GELD Noorsche regeering besluit tot strijd tegen de Duitschers Dagblad voor de Provincie Zeeland Twee zeeslagen in de Scandinavische wateren. Twee zeeslagen gaande. Belangrijkste Nieuws H.V. Finaneisrings-Mii. „ZEELAMDIA" GOES DONDERDAG 11 APRIL 1940 54c JAARGANG - No. 161 De Engelsche vloot slaat toe. Gevechten tus schen Noorsche en Duitsche troepen. Zal Oslo worden gebombardeerd Verscheidene oorlogs schepen tot zinken gebracht. Verklaring van Chamberlain. Herstelt Noorwegen zich? Zal Oslo worden gebombardeerd? Hoe Oslo bezet werd. Belangrijke verliezen. j beschikbaar 5 pCt, AUTOMOBIEL „Geen overhaaste conclusies". Voorloopig rapport van Chamberlain Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.40 per kwartaal Weekab onnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Adverteutiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het belangrijkste nieuws in den war winkel van berichten is vandaag wel, dat de Noorsche regeering besloot om den strijd tegen de Duitsche indringers voort te zetten en dat een krachtige En gelsche vlootactie thans gaande is. Het lijkt wel, dat de situatie er voor de Duitschers wat anders uitziet dan giste ren. Engeland schijnt nu van de ge- genheid om slag te kunnen leveren met de Duitsche marine aan te grijpen. De Noorsche legatie te Washington heeft medegedeeld, dat zij een telegram heeft ontvangen, dat de Noorsche regee ring besloten heeft aan de Duitsche in vasie weerstand te blijven bieden. In een uitzending op de korte golf uit Stockholm is meegedeeld, dat Nygaards- vold, de Noorsche premier, van meening is, dat het aantal Duitschers, dat tot de bezetting in Noorwegen behoort, betrek kelijk klein is eni daar de Noorsche troe pen thans gemobiliseerd worden, meent hij, dat het niet moeilijk zou zijn deze te verdrijven, mits voorkomen worde dat nog meer Duitsche troepen landen. De Noorsche troepen zijn, nadat zij van den eersten schok waren hersteld, ten Noorden van Oslo geconcentreerd, waar zy hevig tegenstand bieden. GEVECHTEN BIJ ELVERUM. De Noorsche troepen hebben zich bij Elverum (c.a. 150 km ten Noorden van Oslo) ingegraven en houden hardnekkig stand tegenover de krachtige Duitsche pogingen door hun linies heen te breken. De gevechten bjj Elverum zijn zeer bloedig geweest. Er zouden Duitsche ge vechtsvliegtuigen aan hebben deelgeno men. De Noren moeten Duitsche eenhe den volkómen hebben vernietigd. De Duitschers zouden honderden dooden te betreuren hebben. Naar verluidt hebben de Duitsche troepen versterkingen ont vangen. Omtrent de gevechten bij Elverum wordt vanmorgen vernomen, dat de Duit sche aanvallen zijn afgeslagen. De laatste acht uur zijn geen aanvallen meer ge daan. DE KONING EN DE REGEERING HEBBEN HAMAR VERLATEN. Bevoegde kringen te Berlijn verklaar den gisteren, dat de Duitschers Hamer hebben bezet. De Britsche en Fransche legaties hebben de Noorsche regeering uit Hamar gevolgd, maar ook hun ver blijfplaats is niet bekend. Uit Stockholm werd gemeld, dat ko ning Haakon, evenals de regeering, Ha- mar heeft verlaten. Volgens een Noorsch bericht zqn de Noren erin geslaagd Hamar op de Duit schers te heroveren. EEN PROCLAMATIE VAN KONING HAKON. Koning Hakon van Noorwegen zal vandaag een proclamatie uitvaardigen waarin hij zal verklaren dat de Noor sche regeering heeft besloten zijde aan zijde met de geallieerden te strijden en niet voor Duitschland te capituleeren. Een bericht uit Stockholm meldt: In de straten en op de stations van Oslo spelen zich dramatische tooneelen af. De stad wordt in paniek geëvacueerd. Waarschijnlijk heeft de commandant van de Engelsche vloot die in de Oslo fjord zich bevindt, een tijdslimiet aange geven, binnen welke de Duitschers de stad dienen te verlaten. Daarna zal Oslo gebombardeerd worden. Nader wordt gemeld: Om 2 uur hebben de bewoners van Oslo opdracht gekregen de stad te ver laten, aangezien zich Britsche oorlogs bodems in de Fjord bevonden, die dreig den de stad te bombardeeren, wanneer de stad zien niet voor 13 uur zou hebben overgegeven. Een speciale correspondent van Reu ter, die ooggetuige is geweest van den Duitschen intocht in de Noorsche hoofd stad, geeft daarvan het volgende ver slag uit Stockholm: Het is mij gelukt over de