Geruchten over verscherping der blokkade. .KEELPIJN GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. N.V. Financiering-Mij. „ZEEliüDIA" GOES DINSDAG 2 APRIL 1940 54c JAARGANG - No. 153 Duitschland zal van antwoord dienen - Italië roept marine reservisten op - Wat wil Stalin Weer luchtgevechten. Naar verscherping van de blokkade. Duitschland zal het antwoord niet schuldig blijven. Ook Noorsche erts-export naar Engeland. De geruchten over de Dardanelles Italië roept reservisten der marine op. Wat wil Stalin? Van het Westelijk front. Hulp voor Finlands opbouw is noodzakelijk. Overnemen van vee en Defensie-maatregelen.1 Binnenland Meer veiligheid voor de visschers. Belangrijkste Nieuws beschikbaar 5 pCt. AUTOMOBIEL De ambulance in Finland thans compleet Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van bet blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraot 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 62,60 per Scwenbal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0620 Losse nummers Beent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeel,ngen 60 cent pev /egel Kleine Advertentiër» Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f 0-75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting DE POSITIE DER NEUTRALEN. De Engelsche bladen betuigen eensge zind hun instemming met de Zaterdag door Churchill gehouden radiorede en geven als hun meening te kennen, dat de rede beteekent, dat Groot-Brittannië voornemens is, de blokkade krachtiger door te voeren. „Er is, aldus schrijft de „Daily Tele graph", in dit land geen gebrek aan be grip voor de moeilykheden der neutrale landen, doch zij hebben de middelen, om zich te verdedigen zelf in handen. Indien de kleine staten zich aaneensloten en de leveranties weigerden, waardoor het na zi-dom slechts zijn gewapende macht weet te handhaven, konden zij zichzelf veilig stellen. De „News Chronicle" schrijft: „Groot-Brittannië wenscht, dat de koorden van de blokkade zoo sterk mo gelijk worden aangehaald. Het labour-orgaan, de „Daily Herald", zegt„Het Britsche volk juicht de radio rede van Churchill, waarin een krachti ger oorlogvoering werd aangekondigd, toe." De „Sunday Times" zegt in zijn com mentaar op Churchill's rede: „Het be langrijkste deel was dat, waarin Chur chill de positie der neutralen besprak, zoowel van de kleinere naties als van de grootere, die nominaal buiten den oorlog staan. Wjj nemen aan, dat hij niet al leen uitdrukking gaf aan zijn eigen op vattingen, doch ook aan de meening van de regeering. In ieder geval was hij op dit punt de ware stem van de openbare meening." In de „Observer is een openhartig ar tikel verschenen van de hand van Gar vin, waarin deze vraagt: „Moeten de neutralen uitmaken, dat er met twee maten wordt gemeten in dezen oorlog? Mogen de geallieerden geslagen worden, zonder dat zij de vrijheid hebben terug te slaan? Dat gaat niet op. De nazi's kunnen niet van twee wallen eten. Van ver uit het noorden komt hun onmisbare ijzererts naar het zuiden afzakken onder bescherming van de Noorsche territoria le wateren met het doel de levens der geallieerden te vernietigen en later die der neutralen zelf. Voor de nazi's betee kent het tegenwoordige systeem, dat hun het moorden gemakkelijk wordt ge maakt. Er moet voor goed een einde komen aan de internationale, ongestraf te terreur." Ten aanzien van al deze beschouwin gen en berichten is de diplomatieke cor respondent van Reuter er van in kennis gesteld, dat voor zoover deze berichten het denkbeeld ingeven, dat Enge land territoriale wateren zou kunnen binnenvaren, of er politiediensten ver richten, dan wel zou overgaan tot een of andere uiterste of illegale actie van dien aard, deze