweest v.n het leggen van Britsche mijnen. Hij zide, dat bewezen kon worden, dat de I bwegingen van de Duitsche troepen en S'hepen zijn begonnen, voordat de mijn- vlden werden gelegd. In de laatste week van Maart zijn in ht geheim troepen en voorraden naar vrschillende havens van Noorwegen ge zoden. „In de vroege uren van Maandagoch tend vernamen wij, dat Noorwegen en Denemarken de ongelukkige nummers hadden getrokken in deze sinistere lote rij. Denemarken had bijzondere redenen voor ongerustheid, niet alleen omdat het de meest nabije en zwakste van de Duit sche naburen was, maar ook omdat het kort geleden een verdrag met Duitsch- land had gesloten (hilariteit), dat het land voor iedere molestatie waarborgde. Er is geen grooter belemmering ge weest voor de blokkade van Duitschland dan de Noorsche corridor. Zoo was het ook in den vorigen oorlog, en zoo is het in dezen oorlog. „Het was niet anders dan natuurlijk, dat de admiraliteit er op aandrong, dat vergunning zou worden gegeven een eigen mijnenveld te leggen in de Noor sche wateren, teneinde al het verkeer te dwingen op open zee te komen. Het was niet meer dan natuurlijk en terecht, dat de regeering lang uiterst schoorvoetend is geweest om zich het verwijt op den hals te halen zelfs van een technische schending van het vol kenrecht. „Het was echter onduldbaar om te zien hoe week na week schepen voeren langs dezen corridor met ladingen ijzer erts voor het vervaardigen van grana ten, die jonge mannen van Frankrijk en Engeland zouden neervellen. Er werd derhalve ten slotte besloten dit verkeer te verbreken en het de open zee te doen opvaren. Er is geen twijfel aan of de Duitschers vermoedden, dat die mijnenvelden gelegd zouden worden. Inderdaad moet het hun onbegrijpelijk hebben toegeschenen, dat zij niet reeds lang tevoren waren gelegd (gelach). Zij besloten derhalve in de laatste week van Maart om gebruik te maken van den Noorschen corridor teneinde leege ertsschepen naar het Noorden te zenden gevuld met militaire voorraden, en met Duitsche soldaten, die onder de dekken waren verborgen, met het doel om op een gege ven moment verschillende ha vens op de Noorsche kust, die zij van militaire waarde acht ten, in te nemen. Ook zetten zij aanvalstroepen in bewe ging. Een nieuwe, felle wandaad is door het nationaal-socialistische Duitschland ge pleegd tegen een kleine en bevriende mogendheid en de Noorsche regeering en het Noorsche volk staan thans gewapend om hun haarsteden en huizen te ver dedigen. Wij zullen hun hulp geven zoo goed wij kunnen. (Toejuichingen.) Wij zullen den oorlog gemeenschap pelijk met hen voeren en alleen dan vrede sluiten, wanneer hun rechten en vrijheden zijn hersteld. (Toejuichingen.) Vriendschappelijke betrekkingen met Duitschland of vriendschappelijke ver zekeringen van Duitschland, of verdra gen van eenigerlei aard met Duitschland of vriendschappelijke diensten bewezen aan Duitschland, bieden niet de geringste bescherming tegen een moorddadigen aanval op het oogenblik, dat Duitschland denkt er voordeel uit te kunnen trekken. Wanneer de Noorsche regeering niet zoo erg strikt en streng was geweest bij het handhaven van haar neutraliteit jegens ons en in het openhouden van den corridor voor Duitsche operaties en machinaties, wanneer zij in vertrouwe lijke betrekkingen met ons was getreden) zou het zeer gemakkelijk zijn geweest om haar tijdiger en meer van pas steun te verleenen, dan thans mogelijk is. WAT DOET DE VLOOT? Ik kom thans tot hetgeen in sommige kringen is gevraagd, n.l. wat doet de vloot? Ik zal trachten daar zoo goed mogelijk op te antwoorden, maar het Huis zal niet van mij verwachten, dat ik den sluier oplicht, die behoorlijk de toekomstige operaties of de thans gaande zijnde operaties moet bedekken. De vloot was in een oogenblik gereed in Scapa