Weer een rede van Chamberlain. De luchtbescherming voortaan een ondeelbaar geheel. Dagblad voor de Provincie Zeeland Vermijd knagende rugpijn EERSTE BLAD. VRIJDAG 5 APRIL 1940 54c JAARGANG - No. 156 De Britsche handel met de neutralen. Belang rijke besprekingen te Berlijn. Kolendistributie in Duitschland. Finland onder den Russischen duim. De positie van Roemenië Hitier heeft volgens Chamberlain zijn kans gemist. De Britsche handel met de neutralen Belangrijke beslissingen te Berlijn? Roemenië verwacht geen Russischen aanval. De evacuatie in Engeland baart de regeering zorg. Belangrijkste Nieuws beschikbaar h 5 pCt. AUTOMOBIEL N.V. Financierings-Mij. „2EELAK9IAMG0ES Volgens Minister van Boeijen heeft het hoofd bestuur van de N.V.L. harmonieuze samen werking gesaboteerd en onmogelijk gemaakt. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per Scwarfeal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvertentilSn 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per ryrel Kleine Advertentlën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.78 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Minister-president Chamberlain heeft gisteren in Londen een redevoering uit gesproken voor den centralen raad der conservatieve party. Toen wy in September j.l. dezen oor log ingingen, aldus de premier, voelde lk, dat wjj hem moesten winnen. Thans, na zeven maanden oorlog, gevoel lk tien maal zoo veel vertrouwen in de overwin ning als in het begin." Toen de oorlog uitbrak, waren de Duitsche voorbereidingen, de onze ver vooruit en toen was het natuurlek te verwachten, dat de vijand zijn voordeel zou doen met deze aanvankelijke meer derheid om te trachten ons en Frankrijk te overweldigen, vóór wij tijd zouden hebben gehad, onzen achterstand in te halen." „Is het niet iets zeer bijzonders, dat een dergelijke poging niet is onderno men? Wat daarvan ook de reden mogen zyn, of het nu was, dat Hitier dacht er af te kunnen komen met wat hij had ver kregen, zonder er voor te vechten, of dat tenslotte de voorbereidingen niet volledig genoeg waren, hoe het ook zy, één ding is zeker: hij heeft zijn kans ge mist. Die zeven maanden, die wy gehad heb ben, hebben ons in staat gesteld, onze zwakheden te herstellen en weg te ne men, ons te consolideeren, ieder wapen, offensief en defensief, in orde te bren gen en onze gevechtssterkte zoo enorm op te voeren, dat wij de toekomst met kalmte en een rustigen geest tegemoet kunnen zien, wat zy ook moge brengen. Ofschoon wy nooit zoo laag zullen zin ken, dat wjj den neutralen letsel of ver liezen zouden toebrengen, ofschoon wij er naar streven alle regels in acht te ne men, kan niet verwacht worden, dat wy Duitschland zouden toestaan voor onbe- paalden tijd profijt te trekken van onze nauwgezetheid en hulp en steun te trek ken uit de neutralen, die niet vrij zijn in hun handelen en die in hun hart weten, wat zij ook mogen zeggen, dat onze overwinning, vrijheid voor hen betee- kent, terwijl onze nederlaag hen tot sla vernij zou doemen. Ge kunt van mij aannemen, dat de lek ken en achterdeurtjes, de een na de an der, gedicht zullen worden en dat bij het voortduren van den oorlog dat wurgen de effect van de blokkade meer en meer het levensbloed van onzen vijand zal af tappen. SPECIALE HANDELS-MIJ. WORDT OPGERICHT. