GELD Duitsche troepen zjjn vanmorgen Denemarken en Noorwegen binnengerukt. Noorwegen verzet zich tegen de Duitsche eischen. Luchtaanvallen op Oslo. Mobilisatie in Noorwegen. Vier Duitsche schepen getorpedeerd. Dagblad voor de Provincie Zeeland Vier DuitSGhe schepen waar onder militair transportschip en groot Duitsch tankschip door de Engelsclien getorpedeerd Gedeeltelijke stopzetting van periodieke verloven. EERSTE BLAD. 11 FinwieringsJii. „ZEEUW SOES DINSDAG 9 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 159 Londen bereidt nieuwe acties voor. Protesten van Noorwegen. Denemarken en Noorwegen worden door Duitschland „beschermd" I Luchtaanvallen boven Oslo. Algemeene mobilisatie in Noorwegen. De bevolking moet Oslo verlaten. Regee ring voldoet niet aan de eischen van Duitschland. Acht Duitsche schepen ingesloten Italië kan Adriatische Zee gemak kelijk sluiten Belangrijkste Nieuws beschikbaar a 5 pCt. voor den aankoop van een AUTOMOBIEL Oslo protesteert te Londen en Parijs Uitgave: N, V. Uitgevers - Maatschappij ■,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsp ils ;,60 per kwarè»! Weekabonnementen vco.r Middelburg Goes en 'lissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiïn ?0 ejstrt per Iiipezunnen p-v Kleine Adverferitiën Dinsdag», Vvljdatf» en Zaterdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Wij beleven weer hoogst belangrijke dagen. Onze gedachten gaan in het bij zonder uit naar Denemarken en Noor wegen, landen, die tot voor een paar da gen, evenals wij, nog neutraal waren en buiten het krijgsgewoel lagen. En nu? Gisternacht legden de Engel- schen en Franschen mijnen in de Noor- sche wateren en vanmorgen vroeg slaat Duitschland toe en tracht het deze bei de landen te bezetten. Natuurlek met de beste bedoelingen! Om ze te bescher men tegen de geallieerden. Maar zoo zijn ze opeens midden in het oorlogsrumoer en de oorlogsellende gewikkeld. Weer een bewijs, hoe in een neutraal land in enkele etmalen de situatie zich radicaal kan wijzigen. DUITSCHE TROEPEN ZIJN DENEMARKEN EN NOORWEGEN BINNENGERUKT. Vannacht meldde Reuter uit Kopen hagen, dat Duitsche troepen over de Sleeswijksche grens zijn getrokken. Uit New York wordt gemeld, dat Amerikaansche radio-stations de uitzen ding hebben onderbroken om mede te deelen, dat Denemarken door de Duit- schers werd bezet. Drie Duitsche kruisers zouden in de haven van Middelfahrt zijn aangekomen en troepen aan land hebben gezet. In de Kleine Belt zouden zich drie groote troepentransportschepen bevin den. Volgens nog niet bevestigde berichten uit New York zouden de Duitschers van morgen vroeg Kopenhagen hebben bezet. Reuter meldt uit Londen, dat aldaar nog geen bericht is ontvangen dat de Duitschers Denemarken zijn binnenge trokken. Alle telefonische verbindingen tus- schert Londen en Scandinavië zijn echter verbroken. Een Duitsche radio-uitzending heeft bevestigd, dat de Duitsche troepen Dene marken en Noorwegen zijn binnengerukt. Uit New York wordt gemeld, dat Noorwegen en Denemarken in oorlog zijn met Duitschland. De radio van Oslo deelt mede, dat vanmorgen om 3 uur Duitsche troepen in Noorsche havens aan land zijn gezet. Uit Washington wordt gemeld, dat volgens een mededeeling van den Ame- rikaanschen gezant in Noorwegen de Noren het vuur hebben geopend op vier Duitsche oorlogsschepen, die in de Oslo fjord opstoomden. De Noorsche regeering heeft Oslo ver laten om zich te Hamar te installeerero. De radio van