GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland BLOKKADE-MAATREGELEN DER GEALLIEERDEN. EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws H.V. Financierings-Mij. „ZEELANDIA" GOES Gebrek aan geschooide krachten. MAANDAG 8 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 158 Overleg met gezanten te Londen - Duitschland zal niet passief blijven - Opwinding in Scan dinavië - Engelsche en Fransche mijnen in Noorsche wateren - Weer Noorsch schip ge torpedeerd - De luchtgevechten van gisteren. De geallieerden en de blokkade. Groote opwinding in Scandinavië. Minister Koht over Noorwegens neutraliteit. Officieele Noorsche verklaring verwacht. Mijnen in de Noorsche wateren gelegd. Duitsche onderzeeër torpedeert zonder waarschuwing een Noorsch schip. Vijf Duitsche vliegtuigen neergehaald. beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f7.00 per kwsrfsal Weekabonnementen voor Midd.ïburg Goe3 en v,]ssingen f 0,70 Losse nummers 8 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingszojtöe» Ried: ^eei'ng- i oO cent pe;- 5.35»* Kleine Advertentie?» Dinsrfsgs, V.ijdags en Zaterdags f0.75 bij vo«•«Itbetftllng Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting HALIFAX OVERLEGT MET DE GEZANTEN. Het diplomatieke en economische of fensief der geallieerden, dat thans is in gezet, heeft drie aspecten: 1. Nota's aan Noorwegen en Zweden inzake het voornemen der geallieerden de blokkade te versterken. 2. De besprekingen tusschen Monnet en Cross, met het doel de blokkade te versoherpen. 3. De besprekingen tuschen Lord Hali fax en de Britsche gezanten op den Bal kan, welke vandaag zullen beginnen. De diplomatieke medewerker van Reu ter verklaart, dat het zeker is, dat de Britsche nota's aan Zweden en Noorwe gen geen intimideerende bepalingen be vatten. Monnet en Cross zyn overeengekomen eenige hiaten in de contrabande-controle te dichten en de machinerie der gealli eerde controle nog hechter te coördinee- ren. Reuter meldt verder van officieele zijde vernomen te hebben, dat Lord Halifax vanmiddag om vier uur op het ministerie van buitenlandsche zaken de vergadering zal presideeren van de Brit sche gezanten in de Balkanlanden. De ambassadeurs van Groot-Brittan- nië te Moskou, Ankara en Rome zullen eveneens aanwezig zijn. Daarna zullen nog meer besprekingen volgen. In een hoofdartikel schrijft de Times over de stappen die ondernomen zijn om de lekken in de blokkade te dichten: Een nieuwe en belangrijke controle aldus dit blad, op den herexport is in Nederland tot stand gekomen, als het resultaat van het recente Engelsch- Nederlandsche handelsaccoord. Krachtige nota's zijn aan Zweden en Noorwegen gezonden. Men begrijpt hier het vurige verlangen van de kleinere neutralen om hun onafhankelijkheid te handhaven: deze is echter afhankelijk van de overwinning van de geallieerden. Het blad is van oordeel, dat er een scherpe concurrentie bestaat tusschen de Italiaansche en Duitsche belangen op het Balkan-schiereiland. De stichting van de Engelsche handel maatschappij is op den geheelen Balkan hartelijk verwelkomd, zelfs in Bulgarije, dat allerminst wenscht, dat een land, met name het Derde Rijk, 60 pet. van zijn totalen export voor zijn rekening neemt. Bovendien, het Duitsche systeem is gebaseerd op ruilhandel, en sommige neutrale landen ontvingen, na hun voed sel, olie en andere producten van hun bodem te hebben afgeleverd, geblokkeer de marken in betaling, en soms ook af gewerkte goederen, waaraan zij niet de minste behoefte hadden. De waarde van de mark is op het oogenblik zeeÊjjbrijfel- achtig. DUITSCHLAND ZAL NIET PASSIEF BLIJVEN. Von Ribbentrop heeft gistermiddag de gezanten van Zweden en Noorwegen bij zich ontboden. Het