Flow, toen wij Zondagnacht het bericht ontvingen, dat een Duitsche slag kruiser met een aantal andere kruisers en torpedojagers zeer snel in Noordelijke richting voeren. De opperbevelhebber stak terstond in zee om ze op te zoeken en ze tot een gevecht te brengen. Ter- zelfdertijd en onafhankelijk daarvan na derde een sterke Britsche vlootmacht Narvik om een mjjnveld te leggen buiten de Noorsche kust. Het mijnveld werd gelegd volgens het plan bij het aanbre ken van Maandag. Een onzer torpedo's, die mijnen ging leggen, de Glowworm, is tot zinken ge bracht door veel sterkere vijandelijke strijdkrachten. Sindsdien ging de strijd dag en nacht zonder ophouden voort, zooals hjj thans nog voortgaat. Wij hebben de havens op de Noorsche kust, waarvan melding gemaakt is, niet bezet. Dinsdag kruiste de Britsche vloot naar het Zuiden, ongeveer ter hoogte van Ber gen, toen zij voortdurend door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen. De gebrui kelijke verhalen werden door de Duitsche zenders uitgegeven, over tot zinken bren gen of ernstig beschadigen van verschei dene slagschepen en kruisers. In feite echter werden twee kruisers licht beschadigd waarvan hun werk geen hinder ondervindt. Een zeer zware bom trof het vlagge- schip Rodney, maar het zeer zware dek- pantser bood weerstand aan den schok De kruiser Aurora werd vijf maal ver geefs aangevallen. De torpedoboot jager Gurka echter werd zwaar getroffen. Hij helde zwaar over en zonk na 4y2 uur in welken tijd bijna de geheele bemanning werd gered. Dienzelfden tijd bracht onze duikbootjager Zulu een1 Duitsche duik boot buiten de Orkaden tot zinken. Intusschen zag bij het aanbreken van den Dinsdagochtend de Renown, een van onze slagkruisers, in de verte de Scharnhorsten een kruiser van 10.000 ton. Er stonden een hooge zee en een woedende storm, maar ons slagschip opende het vuur op een afstand van 18.000 yards, waarop de vijand na drie minuten antwoordde. Hij wendde zich terstond af en na negen minuten nam de Renown treffers waar op den voorsten Zorg voldoende in huis te hebben. Ga naar Ass Apotheker Lange Kerkstraat Goes, die U gaarne bij de samenstelling ervan zal adviseeren bovenbouw van den Duitschen slagkrui ser. Nog weer twee minuten later werd een verticale rookzuil waargenomen van een mogelijken tweeden treffer op de Scharn- horst, die terstond met groote snelheid wegvoer. De 10.000 tons kruiser trok een rookgordijn voor de Scharnhorst en beide schepen trokken zich met groote snelheid terug. Ten slotte slaagden zij er tot mijn spijt in weg te komen. Vervolgens gaf Churchill een beschrij ving van den slag in de Westfjord Dins dagavond, zooals reeds door Chamber lain was gegeven. Verder besprak Churchill, den aanval van twee groepen van 12 vliegtuigen op twee Duitsche kruisers in de Fjord van Bergen. Eén van deze kruisers werd ge troffen en sindsdien is er niets meer van gezien. Gisteravond zijn drie treffers ge plaatst op den tweeden kruiser te Ber gen. Later werd gemeld, dat van dezen kruiser alleen nog maar een olievlek was te zien. De strijd gaat thans voort en over eenigen tijd zal spreker een nadere ver klaring afleggen. Zijn rede vervolgende zeide Churchill: Naar mijn meening, welke gedeeld wordt door mijn bekwame adviseurs, heeft Hit- Ier een ernstige strategische dwaling be gaan door den oorlog zoo ver naar het Noorden uit te breiden en de Scandina vische volken uit hun houding van neu traliteit te dringen. De vermaledijde corridor is thans voor altijd gesloten. Hitier heeft Duitsche troepen van verschillende sterkte ge plaatst op vele punten van de Noorsche kust en het onschuldige koninkrijk De nemarken neergeslagen. Wij zullen van deze Noorsche kust hemen, wat wij wil len met een enorme vergrooting en ver betering van de doeltreffendheid onzer blokkade. Wij bezetten