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Britsche regeering het wen- schelijk geacht, dat een speciale han delsmaatschappij wordt opgericht voor de ontwikkeling van den handel met ze kere neutrale landen. Aldus deelde de minister van finan ciën, Simon, mede in het lagerhuis. Deze maatschappij zal zich in de eer ste plaats bezighouden met den handel met Bulgarije, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkije en Zuid-Slavië. Bij geschikte gelegenheden kan zij echter ook elders optreden. Haar kapitaal wordt door de schatkist geleverd. Zy zal met de regeering over leg plegen over de groote lijnen harer politiek. VOLGENDE WEEK GEHEIME VER GADERING VAN HET LAGERHUIS Chamberlain heeft medegedeeld, dat de volgende week Donderdag een gehei me vergadering van het lagerhuis zal worden gehouden ter bespreking van de economische oorlogvoering. In Duitschland zullen, aldus het Vad., eerlang belangrijke beslissingen moeten vallen, omtrent de wijze, waarop de oor log zal moeten worden voortgezet. Op het laatst in den loop van de vol gende week worden besprekingen met den Führer verwacht, waaraan zullen deelnemen Von Brauchitsch, Keitel, Hal der, Rë,der en Göring. Men verwacht be slissingen van ingrijpenden aard, over welker vorm en inhoud, laat staan over het oogenblik, waarop zij ten uitvoer zul len worden gebracht, natuurlijk niets te voorspellen valt. Er mag op worden gewezen, dat ln de Duitsche legerberichten by herhaling sprake is geweest van verkennings vluchten over Oost- en Noord-Frar.krjjk. OPSLAG VAN HUISBRAND VOOR DEN VOLGENDEN WINTER. „United Press" meldt uit Beriyn, dat er een plan is gepubliceerd, dat, naar verklaard wordt, voor den volgenden winter een herhaling van kolen- schaarte van dezen winter zal voor komen. In alle huizen zullen bin nenkort kolenvoorraden worden aan gelegd voor den volgenden win ter. De verbruikers moeten hun eigen kolen bij de distributiebureaux gaan ha len. De toegestane hoeveelheid wordt niet vermeld; alleen wordt gezegd dat deze voldoende zyn om de huizen matig warm te houden en twee dagen per week warm water te verstrekken. Men rekent op ongeveer 70 pet. vau het normale verbruik voor de burger- ïyke bevolking. Het heele transport zal worden vervroegd en de distributie moet in den nazomer gereed zyn. Men rekent dus te Beriyn niet met de mogeiykheid, dat vóór het intreden van den winter reeds de vrede zou kun nen zyn ingetreden, hetwelk in breede kringen der bevolking wordt geloofd. LUCHTGEVECHTEN BOVEN DE NOORDZEE. Een gevecht van een viermotorig Britsch vliegtuig van het „Sunderland" type tegen zes Junkers vliegtuigen wordt door Reuter als volgt beschre ven: De Britsche vlieger ontdekt?, een Duitsch vliegtuig en bond er den stryd mee aan op groote hoogte boven de Noordzee. De Duitscher ontsnapte. Een uur later kreeg de Sunderland bericht, dat vier Junkers bommenwerpers in zijn buurt een convooi hadden aangevallen, doch waren verdreven door het afweer geschut. Korten tijd daarna verschenen er zes Junkers bommenwerpers, die de vliegboot aanvielen. De geschutstorens van de Sunderland in den staart en mid scheeps kwamen in actie. Drie minuten van zeer hevig vuren waren voldoende om twee van de Junkers te dwingen de formatie te verlaten. De vier overige vielen echter gezamenlijk aan. De Sun derland liet hen tot op korten afstand naderen en opende het vuur uit den ach tersteven pas toen de vijandelijke toe stellen nog maar 100 meter verwijderd waren. Vier machinegeweren werden toen gelijktijdig in werking gesteld. Het moorddadige vuur deed het leidende vliegtuig brandend in zee storten, van een tweede vliegtuig werd een motor onklaar geschoten. Dit vliegtuig zocht een goed heenkomen en daalde later in Noorwegen. De twee overige Junkers lieten vier bommen vallen, die echter hun doel misten. De Sunderland keerde ongedeerd naar zijn basis terug. Twee leden van de bemanning waren licht ge wond. VAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: „In het gebied ten Oosten van de Moezel plaatselijke bedrijvigheid van infanterie en artillerie. Eenige