EELD I Dagblad voor de Provincie Zeeland Heffingen ten behoeve van 't Leeningfonds op dit blad "IE- EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws m DONDERDAG 4 APRIL 1940 54e JAARGANG - No. 155 Krachtiger Engelsche druk op de neutralen? Heviger luchtgevechten. Zeegevecht bij Bergen? Vreemde vliegtuigen boven België. Uitbreiding van de Fransche vloot. Besprekingen te Boeda pest. Zweden protesteert te Berlijn. Wijzigingen in het Engelsche kabinet. „Wij willen den neutralen niet ont houden, wat zij In eigen binnen land noodig hebben". 15 Duitsche bommen op een convooi Zeegevecht bij Bergen? Het Engelsche kabinet gewijzigd. Zweedsch protest te Berlijn. Economische besprekingen te Boedapest. beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL N.V. Financierings-Mij. „ZEELANDIA" GOES Behandeling van het ontwerp door de Tweede Kamer. Bezwaren tegen heffingen op koffie en suiker. De handhaving onzer zelfstandigheid primair. tegen 16 April PENSION. :0|p. m. Br. „DIE HAGHE" -g. C£ind.-Notari3, acante Notaris- :n Cate te Mid- 18 APRIL'40, :ht uur, in het Koepoortstraat het openbaar Middelburg: 1223 B.W.) LHUIS en erf, 3traat 55, groot >r 32,50 per Oct. 1940 aan Scheffer. iet pakhuis en Suikerpoort 8, c.A. nvaarden. J IS en erf, aan )9, groot 1 A. ivaarden. >f 541/2 Roeden bij den Seisweg. 30,'s jaars aan den heer gs vóór en op op, van 1012 Dp vertoon van rkrygbaar ten oemden waar- ange Delft 12. die na bank ientie, nings- *5, on- tan de >ITIES itie ver leid als- sn. Het f toont rastge- lichtin- H0DEI 30 Gram. 5.00 iRO-amusem.- rthalfuur. 7.00 or militairen. IP. 8.20 Frag- i Entfiihrung itooneel. 10.40 ANP. 11.10 0 Gram. RBERICHT. lavond jwolkt, nu en ering in tem- ■akke tot ma de richtingen, ig toenemend loopend. dag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs iZM per fcwinfcsl Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylisshigen f 0.20 Losse nummers 5 cent Adyertenttën 30 -on* per ;r«sgo* Ingezonden mtdedeciln^en <10 sent «vgel Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling - Advertentiën onder tetter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting 3 uur: 760. etsers; De Britsche minister voor de econo mische oorlogvoering Cross heeft voor de microfoon, sprekende over de wer king van de blokkade, gezegd, dat de taak van zyn ministerie niets anders was dan het geheele economische stel sel van Duitschland aan te vallen en zyn uitgebreide oorlogsmachinerie te fnuiken. Refereerende aan de handels overeenkomsten voor den oorlogstijd, welke gesloten z\jn met Denemarken, Noorwegen en Nederland zeide Cross, dat het doel dezer overeenkom sten is den uitvoer van essentieele grondstoffen van bedoelde landen naar Duitschland zoo veel mogelijk te beper ken. „Wij hebben zeer zeker niet de bedoe ling, dezen landen te onthouden, het geen zij in het eigen binnenland noodig hebben, maar wanneer wij vinden, dat de bepalingen onzer overeenkomsten niet worden nagekomen, en dat essen tieele grondstoffen haar weg naar Duitschland vinden, zijn er wapenen, welke wij in actie kunnen brengen om onzen greep op de nationaal-socialisten te verstevigen. In het bijzonder kunnen wij de neutrale invoeren uit het Brit sche en het Fransche rijk beperken en de contrabande controle verscherpen. Dit alles zou ongelukkigerwijze van invloed zijn op en van ongemak voor de neutrale scheepvaart en handel en daar wij er natuurlijk naar streven, een der gelijk, ongemak tot een volkomen mini mum te beperken, zijn wij steeds bereid met neutrale regeeringen en neutrale handelaars overleg te plegen, ten einde te zien, of wij zonder onze controle te verslappen de zaken voor hen