Een heffing ineens? Londen bereidt nieuwe acties voor. Uit de Provincie WEEK-ABONNEMENTEN Kerknieuws Gemengd Nieuws De Duitsche actie in Scandinavië - Denemarken aan vaardt de Duitsche „bescherming" - Noorwegen verzet zich - Oslo en andere plaatsen worden geëvacueerd. Von Ribbbentrob over het optreden van Duitschland. De Fransche en Engelsche kabinetten vergaderen. Chamberlain spreekt vandaag. Roosevelt naar Washington. De verdere omsingeling van Duitschland. Duitsche vliegtuigen bij ScapaFlow. 1 n IdeaSI !EÖ FOSTER'S MAAGPILLEN GOES. ZUID-BEVELAND, ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Denemarken erkent de Duitsche bescherming. Noorwegen biedt verzet. Naar aanleiding van door Mr de Wilde bij de behandeling van het wetsontwerp inzake heffingen Leeningfonds gemaak te opmerkingen, heeft ook Minister de Geer over het vraagstuk van een heffing ineens zjjn licht laten schjnen. Wjj laten het hierop betrekking heb bende gedeelte van de rede van den be windsman hier volgen: De quaestie werd voor het eerst aan de orde gesteld, juist in de dagen als waarin wij nu verkeeren, n.l. in de laat ste maanden van 1914 en wel in een tijd schriftartikel van dr Bos en in een nogal opzienwekkend artikel van den heer D. Stork, het latere lid van de Eer ste Kamer. Intusschen zag men vrij spoedig in, ook van de zijde van die schrijvers, dat zonder groote sociale belangen te scha den, belangen die ver uitgaan boven de persoonlijke belangen van de betrokke nen, dit niet kon geschieden dan ver deeld over eenige jaarlijksche termijnen. Door dit laatste zou tevens worden be reikt, dat het geld zooveel doenlijk uit besparingen werd betaald, hetgeen toch veel beter was dan afkappen van het na tionale vermogen. Wel werd door sommigen aangevoerd, dat zulk een afkapping zou worden inge haald door besparingen in volgende ja ren, maar het spreekt vanzelf, dat een veel krachtiger stimulans hiertoe werd gezien in de verdeeling der heffing over eenige jaren, waardoor de mogelijkheid geopend werd haar uit de inkomsten te voldoen. De heer Stork nam toen zelfs een termijn van niet minder dan 15 jaar. Hij erkende, dat de liquidatie van de oor logslasten dan even lang zou duren, als bij een aflossing van een leening met 15- jarige annuïteit, maar wees op dit groo te verschil: bij een heffing in eens over 15 jaren verdeeld, zou het vermogen van het beginjaar beslissend zijn voor den aanslag, terwql bij het financieren van een leening door jaarlijksche heffingen gesteld men wilde deze doen drukken op dezelfde menschen de vermogens toestand van ieder jaar zou beslissen. Dit was juist, maar het was een sterk argument tegen de aanbevolen heffing in eens, omdat in oorlogstijd de vermo gens aan groote wisseling onderhevig zjjn en een vermogen, dat aanwies ten gevolge van den oorlogstoestand, dan opzettelijk ontheven zou worden van het mededragen in de extra oorlogslasten. Daarom werd het door velen beter ge acht het liever te vinden in jaarlijksche heffingen dan in een over eenige jaren verdeelde heffing ineens. Hiervoor pleitte ook nog dit andere argument, dat de hooge arbeidsinko mens niet behooren te worden buitenge sloten. Het ware uiteraard zeer onbillijk, dat b.v. een weduwe met 5 kinderen, die uit een vermogen van een ton in haar stand een bescheiden bestaan heeft, in de heffing zou worden aangeslagen, en b.v. een ongehuwde notaris of advocaat met 30 mille inkomen zonder vermogen, niet zou worden aangeslagen. Dit was mede een reden om het liever te zoeken in jaarlijksche heffingen. Im mers het spreekt vanzelf, dat de hoogere