onderhoud heeft een uur geduurd. Een speciale verslag gever van de Paris Soir te Kopenhagen, die dit bericht aan zijn blad seint, deelt verder mee, dat een woordvoerder van de Wilhelmstrasse kort daarop tegen over journalisten heeft verklaard, dat de Duitsche regeering er van overtuigd is, dat de geallieerden in Noorwegen een actie beramen, doch dat zij van zeer na bij de ontwikkeling van den toestand in Scandinavië gadeslaat. De geallieerden willen ertszendingen naar Duitschland verhinderen, doch, al dus de zegsman, indien zij op onze passi viteit rekenen, komen zij bedrogen uit. De belangen van Duitschland zullen wor den verdedigd. Het bericht, dat den Scandinavischen gezanten in Londen en Parijs nota's zijn overhandigd, heeft in Scandinavië groote opwinding veroorzaakt. In politieke kringen werd er de na druk op gelegd, dat de Zweedsche en Noorsche regeeringen door de nauwste samenwerking in deze dagen hun uiter ste best doen, om voorbereid te zijn op eventualiteiten van welken Britschen di- plomatieken stap ook. Naar verluidde, is Noorwegen bereid ,de ijzerertsverzendingen uit Zweden naar Narvik te staken, teneinde moeilijkheden met de geallieerden te vermijden. Een dergelijke Noorsche handeling zou ech ter verbonden worden met het besluit, ook de verschepingen van ijzererts naar Engeland te staken. Er gaan geruchten, dat Engeland zou overwegen mijnen te leggen in de wate ren, die door schepen, die erts vervoeren worden gebezigd, doch er bestaat onze kerheid, of deze mijnen binnen dan wel buiten de Noorsche territoriale wateren gelegd zouden worden. In bevoegde kringen te Berlijn be stempelt men de Britsche nota's aan Zweden en Noorwegen als „een nieuwe daad van interventie in de Scandinavi sche aangelegenheden". Vernomen wordt, dat Zweden zal ant woorden op de nota's van Parijs en Lon den betreffende de Scandinavische neu traliteit, hoewel niet met nadruk om een antwoord was verzocht. Men gelooft, dat Zweden en Noorwe gen echter eerst daarover van gedachten zullen wisselen. De Noorsche minister van buitenland sche zaken, Koht, heeft in het storting ten aanzien van de buitenlandsche poli tiek van Noorwegen de volgende verkla ringen afgelegd: „Wij kunnen ons geen oorlog inden ken, waarin Noorwegen verwikkeld zou kunnen worden, tenzij een, waartoe wij gedwongen worden voor de verdediging van onze onafhankelijkheid en vrijheid. Wij kunnen ons alléén buiten den oor log houden door het voeren van een po litiek van strikte neutraliteit naar alle zijden. Wij hebben dit gedaan in onze handelspolitiek. Ik geloof, aldus vervolgde Koht, dat wij getoond hebben, dat wy onze territo riale wateren zullen verdedigen tegen ieder, die op onwettige wijze deze wate ren binnenkomt. De uitvoer van Zweedsch erts naar Duitschland via Narvik wordt ongetwij feld door velen overdreven. De hoeveelheid is tijdens den oorlog tot een vierde teruggeloopen en thans gaat veel meer Zweedsch erts via Nar vik naar Engeland dan naar Duitsch land. Van 't recht op vrijen doortocht voor koopvaardijschepen in de Noorsche wa teren profiteeren de geallieerden min stens evenzeer als Duitschland. Als de geallieerden zouden wenschen, dat wij het vrije handelsverkeer afbre ken, dan zou dit, óf hunzelf groote scha de berokkenen, óf, zoo deze afbreking slechts ten nadeele van een der partijen zou blijken te werken, in flagranten strijd zijn met de neutraliteit. Koht herinnerde aan de 21 protesten, die tot de oorlogvoerenden gericht zijn, tegen schendingen der neutraliteit door vreemde vliegtuigen, n.l. 5 tot Duitsch land, tien tot Engeland en zes tot Sov jet-Rusland. De neutraliteitsschendingen door vreemde vliegtuigen, die den laatsten tijd zijn voorgekomen, kunnen