De algemeene vergadering van de Chr. Hist. Unie. Het werk van 0. en 0. in Zeeland De St'tenvan den tweede" mg Kerknieuws Gemengd Excursie Kamerleden naar defensiewerken. Uit de Provincie De heer G. Houtekamer vraagt eervol ontslag als hoofd der 0. L. school te Kloetlnge. GOES. ZUID-BEVELAND. Behandeling van het ontwerp sociaal program. Een inleiding van Mr Dr J. van Bruggen. WALCHEREN Op voorstel van B, en W. werd de ZWEDE Onderw De Unie „Een School n Schoolraad voor de den Bij zelfs in vele andere gevallen klassen naar huis moesten worden gezonden? 3. Indien bovenstaande vragen beves tigend moeten worden beantwoord, acht de minister dan thans aanwezig de „ge wichtige redenen", bedoeld in art. 56, zesde lid der L. O. wet 1920 4. Is de minister bereid voor den duur der mobilisatie aan de gemeentebesturen de dispensatie te verleenen, bedoeld in bovengenoemd zesde lid van art. 56, voor zoover betreft de tijdelijke aanstelling van gehuwde onderwijzeressen? BOND VOOR GEREF. JEUGD ORGANISATIE.. De 28e Jaarvergadering. Onder presidium van den heer Joh. C. Francken van Zeist werd heden te Utrecht de 28e jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van den bond voor Geref. Jeugdorganisatie, die als steeds druk bezocht was. Het jaarverslag van den secr.-pen- ningmeester, den heer M. Grashoff, maakte melding van 1115 aangesloten vereenigingen met 22.798 jongens en meisjes. De balans sluit met een eind cijfer van f32.667,26. Het verslag werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Mej. F. Diepersloot te 's Gravenhage, Joh. C. Francken en Prof. dr J. Waterink te Am sterdam werden herkozen. In de middagvergadering refereerde prof. dr J. Waterink over: „Langs welke wegen worden jonge menschen over tuigd Na bespreking van het referaat sprak Ds J. C. J. Kuiper, Geref. predikant te Arnhem, een opwekkend slotwoord ge titeld: „Kinderen in verstand en in boos heid". Donderdag en Vrijdag zullen de leden van de Tweede Kamer, die een desbe treffende uitnoodiging van den minister van Defensie hebben aangenomen, onder leiding van een officier van het alge meen hoofdkwartier, kapitein P. Gips, een excursie maken langs 's lands defen siewerken. Den eersten dag staat een bezoek aan Noord Brabant op het programma en den volgenden dag een tocht door de pro vincies Gelderland, Utrecht en Noord- Holland. Dien dag zal de minister van Defensie de deelnemers „ergens" op wachten en toespreken. In April zal een excursie van leden van de Eerste Kamer worden georgani seerd. De heer G. Houtekamer, die in onze provincie zulk een groote bekendheid geniet wegens zyn arbeid voor het vreem delingenverkeer, heeft wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leef tijd, tegen 1 Juli a.s. eervol ontslag aan gevraagd als hoofd der O.L. school te Kloetinge. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van den heer Houtekamer zich metterwoon te Middelburg te ves tigen. Ned. Akkerbouwcentrale. De minister van oeconomische zaken heeft dhr C. de Putter te Axel voor het tijdvak, eindigende op 1 Sept., be noemd tot lid van het bestuur van de Ned. Akkerbouwcentrale. Nederlandsche Tarwecentrale. De minister van oeconomische zaken heeft den heer G. S. de R e g t te K a t s, voor het tijdvak eindigende op 1 September, benoemd tot lid van het bestuur van de Nederlandsche Tarwe centrale. Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland. De minister van oeconomische zaken heeft voor het tijdvak eindigende op 1 September benoemd in het bestuur van de Gewestelijke Tarwe-Organisatie voor Zeeland: tot voorzitter: den heer C. P. Vogelaar, teKrabbendijke; tot lidden heer G. S. de Regt te Kats. Een dreigbrief. Zaterdagavond vond mej. v. d. W. in haar brievenbus een ongeteekenden brief, waarin haar werd verzocht met bekwamen spoed f200 aan bankpapier in haar voortuintje te deponeeren. Bleef zij in gebreke, dan zou de afzender haar van het leven berooven. De politie, bij wie aangifte werd ge daan, zocht direct verband met hetgeen een half jaar geleden was gebeurd. Toen was dezelfde dame door een jongmensch door middel van een fantastisch verhaal in een brief opgelicht voor f 25. Deze jongen, de 17-jarige J. v. d. V., werd op het bureau ontboden, aan een verhoor onderworpen en spoedig bekende hij de schrijver van den dreigbrief te zijn. De politie heeft den knaap, die onder haar toezicht stond, voorloopig vastgehouden. Hansweert. Het Estlandsche stoom schip „Kaida", varend van Antwerpen naar Dordrecht, is gisteravond op den Oostdam, omhoog gevaren en blijven zit ten. Door de sleepboot „En Avant VU" In de groote zaal van Bellevue te Am sterdam is gisteravond de algemeene vergadering begonnen van de Chr. Hist. Unie, onder voorzitterschap van den heer H. W. T i 1 a n u s. De bijeenkomst werd geopend met een wijdingswoord van ds J. C. Konings berger. Deze eerste zitting was ge heel gewijd aan de behandeling van het ontwerp-sociaal program, tot de opstel ling waarvan in 1937 besloten werd. Met het oog op het groote aantal in gediende amendementen had men een bijzondere manier van stemmen bedacht, n.l. door het opsteken van vlaggetjes. Een oranjevlaggetje beteekent vóór een wit vlaggetje tegen. De behandeling van het ontwerp-pro- gram werd ingeleid door mr dr J. van