niet ge makkelijker kunnen maken." Te Kopenhagen beschikt men over in formaties, welke er op wijzen, dat Enge land en Frankrijk langs diplomatieken weg krachtige eischen aan de neutralen zullen gaan stellen, om dan na een stel lig afwijzend antwoord een militaire ac tie tegen deze staten te beginnen. De „Dienst aus Deutschland" geeft een bericht van Reuter uit Amsterdam weer, waarin zou worden toegegeven, dat Nederland een garantie omtrent het handelsverkeer met Duitschland waarschijnlijk zou weigeren, omdat zulk een houding als een onneutrale daad zou worden beschouwd welke Nederland zou blootstellen aan maatregelen van weer wraak van Duitsche zijde, welke meer worden gevreesd dan strafmaatregelen van de zijde van Engeland. Te Berlijn ziet men op grond van de binnengekomen berichten daardoor de algemeen verwachte groote bedrijvig heid op het oorlogsterrein thans in den vorm van een dreigende spanning tus- schen de Britsch-Fransehe oorlogvoe renden en de neutrale staten. Het is aan te nemen, dat de Duitsche luchtaanvallen op de Noordzee, op de Engelsche Oostkust en boven Frankrijk, de eerstvolgende dagen nog in kracht zullen toenemen, niet in de laatste plaats om indruk op de neutralen te maken in een stadium, waardoor zij voor de ernstige vraag gesteld worden, al dan niet op de Britsch-Franscbe eischen in te gaan. BRITSCH EN DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN. Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat Duitsche bombardements toestellen gistermiddag vijftien bommen op een convooi hebben laten vallen. De Duitsche toestellen veroorzaakten ech ter geen schade en werden door de be geleidende oorlogsschepen verdreven. Een Heinkelvliegtuig viel een tweede convooi aan, doch werd eveneens ver dreven. Gedurende het laatste etmaal is de activiteit der luchtstrijdkrachten weer heviger geworden. Het totaal der bij de Britsche kust neergeschoten Duitsche vliegtuigen bedraagt thans twee en vijf tig. De twee en vijftigste was een Hein- kei, die door een Spitfire werd neerge- schoten na een strijd van man tegen 1 man. De Spitfire vloog echter eveneens in brand. De bestuurder werd gered. Gedurende het gevecht bleef de Brit sche piloot draadloos in contact met zyn basis. Hij seinde: „heb Heinkel neergeschoten". Duitscher in zee ge vallen." „Visschersvaartuig heeft Duit- schers opgepikt." „Mjjn toestel staat in brand". „Ik daal op zee." In een haven aan de kust van Yorks hire werden later 5 Duitsche vliegers, van wie er twee gewond waren, door een patrouillevaartuig aan land ge bracht. Vermoedelijk waren het de vlie gers wier toestel door de Spitfire is neergeschoten. DUITSCH VLIEGTUIG ZOEKT EEN GOED HEENKOMEN IN NOORWEGEN. De Noorsche militaire autoriteiten hebben het volgende comuniqué gepubli ceerd over een Duitsch vliegtuig, dat in de buurt van Stavanger is verongelukt. „Een Duitsch tweemotorig Junkers- vliegtuig was om half vijf gistermiddag by Feie boven Noorsch grondgebied ver schenen. Een Noorsch watervliegtuig ging het tegemoet. Het Duitsche vlieg tuig verklaarde motorstoring te hebben en vroeg, waar het kon dalen. Den Duit- scherB werd gevraagd te Sola te dalen. Zy werden derwaarts geleid door twee Noorsche vliegtuigen. Om half zes daalde het Duitsche vlieg tuig by Moseid, op een halve myi van Sola. De bemanning, welke ongedeerd was, stak het vliegtuig in brand. Er werd een Noorsche militaire patrouille uitgezonden. De bemanning werd geïn terneerd". Den geheelen dag werd in de buurt van Bergen, komende uit de internatio nale wateren, geschutvuur gehoord. In de middaguren werden twaalf vliegtui gen gezien. Er zijn ook schepen waargenomen ter hoogte van