Dagblad voor de Provincie Zeeland Binnenland EERSTE BLAD. (M. c.) VRIJDAG 29 MAART 1940 54e JAARGANG Z No. 150 fgramma De opperste geallieerde oorlogsraad vergaderde gisteren - Nieuw accoord tusschen Londen en Parijs - Engelsche gezanten op den Balkan naar Londen - Sumner Welles bij Roosevelt - Grootere actie op zee te verwachten - Duitsche onder zeeër door Noorwegen geïnterneerd - De strijd in de lucht. Geen vrede of wapenstilstand zonder wederzijdsch goedvinden. Engelsche gezanten op den Balkan naar Londen geroepen. Sumner Welles terug. Duitsche vloot ten aanval? Duitsche onderzeeër in Noorsche territoriale wateren geïnterneerd. De doop van Prinses Irene. Begin Mei te Amsterdam? De oorlog In de lucht. Belangrijkste Nieuws -23 Maart. [ER. Geboren: 6hrla. jieter Joziasse en sa, pna Luitwieler 61 j I Dingemanse. (M. C.) -25 Maart. Ondertrouwd\y |j. jm. en Willa, Min.' -ydia d.v. J. Schone- nderhoud 81 j. Wedn i Maart 1940. uwd: Jozias Verlare ,-iida Paauwe, 30 j. Irk Cornelia Krijger' Ibendyke, onlangs te fina Elizabeth otte Idijke. (it C Maart 1940. _eboren: Wilhelmina Balkenende en Neel- jeu. de Roos, 71 j.wed.v. Jeter Marinus Polder- ÏJetje Huberdina Ver- Hendrik Jansen en Gravenpolder. Marinus Mechielsen jen Pieternella Kole (I. C.) Geboren: Johannis ioek en M. A. Bruin- fceertruida, dv. J. Vi I v. Kruiningen. (I. C.) eboren: 14, Adriana i Izak Flipse en Jan- jde Vreugde. 15, Fre- larinus Jan Bustraan Ina Leuntje Bouwen- ia, dv. Leendert van na Pieternella Stout.- (N. B.) Ondertrouwd: 21, jm. en Cornelia Ma- briaan Kramer, 79 j, la Hollestelle. (N.B.) JJ1, Cornelia Hooger- IColijnsplaat en Cor- >t, 28 j. jd. (N. B.) Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 'Maart 1940. 1875 en 414.4 M. ?PRO. 10.20 VARA. ?ARA. 7.30 VPRO. |VPRO. 11.00—12.00 ram. 10.00 Morgen- lol en piano. 10.50 |A-orkest. 12.00 Pal- ANP., gram. 1.00 orkest en solist, rouw. 2.10 Viool en Ie „Suomi, het land |chters". 3.00 Gram. 1.00 Gram. mettoel. ino en gram. 5.05 5.30 Rosian-orkest. 5.30 Letterk. overz. 7.00 „De Vlaam- lezing. 7.18 Ber. lak over de FIKA. 3ang en piano. 8.30 leden die niet verlo- 9.00 Radiotooneel. Tragm. „Boccaccio", (L0.30 Gram. 10,40 ANP. 11.10 gram. 301.5 M. Algem. KRO. 8.05—9.15 en 10,00 .userie. 12.00 Ber. len en solist. 12.45 .10 KRO-orkest en in gram. 3.00 Paul 10 Gram. 4.20 „CV opera (gram.). 5.30 im. 6.15 Musiquette '.15 „Negermuzlek", lortage. 8.00 Ber. w Style Artists en Radiotooneel. 10.00 ge. 10.30 Ber. ANP. 3oyd Bachmann en ■12.00 Gram. WEERBERICHT. ïorgenavond: wisselende bewol- ge nachtvorst, over- •achtige tot matige nmiddag 3 u.: Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2^S0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AdvertentiSn 30 cent per regel Ingezonden mededeeilngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting iddag 3 uur: 756. or fietsers; Officieel wordt medegedeeld: „"te Lon den is gisteren de zesde bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad gehouden. Daladier was nog niet geheel hersteld van een onlangs by een bezoek aan het front opgeloopen voetblessure en kon om die reden de zitting niet bijwonen. Chamberlain gaf uiting aan zijn vol doening, dat hij Reynaud op deze bij eenkomst voor 't eerst als minister-pre sident jcon begroeten. De opperste raad van oorlog besprak de ontwikkeling in de strategische situ atie sedert de vorige vergadering en nam besluiten over het verder, te voeren be