Uit de Provincie Naar een heffing ineens? Opcenten voor de gemeen ten op de Winstbelasting. Dr Bierema uit de Tweede Kamer? GOES. EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE SPITS Economische samenwerking met waar meer plaatsen werden bezet dan er open waren gekomen. Van de andere takken van ons be drijfsleven leden handel en scheepvaart sterk onder den oor logstoestand waardoor vervanging wei nig noodig was. Geheel anders was het gesteld in den landbouw. In verband met den aard van het bedrijf had de oorlogstoestand hier geen invloed op de werkgelegen heid. Van de werkkrachten werden ech ter 10 pet. onder de wapenen geroepen. Hierdoor werd het tekort aan personeel, dat hier en daar in het drukke seizoen reeds voorkwam, vergroot en was in sommige streken een onvoldoende aan tal arbeiders beschikbaar voor het rooien van aardappelen en suikerbieten, zoodat deze werkzaamheden belangrijk vertraagd werden. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op de winstbelasting is het volgende ontleend: Hoewel het ontwerp inderdaad, zooals verscheidene leden naar voren brachten, aan de gemeenten uit hoofde van de nieuwe opcenten dezelfde opbrengst wil verzekeren als zij tot dusver ontvingen als opbrengst van de opcenten op de di vidend- en tantièmebelasting, is toch niet geheel juist de daaraan verbonden conclusie, dat de gemeenten niet mede zouden profiteeren van de voordeelen, welke vervanging van de bestaande uit- deelingsbelasting door een winstbelas ting in fiscaal opzicht heeft. Immers zijn de hoogere inkomsten, welke het Ryk door de bedoelde vervanging zal verkrij gen, mede bestemd om een deel van de dekking te vormen voor de ruim 26 mil- lioen gulden, welke op de begrooting van het Departement van Binnenland- sche Zaken worden uitgetrokken ten be hoeve van de gemeenten. Het feit, dat, zoo het aantal opcenten op 15 bepaald blijft en de raming der Regeering van de opbrengst der winst belasting, welke aan den veiligen kant genomen is, niet overschreden wordt, sommige gemeenten eenig verlies kun nen lijden, is juist, maar daarom is dan ook het aantal opcenten thans slechts voor één jaar vastgesteld. De bedoeling is, tegen het volgend jaar het resultaat der nieuwe belasting uit dit gezichts punt na te gaan. Een garantiebepaling, als waarop ge doeld wordt, zou zeer ongelijkmatig wer ken, daar het van van allerlei toeval lige omstandigheden afhankelijk is, of de opbrengst van een heffing als deze in een bepaald jaar hoog dan wel laag is. Naar het „N. v. h. N." verneemt, zal dr S. E. B, Bierema te Usquert zeer vermoedelijk het volgend jaar bij de Tweede Kamerverkiezingen geen zetel voor de Liberale Staatspartij meer aan nemen, in verband met zijn te verwach ten benoeming als directeur van de Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, de centrale der Boerenleenbanken. EEN BIJEENKOMST TE BRUGGE. Zaterdagmiddag is in het provinciaal paleis te Brugge een bijeenkomst gehou den van de bestendigde BelgischNe- derlandscheLuxemburgsche commis sie. Deze stond onder voorzitterschap van oud-minister Ph. van Isaker en van oud-minister ds F. E. Posthuma, voor zitter van de Nederlandsche sectie. Na de sectiewerkzaamheden kwam de commissie in algemeene vergadering bij een. Zij nam kennis van verschillende voorstellen van economische samenwer king, doch sprak als haar meening uit, dat deze nog stuiten op moeilijkheden, welke de verwezenlijking verhinderen. De commissie uitte haar hoop binnen kort de betrokken regeeringen concrete voorstellen op dit gebied te kunnen voor leggen. Na afloop van de bijeenkomst waren de afgevaardigden de gasten van gou verneur Baels en de Gedeputeerde Sta ten van West-Vlaanderen. De heer Baels hield een