berichten ronduit tegenge sproken kunnen worden. Het is wel mogelijk, dat een groote verheviging van de blokkade op het punt staat aan te vangen, maar de uit gewerkte plannen behooren tot het ter rein van de geallieerde kabinetten of den oppersten oorlogsraad, die ze nog niet hebben gepubliceerd. Sensationeele voor spellingen, die vooruitloopen op de door Chamberlain in het lagerhuis uit te spreken redevoering, kunnen van de hand gewezen worden. De Londensche verklaring, dat op alle fronten een verscherpte blokkade zal worden ingesteld, heeft, volgens U. P., in politieke kringen te Berlijn „geen in druk gemaakt". „Wij gelooven niet," aldus verklaart men in deze kringen, „dat Engeland in staat is, aan deze bedreiging gevolg te geven. Indien men het toch probeert, dan zal Duitschland het antwoord niet schuldig blijven." De aard van de eventueele Duitsche tegenmaatregelen werd niet aangeduid. Bevoegde Duitsche kringen verklaren: „Wjj volgen de ontwikkeling der dingen met de grootste belangstelling. Het is steeds de Duitsche politiek geweest en het zal steeds de Duitsche politiek blij ven, elke tegen Duitschland onderno men actie met een onmiddellijken tegen aanval te beantwoorden." In politieke Noorsche kringen verluid de dat wellicht binnenkort een Britsche nota aan de Noorsche regeering zou worden overhandigd, waarin gevraagd zou worden om actieve Noorsche inmen ging in den strijd, in den vorm van een verbod tot het verschepen van ijzererts i uit Narvik. Hoewel verwacht wordt, dat de Noor sche regeering een dergelijke nota ern stig zal overwegen, acht men het in scheepvaartkringen onwaarschijnlijk dat Noorwegen zulk een verzoek zou kunnen aanvaarden. Uit gezaghebbende Noorsche bron is een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd „De uitvoer van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Duitschland sedert het uit breken van den oorlog is slechts een fractie geweest van wat hij was in vre destijd. Sluiting van de haven van Nar vik voor den uitvoer van Zweedsch ijzererts zou niet noodzakelijk een essen- tieele vermindering met zich mede bren gen van den totalen export van deze grondstof naar Duitschland, aangezien het grootste deel verscheept zou worden uit Lulea en andere Zweedsche havens, zonder dat het noodig zou zijn de capa citeit der havens op eenigerlei wijze te vergrooten. Geraamd wordt, dat waar schijnlijk meer dan negen tienden van den totalen ijzerertsexport uit Zweden naar Duitschland uit die havens zou kunnen worden versleept. „Men moet er rekening mede houden, dat de doorvoer van Zweedsch Ijzererts via Narvik niet alleen ten gunste komt van Duitschland, want een aanzienlijke hoeveelheid van het over Narvik uitge voerde erts gaat naar Engeland. De ver schepingen van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Engeland hebben een dui delijke neiging tot een aanzienlijke stij ging sedert December j.l., vergeleken met dezelfde periode van 't vorige jaar. „Volgens de officieele Noorsche sta tistieken zijn de cijfers als volgt: 1939. Duitschland: Januari 487.890 ton, Februari 475.482 ton. Engeland: Januari 67.730 ton, Febr. 70.234 ton. 1940. Duitschland: Januari 281.740 ton, Febr. 99.391 ton. i Engeland: Jan. 148.210 ton, Febr. I 131.855 ton. Van gezaghebbende zijde verklaart men, dat het bericht, volgens hetwelk Turkije de geallieerde vloot zou hebben toegestaan door de Dardanellen te varen om een blokkade in de Zwarte Zee tot stand te brengen, volkomen onge grond is. Men wijst er op, aldus Reuter, dat volgens de conventie van Montreux geen land zijn schepen door de Dardanellen kan zenden in een oorlog, waarin Tur kije neutraal is. Wanneer Turkije oorlog voert, kan het beslissen zooals het wil. In