DE ZEEDW Vlootuitbreiding ten behoeve van Nederlandsch-lndiê. TWEEDE BLAD Regeling van den invoer in Nederland. Uit de Provincie j Toelichting bij het ingediende slagkruiser-plan. Bouw- en uitbreidingskosten geraamd op ruim f 280 millioen. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. VAN MAANDAG 1 APRIL 1940. Nr 152. ACCOORD MET LONDEN BEVREDIGEND OOK VOOR BERLIJN Vrijwel tegelijkertijd met het parafee- ren van een overeenkomst tusschen Ne derland en Engeland als vrucht van de onderhandelingen, die te Londen zijn gevoerd tusschen een Nederlandsche de legatie en Engelsche afgevaardigden zijn te Berlijn de Nederlandsch-Duit-, sche besprekingen in zake de betalings contingenten tot een voor beide partijen bevredigend einde gebracht. Naar thans uit Londen gemeld wordt, zouden de aldaar gevoerde onderhande lingen tot de volgende resultaten geleid hebben: Het oponthoud der thuisvarende sche pen zal in de Downs tot een minimum beperkt kunnen worden, indien de goe deren aan de A.N.I.C. geconsigneerd worden. Invoer in Nederland van goederen, bestemd voor: a. neutrale Europeesche landen, b. niet-Europeesche landen, zal, mits eveneens aan de A.N.I.C. geconsigneerd kunnen blijven plaats vinden. o. De normale agrarische export van Nederland naar Duitschland zal zooveel mogelijk gehandhaafd kunnen blijven. Hoewel van het bovenstaande geen officieele bevestiging te verkrijgen is, meenen wij, aldus de „Telegraaf", dat aan de juistheid niet getwijfeld be hoeft te worden. Het kan welhaast geen toeval zijn, dat in Berlijn de commissie-Hirschfeld vrij wel tegelijk met de commissie te Lon den tot positieve resultaten kwam. Doorredeneerende, komt men tot de gedachte, dat ook Duitschland, wel of niet officieel, van de overeenkomst, die te Londen door de onderteekenaars ge parafeerd is onderteekening door de respectieve regeeringen moet nog ge schieden op de hoogte gebracht is. Indien voorts de A. N. I. C. inge schakeld zal worden als instelling, waaraan de van overzee komende goe deren moeten worden geconsigneerd, dan zal binnen afzienbaren tijd een groote ontplooiing van de activiteit de zer instelling daarvan het gevolg zijn. Consigneering aan de A. N. I. C. wordt dan evenals in den vorigen oorlog met de N. O. T. het geval was in ze keren zin „de keur op het goud". In dit verband verneemt onze parle mentaire redacteur, dat in het begin der volgende week een lijst zal worden gepubliceerd van de goederen, waarvan de invoer ingevolge de Invoernoodwet verboden zal zijn behoudens vergunning van de A.NI.C. NOTARIS SNOODIJK t- Te Rotterdam is Zaterdag overleden de Ci' heer A. Snoodjjk, sinds 22 Aug. 1904 no taris te Charlois, te Rotterdam. De heer Snoodijk is geboren 19 Nov. 1859 te Wissenkerke. Eervol ontslag als burgemeester. Bij Kon. besluit is aan J. W. S tii t e li op zijn verzoek met ingang van 20 Mei 1940 eervol ontslag verleend als burge meester der gemeenten C o 1 ij n s - plaat en Kats, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking bewezen. HET MUZIEKCONCOURS OP TWEEDEN PINKSTERDAG. Zaterdag vergaderde in het Neder- landsch koffiehuis te Middelburg de Meco 1940, de Commissie, die de voor bereiding op zich nam voor de feesten ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van het Middelburgsch Muziek korps, met het bestuur van den Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Zeeland om de plannen te bespreken voor het op 13 Mei, den tweeden Pinksterdag te houden concours. Uit het overzicht, dat de Meco-voor- zitter, dhr Chr. J. Mazure, gaf, bleek, dat de werkzaamheden een vlot verloop hebben en ook dat de binnenkomende gif ten tot tevredenheid