Bergen; de indruk bestaat, dat een tamelijk hevig gevecht wordt geleverd. EEN-EN-DERTIG DUITSCHE 1 VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE GESIGNALEERD. Niettegenstaande de door Berlijn gege ven belofte, dat de instructies aan de Duitsche vliegers om 't Belgische grond gebied te mijden nog eens streng zouden worden herhaald, wordt er de laatste dagen weer drukker dan ooit over Bel gisch gebied gevlogen. Het officiëele comuniqué vermeldde Dinsdag 8 vliegtuigen, waarvan 1 En- gelsch en 7 Duitsche. Naderhand bleek, dat dien dag niet minder dan 31 Duit sche vliegtuigen over België gesigna leerd werden. Het waren geen vliegtuigen, die op weg waren naar de Noordzee en Enge land, of die vandaar terugkeerden, meldt het Hbld. Het bleken alle toestellen, die het Fransche gebied tusschen Duinker ken en Luxemburg kwamen verkennen. Men neemt te Brussel dus aan, dat de Duitsche legerleiding dringende redenen meent te hebben om zoo snel en nauw keurig mogelijk op de hoogte te wezen van de militaire situatie in dit, vooral door de Engelschen bezette gebied. LUXEMBURGERS KRIJGEN INSTRUCTIES VOOR EVENTUEELE EVACUATIE. In de stad Luxemburg heeft men allen inwoners de instructies voor een eventu- eele evacuatie toegestuurd. Elke Luxemburger weet nu wat hy by alarm doen moet alvorens zijn huis te verlaten gas, water, electriciteitsme- ters afsluiten, deuren, vensters en lui ken sluiten en wat hy allemaal in een rugzak mag en moet meenemen, totaal 15 kg. Waarheen hy van het verzamel punt dan verder zal worden vervoerd, of heen zal moeten loopen, indien hij niet over een fiets of voertuig beschikt, is nog niet bepaald. Dit zal wel afhangen van de richting waaruit het land zou worden aangeval len. CHURCHILL NOG MEER OP DEN VOORGROND. Reuter deelde vannacht mede, dat Lord Chaiffield, de minister van coör dinatie in het Engelsche kabinet, was afgetreden. Samuel Hoare is benoemd tot minis ter van luchtvaart, inplaats van Kings- ley Wood. Churchill is aangewezen om de com missie van ministers van marine, leger en luchtmacht (uit te breiden met het ministerie van bevoorrading) te presi- deeren, welke geregeld byeen komt met de chefs van de drie staven. Churchill biyft Eerste Lord van de Admiraliteit. Kingsley Wood, de afgetreden minis ter van luchtvaart, volgt Samuel Hoare op als Geheimzegelbewaarder. Verder komen er nog enkele mutaties in het kabinet. In de officieele verklaring wordt er de nadruk op gelegd, dat het feit, dat sommige ministers minder belangryke posten aanvaarden, niet te hunnen na- deele moet worden uitgelegd, maar uit sluitend toe te schry ven is aan de nood zakelijkheid om in oorlogstyd het beste gebruik van iederen minister te maken. De veranderingen zyn door alle betrok ken ministers aanvaard. De parlementaire correspondent van Reuter vernam in de wandelgangen van het parlement, dat de nieuwe functie van Churchill goed zal worden ontvan gen. UITBREIDING VAN DE FRANSCHE VLOOT. In een byeenkomst der kamercommis sie voor de marine heeft de Fransche minister van marine, Campinchi, mede gedeeld, dat nieuwe oorlogsschepen tot een totale tonnage van byna 200.000 ton op stapel zullen worden gezet. Deze vlootuitbreiding betreft schepen van alle types. De Zweedsche regeering heeft krach tig by de Duitsche regeering geprotes teerd tegen de torpedeering van de Zweedsche stoomschepen „Dalaroe", „Liana" en „Osmed". De „Dalaroe" werd op 12 Februari ongeveer 200 myl uit de Westkust van Ierland zonder voorafgaand onderzoek getorpedeerd. De kapitein is daarby om het leven gekomen. De „Liana" en de „Osmed" werden op 16 Februari ter hoogte van de Oostkust van Schotland zonder voorafgaand