De ÏÏtidza o Binnenland Gevaren voor de Ned. koop vaardijvloot. Uit de Provincie maar ook onze Tijd heeft haar voor- deelen f 200 oo SPAART VOORAL DE MIDZA-BONNEN De geallieerden zullen vechten aldus Hallfax. Deensche schepen vastgehouden. Troepenconcentraties in Noord- Rusland? K.L.M.-diensten op Engeland. De beperkte dienst bij de spoorwegen. MIDDELBURG. GOES. Niet alleen de goede, oude Tijd O O Deze week aan premies Kiest voor Uw inkoopen de IlilllH!! zaken Het Lagerhuis zal, zoo zei hij, waar schijnlijk een verslag wenschen te hoo- ren, dat ik juist ontvangen heb over een verwoede actie, vein hedenochtend van Britsche torpedobootjagers tegen Duitsche strijdkrachten in Narvik. Vijf Britsche destroyers stoomden de fjord op en boden den strijd aan met zes torpedobootjagers van het laatste en grootste type, die ook gesteund werden door kustbatterijen en pas op de kust opgestelde kanonnen. De „Hunter" werd tot zinken gebracht en de „Hardy" werd zoo zwaar getroffen, dat het schip aan den grond moest worden gezet en een wrak werd. De „Hotspur" heeft ook ern stige schade geleden en de „Hostile" kreeg lichte schade. Het vijfde oorlogsr schip, de „Havoc", werd niet geraakt. Na uiterst vastberaden optreden tegen een sterkere strijdmacht van grootere en modernere schepen en tegenover geschut vuur van de kust, trok de beschadigde „Hotspur" zich terug, gedekt door de twee andere kruisers. De vijand bleek niet in staat een achtervolging te onder nemen. Een Duitsche destroyer van 1600 ton werd getorpedeerd en is naar men gelooft, gezonken. Drie Duitsche des troyers bleven zwaar getroffen en bran dend achter. (Toejuichingen.) Wellicht is het niet minder belangrijk, dat zes koopvaardijschepen, waarvan men vermoedt, dat zij voorraden inhiel den voor de Duitsche expeditie, door de actie van de Britsche destroyers tot zin ken werden gebracht Op hun weg naar buiten ontmoetten zij het Duitsche schip „Ravensfeld", dat reservemunitie bleek te vervoeren voor de aan land gezette Duit sche strijdmacht Dit schip werd aange vallen en vloog in de lucht Halifax, de Britsche minister van bul- tenlandsche zaken, heeft medegedeeld, dat de geallieerden, onafhankelijk van het besluit van de Noorsche regeering deze hulp te aanvaarden of niet, verzet zullen bieden tegen de Duitsche agressie in Noorwegen. Ten aanzien van de Britsch-Russische betrekkingen zeide Halifax: „Sommigen wenschen, dat wij Rusland den oorlog verklaren, anderen, dat wij toenadering tot de Sovjet-Unie zoeken. Wij beschou wen deze kwestie niet alleen tegen den achtergrond van de Russische willekeu rige aanvallen op Polen en Finland, maar eerder in het licht van wat naar mijn meening ons eerste doel moet blij ven: het verslaan van Duitschland. Daar uit volgt, dat onze betrekkingen met Rusland vooral afhankelijk moeten zijn van de mate van hulp, die Rusland om de een of andere reden Duitschland met terdaad wenscht te verleenen. Van belang is in deze rede de zinsnede dat neutralen, die in geval van nood ge diend zouden zijn van de Britsche hulp, niet moeten vergeten op tijd voorberei dingen te treffen, omdat de hulp anders wel eens te iaat zou kunnen komen om nog doeltreffend te zijn. Deze zinsnede kon den indruk maken alsof Engeland ooit zou kunnen overgaan tot het nemen van het initiatief om Duitschland voor te zijn ten koste van een neutralen staat. Met den meesten nadruk wordt ont kend, dat deze bedoeling bij Lord Halifax heeft voorgezeten. ENGELAND LEGT BESLAG OP ALLE EXPORTEN NAAR DENEMARKEN. Engeland