acti viteit aan den Rijn". Vanmorgen was er niets te melden. Twee Fransche officieren, die Dinsdag gewond waren geraakt bij de noodlan ding van hun vliegtuig te Niederfeulen zyn uit het ziekenhuis te Ettelbruck, waar zij ter verpleging waren opgeno men, ontsnapt. STEEDS GROOTER SOVJET-EISCHEN AAN FINLAND? Volgens door „Stockholms Tidningen" uit Moskou ontvangen berichten, zouden de Russisch-Finsche onderhandelingen op ernstige moeiiykheden stuiten. De Sovjets zouden eischen, dat Finland zich afzijdig houdt van elke Noorsche defen sieve alliantie, dat 't de nieuwe grens met Sovjet-Rusland demilitairiseert, dat er geen nieuwe Mannerheimlinie wordt aan gelegd, en dat het elke perscampagne tegen Sovjet-Rusland staakt Molotov, de Russische volkscommissa ris van buitenlandsche zaken, heeft zich in zyn jongste rede uitvoerig bezig ge houden met het Russisch-Roemeensche vraagstuk. Waren de betrekkingen van Rusland tot Roemenië vóór deze rede al tamelyk onduidelijk, de rede heeft ze misschien nog onduideiyker en in geen geval vriendschappeiyker gemaakt. Het vraagstuk van Bessarabië achten de Russen onopgelost. Roemenië stelt zich daarentegen op het standpunt, dat het vraagstuk van Bessarabië is afgedaan. Men zal zich her inneren, dat Koning Carol nog op 6 Ja nuari te Klsjlnew een rede heeft gehou den, waarin hy zeide, dat Bessarabië Roe- meensch zal biyven. De verdedigingswer ken op groote schaal, welke in Bessara bië worden aangelegd, toonen, dat Roe menië vast is besloten deze provincie zoo noodig gewapender hand te verde gen. Hoewel Molotovs rede geen openiyke bedreiging aan het adres van Roemenië inhield, acht men haar toch allerminst geruststellend, al gelooft men voor het oogenblik niet, dat Rusland tot een aan val zal overgaan, daar het daarmee een oorlog met de Westersche mogendheden en Turkye zou riskeeren. Roemenië erkent by een mogelyk con flict op den steun van Italië. Men acht het in Roemenië zeker, dat Italië geen Russischen aanval op Roe menië zou dulden. BRITSCHE TREILERS AANGE VALLEN. Uit Londen wordt gemeld: Een Duitsch bombardementsvliegtuig heeft gisteren op de Noordzee Britsche vischtreilers aangevallen. Er viel een bom in de nabijheid van den treiler „Gorspen" uit Aberdeen: de bemanning verliet het schip en werd door een ande ren treiler uit Aberdeen opgenomen. Geen enkel ander schip is beschadigd of gezonken. Ook de treiler „Corennie" uit Aber deen werd aangevallen met bommen, luchttorpedo's en machinegeweervuur. Hij antwoordde met zyn kanon en twee geweren. NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR ENGELAND. Zooals bekend heeft Engeland een groot aantal vliegtuigen in Amerika be steld. Hieromtrent wordt van Britsche zyde gemeld, dat de geallieerden zoo doende de beschikking krijgen over ge vechtstoestellen, welke een snelheid van meer dan 640 km/uur kunnen bereiken. De nieuwe tweemotorige „Lockheed" zou zelfs een snelheid van 800 km kun nen bereiken. Het toestel bezit twee ka nonnen en is hierdoor in staat de pant sering van bommenwerpers, die tegen machinegeweren nog voldoende be scherming bood, te doorboren. De Brit sche „Spitfire" is uitgerust met 8 ma chinegeweren, de Duitsche „Messer- schmitt 110" met vier machinegeweren en twee kanonnen. De „Bell Airocobra P-39" is uitgerust met 37 mm geschut en vier machinege weren. Dit vliegtuig heeft vooral de aan dacht getrokken door zyn ver-doorge voerde stroomlijn, wat mogelyk werd ge maakt doordat de motor achter den pi loot werd geplaatst. Het toestel kan een hoogte van 11.000 m. bereiken en heeft den voor een gevechtsvliegtuig onge woon grooten actieradius van 1600 km. DE BEVOLKING IS VRIJ ONVER SCHILLIG. Ofschoon de Engelschen voor hun oogen