arbeidsinkomsten alleen billijk konden worden getroffen door een eenige jaren voortgezette heffing, een heffing die dan natuurlijk verband moest houden met de wezenlijke inkomsten van elk dier jaren, en niet met de inkomsten van een enkel jaar, m.a.w. die niet moest zijn een over termijnen verdeelde heffing in eens, maar een jaarlijksche belasting. Intusschen lag dan voor de hand, die inkomstenbelasting ook te heffen van de vermogensinkomsten. In 1916 is dan ook iets dergelijks tot stand gekomen onder Minister van Gijn een z.g. heffing in eens, maar die geme- tamorphoseerd werd in een drietal jaar lijksche heffingen, niet gebaseerd op den toestand van 1 Mei van dat jaar. Dat waren de bekende verdedigingsbelastin gen, die later in gewijzigden en gemiti- geerden vorm zijn verlengd. Nu is het zeker te overwegen in den tegenwoordigen oorlog weer iets derge lijks te doen, maar het oogenblik daar toe is nog niet aangebroken. Eerst zal even de verdere loop van zaken afge wacht moeten worden. Duurt de oorlog lang, dan zal misschien iets dergelijks als in 1916 incidenteel moeten gebeuren. Komt er, zooals wij vurig hopen, spoedig een eind aan den oorlog, dan ben ik het met den heer Bijlsma eens, dat deze zaak beter kan worden aangevat als wjj de buitengewone uitgaven kunnen over zien." gelijkertijd door de beide mogendheden aan Zweden zijn overhandigd. Ik heb zoowel den Britschen als den Franschen gezant gezegd, dat er geen reden is, de Noorsche regeering er van te beschuldigen, niet een vrije of onaf hankelijke regeering te zjjn. Ik heb met den Zweedschen minister van Buitenlandsche zaken getelefoneerd. Wij zijn overeengekomen, de antwoor den volgens dezelfde richtlijnen voor te bereiden, doch aleer de antwoorden kon den worden verzonden, hebben zich nieu we gebeurtenissen voorgedaan, welke een volkomen nieuwe situatie hebben gescha pen. In zekere gebieden ter hoogte van de Noorsche kust werden mijnen gelegd. De Westersche mogendheden brengen den oorlog naar Noorsch gebied over, om dat zij denken, dat zij, door zóó te doen, den oorlog gemakkelijker kunnen win nen. De Noorsche regeering heeft vandaag direct een verklaring gepubliceerd en de antwoorden aan Groot-Brittannië en Frankrijk gezonden, hebben denzelfden inhoud als die verklaring. Terwijl de wereld vervuld is van de sensatie der laatste dagen, worden reeds nieuwe beslissende economische maatre gelen in Zuid-Oost-Europa besproken door acht Engelsche gezanten te Londen onder voorzitterschap van Halifax. Deze economische oorlogsraad bestaat uit de Britsche vertegenwoordigers in Turkije, Bulgarije, Roemenië, Joego-Sla- vië, Griekenland, Hongarije en de Engel sche gezanten te Moskou en te Rome. Het doel is maatregelen te overwegen om den Duitschen handel daar te smo ren door politieken druk op den Balkan uit te oefenen. Het lagerhuis zal Donderdag een ge heime zitting houden teneinde deze eco nomische maatregelen te bespreken. In officieele Engelsche kringen wor den berichten van het D.N.B. over het „Britsche complot" om de scheepvaart op den Donau te verhinderen „al te fan tastisch" genoemd. Ook te Boekarest worden de berich ten van het Duitsche nieuwsbureau be treffende een Engelsch sabotageplan op den Donau door de autoriteiten ontkend. De geruchten, volgens welke een aan tal Engelsche officieren en manschappen zou zjjn gearresteerd in verband met het Engelsche complot" werden door een zegsman van de Roemeensche regee ring tegengesproken. „Niemand werd gearresteerd". Op een vraag of inderdaad, zooals van zekere zjjde beweerd was, een groote voorraad explosieve stoffen