leid. De volgende verklaring werd goedge keurd: De regeering der Fransche republiek en de regeering van het Vereenigd Ko ninkrijk en Noord-lerland verplichten zich wederkeerig, gedurende den tegen- woordigen oorlog niet over een wapen stilstand of een vredesverdrag te onder handelen en geen wapenstilstand of vre desverdrag te sluiten tenzij met weder zijdsch goedvinden. Zij verplichten zich, geen vredesvoor waarden te bespreken, vóór zij het vol ledig eens zijn geworden over de voor waarden, die noodig zijn om beiden lan den een werkelijken en blijvenden waar borg voor hun veiligheid te verschaffen. Tenslotte verplichten zij zich, na het sluiten van den vrede, op elk terrein ge meenschappelijk te blijven handelen, zoo lang dat noodig mag zijn voor de verze kering van de veiligheid van beide lan den en voor het met andere landen op bouwen van een internationale orde, die de vrijheid der volken, de eerbiediging van het recht en de handhaving van den vrede in Europa waarborgt". DE VERHOUDING TOT ITALIË, DEN BALKAN EN RUSLAND Volgens de United Press zou een be langrijk punt van bespreking ditmaal de toekomstige verhouding van de gealli eerden tot Italië, den Balkan en Rusland zijn geweest. Aangenomen wordt nog steeds, dat Reynaud de in October van het vorige jaar afgebroken onderhandelingen waar bij, naar verluidt, Frankrijk zeer ver aan de Italiaansche eischen inzake Djiboeti, het Suzez-kanaal en Tunis tegemoet kwam hoewel het Italië's Tunesische ambities toch niet bevredigen kon wenscht te hervatten. Te oordeelen ech ter naar de uitspraken van verantwoor delijke Italianen in Londen, zou Musso lini sedert dien zijn voorwaarden uitge breid hebben. De indruk overheerscht, dat Engeland geneigd is, een meer voorzichtige gere serveerdheid ten opzichte van Italië in acht te nemen in afwachting van een gunstiger moment, om Italië los te ma ken van zijn Duitschert bondgenoot. Anderzijds melden berichten in de pers dat Hitier het plan heeft opgegeven om Italië en Rusland met elkander te ver zoenen, teneinde met deze beide landen te zamen den status quo op den Balkan te garandeeren. De besluiten van den Oppersten Oor logsraad hebben in Parijs een uitsteken den indruk gemaakt. Men acht ze van „historische be teekenis". In Italiaansche kringen acht men de besluiten de plechtigste verklaring over de onverbrekelijke solidariteit tusschen Engeland en Frankrijk, die ooit werd ge daan. Van Londen en Parijs zal geen vredes-initiatief uitgaan. Deze verkla ring zou niet zijn gedaan, wanneer het bezoek van Sumner Welles ook maar de geringste hoop had opgeleverd op aan vaardbare vredesvoorstellen. Men heeft In Rome meer en meer het gevoel, dat de wapens in de lente op elkaar zullen botsen. De Engelsche minister van buiten- landsche zaken heeft den Engelschen ambassadeur te Ankara en de Engelsche gezanten te Athene, Belgrado, Boeka rest, Boedapest en Sofia uitgenoodigd, naar Engeland te komen om met hem een bespreking te hebben. De diplomatieke vertegenwoordigers zullen begin April in Engeland aanko men. Ook de Engelsche ambassadeur te Rome wordt in April voor een kort ver lof te Londen verwacht. Zoowel zaken van politieken als van economischen aard zullen bij dit overleg met de ambassadeurs en gezanten be sproken worden. Het is begrijpelijk, dat op een oogen- blik, als thans, nu de Balkan en de Le vant zoo zeer op den voorgrond staan, de Engelsche 'vertegenwoordigers in deze streken