zien, hoe de luchtoorlog dagelijks scherpere vormen aanneemt, schijnen zy vrij onverschillig te zijn omtrent de vooruitzichten van een eventueel boven Engeland los te barsten stryd. Over deze onverschillige houding is de regeering niet zonder zorg, meldt Un Press. Meer dan zeventig procent van de ouders in Groot-Londen heeft zoo wei nig belangstelling aan den dag gelegd voor de jongste evacuatieplannen van de regeering, dat zy het niet noodig hebben geoordeeld te antwoorden op de inschry'vingsformulieren voor de kinde ren, die voor ontruiming in aanmerking komen. Herbert Morrison, de leider van den Londenschen gemeenteraad, deelde mede, dat slechts elf procent van de 456.250 voor ontruiming in aanmerking komen de kinderen ingeschreven staan, ondanks dringende verzoeken om te voldoen aan de nieuwe evacuatiebepalingen, waarin staat, dat de kinderen pas dan geëvacu- Opstaan nachts, rheumatlsche pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn In de beenen. Zorgdat de afvoerkanalen goed werken. Al* Vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoopen cuurglften don op, die uw gezondheid benadeelen. Vermijd kwade kanaen. Oe zuurglften moeten uit het gestel verwijderd worden. Haal nog heden een flaoon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden mensohen, die aan dergelijke verschijn* solen leden, getuigen, dat hun goada haat geschonken werd door. FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Dit modern, wetenschappelijk middel li ver krijgbar In drie verpakkingen I f 1.75 en f 3a eerd zullen worden, wanneer er bommen op Londen vallen. Morrison, die de onverschilligheid der ouders tegenover de dringende oproepen betreurde, zei, dat thans de regeering voor de noodzakeiykheld stond, nieuwe stappen te doen. De Engelschen schynen zich geen en kele zorg te maken over het vooruitzicht, dat Duitschland bommenwerpers kan sturen om Londen te vernietigen. De redenen voor deze houding zyn vermoedelyk van tweeërlei aard. In de eerste plaats wordt herhaaldelijk gezegd, dat de Britsche verdediging voort durend op haar hoede is en uitstekend in staat het land te verdedigen. In de tweede plaats hooren de Engelschen de waarschuwingen nu al zeven maanden lang en nog nooit is er iets byzonders gebeurd. Staan de zaken er wat de evacuatie betreft, niet bepaald rooskleurig voor, groot is by de openbare meening de vreugde over de duidelyke mislukking van hét Duitsche duikbootenwapen. Er Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Heffingen ten behoeve van het Leenings- fonds door Tweede Kamer aange nomen. Vergoeding aan ongehuwde dienstplich tigen. De regeering en de Vereen, voor lucht bescherming. Buitenland. Scherpe rede van Chamberlain. Engeland en de handel der neutralen, Belangryke besprekingen te Beriyn ver wacht. Kolendistributie in Duitschland. De verhouding RuslandRoemenië. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen, Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. zijn in de afgeloopen weken opmerkelyk weinig Engelsche koopvaardijschepen vergaan, hetgeen wordt toegeschreven aan het krachtige optreden tegen Duit sche onderzeeërs, het doeltreffende con- vooistelsel, de maatregelen tegen de magnetische mynen en het patrouilleeren in de lucht. DERHALVE ERKENT DE NEDER- LANDSCHE REGEERING DIT HOOFDBESTUUR NIET MEER. In een persconferentie heeft de Ne- derlandsche minister van Binnenland- sche Zaken, Z. Exc. H. van Boeyen, uit voerige mededeelingen gedaan over zijn geschil met het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming, over welk geschil wy on langs reeds het een en ander hebben be kend gemaakt. Minister Van Boeijen heeft doen we ten, dat, volgens hem, het hoofdbestuur