lofrede op de „vriendschap", welke de drie buurlanden vereenigt en bracht een toast uit op hun staatshoof den, wier populariteit groot is. Dr Pos thuma beantwoordde deze toespraak. BOUGIES jjji N.V. WILLEM VAN RIJNg/ AMSTERDAM (W.) HAARLEMMERWEG 475^ TELEFOON S62II (4 LUNEN) Ontslag als burgemeester. By Kon. besluit is aan P. Erasmus op zijn verzoek, met ingang van 20 April 1940, eervol ontslag verleend als burge meester der gemeente Oostburg. MIDDELBURG. Ned. Chx. Bouwarbeidersbond. De jeugdleden van dezen bond uit heel Zeeland en de jeugdclub te dezer plaatse, maakten Zaterdag een excursie naar de Abdij-gebouwen onder leiding van de heeren Mol en Bakker, vertegenwoordi gers van het hoofdbestuur. Na afloop werd een korte samenkomst gehouden in lokaal Den Boer, waar dhr Mol nog eens op het leerzame van het bezichtigde wees uit vakkundig oogpunt. De heer Bakker sprak over de opkomst der vakbeweging en vergeleek de slechte arbeidsvoorwaarden van voor een 25 jaar met de huidige. De vakbeweging, vooral in Zeeland met moeite opgebouwd, heeft hier veel in kunnen verbeteren. De jon geren hebben nu tot taak dit werk later over te nemen en tot verderen bloei te brengen. VLISSINGEN. De Chr. School voor B.L.O. Vrijdagavond is onder leiding van Mevr. Schmidt een feestelijke bijeen komst gehouden van de afdeeling Vlis- singen van den Ned. Chr. Vrouwenbond en het bestuur der Chr. School voor B. L. O. op Walcheren, gevestigd te Mid delburg. Op deze bijeenkomst is door Mevr. Mol, penningmeesteresse van het Bazar-Comi- té, de netto opbrengst der gehouden Ba zar te Vlissingen, groot f 1129.32, aan den penningmeester der school overhandigd. Door den penningmeester en voorzitter van de Chr. B.L.O.-school werd aan de dames van de afd. Vlissingen, inzonder heid het Bazar-Comité, hartelijk dank voor al hun arbeid gebracht. Het was een zeer gezellige avond, wel ke door Ds Dippel met dankzegging werd beëindigd. De drie kinderen van het Italiaansche Kroonprinselijk Paar. De kleine prins Vittorio Emanuale en Prinses Maria Pia bij de wieg van hun jonge zusje prinses Maria Gabrielle, dat thans een maand oud is Hanze-vergadering. Verkeerskwesties. De Goesche Hanze hield een drukbe zochte ledenvergadering. De heer L. Verwer verklaarde zich be reid om de Hanze te vertegenwoordigen in het bestuur van V. V. V. Hierna ontspon zich een breede dis cussie over het Goesche verkeerspro bleem. Onlangs hebben vertegenwoordi gers der middenstandsvereenigingen een conferentie gehad met B. en W. hierover. Hierbij werd gevraagd hoe de midden stand dacht over het sluiten der Markt voor het autobusverkeer, terwijl tevens van gedachten werd gewisseld over de standplaats der vrachtwagens bij de Groote Kerk. Enthousiast over de ver plaatsing der bussen was niemand, ter wijl aan de vrachtwagens-geschiedenis zooveel haken en oogen zitten, dat een afdoende oplossing niet gemakkelijk is. Men besloot er bij B. en W. hn den raad op aan te dringen de oplossing te zoeken in de uitwerking van het oude plan: reorganisatie op het Kerkplein. ZUID-BEVELAND. P. Undenbergh overleden. Vannacht is te We mei din ge op 88-jarigen leeftijd overleden de heer P. L i n d e n b e r g hdie in zijn woon plaats, maar ook daarbuiten, vooral in het landbouworganisatieleven, vele jaren lang een zeer vooraanstaande positie heeft bekleed. Hij was jarenlang lid van den Ge meenteraad en wethouder van Wemel- dinge, voorzitter van de Coöp. Room boterfabriek „Het hart", lid van het Hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- My, lid van het Bestuur der Zuid-Beve- landsche Waterleiding-Mij, van de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent en van de Ned. Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen, voorzitter van de plaatse lijke landbouwvereeniging, lid van het Classicaal bestuur der Ned. Herv. Kerk, enz. De overledene was de liberale beginse len toegedaan. Hjj was gezegend met een helder verstand, zoodat aan zyn oordeel in de diverse besturen en colleges groote waarde werd toegekend en op zijn ad viezen hoogen prys werd gesteld. De heer Lindenbergh is steeds het Zuid-Bevelandsche costuum trouw ge bleven. Hij was ridder in1 de Orde van Oranje- Nassau. De laatste jaren had de heer Linden bergh zich vanwege zijn hoogen leef tijd uit verschillende besturen terug getrokken. De samenleving, en vooral de land bouworganisatie heeft aan hem zeer veel te danken. Hij was allerminst conserva tief aangelegd, integendeel alles, wat het platteland en den .landbouw vooruit kon brengen, had zyn warme sympathie en krachtigen steun. Nieuwdorp. Vrijdagavond werd alhier een vergadering gehouden, ten einde te komen tot oprichting van een Tuinbouw- vereeniging. Na eenige inleidende besprekingen bleek, dat men algemeen van oordeel was, dat een zoodanige vereeniging ge- wenscht was. Er werd dan ook tot op richting besloten, terwijl tot leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren C. Vos, voorzitter; P. Meeuw- se, vice-voorzitter; H. Hoogebrugge, secretaris-penningmeester; J. Wiskerke, algemeen adjunct en H. Wiskerke. Nisse. Vrijdagavond hield de jeugd leider der Zeeuwsche Jonge Landbou wers Organisatie, A. van Uxum te Groede, in de herberg van Jeronimus, onder vele aanwezigen een rede, in ver band met een op te richten afdeeling van de Zeeuwsche Jonge Landbouwers Organisatie. Na afloop van deze voor lichting kon ook hier een afdeeling opgericht worden met 24 leden. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: J. Nieuwenhuijse Mz., Nisse, voorzitter; B. van Dijke, Nisse, secre taris; P. Vette, Nisse, vice-voorzitter; W. Minnaar Wz., 's-Heer Abtskerke, Penningm.Joh. v. Liere Joh.z., Nisse. Borssele. Als commandant van den Luchtbeschermingsdienst zal optreden Burgemeester Bax, zulks in de plaats van den heer Warren. WALCHEREN O.- en W.-Souburg. Een 13-jarig meisje bijna gewurgd. Vrijdag namiddag omstreeks half vijf, had in de Kanaalstraat alhier een vechtpartij tus- schen kinderen plaats, met het ernstig gevolg, dat een 13-jarig meisje, genaamd S. Moolenbroek, door een jongen, ge naamd C. bij de keel gegrepen werd. Ook werd een das, welke het meisje om den hals droeg, zoo hard aangetrokken, dat het kind bewusteloos en bijna ge stikt werd binnengedragen bij den win kelier K. Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Het meisje mocht niet dadelijk worden vervoerd. Door de po litie werd een onderzoek ingesteld. Domburg. Zaterdagmiddag werd alhier het stoffelyk overschot van den heer J. Maas Jzn Sr, door leden van de afdee ling Domburg van den Ned. Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf ten grave gedragen. Een bloemstuk van deze afdeeling dekte de baar, alsmede een bloemstuk van de mu- ziekvereeniging „Apollo", waaraan de overledene zyn medewerking by eventu- eele rondgang steeds verleende. Op de begraafplaats waren aanwezig de besturen van het onders Leuningsfonds „Onderlinge Hulp" en van „Apollo". Bij de behandeling van het wetsont werp inzake heffingen ten be hoeve van het Leeningfonds 1 9 4 0, is door den heer De Wilde ter sprake gebracht de mogelijkheid van een heffing in eens. Omdat dit in sommige kringen nogal bevreemding heeft gewekt en omdat het hier betreft een zaak van ingrijpende beteekenis, laten wij een gedeelte van de rede uit de „Handelingen" hier volgen. „In de stukken is voor de zooveelste maal wederom het denkbeeld gelanceerd om ook in aanmerking te doen komen een heffing van het