on derzoek en zonder waarschuwing getor pedeerd. Tien leden der bemanning van de „Liana" en dertien van de „Osmed" zijn om het leven gekomen. „VRIJWILLIG SPAARSYSTEEM" IN DUITSCHLAND. Un. Press meldt uit betrouwbare bron dat het „vrijwillig" spaarsysteem voor alle arbeiders en geëmployeerden in Duitschland zal worden afgekondigd voor het einde van deze maand. Onder dit stelsel zal minstens tien percent van de verdiensten gestort worden in cen trale spaarkassen. Men verwacht van dit plan, dat het een belangrijk fonds zal doen ontstaan, dat ter beschikking zal komen voor staatsinvesteeringen. NA DEN STRIJD IN FINLAND. Naar Reuter meldt, zijn er bevelen ge geven voor de demobilisatie van vier lichtingen in Finland. Naar verluidt, heeft dit betrekking op mannen boven de 40 jaar. De Zuid-Slavische minister van land bouw, is te Boedapest aangekomen voor een officieel bezoek. Het regeeringsblad „Uj Magyarsag" schrijft, dat de ontmoeting van de Duit sche, Zuid-Slavische en Italiaansche mi nisters met hun Hongaarsche collega en de overige Hongaarsche autoriteiten zeer voordeelig zal zy'n voor de vier staten. De Rijksbestuurder heeft den Duit- schen minister Darré in audiëntie ont vangen. Deze heeft een toespraak ge houden over Duitschland, Hongarije en de landen van Zuidoost Europa interes- seerende economische kwesties, in het byzonder den landbouw. Notariaat. Benoemd tot notaris te Oosterbeek de heer H. Houtzagers, notaris te Boskoop tot notaris te Hoensbroek de heer W. J. A. Pinckaers, cand.-notaris te Maas tricht. De heer A. Plesman, directeur der K.L.M. en dr ir M. H. Damme, dir.- generaal der P.T.T., woonden Dinsdag op Schiphol het vertrek by van het eerste vliegtuig in de nieuwe luchtiyn AmsterdamLissabon. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Tweede Kamer over de heffingen ten behoeve van het leeningfonds. Herkeuring van buitengewoon dienst plichtigen. Duitsche schepen deze week uit Nederl. Indië terug? Buitenland. Engeland en de neutralen. Zeegevecht bij Bergen7 Heviger luchtgevechten. Besprekingen te Boedapest. Groot aantal vreemde vliegtuigen boven België. Britsche kabinet gewijzigd. voor den aankoop van een Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. De Tweede Kamer is gisteren begon nen met de behandeling van het wets ontwerp, houdende aanwijzingen van heffingen ten behoeve van het Leening fonds 1940. De heer T e u 1 i n g s (R.K.) zou een meer breede behandeling wenschen van de financieele vraagstukken. Ons volk moet weten, waarheen het wordt geleid. Niet dat spr. het gevolgde financieringssysteem thans wil aantas ten. De bezwaren der voorgenomen hef fingen worden door de Regeering er kend. De verhouding tusschen directe en indirecte heffingen is een meer dan ooit belangrijk element. De vraag is, waar de lasten der oorlogsfinanciering het zwaarst zullen drukken. Temeer omdat er nog veel meer komt. De verhooging van den suikeraccyns ware door de Re geering terug te nemen. Ze brengt dit jaar ook slechts 3 millioen op en drukt zwaar op de menschen met kleine in komens. De heer VanGelderen (S.D. zegt, dat ieder doordrongen is van de nood zaak om offers te brengen. Het moment voor een breed opgezet debat is nog niet gekomen; we houden ons thans aan een partieele herziening. Doch het wordt langzamerhand tijd, zoch over verdere dekkingsmaatregelen te beraden. De argumenten voor nieuwe heffingen juist op suiker en koffie hebben spr. niet overtuigd. De suiker is hier te lande reeds excessief zwaar belast, de koffie wordt gebruikt in de armste gezinnen. De heffing op de suiker bedraagt al 73 millioen, waarvan 56,8 voor de gewone middelen. De minister