Rusland blijft neutraal. ramma Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. CREDIET VAN f 5.000.000 VOOR EVACUATIE. ZATERDAG 30 MAART 1940 54c JAARGANG - No. 151 Genoopt tot dankbaarheid. Zeeslag aan de Noorsche kust verwacht Ook blokkade in de Zwarte Zee? Roose velt ziet weinig kans op vrede. Finland economisch afhankelijk van Rusland? Rede van Moiotof. Verhooging van de begrooting van binnen- landsche zaken voor 1939. Zeeslag verwacht aan de Noorsche kust. Vlootreserves in Duitschland opgeroepen? Roosevelt ziet weinig kans op vrede Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie nog uitgekeken poot of zoo wel, maar gezien [dat uw schip ge neer den indruk |onschot was. spraak doen. p.art 1940. B75 en 414.4 M 1.20 v.m. en 7.30 10.00 Morgenw. ontinubedr. 12.00 per. ANP., gram. J Viool en piano, ram. 4.00 VARA- F'50 Vragenbus. Jtr. Sted. orkest Filmland. 5.50 le jeugdbew. 6.45 IV,AR A-Kalender It. radiojournaal.' imen", toespraalc. 13 Ber. ANP. 8.15 fi-ork. 9.10 Toe- eel. 9.30 VARA- lRA-Varia. 10.00 [Ber. ANP. 11.20 [.5 M. KRO-Uitz. -9.15 en 10.00 llfuur. 12.00 Ber. 12.45 Ber. ANP., b en gram. 2.00 2.30 Gram. 2.45 £RO-orkest. 4.45 |30 Gram. 5,45 1.15 Gram. 6.20 Iht. 6.45 Gram. Jiuserie. 7.35 Act. |P„ meded. 8.15 fmlijsting. 8.35 In de pauze: IP. 10.40—12.00 irt 1940. en 414.4 M. tO. 12.00 AVRO. IA. 8.00—12.00 9.05 Tuinbouw- orgel. 9.40 Cau- lij." 9.59 Ber. J).30 Kerkd. 12.00 fht". 12.25 Viool \NP, gram. 1.00 |n soliste. 1.30 mailbrief". 1.50 1.55 Declam. 2.30 Eerste acte bera (opn.). 3.20 ÏRO-orkest. 4.15 IP. 5.00 Gesprek- 130 Voor de kin- In Charme. 6.30 iNP., gram. 7.00 [Schuldig of 011- rkest. 8.00 Ber. tO-Amusements- boliste en gram. ndblad. 9.40 Om- met verbinden- iNP. 11.10 „Les list (opn.). 11.40 (.5 M. 8.30 KRO. 5.00 NCRV. ang. Luth. Zang- w. muz. (gram.) "erkd. Hierna: 5 Causerie „Het gaat herleven". ANP. 1.00 Let- 1.20 KRO-orkest .g en antwoord, [cello. 3.45 Gram, Ziekeahaifuur. 5 Gew. muz. v. Kerkd. 7.45 sr. ANP., meded. Gram. 9.40 Ra- 0.30 Ber. ANP. L1.15 Espera nto- ■ERBERICHT. "genavond: 5 Z.W. tot N.W. bewolkt, droog Oosten plaatse- later toenemen- op eenige regen .tuur. iddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstitraat 70, Goes Postrekening 44459 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs#2.60 per kwarfBal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Indien het waar is en het i s waar dat gedenken moet leiden tot danken, dan is er in deze dagen zeker alle reden om Gode dankbaarheid te bewijzen voor de aan ons volksleven geschonken wel daden. In de afgeloopen week mocht de Unie „Een School met den Bijbel" haar 62ste jaarvergadering houden. En een dag la ter mocht de Schoolraad voor de Scho len met den Bybel zijn 50-jarig bestaan herdenken. Bij het lezen van de verslagen van deze vergaderingen moeten wy wel on der den indruk komen van de machtige veranderingen die op het gebied van het onderwijs hebben plaats gegrepen. En die indruk wordt sterker, wanneer men dan tegelijkertijd eens bladert In de ge schriften van Groen van Prinsterer, waarin hij spreekt van de vele ontmoe digende teleurstellingen waaraan hij blootstond In zijn strijd voor het Chris telijk onderwijs. Het Is nu ongeveer een eeuw geleden dat Groen van Prinsterer moest klagen, dat het niet mogelijk was voor den eisch van het recht der Christelijke volksopvoeding gehoor te vinden. Elke poging om althans eenige ruimte te verkrijgen voor het Christelijk volksonderwijs werd zonder meer afge wezen. Tengevolge van de stelselmatige op positie van de overgroote meerderheid der Tweede Kamer, tegen hetgeen de kern onzer geloofsovertuiging op elk gebied uitmaakt zoo schreef hij in zijn „Narede van vijfjarigen s t r ij d" werd op 24 September 1851 met 46 tegen 6 stemmen een amende ment verworpen waarbij in het belang der Christelijke Volksop voeding het tot stand komen van eenige voorziening in den toestand van het lager onderwijs wenschelijk gekeurd