vermogen of, om het met andere woorden te zeggen, een heffing in eens, desnoods zoo, dat de be taling verdeeld wordt over drie jaar, ter bestrijding van een deel van de aan den oorlogstoestand verbonden onkosten. Het komt mij voor, dat bij de bespre king van de financiering van de uitga ven in verband met den oorlogstoestand dit punt wel waard is onder het oog te worden gezien. En dan wil het mij toeschijnen, dat in verband met de financieels positie, waarin wij verkeeren, dit vraagstuk, economisch en ook financieel bekeken, een ander aspect vertoont dan tijdens den vorigen oorlog. Toen wij in 1914 den vorigen oorlog ingingen, bedroeg de Staatsschuld 1140 millioen, en nu zijn wij dezen oorlogstoestand ingegaan met een Staatsschuld van ongeveer 4 mil liard. Nu laat ik nog geheel buiten beschou wing de in dezen tijd enorm opgeloopen schulden van de diverse gemeenten. Heel de gestie van den Minister van Finan ciën wijst er op, dat hij zoo weinig mo gelijk wil leenen en dat hij zijn best wil doen om in korten termijn alles te be talen wat er te betalen is en dat hij niet dan uit noodzaak de betaling wil ver schuiven naar de toekomst." Nadat de heer De Wilde er verder op had gewezen, dat er verschil is tusschen den tegenwoordigen tijd en de periode van 1914, omdat de belastingen veel hoo- ger zijn opgevoerd dan destijds het ge val was, voorts omdat ernstig rekening moet worden gehouden met het gevaar van inflatie, en eindelijk dat de heffing op het vermogen die thans wordt toege past in den vorm van de heffing van op centen op de successiebelasting, gebruikt wordt voor de gewone uitgaven, ver volgde de oud-minister: „Daarom ik zal er thans nog geen oordeel over uitspreken komt het mij voor, en ik meen dit aangetoond te heb ben, dat het vraagstuk van de heffingen in eens van de vermogens in een eenigs- zins ander licht staat dan vroeger het geval was. Laten wij het practisch even nagaan. Gesteld, dat zou geheven wor den een heffing van dooreengenomen 3 pet. Volgens de jtongste statistiek be draagt het vermogen in Nederland f 12.701.000.000. Wanneer men dan begint met de vermogens van f30.000, met vrij lating dus van de vermogens daar be neden, die te zamen een totaal van on geveer f 1.700.000.000 vormen, dan houdt men 11 milliard over. Een heffing op een gemiddelde basis van 3 pet. zou dan op leveren ruim 300 millioen. Het spreekt vanzelf, dat ten gevolge daarvan een gelijk bedrag minder zou moeten worden geleend. Er zijn blijkens het Voorloopig Verslag leden geweest, die angstig hebben gezegd: denk er om, stel de Regeering niet te veel geld in handen, dan doet de Regeering er maar kwaad mee. De Minister van Fi nanciën zal de laatste zijn om niet toe te geven, dat er weieens kwaad mede ge daan wordt. Ik heb onlangs in „De Vrij zinnig-Democraat" een bericht gelezen, waarin gesproken werd van een défilé bij een receptie, met 500 militaire auto's. Als dat waar is (ik heb het niet gecon troleerd), dan geloof ik wel, dat er bij die gelegenheid wel wat ruim met het geld is omgesprongen. Maar daar gaat het niet om. Het gaat om uitgaven te betalen, die reeds gedaan zijn en dage lijks gedaan moeten worden. Wij moeten de zaak kalm onder de oogen zien en zullen dan tot de conclu sie komen, dat, wanneer op deze wijze een bedrag van rond 300 millioen zou worden geheven, uiteraard daardoor de annuïteit zou worden verlaagd. Ik zal de Kamer niet met finesses vermoeien, maar ik heb berekend, dat, wanneer wij dat zouden doen, ongeveer 20 millioen minder belasting zou moeten worden geheven. Er zou dus na deze heffing nog voorzien moeten worden in een bedrag van ongeveer 17 of 18 millioen. En dut zou in een tijd, dat de Regeering genoopt is zulke zware belastingen