heeft beslag gelegd op alle exporten naar Denemarken en voorloo- pig ook op die naar de andere Scandi navische en Baltische landen behalve naar IJsland. De Deensche schepen worden vastge houden en zullen wellicht worden ge- confiskeerd. Deensche schepen, die nog op zee zijn, zullen kunnen worden aangehouden en naar Engelsche havens gebracht wor den. Men meent, dat ook de Dominions gelijke maatregelen zullen treffen. DEENSCHE VLUCHTELINGEN IN ZWEDEN AANGEKOMEN. Naar gemeld wordt, hebben talrijke visschersvaartuigen Deensche vluchte lingen, meerendeels vrouwen en kinde ren, naar Zweden vervoerd. De vluchtelingen verklaarden, dat zich ter reede van Kopenhagen vier Duit sche oorlogsschepen bevinden, dat Duit sche soldaten met de bajonet op het geweer alle openbare gebouwen te Ko penhagen bewaken en dat voortdurend bommenwerpers over de stad vliegen. DE POSITIE VAN ZWEDEN. Naar alle zijden worden de militaire voorbereidingen in Zweden versterkt. Volgens berichten uit neutrale diploma tieke bron z\jn zoo snel mogelijk reser visten naar de Noordelijke en Zuidelijke provincies gezonden. EEN REDE VAN HITLER TE WACHTEN? Volgens kringen uit de directe omge ving van Hitier heeft deze de laatste acht-en-veertig uren nauwelijks gesla pen. Voortdurend werd hij op de hoogte gesteld van de bezetting van Denemar ken en Noorwegen. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat het bezetten van deze landen een besluit is geweest door Hitler alléén genomen. Slechts Keitel, Goering, von Brau- chitsch Rader en von Ribbentrop waren er van op de hoogte. Een nog niet bevestigd gerucht zegt, dat Hitier spoedig een rede zal hou den over de huidige situatie. STOPZETTING DER VERLOVEN IN BELGIE. De reeds verleende verloven worden in België gehandhaafd. Nieuwe verloven worden echter niet verleend. DE AMERIKAANSCHE NEUTRALITEITSWET. De proclamatie van Roosevelt inzake de uitbreiding der verboden zones om vat: le. de nieuwe gebieden, waarin wordt gevochten. 2e. Alle havens van Scandinavië. 3e. Eenige aan de Noordelijke IJszee liggende Russische havens. De Amerikaansche schepen, die zich daar bevinden, zullen onverwijld moeten vertrekken. De Amerikaansche pers geeft uiting aan haar ernstige bezorgdheid over den toestand na den inval in Denemarken en Noorwegen, De Washington Post schrijft Men vraagt zich af, of de onderwer ping van Scandinavië niet moet worden beschouwd als een zaak, die in de Ver- eenigde Staten groote bezorgdheid heeft gewekt". DUITSCHERS BOUWEN STEIGERS IN DE MOEZEL. Gemeld wordt, dat de Duitschers voortgaan steigers voor ontschepings doeleinden langs de Moezel aan te leg gen, HEVIG LUCHTGEVECHT BIJ SCHOTLAND. Officieel wordt meegedeeld, dat Brit sche vliegmachines gisterenavond ter hoogte van de Schotsche noordoostkust twee Heinkel-bommenwerpers hebben neergehaald. Later meldde Reuter, dat waarschijn lijk nog vier Duitsche Heinkelvliegtuigen zijn neergehaald tijdens een luchtgevecht boven zee. In den loop van den dag heeft een Britsche machine boven de Noordzee een andere Duitsche Heinkel-machine aange vallen. Na den strijd zag de Britsche pi loot, dat de Duitsche machine laag in de wolken wegdook, terwijl uit de linker machine zwarte rook opsteeg. Volgens „Aftonbladet" zouden in N.