tezamen worden gebracht voor een gedachtenwisseling onder lei ding van den minister van buitenland- sche Zaken. Ook de Fransche regeering pleegt overleg met haar vertegenwoordigers in het buitenland. In goed ingelichte kringen is men van meening, dat dit het begin is van een diplomatiek tegenoffensief op den Bal kan. Ook is men van meening, dat de bijeenroeping van deze conferentie het resultaat is van Engelsch-Fransche be sprekingen, waarbij Reynaud er by de geallieerden op zou hebben aangedron gen „gang te zetten" op den Balkan. M.en gelooft, dat het zeker is, dat het bijeenroepen van deze conferentie een onderdeel is van de actie van het Brit- sche kabinet, om de positie van de ge allieerden op de Balkan-markten te con- solideeren en te vermyden, dat de Do- naugebieden, in economisch en politiek opzicht, satelieten van Duitschland wor den. Men neemt aan, dat van dit overleg de bedoeling is om Duitschlands invoeren uit de Zuidoostelijke staten van Europa te beperken en deze landen tegelijk aan te moedigen zich tegen eischen van Hit- Ier te verzetten. De opvatting in Engeland is, dat Duitschlands diplomatieke offensief in Zuidoost-Europa langzaam tot staan is gekomen en dat Hitier er niet in ge slaagd is van Italië en Rusland de mede werking te verkrijgen om de Zuidoost- Europeesche landen een drieledige waar borg te geven. In deze landen bespeurt Londen een toenemende neiging om zich tegen den druk van Duitschland te ver zetten. Een bewijs daarvan meent men te mogen zien in het vertrek van een Roe- meensche economische missie naar Lon den. DUITSCHLAND EN RUSLAND EN HET BALKAN-PROBLEEM. Nu Hongarije aan Italië en daarmede zijdelings ook aan Duitschland heeft be loofd om zijn revisionistische verlan gens tot nader order in de pekel te zet ten, is, volgens het „Vad.", te verwach ten dat Duitschland zoo gauw mogelijk van de daartoe nu gunstig schijnende si tuatie gebruik zal maken om zich te verzekeren van een zoo groot mogelijk gedeelte van den Hongaarschen uitvoer van landbouwproducten. Naar verluidt, zal de Duitsche minis ter van landbouw zich naar Hongarije begeven. Vermoedelijk zal hy vervol gens met hetzelfde doel een bezoek aan Roemenië brengen, uit welk land Duitschland naast mineralen, ongetwij feld ook voortbrengselen van den land bouw zal wenschen te betrekken. Of Molotov naar Berlijn zal komen blijft volkomen onzeker; dat, in geval hy wegblijft, Ribbentrop naar Moskou zal gaan is evenzeer wel mogelijk, maar ook nog onzeker. Dat Göring in zijn plaats naar Moskou zou reizen of dat Hitler met Stalin een samenkomst aan de grens zou hebben is voorshands niet anders dan bedenksel. Duidelijk is al leen, dat Rusland aarzelt en bedenkin gen heeft, wat niet onbegrijpelijk is, want als de drie mogendheden den sta tus quo op den Balkan, aan den Donau en in Voor-Azië garandeeren dan bindt zich daardoor Rusland vrij sterk. Mocht de heele opzet eventueel mis lukken dan zou dit een groote teleur stelling voor de mogendheden van de spil meebrengen. De ontbieding van alle gezanten op den Balkan met inbegrip van de gezan ten te Ankara en te Athene naar Lon den kan worden opgevat als een bewijs, dat Engeland inderdaad thans tjjdig in ziet dat er iets van groot belang aan de hand is. ONDERHOUD MET PRESIDENT ROOSEVELT. De Italiaansche mailboot „Conté di Savoia", aan boord waarvan Sumner Welles naar de Vereenigde Staten terug keert, is gistermorgen, met één dag