Noorsche grens naar Zweden te ontsnappen. Op het trottoir staande temidden van een menigte Noren sloeg men de binnen trekkende Duitsche colonne, ter grootte van ongeveer 1000 man, gade. Iedere soldaat was gewapend met een geweer, dat er geweldig uitzag. De munitie voor de machinegeweren scheen gereed te worden gehouden voor onmiddellijke ac tie. De Duitschers ontmoetten geen te genstand. De bewoners waren uit het veld geslagen door den snellen loop der gebeurtenissen in de laatste 8 uur. Zij stonden slechts langs den weg om den intocht der Duitsche troepen gade te slaan. De stad had zich een paar uur eerder overgegeven, nadat gedurende den nacht en den morgen de Duitsche vliegtuigen alle militaire objecten in den omtrek gebombardeerd en met machine geweren bewerkt hadden. De Duitsche troepen hadden reeds alle vliegvelden in hun bezit met inbegrip -V ;i - De haven van Oslo, welke thans, evenals vele andere strategische punten van de Noorsche kust, in Duitsche handen is. van Fornebo even buiten Oslo, waar 50 Duitsche bommenwerpers waren geland. Tegen den middag was het Centraal station te Oslo vol vluchtelingen, vrou wen, kinderen en ouden van dagen, die alle bezittingen, die zq konden dragen met zich mee trachtten te nemen. Er waren echter geen teekenen van vrees of paniek. Intusschen vlogen voortdurend vliegtuigen boven de stad. OVERIGE GEVECHTEN. In het binnenland, in de buurt van Herjangsfjord, schijnt een geregelde veldslag tusschen sterke Noorsche een heden, die de voornaamste landwegen bezet houden en de Duitschers te wor den geleverd, meldt Un. Press. Ook in de buurt van het dorp Scog- lund schijnen de Duitschers en de Noren met elkaar slaags te zijn. De Noren beheerschen hier den bergpas en schijnen er een sterke defensieve stelling te hebben, Noorsche troepen-afdeelingen langs de kust zijn bij de komst van de Duit schers meer landwaarts getrokken. Van daar uit bestoken zij, in kleine pa trouilles de Duitschers aan de zeezijde. Teruggetrokken Noorsche afdeelingen hebben zich in de buurt van verschei dene havens, o.a. Narvik, tot grootere eenheden geconcentreerd. De Duitschers hebben het zeer moeilijk nu zij moeten trachten hun posities te consolideeren, terwijl de Britsche marine een aanval doet en de Noorsche berg troepen zich niet onbetuigd laten. Een Noorsch officier verklaarde: „Zoolang we munitie kunnen krijgen, zullen zij nooit verder het binnenland inkomen. Sedert Woensdagavond half negen zijn in de wateren ten Zuiden van Oslo ver woede gevechten gaande tusschen Brit sche en Duitsche oorlogsschepen. Volgens berichten uit Zweedsche bron ligt de Britsche vloot in de Oslo-fjord, tegenover Oslo. Radio Stockholm meldt, dat nabq Goe- theborg een groot Duitsch schip in brand is geschoten. Ook wordt bericht, dat de Duitsche kruiser „Emden" door het Noorsche fort Horten tot zinken is gebracht. Kort na dien moest het fort zich overgeven. Het schijnt, dat in het Skagerrak twee zeeslagen worden geleverd. Vliegtuigen nemen deel aan den strijd. Bij Pater Noster werd een tiental groo- te transportschepen^ welke door eenhe den van de Duitsche vloot werden geës corteerd, door Britsche oorlogsbodems aangevallen. Twee transportschepen zou- j den tot zinken zijn gebracht, de andere waarschijnlijk verspreid. Men hoort he vig kanonvuur. Aan de monding van de Oslofjord werd een Duitsche torpedojager, welke van ochtend: vroeg aan den grond was geloo- pen, door Britsche vliegtuigen gebom bardeerd en tot zinken gebracht. De be manning werd door andere schepen ge red. Bij het bombardement van Horten werd een Duitsche torpedojager van de Deutschland-klasse door een Noorsch oorlogsschip tot zinken gebracht. Bij den strijd voor het fort Oscarsborg werden Duitsche schepen met een tota len inhoud van 40.000 ton tot zinken ge bracht. Uit Malmö wordt gemeld, dat bij den zeeslag in het Skagerrak ten minste tien Duitsche oorlogsschepen betrokken zijn. Het aantal Britsche schepen kan niet worden vastgesteld. Volgen® een mededeeling uit Londen zijn tot dusverre bij de vlootactie in de Scandinavische wateren negen Duitsche oorlogsschepen tot zinken gebracht, ter wijl zes andere zwaar beschadigd zijn. Vijftien Duitsche transport- en han delsschepen zijn