werd; En in Juli 1854 werd met 31 tegen 17 stemmen verworpen een voorstel tot vrijwaring van gewetensvrijheid tegen de meermalen in het weigeren van bij zondere scholen gebleken willekeur der plaatselijke autoriteiten. Een voorstel, zoo voegt Groen hier aan toe, hetgeen naar ik dacht, meer dan eenig ander, aanspraak op de goed keuring eener Nederlandsche Vergade ring had. En nu, een kleine eeuw later. De financieele gelijkstelling van open baar en bijzonder lager onderwijs, is sinds lang een voldongen feit. De bijzondere school is nog wel geen regel het is nog altijd de openbare school die op financieel gebied den toon aangeeft, maar toch is reeds dit bereikt, dat de openbare school nog slechts be zocht wordt door 32 pet. van de kinde ren van ons volk. In vergelijking met vroeger leeft thans het bijzonder onderwijs in weelde. En met recht werd er door Prof. Dijk op gewezen, dat we ons telkens weer voor onzen God hebben te schamen, dat wij vaak veel te weinig ons bewust zijn van de weelde welke Hij ons geeft en dat wij in dankbaarheid voor Zijn zegen over ons volk en over ons, dag aan dag tekort schieten. Wij zijn aan het bezit van ons vrij Christelijk onderwijs in die mate gewoon geraakt, dat we het on verdiende van deze weldaden uit het oog hebben verloren. Inderdaad! Toen den dag daarop de Schoolraad jubileerde, kwamen daar de eersten in den lande om hunne gelukwenschen aan te bieden Daar was een vertegenwoordiger van de Regeering, daar waren oud-ministers en Kamerleden, daar waren vertegen woordigers van vijf Kamerfracties die van hun belangstelling blijk gaven. En in den persoon van den voorzitter die tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau werd bevorderd, werd de jubilee- rende organisatie ook door H. M. de Ko ningin geëerd. Welk een verandering! En bij het zien van al deze dingen is er wel reden om God te danken voor de verkregen weldaden. Hij toch was het, die den strijd wi'de bekronen. Den s t r ij d. Ook daarop mag in dit verband wel de aandacht worden geves tigd. Immers aan de uiteindelijke overwin ning ging een lange en bange worste ling vooraf. En nu bestaat het gevaar, en het is plicht daartegen met ernst te waarschu wen dat we op de verkregen lauweren zullen gaan rusten. De vrees is meermalen geuit, dat onze jonge menschen, ook in geestelijke weel de grootgebracht, zullen verslappen, in- plaats dat ze, genoopt tot dankbaarheid, verschijnen voor Gods heilige oogen, met offers aan Hem toegewijd. Niet zonder reden werd door Prof. Slotemaker de Bruine de aandacht ge vestigd op de gevaren van den voor spoed. Het zijn nu eenmaal sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. Daarom moge het gedenken dringen tot dankbaarheid. Maar dan moet ook de dankbaarheid prikkelen tot bezielde belangstelling en getrouwe activiteit, die, zooal3 de Unie-voorzitter het uit drukte, noodig is, broodnoodig, voor de defensie van onze vrijheid tegen alle op positie welke haar in dezen geweldigen tyd belaagt. ag 3 uur: 759. fietsers: In de zitting van de opperste Sovjets te Moskou heeft Moiotof een rede ge houden waarin hij o.a. verklaarde: „Wij moeten ontze neutraliteit hand haven en ons onthouden van deelneming aan den oorlog tusschen de groote mo gendheden. Moiotof wees op de voortgezette Sov- jet-Duitsche vriendschap, die zoo scherp contrasteerde met de houding welke En geland en Frankrijk jegens Rusland aan namen. „De relaties met laatstgenoemde landen zyn verslechterd tengevolge van een reeks vijandelijke handelingen je gens de Sovjet-Unie, zooals het opbren gen van Russische handelsschepen in het Verre Oosten door de Engelschen en den Franschen politie-inval by de handels vertegenwoordiging der Sovjets te Pa- rys". Engeland en Frankrijk zoeken naar voorwendsels, om den oorlog tot de unie der Sovjet-republieken uit te breiden. Eén van die voorwendsels is blijkbaar het feit, dat de Sovjets Duitschland te gen de geallieerden helpen, door met dit