DE ZEEUW TWEEDE BLAD Uit de Provincie Het conflict aan de veiling te Middelburg. in den winter altijd te laten branden en MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. Duitsche schepen deze week nog weg uit Ned.-lndië? ZUID-BEVELAND het regeeringsjubileum te Kapelle. WALCHEREN, NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. SCHOUWEN-DIIIVELAND. VAN DONDERDAG 4 APRIL 1940. Nr 155. Gisterenmiddag kwamen de kooplie den in groenten en fruit uit Middelburg, Vlissingen, Souburg en enkele andere plaatsen van Walcheren, die zich achter de Commissie uit de handelaren hadden geschaard in verband met den toestand op de veiling, wederom in vergadering bijen. De voorzitter, de heer J. Leijnse, heette in het bijzonder welkom den heer Tj. Reitsma, secretaris van den Ned. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, waarvan te Middel burg, Vlissingen en Souburg afdeelingen zijn gevestigd. Spr. deelde mede, dat het in de bedoe ling lag de vergadering in twee deelen te verdeelen. In het eerste deel zou de kwestie van de uitsluiting in het alge meen worden behandeld, en na een pau ze meer in besloten kring op de onder- deelen worden ingegaan, mede om den heer Reitsma in te lichten. De voorzitter bracht vervolgens na mens de commissie alle kooplieden har telijk dank voor hun groote medewer king in de afgeloopen week. De actie gaat niet tegen de veiling, maar is er een om in eigen behoefte te kunnen voorzien. Men mag niet vergeten, dat de kooplieden niet gedwongen kunnen worden op een bepaalde plaats hun in- koopen te doen. Maar de Commissie is eenparig van gevoelen, dat een goede verhouding boven alles te Verkiezen is. Het is juist, dat de Walchersche kooplie den hooren op de Walchersche veiling en het is niet goed, dat groep tegenover groep staat. Men moet dan ook trachten te komen tot een goede oplossing, want nu is het voor alle partijen zeker schade. Spr. betreurt het voor de telers, die nu niet voor hun producten ontvangen wat zij er voor zouden kunnen krijgen. De commissie zoekt dan ook naar een op lossing. Als de veiling er zich op beroept „Baas in eigen huis" te zijn, dan is dat zeker juist. Maar men moet toch steeds overleg plegen en niet dwingend optre den. De kooplieden hebben geenszins de bedoeling de goederen, die op Walche ren worden geteeld, te boycotten, maar zij willen niet koopen onder de voor waarden, waaronder de veiling de pro ducten aanbiedt, n.l. de blokveiling. Het is goed ook voor de toekomst, dat dit allemaal eens onder het oog wordt ge zien. Het bestuur maakt z.i. misbruik van macht. De veiling heeft zeker een sterke positie. Dit besprak de voorzitter giste ren nog met een der voormannen van de veiling. Deze zeide, dat er nog maar één ding ontbrak, en wel, dat men an dere veilingen zou moeten kunnen ver bieden om aan de uitgesloten handelaren te verkoopen. Spr. herhaalt, dat het beter is, dat het conflict maar een dag meer duurt in plaats van een week; maar gezien de vol komen medewerking van de kooplieden stelt spr. namens de commissie voor de houding voort te zetten en volgende week Woensdag opnieuw bijeen te komen. Spr. gaat niet accoord met de opvatting van een der betrokkenen, die zes weken wilde wachten, want de zaak moet zoo spoedig mogelijk opgelost worden. (Applaus.) Hierna was het woord aan den ,heer Reitsma, die zeide dat de leiding ter plaatse goed is en men die van 't hoofd bestuur feitelijk niet noodig heeft. Toen spr. hoorde