KIESPIJN? ■- Mijn hardt je Binnenland Uitvoer van groenten naar Duitschland. Handelsbesprekingen met Frankrijk Nederlandsche wereldomroep. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. NOORD-BEVELAND. Kerknieuws Predikbeurten Gemengd Nieuws ROODESTER Zeldzaam zacht en 1 licht in,Je pijp! Het lid der Tweede Kamer de heer Dieters heeft onlangs aan den minister van Economische Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in het loopende seizoen niet meer groenten naar Duitsch land zullen mogen uitgevoerd dan een gemiddelde van de gedurende de laatste jaren uitgevoerde hoeveelheden of be dragen, en zoo ja, aan welke oorzaak is dat toe te schreven? 2. Heeft de minister er zich reken schap van gegeven, dat dit catastro- phale gevolgen zal hebben voor den tuin bouw, vooral nu Engeland den invoer van byna al onze tuinbouwproducten heeft verboden? 3. Is de minister van meening, dat on danks den gunstigen stand der clearing met Duitschland, het uit te voeren kwantum tuinbouwproducten niet groo- ter kan zijn? 4. Heeft de minister overwogen, wel ke maatregelen hij zal nemen om den Nederlandschen tuinbouw voor onder gang te behoeden? Minister Steenberghe heeft hierop thans als volgt geant woord; 1. Deze veronderstelling is niet juist; de uitvoer van groenten naar Duitsch land is echter in hoofdzaak afhankelijk van den stand der Nederlandsch-Duit- sche clearing. 2. De minister geeft zich rekenschap van den toestand van den tuinbouw, doch hy moet er wel op wijzen, dat ex- portmoeilijkheden naar Engeland niet steeds gecompenseerd kunnen worden door vermeerderden uitvoer naar andere landen, al wordt uiteraard in deze rich ting gestreefd. 3. en 4. In verband met de beantwoor ding van de vorige vragen behoeven deze vragen geen nadere beantwoording. In den loop van de volgende week zal een Nederlandsche delegatie naar Parijs vertrekken voor het voeren van han delsbesprekingen in de hoop tot een re geling met de geallieerden gezamenlijk te geraken. WETSONTWERP TOT STICHTING SPOEDIG TE VERWACHTEN. Naar het „A1 g. H d b 1." vernam, zal een dezer dagen by de Staten-Generaal een wetsontwerp worden ingediend, dat de totstandkoming van den Nederland schen Wereldomroep regelt. Dit voorstel van wet is reeds door den Ministerraad behandeld en heeft den Raad van State bereikt. Vaak is van verschillende zyden op een regeling van deze aangelegenheid aangedrongen. Het schynt echter, dat de financiering van de gevolgen dezer wettelijke regeling moeilijkheden mede bracht. De geruchten omtrent het instellen van een radiobelasting zouden hiermede verband houden. Hierbij zou dan bedoeld zijn, een heffing te vorderen van hen, die weliswaar een ontvangtoestel heb ben, maar niet by een der omroepver- eenigingen zyn aangesloten. LUCHTLI.'N AMSTERDAM-L1SSABON Nieuwe klant voor de K. L. M. De K. L. M.-dienst Amsterdam-Lissa- bon krijgt er binnenkort een nieuwe klant bij. Met ingang van 15 April zal de Belgische P. T. T. de luchtpost, be stemd voor de Clipper-dienst Lissabon- New York, met de K. L. M.-vliegtuigen naar Lissabon verzenden. De postzakken worden dan eerst naar Schiphol geëxpe dieerd, waar ze worden ingeladen. Omge keerd zal ook de voor België bestemde luchtpost uit Amerika van Portugal naar Amsterdam met de K. L. M.-machine worden vervoerd. DE HEER J. BAKKER ZAL IN 1941 ALS KAMERLID AFTREDEN. Naar wy vernemen is de heer J. Bak ker, lid van de Tweede Kamer voor de Chr. Hist. Unie, voornemens zich by de Kamerverkiezingen in 1941 in verband met zjjn leeftijd niet opnieuw voor een candidatuur beschikbaar te stellen. De heer Bakker, die het sociale ele ment in de Chr. Hist. Unie vertegen woordigt, maakt 3inds 1918 deel uit van de Tweede Kamer. EXCURSIE KAMERLEDEN LANGS DEFENSIEWERKEN. Op 11 en 12 *Lpril (Donderdag en Vrij dag) zuren de leden der Eerste Kamer een excursie maken langs de verdedi gingswerken. Evenals de excursie der leden der Tweede Kamer staat ook deze excursie onder leiding van den kapitein van den generalen staf P. Gips. Prov. Griffie. Gedep. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot com mies ter Prov. Griffie, Mr J. I. van Doorninck, thans adjunct-commies, en tot schryver in vasten dienst: J. van den Berg, thans tydelyk als zoodanig werkzaam. Chr. School B.L.O. De vereeniging Chr. school voor B.L.O. hoopt blykens een advertentie in dit nummer, a.s. Zaterdag haar jaarverga dering te houden. Niet alleen leden en begunstigers, maar ook alle belangstellenden zyn har- telyk welkom. Aangenomen kan worden dat velen belangstellen in dit onderwas. Zy zul len goed doen van die belangstelling a.s. Zaterdag blyk te geven. LANDSTORMAVOND TE GOES. Gisteravond werd in het Schuttershof een landstorm-avond gehouden, die door autoriteiten, landstormers en hun dames zóó druk bezocht was, dat de zaal ge heel vol was. Uit Goes en vooral uit de omgeving was de belangstelling groot. De byeenkomst werd geopend door den secretaris der gewestelyke landstorm commissie, den heer J. G. E c k h a r d t, die de vele aanwezigen, speciaal Overste Bruins en de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Goes verwelkomde en daarna uiteenzette het doel van den Byz. Vrijw. Landstorm. De B. V. L. is nog steeds noodzakelyk, vooral in deze troebele tijden. Hy wil gaarne het wettig gezag schragen. Nadat de aardige film: „Ons Prinsesje loopt" met eenige onderbrekingen was vertoond, voerde de voorzitter der Ge westelijke Landstormcommissie, Jhr Mr J. Schuurbeque Boeije, burgemeester van Zierikzee, het woord. Als pas in functie getreden voorzitter van genoemde comm. vond Spr. 't pret tig met de Landstormafdeelingen van Goes e.o. kennis te maken. Als doel van den Bijz. Vryw. Land storm noemt Spr. trouw en steun te bie den aan het wettig gezag. Geboren uit nood, moet de B. V. L. in handen der Overheid een instituut zijn tot afwering van revolutionaire gevaren. Weer verkeert de wereld, evenals in 19411918 in stryd. Er dreigen weer gevaren, ernstiger dan ooit te voren. Er is veel economische ellende, mede als ge volg van de werkloosheid. Duistere ele menten trachten zich op deze menschen te werpen om hun revolutionaire ideeën by te brengen. Daarbij is nu gekomen de mobilisatie. Vele mannen en jongens kunnen uit hun evenwicht geraken. Voor velen kan de mobilisatie ernstigen tegenslag beteeke- nen. Als we daarbij nog denken aan de toe komstige demobilisatie, dan zien wy ze ker de noodzakelykheid om ons volk geestelyk weerbaar te maken. Een klein percentage kankeraars en wankelmoedigen kan veel kwaad stich ten. Wij moeten waken, bidden en mogen geen struisvogelpolitiek voeren. Stille krachten zijn bezig om ons volksbestaan te ondermijnen. Spr. wijst op het com munisme, dat zich meer weert dan ooit te voren en dat tracht het leger te on dergraven. Het devies van den B. V. L. „Als het moet" geldt nog steeds. Waakzaamheid blijft dubbel geboden. Er zyn groepen van waar per sé gevaar dreigt, maar er zijn er ook, die officieel beter lijken, maar die toch niet in alle omstandigheden te vertrouwen zijn. Het leger waakt voor de uitwendige veiligheid. Maar voor de inwendige vei ligheid moet ook worden gezegd. Er woelen ook nu onder de bevolking duis tere machten, blykens de pamfletten die we nu en dan in onze bus vinden. We moeten onze zedelyke volkskracht bewa ren en verdedigen. Nadat was gepauzeerd, voerde de heer A. Vermaire, wethouder van Goes, het woord, die eerst herdacht den over leden voorzitter der plaatselijke com missie te Goes, wylen Mr Van Dussel- dorp, en verder met warme sympathie en waardeering wees op het doel van den B. V. L.hooghouden van het gezag. Dat behooreu wij allen na te streven. Wy moeten pal staan voor Vorstin en vaderland. Vervolgens werd de bijzonder mooie, groote geluidsfilm „Nederland, let op uw saeck" afgedraaid, die een beeld gaf van wat leger en vloot, zoowel hier als in Indië, prestoeren. Ook tal van mobilisa tie-flitsen en opnamen van ons Vorstelijk Huis van den laataten tijd werden ver toond. Het slotwoord werd gesproken door Overste Bruins. Deze dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht en sprak er zijn blijdschap over uit, dat er zooveel dames in de zaal wa ren. Daaruit spreekt meeleven met den B. V. L. De moreele steun der vrouwen is van zoo groote waarde. Zy moeten meer bekendheid geven aan het verhe ven doel van den B. V. L. Neerlands weermacht, aldus Spr., is paraat. Wy zullen onzen plicht vervul len tot het uiterste; niet alleen de sol daat, ook de vrouw. Er dreigen echter gevaren voor de toekomst. Zal er niet gevischt worden in troebel water? Zal men niet trachten onrust te veroorza ken Wanneer men evenwel zou trachten een andere vlag dan de rood-wit-blauwe vlag te planten, dan zullen de B. V. L.