Oslo deelt mede, dat de Duitschers Bergen en Trontjem hebben bezet. Volgens bericht uit Londen heeft de Duitsche radio bij een speciale uitzen ding medegedeeld, dat het opperbevel van het Duitsche leger heeft besloten, teneinde een tegenwicht te vormen te gen de acties der geallieerden, Denemar ken en Noorwegen onder „bescherming" te nemen. Daartoe zijn hedenmorgen in beide landen sterke Duitsche strijdkrachten van alle deelen der weermacht opgerukt en aan land gezet. Voor de bescherming van deze krijgs verrichtingen zijn uitgebreide mijnver- sperringen aangelegd. Volgens een bericht uit Parijs zijn op Oslo luchtaanvallen ondernomen, maar de radio werkt nog. Van Duitsche zijde wordt een officieele Duitsche verklaring gepubliceerd waarin wordt bevestigd, dat Duitsche troepen Noorwegen en Denemarken in gewapen de bescherming hebben genomen. DUITSCHE MIJNEN IN ZWEEDSCHE HAVENS. De Duitsche radio voor de scheepvaart heeft omgeroepen, dat in alle belangrijke Zweedsohe havens, alsmede in de havens van het Skagerak vanmorgen mijnen zijn gelegd door Duitschland. De minister van Buitenlandsohe Zaken Koht, heeft vanmorgen de algemeene mobilisatie in Noorwegen afgekondigd. Ondanks de vliegtuigen boven de stad blijft het radio-station van Oslo uitzen den. De bevolking is door de autoriteiten der luchtverdediging uitgenoodigd de stad te verlaten. De Minister van Buitenlandsohe Zaken heeft verklaard, dat hij vannacht den Duitschen ambassadeur te Oslo heeft ontvangen, die Noorwegen had uitgenoo digd zich niet tegen de Duitsche bezet ting te verzetten. De gezant voegde hieraan toe, dat hij het voor Noorwegen van het grootste belang achtte zich onder militair be stuur van Duitschland te plaatsen. Na den geheelen nacht over dit punt te hebben vergaderd, heeft de Regeering verklaard aan de Duitsche eischen niet te kunnen voldoen, daar zij deze in strijd acht met de Noorsche souvereiniteit. De Noorsche minister van. Buitenland sohe zaken heeft nog medegedeeld, dat de Duitsche gezant als motief opgaf, dat als de Duitschers niet tot bezetting over gingen, de geallieerden dit zouden doen. Wij gelooven niet, antwoordde Koht, dat de geallieerden voornemens zijn tot een dergelijken maatregel over te gaan. De radio te Oslo meldt, dat de Duit schers de Noorsche havenstad Narvik hebben bezet. DE ENGELSCHE MARINE SLAAT KRACHTIG TOE. Gisteren werd gemeld, dat een groot aantal Duitsche oorlogsschepen, in to taal tusschen de 90 en 100, Maandag morgen is waargenomen, varende in Noordelijke richting, in de Groote Belt en het Kattegat. De schepen waren hoofdzakelijk kleine hulpvaartuigen en gewapende treilers. *Er is echter ook een aantal groote oorlogsschepen onder gezien. i Uit verschillende berichten blijkt, dat thans vier Duitsche vaartuigen door Britsche oorlogsactie in het Skagerrak tot zinken zijn gebracht en wel: Een Duitsche duikboot, die ter hoogte van Lillesand tot zinken is gebracht; Het Duitsche s.s. „Kreta", groot 2359 ton, dat voor de Oslo-fjord in den grond werd geboord; Het Duitsche militaire transportschip „Rio de Janeiro", met een inhoud van 5261 ton, is ter hoogte van het eiland Just-Ö, eveneens nabij Lillesand, in de golven verdwenen; De groote Duitsche tankboot „Posido- nia", die 12.000 ton mat. Dit schip werd eveneens aan den ingang van de Oslo fjord, ter hoogte van het eilandje Rauer, getorpedeerd. DE ONDERGANG VAN RIO DE JANEIRO. DE De „Rio de Janeiro" had driehonderd man aan boord. Honderdvjjftig