Het webontwerp WINSTBELASTING De zeeslag in het Stagerat. Behandeling in de Tweede Kamer. Waarom vaiien Boeren leenbanken wel onder de wet en Nutsspaarbanken niet? Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Waakzaam naar alle kanten Telegrammen Noorwegen blijft strijden voor zijn vrijheid. De Duitschers van Bergen teruggedreven. Twaalf van de twintig Duitsche transportschepen tot zinken gebracht. Duitsche schepen vernield. Een Noorsch fort kapituleert. De Noorsche Regeeging trekt zich uit Elverum terug. Het Duitsche legerbericht. Burgerlijke Stand Rechtszaken Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen Frankrijk houdt rekening met de mogelijkheid van aanvallen aan het Westelijk front, Marktberichten Finantiëele Berichten De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van het wetsontwerp-winst- belasting voortgezet. De heer Bierema (Lib.) is, ge zien de nood van de schatkist in het algemeen bereid deze belasting te aan vaarden, mits deze aan de eischen van de practijk voldoet. Spr. wijst op de beteekenis van rijks postspaarbanken, de nutsspaarbanken en de boerenleenbanken. De eerste beide gaan vrij uit, doch de laatste vallen wel onder de belasting. Waarom de nutsspaarbanken niet, de boerenleenbanken wel? Ook zij zijn instellingen met een sociaal doel, niet beoogende het ma ken van winst. Ten aanzien van de uitdrukking „goed koopmansgebruik" zal er veel aan de jurisprudentie moeten worden overge laten. Een Centrale Raad van Beroep acht Spr. onmisbaar. De heer Rutgers van Ro zenburg (C.H.) is erkentelijk, dat dë minister tegemoet is gekomen aan enkele bezwaren uit het voorloopig ver slag. Spr. behandelt het begrip „winst" en „goed koopmansgebruik". Wat dit pre cies is, zal jurisprudentie moeten uit maken. Vele bezwaren daartegen zijn aangevoerd. Het is niet onmogelijk, bo vendien, dat de uitspraak van den rechter in anderen zin zal uitvallen dan in dien van den minister. Inzake een centraal beroepscollege sluit spr. zich aan bj den heer Bierema. De heer De Visser (C.P.) heeft bezwaren tegen het ontwerp, zooals hij tegen het geheele belastingsysteem be zwaar heeft, wegens het gemis aan re kening houden met draagkracht. De heer Rost van Tonnin gen (N.S.B.) zegt, dat er zonder ge zonde welvaartspolitiek geen richtige belastingheffing mogelijk is. Er is geen enkele reden om de tantième-belasting op te heffen, zjj is juist een billijke be lasting voor inkomsten, dikwijls zonder noemenswaardigen arbeid. Spr. wenscht een afzonderlijke tantième-belasting. De winst kan zwaarder worden be last dan met de voorgestelde 10 pet., zonder gevaar voor staat en onderne ming. Spr. is voorstander van een heffing in eens op vennootschappen, verdeeld over drie jaar. De Minister van Finan ciën, de heer De Geer, dankt voor den steun, het ontwerp geschon ken. Tusschen winst- en tantièmebe lasting is geen principieel verschil slechts een verschil van belastingtech niek. De tantième-belasting was een een voudige methode om belasting te heffen von winsten van naamlooze vennoot schappen. Een vennootschap die zwaar reserveerde, zou dit doen weerspiegelen over volgende jaren, zoo is er vroeger geredeneerd, de fiscus zou, zij het later, zijn deel wel krijgen. Maar in slechtere tijden werd er wel dividend