stemmen. Het was een verrassing voor de aanwezigen te vernemen, dat de Ned. Reisvereen. spe ciale trips naar Zeeland zal maken, daarbij rekening houdende met wat er op 13 Mei te Middelburg op folklore en op muzikaal gebied zal zijn te genieten. De bondsvoorzitter, dhr C. Flipse uit Wissekerke, sprak met waardeering over het reeds verrichte werk en bracht de Meco daarvoor dank. Het verheugde hem te kunnen zeggen, dat ondanks de door de mobilisatie ontstane moeilijkheden het aantal aan het concours deelnemende BOUW DER SCHEPEN OP NEDER LANDSCHE WERVEN. De Minister van Koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het wetsontwerp tot verhooging van de De- fensiebegrooting voor 1940, waarbij gel- j den worden aangevraagd voor de aange kondigde vlootuitbreiding, zooals dit ontwerp thans bij den Volksraad is in gediend. De regeering wijst er op dat een ver sterking van de weermacht ter zee, even als die van het K.N.I.L., niet anders is dan de strikte oonsequentie van de door Nederland aanvaarde zelfstandigheids- politiek, welke niemands steun zoekt en alleen eigen recht wil zien geëerbiedigd. De Regeering heeft zich bij haar be slissing gerealiseerd, dat geen enkele uitbreiding, die in verband met de finan- cieele consequenties uitvoerbaar is, ons een beheerschende maritieme machtspo sitie in en bij den Indischen Archipel zou kunnen verschaffen, zoodanig, dat van onaantastbaarheid van dit gebied zou kunnen worden gesproken. Wat echter wèl kan worden bereikt is een uitbreiding van zoodanigen aard en omvang, dat een schender van onze sou- vereine rechten wordt gedwongen tot de grootst mogelijke krachtsinspanning bij maritieme operaties in of bU onzen Ar chipel. j De eenige mogelijkheid om een belang rijk hooger peil van maritieme kracht, dus ook van preventieve werking, te be reiken, ligt in de belangrijke verhooging der artilleristische kracht van onze zee gaande vloot. De artilleristische kracht van het ope ratieve orgaan in Ned.-Indië 'wordt thans gevormd door de aanwezigheid van lichte kruisers en flottieljeleiders. Het behoeft geen betoog, dat, hoe goed de bemanningen dezer lichte artil lerie-eenheden ook geoefend mogen zijn, een zeemogendheid van eenige beteeke- nis niet meer dan een zeker aantal zwaardere kruisers noodig zou hebben, om de zeegebieden in den Indischen Ar chipel te beheerschen. Wil Nederland de krachtsinspanning die een tegenstander bij maritieme ope raties tegen Indië zou moeten ontplooien werkelijk zoo groot maken, dat van een sterke preventie tegen het ten uitvoer leggen van een dergelijk voornemen ge sproken kan worden, dan zal de Neder landsche zeegaande vloot moeten kun nen beschikken over schepen, die de kracht van zware artillerie paren aan de vereenigingen zeer bevredigend is. Het aantal vereenigingen, dat komt en dat door mogelijke wijzigingen nog niet kan worden bekend gemaakt, zal zeker niet veel verschillen met het getal, dat een concours „groot" maakt. Het concept-programma, dat de Meco opstelde, kan op enkele ondergeschikte punten na, worden gevolgd. Zjj, die hun „steentje" nog niet bijdroe gen, zullen zeker goed doen daarmee niet langer meer te wachten. Middelburg krijgt een echt Zeeuwsch volksfeest. Doortrekking van de Vlissingsche Boulevard. De burgemeester van Vlissingen deelde Vrijdag in den raad mee, dat de werk zaamheden aan den boulevard, nabij den Gevangentoren, zoover zijn gevorderd, dat Zaterdagmiddag 6 April met eenige plechtigheid, de laatste beletselen zullen worden weggenomen, waSrmee de door trekking van den kilometers langen bou levard een feit is geworden. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de Raad. Bij het voorstel van B. en W. tot het verleenen van voorschotten aan „St. Willibrord" tot een bedrag van f 270.000, voor den bouw van 67 woningen met een kantoor tje, zei de heer Post, dat z.i. het rapport van den inspecteur van Volkshuisvesting van een verkeerde conclusie was uitge gaan. Hij had zijn inzicht niet mogen gronden uitsluitend op de lijsten van ge gadigden. Er is hier een groot gebrek aan woningen en voor het oorspronke lijke voorstel was dus alles te zeggen. Desondanks zal de S.D.A.P. voor het voorstel stemmen; zij het dan op afbeta ling. De heer de Ruiter zei, dat de C.H.- fractie voor het voorstel zal stemmen. De heer Kortweg kwam met ethische bezwaren. Spr. adviseerde tot een onder zoek onder alle forensen of zij al of niet te Vlissingen willen wonen. Spr. opperde ook nog enkele finan- cieele bezwaren. De heer van Oorschot viel het rapport aan van den inspecteur. Hij vond het te kortzichtig. Weth. Verhagen zei, met handhaving van zijn confessioneele bezwaren, gezien den woningnood, nu voor het voorstel te zullen stemmen. bescherming door voldoende pantsering I en aan groote snelheid. Bovendien komen in een Archipel als de onze, de gelegenheidswapens als on derzeeboot, m|jn en vliegtuig in een veel betere positie als er kostbare schepen moeten verschijnen, dan wanneer een te genstander het met licht materieel af kan. Overwegingen van dezen aard hebben der Regeering de overtuiging geschon ken, dat alleen de aanbouw van kapitale schepen voor de Nederlandsche Marine een versterking kan geven, die onze weermacht op een belangrijk hooger peil brengt. Ten aanzien van het kaliber van het te voeren geschut is de Minister van De fensie van oordeel, dat het doorborings vermogen, ook op groote gevechtsaf standen zoodanig moet zijn, dat met en kele treffers een zware kruiser van het gangbare type (10.000 ton waterver plaatsing), buiten gevecht wordt ge steld. Het aantal kanonnen moet zóó geko zen worden, dat snel inschieten in prac- tijkomstandigheden gewaarborgd is. Mitsdien werd als eisch voor de artillerie gesteld: een batterij van 9 kanons van 28 cm. Wat het pantser betreft: Noodig is den Nederlandschen sche pen een gordelpantser te geven van 225 m.m. Daar voor deze schepen er bo- vendien rekening mede gehouden moet worden, dat op zeer groote gevechtsaf standen de artilleriestrjjd ook met zwaar l geschut niet behoeft te worden gevreesd, is het noodig een drietal pantserdekken j van tezamen 130 m.m. op de Nederland sche schepen aan te brengen, opdat de op grooten afstand steil invallende zwa re projectielen geen ernstige schade zul len kunnen aanrichten, evenmin trou wens als vliegtuigbommen, die in uitzon derlijke gevallen (b.v. ten anker lig gend) het schip zouden kunnen treffen. Ten slotte de snelheid. Overwegende, dat het elke groote zeemogendheid mo gelijk zal z\jn, zjj het waarschijnlijk ge- j durende een beperkten tijd, zware sche- pen in den Archipel te doen verschijnen en dat dus de snelheid van onze nieuw te bouwen zware schepen, die van het slag schip te boven zal moeten gaan, dient de in de tropen vol te houden maximum vaart van onze schepen op 33 mijl per uur te worden gesteld, zijnde belangrijk hooger dan die van slagschepen, ook van de allergrootste soort. Van een dergeljjk #ohip zijn de volle dige bouw- en uitrustingskosten bere kend op 71 millioen, hetgeen voor drie sohepen een uitgave van f213 millioen beteekent. De exploitatiekosten zijn te i stellen op f41/2 millioen per schip in In dië, gevende voor drie schepen In dienst in Indië een bedrag van f 13y2 millioen. Hierna had de Regeering zich te be raden over de