De gebeurtenissen in Noorwegen en Denemarken. De gebeurtenissen in Noorwegen GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD, WOENSDAG 10 APRIL 1940 54c JAARGANG - No. 160 Een neven-regeering te Oslo gevormd. Wettige Noorsche regeering zet den strijd voort - Een Zeeslag in het Noordelijk deel van de Noordzee - De bezetting van Denemarken-Zweden wil neutraal blijven - Chamberlain in het Lagerhuis - Opperste Oorlogsraad der Geallieerden vergaderde. De werkloosheid van de Engelsche vloot. Pro-Duitsche regeering te Oslo. atlantjsche Noorwegen vast besloten den strijd voor zijn onafhankelijkheid voort te zetten. Belangrijkste Nieuws Duitsche divisies met transport vliegtuigen vervoerd. beschikbaar a 5 pCt. AUTOMOBIEL N.V. Financierings Mij. „ZEEiAHDIA' OQES Allerlei geruchten. Goud uit Scandinavië in Amerika. De nieuwe situatie in Denemarken en Noorwegen. Zeeslag in Noordelijk deel van Noordzee? Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f?.60 per Lsy_>_hal Weekabonnementen vc-.r Midó*Jburg Goes en 1 lissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Adve-ientiës 30 c,:nt per Ingezonden aitrfedCfSnffiS eest pe? -i Kleine Advertcntiën Dincofgs, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het is vandaag nog buitengewoon moeilijk om objectief, betrouwbaar en in alle deelen juist nieuws te geven over de situatie in Denemarken en Noorwegen. Scandinavië is vrijwel van de buitenwe reld afgesneden. Londen en Parijs hul len zich, om begrijpelijke redenen, in ge heimzinnigheid teneinde toch vooral hun plannen niet bloot te leggen. Berlijn heeft er behoefte aan om, ook door mid del van de radio-stations, die nu onder zijn controle zijn gekomen, sterk ge kleurde berichten de wereld in te sturen. Vóór alles gaat onze diepe deelneming uit naar de twee landen, wier souvereine rechten door den overweldiger geschon den werden; wier grondgebied, in strijd met alle recht, bezet werd. De kleine staten worden door dezen oorlog wel in hun diepste en essentieele rechten en be langen getroffen. Erkend moet worden, dat de Duit- schers een vluggen en raken slag heb ben geslagen. Het plan tot deze actie in Denemarken en Noorwegen heeft na tuurlijk reeds, tot in de finesses uitge werkt, klaar gelegen. Anders zou het niet met zulk een nauwkeurigheid en volledigheid kunnen zijn uitgevoerd. Van Duitsche zijde is dat ook onge veer toegegeven. Zoo is de bezetting van Narvik, Bergen en Stavanger mogelijk gemaakt door het feit, dat als gewone zeelieden vermomde matrozen van de Duitsche marine met ijzererts-vracht- booten deze havens zijn binnengekomen en onverwacht wisten te landen. Op vele plaatsen wierpen zij handgranaten naar de autoriteiten en ander personeel, ter wijl zij over de railing klommen. De Duitsche bezetting van Denemar ken en de landing met daarop gevolgde bezetting van Noorwegen met alle wape nen konden zich voltrekken zonder dat er iets van beteekenis merkbaar werd van de omstandigheid, dat Engeland een vloot en wel een sterke vloot bezit, merkt de N. R. Ct. op. Slechts een paar Duitsche schepen werden het slachtof fer van de zeer onbeduidende Engelsche strijdkrachten ter zee, welke in verband met het leggen van mijnen min of meer toevallig aanwezig waren. De Duitschers hebben zich op alle pun ten van de Noorsche kust dusdanig in gericht, dat zij er van zee uit niet meer uit te verdrijven zijn. Een ongehoord groote luchtvloot heeft op den eersten dag alle vliegvelden van Noorwegen en Denemarken bezet. De uitlating van generaal Ironside i over 't laten voorbij gaan door