De o< Verstopte Neus? Gemengd Nieuws Schoonmaak Radioprogramma VLISSINGEN. VtCKS Va-tro-nol ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. OP EEN AUTO. DIE NIET STOPTE, GESCHOTEN. SCHOUWEN-DUIVELAND. Openbare Verknopingen en Verpachtingen donderdag i 54e J A A R G| Nog acco| geall Vijf Duitscht neerget Geruchten over sisch-ltaliaai I Hiormedo was het officieel© gedeelte afgeloopen en bleven alleen onder het genot van een kop thee nog eenigen tijd bijeen in gezellig samenzijn. Dinsdagmiddag is alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. J. L. Florusse, in leven o.a. lid van de dainesafdeeling van de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis. Collega's van de overledene gingen de lykauto vooraf of liepen terzijde daarvan en brachten zoo de overledene grafwaarts. Ergerlijke baldadigheid. Maandagmiddag constateerde men, dat een brievenbus in de Bonedijkstraat in brand stond, althans dat er rook uit kwam. Oogenblikkelijk is de bus gelicht. Hierbij bleek, dat zich inderdaad vuur daarin bevond, waardoor een 25-tal brie ven zeer ernstig beschadigd werd. Reeds denzelfden middag had de recherche den veroorzaker van dit ernstige feit, een 13- jarigen jongen, opgespoord. Deze heeft bekend, brandende lucifers in de brieven bus te hebben gegooid. (V. C.) Deze nieuwe .druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bij het eerste niezen, voorko men zij vele verkoudheden. lerseke. Vrachtauto kwam in den winkel terecht. Een militaire vrachtauto, die verkeerd ma noeuvreerde, kwam in den winkel van den heer P. Huijsse, aan de Paarde- markt, terecht en vernielde niet alleen de groote etlagerult maar ook een deel der uitgestalde goederen. De schade is aanzienlek, maar zal worden vergoed. Vraatzuchtige meeu wen. De heldere maanlichte nachten der laatste dagen geven de bewoners der Scheldeboorden gratis-concerten van di verse soorten meeuwen, die zich reis vaardig maken om hun broedkolonies in Schotland en de Noordelijke deelen van ons land op te zoeken. De perceelen be zaaid met mosselzaad vlak onder de kust bieden by volle maan en laag wa ter deze vogels een goede gelegenheid tot gratis-diners. Het wordt zoo erg, dat massa's mosselzaad geheel verdwijnen. De eigenaars der perceelen hebben daar om een wacht moeten aanstellen die de vraatzuchtige vogels verdrijft. 's H. Arendskerke. Vrijdag 29 Maart a.s. v.m. 9.30 uur zal de raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen komen. In behandeling komen: 1. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de verordening tot heffing van keurloonen van Vee en Vleesch in den Keuringskring Heinkenszand. 2. Wijziging gem.-begrootingen 1939 en 1940. 3. Benoeming onderwijzeres O.L.S. te Nieuwdorp. De voordracht bestaat uit: 1. Mej. C. J. Meyler, tijd. hoofd O.L.S. te Kamperland; 2. Mej. C. J. Jansen Verplanke, tijd. onderwijzeres te Axel; 3. Mej. M. C. Daansen, tijd. onderwij zeres O. L. S. te Wolfaartsdijk. Benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie dezer gemeente dhr J. de Meulmeester te Arnemuiden. Borssele. Het bericht in ons nr van Zaterdag j.l, behoeft eenige correctie. Doel der bespreking was niet om een Vrouwen vereen, op te richten. Mej. Ren ders kwam eenvoudig over de zending spreken. Wel is het gevolg geweest dat een Vrouwenvereniging werd opge richt. Ook is onjuist dat iedere week, een bijeenkomst zal worden gehouden. Eéns per maand zal vergaderd wor den. Een inzittende gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag naderde een auto, bestuurd door den heer Dieleman uit Wieringermeer en waarin mede was gezeten de heer R. de Milliano uit Oostburg, uit de richting Axel, de wachtpost Pyramide. De aldaar dienstdoende militairen som meerden de bestuurder te stoppen, door met roode lantaarns heen en weer te zwaaien. Oogenschynlijk voldeed de be stuurder van de auto aan deze sommatie, althans de auto verminderde vaart, doch reed niettemin de post voorbij. Nadat ook op het haltgeroep niet werd gestopt werd op den auto geschoten. Het gevolg was, dat de heer De Milliano in zijn heup werd getroffen. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. De bestuurder is van meening geweest dat hij ter plaatse minder hard moest rij den, waarom hij vaart verminderde. Het onderzoek duurt voort. (V. C.) Bruinisse. Maandag werd alhier door de gezamenlijke jeugdvereen. een jeugd- avond gehouden. Verschillende samenspraken, gedich ten, tableaux en een inleiding werden af gewisseld met sang. Na de pauze werd een tooneelstukje opgevoerd. De beide predikanten, Ds J. P. Unger en Ds G. H. J. Marsman, spraken resp. het openings- en slotwoord. NEDERLANDSCHE VISSCHERS DIE NAAR DUITSCHLAND MOETEN VAREN. Omtrent het opbrengen van de twee Nederlandsclie visschersvaartuigen, n.l. de IJmuider stoomtreiler „Bruinvisch" IJM. 97 en den Scheveninger logger „Bep", Sch. 15, wordt het volgende ge meld: De treiler „Bruinvisch" had Donder dag j.l. 's morgens om 5 uur weer de net ten uitgezet, toen een tweetal gewapen de Duitsche treilers langszij kwamen. Allereerst werd order gegeven, dat de visschers moesten stoppen en dat ze de netten binnen moesten halen. Een Duitsche prijsbetnanning, bestaan de uit 5 leden, werd daarop aan boord van de „Bruinvisch" gebracht. Hier deelde de commandant der prijs- bemanning mede, dat de treiler naar Duitschland moest worden opgebracht. Schipper A. Vuil zeide, dat zijn schip neutraal was, doch dit baatte niet. De tien Hollandsche vis schers kregen opdracht zich naar het voor- en achteronder terug te trek ken, alwaar ze moesten b 1 ij v e n. De Duitschers namen het commando op de brug en in de machinekamer over en koersten onmiddelijk, vergezeld van de twee Duitsche schepen, naar het eiland „Borkum". Hoewel men Donderdagavond bij het vallen der duisternis dit eiland op kor ten afstand genaderd was, besloot de Duitsche commandant, met het oog op het gevaarlijk gebied, de ankers uit te gooien en tot den volgenden morgen te blijven liggen om dan de reis naar Bor kum voort te zetten. Inmiddels was toevallig de Schevenin ger logger „Bep" het convooi gepasseerd en ook dit Nederlandsche schip kreeg order, te stoppen. Ook aan boord van deze logger werd een prijsbemanning ge plaatst en de „Bep" moest mee naar Duitschland. Deze logger was juist op weg naar de visscherij. Vrijdagmorgen 11 uur kwamen de beide Hollandsche vaartuigen onder geleide van twee Duit sche gewapende treilers voor Borkum aan. De scheepspapieren werden meege nomen door de Duitschers. Des middags 2 uur kwam een sleepboot met een aan tal Duitsche officieren en een Duitschen loods langszij. De monsterboekjes wer den geïnspecteerd. Alles bleek in orde te zijn. Medegedeeld werd, dat de Nederland sche visschers er goed aan zouden doen niet ten Oosten vsn de 4e graad O. L. te komen. Hierna verklaarden de officieren, dat de „Bruinvisch" en de „Bep" vrij gelaten werden en mochten vertrekken. De Duitsche autoriteiten hebben geen reden opgegeven, waarom deze beide visschersvaartuigen zijn opgebracht. 'N NIEUW TYPE LUCHTTORPEDO? De deskundigen der Engelsche admi raliteit onderzoeken thans een nieuw ty pe luchttorpedo, dat de Duitschers ge bruiken en dat, wanneer het zijn doel mist, volgens de berichten, verandert in een mijn. Een zekere mrs. Mary Thomp son, die langs het strand in de omgeving van haar woonplaats wandelde, heeft een dergelijk projectiel gevonden. Het is een drie-en-een-halve-meter-lange torpe do, met een stalen punt; de breedte is ongeveer 20 centimeter en de torpedo heeft twee schroeven aan den onderkant. Ze werd gevonden naby Bridlington en deze vermoedelijke torpedo werd gewor pen door