consequenties ten aanzien van den aanbouw van lichter materieel, dat voldoende zou zijn om de actie der groote schepen, die men snelle slagsche pen of extra gepantserde slagkruisers zou kunnen noemen, tot zijn recht te doen komen en hun veiligheid te waar borgen. Teneinde de aangevraagde kapitale schepen te kunnen doen vergezellen door onderzeebootjagers, is een bedrag van f 7,2 millioen noodig voor 12 snelle mo torbooten, bewapend met dieptebommen en mitrailleurs van 20 m.m. Voor de onderzeebootbestrflding in de nabijheid van de basis Soerabaja wordt een 6-tal onderzeebootjagers-muynenve- ger aangevraagd, waarvan de bouw in totaal een bedrag van f 6 millioen be loopt. Verder zjjn in het kader van deze plannen nog noodig gebleken een tweede tankboot en het inrichten als mijnenve ger van twee in Indië aan te bouwen gouvernementsvaartuigen, waarmede in totaal f 4 millioen gemoeid is. Tenslotte omvatten de ingediende voorstellen een versterking van de ver dediging van Soerabaja en de uitbrei ding van walinrichtingen en havenwer ken, benevens een verbetering der outil lage aldaar, om deze vlootbasis geschikt te maken voor de verzorging der groo- tere vloot. Daarbjj is voor verdedigings werken uitgetrokken een bedrag van f 15 millioen, terwijl daarboven een be drag van f 2 millioen voor mijnen en dieptebommen noodig is. Voor de verbetering en uitbreiding van walinrichtingen, havenwerken en outil lage wordt totaal 25 millioen aange vraagd. De bouw der schepen zal op Neder landsche werven plaats vinden. Uiteraard is b^ het overwegen van de mogelijkheid van uitvoering van de voor gestelde bouwplannen nauwkeurig nage gaan of de personeelsvoorziening ge waarborgd is. Deze vraag wordt bevesti gend beantwoord. Slechts in vier categoriën waarvan die der zeeofficieren en der officieren van den marinestoomvaartdienst de voornaamste zijn zullen als in 1945 het plan is afgewerkt, nog de gétinge te korten van 4 tot 7 pet. bestaan. Dit bovendien tijdelijk tekort is van zoo weinig beteekenis, dat het volkomen gerechtvaardigd is om het be mannen van het aan te bouwen materi eel verzekerd te noemen. Ongetwijfeld is een uitgave van ruim f280 millioen voor deze groote en be langrijke versterking van de defensie van Indië een zeer aanzienlijk bedrag. Dit door het Nederlandsche volk te brengen offer zal evenwel ongetwijfeld in het buitenland den indruk vestigen, dat het Nederland ernst is met het stre ven om zijn plaats in de wereld te be houden. In het jaarverslag bracht de t taris dank aan het gemeentebestuur voor de ondervonden steun bij de af zetting van de verdedigingswerken in de duinen, terwijl ook dank werd ge bracht aan Defensie, voor het gedeelte lijk beschikbaar stellen der daarvoor benoodigde materialen. Op het strand werden geplaatst 169 houten tenten, 7 consumptietenten, 4 blokken badcabi- nes en 24 kano's, terwijl 2548 dag kaarten werden afgegeven voor linnen tenten. Hulde werd gebracht aan de afdee- ling Vlissingen van het Ned. Roode Kruis, voor het plaatsen van een goed ingerichte en vergroote Roode Kruis- tent op het strand. Deze gelegenheid blijkt in een groote behoefte te voor zien. De ringrijderlj is weer goed ge slaagd. Slechts één concert werd ge geven, aangezien het tweede tengevolge van den inmiddels uitgebroken oorlog niet meer kon doorgaan. Betreurd wordt de verminderde pensiongelegen heid, ontstaan door den verkoop van „Kaapduin". De hoop werd uitgespro ken, dat daarin spoedig verandering mag komen, aangezien er aan pensions groote behoefte bestaat. De penningmeester legt rekening en verantwoording af. De ontvangsten hebben bedragen f 1956.15, de uitgaven