van de kwestie heeft hij di rect gezegd, dat het te betreuren is, dat twee groepen, wier bedrijven zoo nauw bij elkaar betrokken zijn, met elkaar in conflict zijn. In de eerste plaats brengt spr. hulde aan den secretaris der com missie, den heer Louws voor de wijze waarop hij hem schriftelijk inlichtte en dan aan den voorzitter, die uur met hem confereerde en "alles duidelijk met hem besprak. Spr. is overtuigd, dat de handelaren het conflict niet hebben ge zocht, maar dat het hun door het vei- lingsbestuur is opgedrongen. De commis sie heeft volkomen voldaan aan de voor schriften van de Bondsstatuten, die om vatten, dat men de belangen van den kleinhandel heeft te behartigen. Het is nu zeker geen tijd om elkaar een conflict op te dringen. Het is juist een gebiedende eisch el- kaars belangen te eerbiedigen. Als de veiling een regeling opdringt, die nadee- lig is voor den handel, dan getuigt dat van een verkeerde verhouding en van een niet willen begrijpen van de belan gen van de kooplieden. Er is in deze geen sprake van niet willen koopen, doch van schorsen en uitwijzen. Een derge lijke verhouding is funest. Men moet de veilingregelingen zoo gemakkelijk ma ken, dat zij juist een aanmoediging tot koopen zijn. Terwijl de buitenlandsche handel stil ligt, gaat men nu hier ook den binnenlandschen handel nog bemoeilij ken. Spr. meent, dat het conflict voor een groot deel het gevolg is van de leiding op de veiling, doch is overtuigd, dat er een oplossing zal komen. Intusschen be hoeven de consumenten geen angst te hebben, dat zij geen producten zullen kunnen koopen. Het ligt geenszins in de bedoeling om de belangen te schaden van consumenten en van den tuinbouw. Als er moeilijkheden zijn, dan moet men die met de Commissie bespreken. Het bondsbestuur leeft met de kooplieden ge heel mede en zal ook hun belangen steeds behartigen. De Bond heeft invloed op de verschillende officieele lichamen. Hij zal dan ook de belangen van de Walchersche leden behartigen en niets nalaten om het conflict te doen eindigen. De voorzitter dankte den heer Reits ma voor zijn toespraak. De heer Arendse uit Souburg herinner de er aan hoe hij de vorige maal o.a. van zijn medeleven met de telers heeft ge tuigd. Ook nu wil hij dit nog eens doen. Verder wil hij wijzen op het feit, dat het veilingsbestuur al eerder het sanee- ringswerk de nek heeft om gedraaid. Hij noemde den voorzitter der veiling een kleine dictator en waar hij tot het zelfde schip behoort als de heer Kole, zeide spr. dat het dezen niet verkeerd zou staan het boetekleed aan te trekken en te er kennen verkeerd te hebben gedaan. Spr. vroeg ook hoe men moet denken over het laten opmaken van procés-verbaal tegen bezoekers van de veiling. De heer Reitsma zeide in zijn inlei ding bedoeld te hebben, dat het optre den van het veilingsbestuur ontactisch was, doch men kan ook gerust zeggen, dat het schadelijk is de menschen zoo van de veiling weg te sturen. Te meer is het ontactisch in een tijd, dat juist alles wordt gedaan om te komen tot een goe de samenwerking door middel van een contactcommissie tusschen producenten, distrlbuanten en consumenten om te ko men tot een opheffing van het Neder- landsch product en dit populair te ma ken. In zulk een tijd mag men hier het conflict niet op de spits drijven. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze ging de bijeenkomst over in eene huis houdelijke. VOORSTELLEN VOOR „SCHUTTEVAER". Op Dinsdag 9 en Woensdag 10 April wordt te Kampen de 90ste algemeens vergadering gehouden van de Koninklijke Schippersvereeniging „Schuttevaer". De afdeeling Middelburg dringt aan op verbetering van de haven te Bath; zy verzoekt om schepen, die van België ko men en bestemd zyn voor plaatsen bene den Hansweert, in plaats van te Bath te Hansweert in te klaren zonder dat hier voor fiat noodig is; zij vraagt meer ope ning voor de Vlakebrug waarvoor de af deeling Giessenmunde verzoekt een rood licht te plaatsen op deze-brug. Middel burg pleit voorts voor electrificatie aan de sluizen in het Kanaal door Walcheren terwijl zij nogmaals dringend verzoekt om steigers boven en beneden den kla ringssteiger te Sas van Gent. Bovendien dringt zij aan op verbetering buiten de kleine sluis te Vlissingen voor het aan leggen van schepen en op verlichting van het Slaak. De laatste twee voorstellen handelen over een verzoek tot het plaat sen van een licht op het einde van den steiger van de Middensluis te Hansweert zooals geplaatst is op den grooten duc- dalf voor de sluis te Vlissingen en een poging om te komen tot verlichting van den onderkant der Moerdijkschebrug. Van de afdeeling Rotterdam is er een voorstel om de haven van Terneuzen uit te breiden, zoodat meerdere gelegenheid komt voor afgeschutte schepen. Een an der voorstel verzoekt om plaatsing van een mistsirene te Wemeldinge, Hans weert en Terneuzen. Voor het remmings- werk der kleine sluis te Hansweert op Wemeldinge wordt verbetering verzocht. Twee afdeelingen dringen aan op verkor ting van de z.g.n. spoortijden voor de bruggen te Middelburg en te Vlissingen. Op de splitsing der toegangen naar de sluizen te Terneuzen wordt verzocht een signaal te plaatsen voor dag- en nacht vaart voor schepen, komende uit de richting Sas van Gent en een sein te plaatsen voor de zeesluis als met de kleine en middensluis niet wordt ge schut. De afdeelingen Breskens, Schouwen- en Duiveland en Werkendam dringen aan op verharding van den binnendijk vlucht- haven Stoofpolder en op het aanbrengen van trappen binnen- en buitendijks voor den Molenweg en Noordhoek; op meer steigers in genoemde haven en het ijzer werk buiten de ducdalven in deze vlucht- haven, het z.g. halfrond, zoo vast te ma ken, dat het niet los kan en de schepen er niet onder kunnen vloeien; tenslotte vraagt men verstrekking van leiding water. De afdeeling St Philipsland pleit voor opruiming van de onzichtbare palen in de Middensluis te Terneuzen en voor het uitdiepen van de buitenhaven aan het Sas van Goes. De afdeelingen Vlissingen-Arnemuiden verzoeken nogmaals met klem de haven van Veere te verbeteren, het oude plan kier op te ruimen en in de havèn bin nen de brug aan den Noordkant een steiger te bouwen, uitsluitend bestemd voor jachten; zij verzoeken de buiten zijde van den te bouwen dam in de Vis- schershaven te Vlissingen als loodrechte walmuur op te trekken, en zij dringen aan op eenige terreinverlichting van de spoorbrug over de Arne. Hierna volgen nog eenige verzoeken om het licht van de haven van Waarde om te zorgen voor een geregelde bedie ning van de waarschuwingsborden op de trambrug te Terneuzen. Deze opsomming kan besloten worden met een drietal voorstellen van de afdee ling Breskens, die aandringt op maatre gelen ter voorkoming van averij aan lig gende schepen in de haven van Breskens door beperking van de snelheid, waarmee de ferrybooten van den Prov. Stoom- bootdienst de haven aandoen