uitgekeerd, zonder dat er winst was, uit dereservee- ringen. Een billijke winstbelasting be hoeft het reserveeren bij naamL venn. niet te schaden, evenmin als de inkom sten den spaarzin van particulieren. De heer Rost van Tonningen betreur de het verdwijnen der tantième-belasting maar feitelijk was ze de laatste jaren toch al van weinig beteekenis. De tan- tièmisten dragen eigenlijk deze belasting al vele jaren niet meer als afzonderlijke belasting. Er is gevraagd de belasting voor 6 pet. definitief en 4 pet. tijdelijk te maken. Spr. kan daarin niet meegaan. Mochten de tijden beter worden dan kan even goed een vaste belasting worden verlaagd als een tijdelijke. Deze belasting tjdelijk te maken, ware een fopspeen. Wat de winstbelasting betreft, reser vevorming ter egaliseering van kosten van lasten zal onbelastbaar worden ge maakt door een nieuwe nota van wijzi ging. Reserves voor dubieuse debiteuren be- hooren onder de passiva en zjjn als zoo danig onbelast. Eenheid van beginsel is te verkregen door de jurisprudentie van den Hoogen Raad en van de toepassing door de Ra den van Beroep, die regionaal het beste kunnen werken. De zaak van de spaarbanken zal spr. bekijken bij een nader voorstel om stichtingen onder de wet te brengen. De algemeene beschouwingen worden gesloten. De heer De Visser (C. P.) verde digt een amendement om de coöperatieve verbruiksvereenigingen buiten de rege ling te doen vallen. Het amendement wordt echter niet voldoende ondersteund. De heer IJ z e r m a n (S. D.) verde digt een amendement, de mogelijkheid openend, de rechtspersonen b.v. Naaml. Venn., waarvan de aandeelen niet alle maar wel op een zeer klein aantal na, in handen zijn van één of meer publiekrech telijke lichamen, onder de vrijstellingen te brengen. De heer Teulings(R. K.) vraagt zekerheid omtrent de positie van pensi oenfondsen. De minister zal vandaag ant woorden. Geref. Kerken. Beroepen te Nieuwerkerk a. d. IJssel, G. W. Rijksen, cand. te Geleen (L.) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Aalsmeer, J. P. Geels te Drachten. Ev. Luth. Kerk. Drietal te Culemborg: P. Kastelijn, prop. te Amsterdam; A. J. Meyer, id. te Gouda en C. F. S. Stegenga, id. te Am sterdam. Beroepbaar. Door de clas sis Goes der Geref. Kerken is heden beroepbaar verklaard de heer L. v. d. Linde, theol. cand. te Wemeldinge. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk is beroepbaar gesteld cand. B. J. Geerlink te Oude-Wetering (Z.-H.) Oud Geref. Kerk. De gemeenten Colijnsplaat, Hoofddorp en Gouda zijn, naar de „Banier" meldt, on der den naam Oud Geref. Kerk inge schreven. Op Vrijdag 12 April zal er een classi cal vergadering plaats hebben in het kerkgebouw te Hoofddorp. 50-JARIG BESTAAN GEREF. KERK TE OOSTKAPELLE. De Geref. Kerk herdenkt eerstdaags haar 50-jarig bestaan. Op 8 Juni 1890 namelijk werd de eerste godsdienstoefe ning gehouden in de schuur van Adriaan Boogaard aan den Aagtekerkschen weg. In hetzelfde jaar nog werd het eerste kerkgebouw gesticht aan den Brouwerij- weg. Het werd op 2 Nov. 1890 in gebruik genomen. Het was een zeer eenvoudig gebouw, dat na enkele jaren, door het groeien der gemeente te klein werd. Daarom werd in 1908 aan het begin van denzelfden weg een meer doelmatig kerkgebouw gesticht, dat op 28 Oct. 1908 