voorsprong, in New-York aangekomen. Na zijn aankomst te New-York is Sumner Welles terstond naar Washing ton verder gereisd. Hij weigerde om iets te zeggen over de persoonlykheden met wie hy in Europa van gedachten gewis seld heeft, doch verklaarde wel, dat hij geen plannen heeft voor een tweede be zoek aan Europa. Nadat hy te Washington was gearri veerd heeft Sumner Welles gedurende drie kwartier met president Roosevelt gesproken. Sommige waarnemers te Washington gelooven nog steeds dat Welles mate riaal medebrengt waarop president Roosevelt een vredesvoorstel zou kun nen baseeren, ondanks Welles verkla ring, dat hy geen vredesplan by zich had en ondanks de voorbereidingen van de belligerenten voor een langdurigen strijd. Het staat thans aan president Roo sevelt te beslissen of de mededeelingen van Sumner Welles een grondslag vor men voor het openen van onderhande lingen Men wacht daarom in spanning op Roosevelts volgenden stap. Door den omroeper van Radio Roma" werd gisteravond een „onbevestigd be richt" voorgelezen, volgens hetwelk Duitsche oorlogsschepen Wilhelmsha ven „verlaten of hebben verlaten", om den stryd aan te binden met de Britsche vlootstrydkrachten, die op zee dienst doen bij de contrabandecontrole. De Duitsche koopvaardijschepen in de Noordelijke wateren zouden instructie hebben gekregen, een toevlucht te zoe ken in de naastbyzijnde haven. EEN PLEIDOOI VOOR FORCEEREN VAN DEN TOEGANG TOT DE OOSTZEE. De Fransche bladen wijden veel aan dacht aan de Britsche bedrijvigheid in de Noordzee. De diplomatieke medewer ker van de Excelsior zegt, dat de erts booten van Narvik naar Duitschland by- na geheel binnen de Noorsche territori ale wateren kunnen varen. Alleen in de wateren van Kaap Lindeness moeten de Duitsche schepen de open zee opzoeken. Hier heeft de Engelsche vloot dan ook met haar duikbooten en patrouillesche pen enkele Duitsche koopvaarders aan gehouden. Admiraal Docteur schrijft in de Ma- tin, dat de voornaamste wegen voor de voedselvoorziening van het Duitsche Rijk door de Oostzee loopen en dat de geal lieerden niet langer moeten gedoogen, dat Duitschland vrijelijk van die zee ge bruik maakt. De Geallieerden moeten de Duitsche schepen aanvallen en mijnen leggen voor de Duitsche havens en ri viermondingen. De Geallieerden kennen evengoed het wapen van de magnetische mijn als de Duitschers. De Noorsche autoriteiten hebben de Duitsche duikboot „U 21" geïnterneerd. Zij was op een rots naby Manal aan den grond geloopen. Het schip werd geïnterneerd in weer wil van het verzoek der Duitsche legatie om vrijlating, daar de Noorsche autori teiten vaststelden, dat de duikboot niet de Noorsche territoriale wateren was binnengevaren in verband met de weers omstandigheden of door slecht weer ver oorzaakte schade, doch omdat bij de na vigatie een fout was gemaakt. De „U 21" is naar Kristiansand ge sleept. De Duitsche duikboot meet 250 ton en behoort tot de klasse, welke het eerst gezien werd tijdens de manoeuvres in 1935. De bemanning van den onderzeeër bestaat, met inbegrip van den kapitein, De „Daily Tel." bericht, dat de doop van Prinses Irene, welke oorspronkelijk was vastgesteld op 14 September J.l. doch welke plechtigheid toen wegens de buitengewone omstandigheden moest moest worden uitgesteld, thans zal plaats hebben in het begin der maand Mei en wel in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. Waarschijnlijk zal prof. dr H. Th. Ob- bink