- Rusland, ondanks het besluit der Sovjet- Unie neutraal te blijven, aanzienlijke troepenconcentraties plaats vinden. De Russische vloot voor het Poolgebied zou onder stoom liggen. Volgens door Zweedsche bladen ont vangen berichten zouden Russische lei dende kringen ontdaan zyn over de be zetting van Narvik door de Duitschers. Duitschland zou gemeend hebben Rus land niet te moeten verwittigen. Overigens zouden de Duitsche kringen van meening zijn, dat Rusland in Finland genoeg voordeelén heeft verkregen. De ambassadeur van Duitschland te Moskou heeft met Molotov een onderhoud van vier uur gehad. MET INGANG VAN HEDEN WORDEN ZE HERSTELD. Met ingang van heden worden de vliegdiensten van de K. L. M. naar En geland hersteld, d.w.z., dat in den och tend drie vliegtuigen zullen vertrekken en wel te 8 uur, half negen en negen uur. Waarschijnlijk zullen in den loop van den middag nog twee diensten daaraan worden toegevoegd. Verwacht mag worden, dat op de vol gende dagen de luchtdienst op Engeland weder normaal zal functionneeren. DUURTECONGRES NED. VAK CENTRALE. De Bestuursraad van de Nederland- sche Vakcentrale hield Zaterdag j.l. een vergadering in Hotel Noord-Brabant te Utrecht. O.a. werd besloten, dat aan het einde van de maand Mei de Nederland- sche Vakcentrale een duurtecongres zal houden, waarin het standpunt van de Ned. Vakcentrale t.a.v. de prijsstijging en loonvorming onder leden der aange sloten organisaties zal worden uitgedra gen. PROT. CHR. MIJNWERKERSBOND. Een nieuwe voorzitter. In een buitengewone algemeens ver gadering van den Protestantsch-Chris- telijken mynwerkersbond is tot voorzit ter en gesalarieerd bestuurder benoemd de heer J. H. Krooshof, op het oogen- blik gesalarieerd bestuurder van den Protestantsch-Christeljjken Textielarbei- dersbond Unitas te Enschede. TELEFOONVERKEER MET DE SCANDINAVISCHE LANDEN. De telefoonverbinding met Denemar ken en Noorwegen is nog steeds onder broken. Het telefoonverkeer met Zweden vindt op normale wijze plaats. DRIE TRAWLERS TER CONVOYEE- RING TUSSCHEN DE WIELINGEN EN DE DUINS. In de gistermiddag gehouden verga dering van de Nederlandsche reeders- vereeniging is met algemeene stemmen besloten een patrouilledienst in te stel len ter convoyeering van de Nederland sche koopvaardijvloot. De reeders wenschen niet langer offi cieren en bemanning der koopvaardij bloot te stellen aan de gevaren, welke zich momenteel ter zee voordoen in ver band met allerlei oorlogsmanoeuvres. Men heeft besloten drie trawlers in dienst te stellen, welke volkomen zullen worden uitgerust om eventueele schip breukelingen en gewonden tehulp te ko men. De trawlers, welke zullen worden be mand met een gezagvoerder en andere officieren die kennis van zaken hebben op het gebied van de groote vaart, zullen worden uitgerust o.m. zal ook radio aan boord zyn om terstond hulp te verleenen. Er zal vermoedelijk vanaf Zaterdag de trawlers moeten eerst geheel be drijfsklaar worden gemaakt vice-ver- sa gevaren worden van de Wielingen naar de Duins. Twee vaartuigen zullen zich steeds op zee bevinden, terwijl de derde trawler in afwachting zal zyn gestationneerd te IJmuiden. Men hoopt op deze wijze het gevaar voor onze koene zeelui tot een minimum te beperken. Het spreekt vanzelf, dat deze trawlers ook zeelui van andere na tionaliteit, wanneer zy in gevaar verkee- ren, zullen opnemen om aan hen de eer ste en noodzakelijke hulp te verleenen. Naar wy vernemen blijft de beperkte dienstregeling bij de Nederlandsche Spoorwegen op hoog bevel voorloopig nog van kracht. Uit Vlissingen, Middelburg en Goes vertrekken slechts vier trei nen per dag in de richting Roosendaal, n.l. uit Vlissingen om 6.10, 8.10, 14.10 en 17.10; Middelburg 6.20, 8.20, 14.20 en 17.20 en uit Goes om 6.40, 8.40, 14.40 en 17.40. Uit Roosendaal rijden eveneens vier treinen naar Zeeland, welke aankomen te Goes om 9.48, 11.48, 19.48 en 22.48 Middelburg aankomst 10.10, 12.10, 20.10 en 23.10 en te Vlissingen 10.18, 12.18, 20.18 en 23.18. Vanaf hedenmiddag één uur is op de volgende baanvakken de volledige dienstregeling van 15 October hersteld: Hoedekenskerk eG o e s G o e sV lissingen (alleen voor wat de motortreinen betreft). CHR. P. T. T.