buitengewone gevallen, wanneer Tur kije zich onmiddellijk bedreigd voelt, kan het derhalve vreemde schepen door laten, doch, naar men verneemt, hebben de geallieerden Turkije niet gewaar schuwd, dat het op het oogenblik di rect bedreigd wordt. „Paris-Soir" publiceert het volgende telegram van zijn correspondent te Rome: Er is een communiqué gepubliceerd, volgens hetwelk tien lichtingen reser visten der marine terstond worden op geroepen. De oproeping geschiedt met het oog op „opleidingsperioden". Voorts worden alle stoomvisschersvaartuigen uitgenoo- digd, zich zonder verwal naar hun thuis haven te begeven. In een commentaar op de rede van Molotof schrijft de diplomatieke mede- i werker van de „Daily Herald", dat Sta lin een nieuw en ditmaal diplomatiek offensief zou voorbereiden, dat ten doel zou hebben Bessarabië van Roeme nië terug te nemen. De bedoelingen van Stalin zyn nogal duidelijk, aldus het blad. Hjj is de mee ning toegedaan, dat al het grondgebied, dat Rusland na den oorlog in Europa is kwijtgeraakt, het land ontstolen is in de dagen van zwakheid. Hg wil het terug nemen op het oogenblik, dat Rusland zich sterk gevoelt. ja vandaag en... morgen verkouden t Bescherm Uw keel tegen infectie met de beproefde geneeskracht van/<J'f daoorl .poos. Het Fransche legerbericht van Maan dagavond meldt: In de streek onmiddellijk ten Westen van de Vogezen een bijzonder onderhou den artillerievuur. Krachtige activiteit der beide luchtmachten. Er hebben zich verscheiden luchtge vechten voorgedaan, welker resultaten nog niet bekend zijn. Alle vliegtuigen zijn op hun basis teruggekeerd. Op 31 Maart Is een onzer patrouilles jachtvliegtuigen op veel talrijker vijan delijke luchtstrijdkrachten gestooten. Twee onzer éénpersoonsvliegtuigen wer den omlaag geschoten. Eén der vliegers wist zieh met zijn valscherm te redden. De andere toestetllen zijn op hun bases teruggekeerd. NEUTRALITEITSSCH EN DINGEN. Uit Stockholm: Gisterochtend is nabij de kust van Schonen tusschen Trelleborg en Falsterbö een Duitsch Heinkelvliegtuig waargenomen. Na waarschuwingsschoten van het luchtaf weer geschut verdween het toestel in Zuidelijke richting. Uit Brussel: Gistermiddag zijn Duitsche vliegtuigen over Belgisch ge bied gevlogen. Voorts zijn gisterochtend vreemde vliegtuigen waargenomen in de omge ving van Brussel, Leuven en Mechelen. Het luchtafweergeschut opende het vuur. Uit Charleroi: Een Britsch vlieg tuig is in een veld te Thuillies bij Char leroi gisterochtend gedaald. De vlieger heeft zijn motoren laten draaien en boe ren gevraagd, waar hij was; hij steeg toen weer op. Uit Bern: Naar het Zwitsersche Te- legraafagentschap meldt, zjjn verschei dene vliegtuigen van onbekende natio naliteit gisteren op groote hoogte over Zwitsersch gebied gevlogen. Daar op Duitsch gebied het luchtafweergeschut in werking trad, gaat het hier vermoe delijk om geallieerde vliegtuigen. De Volkenbond heeft een nieuwe nota van de Finsche regeering ontvangen, waarin deze betoogt, dat de behoefte aan hulp voor Finland, sedert de beëin diging van den oorlog, nog dringender is geworden. Van de 55.000 geëvacueerden bestaat volgens de nota 55 procent uit kinderen en 30 procent uit vrouwen. Bij lucht bombardementen zijn 4500 woningen verwoest en 55.000 menschen zijn dak loos. Het aantal in den oorlog gedoode Finnen wordt opgegeven als 15.000 en dat der gewonden als 40.000. De Finsche regeering zal overgaan tot een bestudeering van het wetsont werp inzake een landbouwhervorming. Het beginsel der hervorming is, dat alle grondbezitters verplicht zullen zijn een deel van hun grond af te staan voor de vestiging van geëvacueerden. De nieuwe boerderijen zouden niet grooter zijn dan 15 ha. De terreinen