en verzoekt om de nieuwe haven aan den Perkpolder ook voor de scheepvaart beschikbaar te stellen. Het derde verzoek behelst te vragen aan de Waterleiding-Mij te Ter neuzen op meerdere plaatsen, dan in het daartoe strekkend plan zijn opgenomen, pijpen voor waterverstrekking aan vis- schers, schippers en jachten te plaatsen en wel op den steiger voor de visschers- schepen, op eenige haventerreinen en by de ponton voor den Prov. Stoomboot- dienst. (VI. C.) Het werk van A.V.O. Gisteravond had in de bovenzaal van de Vergenoeging een bijeenkomst plaats in het belang van de A.V.O., de Vereeni- ging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten. De heer Paul heette namens het dag. bestuur van de districtsarbeidsbeurs alle aanwezigen welkom, in het bijzonder ver tegenwoordigers van gemeentebesturen, van vereenigingen en organisaties. Spr. gaf daarop het woord aan den heer W. F. D e t i g e r, penningmeester der A.V.O. en directeur van de Arbeidsbeurs te Am sterdam. Deze heeft gewezen op het werk der vereeniging in het belang van de gees telijk en lichamelijk gebrekkigen, dat hun in staat wil stellen hun restende arbeidsmogelijkheid productief te maken, Deze zorg is vooral in Nederland tot groote ontwikkeling gekomen. Door het werk der A.V.O. kregen velen een beter leven, de deuren van groote zaken en van overheidsorganen staan thans voor de A.V.O. wijd open. De arbeid is voor de onvolwaardige krachten therapeutisch. Men moet echter zorgen, dat deze personen niet kunnen worden aangemerkt als déloyale concur renten. Alom moeten consultatiebureaux ko men en afdeelingen worden gesticht. Dit alles is geen zaak van de overheid maar van de samenleving. Spr. wekte op het voorbeeld van vele organisaties, gemeen ten en particulieren te volgen en lid te worden van A.V.O. Hierna zijn een vijftal films gedraaid, die allen beelden gaven van het geven van fröbel, lager en vakonderwijs aan onvolwaardige krachten, maar daama ook aantoonden hoe nuttig talloozen van hen in inrichtingen, maar niet minder in het vrije bedrijf, ja zelfs als geheel op zichzelf staanden zich kunnen maken. De heer Paul was aller tolk toen hij den heer Detiger dankte voor zijn inlei ding. Medegedeeld werd dat Vrijdag om de 14 dagen te Vlissingen gelegenheid is om inlichtingen te verkrijgen over zaken betreffende het werk van de A.V.O. HET NIEUWE DOK VAN „DE SCHELDE". Het nieuwe dok, dat de Kon. Mij. „De Schelde" ten behoeve van haar scheeps bouw van plan is aan te leggen op het Eiland, zal groote veranderingen in het stadsbeeld van Vlissingen teweeg bren gen. Naar de Stand, verneemt ligt het in de bedoeling de tegenwoordige „Jacht haven" in den aanleg van het nieuwe dok te betrekken en tevens enkele wo ningcomplexen achter het Arsenaal de zgn. „80 plagen", eigendom van de werf geheel te sloopen. Reeds binnen af- zienbaren tijd zal met een en ander een aanvang worden gemaakt. Vast staat, dat het nieuwe dok, waarvan het aan leggen verband houdt met opdrachten van Rijkswege, in den loop van 1941 ge reed moet zijn. Bevolking. Ingekomen: W. Pannekoek, magazijn meester, van Middelburg, Oude Singel 90; L. K. J. de Hond, colporteur, van Groningen, Scheldestraat 66; F. J. Fe- leus en gezin, timmerman, van Katten- dijke, Julianastr. 9; J. Fakkel, kantoor bediende, van Rotterdam, Westwal 2; J. v. d. Broeke en gezin, chauffeur, van Middelburg, Scheldestr. 