-PERSONEEL. Dinsdagavond vergaderde in de melk- salon Bustraan de Ring Zeeland van den Chr. Prot. Bond van P. T. T.-personeel „Door Plicht tot Recht", onder voorzit terschap van dhr P. Dourleyn van Co- ljjnsplaat. Doordat velen door dienst ge bonden waren, was de vergadering niet zoo druk bezocht als anders het geval is. Een bijzonder woord van welkom werd toegeroepen aan dhr Feenstra uit Den Haag, voorzitter van den Bondsraad, die na afdoening der huishoudelijke zaken sprak over: „Christelijke vak-actie in bewogen tijden". In deze bewogen tijden, aldus Spr., is voor den Christen bezinning noodig, waarvoor de eenige maatstaf is de ver houding tusschen wereld en God, welke verhouding is ontwricht door de zonde. Wie door het geloof ziet de volvoering van Gods Raad, wordt zich zijn roeping bewust, op alle terrein, dus ook op het terrein van het sociale leven. Gods Woord leert ons ook voor dit terrein recht en gerechtigheid. Ook in het P. T. T.-bedrijf moeten wij door onze organisatie deze beginselen uitdragen. Moderne en neutrale organisatie hebben ook hun beginsel, waar echter het onze lijnrecht tegenover moet staan. Spreker noemt verschillende punten, waarvoor in het bedrijf strijd moet worden gevoerd. Talrijke vragen werden op deze rede, die met groote aandacht werd gevolgd, gesteld, en door spr. uitvoerig beant woord. Begin van brand. Gistermiddag werd de brandweer ge alarmeerd voor een brand in het pak huis van M. aan de Verwerijstraat. Toen de Magirusspuit in genoemde straat aan kwam, bleek het begin van brand, dat veroorzaakt was door het warmloopen van de as van een machine, reeds te zijn gebluscht. ORANJE-VEREENIGING. Gisteravond hield de Oranje-vereeni- ging in het Schuttershof een algemeene vergadering, die slecht bezocht was. De voorzitter, dhr J. I. van Balie- gojjen de Jong, spreekt, na de opening, enkele woorden ter herdenking van het overleden bestuurslid, den heer Gheysen, die aan de vereen, in Aug. 1939 ontviel. Hjj was een enthousiast lid, een organisator bij uitnemendheid. Verder herdenkt Spr. den burgemeester, wijlen Mr R. M. van Dusseldorp, die steeds zeer veel waardeering en belangstelling voor de vereeniging heeft getoond, adviezen in moeilijkheden gaf en ook als burge meester gaarne medewerking verleende. Wij hadden aldus Spr. beiden gaarne nog lang behouden, maar de mensch wikt, God beschikt. Op verzoek van den voorzitter worden enkele oogen- blikken stilte in acht genomen ter her denking van beider nagedachtenis. Want in ruim 100 Midza-zaken kunt U al uw benoodigdheden bekomen tegen gewilde prijzen En met de premie-uitkeering van iedere week bezorgt de Midza regelmatig spaarders van Midza-bonnen een extratje ZUID- EN NOORD BEVEL ND Hierna feliciteert Spr. dhr W. 't Hooft met de hem verleende Koninklijke onder scheiding, die zeker verdiend is. Veel deed hij tot aankweeking van liefde voor het Oranjehuis. De secretaris, de heer B. v. d. B e r g, herinnert in zijn jaarverslag aan de fees telijkheden, gehouden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. He laas konden de Oranjefeesten op 31 Aug. door 't uitbreken van de mobilisatie niet doorgaan. Spr. dankt voor de medewer king van vele zijden ondervonden. De penningmeester, dhr J. D o n n e r, meldt een batig saldo van f 264,81 (vo rig jaar een nadeelig saldo van f0,88). Dit vrij hooge saldo is te danken aan het niet doorgaan der 31 Aug.