personen z\jn om het leven gekomen. Een ooggetuige verklaarde dat het Duitsche schip door twee torpedo's werd getroffen. De eerste torpedo trof wel doel, maar bracht het schip niet tot zin ken, waarop nog een tweede torpedo werd afgeschoten. Naar verluidt zyn reeds dertig ljjken aan wal gebracht. Voorts zouden negen tig paarden, die zich aan boord bevon den, zjjn gedood. De U. P. meldt uit Oslo dat tusschen de 140 en 150 van de driehonderd opva renden van de „Rio de Janeiro zyn op gepikt door een Noorsche visschersboot. Omtrent den ondergang van de „Rio de Janeiro" wordt nader gemeld, dat het 5600 ton metende schip dat van Hamburg kwam, b\j het eiland Just-Ö, aan de Noorsche Zeekust, door een Brit sche duikboot werd opgevangen. De duikboot loste een waarschuwingsschot, doch het Duitsche schip trachtte de kust te bereiken, waarop de Britsche bodem een torpedo afvuurde. De „Rio de Ja neiro" werd getroffen en zonk zeer snel. De opvarenden sprongen over boord: Korten tijd later schoot de duikboot een tweede torpedo af, waarna stukken van het schip in de lucht vlogen. Kleine Noorsche schepen deden al het moge lijke om de rondzwemmende Duitschers te redden. Men gelooft, dat de „Rio de Janeiro" dienst deed als transportschip voor troe pen, daar de opvarenden uniformen droegen. Zij waren allen zeer jong. In een extra-editie publiceert de „Af- tenposten" een onderhoud met eenige overlevenden, die bevestigden, dat het schip door een Britsche duikboot tot zinken was gebracht. Een opvarende verklaarde, dat de duikboot niet had gewaarschuwd: er was plotseling een granaat op het dek gevallen. „Wij zagen plotseling op zeer korten afstand", aldus vertelden visschers, „een torpedo onzen kotter passeeren en de „Rio" treffen. Er volgde een ontzet tende ontploffing en wij moesten be schutting zoeken tegen de stukken ijzer, die door de lucht vlogen. Vreemd ge noeg hebben wy de duikboot niet ge zien." Aan de kust bij Lillesand, een dorp ten Oosten van Kristiansand, speelden zich onbeschrijfelijke tooneelen af. Met bloed bedekte en in dekens gewikkelde Duitschers werden aan land gebracht en in auto's gedragen. Men meldt nog, dat twee duikbooten aan den aanval hebben deelgenomen. Het aantal overlevenden van het Duit sche s.s. Rio de Janeiro is voor zoover bekend: 26 te Hoevaag, 17 te Kristian- sund en slechts 9 te Lillesand. Het is zeer moeilijk iets te vernemen over het aantal personen, dat zich aan boord bevond, aangezien de Duitschers niets loslaten. De Noorsche radio spreekt van 300, geruchten van 600 opvarenden, de waarheid zal waarschijnlijk in het mid den liggen. De overlevenden van de Rio de Ja neiro die in Kristiansund in het zieken huis liggen, waren allen geuniformd. DE POSIDONIA. Van de groote Duitsche tankboot „Po- sidonia" is de geheele bemanning van 56 personen opgepikt door een Noorschen torpedojager en een loodsvaartuig. De Duitschers zijn te Stavern aan wal gezet. De „Posidonia" kwam, naar nader wordt gemeld, van een Duitsche haven. Het was echter niet mogelijk na te gaan of het schip een, en zoo ja welke, lading aan boord had. De Britsche onderzeeër, die het tank schip heeft getorpedeerd, heeft den kapi tein van de „Posidonia" gevangen ge nomen en aan boord van de duikboot gebracht. Naar verluidt zoudert naar de „United Press" uit Narvik verneemt, acht Duit sche schepen gevangen zijn in het Brit sche blokkadenet. Zeven andere verblijven nog in Nar vik. Eén daarvan was juist