de plechtigheid verrichten. die niet ouder is dan 30 jaar, uit 28 kop pen. Ook de leden der bemanning zyn zeer jong. Verscheidenen zagen er uit als jongens van nog geen twintig jaar. Nader wordt gemeld, dat een Noor sche visscher de eerste was, die de duik boot zag, toen zij Dinsdag j.l. aan den grond was geloopen. De bemanning ver zocht hem, te helpen bij het weder vlot brengen van haar schip, doch de vis scher weigerde dit en deed het voorko men, alsof hij ze niet verstond. Hij spoedde zich daarop naar de kust, waar hy terstond de Noorsche autoriteiten verwittigde. ENGELSCHE PILOTEN HEBBEN 128 VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN NEERGEHAALD. Reuter verneemt, dat sedert het begin van den oorlog tot en met het gevecht van Woensdag aan het Westelyk front 128 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten zijn tijdens gevechten met de Engel sche luchtstrijdkrachten, de Engelsche vloot of door Britsche luchtafweerbat- terijen. Ook wordt vernomen, dat bovendien 44 Duitsche vliegtuigen zóó zwaar be schadigd werden, dat zij waarschijnlijk niet naar hun basis hebben kunnen te- rugkeeren. Van het totaal, groot 128, dat defini tief als neergeschoten bekend staat, werden er 29 neergehaald aan het Wes telyk front en 99 by gevechten buiten de Oostkust van Engeland en Schotland, boven de Duitsche Bocht en boven de Noordzee. Met nadruk wordt er op gewezen, dat bovenstaande cyfers geen enkel Duitsch vliegtuig omvatten, dat door de Fran sche of Poolsche strijdkrachten is neer geschoten. Gisternacht hebben Engelsche vlieg tuigen uitgebreide verkenningsvluchten gemaakt over Noord-West-Duitschland. Twee van deze toestellen zyn niet terug gekeerd. Vliegtuigen van het Engelsche kust- commando hebben bij een patrouille- vlucht boven de Noordzee twee vijande lijke vliegtuigen ontmoet. Tijdens het langdurige treffen werd een der vijandelijke vliegtuigen herhaal delijk geraakt. Men acht het onwaar schijnlijk, dat het vliegtuig zijn basis heeft kunnen bereiken. De Britsche vliegtuigen zijn behouden weergekeerd. DE BRITSCHE BLOKKADE. Rusland een lek? De Engelsche bladen schryven, dat la dingen metalen Duitschland uit de Ver. Staten bereikt hebben via den grooten Oceaan, Wladiwostok en den transsibe- rischen spoorweg, dat de Duitschers en Russen den laatsten tijd groote hoeveel heden grondstoffen hebben gekocht in Nederlandse h-I n d i en dat de daar liggende Duitsche schepen gebruikt zouden kunnen worden om via Wladiwo stok de blokkade te breken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De doop van Prinses Irene. Koninklyk bezoek aan Rotterdam. Een leening aan de My. Zeeland. De uitvoer van onze tuinbouwproducten naar Engeland. Weer een vliegtuig beschoten. Buitenland. Vergadering van den oppersten oorlogs raad der geallieerden. Engelsche gezanten op den Balkan naar Londen geroepen. Sumner Welles by Roosevelt. Duitsche onderzeeër in Noorwegen ge ïnterneerd. BELANGRIJKE KUNSTVERZAME LING AAN HET RIJK GESCHONKEN. Een Nederlandsche verzamelaar, die voorloopig onbekend wenscht te blijven, heeft aan den staat der Nederlanden een zeer belangryke kunstverzameling geschonken, ter plaatsing in het Rijks museum te Amsterdam. Deze collectie bestaat uit ruim 80 schilderijen en aqua rellen, waaronder Nederlandsche primi tieven, Italiaansche paneelen der 15e eeuw, werken van Nederlandsche 17e eeuwsche meesters en een ruime verte genwoordiging van de Haagsche School. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en den schenker des wege den bijzonderen dank der regee ring betuigd. De tentoonstelling van deze zeer be langryke aanwinst wordt tot geschikter tyd uitgesteld. OM DE LUCHTEESCHERMSNG TE BEZICHTIGEN. Gistermiddag heeft de Koningin een bezoek gebracht aan Rotterdam, tenein de zich op de hoogte tei stellen van en kele maatregelen op het gebied van de luchtbescherming. Volgens den wensch van de Koningin droeg dit bezoek een eenvoudig karakter. De weersomstandig heden werkten op dezen echt Maartschen dag niet mee. Tegen den tyd, dat de Ko ningin in het Raadhuis werd verwacht, brak de zon even door de wolken heen. Nadat H. M. ten stadhuize was ont vangen, waar een uiteenzetting werd ge geven van de wijze waarop de luchtbe schermingsdienst is georganiseerd, werd een bezoek gebracht aan enkele schuil- loopgraven, tejwyl ook enkele demon straties werden gegeven. Tot slot werd een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Rotterdam-Batavia. Tijdens de rondwandeling werden de toelichtingen van den heer Engelbracht hier en daar op de expositie afgewisseld door die van eenige jeugdige explica teurs, die zich op keurige wijze van him taak kweten. De Koningin liet zich ook voorlichten over de wijze, waarop de tentoonstelling door de jeugdige werk- loozen is samengesteld. De Koningin informeerde, nadat zij eenige vriendelijke woorden tot de groep jonge werkloozen had gericht, ook naar de mogelijkheid, die de jeugdige bouwers van de tentoonstelling hebben om in het gewone bedrijfsleven een plaats te ver overen. Kort voordat de Koningin en haar gevolg het schoolgebouw verliet, was het gaan sneeuwen. De chauffeur van den koninklijken auto deed daarom de ach- terkap dicht, maar toen H. M. was in gestapt, gaf zij opdracht de kap weer neer te laten. Luide toegejuicht reed de kleine stoet in den kouden en natten sneeuwstorm terug naar Den Haag. KOPLAMPEN VAN AUTO'S. De' K.N.A.C. schrijft: Denkt er aan, dat de auto's welke na 1 Januari 1939 zijn ingevoerd of hier te lande vervaardigd, voorzien moeten zijn van koplampen met Rykskeur. Aangezien aan de hand van de docu menten, die de bestuurder thans te al len tijde moet kunnen toonen (nummer- bewijs) niet blijkt, wanneer het voertuig werd ingevoerd of vervaardigd, is daad werkelijke controle op deze bepaling momenteel practisch niet uitvoerbaar. Bij de invoering van de Wegenver keerswet zullen echter in het dan te verstrekken „voertuigbewijs" de noo- dige gegevens worden vermeld. Wil men dus voorkomen, dat men t.z.t. verplicht zal worden tot het aanschaf fen van nieuwe koplampen, dan dient men er thans bij aankoop van een nieuwe automobiel op te letten, dat daarop koplampen met Rijkskeur zijn gemonteerd en dat in deze koplampen ook goedgekeurde gloeipeertjes worden gebruikt. GEEN VERVOLGING TEGEN PRESIDENT HOOGEN RAAD. Namens Ir A. A..Mussert heeft onlangs Mr A. J. van Vessem bij den Officier van Justitie te 's-Gravenhage een klacht we gens laster ingediend tegen Mr L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, en vier andere heeren, tezamen vormende het Comité voor Bij zondere Joodsche Belangen, op grond dat deze heeren in een door hen uitgegeven en met hun onderteekening verschenen geschrift aan den leider der N. S. B. hebben ten laste gelegd, dat door hem van de Duitsche Regeering geld zou zyn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1