ook de Faroër, die aan Denemarken behooren, en een strategisch punt vormen van groot be lang. De kwestie van IJsland behoeft vei> dere overweging. In strategisch en militair opzicht heb ben wij ten zeerste gewonnen. Ik zelf ben van meening, dat de actie van Hitier, Scandinavië binnen te vallen, een even groote strategische en politieke fout is als die welke Napoleon heeft gemaakt, toen hij Spanje binnenviel. Hitier heeft de de doeltreffendheid van de geallieerde blokkade vrijwel ver dubbeld. Churchill kon niet zien, welke voordeelen Hitier zijnerzijds heeft be haald. Onze vloot en die der Franschen is veel sterker dan de Duitsche marine. Wij hebben voldoende strijdkrachten om de controle op de Middellandsche Zee te handhaven en tegelijkertijd onze opera ties in de Noordzee ten uitvoer te bren gen. Vier Duitsche kruisers bijna de helft van de totale vooroorlogsche en veel meer dan die der bestaande sterkte in kruisers zijn tot zinken gebracht, evenals een aantal Duitsche torpedoja gers en verscheidene duikbooten. De Duitsche marine moet als ernstig verminkt worden beschouwd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De regeering waarschuwt tegen het ver breiden van geruchten. De Nederlandsche ambulance in Fin land. De K.L.M.-vliegtuigen in Scandinavië. Zondag weer normale dienstregeling op de spoorwegen. Buitenland. Churchill en Reynaud over den strijd in Noorwegen. Een Duitsch offensief op komst? Italië roept vjjf lichtingen op. Groot aantal schepen in de Noorsche wateren gezonken. Zeeslag aan den gang. Ongerustheid in Zweden. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 2 Mei geeft de met 16 genmmerde bon der Rijks distributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 9 Mei geeft de met 20 genummerde bon der Rijks distributiekaart recht op het koopen van een kwart kilogram bruine boonen, witte boonen of andere gekleurde boo nen, tuinboonen, capucijners of grauwe erwten. Onze duikbooten hebben een zwaren slag toegebracht aan de Duitsche transi- port- en voorraadschepen, welke over staken naar Scandinavië. Alle Duitsche schepen in het Skager- rak en het Kattegat zullen tot zinken worden gebracht, als de gelegenheid ons gunstig gezind is. Wij zullen den vijand niet toestaan zijn legers aan de andere zijde van deze wateren ongestraft te ravi- tailleeren. Tot nu toe zijn reeds een tiental sche pen, waaronder één van groot tonnage, in het Kattegat of andere deelen van de Noordzee of bij pogingen de te Narvik aan land gezette troepen te ravitailleeren tot zinken gebracht of buitgemaakt De roekeloosheid waarmee Hitier en zijn raadgevers zijn te werk gegaan, doet bij mij de meening opkomen, dat deze stoutmoedige en kostbare operaties slechts het voorspel kunnen zijn voor veel grooter gebeurtenissen, welke te land te wachten staan. Tot zoover Churchill. CHURCHILL RICHT WAARSCHU WING TOT ITALIë. Het was merkbaar dat Churchill zich zeer gehandicapt gevoelde door het feit, dat hij niet vrij-uit kon spreken, daar de slag aan de Noorsche kust nog aan den gang is. Hij beloofde zoo spoedig mogelijk me- dedeelingen te doen, zoodra dat mogelijk was. Zijn verklaring, dat de Britsche vloot zich sterk genoeg gevoelde om niet al leen den Duitschers het hoofd te bieden maar bovendien de wacht in de Middel- landsche Zee te houden, werd met in stemming ontvangen. De felle anti-geallieerde en pro-Duit- sche campagne in de Italiaansche pers wordt te Londen beschouwd als een manifestatie, dat zich te Rome weer in vloeden doen gelden ten nadeele van de geallieerden. Eveneens viel het op, dat Churchill zoo duidelijk zeide, dat de actie van Duitschland in het hooge Noorden be schouwd moest worden als slechts een onderdeel van een veel grootere cam pagne: „het voorspel van gebeurtenis-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1