werd ingewijd. Twee jaar later werd een kerkorgel aangeschaft. Het duurde 9 jaar voor de gemeente een eigen predikant kreeg. De pastorie werd in 1898 aan de dorpsstraat ge bouwd. De volgende predikanten hebben de kerk gediend: M. F. Visser 18991905, J. B. Netelenbos 19051910, C. J. de Kruyter 1910—1918, Dr D. H. Th. Vol lenhoven 1918—1921, E. Douma 1923 1933, J. van Dijken 1934—1937. De te genwoordige predikant Ds A. B. C. Hof land deed op 9 Jan. 1938 zijn intrede. Al de predikanten kwamen als candi- daten naar Oostkapelle. Kruiningen. B. en W. hebben voor de functie van onderwijzer aan de O.L. school te Hansweert de volgende voor dracht opgemaakt: 1. A. B. Holster, tij delijk onderwijzer aan de O.L. school A te Goes; 2. M. Klaver te Drachten, 3. A. P. A. Pennartz te Meersen. Hoofdpijn, Kiespijn. j^nVe^ altijd een poeder ol cachet van Mljnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets,genaamd„Mljnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct. HET AVONTUUR VAN DE „ADELANTE". De beschieting door een Duitsch vliegtuig. Vorige week maakten we melding van de beschieting van den stoomtraw ler „Adelante" IJM 93. Gistermiddag is de „Adelante" veilig te IJmuiden bin- nengeloopen. De opvarenden waren al len ongedeerd. Omtrent het avontuur op de Noord zee vertelde de schipper, de heer P. van de Meij het volgende: Op Woensdag 3 April bevond de „Adelante" zich op 59 graden N.B. en 1.55 graden O.L. Het schip lag stil en de bemanning hield zich bezig met het binnenhalen van de netten. Tijdens deze werkzaamheden naderde een vlieg machine, maar de bemanning van den trawler schonk hieraan geen aandacht, omdat de opvarenden van de trawlers deze dagelijks zien. Op 20 meter van den trawler geko men werd vanuit het vliegtuig gescho ten. De bemanning van de „Adelante" liet de netten in den steek en zocht overhaast dekking, waar ze die konden vinden. Boven het vaartuig gekomen ratelde wederom het machinegeweer van het vliegtuig, dat de Duitsche na- tionailteitskenteekenen voerde. De vliegmachine beschreef een groote bocht en kwam nogmaals op den traw ler af. Toen zjj wederom den trawler passeerde werd niet imeer geschoten. Blijkbaar hadden de piloten ontdekt met een Nederlandsch schip te doen te hebben. De schipper van den trawler heeft daarna onmiddellijk radio-telegrafisch andere trawlers gewaarschuwd. Op weg naar een nieuwe vischplaats passeerden wederom twee Duitsche vliegtuigen de „Adelante". Ze lieten den trawler tot groote opluchting van de bemanning met rust. Fraude te Amersfoort. Op vermoeden van fraude heeft de ge meentepolitie te Amersfoort een amb tenaar ter gemeente-secretarie gearres teerd, die in het bijzonder belast was met de verzorging van paspoorten. Hij is op het politiebureau in verzekerde bewaring gesteld. Vrachtauto door trein vernield. Gisteravond reed te Waalwijk een vrachtauto door den af sluitboom van een bewaakten spoor wegovergang, vermoedelijk ten gevolge van een defect aan den wagen. Op hetzelfde oogenblik naderde een trein uit de richting Lage Zwaluwe, welke de vrachtauto greep en een zes tigtal meters meesleurde. De chauffeur, v. H. genaamd, die het gevaar op het laatste oogenblik zag, sprong uit de cabine en kwam er daar door met den schrik af. De auto werd geheel vernield. Uit