verwacht 8 millioen van de heffing op koffie, tot nu toe niet be last, maar thans komt die dan ook in alle gezinnen. Deze heffing zal hoofdza- keiyk drukken op de menschen met min der dan f 1400 inkomen. Het gaat hier bovendien niet om verbruiksbeperkende doch fiscale heffingen. De minister krij- ge den tijd om naar andere heffingen uit te zien, b.v. in het najaar. Daarom zou spr. een tijdelijk karakter der nu voor gestelde heffingen prefereeren. D heer De Marchant et D'A n- sembourg (N.S.B.) dringt aan op een doelmatige welvaartspolitiek. By een begrootingssysteem van meerdere jaren zouden de nu gemaakte fouten be ter worden gezien. Het is onjuist, dure en goedkoope kof fie gelijkelijk te belasten. Wat de ben zine betreft, gaat de Regeering voort het motorverkeer ten behoeve van de spoorwegen te drukken. Een wet die zoo alle redeiyke eischen mist, moet spr. af wijzen. De heer Bier erna (Lib.) betoogt dat we omtrent 's Ryks financiën in het ongewisse verkeeren. Het ware Spr. aan genaam, als de Minister wat meer van zy'n keukengeheimen afstond. De bezwaren tegen de heffingen op koffie en suiker erkennende, noemt de minister deze niet onoverkomeiyk. Sui ker is echter een voortreffeiyk voedings middel. De verdere heffing op benzine ont moet ook bezwaar, het motorverkeer wordt geremd, doch ook aan het uithou dingsvermogen van den ezel komt een einde. Het gaat er om, het nog grooter ge vaar voor onze onafhankelijkheid te ont gaan. Daarom moeten we de voorgestel de heffingen wel aanvaarden; een voor behoud echter maakt spr. voor de sui ker. De heer Rutgers van Ro zenburg (C.H.) beveelt belastinghef fing van Nederlanders in het buitenland bij den minister aan. De vier verhoogin gen van het ontwerp zijn nog slechts een schuchter begin, indien de toestanden in de wereld niet grondig veranderen, waarop niet veel kijk is. De heer De Wilde (A.R.) kan zich in 't algemeen met de methoden der re geering vereenigen. De defensie heeft naar raming over de jaren 1938, 1939 en 1940 alleen reeds 255 millioen aan kapitaalsuitgaven gekost, de mobilisa tieuitgaven gaan per jaar zeker de 600 millioen te boven. De regeeiring wil de Kamer geen kykje gunnen in de keuken. Een veldheer, die de plannen eenige maanden te voren in de krant zou zetten, is niet voor zijn taak berekend, Doch zoo'n veldheer staat te genover zijn vijand. De minister heeft te doen met louter vrienden. Spr. wil geen debat over wat verkeert in embryonalen toestand. Doch welken kant wil de regeering uit, nu ze 77 milli oen in totaal aan nieuwe heffingen noo dig heeft? De regeering wenscht evenwicht tus schen begrooting en leeningfonds. Dit is van het uiterste belang. Meer dan ooit is camouflage uit den booze. Wil de Regee ring echter om strategische redenen zwij gen, dan begrijpt spr. dit. De kosten van het leeningfonds moeten inderdaad in 15 jaar worden afgelost. Spr. zal de Re geering daarbij gaarne steunen. Dat we moeten beginnen te leenen, is te betreu ren, doch dit is onvermijdelijk. Onze reeds groote schuld moet nog worden vermeerderd. De handhaving onzer zelfstandigheid is echter zoo primair, dat ze al het an dere overweegt. Daarbij hebben wij ons in te spannen, zooveel mogelijk in con tanten te betalen. De Staat mag voor zijn gewone uitga ven, b.v. ambtenarensalarissen, niet lee nen. Men mag ook geen nauw verband leggen tusschen Staats- en volkshuis houding. Wie den Staat beheert, moet zy'n verplichtingen nakomen, en die zyn zwaar tegenwoordig. Spr. waarschuwt,, evenals vooraan staande economen ook in het buitenland, tegen inflatie, in het byzonder voor den kleinen mam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1