van de genoemde vereeniging harmoni euze samenwerking met de Rijksinspec tie voor de Luchtbescherming en met de gemeentelijke autoriteiten voor de Luchtbescherming heeft gesaboteerd en onmogelijk gemaakt. Alle pogingen die gedaan werden om tot een vruchtbare samenwerking te ko men, stuitten af op den onwil en het ver zet »van de leiding der N.V.L., speciaal van voorzitter en secretaris, de heeren Klein en Boogaardt. Aanvankelijk scheen het, dat de ar beid van de commissie, die onder leiding van den Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer Jhr Quaries van Uf- ford, van voorlichting diende omtrent de taak en de werkwijze der Vereeniging, tot goede resultaten zou leiden. Al spoedig deden zich echter moeilijk heden voor. Het ging om de vraag, wie de leiding zou hebben, het bestuur der Vereeniging of de verantwoordelyke overheidsperso nen. Aangezien het bestuur van de N.V.L. althans de heeren Klein en Boogaard, zelf de leiding begeerden en het pogen om tot betere verhoudingen te komen, ook in de afdeelingen saboteerden en te genwerkten, heeft tenslotte de minister alle relaties met het Hoofdbestuur ver broken. Intusschen was door het Algemeen Bestuur nog een beroep gedaan op den Ministerraad, die om de heeren het volle pond te geven, hun nog eenmaal de ge legenheid heeft geschonken zich uit te spreken. By dit onderhoud zyn de Minis ter-president en de Minister van Defen sie aanwezig geweest. Minister van Boeyen had echter met beslistheid be sloten niet by deze besprekingen aanwe zig te zyn. Door de aanwezige Ministers is aan het Algemeen Bestuur voldoende duide lijk gemaakt, dat de Regeering eenstem mig van oordeel is, dat overheidsbe scherming en zelfbescherming één on deelbaar geheel vormen en dat het ge wroet van het Algemeen Bestuur om hiertegen in te gaan, bij de Regeering niet alleen niet de minste kans van sla gen heeft, doch ook het bestaan van de N.V.L. als centrale organisatie volko men heeft ondergraven. Het gevolg is thans, dat het Centrale orgaan komt te vervallen, of althans door de Regeering niet meer wordt er kend. De Minister acht dit geen verlies. Het weinige, dat de centrale leiding aan positieven arbeid op het gebied van de Luchtbescherming verricht, kan zonder bezwaar door de Inspectie worden over genomen. De tweeërlei voorlichting van centrale zyde, waartegen zoo vaak bezwaar is ge maakt, ook in de Staten-Generaal, zal dan verdwenen zijn. Het rapport Quar ies is een laatste poging geweest om deze centrale organisatie van de vereeniging te redden met als voorwaarde een har monieuze samenwerking met de over heidsorganen. Nu deze heeren zelf deze laatste poging hebben getorpedeerd, is het einde daar. Mocht de maatregel tegenover het personeel der vereeniging hard zijn, dan is de minister bereid het over te nemen, voorzoover het voor zijn taak berekend is en het zich spoedig aanmeldt. De luchtbescherming zal nu voortaan één ondeelbaar geheel vormen, waarbij de plaatselijke particuliere organisaties in het overheidsapparaat worden inge schakeld. De minister verklaarde voorts nog zeer veel waardeering te hebben voor het werk van vele plaatselijke afdeelin gen van de Ned. Ver. voor Luchtbescher ming en bracht hulde aan de wijze, waarop te Amsterdam de organisatie van den Gemeentelijken Luchtbescher mingsdienst was opgebouwd. Het bestuur van de N.V.L,, inplaats van de leiding der Regeering te volgen, gaat nu op zyn beurt een persconferen tie beleggen, teneinde tegen het stand punt van de Regeering stemming te ma ken. Merkwaardig is dat de uitnoodigingen hiervoor verzonden werden in dienst- enveloppen, ten laste van Binnenland- sche Zaken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1