land handel te dry ven. Maar de Roemeen- sche uitvoer naar Duitschland is veel belangrijker dan die van Rusland. De Sovjet-Unie is onafhankelijk. Zij was, noch wil zyn een instrument van een of andere buitenlandsche politiek. Zy wil haar eigen politiek voeren en voort zetten. Wat de vrede met Finland betreft, zeide Moiotof' dat deze gegrondvest was op de onafhankelijkheid van Finland bin nenslands en naar buiten!! Een Scandinavische defensieve alliantie zou echter on vereenig baar zijn met het Russisch-Finsch vredespact en nadruk kelijk waarschuwde Moiotof tegen deze voorgenomen alliantie. De Sovjet-Unie zal zich dus tegen het tot stand komen van dit defensief ver bond verzetten en Zwedens en Noorwe gens deelneming aan een dergelijke alli antie zou zij beschouwen als een prijsge ven van de neutraliteit door die beide landen. De Sovjet-Unie heeft geen enkel con flict met Zweden en Noorwegen en onze relaties kunnen zich op vriendschappe- lijken grondslag verder .ontwikkelen. Met klem ontkende spr., dat de Sovjets ver langens zouden hebben naar een of an dere Scandinavische haven. DE STRIJD MET FINLAND. Wy streden in Finland niet slechts te gen Finsche troepen, doch tegen de ge combineerde strijdkrachten van de im perialisten van een aantal landen, met inbegrip van Groot-Brittannië en Frank rijk". Na melding te hebben gemaakt van De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot wij ziging en verhooging van de begrooting van zijn departement voor 1939. De minister stelt voor een verhooging van den gewonen dienst met f879.078, van den kapitaaldienst met 5 millioen, zoodat de geheele dienst verhoogd wordt met f5.879.078. De 5 millioen wordt aangevraagd voor een nieuwe af deeling luidende: afvoer burgerbevolking. Aan de Memorie van toelichting is het volgende ontleend: De luchtbescherming. Het overbrengen van verschillende ge meenten naar een hoogere gevarenklasse bleek onvermijdelijk. Enkele gemeenten konden ln een lagere klasse worden ge plaatst. De kosten, welke uit deze herclassifi catie voor het rijk voortvloeien, zijn ge raamd op plm. f280.000. Voorts werd'het, in verband met de huidige bijzondere omstandigheden, nood- zakelijk geacht een aantal maatregelen te nemen in verband met de bescher ming van de bevolking tegen luchtaan vallen. Tot deze maatregelen behoorde in de eerste plaats de outillage van de alarmeeringsinrichtingen ln de gemeenten, gerangschikt in de eerste en tweede gevarenklasse. De voorziening met gasmaskers. Door de regeering is onder de oogen gezien de noodzakelijkheid om tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke worden ondervonden bij het voor zien aan de burgerbevolking van gasmaskers. Dit doel wordt bereikt door tusschenkomst te verleenen bij den aankoop. Daarvoor is de beschik baarstelling van een bijzonder crediet noodzakelijk. De kosten, met inbegrip van die van distributie, zijn voorloopig geraamd op plm. f 400.000. Voorbereiding van evacuatie. De buitengewone omstandigheden maak ten het noodig rekening te houden met de mogelijkheid, dat bepaalde gebieden van ons land om redenen van militairen aard door de burgerbevolking zouden moeten worden ontruimd. Voornamelijk door inkwartiering zal ln de behoefte aan huisvesting voor zien moeten worden. Met huisvesting al leen zal echter ln den regel niet kunnen worden volstaan. Ook voor haar dage- lijksch levensonderhoud zal de bevolking van de ontruimde gebieden althans in den eersten tijd goeddeels op den steun der overheid zijn aangewezen. Welke bedragen met een en ander eventueel gemoeid zullen zijn valt zelfs bij benadering niet op te geven. Ten einde echter op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, acht de minister het noodzakelijk, dat voorloopig een crediet van f 5.000.000 voor dit doel te zijner beschikking wordt gesteld. de voorbereidingen voor de zending door de geallieerden van 100.000 man ter hülpverleening aan de Finnen, betoogde Moiotof, dat een