-feesten. Het aantal contribuanten, dat ruim 500 bedraagt, ging in 1939 met plm. 80 vooruit. Het ligt in de bedoeling ook in 1940 met het werven van leden voort te gaan. De rekening wordt goedgekeurd, waar bij de voorzitter den penningmeester dank zegt voor zijn accuraat en zuinig beheer. Tot bestuurslid wordt gekozen in de vacature-Gheysen dhr W. H a m e - 1 y n c k, die deze benoeming aanneemt. In bespreking komt de wijze, waarop de 60e jaardag van H. M. de Koningin zal worden gevierd. Van een feestviering zooals we gewend zijn moet volgens het bestuur in de tegen woordige omstandigheden worden afge zien. Maar een geheel achterwege laten van eenige herdenking mag ook niet. Im mers ook in donkere dagen willen wij onze liefde tot het Oranjehuis uiten. Het ligt in de bedoeling een herden kingsavond te organiseeren, terwijl des morgens een kinderfeest zal worden ge houden, dat een ernstig karakter zal dra gen (een bede voor het vaderland). De kinderspelen zullen niet doorgaan. Dhr W. 't Hooft wijst op een opwek king van dhr P. van Nes, hoofdinspecteur L. O., om de kinderen des middags als zij geen school hebben, te verzamelen en hen te wijzen op het feit van den dag ter versterking van ons nationaal bewust zijn. Er kan ook worden gezongen, zelfs in den meest depressieven tijd. Spr. geeft gaarne deze opwekking door. Met alg. st. gaat de vergadering ac- coord met de plannen van het Bestuur. Aan dhr F. G. C. Rothuizen, wien het eere-lidmaatschap is aangeboden wegens zijn vele verdiensten voor de vereeniging, zal een door dhr Wisse geteekend diplo ma worden aangeboden. Nadat de voorzitter heeft aangedron gen op het werven van nieuwe leden, vólgt sluiting. Het Gasthuis. De uitbreiding van bet Gasthuis (iso- latie-afdeeling en tehuis voor ouden van dagen) zal op Donderdag 25 April a.s. door Mr Dr K. J. Frederiks te Den Haag als voorzitter der „Departementale com missie voor het Ziekenhuiswezen in Ne derland" geopend worden. DE NIEUWE BURGEMEEstpr IN GOES. Naar wy vernemen, brengt de nieuwe burgemeester, de heer Mr \y. c ten Kate met zyn echtgenoote en een fami lielid vandaag een bezoek aan Goes Ten stadhuize maakte hy kennis met de bei de wethouders en den gemeentesecre taris. Een 90-jarige. Vandaag hebben vele bewoners van de Lange Vorststraat de vlag uitgesto ken als bewijs van meeleven met den heer A. Engelvaart, smid aldaar, die vandaag zijn 90sten jaardag viert. De heer Engelvaart werkt nog eiken dag in 1 zijn smedery. ZUID-BEVELAND. Kloetinge. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Kloetinge van de vereeni ging voor ziekenhuisverpleging onder voorzitterschap van dokter K. H. Wouda. Uit het jaarverslag van den secreta ris-penningmeester bleek, dat de ver eeniging op 31 December 815 leden tel de en dat er een toename viel te consta- teeren met 115 leden of ruim 16 pet. Met ingang van 1940 waren er verder 52 leden toegetreden tot de nieuwe B-verzekering. In 1939 waren 14 leden der vereeniging in een ziekenhuis opge nomen in totaal gedurende 229 dagen. De rekening over 1939 werd vastge steld waarbij f 98.69 werd gereserveerd. De begrooting voor 1940 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 2123. Besloten werd een bedrag van f 