het „Alg. Hdbl": Door de verschillende reacties op de gebeurtenissen in Scandinavië, zooals die in onze Nederlandsche openbare meening en in de pers van bijna alle richtingen tot uiting komen, loopt één gemeenschappelijke overtuiging: WIJ NEDERLANDERS MOGEN, ALS WIJ OOIT IN DE MOEILIJKE OMSTAN DIGHEDEN MOCHTEN GERAKEN WAARVOOR DE SCANDINAVIëRS ZICH GEPLAATST ZAGEN, NIET DE ZWAKHEDEN EN AARZELINGEN BEGAAN WELKE MEN DAARGINDS OP HET KRITIEKE OOGENBLIK HEEFT GETOOND. Onze houding moet zóó volkomen dui delijk en standvastig blijven, als zij van den aanvang van dit Europeesche con flict geweest is: Niemands belager, nie- mands volgeling, gelijk H. M. de Konin gin dat indertijd glashelder heeft gefor muleerd." PROCLAMATIE VAN DEN NOOR- SCHEN PRESIDENT NYGAARSVOLD STOCKHOLM. Minister President Ny- gaarsvold heeft tot het Noorsche volk een proclamatie gericht waarin o.a. ge zegd wordt: De Duitsche regeering heeft aan den Koning verzocht een Noorsche regee ring te benoemen die het vertrouwen van Duitschland geniet en door den Fiihrer is aangewezen. De Koning heeft geen gevolg gegeven aan dit verzoek, waarvan de aanvaarding Noorwegen tot een vazalstaat van Duitschland zou hebben gemaakt. In Noorwegen moet geen regeering aan de macht zijn dan die, die het ver trouwen van het Noorsche volk geniet. De regeering van Noorwegen is nog steeds de wettige regeering. Zij verzoekt het geheele Noorsche volk haar te steunen in haar pogingen het wettige bestuur te handhaven en de vrij heid en onafhankelijkheid van Noorwe gen te behouden. De toekomst ziet er misschien somber uit en de invallen kunnen groote ver woestingen aanrichten, doch de regee ring is ervan overtuigd dat voor 'tland een nieuwe, vrije toekomst zal dagen. Ze spoort het geheele volk aan den strijd voor de vrijheid voort te zetten. Koning Haakon heeft meegedeeld, dat hij met deze proclamatie volkomen ac- coord gaat. STOCKHOLM. Volgens het provinciale blad Oestersundsposten zou de Noorsche commandant van Bergen over de radio hebben verklaard, dat de Duitschers zijn terug gedreven en de stad vannacht her overd is. STOCKHOLM. Volgens de laatste be richten zouden de Engelschen van de twintig transportschepen, welke gisteren tijdens den zeeslag in het Skagerak zijn aangevallen er twaalf tot zinken hebben gebracht. STOCKHOLM. Uit Marstrand wordt gemeld, dat een tiental schepen, vermoe delijk Duitsche transportschepen, zjjn gezien. Eén schip is tot zinken gebracht en vermoedelijk zijn er nog drie gezon ken. Het schijnt dat een schip in brand is gevlogen. Het fort Bolarrne aan den buitenkant van de Oslo-fjord is nog in handen der Noren en de artillerie van dit fort berok kent aanzienlijke schade aan de Duitsche transporten. Het Noorsche garnizoen van het fort Horten heeft gekapituleerd. STOCKHOLM. De Noorsche regeering is uit Elverum naar het ten N.O. van die stad en op 24 km van de Zweedsche grens gelegen Nybergsund vertrokken. De Koning blijft te Elverum. IN OSLO HEERSCHT RUST. STOCKHOLM. Volgens niet bevestigde mededeelingen van personen, die uit Noorwegen zijn gevlucht, schijnt het te Oslo thans rustig te zijn. LONDEN. De berichten als zou de Britsche vloot een ultimatum hebben ge richt aan den Duitschen bewindvoerder van Oslo om de stad op te geven, worden