vyfde deel van de Zweedsche luchtmacht ter beschikking van Finland stond. De militaire hulp voor Finland kwam overigens niet alleen van de geallieerden, doch ook van zekere andere imperialis tische landen, met inbegrip van Italië en zelfs van de Vereenigde Staten. „Onze betrekkingen tot Amerika", al dus vervolgde Moiotof, „zijn den laat- sten tijd niet beter en niet slechter ge worden, als we tenminste het moreele embargo buiten beschouwing laten. „De laatste vijf maanden hebben we ook vele voorbeelden gezien van een Fransch-Britsche vijandigheid jegens de sovjet-Unie. De verwachtingen der En- gelsche en Fransche machthebbers, de sovjet-Unie te gebruiken in den oorlog tegen Duitschland, zyn niet in vervul ling gegaan. De door de sovjets ge volgde politiek is blijkbaar niet aange naam voor de Britten en de Franschen, wier zenuwen niet goed in orde zijn." „Onze betrekkingen met Turkije en Iran zijn vastgelegd door niet-aanvals- verdragen en wij zijn vastbesloten, onze verplichtingen na te komen. Met Roe menië hebben wij geen niet-aanvalspact. Dit is te verklaren uit het niet geregel de geschil over Bessarabië. De sovjet-unie is evenwel niet van zin, dit gebied door een oorlog terug te win nen en er is geen verslechtering in onze betrekkingen tot Roemenië." „Japan moet er zich van bewust zijn, dat de sovjet-Unie geen enkele schen ding van haar belangen zal dulden. Slechts indien dat wordt begrepen, kun nen onze betrekkingen met Japan op bevredigende'wijze tot ontwikkeling ko men." „In Syrië en het naburige Oosten heerscht wantrouwen over de activiteit der Oostelijke legers van de Westelijke mogendheden onder leiding van gene raal Weygand. Wij moeten waakzaam zijn. Henry Bidau schryft in de „Intransi- geant", dat de torpedeering van de „Heddernheim" voor Duitschland een verschrikkelijke verrassing was, aange zien zy zich voordeed op een weg, dien de Duitschers veilig waanden en die te vens de weg is, waarlangs het ijzererts wordt vervoerd. Onmiddellijk werd aan alle Duitsche schepen in die wateren bevel gegeven, naar de naastbyzynde haven te varen. Dit bevel was noodlottig. De „Ed mund Hugo Stinnes" ontmoette door dit bevel op te volgen een duikboot, die het schip tot zinken bracht." Het is zeker, dat een Engelsche vloot torpedobootjagers zich op het oogenblik aan de grens van de Scandinavische wa teren bevindt en een bericht uit Kopen hagen meldt, dat de Duitsche admirali teit van haar kant torpedobootjagers ge zonden heeft. „Onder die omstandigheden lijkt een krachtige ontmoeting tusschen deze vooruitgeschoven vlootelementen op volle zee onvermijdelijk". Intusschen gaan officieele kringen in Duitschland evenals de Duitsche pers voort met te verklaren, dat Engeland en Frankrijk vornemens zijn de neutraliteit van Noorwegen en Denemarken niet lan ger te eerbiedigen. Volgens te Bern uit Duitschland ont vangen berichten zouden daar sinds eenigen tijd belangrijke militaire voor bereidingen worden getroffen. Alle vlooteffectieven zouden onder de wapenen zijn geroepen evenals de vloot reserves tot den leeftijd van 48 Jaar. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsche onderzeeër, die het Duitsche s.s. „Heddernheim" heeft getorpedeerd, de „Ursula" was, dezelfde duikboot, die reeds in den mond van de Elbe een Duit- schen kruiser tot zinken heeft gebracht. De „Heddernheim" voer onder Est- landsche vlag. OOK BLOKKADE IN DE ZWARTE ZEE? Een hoofdartikel in het dagblad „Mo ment", waarin melding werd gemaakt van plannen der geallieerden, Frankrijk en Engeland, om ook in de Zwarte Zee het scheepvaartverkeer met bestemming naar Duitschland te blokkeeren, heeft in Boekarest diepen indruk gemaakt. In het artikel wordt verklaard, dat de geallieerden belang stellen in de Zwarte Zee, omdat ook daar de blokkade dient te worden toegepast. Over de Zwarte Zee onderhoudt Duitschland scheep vaartverbindingen met Zuid-Rusland en kan zich dientengevolge voorzien van petroleum en