op te leggen, van niet geringe beteekenis zijn. Ik breng dit punt ter sprake, opdat de Minister, die ons weinig licht heeft ge geven over zijn plannen, althans over deze gewichtige aangelegenheid zijn licht kan laten schijnen. Ik voeg hier nog aan toe, dat het in een zoodanig systeem on billijk zou zijn, dat alleen zou worden geheven van de grootere vermogens en niet van de grootere inkomens. Daarom zou het mij billijk schijnen, dat, wanneer de Regeering er ooit toe overging, er niet alleen zou komen een heffing van de vermogens, maar ook een aparte hef fing van de grootere inkomens, voor zoo ver zij niet voortkomen uit vermogen. Indien men de zaak zoo beschouwt, komt natuurlijk het probleem, hoe we aan hoo gere belastingopbrengst moeten komen, aanstonds anders te staan. In dat sy steem toch zou er ook meer aanleiding zijn om te zeggen: laten wij een kleinig heid zetten op de omzetbelasting. Het is zonder eenigen twijfel waar, dat de indirecte belastingen zwaar drukken, speciaal op den kleinen man en op het groote gezin. Maar wanneer men in een tijd als deze er niet tegen opziet om krasse en drastische maatregelen te ne men, en dat zal moeten, ook ten aanzien van de groote vermogens en groote in komens, dan staat men ook sterk ten op zichte van het volk, dat gedrukt gaat onder zeer zware indirecte belastingen. Dat is een psychologisch argument, dat men ten slotte toch niet geheel uit het oog mag verliezen." Het antwoord van Minister De Geer geven wij in het volgend nummer. Mussolini was persoonlijk tegenwoordig bij de herdenking van den 17den ver jaardag der stichting van de Italiaansche luchtmacht. De Duce inspecteert een aantal bommenwerpers op het vliegveld van Rome. Dhr W. Brand, voorzitter van Onder ling Hulp, sprak een woord van afscheid bij de groeve van het overleden bestuurs lid. Als wethouder herinnerde hij aan de medewerking van den overledene in de commissie's voor den B-steun en voor de steun aan de kleine boeren. Dhr H. G. Beneder, hulpprediker te Aagtekerke, las daarna een Schriftge deelte en bad daarna het „Onze Vader". De zoon dankte voor de betoonde be- langstelling. Vrouwenpolder. Gemeenteraad. Strand en duinterrein vrij. Vrijdagvergaderde de gemeenteraad. De voorzitter deelde mede, dat het schrij ven van B. en W., gericht tot het hoofd bestuur der P.T.T., inzake herziening van het over 1939 vastgestelde garantie bedrag verschuldigd voor de P. en T.- stations, effect heeft gesorteerd en deze garantie, die aanvankelijk op f 48,44 was vastgesteld, nader is bepaald op f 11,31. De voorz. deelde mede dat de comman dant in Zeeland op daartoe gedaan ver zoek, gunstig heeft beschikt inzake de vrijgifte in het a.s. Zomerseizoen van het strand en het duinterrein der ge meente en dat door hem ter zake nader met den plaatselijken commandant zal worden overlegd. Na bespreking wérd m.a.st. besloten tot vaststelling van de door B. en W. in ontwerp aangeboden verordening op de heffing en invordering van een baatbe lasting nr 3, den Gapingschen weg be treffende en werd tevens m.a.st. beslo ten het heffingspercentage dier belas ting te bepalen op 5 pet. der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendom men en op f 1,50 per h.a. voor de onge bouwde eigendommen. De voorzitter deelde mede, dat de voorbereidende werkzaamheden inzake eventueele beklinkering van 't onder de gemeente gelegen gedeelte van den Zoekweg, thans zoo ver zijn gevorderd, dat B. en W. voorstellen tot het doen uitvoeren van de aan die beklinkering verbonden werkzaamheden te besluiten. De kosten van bedoeld werk worden be groot op f 937,50, welk bedrag door de reeds, door betrokken belanghebbende

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2