te Londen niet bevestigd. DUITSCHE TROEPEN GEÏSOLEERD. STOCKHOLM. Aan het front van El verum heerschte gisteravond kalmte, na dat de Duitschers op alle fronten waren terug geslagen. De Noorsche autoriteiten hebben alle bruggen achter de Duitschers ten Zuiden van Hamar in de lucht laten vliegen. De Duitsche troepen zijn thans geïsoleerd en zonder verbindingen, behalve door de lucht. eieren 3,60, ganseieren 9, kalkoeneieren 7 gld. p. 100 stuks. Veilingsvereen. Walcheren. Aanvoer 39.000 eieren. Witte kipeieren 5254 kg 2,89, 54—56 kg 3,04, 56—58 kg 3,20— 3,21, 58—60 kg 3.39—3,43, 60—62 kg 3.343.37, 6264 kg 3.40—3.42, 64—66 kg 3.48—3.50, 66—68 kg 3,58, 68—70 kg 3.64, 80—82 kg 4.31 gld. p. 100; Bruine: 5254 kg 2,92, 5456 kg 3.07, 56—58 kg 3.23, 58—60 kg 3.35, 60 —62 kg 3.43—3.47, 62—64 kg 3.48, 6466 kg 3.60—3.64, 66—68 kg 3.69; eendeieren 2.772,86, ganseieren 5.90 9.50, kalkoeneieren 5,40 gld. per 100 stuks. GOES. Geboren: Simon Gillis z. v. Gillis Cornelis Harinck en Jacoba Pie- ternella Tholenaar; Arie z. v. Cornelis Harinck en Maatje Jacobs. Overleden: Geertruida Diderika Schou ten 51 j., echtg. van Lambertus Gijs- bertus Gelderman te Kortgene. Mishandeling van honden. Het Hof te Amsterdam heeft een land bouwer uit Koudekerke veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, wegens mishandeling van honden. De politierechter te Middelburg had verdachte een maand opgelegd, welk vonnis door het hof te 's Gravenhage werd bevestigd. Wegens een vormgebrek werd de zaak door den Hoogen Raad verwezen naar het hof te Amsterdam. BERLIJN. Het opperbevel van de weermacht maakt o.a. bekend: In het Westen geen bijzondere bebeur- tenissen. In den middag van 10 April zijn Duit sche troepen zonder incidenten erin ge slaagd op Bornhoelm te landen. Overi gens verliep de dag b\j de in Denemar ken opereerende eenheden rustig. In Noorwegen werden in den loop van 10 April de door de Duitsche troepen be reikte posities stelselmatig uitgebreid. In tegenstelling tot de onjuiste Engelr sche berichten bevinden Bergen en Drontheim zich nog stevig in Duitsche handen. Nergens zijn aanvalspogingen onder nomen. Duitsche jachtvliegtuigen bewaken Noorwegen alsmede de Westkust van Denemarken. Alleen aan de Westkust van Noorwe gen zijn vijandelijke vliegtuigen versche nen. Er werd een vliegveld bij Stavan- ger, dat bezet is door Duitsche vliegtui gen, door eenige Britsche gevechtstoe stellen, zonder eenig succes, aangevallen. VANMIDDAG VERKLARING VAN CHURCHILL EN REYNAUD PARIJS. Vanmiddag zal Reynaud in de Fransche Kamer een verklaring af leggen. Ongeveer ter zelfder tijd als waarop Churchill in het Engelsche La gerhuis zal spreken over de operaties der Engelsche vloot. PARIJS. Bevoegde militaire kringen verklaarden heden: De gebeurtenissen in Noord Europa mogen ons niet het front tusschen Moe zel en Rijn doen vergeten. Dit front kan iederen dag in vuur en vlam geraken en op verschillende punten hebben wij toe bereidselen waargenomen, die een aanval zouden kunnen doen voorspellen. GEEN DUITSCHE NOTA AAN HONGARIJE. BOEDAPEST. Officieele Hongaarsche kringen spreken het bericht tegen, vol gens hetwelk Hongarije een nota heeft ontvangen zooals Duitschland aan alle Donaustaten zou hebben gezonden, waar in dit land aankondigt op den Donau te