-ers hun plicht doen. Dan zal Spr zich weer gaarne stellen aan het hoofd van de Zeeuwsche B. V. L.-ers. Het is beter te vallen bij de verdediging van de loop graaf dan zich te buigen onder het sla venjuk. (Daverend applaus). De B. V. L. kan op een welgeslaagden avond terugzien. Kloetinge. Donderdagavond hield de Oranjevereeniging, onder leiding van den heer J. Straub haar jaarvergadering. Ook de burgemeester was aanwezig. Uit de verslagen bleek, dat de vereeniging 222 leden telt en dat er f 232,93 in kas was. Aftredende bestursleden werden herkozen. In de vacature-S. Kole, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de burge meester tot bestuurslid gekozen. Wanneer de internationale toestanden zulks toelaten, zal op den zestigsten ver jaardag van H. M. de Koningin een kerkdienst, een concert en een school feest worden gehouden. Biezelinge. Gevonden een lederen ta bakszak met ritssluiting. Inlichtingen verstrekt de Rykspolitie. (Belangeloos bericht.) Wolfaartsdijk. Gemeenteraad. Vrydag vergaderde de gemeenteraad Afwezig dhr van Wel. Bij de ingekomen stukken was onder meer een schrijven van den heer I. .A. N van Oeveren, burgemeester, waarin deze mededeelde dat hy ontslag wenschte te nemen als lid van den raad dezer ge meente. Aan dhr Tramper werd op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als graf delver op 1 April 1.1. Aan M. v. d. Kreeke, onbezoldigd veldwachter, werd een gratificatie voor buitengewone diensten toegekend van f 10. Aan het bestuur van de bijzondere school aan den Papeweg werd op zijn verzoek f 125 toegekend voor aanschaf fing leermiddelen, een en ander volgens Art. 72 L.O.-wet 1920. Op een verzoek om voorschot van de besturen der bijzondere scholen werd gunstig beschikt. Voor de school Pape weg werd het bedrag vastgesteld op f 726,60 en voor de school aan den Prin ses Julianaweg op f 440,91. Dhr J. D. Lindenbergh wees op den slechten waterafvoer in het Slop te Oud- Sabbinge. Weth. Luikenaar gaf eenige toelichting. De slechte waterafvoer is te wyten aan de verzakking van de afvoer- goot en B. en W. zegden voorziening toe. Nog vroeg dhr Lindenbergh waar het kasgeld van de gemeente werd bewaard. De voorzitter deelde mede dat de ge meente lid is van de Bank voor Ned. Ge meenten en alzoo een en ander geregeld wordt. Dhr Boot vroeg of er al iets bekend is over de herschatting der plaatsjes van Eigen Erf. De voorzitter antwoordde, dat de herschatting voor sommigen een vermindering van rente enz. heeft mede gebracht, doch voor anderen is geen verlaging ingetreden, zoodat over het geheel genomen de herschatting geen bevrediging heeft gebracht. B. en W. hebben zich dan ook met een schrijven gewend tot den betrokken Minister, doch het resultaat is nihil. Hierna sluiting. lerseke. De kreeftenvangst is momen teel zeer slecht; zoo werden Vrydag 1.1. slechts drie kreeften aangevoerd. De vangst van zeekrabben beteekent tot he den ook niets; een gevolg van de hevige vorst in den afgeloopen winter. Arnemuiden. Donderdagavond verga derde de A.R. Kiesvereen. in combinatie met de A.R.J.A.