Duitsch- land van de goede gelegenheid om den oorlog te winnen door de gebeurtenissen heeft een schrijnend antwoord gekre gen. Het verlies aan prestige van de gealli eerden kan bijna catastrophaal genoemd worden. Oeconomisch ziet het er voor Enge land al even slecht uit. Zweden bevindt zich voortaan in een doodloopend slop, hetwelk geen anderen uitgang heeft dan die naar Duitschland en bevindt zich dus oeconomisch uitsluitend in Duitschlands hand. De uitvoer van het erts naar Duitschland is verzekerd. Engeland daarentegen verliest zijn heelen handel op Scandinavië. DUITSCHLAND STELDE ULTIMATUM. Naar het Noorsch Telegraafbureau meldt, droeg de Duitsche eisch het ka rakter van een ultimatum met een ter mijn van vijf uur. Hierin werd van Noorwegen geëischt, dat het zich onder Duitsch militair be wind zou plaatsen. De Noorsche regee ring weigerde en de regeering en het Storting verlieten Oslo. De algemeene mobilisatie werd bevolen. KONING EN REGEERING TE HAMAR De Noorsche Koninklijke familie, ver gezeld van de Noorsche regeering, is naar Hamar vertrokken. De Amerikaansche regeering heeft de behartiging der Britsche en Fransche belangen te Oslo op zich genomen op verzoek van de Engelsche en de Fran sche autoriteiten. Verscheidene ministers zyn in de hoofdstad gebleven om het contact met het Duitsche gezantschap te kunnen handhaven. In diplomatieke kringen te Londen wordt verzekerd, dat de oude Noorsche regeering inderdaad te Hamar verblijf houdt, evenals de Britsche gezant en zijn staf. Volgens mededeelingen van den Britschen gezant heeft de Noorsche re geering den moed niet verloren en is zij geneigd tegenstand te bieden. Naar men verneemt, hebben de te Oslo vertoevende leden der regeering de poli tiek van het rompkabinet te Hamar niet goedgekeurd. De te Oslo aanwezige ministers heb ben zich bezig gehouden met de vorming van een nieuwe regeering, welke intus- schen, naar reeds gemeld, onder voor zitterschap van den nationaal-socialist Vidkin Quisling is gevormd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Om half negen gisteravond heeft Vid- kun Quisling voor den Noorschen om roep de proclamatie voorgelezen van een nieuwe Noorsche regeering aan het Noorsche volk. De proclamatie, waarin Quisling zich voorstelt als chef van de nieuwe regee ring, verwijst in de eerste plaats naar de schending van de Noorsche neutraliteit door Engeland, welke uit het leggen van mijnenvelden e.d. heeft bestaan. De proclamatie verwijst voorts naar de „niets zeggende protesten" der voor malige Noorsche regeering. Thans heeft een regeering van „na tionale concentratie" het bewind over genomen om de belangen van Noorwe gen op dit oogenblik waar te nemen. De regeering van Nygaardsvold is af getreden en door een nationale regeering vervangen. In de verklaring worden alle Noren aangespoord de handen ineen te slaan om den toestand het hoofd te bieden. Ten slotte volgde een oproep aan de weermacht om de nationale regeering te gehoorzamen. In 1932 werd Vidkun Quisling minis ter van landsverdediging. Later trad hij evenwel uit de regeering en richtte hij de beweging „Nasjonal Samling" op. Deze partij was gevormd naar het mo del van de Duitsche nationaal-socialisti- sche partij. In het Storting was zij niet vertegenwoordigd. Opmerkelijk, en tegelijk leerzaam is, dat zoowel bij den aanval op Finland als bij de bezetting van Noorwegen, be paalde lieden klaar staan om den in dringer een handje te helpen! OSLO BEZET. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat alleen aan de kust van Noorwegen noe menswaardige tegenstand bij Oslo werd geboden. Deze tegenstand werd gisteren in den loop van den middag gebroken en Oslo zelf werd bezet. Te New York is het bericht ontvan gen, dat Oslo te 16 uur Britschen zo mertijd heeft gecapituleerd. Volgens een mededeeling van den Duitsehen omroep zijn alle vitale pun ten aan de Noorsche westkust door het Duitsche leger bezet. OSLO ZELF NIET GEBOMBARDEERD Duitsche vliegtuigen hebben den ge- heelen dag boven Oslo gevlogen. Het Zweedsche telegraafagentschap meldt uit Stockholm, dat volgens oog getuigen, die Oslo hebben kunnen ver laten, de stad in het geheel niet is ge bombardeerd. Er is drie maal lucht alarm gemaakt, en wel gisternacht te 0 uur 20, te 4 uur en gistermorgen te 8 uur. Het afweergeschut is niet in actie geweest. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat gistermorgen vroeg Noorsche vliegers Duitsche vliegtuigen hebben aangevallen en dat een Duitsch toestel en twee Noorsche werden neergescho ten. Een verslaggever van United Press zag, hoe Duitsche bommenwerpers neer doken boven het vliegveld aan den bui tenkant van Oslo en bommen lieten val len. Zes Noorsche 'machines, die zich op het vliegveld bevonden, kregen voltref fers. Op Oslo zelf zijn, naar bericht wordt, geen bommen geworpen. Tegen drie uur in den middag be reikten de Duitsche troepen de buiten wijken van Oslo, kort daarop waren de strategische punten in de stad bezet. De bezetting voltrok zich zonder dat het tot ernstige incidenten kwam. De be woners keken toe, terwijl de Duitsche soldaten in volledige oorlogsuitrus ting door de straten in het centrum van de stad marcheerden. Er was geen sprake van verzet. Het viel op, dat vele Duitsche offi cieren in gezelschap van Noorsche officieren door de stad reden. EVACUATIE IN NOORWEGEN VERBODEN. De commissaris van politie te Oslo maakt in overeenstemming met den Duitsehen bevelhebber bekend: De aangevangen evacuatie moet on middellijk gestaakt worden. Allen kee- ren naar hun woningen terug en hervat ten hun gewone werkzaamheden. Zij, die reeds de stad verlaten hebben, wor den hiermede opgeroepen terug te kee- ren. Deze verordening wordt gegeven met het oog op de nieuwe omstandig heden. BERICHT OVER DUITSCH—NOOR SCHE ONDERHANDELINGEN TEGENGESPROKEN. HELSINKI. De Finsche radio heeft de geruchten over onderhandelingen tus- schen Noorwegen en Duitschland tegen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Verloven ingetrokken. Ons land en de internationale toestand. Buitenland. De situatie in Noorwegen nog verward. Een nationaal-socialistische nevenregee- ring gevormd. De wettige regeering wil den strijd voortzetten. Een zeeslag bij Narvik. Zweden wil neutraal bleven. Verklaring van Chamberlain. gesproken en meegedeeld, dat de wettige Noorsche regeering, bij monde van den Minister-President in een te Elverum ge houden bijeenkomst van het Storting heeft verklaard, dat Noorwegen vast besloten is den strijd voor zijn onafhan kelijkheid voort te zetten. Het Storting heeft dit besluit met algemeene stemmen goedgekeurd. De Berlijnsche correspondent van het „Alg. Handelsblad" schrijft het volgen de over den Duitsehen inval in Dene- marken en Noorwegen: Sterke Duitsche troepenafdeelingen van alle wapens hebben aan de militaire actie tegen Noorwegen en Denemarken deelgenomen. De Duitsche weermacht beschikt, naar thans blijkt, sedert langen tijd over ge- heele divisies, die er op zijn afgericht alle zware wapens en den daarbij be hoorenden tros per transportvliegtuigen te verplaatsen. Zulke transportvliegtui gen zijn ditmaal in grooten