te Giurgiu in beslag was genomen, verklaarde deze autoriteit, dat een aantal kisten met goederen, waarvan de douane-verklarin gen niet in orde waren, in beslag waren genomen door de Roemeensche autori teiten. Geweigerd werd evenwel te zeg gen, wat de kisten bevatten, of door wie zij werden getransporteerd. Zooals reeds is gemeld, is te Londen en te Parijs van een „Britsch complot" op den Donau niets bekend, al geeft men toe, dat met de actie in de Noorsche wateren de verscherping der blokkade niet is afgeloopen. Engeland en Frank rijk zjjn er intusschen van overtuigd, dat alleen reeds de mijnenvelden in de Noor sche wateren op ernstige wijze de Duit sche ertstransporten zullen schaden. Men schat dat het onmiddellijke ge volg van deze actie zal zijn, dat jaarlijks verscheidene millioenen tonnen erts uit Zweden Duitschland niet meer zullen be reiken. Natuurlijk worden ook andere maat regelen overwogen, om de economi sche omsingeling rondom Duitschland te voltooien, o.a. een strengere beperking van den export naar neutrale landen. Ook zal de uitvoer van fabrieksgoe- deren naar Duitschland op drastische wijze worden beperkt. De Britsche economische oorlogsraad voor Zuid-Oost-Europa heeft maatrege len aangegeven, teneinde het vestigen van een economisch monopolie van Duitschland in de Donaulanden en op den Balkan te verhinderen. De opperste oorlogsraad erkent, dat de oorlog niet alleen door een blokkade kan worden gewonnen, hoe effectief deze ook zal zijn. Vandaar de waarschijnlijk heid, dat de geallieerden ten opzichte van de neutralen beslissende maatrege len zullen nemen, waardoor de oorlog in een nieuwe fase zal treden, welke een verruiming van het offensief met zich mee zal brengen. De besprekingen met de gezanten te Londen zullen de geheele week duren. „GEEN SCHADE", ZEGT LONDEN. „VERSCHEIDEN SCHEPEN GETROF FEN", MELDT BERLIJN. Uit Londen wordt officieel medege deeld, dat vijandelijke vliegtuigen gis teravond een aanval hebben gedaan op Scapa Flow. Er werd geen schade aan gericht. Het is zeker dat minstens één vijande lijk vliegtuig door onze gevechtsvlieg tuigen is omlaag geschoten. Uit Berlijn wordt gemeld: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de Britsche vlootstrijdkrachten in Scapa Flow met succes aangevallen. Verscheidene groote schepen zijn getroffen. vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen 'last meer van verstopping en slechte spijs vertering, of van de eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag- stoornissen, enz. Alom verkrijgbaar a f 0.65 N DE LUCHTMAIL NEDERLAND-IN DIE Postzakken waren te laat in Napels. De „Sumatra Post" meldt, aldus een Aneta-bericht uit Medan, dat het vlieg tuig van de K. L. M., dat Zaterdag te Medan aankwam uit Europa, niet alle post uit Nederland meebracht. Een post zak uit Amsterdam en een uit Den Haag waren niet te Napels aangekomen. Het betreft hier, zoo vernemen wij, de mail, welke 30 Maart j.l. uit Nederland is verzonden en op 2 April per vliegtuig van Napels naar Indië zou doorgaan. Toen het vliegtuig vertrok ontbraken niet twee, maar acht postzakken, die bjj het treinvervoer vertraging hadden ge kregen. Dit was echter geen gevolg van censuur of iets dergelijks, maar uitslui tend veroorzaakt door een fout bjj het vervoer per trein. Nog op 2 April kwamen de zakken in den middag te Napels aan; de vlieg machine was toen echter reeds lang weg en daarom moesten ze daar blijven lig gen tot Vrijdag. De „Oehoe" heeft ze toen tegelijk met de andere Indische mail naar Indië meegenomen. PROVINCIAAL COMITÉ VRIJE UNIVERSITEIT. Gisteren