f 1961.68, het nadeelig saldo alzoo f5.53. Dit resultaat is zeer gunstig te noemen, wanneer in aanmerking wordt genomen, dat 1939 aan extra uitgaven een bedrag vorderde van omstreeks f300. De voorzitter doet uit voerige mededeelingen over de openstelling van het strand. Zoowel het strand als de duinen ko men geheel vrij. Het bestuur wordt gemachtigd voor de vereischte afzetting der militaire ob jecten de noodige gelden uit te geven. Geklaagd wordt over het venten op het strand, waardoor de consumptie tenten schade ondervinden. De voorzit ter zal deze zaak onderzoeken. Ge vraagd wordt naar het verbeteren van een toegang naar het strand. Het be stuur zal even een afwachtende hou ding aannemen. Daarna sluiting. (Te laat voor ons nr. van Zaterdag ontvan gen. Red.) Vrouwenpolder. Loop der bevolking over de maand Maart 1940. Ingekomen: J. de Munter, chauffeur, A 111, uit Co- lflnsplaat. Vertrokken: E. G. de Regt, landb.kn., van Gapinge B 112, naar Wissenkerke nr 248. St. Laurens. Vrijdagavond vergaderde de Woningbouwvereen. „Huis en Hof" alhier onder leiding van haar voorzitter dhr P. Vader Hz. Uit de verslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de vereen, in het afgeloopen jaar goed heeft gewerkt. De ontvangsten bedroe gen f 1498, de uitgaven f 1464, alzoo een goed slot van f34, welk bedrag bij de reserve werd gevoegd. Oost- en West-Souburg. De Coöp. Boe renleenbank hield Vrijdag haar jaarver gadering. Voorzitter de heer W. Louwer- se. Gaf 1938 een klein verlies, 1939 gaf een behoorlijke winst. Het ledental steeg met 5 en daalde met 2 door overlijden. Het saldo van f 1030.63 werd op de reserve gebracht. Finland-Comité. Vrijdag avond vergaderde ten gemeentehuize het Finland-Comité. De penningmeesteresse Mevr. Gabriëlse, deelde mede, dat er nog enkele giften waren nagekomen, zoodat de totale opbrengst ongeveer f275 be- Mtpgt. v voorts besloot het Comité niet uit el kaar te gaan. Verwacht kan worden dat ook in de toekomst nog wel eens een be roep op de burgerij zal gedaan moeten worden. Bij eerste sommatie is dan het Comité paraat. Voor de in ontvangstname van kleederen en breiwerk houdt het Comité zich ten zeerste aanbevolen. Men stelle zich daartoe met Mevr. Gabriëlse in verbinding. Arnemuiden. De resultaten van de v i s s ch e r ij. Zooals reeds gemeld, hebben de garnalenvisschers op 26 Maart j.l. hun werkzaamheden hervat. De vangsten bedroegen per vaartuig 30 tot 100 K.G., terwijl de garnalen klein van stuk waren. Wegens het stormachtige weer, werd op Woensdag 27 en Donderdag 28 Maart niet gevaren, j.l. Vrijdag bedroeg de vangst niet meer dan 17 tot 50 kg., zoo dat de onkosten meer waren dan de verdiensten. De matrozen komen weer in den (aan vullenden) steun, doch komen nu in een veel gunstiger positie te staan, daar juist in de onkostenberekening een belangrijke verbetering is ingetreden, welke nu is voor vaartuigen met een motor van 30 P.K. f6.60; 31—40 P.K. f7.70; 41—50 P.K. f 8.50; 51—60 P.K. f 9.30, alles per visch- dag. Wordt er bij slechte weersomstandig heden niet uitgevaren, en moet men dan aan boord blijven, dan kan f2 per dag gerekend worden. Alzoo een goede verbetering voor de visschers. 't Zand. Vrijdagavond kwam de A.R. Kiesvereeniging in Jaarvergadering bij een onder leiding van den voorzitter, den heer J. Lorier. Secretaris en penningm. brachten hun jaarverslag uit. De ver- eeniging telt motenteel 57 leden. De toe stand der geldmiddelen baart geen zorg. Door huisbezoek werden twee nieuwe Weth. Rorije achtte verder onderzoek overbodig, omdat het voor ieder en ook voor B. en W. vaststaat, dat er groote woningbehoefte is en wij er met deze 67 niet zijn. Een onderzoek heeft ook niet voldoende waarde, omdat de huurders meestal pas komen als de woningen er eenmaal zijn. B. en W. hebben alles in het werk ge steld om 't eerste voorstel goedgekeurd te krijgen. Spr. weerlegde de financieele bezwaren. Men moet nu geen tijd verbeu zelen met onderdeelen, omdat de mate- riaalprijzen steeds stijgen. Bij de replieken waarschuwde de heer van Oorschot de vrijz.