54J. J. de Wit te en gezin, koopman, van Kloetinge, Zuidvlietstraat 2E; P. Sonke, dienst bode, van Kloetinge, Oostwal 31; C. P. Mastrigt en gezin, opzichter van Vlissin gen, Violenstraat 24; G. F. Wilmink, scheikundige, van Leiden, Geraniumstr. 10; C. F. Blankendaal, instrumentmaker, van Rotterdam, Westwal 26A. de Gruijter en gezin, zonder beroep, van Ellewoutsdijk, Violenstraat 40; R. M. A. Nieveen van Dijkum, deken-pastoor, van Egmond-Binnen, Singelstraat 7; L. A. A. v. d. Boog, koster, van Egmond-Bin nen, Singelstr. 7M. Dekker, dienstbode, van Egmond Binnen, Singelstr. 7J. J. Zegers, huishoudster, van Hontenisse, Zonnebloemstr. 38; P. R. Cornelis, dienstbode, van Philippine, Klokstraat 11a; M. G. J. Bosma en gezin, verz.- inspecteur, van Amsterdam, Terwelstr. 4A. Slager, koopman, van Kloetinge, v. d. Goeskade 59; S. J. Matthysse, en vrouw, van Kloetinge, de Ruyterlaan 28; W. C. Wilde, leurder, van Amster dam, 'sH. H.kinderenstr. 24; J. Bras, KLAAR VOOR VERTREK. Volgens een bericht van den Bataaf- schen correspondent van de „Singapore Herald" zouden een aantal Duitsche koopvaardijschepen, die zich thans *in Nederlandsch-Indische havens bevinden, van plan zjjn nog vóór Zaterdag in een nachtelijke overhaaste vlucht deze lig plaatsen te verlaten. Twee schepen, die te Batavia rubber hebben geladen, zijn thans geheel gereed met hun voorbereidingen om weg te varen. Een kapitein zou zelfs gezegd hebben klaar te zyn om „bij het eerste seintje" te vertrekken. Men herinnert zich, dat ongeveer 20 Duitsche koopvaardijschepen, die in In dische havens een toevlucht hadden ge zocht, in de afgeloopen week ladingen hebben ingenomen om uit de Oost te vertrekken. Men meent te weten, dat zij zullen trachten Wladiwostok te berei ken, vanwaar de lading dan over land naar Duitschland vervoerd zou moeten worden. dienstbode, van Wemeldinge, Kloeting- scheweg 22K. Hoek van Dyke en gezin, melkhandelaar, van Arendskerke, Schel destr. 71; M. Westveer, dienstbode, van Wolphaartsdijk, Wilhelminastr. 2; K. Goudzwaard en gezin, tuinman, van Heemstede, Violenstr. 18; K. H. Holt huis, verz.-insp., van Breda, Voorstad 7 J. C. Bliek, dienstbode, van Wolphaarts- dijk, Kloetingsche weg 42; M. .C. v. d. Kreeke, en gezin, los werkman, van Wol phaartsdijk, M. Smallegangebuurt 40; J. de Vries en vrouw, predikant, van Kattendijke, Wijngaardstr. 47J. C. Vis sers, ass. machinist, van Rotterdam, Oostwal 55A. de Buck, en gezin, chauf feur, van Vlissingen, Piccardtstr. 78. Vertrokken: P. J. Nagelkerke, dienst bode, van Opril Groote Markt 11 naar Bergen op Zoom; N. Meijer, zonder be roep, van Julianastraat 9 naar Nisse; Wed. W. G. Drever en gezin, zonder be roep, van DeRuijterlaan 28 naar Kloe tinge; P. A. Jacobusse, dienstbode, van Kamperfoeliestraat 2a naar 's-Graven- polder; J. Rooze, geb. Kaaysteker, zon der beroep, van Scheldestraat 53, naar Souburg; T. L. Pikkaart, naaister, van Beestenmarkt 18 naar KapelleFr. Boer, dienstbode, van Westsingel 57 naar Ber gen op Zoom; M. Bos, dienstbode, van Zonnebloemstraat 38, naar Middelburg; M. P. Bareman geb. Rooze, huishoudster, van L. Kerkstraat 24 naar Krabbendyke; J. C. Anthonisse, verpleegster, van W. Zelleweg 13 naar Breda; L. R. E. van Apeldoorn, dienstbode, van v. d. Spie- gelst.r 1 naar Breda; J. A. de Priester en gezin, houthandelaar, van Vogelzangs weg 30 naar Katwijk; A. de Feyter en gezin, adviseur, van Tulpstraat 46 naar Oldebroek; J. C. Brandt en gezin, veld- arbeider, van Schengestr. 