niet on opzettelijk gepleegd zijn. Wij stellen te Londen en te Berlijn een onderzoek in en hopen, dat de belligerenten met deze wijze van optreden, welke in militair op zicht geen enkel nut kan hebben, zullen ophouden. Wij kunnen niet door blijven gaan met protesteeren, wij zullen zulke vliegtuigen neerhalen. Door den zee-oorlog hebben wij 54 schepen verloren, met een totaal van meer dan 120.000 bruto register ton, en 392 man zijn gedood. Koht deelde in dit verband mede,, dat 50 pet. der schepen door mijnen verloren is gedaan. De Noorsche marine heeft tij dens den oorlog 62 drijvende mijnen ge vonden en vernietigd en vastgesteld, dat zeven hiervan van Duitsche en twee van Engelsche makely waren, terwyl er re den was om aan te nemen, dat 12 andere Duitsch, 5 Britsch en 13 Russisch wa ren. In minstens twaalf gevallen weten wjj, dat Noorsche schepen tot zinken ge bracht zyn door duikbooten, of andere oorlogsschepen, of door bombardements vliegtuigen. In drie gevallen, waarby het tot zin ken brengen in wettigen vorm geschied de, hebben wjj niet kunnen protesteeren, maar in negen gevallen hebben wjj een krachtig protest laten hooren en ons het recht voorbehouden schadevergoeding te eischen. Sterke bezwaren uitte Koht tegen het vuren op Noorsche vaartuigen door Duitsche vliegtuigen of duikbooten. „Men kan zich moeilik kalm houden, aldus Koht, wanneer men verneemt van dergelyke schietpartijen tegen onschul dige zeelieden, zooals bijvoorbeeld het bombardeeren van de Noorsche mail boot „Mira", op weg van Engeland naar Noorwegen met meer dan honderd men- schen aan boord. W\j kunnen niet begrijpen, dat de Duitsche soldaten zulk een optreden in overeenstemming achten met hun gevoel van eer of met hun gevoelens van men- schelijkheid. Een dergelijk optreden ver wekt in Noorwegen een verontwaardi ging, welke in het belang van geen en kele oorlogvoerende mogendheid kan zijn. Overgaande tot den Finsch-Russi- schen oorlog, zeide Koht: „toen de oorlog was afgeloopen en ik vrijer kon spreken, was ik in staat te verklaren, dat Duitschland het als een vijandelijke han deling beschouwd zou hebben, indien Noorwegen, óf aan de Britsche en Fran sche troepen vergunning verleend zou hebben, via Noorsch grondgebied naar Finland te trekken, óf indien Noorwegen zelf Finland met gewapende strijdkrach ten zou geholpen hebben. Het laatste optreden zou eveneens beschouwd z-yn als een onderdeel van de Fransch-Brit- sche oorlogvoering tegen Duitschland. Sinds geruimen tijd wist ik, dat de Duitsche regeering dit standpunt hul digde en kortelings werd dit bevestigd door een semi-officieele verklaring van het Duitsche nieuwsbureau. Dit beteekent, dat een Noorsche in menging in Finland van geen nut voor Finland geweest zou zijn, doch alleen ge vaarlijk zou geweest zijn voor onszelf. Een uittreksel van de geallieerde nota aan Noorwegen is vanmorgen in de ge wone uitzending van persberichten van de Noorsche radio weergegeven. Er is nog geen officieele commentaar te verkrijgen. Om 10 uur is een gemeenschappelijke bijeenkomst van de regeering en de commissie van buitenlandsche zaken uit het Storting gehouden en na deze verga dering wordt een officieel communiqué verwacht. Niet officieele kringen toonen zich zeer terughoudend. Te Londen wordt van bevoegde zijde vernomen, dat het leggen van mijnen in de Noorsche wateren vanmorgen bij het aanbreken van den dag met succes is be ëindigd. Het is gezamenlijk gedaan door de Fransche en Britsche vloot. (Men zie verder onder telegrammen.) UITBREIDING VAN DE ZWEEDSCHE DEFENSIE-MAATREGELEN. De Zweedsche bladen hebben een com muniqué ontvangen volgens hetwelk in verband met de omstandigheden de De fensiemaatregelen kunnen worden