willen laten patrouilleeren. Wel wordt vernomen, dat Duitschland te kennen heeft gegeven, dat het Hon garije verantwoordelijk stelt voor even- tueele schendingen van de Hongaarsche neutraliteit op den Donau. Men gelooft, dat Duitschland soortgelijke verklarin gen heeft afgelegd tegenover de andere Donaustaten. Volgens sommige berichten heeft Duitschland drie monitors uitgezonden om op den beneden-Donau te patrouil leeren. Middelburg, 11 April 1940. Aangevoerd door boerinnen: Boter 77,5 ct., kipeieren 3,25, eendeieren 3,25, ganseieren 10, kalkoeneieren 7 gld. p. 100 stuks. Aangevoerd door handelaren: Boter 77,5, kipeieren 3,25, eendeieren 3,25, ganseieren 9 gld. p. 100 stuks. Part. prijs van den marktzetter: bo ter 85 ct., kipeieren 4,25, eendeieren 4,25 gld. p. 100 stuks. Part. prys v. d. handelBoter 87,5 ct., kipeieren 4.20, poelje-eieren 3,75, eend Wolphaartsdijk. Woensdag werden al hier door notaris Jonkers publiek ver kocht: Twee woonhuizen en erven, sa men groot 4 A. 96 c.A. aan Levina de Blaey alhier voor f1265. Vlake. Notaris E. C. van Dissel te Goes heeft heden publiek verkocht: de betonfabriek der N.V. Zeeuwsche Beton- Maatschappij, ter grootte van 67.50 aren. Kooper dhr J. v. d. Meulen Bosma te Goes, voor f 3027. Souburg. Door notaris R. Batten te Middelburg werd gisteren publiek ver kocht Een huis met schuur, erf en tuin aan de Groote Abeele, groot 2 a. 80 c.a. en het recht van erfpacht van 96 c.a. tuin aan C. de Plaa c.s. voor f 6200.30.20 H.A. (231 r.) boomgaard aldaar aan C. de Plaa voor f 9500.64.10 H.A. (1 g. 190 r.) weiland aldaar aan J. Bosschaart te Vlissingen voor f 12100.62.80 H.A. (1 gem. 180 r.) bouwland aan het Zaai- hoekpaadje aldaar aan denzelfde voor f1240; 1.00.60 H.A. (2 g. 169 r.) bouw en weiland bij de Spoorstraat aldaar aan C. de Plaa c.s. voor f 16200.89.30 H.A. (2 g. 82 y2 r.) weiland aan den Ouden Vliss. weg te Koudekerke aan dezelfden voor f 1500. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V., te Goes. vorige koers heden H. V. A. 376/7 381 Ned. Ind. Handelsbank 102Va 102 y, Philips 115 Va 120 y-1 Unilever 88 X 89 y A. K. U. 40% 4lVa Amsterd. Rubber 180 Va 183 Kon. Olie 217 225/4 Kon. Boot 106 y. 109-10 Scheepv. Unie 110 113 y Deli Mij. 190 Va 193 Va 3 pet. Nederland 1937 78 78 3/3Va pet. Nederl. 1938 84 83 Va 4 pet. Nederland 1940 H 915/a 916/ia U. S. Steel 47Vs 47 y Anaconda 237/ io 23%-Va Beth. Steel 60Va 60Va North Am. Cy. 17 17 y N. Am. Aviation IV Is 18Va Cont. Oil 17 17 Shell 9Va 9Va Kennecott 28 X 283/a Radio Corp. 46/s 4% Americ. Enka 34% 34 Car Foundry 20Va 20Va Tidewater 8 1Vie 813/ to Midpetco 11 Va 11 Rep. Steel IV Is 17% Am. Waterworks 8 8 Gen. Motors 40Va 40% De neerslachtigheid die gisteren de markt kenmerkte maakte vandaag plaats voor meer optimisme, dat overi gens in de berichten nog geen verkla ring vindt. De speculatie was op de ochtendbeurs en ook op de wisselmarkt zeer actief. Het publiek stond hierbij echter buiten de markt en het waren uitsluitend daghandelaren die optra den. De aandeelen waren daardoor hoo- ger en de beleggingsmarkt bleef ge drukt. Wisselkoersen. Amsterdam, 11 April, 2.30 u. Berlijn 74.0075.00. Londen 6.776.80. Parijs 3.853.87. Brussel 31.8231.87. New-York 1,88—1.89.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3