40 naar Kat- tendyke; J. Louisse, monteur, van West wal 44 naar Rotterdam; A. C. op 't Hof, dienstbode, van Opril Groote Markt 8 naar Arendskerke; A. Godeschalk, bak kersknecht, van Couwervestraat 51 naar Kortgene; H. A. Mieras en gezin, chauf feur, van Scheldestraat 60 naar Vlissin gen; A. P. Dane, hulp huish., van Wil helminastr. 5 naar Hillegersberg; J. Sin- ke, dienstbode, van Groote Markt 19 naar Kapelle; D. E. Blok, dienstbode, van L. Kerkstraat 12 naar Ellewoutsdijk; G. v. Danxme, dienstbode, van Kloet, weg 22 naar Hilversum. Kloetinge. Loop der bevolking over de maand Maart. Ingekomen: W. de Jonge en gezin, zonder beroep, van Roermond (zuiden spoorweg) B 168 aM. Kole en gezin, landarbeider, van Kruiningen, Oude Singel B 5; A. P. Tramper, en ge zin, landarbeider van Wolphaartsdijk, Abbekinderen C 77; Pa. Geelhoed, zon der beroep van Rotterdam, Heernisse- weg B 34; C. H. Janse en gezin, land arbeider van Colynsplaat, Abbekinderen C 78; F. Bak en gezin, landarb., van Ka pelle, Groe C 56; Ma. C. Rottier wed. W. G. Drever en gezin, zonder beroep van Goes, Buys Ballotstr. B 147I. P. Flip- se en gezin, landarbeider van Wissen- kerke, Stelleweg B 2; Ja. M. Jonkvrou- we Beelaerts van Blokland, echtgn. van Baron H. N. Schimmelpenninck van der Oije, en gezin, zonder beroep, van Was senaar, Patijnweg B 83 i; Ma. J. Jansen, dienstbode, van Wassenaar, Patijnweg B 83 i. Vertrokken: Ca. T. Swart, onderw.es, naar Schore A 48; Ma. v. d. Moerev. Dijke, naar St. Philipsland B 17 (zonder ber.) Wed. J. PaardekooperStevense en gezin, landbouwster, naar Valburg Slijk Ewijk, Dorpsstr. 34Ca. J. v. Wijckhuijse, zonder beroep, naar Wol phaartsdijk A 249; J. J. de Witte, koop man en gezin, naar Goes, Zuidvlietstr. 2E; Pa. Sonke, dienstbode, naar Goes, Ziekenhuis Oostwal 31; H. P. Fisser en gezin, directeur Fa Wilking, naar 'sH. Arendskerke, 's H. H.kinderen B 10A. Slager, concierge, naar Goes, J. A. v. d. Goeskade 59. lerseke. Import v a'n oesters. Dinsdag zyn de eerste Fransche zaai- oesters aangevoerd. De prys van deze oesters is extra goedkoop. Van vry willige beperking of contin- genteering zal wel niets komen. Kapelle. In het lokaal Obadja werd op initiatief van het Oranjecomité ver toond de kleurenfilm van de feesten van De heer A. v. d. Have heeft deze film vervaardigd. Het was voor velen een ge noegen om alles nog eens te zien. Ook werden enkele films vertoond over In- dië. Het was een mooie avond. Loop der bevolking over de maand Maart 1940. Ingekomen: Ma. Poley van Kruiningen, naar Kapelle A 43; Te. L. Pikkaart v. Goes n. Kapelle A 18. Vertrokken: H. M. Slabbekoorn en gezin, v. Kapelle C 38 n. Anna Paulow- na; Wa. Beeke v. Biezelinge D 152 n. schore; F. Bak en gezin van Kapelle A 122 n. Kloetinge; M. Goedheer en gezin v. Kapelle B 69b n. Schore; J. P. Hol- lestelle v. Kapelle A 269 n. Ovezand. Baarland. Op de Dinsdagavond ge houden eindles van het 3e leerjaar van den algemeenen tuinbouwcursus ver strekte de rykstuinbouwconsulent een aanteekening op het diploma van M. C. Burgel, P. Dronkers Jz. en J. Elenbaas Iz. te Baarland, J. den Herder en P. van Sabben te Oudelande, en W. de Vriend te Baarland. De burgemeester sprak zyn waardeering uit over het gegeven on- derwijs. De heer J. Traas Cz. sprak als lid van de commissie van Toezicht en fe liciteerde de leerlingen. O.- en W .-Souburg. School met den Bybel. Dinsdagmorgen had in de „School met den Bijbel" de installa tie plaats van het nieuwbenoemde hoofd, den heer A. Los. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer A. Arendse Jr., heeft hem geïnstalleerd. Verder voerden het woord de burgemeester, het oud- hoofd der school, de heer J. K. Voogd, de heer Los te Zwijndrecht, vader van het nieuwe hoofd en tenslotte de heer Los die dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Arnemuiden. Blijkens een advertentie gisteren in dit blad geplaatst, houdt de Ring Middelburg van de Jongel. Vereen, op Geref. Grondsl. Vrijdagavond te 8 uur haar Jaarvergadering in de Geref. Kerk alhier. Als spreker treedt opDr N. J. Hommes te Middelburg met het onderwerp „Arbeid en Rust". Opge wekt wordt tot druk bezoek vooral van de zijde der ouders. De Coöp. Boerenleenbank hield (wanneer? Red.) haar alg. vergadering. Voorz. dhr C. A. Polderdijk. De winst en verliesrekening wees een bedrag aan van f296.501,57, de balans f 141.363,16. Dhr M. Vader werd als bestuurslid herkozen. In de vacature van den heer J. J. Huyssen werd in den Raad van Toe zicht gekozen de heer J. Dekker. Kamperland. Ned. Herv. School. Maandagmorgen werden de deuren der Ned. Herv. school voor de leerlingen ge opend. De Kerkeraad was vertegenwoor digd door Ds Tonsbeek en de heeren Flikweert, Kempe en Schippers. De leerlingen werden bijeengebracht in het grootste lokaal der school. Hier opende Ds Tonsbeek met gebed, nadat de kinderen het bekende lied „Er ruischt langs de wolken" gezongen hadden. Hy bepaalde de kinderen een oogenblik bij de geschiedenis van de moeders, die hun kinderen tot Jezus brachten. Vervolgens sprak hij de kinderen toe. Het is feest voor de kinderen, maar ook voor den kerkeraad en de Ned. Herv. gemeente. Nu zijn alle kinderen van de Ned. Herv. Gemeente bijeen in één school. Nadat het hoofd der school, de heer Van Dalsen en de onderwijzer, de heer Slabbekoorn de kinderen hadden toege sproken, werd overgegaan tot de klasse- indeeling. De eerste telling bedroeg 112 leerlin gen. Na getracteerd te zijn, verlieten de kinderen in vroolijke stemming de school, daar ze nog drie dagen vacantie kregen, opdat het personeel de school kan inrichten. Wissekerke. Woensdagnamiddag reed dhr Johs Marcusse per rijwiel door het dorp, terwijl hij in een zijner handen een spade had. Een spelend meisje, Sien Kou- wer, liep met haar hoofd tegen de spade, en werd zoodanig verwond, dat dokter Bruijnzeel de wond moest hechten. Tholen. Waar vorige jaren omstreeks dezen tijd de vroege aardappels reeds al len gepoot waren, zyn deze tot op heden, wegens het natte en koude weer, bij nog geen landbouwer in den grond. De meeste boeren moeten het land nog be werken, zoodat dit jaar alles laat zal zijn gezaaid en gepoot. Scharendijke. In tegenwoordigheid van Ir. Droogendijk, Rijkslandbouw- consulent, autoriteiten en genoodig- den, had Maandag j.l. alhier de eindles plaats van den twee-jarigen landbouw- wintercursus onder leiding van den heer P. J. van den Berg, land- en tuinbouw- onderwijzer te Haamstede. Nadat de leerlingen vragen waren ge steld, ging Ir Droogendijk over tot het uitreiken van de diploma's. Met aantee kening van voldoenden uitslag werden diploma's uitgereikt aan: Jan den Boer, Joh. den Boer, Cornelis Boot, Dorus Hanson, Jan van den Hoek, Corn, de Jonge en Jacob de Jonge; met ruim vol doenden uitslag: Willem Roskam, Joh. van der Wekken, Simon van Wouwe; getrouw volgen van den cursus: Willem van Donge. De Rijkslandbouwconsulent wenschte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5