Duitsche bombardementsvlieg tuigen, die een week geleden over Brid lington Bay vlogen. Uit Londen wordt gemeld: De Duit sche torpedo van ongewoon fabrikaat is naar een torpedofabriek gebracht, waar het projectiel door deskundigen is onderzocht. Een officieele persoonlijkheid van de admiraliteit verklaarde, dat de torpedo niet beter is dan de Britsche types en voegde hieraan toe: „Het meest inge nieuze en nieuwste aan de torpedo is een afbeelding van Chamberlain, com pleet met hoogen hoed en parapluie". HET VERGAAN VAN DE „PROTINUS". Is het schip beschoten? Uit later ontvangen berichten by de directie van de N.V. Visscherijmaat- schappij „De Daad" te IJmuiden blijkt, dat het eerst, door haar bevestigde be richt als zou de treiler „Protinus" IJmui den 85 op een myn zijn geloopen moge lijk toch niet juist is. Uit latere be richten zou gebleken zyn, dat deze trei ler beschoten is. Het Engelsch oorlogsschip, dat acht van de twaalf opvarenden aan boord heeft kan van zijn radiozendinstallatie nog geen gebruik maken, om zyn posi tie op de Noordzee niet bekend te ma ken. Vanmorgen kan dit oorlogsvaartuig een Engelsche haven binnenloopen en verwacht men dat dan nadere gegevens omtrent de ramp en de overlevenden bekend gemaakt zullen worden. HEVIGE SNEEUWSTORM IN NEW YORK. Drie steden ingesneeuwd. Un. Press meldt uit Syracuse (New- York) Drie steden zijn ingesneeuwd, verscheidene stadjes en dorpen zijn ge heel geïsoleerd. Er staat gebrek aan voedsel en meel te wachten. Zeven per sonen zijn gedood en een honderdtal is gewond en honderden auto's zijn bedol ven tengevolge van een sneeuwjacht, welke twee dagen geduurd heeft en welke vergezeld ging van een storm welke een snelheid van vyf en veertig mijl had. Een dergelijke windsnelheid werd daar de laatste twee en vy'ftig jaar niet geconstateerd. Alle verkeer op de wegen is gestremd. De treinen loopen zeer onregelmatig en dan noch achter sneeuwploegen. Syracuse, Utica en Rochester met een gezamenlijk inwonertal van zes honderd veertuig duizend zielen, zijn geïsoleerd en gebruiken thans sleden voor het aan voeren van levensbenoodigdheden. Drie boerderijen te Kerkdriel in de asch gelegd. Gisteravond heeft te Kerkdriel een fellé brand gewoed, welke drie boerde rijen geheel in de asch heeft gelegd. Het vuur ontstond omstreeks negen uur door nog onbekende oorzaak in de hooischuur, behoorende bij de boerderij van den landbouwer E Hooymans. De vlammen vonden gretig voedsel in den grooten voorraad hooi en sloegen wel dra op het overige deel van de boerderij over. Kort daarop deelde het vuur zich mede aan de belendende boerderij van den landbouwer J. Visschers en de daaraangrenzende boerenhoeve van H. Vissers. De drie boerenbehuizingen brandden als fakkels. De brandweer kon niet ver hinderen, dat de drie boerderijen volko men door het vuur werden vernield. Ambtenaar van Bur gerleken Stand schreef tweemaal d c naam van één bruidegom in, In het re gister van huwelijken van de gemeento Oosterhout (N.-Br.) over het jaar 1900 is kort geleden een merkwaardige fout ontdekt. Een te Breda wonende weduwe vroeg ter gemeente-secretarie te Oosterhout, waar in 1900 haar huwelijk was geslo ten, eén extract van haar huwelyksacte. Dit extract werd haar gezonden, doch vermeldde een geheel anderen naam dan dien van haar overleden man. Zij recla meerde daarover ter gemeente-secreta rie, doch kreeg tot haar groote verwon dering ten antwoord, dat het haar ge zonden extract goed was, en dat de naam van den overleden echtgenoot in het register van huwelijken over het jaar 1900 niet voorkwam. De weduwe trok daarop persoonlek naar Oosterhout en drong op een onder zoek aan. Bij nadere beschouwing van het register der huwelijken bleek daar op, dat inderdaad in 1900 door den toenmaligen ambtenaar van den Bur gerlijken Stand een