vergaderde het Prov. Comité van de Vereen, voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag. In zijn openingswoord herinnerde de voorz., D s A. C. H e jj, aan het overlijden van den heer D. H. L o o d e w ij k te Middelburg, in wien het Prov. Comité een zeer actief lid verloor. In zijn plaats is thans aangewezen Dr N. J. Hom mes, die welkom werd geheeten. Nadat de secretaris, de heer J. Pou- w e r de notulen van de vorige verga dering had gelezen, werden door voor zitter en secretaris mededeelingen ge daan omtrent een gehouden vergadering met Directeuren van de V. U. In verband met den financieelen toestand, die o.m. ongunstig beïnvloed werd doordat vele studenten gemobiliseerd zijn, wat een sterke daling van de collegegelden ten gevolge heeft, zal het noodig zijn, dat alle krachten worden ingespannen om groote tekorten te voorkomen. Naar aan leiding hiervan werd de toestand in de verschillende ringen nader onder de oogen gezien. Medegedeeld werd, dat de 60ste jaar vergadering op 11 Juli a.s. te M i d d e 1- b u r g zal worden gehouden. De Ure des Gebeds aan den vooravond zal worden geleid door Ds A. H. O u s - soren. Na den bidstond zal in het Schuttershof 'n begroetingssamenkomst worden gehouden. De jaarvergadering zal door Dr H. Colijn worden gepresideerd. Met groot leedwezen werd kennis ge nomen van het besluit van den secreta ris, den heer J. Pouwer, om als zoodanig te bedanken. Zulks in verband met zijn drukke werkzaamheden. De voorzitter dankte den heer Pouwer, met wien hij zoovele jaren mocht samenwerken, voor het vele, dat door hem in het belang van de V. U. was verricht. Wij zien hem noode heengaan, maar moeten in zijn be sluit berusten. Als secretaris zal thans optreden D s H. Scholing te Arnemuiden. De secretaris dankte voor de waar- deerende woorden tot hem gericht en ging daarna op verzoek van den voor zitter in dankzegging voor. Aanrijding in 't donker. Mej. H. O. werd, toen zij Zondagavond op den Kloetingschen weg reed, aange reden door een andere wielrijdster, waardoor de voorvork van haar fiets be zweek. De juffrouw die dit op haar ge weten had, maakte dat zjj weg kwam, maar, omdat juffr. O. haar van gezicht kent, hoopt zij, met hulp van de politie, de „daderes" te kunnen opsporen. Ellewoutsdijk. Met de werkzaamheden aan de haven alhier is men gereed geko men. De haven is hierdoor aan de kanten 5060 cm dieper geworden. Loop der bevolking over de maand Maart 1940. Ingekomen: Pieter Verheijke, water bouwkundig opzichter, van Genemuiden, Zomerstraat C 26. Martha Perestam, dienstbode, van Tholen, Lange viele B 41. Vertrokken: Lourina Adriaanse, geb. Vreeke en gezin, zonder beroep, v. Bree- straat C 10 naar Koudekerke. Jan Re- mjjnse, landarbeider, van Everinge D 8 naar Wolfaartsdijk. Adrianus de Gruijter en gezin, zonder beroep, van Zomerstr. B 24 naar Goes. Nisse. Gemeenteraad. Zater dagmiddag vergaderde de Gemeenteraad Afwezig dhr J. Mol Wz. Opnieuw werd de verordening tot hef fing van 75 opcenten op de Gemeente fondsbelasting vastgesteld. De verorde ning op de heffing van keurloonen voor vee en vleesch wordt gewijzigd, zoodat voortaan van kalveren beneden de 100 kg aan levend gewicht minder keurloon wordt betaald. Mededeeling wordt ge daan van het besluit van Ged. Staten, de instandhouding van de O. L. school in deze gemeente te handhaven. Aan dhr G. de Rijk werd ontslag ver leend als ambtenaar woningwet ingaan de 1 Jan. 1940. Verder werd in verband met het Kon. besluit van 24 Februari 1940, waarbij de gemeenten Kloetinge en Nisse worden aangewezen als gemeenten, waar de be