50 te besteden voor een extra-uitkeering aan de leden welke in 1940 zullen worden opgenomen in een ziekenhuis en wel een bepaald percentage van de totale onkos ten welke zijn gemaakt voor verpleging, opname en bijkomende kosten. Tot bestuurslid werd herkozen dokter K. H. Wouda, terwijl tot lid van de controlecommissie, wegens aftreding van J. P. van Wel, welke niet herkies baar was, werd gekozen F. Oele. De vergadering was slecht bezocht. Hansweert. Dhr A. Stratema, assistent der invoerrechten en accijnzen alhier, wordt met ingang van 1 Mei a.s. over geplaatst naar Rotterdam. 's Gravenpolder. Gemeenteraad. Dinsdag vergaderde de Raad. Afwezig dhr C. Riemens. Ged. Staten hebben het raadsbesluit tot instandhouding van de openbare la gere school goedgekeurd. De voorz. deelde mede dat door de mindere uitgaven voor werkloozenzorg de begrooting 1940 sluitend kon worden ge maakt zonder een extra-bijdrage uit het werkloosheids-subsidiefonds. Ook de door Gedep. Staten gewenschte verhoo ging van schoolgeld en hondenbelasting is niet noodig. De begrooting werd daarna nader vastgesteld met een eindcijfer van f 30.319,47 en een post voor onvoorziene uitgaven van f 721,66. De kapitaaldienst sluit met een eindcyfer van f 5600. De post voor verbetering van de Kaaidam werd gehandhaafd. Vastgesteld werd een nieuwe leges verordening, speciaal voor vent- en mu- ziekvergunningen. Besloten werd voor de demping en rio- leering van de sloot langs de Dorpstraat en den bybouw van een kluis aan het ge meentehuis een geldleening aan te gaan groot f 3700 tegen 4% pet., af te lossen in 10 jaren. Bij de rondvraag wees dhr De Klerk er op, dat er voor de 2e klas op de begraaf plaats voorzieningen moeten worden ge troffen, daar hier maar voor enkele gra ven meer plaats is. Dhrn Blok en De Kramer bespraken den slechten toestand van de wegen. 's H. Abtskerke. Als gevolg van een lezing, die eenigen tijd geleden werd ge houden, door mej. Reijnders, vertegen woordigster van den Vrouwenzendings- bond, werd in deze gemeente een vrou- wenvereeniging opgericht. Op 'toogenblik telt deze vereeniging reeds 17 leden. Op de vergaderingen, die om de 14 dagen worden gehouden, zullen handwerken worden vervaardigd; de op brengst hiervan zal bestemd worden voor den Zendingsarbeid. Het bestuur is als volgt samenge steld; Mevr. Drost, presidente; mevr. Deurloo, vice-presidente, mevr. v. Taten- hove, secretaresse; mevr. de Moor, pen- ningmeesteresse, en mevr. Braam-Hoek man. 's H. Hendrikskinderen. Brand in c a f „O r a n j e b o o m". Hedenmor gen 8 uur werd brand ontdekt in café „Oranjeboom" alhier. De vuurhaard be vond zich op den zolder, waar een groo te hoeveelheid stroo lag, dat gebruikt was bij de inkwartiering der soldaten. Onmiddellijk begonnen de bewoners en omwonenden het woonhuis en café te ontruimen, terwijl de brandweer binnen tien minuten ter plaatse was en met twee slangen op de waterleiding het vuur besteed, hetgeen door de geweldige rookontwikkeling niet gemakkelijk was. Ondertusschen was hulp van 's Heer Arendskerke gekomen in den vorm van een bestelwagen met brandslangen, wel ke echter niet meer uitgelegd behoefden te worden. Door de groote activiteit van de brandweer was om 9 uur reeds het gevaar voor uitbreiding geweken. De bo venverdieping is gedeeltelijk uitgebrand. Beneden is veel waterschade. De belang stelling was groot. Ook de burgemees ter was aanwezig. De schade wordt door verzekering gedekt. Oorzaak onbekend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2