groote fout was ge maakt. Op denzelfden dag als de we duwe werd n.l. nog een ander paartje in den echt verbonden en nu heeft de ambtenaar den naam van den tweeden bruidegom by de twee bruidjes als echt genoot vermeld, en den naam van den eersten bruidegom in het geheel niet ingeschreven. Met het vinden van de fout was echter de moeilijkheid niet op gelost, want daarmede kon nog geen extract worden gegeven met den goe den naam van den overleden echtge noot, Deswege werd de tusschenkomst van de Bredasche rechtbank ingeroe pen, en deze heeft thans verbetering van de huwelijksacte bevolen. Jongetje op slag ge dood. Gistermiddag is het zesjarig zoontje van den landbouwer Hendriks voor de ouderlijke woning te Baarle- Nassau terwijl het met eenige vriendjes aan het spelen was op den rijweg, door een vrachtauto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Het kind was vrijwel op slag dood. Doodelijk ongeluk te Zaandam. Gistermiddag is aan de gasfabriek te Zaandam een doodelyk ongeluk gebeurd, waarvan de 50-jarige reserve-stoker F. Wiersma het slachtof fer is geworden. Terwijl de man bezig was de goot van de steenkolenloods schoon te maken, heeft hij daarbij ver moedelijk zyn evenwicht verloren, waar door hij kwam te vallen op het schuin afloopende eternietdak. Onder het ge wicht van zyn lichaam bezweken de platen, zoodat hy door het dak heen 10 a 12 meter omlaag op den steenen vloer stortte. Het slachtoffer was vrij wel op slag dood. De ongelukkige was gehuwd en vader van vyf kinderen. Zeldzame tongvangst. De IJmuider stoomtreiler „Reiger" IJm. 106, was Dinsdag aan den vischafslag te IJmuiden met een enorme hoeveel heid tongen. Dit kustvisschersvaartuig heeft kans gezien alle bestaanbare re cords te slaan. Circa 10 jaar geleden heeft een IJmuider-treiler een vangst van 4400 kilo tongen gedaan, Thans heeft de „Reiger" dit record belangrijk geslagen en keerde dit schip binnen 10 etmalen van de visschery terug met een vangst van niet minder dan 5000 kilo zeetongen. Op een vraag aan den schip per waar hij deze vangst gedaan had, antwoordde hij lachend: „ergens op de Noordzee". Het schip besomde niet minder dan f6100. geeft menige hulsvrouw an meisje ruwt en rcodo werkhanden. Dezo worden w?, derom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. (Adv.) Donderdag 28 Maart 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. AVRO-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Gram. 10.00 Mor. genwyding. 10.15 Orgel en viool (opa.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep, orkest. 11.00 Weekoverz. 11.15 Omroep, orkest en solist. 12.15 AVRO-Amuse- mentsorkest en solisten (opn.). 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 Bartho Decker's ens. 1.45 Orgel. 2.00 Voor. de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3.00 Brei- en bor- duurcursus. 3.45 Gram. 4.00 Voor zie ken en thuisz. 4.30 Gram. 5.00 „De bloe- men van de kleine Ida", kinderoperette, 5.35 Gelukw. 5.40 AVRO-Amuseraents- ork. en solist. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Voor milit. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. ANP., meded. 8.20 Concertgeb.-orkest en Solist. Ca. 9.10 Causerie over Franciscus van Assisi". 10.35 Disco-nieuws. 11.00 Ber. ANP, 11.10 AVRO-orkest. 11.40—12.00 Gram, HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 2.00- 12.00 NCRV. 8.00 Ber. ANP. 8.059.15 en 10.00 Gram. 10.15 Morgend. 10.45 Gew. muz. (gram.). 11.00 Gram. 11.30 Godsd. half uur. 12.00 Ber. 12.15 KRO-ork. 12.45— 1.10 Ber. ANP., gram. 2.00 Handwerk- uurtje. 3.00 Gram. 3.45 Bybell. 4.45— 4.55 Gram. 5.00 Handenarb. voor de jeugd. 5.30 Canzonetta-sextet en gram. 6.45 Damwedstryd. 7.00 Ber. 7.15 Boek- bespr. 7.45 „Kinderbesch. in dezen tijd", causerie. 