mangaan. Het blad verklaart dan, dat Turkije door de Dardanellen doorgang zal ver leenen aan de Engelsch-Fransche vloten, welke in Trebizonde, Samsoen en Sinope voldoende bases zouden bezitten, om de Russische transporten naar Duitschland te blokkeeren. Maar wat zal Rusland doen? DE NOORSCHE VERLIEZEN TER ZEE. Tot dusverre zyn tengevolge van den oorlog 59 Noorsche schepen met een to talen inhoud van 204.000 ton, verloren gegaan, terwijl 402 Noorsche zeelieden zyn omgekomen. President heeft verklaard, dat er op dit oogenblik geringe vooruitzichten zijn Binnenland. Vertrekken de Duitsche schepen uit Ne- derlandsch-Indië Crediet voor evacuatie. Buitenland. Rusland blijft neutraal. Zeeslag aan de Noorsche kust verwacht. Gaan Engeland en Frankrijk ook de Zwarte Zee blokkeeren? Roosevelt ziet weinig kans op vrede. voor een vasten vrede in Europa, doch dat de door Sumner Welles verkregen inlichtingen van waarde zullen zijn, wan neer de tijd zal komen om vrede te stich ten. RUSSEN WENSCHEN HANDELSVERDRAG MET LONDEN. Uit vetrouwbare bron wordt verno men, dat de Sovjet-Russische regeering officieel aan de Britsche regeering heeft voorgesteld onderhandelingen te openen over een Britsch-Russisch handelsver drag. KJlJJUJgIJU»LJU--L - VÜ'J..- ■■-JJüagigiB OUD-PREMIER VAN ZEELAND BIJ MINISTER VAN KLEFFENS. Gisterochtend heeft de Belgische oud premier Van Zeeland een zuiver infor meel bezoek aan minister Van Klef fens op het departement van buitenlandsche zaken gebracht. REGEERINGSAANKOOPEN VAN AARDAPPELEN Naar wy van officieele zijde vernemen bestaat het voornemen om, zoo noodig, ook na 1 April door te gaan met het aankoopen van klei-consumptie-aardap- pelen door de regeering. Nauwkeurige gegevens omtrent de voorwaarden kunnen nog niet worden verstrekt. In den aard ligt eenige aanwij zing in de werkwijze, zooals die tot dus ver werd gevolgd, en in de toezeggingen welke indertijd zijn gedaan met betrek king tot de prijzen, welke men in het voorjaar hoopt te bereiken. VERVOER VAN ARBEIDERS NAAR DE WERKVERSCHAFFING. De directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming heeft bepaald, dat met ingang van 26 Maart voor het ver voer van arbeiders naar en van de werkverschaffingsobjecten de zoo ge naamde zomerregeling van kracht is. Deze regeling geldt tot en met 16 No vember 1940 en luidt als volgt: De arbeiders, die dagelijks een af stand van meer dan 2 maal 20 km heb ben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de overheid te worden vervoerd per auto bus, tram of trein. De arbeiders, die dagelijks 2 maal een afstand van 15 tot 20 km naar en van de werkverschaffing hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van f 1 per man en per week. De arbeiders, die dagelijks 2 maal een afstand van 10 tot 15 km van en naar de werkverschaffing hebben af te leggen, ontvangen f 0.50 per man en per week. Voor afstanden van minder dan 2 maal 10 km wordt geen vergoeding ge geven. MIDDELBURG. Afsluiting wegen. B. en W. deelen aan den gemeenteraad mede, dat zij besloten hebben op den Mo lenberg het éénrichtingverkeer in te voeren en wel zoo, dat het rijverkeer in de richting BeenhouwerssingelPen- ninghoeksingel verboden is. Grond aan den Nadorst. Van C. Joosse, Nadorst weg 8 is als nog een adres bij den gemeenteraad in gekomen, waarin hij opnieuw aandringt hem in pacht te geven het perceel grond waarop gestort is de bagger uit de ves ten, welk perceel is gelegen achter het sportterrein in den Nadorstweg, groot ongeveer 9000 M2 en wel tegen den prijs van rond f 150 voor het eerste jaar in zijn geheel en f 40 per gemet voor de daarop volgende jaren. Adressant heeft gelezen, dat het in de bedoeling der ge meente ligt om op dat terrein voeder bieten te verbouwen, doch dat ligt naar de meening van hem geheel buiten het terrein der gemeente en zooals waar schijnlijk ook B. en W. bekend zal zyn, kan dit toch maar voor één jaar ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1