-dem. tegen anti papisme. Ook spr. was tegen den schot jesgeest, maar om den volkshuisbouw stapt de S.D.A.P. over de ethische bezwa ren heen. Het voorstel werd aangenomen met al leen de stemmen van de heeren Korte- weg en de Wilde tegen. Besloten werd tot het op vol profiel brengen van de bestrating der Anjelie renlaan. Bij het voorstel tot verlenging van de huur van een voetbalveld aan de ver- eeniging de Zeeuwen, vroeg de heer de Roo om aanleg van meer sportterreinen. De voorzitter zei, dat B. en W. actief in deze zijn. Vereeniging van Slechthoorenden. Zaterdag j.l. hield de afd. Goes en O. van de Vereeniging van Slechthooren den. haar jaarvergadering. Nadat de huishoudelijke zaken behan deld waren en de voorzitter meege deeld had, dat er besloten was tot sa menwerking met de Ned. Vereen, tot Bevordering van den Arbeid voor On volwaardige Arbeidskrachten (A.V.O.) vergastte de heer J. G. Telgenkamp uit Goes de vergadering op een uitgebreide serie van prachtige kleurenfoto's van zijn bezoek aan Noorwegen. De voorzitter was aller tolk toen hij den heer Telgenkamp hartelijk dank bracht. DISTRICTSVERGADERING CHR. LANDARBEIDERS Z.-BEVELAND. Onder leiding van den heer P. Lui kenaar uit Wolfaartsdijk vergaderde Zaterdag in de meiksalon-Bustraan het district Zuid-Beveland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De heer A. Vingerling bracht verslag uit van de gehouden conferenties met de werkgeversbesturen van den L.T.B., waarmee drie keer geconfereerd was, met de werkgeversvereen. voor Oost- Zuid-Beveland waarmee ook drie keer is vergaderd, de afd. van den C.B.T.B. te Nieuwdorp twee keer en de werkge vers te 'sHeer Arendskerke, Kloetinge en 's Heer Abtskerke, terwijl ook gecor respondeerd is met de afd. van den C.B.T.B. te Oudelande en omgeving, met de afd. van de Z.L.M. te Oude lande en met de afd. Zuid-Beveland van den C.B.T.B., welke laatste echter geen antwoord zond. Overeenstemming tusschen besturen van werkgevers en werknemers is nog slechts met de afd. van den C.B.T.B. te Nieuwdorp bereikt op een loonbasis van f 2.20 per dag in den winter, f 2.50 per dag in den zomer voor gewoon werk en f 2.75 per dag voor zwaar- en oogst- werk. Met doorbetaling van Chr. feest dagen, Bid- en Dankdagen. Overwerk 35 cent per uur. Ook is een duurte- clausule opgenomen. Werkdag in den zomer zal zijn 10 uren met inbegrip van twee keer 20 min. rusttijd en 8 uren in den winter met inbegrip van twee keer 10 min. rusttijd. Ook met den L.T.B. is bijna overeen stemming bereikt met ongeveer gelijke looncijfers. Dit beteekent een loonsverhooging van 10 pet. in den winter en 11 pet. in den zomer. De werkgeversvereen. voor Oost Zuid- Beveland wenschte niet verder te gaan dan 5 pet. verhooging, zoodat hiermee geen overeenstemming mogelijk was. Besloten werd waar met de werkge versvereen. geen accoord kon worden bereikt, de werkgevers individueel uit te noodigen omdat verschillenden van de afd.bestuurders van den N.C.L.B. door hun werkgevers was meegedeeld, dat zij van onderhandelingen namens hen niets wisten, en zeer velen de f 2.50 per dag reeds betalen. Koudekerke. Vreemdelingen verkeer. Donderdagavond hield de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5