diening van gemeente-ontvanger door denzelfden persoon moet worden bekleed met ingang van 1 Mei 1940 tot gemeente ontvanger alhier benoemd, de gemeente ontvanger van Kloetinge dhr C. de Rui ter. Hansweert. Het Nederlandsche zeil schip Merwede, geladen met slakkenmeel naar Nijkerk is in den afgeloopen nacht op een in de haven staande paal gevaren en blijven zitten. Met behulp van de sleepboot Margot is het schip vlot ge sleept en in de vluchthaven omhoog ge zet. Men zal aldaar trachten het gat te dichten. Ovezande. Zaterdagavond reed op den Borselschen dijk dhr C. V. uit 's-Heeren- hoek met zijn personenauto, doordat zjjn stuurstang defect raakte, tegen een langs dien weg staande boom. Dhr V. liep ver wondingen op en zijn auto werd ernstig beschadigd. Verzekering dekt de schade. AUTO TE WATER GEREDEN. WAARSCHIJNLIJK DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Vanmorgen is bij Sluiskil aan de Oost zijde van het kanaal TerneuzenGent, een personenauto in het water gereden. Alleen een militair heeft het ongeluk zien gebeuren. Het gelukte een der in zittenden uit de auto te halen, hij was bewusteloos en kunstmatige ademhaling mocht niet baten. De man bleek te zijn overleden. Vermoed wordt, dat er nog 2 inzitten den waren. Men dacht aan landschatters, 2 uit Axel en 1 persoon uit Zaamslag. Zaamslag. Onder leiding van Ds Kore- vaar werd de gewone jaarlijksche verga dering gehouden van 't „Groene Kruis". Het verslag van den secretaris vermeld de 'n ledental van 765, waarvan 42 aan wezig waren. Enkele nieuwe artikelen waren aangeschaft. 184 maal werden verschillende artikelen uitgereikt. Be zoeken zijn er 2923 bij de patiënten ge bracht. 208 maal werd het consultatie bureau voor zuigelingen door moeders met hun baby's bezocht. De t.b.c.-bestrijding zal weer ter hand worden genomen. De ontvangsten waren f2420,54. Er was een batig saldo van f90.79. De begrooting werd vastgesteld op f 2484,47. Als bestuursleden werden herkozen dhrn J. v. d. Wege en F. C. Wisse. In de plaats van burgemeester van Hoeve, die bedankt had, werd gekozen dhr H. J. Wijn. Door het bestuur is tot bode be noemd Andr. de Fejjter. De afdeeling van de vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland hield Maandag haar jaarverga dering. Het ledental bleef ongeveer ge lijk. Aan de vereeniging was afgedragen f 250. In kas was nog f 9,37. Het bestuur werd met 2 leden uitgebreid. Gekozen werden dhrn H. K. Markusse en J. van de Wege. In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerlen, G. L. Bouman te Aardenburg. Aangenomen naar Groningen (vac.-ds Schoneveld) H. J. Langman te Jutrijp- Hommerts. Naar Hilvarenbeek, J. A. R. Teriet, em. O.-I. pred. te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Diemen, W. Diepersloot te Holwerd. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Amsterdam-West, W. Heer- ma te Zeist en W. Kremer te Leeu warden. Beroepen te Franeker, D. Biesma te Drogeham. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Lisse, J. v. d. Berg te Krabbendijke. Hulpprediker. De heer J. Faber, theol. cand. te Sloten, heeft zijn benoeming tot hulpprediker te Sluis kil niet aangenomen. Wissenkerke. Cand. Grolle is Zondag door Ds Louwerse bevestigd tot hulp prediker der Ned. Herv. Kerk alhier. Zijn schoonzuster ver moord. Te Berlijn is de 27-jarige Heinrich Wölkerling, uit Solingen, te recht gesteld. De man had reeds vroe ger een meisje, dat hij lastig viel, door messteken gewond. Korten tijd later vermoordde hij zijn schoonzuster een moeder van zeven kinderen. Hij had de vrouw liefst zes-en-dertig messteken