uitge breid. HET BOMBARDEMENT VAN DE „MIRA". Naar aanleiding van den Duitschen luchtaanval op het Noorsche passagiers schip „Mira" schrijft „Morgenbladet" „Zonder aarzeling kunnen wij zeggen dat Duitschland door dezen moorddadi- gen aanval zijn zaak meer schade heeft toegebracht dan ooit te voretf. Voor zulk een daad kan geen redelijke verontschul diging worden gevonden." „Tidenstegn" beschrijft den aanval als een van „een brutaliteit en een meedoo- genloosheid zonder weerga." In de Noorsche bladen wordt er met nadruk op gewezen, dat de „Mira" op een wettigen tocht werd aangevallen en wel niet minder dan acht maal. „Tidenstegn" merkt in dit verband nog op: „Dat er zich niet de meest ver schrikkelijke ramp in de historie der Noorsche zeevaart heeft voorgedaan, is te danken aan de hulp, verleend door een Britschen torpedojager." BELGISCHE VISSCHERSBOOTEN BESCHOTEN. Opnieuw zijn drie Belgische visschers- booten op de Noordzee door vliegtuigen beschoten. Deze treilers, welke duidelij ke nationaliteitsteekenen droegen, wa ren rustig aan het visschen. De raad voor de scheepvaart te Ost- ende verklaart, dat deze aanvallen door niets gerechtvaardigd worden, aange zien de treilers in vrije wateren visch- ten, duidelijk de nationale kleuren ver toonden, geen deel uitmaakten van een convooi, onbewapend waren, geen enkel radiobericht hebben uitgezonden en uit sluitend aan het visschen waren, om de Belgische markt te voorzien. Het Noorsche s.s. Navarra. groot 2118 ton, is in de Noordelijke Schotsche wate ren zonder waarschuwing getorpedeerd door een Duitsche duikboot. De Navarra zonk binnen enkele minuten. Alle officie ren en negen leder» van de bemanning verloren het leven. Dit is, aldus Reuter, het 55ste Noor sche schip, dat door Duitsch optreden of Duitsche mijnen verloren is gegaan, waardoor 410 Noorsche zeelieden om het leven zijn gekomen. De Navarra zonk binnen 2 a 3 minu ten nadat de torpedo het schip had ge troffen. Twee booten waren uitgezet, doch één daarvan kapseisde en slechts vier van de in het water terechtkomende mannen konden worden gered. De Duit sche duikboot is gezien door de opvaren den van de Navarra. De duikboot bleef dertig minuten in de nabijheid zonder een poging te doen om de slachtoffers te redden. De 14 overlevenden zijn ge red door een Finsch schip, de Atlas, dat hen Zaterdagavond aan land heeft gezet. Het Fransche legerbericht van Zondag avond meldt: Eenig artillerievuur in het gebied ten Westen van de Vogezen. Levendige acti viteit in de lucht. Vijf vijandelijke vlieg tuigen werden omlaag geschoten, waar van een door een Britsch vliegtuig. Het hoofdkwartier van de R. A. F. in Frankrijk deelt mede, dat gisteroch tend een patrouille jagers nabij Metz op een sterke vijandelijke patrouille is ge- stooten. De vijand viel aan en het resul taat van een aantal gevechten op groote hoogte was, dat een Messerschmidt 109 nabij Bouley aan de Moezel werd neer geschoten. Alle Britsche vliegtuigen keerden behouden op hun basis terug. Het Duitsche legerbericht van Zondag morgen meldt: Het luchtwapen heeft op 6 April lucht- verkenningen ondernomen boven Noord en Midden-Frankrijk. Een Duitsch Dor- nier-verkenningsvliegtuig werd daarbij door vier Curtiss-machines aangevallen. De verkenner verweerde zich zoo lang, tot de tegenstanders door gebrek aan brandstof moesten wegvliegen. Het land de behouden op zijn basis. LUCHTGEVECHT TEN NOORDEN VAN SYLT. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berliju: Gistermiddag heeft een aantal Duit sche jagers, dat boven de Noordzee pa trouilleerde, ongeveer 150 km ten Noor den van het eiland Sylt, 24 Britsche Wel lington bomvliegtuigen tot een gevecht gedwongen. Twee Britsche vliegtuigen werden omlaag geschoten, de andere werden genoodzaakt in Westelijke rich ting af te trekken. De Duitsche jagers leden geen verlie zen. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat Zondagmiddag een patrouille van de Britsche luchtmacht tijdens een vlucht boven de Noordzee slaags is geraakt met vijandelijke vlieg tuigen. Een vijandelijk toestel werd ver hield en vermoedelijk werd een ander beschadigd. Twee Britsche vliegtuigen zijn niet naar hun basis teruggekeerd. FRANSCHEN HALEN TWEE DORNIERS NEER. De Fransche vliegers hebben aan het Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Onze in- en uitvoerpolitiek. Vliegongeluk op Waalhaven. Economische samenwerking met België. Buitenland. Mijnen in de Noorsche wateren gelegd. Opwinding in Scandinavië. Overleg met gezanten te Londen. Weer Noorsch schip getorpedeerd. Luchtgevechten. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. Westelijk front twee Duitsche Dornier- vliegtuigen van het type, dat bekend staat onder den naam „vliegend potlood" neergehaald» ENGELAND ROEPT NIEUWE LICHTINGEN ONDER DE WAPENEN. In Engeland zijn jongelieden, die in 1939 den 25-jarigen leeftijd hebben be reikt, of tusschen Maart van dit jaar en 6 April den 20-jarigen leeftijd hebben bereikt, onder de wapenen geroepen. Het aantal dezer opgeroepenen wordt op 300.000 geraamd. WERKGELEGENHEID EN WERK LOOSHEID VOOR EN NA DE MOBILISATIE. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek ontvangt regelmatig personeelcij- fers van een kleine 900 industrieele on dernemingen, die voor het groot- en middenbedrijf onzer nijverheid als re presentatief mogen gelden. Deze cijfers leiden tot de conclusie, dat de werkloosheid ten gevolge van het on der de wapenen roepen van vele werk nemers wel is afgenomen, maar dat deze vermindering toch geenszins evenredig was aan den omvang der mobilisatie en dat vele plaatsen van gemobiliseerden onbezet zyn gebleven. Hiervoor zijn als voornaamste de volgende oorzaken aan te wijzen le. vermindering van werkzaamheden in een deel der bedrijven in verband met den oorlogstoestand; 2e. gebrek aan geschikte vervangers voor de gemobiliseerden. De eerste factor, vermindering van werk, deed zich vooral voor in sommige industrieën van kapitaal goederen, vnl. den scheepsbouw en de bouw- en aanverwante vakken; in verschillende exportbedrijven als de su perfosfaat-industrie, de radio- en gloei lampenindustrie, de diamantindustrie, de exportslachterijen, de rijstpelleryen, de oliefabricage en de touwfabricage voorts in min of meer luxebedrijven als de goud- en zilverindustrie en de ban ketbakkerijen. De tweede factor, gebrek aan geschik te vervangers, speelde vooral in den be ginne een rol. Hij trof toen in het bij zonder sommige industrieën van verbruiksartikelen, die het in verband met den oorlogstoestand plotseling zeer druk kregen wegens dek- kingsaankoopen en deels ook wegens le gerorders, b.v. de schoenenindustrie, de rubberindustrie, enkele textielbranches (vooral wol), de vleeschconservenindus- trie en de sigarenindustriede mijnin dustrie en voorts verschillende branches der metaalindustrie, waar reeds eenige jaren een tekort aan geschoolde krach ten bestond. Een derde oorzaak van de beperkte vervanging der gemobliseerden was ge legen in tijdelijke opschorting van hun taak b.v. bij minder belang- r y k e onderhoudswerk zaamheden of de overneming daarvan door anderen van het perso neel. Ook zijn hier en daar reorganisa tie-maatregelen genomen, waardoor met minder krachten kon worden volstaan. Intusschen zijn er ook verschillende bedrijfstakken, waar de gemobiliseerden vrijwel volledig werden vervangen of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1