-club. Voorzitter dhr J. J. C. v. d. Graaff. Dhr J. de Ryke lever de een inleiding over „Noodzakelijke Chr. .Politiek", waarin gewezen werd op de groote beteekenis der Chr. politiek voor Kerk, Staat en Maatschappy. Er volgde een drukke bespreking. In de volgende vergadering zal de heer J. Cornelisse Nz. spreken over „Ge meente en Werkloosheid". Ds H. Scholing eindigde met dank-' gebed. O. en W. Souburg. Gemeente raad. Gistermiddag vergaderde de Raad voltallig. Aangenomen werd het voorstel tot be noeming van den heer dr J. Eerelman tot schoolarts. Eveneens het voorstel tot onbewoon baar verklaring van de woning Noord- str. 5. Bezwaarschriften belastingen werden in een geheime zitting behandeld. Rondvraag. Dhr v. d. Putte vraagt nogmaals betere verlichting in de Wil- helminastraat. Hy wil een lantaarn mid den in die straat. Dhr Suurmond wil ook een nieuwe lantaarn aan het eind van de Beatrix- straat. B. en W. zullen aan beide verzoe ken aandacht schenken. Zonnemaire. Alhier overleed onver wacht dhr J. A. v. d. B y 1 J a c. z. De Anti-Rev. kiesvereeniging diende hy als penningmeester tientallen van ja ren. Ook vertegenwoordigde hy de A. R. Party in den Gemeenteraad en genoot aller sympathie en achting, zoodat hy vele jaren als wethouder zitting had. Ook in het bestuur van de Chr. school had hy vele jaren zitting. Van de Geref. kerk was hy een steunpilaar. Tholen. De besomming van de deze week binnen gekomen botvisschers, was weer niet loonend. De vangsten belie pen van 10 tot ruim 30 pond per vaar tuig. Ook de vangsten op de weer- visscherij waren nihil. De omzet van oesters was weer niet hoog. Het binnen land nam bijna alles af, tegen pryzen, die zeer laag waren. De omzet van mosselen, welke meest naar het buitenland werden verzonden, bedroeg deze week ruim 1700 ton van 100 K.G. Kolijnsplaat. Donderdagavond hield de Ring „Noord-Beveland" van Chr. Meisjesvereenigingen haar jaarvergade ring. De drie aangesloten vereenigingen waren allen aanwezig. De presidente, mevr. Tonsbeek uit Kamperland, opende de vergadering met de Liturgie, waar na ze een welkomstwoord sprak. De ver slagen van secretaresse, penningm.esse en van de algemeene vergadering, ge houden te Leeuwarden, werden hierna voorgelezen. Vervolgens zong de vereen. Kortgene twee liederen. Na de pauze werd een stukje opge voerd door de Kortgeensche vereen., ge naamd „De Pelgrim bij de mylpaal", waarna Kolijnsplaat twee liederen zong. Drie meisjes uit Kamperland speelden enkele liederen op blokfluiten. Daarna hield mevr. Valeton-Hogerzeil een cause rie over de oecumenische beweging. Na zang door de Kamperlandsche vereen, sloot mevr. Tonsbeek de vergadering. Twee stuks 1 O ct. - Twaalf stuks 50 ct. Geref. Kerken. Tweetal te St. PancrasHeer Hugo- waard, H. H. Grosheide, cand. te Delft en A. Verschoor, cand. te Amster dam-W. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Franeker, D. Biesma te Drogeham. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leiden, M. Heikoop te Utrecht. Emeritaat DsJ. D. Barth. Donderdagavond heeft Ds J. D. Barth, voorheen teBorssele, afscheid ge nomen van de Geref. Gemeente te Dor drecht, wegens verkregen emeritaat, dat hy zich genoodzaakt zag, aan te vragen vanwege zyn gezondheidstoestand. Hy hield een afscheidspredikatie over de woorden: Vertrouwt op den Heere tot in der eeuwigheid, want in den Heere Heere is een eeuwige rotssteen. Hij werd toegesproken door Ds G. H. Kersten van Rotterdam, door Ds A. van Stuyvenberg namens de classis en door ouderling G. Sterk namens de gemeente. Toegezongen werd de zegenbede: De Heer zal u steeds gadeslaan. Goes. Ds Korevaar beroe pen. In de gisteravond gehouden verga dering van de kiescolleges der beide ge meenten GoesWilhelminadorp van de Ned. Herv. Kerk werd thans met alge meene stemmen het toegezegde beroep op ds G. W. Korevaar door het offieieele bekrachtigd. Naar wij vernemen hoopt ds Kore vaar, die zooals men weet het toegezeg de beroep heeft aangenomen, vermoede lijk begin Augustus zijn dienstwerk al hier aan te vangen en de gerestaureerde pastorie van Wilhelminadorp te betrek ken. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds van Dyk, av. ds Steinz. (H. Doop.) Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, nm. geen dienst. Wissenkerke, vm. en nm. ds Louwerse. TWEE PERSONEN GEDOOD BIJ BOTSING OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gisteravond is op den onbewaakten overweg te Oss, een ernstig ongeluk ge beurd, dat den 26-jarigen E. uit Nistel- rode en den 24-jarigen V. uit Nuland, het leven heeft gekost. E. bestuurde een vrachtwagen. V. zat by hem in de cabine. By het passeeren van den overweg werd de vrachtauto ge grepen door een trein uit 's Hertogen bosch. De auto werd in de sloot gewor pen en totaal vernield. Beide inzitten den waren vrywel op slag dood. Er was eens een hopman In Vught „Roode Ster" sprak hij „smaakt mij gednchk En niet duur ook, zoo'n pak j Van die prima tabak) Kolossaal, wat 'n heerlijke luchtf* BOOM OP HET LICHAAM GEKREGEN. Eén doode en een zwaar gewonde. Gistermiddag is op de buitenplaats „Waterland" te Velsen een doodelijk on geluk gebeurd. Op het landgoed waren zware eikeboomen geveld, welke op een vrachtauto werden geladen om te wor den vervoerd. Reeds lagen twee boomen op den wagen, maar toen men een der den stam oplaadde, braken de ketting en de staaldraden, waarmede de boom ge- heschen werd, met het gevolg, dat de j stam, die reeds bijna op den wagen lag, naar beneden rolde. Hij trof den eige naar van den vrachtwagen, den heer Th. J., die op slag dood was. De chauffeur van de auto, de heer K. geraakte met een been onder den boom en kreeg een gecompliceerde beenbreuk. Hij werd ver voerd naar het ziekenhuis te IJmuiden. De heer Jonk laat een vrouw en zeven kinderen na. WEDEROM NEDERLANDSCHE PATROUILLE OVER DUITSCHE GRENS. Tien militairen vermis*. De „Limb. Koerier" meldt, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag we derom een Nederlandsche patrouille bij vergissing over de Duitsche grens is ge raakt. Thans had de overschrijding van de grens nabij Swalmen plaats. Tot heden zijn de Nederlandsche soldaten nog niet teruggekeerd. Laat in den avond van Woensdag was de patrouille, bestaande uit een sergeant, een korporaal en acht manschappen, van den commandopost naar de grens gefietst om te patrouilleeren in de omgeving van Swalmen. Toen de volgende patrouille, die de eerste moest aflossen, om twee uur in den nacht op de plaats van sa menkomst kwam, wachtte men tever geefs. De eerste patrouille keerde niet terug. Aanvankelijk vermoedde men, dat de militairen door een of andere oorzaak oponthoud hadden gehad, doch toen men de heele route nauwkeurig naging, vond men nergens een spoor, en rees het ver moeden, dat de soldaten, door de duis ternis misleid, ergens in de bosschen langs de grens bij Swalmen, bij vergis sing op Duitsch gebied waren geraakt. Op dat gedeelte van de grens is name lijk nergens een afzetting of versperring en in het nachtelijk duister kan men daar in die dichte bosschen, die aan weerszijden van de grens zijn, gemakke lijk op Duitsch gebied4 komen, zonder dat men het merkt. Van het moment af, dat de patrouille is uitgereden, heeft men niets meer van de soldaten gehoord. Pogingen, om iets te vernemen, of om de soldaten naar Ne derland te doen terugkeeren, hadden tot nu toe nog geen resultaat. ONTVANGER VAN BREDA GESCHORST. Kastekort van duizenden guldens. Naar gemeld wordt, is er een te kort ontdekt in de kas van den ge meenteontvanger van Breda. Dit tekort zou duizenden guldens bedragen. Hangende het onderzoek is de ambte naar voorloopig geschorst. De gemeenteraad werd gistermiddag telegrafisch bijeengeroepen in een spoed- eischende geheime vergadering. Als eenig punt komt op de agenda voor het verleenen van oneervol ongevraagd ont slag aan den gemeente-ontvanger, die nog slechts enkele maanden geleden by zyn zilveren jubileum ten stadhuize werd gehuldigd. Het kastekort moet f12.000 zijn, dat vermoedelyk door fictieve boekingen aanzienlyk hooger zal blijken te zijn. Het tekort werd ontdekt door den ac countantsdienst van de Vereen, van Ne derlandsche gemeenten. Er bestaan ge gronde vermoedens dat hy zich sinds een lange reeks van jaren aan ernstige frau de heeft schuldig gemaakt. Brand aan boord van het s. s. „Hoogkerk". Gistermiddag is, vermoedelyk, doordat vonken van een laschapparaat in de lading zyn geval len, brand ontstaan aan boord van het s.s. „Hoogkerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart My, dat in de Maashaven te Rotterdam gemeerd ligt. De „Hoogkerk" was juist Donderdag in Rotterdam aangekomen en gistermor gen was men begonnen met het lossen van de lading, welke bestaat uit kapok en aardnoten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2