voorts in den grond ge boord, aldus deze mededeeling. De laatste berichten, die Stockholm over den slag in het Skagerrak bereik ten, zeggen, dat vier Duitsche kruisers zijn gezonken en verscheidene Duitsche transportschepen zijn getroffen; deze laatste zouden de vlucht hebben geno men naar de Zweedsche territoriale wa teren, waar zij werden opgevangen door de Zweedsche kustverdediging. De Duitsche kruiser „B1 c h e r" (10.000 ton) is door een voltreffer van de Noorsche kustbatterij zwaar be schadigd en later in een Noorsch mij nenveld gezonken. De kruiser „Karl s- r u h e" (6000 ton) is door de Noor sche tegenactie zwaar beschadigd en daarna gezonken. De meeste leden der équipage van beide schepen zijn gered. Deze beide verliezen worden van Duit sche zijde bevestigd. De „Blücher" is een van de vier of vijf groote kruisers van 10.000 ton, waarover Duitschland op het oogenblik beschikte. De „Karlsruhe" had een bemanning van 592 koppen en was in 1930 in dienst gesteld. Uit Stockholm wordt gemeld: Het Duitsche stoomschip „Altares" (4000 ton) is gisteravond voor de Westkust van Zweden gezonken. Te Lysekil zijn 34 overlevenden aan land gebracht. De geredden verklaarden dat de „Altares" die als transportschip dienst deed, op een mijn is geloopen. Het aantal slachtoffers wordt op 160 geschat. Visschers in de buurt van Goeteborg hebben meegedeeld, dat vele lijken in zee drijven. Bevestigd wordt dat de Noren den Duitschen kruiser „Aden" tot zinken hebben gebracht. Uit Lysekil wordt gemeld, dat aan de Westkust van Zweden een schip van onbekende nationaliteit, getorpedeerd of op een mijn is geloopen. Men gelooft dat alle opvarenden om het leven zijn gekomen. TE NARVIK ENGELSCHEN ONTSCHEEPT. Bij Narvik wordt hevig gevochten, waar Britsche vloot- en luchtstrijd krachten de haven aanvallen. Volgens betrouwbare berichten heeft een Britsche flottielje, de toegang tot Narvik geheel geforceerd en zijn de Brit sche schepen begonnen mariniers te ont schepen. In officieele Londensche kringen is nog geen bevestiging van dit bericht Binnenland. De Tweede Kamer over de winstbelas ting. De beperkte spoorwegdienstregeling duurt voort. Weer luchtdienst op Engeland. Buitenland. Krachtige actie der Engelsche vloot. Twee zeeslagen in de Scandinavische wateren, Noorwegen verzet zich tegen de Duit sche indringers. Gevechten op ver schillende plaatsen. Verklaring van Chamberlain, voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel, 20.17 na 17 uur. ontvangen. Volgens een Noorsch. bericht zouden de Engelschen de Duitschers uit Narvik hebben verdreven. GEALLIEERDE TROEPEN WORDEN AAN LAND GEZET? Volgens uit Stockholm ontvangen be richten, zouden te Tromsoe in het uiter ste Noorden, geallieerde troepen aan land zijn gezet. Ook gaat het gerucht, dat Britsche matrozen te Narvik zouden zijn geland en de haven zouden hebben heroverd. BERGEN THANS IN BRITSCHE HANDEN? De voorzitter van het Noorsche Stor ting heeft meegedeeld, dat hij een be richt van den commandant van Bergen heeft ontvangen, dat de stad thans in Britsche handen is. In officieele kringen te Londen wor den de berichten volgens welke de ste den Bergen en Drontheim door Britsche strijdkrachten zouden zijn bezet, nog niet bevestigd. Een officieele woordvoerder te Lon den heeft verklaard, dat de actie, waar toe door de geallieerden is besloten, in de naaste toekomst duidelijk zal worden. Een vlootactie is thans gaande en overhaaste conclusies moeten niet wor den getrokken. De situatie ten aanzien van IJsland, Groenland en de Faroer is, dat de geal lieerden er streng op zullen toezien, dat de Duitschers in geen van deze gebieden aan land gaan. Het Noorsche militaire opperbevel schijnt te verwachten, dat de Duitschers zich langs de kust weldra in een hache lijke positie zullen bevinden, wanneer de maritieme actie der geallieerden ten volle ontplooid is. Gistermiddag heeft Chamberlain in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de gevechten voor de Noorsche kust. In grillige vormen verheft zich de kust van het Deensche eiland Moën, tusschen Seeland en Fünen, dat met de overige deelen van de eilandengroep door de Duitsche troepen is bezet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1