getale inge zet bij het bezetten van de Noorsche havens. Men kan het aantal soldaten per vlieg tuig op plus minus 30 schatten. Daar in Noorwegen eenige volledige divisies, men spreekt van twee, geland zijn, en ook de veldartillerie enz. op deze wijze (althans ten deele, want ook uit het Noorden met Russische hulp? schijnen Duitsche troepen in Noord- Noorwegen te zijn aangekomen), is over gebracht, kan men zich een denkbeeld van het aantal ingezette vliegtuigen maken. De bezetting van Denemarken en Noorwegen heeft met verbluffende snel heid plaats gehad. Men wijst eb nog op, dat het over brengen van troepen per transportvlieg tuig ditmaal gebleken is, tot zelfs over een afstand van 2000 km. mogelijk te zijn. Te Berlijn wijst men er op dat deze actie heeft aangetoond, dat men van Duitsche militaire zijde over mogelijk heden beschikt, waarvan de tegenpartij en de neutralen zich blijkbaar geen flau we voorstelling hebben kunnen maken. Inderdaad zijn naar midden-Noor- wegen reeds blikbaar twee volledige di- voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. visies gisternacht op deze wijze over gebracht. Het transport vanuit het Noorden moet echter reeds veel eerder hebben plaats gehad wellicht op vracht schepen, die reeds voor zgn. andere doeleinden in Narvik lagen. Talrijk zijn de geruchten, die de ronde doen. Een van de hardnekkigste geruchten is, dat een vloot van zes a zevenhonderd Britsche en Fransche vliegtuigen zich naar Oslo zou begeven. Verder wordt gewag gemaakt van ge vechten tusschen Duitsche en Noorsche en Duitsche en Britsche vliegtuigen. Reuter meldt, dat te Londen geen of- ficiëele bevestiging ontvangen is, dat een Britsch expeditieleger zich onderweg naar Noorwegen zou bevinden. Het Ame rikaansche bericht, dat gisteren ver spreid werd, is, naar men te Londen meent, afkomstig van een valsche infor matie van Duitsche zijde. Het departement van handel te Was hington maakt bekend, dat de Scandi navische landen onlangs hun goud naar de Vereenigde Staten hebben gezonden. Welk gezag Duitschland te Kopen hagen en Oslo zal uitoefenen, is nog niet bekend, maar men mag aannemen, dat dit van nogal ver strekkenden aard zal zijn. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat tallooze Duitsche emigranten in Dene marken en Noorwegen en de Engelsche en Fransche staatsburgers in die landen, o.a. vele Engelsche en Fransche journa listen (van wie er eenigen in Augustus van verleden jaar van Berlijn naar Ko penhagen zijn verhuisd) nu als het ware in een muizenval zitten, zooals vroeger te Weenen, Praag en Warschau, en zeker zullen worden geïnterneerd. Duitschland zal nu stellig ook wel de vraag overwegen, of de voorraden aan levensmiddelen, grondstoffen, landbouw producten, enz. van de „beschermde" staten niet over het geheele Duitsche complex moeten worden verdeeld. Het Deensche en het Noorsche leger zullen waarschijnlijk als zelfstandige eenheden blijven bestaan, maar natuur lijk onder controle van Duitschland. Radio Stockholm meldt, dat gister avond in het Noordelijke deel van de Noordzee een hevige zeeslag woedde. Duitsche slagschip Gneisenau met 1500 man aan boord, tot zinken gebracht, ken gebracht met 1500 man aan boord. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt daarentegen bekend: Op grond van ontvangen rapporten van verkenners zijn gistermiddag sterke eenheden van het Duitsche luchtwapen uit Denemarken en Noorwegen opgeste gen. In het Noordelijk deel van de Noord zee werden vijandelijke slagschepen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1