8.00 Ber. ANP. en causerie „De vaart der volken". Hierna: Herh, SOS-ber. 8.25 Chr. Dubbelmannenkwar- tet „De Waterzangers" en gram. 9.00 Gram. 9.15 Orgel en gram. 10.00 Ber, ANP., act. halfuur. 10.30 Zang met pla no en gram. 11.10 Gram. Ca. 11.50— 12.00 Schriftl. Maart. 29 Poortvliet, hofstede „Mariahof", Hoefer en v. d. Velde. 29 'sH. Arendskerke, Hofstede, Jon kers. April. 2 Goes, Woonhuizen enz., v. Dissel. 2 Ritthem, Inspan, Loeff. 3 Souburg, Landbouwersinspan, Bat ten. 3 Ritthem, Meubilair en Landbouwge reedschappen ,Paap. 3 Goes, Vendutie, Heyboer. 3 Souburg, Landb.-inspan .Batten. 4 Rilland, Woonhuis en Inboedel, Van Dissel. 4 M'burg, Huizen, Bouwland en Wel land, Batten. 4 M'burg, Woon- en Winkelhuizen, v. d. Harst. 5 's-Heerenhoek, Hofsteedje en Bouw land, Van Dissel. 5 M'burg, Inspan, v. d. Harst. 6 Arnemuiden, Huis, Batten. 10 Meliskerke, Inspan, Hoefer. 10 Wolfaartsdyk, Woonhuis met Schuurtje, Jonkers. 11 Schore, De Betonfabriek, v. Dissel. 11 M'burg, Bouw- en Weilanden, v. d. Harst. 19 Colijnsplaat, Hofstede „Veldzicht", Jonkers. 19 Middelburg, gedeeltelijken Landb.- inspan, v. d. Harst. Goes, Huis en Weiland, Kram. Mei. 1 Koudekerk©, Inspan, Loeff. 7 Goes, Huizen enz., Van Dissel. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk iets kouder, hier en daar met lichte nachtvorst op voor den wind beschutte plaatsen, overdag zelfde temperatuur, wisselende bewolking, plaatselijk enkele buitjes, krachtige tot matige N.W. wind. Nachtvorstverwachting. Het K.N.M.I. deelt mee: De algemeene drukverdeeling ia thans gunstig voor het optreden van plaatselijk lichte en later wellicht ma tige nachtvorst in de komende nachten, vooral op voor den wind beschutte plaatsen. Stand van hedenmiddag 3 u.: De trots der Van boven geallieerde koopvaardijvloot ligt thans gemeerd aan de dokken in de Hudson Rivier in New York City. naar beneden de „Mauretania", de „Normanidie", de „Queen Mary""' en de „Queen Elizabeth". Stand van gistermiddag 3 uur: 748 Licht op voor fletser*'. Donderdag 6 u. 50 min. Uitgave: N. V. „Luctor et Emer| het bla Bureaux Lange Postrekening 4445S Bijkantoor M I d d I J. J. F A N O Y, Ld Directeur - HoofdrJ OOK EEN BRIf FRANSCH TOESTE De correspondent] Britsche luchtmachl mede, dat EngelscJ op zijn minst vijf hebben neergehaalc nog twee andere neergehaald zijn. Een Britsche veiloren. Het Duitsche leg ren maakte melding ten van een BritBij en een Fransche Md Het hoofdkwarti! luchtmacht in Fran| muniqué uitgegever degedeeld „Een formatie, vijandelijke vprker opgevangen en aang_ vechtspatrouille val werden gevechten stellen hebben de uiteengedreven en kenning op te gev patrouilles heeft ontmoet van ne| vechtstoestellen. ontstane gevecht hoe twee vijandelii dend omlaag stortl vechtsmachines werl piloot kon zich metl den". LUCHTGEVECHT SCHE Uit Berlijn: Duitd ben boven de Noorl tuigen ontmoet, die j sche Bocht binnen Een Britsch vlieg Blenheim type werl gers omlaag geschl verkenningsvliegtuig ruggekeerd. DUITSCH PATRC VERNII Uit Londen: Offil deeld, dat de Britse! Noordzee een Duitse tot zinken heeft ge] PAMFLETTEN BEI In Henegouwen, I zijn talrijke pamfl waren uitgeworpeif van onbekende natl fletten waren bestf sche leger; zij vall| geering aan en tusschen Frankrijk MODERNE VLIE DE GEALL De Amerikaanse! log, Woodring, heel] commissie van het digden verklaard, tiek der regeering den export van de sche vliegtuigen in doel had de luchtml Staten voortdurend! den van de grestatil machines. MilitaiJ niet onthuld wordej traging komen in Amerikaansche luel Woodring heeft dat eenige honder gen, welke thans w het leger der Ven verwacht wordt v aan de Geallieerdei kocht. HET PLAN 01 UITGE Terwijl Dinsdag respondenten te Be seinden, dat de i van den sovjet-amb sche hoofdstad dat het drievoui stand gekomen, ter lichte zijde te Berl dat reeds gisteren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6