toegebracht. Moordenaar na tien jaar op vrije voeten. Tien jaar lang heeft een zekere vrouw Ms Taggert, uit Gateshead (Eng.), geijverd om de vrijlating van haar zoon, die we gens moord tot levenslangen dwangar beid werd veroordeeld, te verkrijgen. Dezer dagen kreeg zij bericht, dat hij binnen kort in vrijheid zal worden ge steld. McTaggert was 22 jaar, toen hij door het gerechtshof van Essex ter dood ver oordeeld werd, omdat hij zijn vrouw, met BERLIJN. Het D.N.B. meldt: Naar wij uit Kopenhagen vernemen zijn onderhandelingen gevoerd tusschen Duitsche en Deensche autoriteiten. De Deensche autoriteiten hebben hun meest volledige loyaliteit toegezegd. KOPENHAGEN. D.N.B. De Duitsche gezant te Kopenhagen heeft hedenmor gen aan de Deensche regeering een nota overhandigd, waarin het standpunt der Duitsche regeering ten opzichte van het Engelseh-Fransche oorlogsuitbreidings plan in Scandinavië wordt uiteengezet, en waarin wordt meegedeeld dat Duitschland de bescherming op zich neemt van de neutraliteit en veiligheid van Denemarken. De Deensche regeering heeft besloten om onder protest, gezien de omstandig heden en den toestand, de Duitsche be scherming te erkennen, en de in de nota gestelde voorwaarden te aanvaarden. De militaire actie ter beveiliging en bescherming van Denemarken tegen En geland en Frankrijk, is volkomen zonder wrijving voltrokken. De stad Kopenhagen is volkomen rus tig. De Duitsche troepen zijn op bepaal de punten geconcentreerd. Incidenten i hebben zich niet voorgedaan. wie hij zes weken getrouwd was, had ver moord. De vrouw had hem een mededee ling gedaan, die hem in drift deed ont steken. Hij verklaarde voor het gerechts hof, dat van het oogenblik af, dat de vrouw een bekentenis over haar vroeger leven aflegde, hij niet meer wist wat hij deed. Nadat het doodvonnis was uitgespro ken, slaagde de moeder van den moorde naar er in een verzoek om gratie door 23.000 personen te laten teekenen. Later werd het doodvonnis veranderd in le venslangen dwangarbeid. Vier jaar ge leden wist de vrouw 35.000 personen te vinden, die een nieuw verzoekschrift teekenden, waarin om vermindering van straf werd gevraagd. Aan journalisten verklaarde de oude moeder: „Het be richt, dat mijn zoon in vrijheid zal wor den gesteld, was het mooiste Paaschge- schenk, dat men mij kon geven. Toen ik hem den laatsten keer in de gevangenis sprak, vertelde hjj mij, dat hij dienst zou nemen bij het leger, zoodra hij in vrijheid werd gesteld. Twee broers van hem staan reeds aan het front." Volgens uit Kopenhagen ontvangen berichten is ook de bezetting van Jut land zonder eenig incident verloopen. LONDEN. Noorsche kringen in Lon den hebben een officieele mededeeling uitgegeven van den volgenden inhoud: Door den Duitschen gezant te Oslo is vandaag om 4.30 uur een bezoek ge bracht aan den Minister van Buitenland sche Zaken van Noorwegen en van hem geëischt, dat Noorwegen zich onder Duitsch bestuur zal stellen. Indien deze eisch niet wordt ingewil ligd zal alle tegenstand worden gebro ken. Deze eisch werd afgewezen en de vij andelijkheden zijn begonnen. De Duitsche havenstad Egersand, waar de voornaamste kabelverbinding Noorwegen verlaat, is ook door de Duit- schers bezet. Dit verklaart de schaajrschte aan nieuws. De steden Christiansund en Porsgrunn zjjn gebombardeerd. HET DUITSCHE MEMORANDUM AAN NOORWEGEN. BERLIJN. In het Duitsche memoran dum aan Noorwegen wordt gezegd, dat de Duitsche regeering voor den duur van den oorlog de bescherming van het Koninkrijk Noorwegen op zich neemt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2