zullen tegen voor- oorlogsche prijzen worden betaald; ook de staat zal zijn deel afstaan. AMERIKA VERKOCHT SCHEPEN. Naar verluidt zijn in de afgeloopen zes maanden 90 Amerikaansche vracht schepen met een tonnage van tezamen 364.014 ton verkocht of onder vreemde vlag gebracht. Engeland en Frankrijk hebben hiervan 119.307 ton voor hun rekening genomen, de rest was voor neutrale landen bestemd. NIEUWE BEPALINGEN. Het is herhaaldelijk voorgekomen en zal zich mogelijkerwijze ook in de toe komst voordoen, dat dieren door de Vee houderijcentrale of pluimvee door de pluimveecentrale worden overgenomen, omdat het den houders niet mogelijk is, ze in hun bedrijf aan te houden, in ver band met bezwaren, welke zij op hun landerijen van hoogen waterstand onder vinden. Alsdan is vanwege het Bureau Ont ruiming van het departement van Eco nomische Zaken, Lange Voorhout 3, Den Haag, het vee getaxeerd naar een dub belen maatstaf, resp. aangeduid als „marktwaarde" en als „gebruikswaar de". Ook in de toekomst zal, naar de ministers van Defensie en van Ec. Zaken mededeelen, het bureau in vorenbedoelde gevallen tusschenkomst verieenen voor het doen overnemen van vee en pluim vee-, voor zooveel naar het oordeel van dit bureau de toestand van het bedrijf, welks houder den wensch daar toe te kennen geeft, dit overnemen wet tigt. De aanvragen tot het overnemen van vee en pluimvee zullen ten behoeve van de belanghebbenden door den burge meester van de gemeente, waarin het be drijf is gelegen, bjj het bureau worden ingediend. Door de zorg van het bureau zal in de daarvoor in aanmerking ko mende gevallen het vee naar den dubbe len maatstaf worden getaxeerd. Zoowel voor de zaken, waarin taxatie reeds heeft plaats gehad, als voor die, waarin taxatie alsnog zal geschieden, is thans met betrekking tot de vergoeding voor overgenomen vee in gebieden van militaire inundatieën, waar dus de mo gelijkheid aanwezig is, dat de belang hebbenden aan artikel 5 van de Inunda- tiewet aanspraken ontleenen op schade vergoeding, het navolgende bepaald: De belanghebbenden kunnen zich deze aanspraken op schadevergoeding geheel voorbehouden. Zij ontvangen dan thans geen betaling voor het overgenomen vee of pluimvee, maar op hun door tusschen komst van den burgemeester hunner ge meente tot het bureau te richten aan vrage, een bewijs, houdende beschrijving van dit vee. De belanghebbenden kunnen echter, indien zjj daartoe den uitdrukkelijken wensch te kennen geven, reeds thèns be taling ontvangen voor het overgenomen vee, mits zij gelijktijdig verklaren door de betaling ook bevredigd te zijn in de mogelijke aanspraken, welke zij ter zake van hun veestapel krachtens de Inunda- tiewet mochten kunnen doen gelden. Wanneer over eenig onroerend goed met toepassing van de wet Staat van Oorlog en Beleg voor de uitoefening van den militairen dienst is beschikt en daardoor houders van vee in hun bedrijf zoodanig worden belemmerd, dat over nemen van vee of pluimvee in overwe ging dient te worden genomen, zullen de vorengestelde regelen op dienovereen komstige wijze worden toegepast. EEN SPECIALE COMMISSIE GEVRAAGD. Zooals bekend, heeft de Regeering eenigen tijd geleden een commissie be noemd ter verhooging van de veiligheid van schepen en hun bemanning in ver band met de heerschende gevaren ter zee. In deze commissie is een aantal vertegenwoordigers benoemd uit de or ganisaties van zeevarenden ter koop vaardij. De besturen der samenwerkende or ganisaties in het visscherijbedrijf heb ben zich dezer dagen tot den Minister van Waterstaat gewend met het ver zoek, een commissie voor het visscherij bedrijf te benoemen, welke speciaal zal worden belast met de taak, de veiligheid voor visschersvaartuigen en hun be manning zooveel mogelijk te verhoogen. De minister van Waterstaat heeft in de commissie, aan welke is opgedragen om, zoolang dit in verband met de te genwoordige omstandigheden gewenscht wordt geoordeeld, van advies te dienen omtrent nadere bijzondere maatregelen, welke h.i. zouden kunnen worden ge troffen ter verhooging van de veiligheid van schepen en hun opvarenden, in ver band met de heerschende gevaren ter zee benoemd tot lid: A. J. W. van An- rooy, inspecteur der kust- en scheeps- radiotelegrafie, te 's Gravenhage. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Arrest Hoogen Raad inzake vervan gingswaarde. Det Nederlandsche ambulance in Fin land. Steun voor garnalenvisschers. Bezwaren tegen voorgestelde winstbe lasting. Buitenland. Geruchten over een scherpere blokkade. Italië roept marine-reservisten op. Wat wil Stalin? Weer luchtgevechten aan het Westelijk front. De nood in Finland. voor den aankoop van eon Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Tel. 2410 tot 17 uur. Stationsweg 33, Tel. 2017 na 17 uur. DE PRIJS VAN DE KOLEN. Besprekingen met de Regeering In de vergadering van de contactcom missie voor het mijnbedrijf, welke te Heerlen is gehouden, z\jn andermaal de voorstellen besproken, welke de verschil lende mijnwerkersbonden hebben inge diend in verband met het einde van de collectieve overeenkomst per 1 April. De mjjndirecties deelden mee, dat op het oogenblik met de regeering bespre kingen worden gevoerd met betrekking 'tot de hoogte van de kolenprijzen in Ne derland. Deze besprekingen dienen te worden afgewacht. Ook verklaarden de directies, dat bij de vaststelling van de nieuwe loonovereenkomst voor de mijnen rekening moet worden gehouden met het algemeen landsbelang. NOTA OMTRENT DE SLAGKRUISERS AAN DE TWEEDE KAMER. Stukken reisden per vliegtuig. De Memorie van Toelichting op het wetsontwerp inzake den bouw van slag kruisers, dat bij den Volksraad aanhan gig gemaakt is, is als nota aan de Tweede Kamer toegezonden. Het is door den minister van Defensie ondertee kend. Het wetsontwerp zal nadat het adres van den Volksraad is ontvangen, bij de Tweede Kamer worden ingediend. Naar vernomen wordt, heeft men aan het aanvankelijke voornemen om den tekst van het wetsontwerp inzake de drie slagkruisers met bijbehoorende Me morie van Toelichting met behulp van beeldtelegrafie naar Indië over te ma ken tenslotte geen uitvoering gegeven. Een en ander is ten slotte per vliegtuig verzonden. Daarna is terwijl die stuk ken nog reizende waren, telegrafisch de machtiging tot indiening van het wets ontwerp bjj den Volksraad, nadat de Raad van State hun hierover advies had uitgebracht, overgemaakt. HET WERK BEGONNEN. De acht leden van de Nederlandsche ambulance, die ruim een week in het pakijs tusschen de Finsche scheren vastgezeten hebben, zijn thans naar de „T e 1 e g r." meldt, veilig en wel te Hel sinki aangekomen. Naar de hoofdverpleegster mededeel de heeft de rest van de ambulance zich al aardig te Vierumaki ingeburgerd en beginnen verscheidene zalen in het groote sportinstituut er al Nederlandsch uit te zien. De 130 kisten materiaal zijn grootendeels aangekomen en worden thans met den meesten spoed uitgepakt. Dit wekt uiteraard bij de Finsche pa tiënten groote belangstelling; overal staken hoofden om de deuren, toen de zending tabak te voorschijn kwam. De operatiezaal en apotheek zijn bijna gereed en gisteren heeft men voor het eerst een Röntgenfoto genomen. De om streeks 200 herstellenden zijn in lange rijen bedden van twee verdiepingen in de groote tennishal ondergebracht. Daar het instituut niet als ziekenhuis ingericht is, moet men zich nog met een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1