geladen en is gisterenmiddag om 5 uur, naar waar nemers gelooven, vertrokken. Het schip DEN HAAG. Het algemeen hoofd kwartier deelt mede: Gedurende de eerstvolgende dagen zul len geen nieuwe periodieke verloven wor den verleend aan sommige troepen, op gesteld in de kust- en grensgebieden. (Bij informatie verneemt het A. N. P. dat onder het begrip „periodieke verlo ven" niet worden gerekend „weermacht industrieverloven, bijzondere verloven en zakenverloven). heeft echter plotseling zijn ankers laten vallen, om verdere orders af te wachten. In het totaal lagen gisteren twintig schepen In de haven van Narvik, waar onder zeven Duitsche, zes Engelsche, vier Noorsche en drie Zweedsche. INDRUKKEN UIT STOCKHOLM. Het grootste deel van het publiek te Stockholm kwam eerst laat in den mor gen op de hoogte van het feit, dat de ge allieerden mijnen hadden gelegd in de Noorsche wateren. Toen de menschen het nieuws hoorden, waren zij met stomheid geslagen. „De oorlog wordt op ons gebied ge bracht", zeide een commentaar. „Wat zal Duitschland tegenhouden, om van zijn kant een actie te ondernemen? Dat zou zeker leiden tot een grooten slag in de Noorsche wateren. Het bericht over het leggen van mijnen door Engeland en Frankrijk in de Noor sche wateren heeft bij het publiek gis teren te Oslo een op een paniek lijkende stemming teweeg gebracht, aangezien men van het optreden der geallieerden vreest, dat dit Noorwegen in zeer korten termijn in den oorlog zal verwikkelen. Deze verwachting is helaas bewaarheid. WASHINGTON VOLKOMEN VERRAST. Het nieuws, dat de geallieerden in de Noorsche wateren mijnen hebben gelegd, is te Washington als een bom ingeslagen. EEN HOOGST BEKWAME OPERATIE. Volkomen eensgezind wenschen de En gelsche bladen de geallieerde regeeringen geluk met haar besluit, om de voort durende schendingen van het internatio nale recht, gepleegd door de Duitschers, in de Scandinavische territoriale wateren te stuiten. In welingelichte kringen in Londen is het mijnenleggen zelf gisteren aange duid als een „hoogst bekwame operatie". Ten aanzien van de vraag, wat gebeu ren zal, wanneer Noorwegen de geallieer de mijnen 'wegveegt, wordt als antwoord gegeven, dat er dan weer mijnen kun nen worden gelegd. Wanneer Duitschland het waagt, een mijnen vegende operatie te ondernemen, zou de Britsche vloot een gevecht toe juichen. ITALIAANSCHE MEENING. De Italiaansche bladen maken op op vallende wijze melding van de actie der geallieerden in de Noorsche wateren. Zij schrijven, dat Engeland en Frank rijk de Noorsche neutraliteit op flagrante wijze geschonden hebben en dat dit in Zweden, Denemarken en Nederland een diepen indruk gemaakt en ongerust heid gewekt heeft. United Press meldt uit Rome: Krachtige kustbatterijen aan weerszij den van de smalle Straat van Otranto, stellen Italië in staat de Adriatische Zee zoo noodig onmiddellijk ontoegankelijk te maken. De kustbatterijen zijn gelegen op den hak van de laars en, daartegenover, in het Albaansche gebied van Valona. Ook zouden er gemakkelijk mijnen kunnen worden gelegd, die alleen een smallen doorgang zouden vrijlaten voor Italiaansche schepen. Men gelooft te Rome stellig, dat de Adriatische Zee niet zonder voorafgaande mededeeling aan alle mogendheden zal worden gesloten. Na zulk een aankondi ging zal elke poging van vreemde oor logsschepen de Adriatische Zee binnen te varen, worden beschouwd als een on vriendelijke daad. In den vorigen oorlog heeft Italië de Straat van Otranto geslo ten. In bevoegde kringen te Belgrado ver klaart men, dat Italië nog geen voorstel aan Joegoslavië heeft gedaan betreffende het afsluiten van de Adriatische Zee. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Radio-belasting voorgesteld. Commissie voor sociale verzekering voor kleine zelfstandigen ingesteld. Gedeeltelijke stopzetting der periodieke verloven. Buitenland. Duitsche troepen zijn Denemarken bin nengerukt. Ook tal van plaatsen in Noorwegen be zet. Noorwegen verzet zich tegen de Duit sche eischen. Luchtaanval op Oslo? Vier Duitsche vaartuigen getorpedeerd. Londen bereidt nieuwe acties voor. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. Wel bevestigde men, dat hierover reeds van gedachten was gewisseld. Men zou in officieele kringen te Belgrado niet ver rast zijn als Italië binnnenkort een der gelijk voorstel zou doen aan Joegoslavië. Het Noorsche telegraafagentschap pu bliceert de verklaring, welke de regeering tezamen met de commissie van het stor ting voor buitenlandsche zaken gister heeft opgesteld. In deze verklaring wordt o.m. nog het volgende gezegd: „De Engelsche en Fransche regeerin gen hebben gistermorgen vroeg op drie plaatsen mijnen laten leggen in Noor sche territoriale wateren met het doel de vrije scheepvaart binnen de Noorsche wateren te belemmeren. Britsche oorlogs schepen zijn uitgezonden om in dit ge bied de wacht te houden. De Noorsche regeering protesteert ernstig en plechtig tegen deze aperte in breuk op het volkenrecht en tegen deze gewelddadige schending van de Noor sche neutraliteit en souvereiniteit. „Noorwegen heeft in dezen geheelen oorlog alle neutraliteitsregels met strenge zorgvuldigheid in acht genomen. Wanneer thans de Britsche en Fran sche regeeringen stappen hebben gedaan, die het uitvoerverkeer naar Duitschland moeten tegenhouden, moet de Noorsche regeering er aan herinneren, dat Enge land op 11 Maart j.l. een overeenkomst met Noorwegen heeft onderteekend en daarmede verklaarde er accoord mee te gaan, dat Noorsche goederen van hieruit naar Duitschland verscheept en vervoerd werden. Des te minder reden moest de Noor sche regeering hebben om te verwachten, dat de geallieerden met geweld zouden ingrijpen en trachten - dezen uitvoer te gen te houden." „De Noorsche regeering kan op gee nerlei wijze toestaan, dat de oorlogvoe rende landen mijnen leggen in Noorsch territoriaal gebied. De regeering moet eischen, dat deze mijnen terstond verwijderd worden en dat het wachthouden door vreemde oor logsschepen gestaakt wordt. De Noor sche regeering moet zich voorbehouden1, gepaste stappen te nemen, waartoe een dergelijke schending der neutraliteit aan leiding geven kan". MINISTER KOHT VOOR HET STORTING. De Noorsche minister van buitenland sche zaken, Koht, heeft in het storting medegedeeld, dat hij het parlement eeni ge documenten wilde voorleggen over de harde neutraliteitsschending, waar van Noorwegen nu het slachtoffer is geworden. „Wat met Noorwegen is ge schied, is de wereld reeds bekend en ik geloof, aldus Koht, dat de bevolking van alle neutrale landen zich verontrust ge voeld heeft, toen zij hoorde van de ge pleegde schending van het recht. Ik wil geen sterke woorden gebruiken, omdat ik van meening ben, dat de daad voor zichzelf spreekt. Het eerste document is de nota, welke de Britsche en Fransche gezanten mij op 5 April hebben overhandigd en welke te-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1