Bruggen. Deze memoreerde het be langrijke deel, dat de heer J. R. Snoeck Henkemans aan de tot standkoming van het nieuw sociaal program heeft gehad. In het program van beginselen wordt terecht de eisch gesteld, dat door den wetgever voortdurend rekening wordt gehouden met den groei van het sociale leven. Het nieuwe program poogt hier aan te voldoen. Eisch van de gehoor zaamheid aan het gebod: Gij zult uw naaste liefehbben als uzelf dwingt er toe om zich te beraden omtrent de beste op lossing van urgente sociale vraagstuk ken. De verhoudingen moeten niet alleen worden getoetst aan dezen primairen eisch van het christelijk levensbeginsel, maar de gevonden richtlijnen moeten worden doorgetrokken. Een levende par tij moet perspectief openen in de toe komst Dit doet zij uit eigen innerlijke kracht en dus niet onder invloed van spanningen in de onzekere wereld van heden. Wanneer richtlijnen worden getrok ken gaat het in eerste instantie om wen- schelijkheden. De economische positie van ons land en volk zal bepalen wan neer en in welk tempo deze wenschen zullen kunnen worden verwerkelijkt. Dit behoeft echter aan de formuleering niet in den weg te staan. Overeenkomstig het fundamenteel artikel in het program van beginselen, is bij het opstellen van het sociaal program de nadruk gelegd op continuïteit, aansluiting aan en uitbouw van de bestaande maatschappelijke ont wikkeling als primair gezien en is de staatstaak in beginsel controleerend en aanvullend, voor zoover de maatschappij zelve niet in staat is om regelingen te treffen. Het sociale program is breeder dan een program, dat alleen arbeidsrechte- lyke verhoudingen in het oog vat. De groote groepen van middenstanders, werkzaam in agrarische, handeldrijven de en industrieele bedrijven, hebben eveneens behoefte aan sociale voorzie ningen. Hier dient achterstand te wor den ingehaald. Zoo was ook ten opzichte van het werkloosheidsvraagstuk, waarover het oude program zwijgt, een bepaling van het eigen standpunt noodzakelijk. In het sociale program gaat het om groepen van problemen, die samenhan gen met de voorbereiding van den mensch tot den arbeid, dus van sociaal milieu, volkskracht en de algemeene op voeding. Daarnaast om voorzieningen gedurende den arbeid, om het arbeids contract, den arbeidsduur, de arbeidsbe- veiliging. Tenslotte om voorzieningen, die sa menhangen met het niet kunnen arbei den als gevolg van eventualiteiten des levens, om sociale verzekering en werk loosheidsproblemen. Een sociaal program is echter geen onderwysprogram, of een economisch program. Het regelt evenmin de finan- cieele verhouding van rijk en gemeenten. Amendementen. Van deze gedachten uitgaande heeft het hoofdbestuur de ingediende amende menten getoetst. Een aantal van deze, die op betere wijze de leidende gedach ten formuleerden, zyn overgenomen, soms na kleine aanvulling of wijziging van de redactie. Sommige amendementen stellen be langrijke problemen aan de orde, maar behooren in het sociale program niet thuis. Drieërlei richtlijn is gevolgd bij de be oordeeling. Het is niet gewenscht om in bijzonderheden te diep af te dalen, vraagstukken van onderwijskundigen economischen aard behooren in een so ciaal program niet thuis. Uitbreiding van verlangens of inperking van deze wordt mede ongewenscht geoordeeld, aangezien deze na zorgvuldig overleg zijn geformuleerd. Dit geldt in het bij zonder het punt, dat samenhangt met de beperking van beroepsarbeid voor de gehuwde vrouw in bijzondere bedrijfs takken. Bij de behandeling der amendementen kwam o.a. de autonomie der ouders ter sprake. Het nieuwe program wenscht een „verbod van arbeid van kinderen bene den den 14-jarigen leeftijd, behoudens land- en tuinbouwverlof". Gouda wilde daarbij de woorden „in loondienst" op genomen zien. Anders, aldus de voorstel ler, krijgen we de arbeidsinspectie in de huiskamer; de kleine middenstand mag toch wel de eigen kinderen kleinigheden laten verrichten. Het gaat toch niet aan, voegde een ander er aan toe, dat een va der zijn zoon niet meer zou mogen op dragen de kast op te ruimen omdat zoon lief dan kan antwoorden: „Pardon va der, dat is werk en ik mag niet werken". Niet by de kinderen, maar bij de ouders moet het laatste woord zyn. Het amendement werd verworpen, na dat men het er over eens was geworden, dat de ouders de baas iri huis mogen bly- ven en hun kinderen licht werk mogen laten doen, ook al komt dat niet uit- drukkelyk in het program. Verder werd o.m. gesproken over de pensioenenvoor de nabe staanden van militairen, die in dienst van het land om het leven zyn gekomen. Amsterdam drong aan op een betere regeling. De voorzitter zeide, dat de bestaande wetten voldoende mo gelijkheden bieden, maar dat de pen sioenen voor niet-gegradueerden aan den lagen kant zyn. De Tweede Kamer fractie zal aan deze zaak haar volle aan dacht blyven wijden. De behandeling wordt vandaag voort gezet. is de „Kaida" vanmorgen vlot gebracht, waarna het schip de reis heeft voort gezet. Domburg. Gemeenteraad. Het vrij geven van het strand voor badgasten. Dinsdagavond vergader de de raad in spoedeischende zitting. Ingekomen was een schrijven van den Commandant van Zeeland, bevattende de voorwaarden, waarop het thans verbo den strand en gedeeltelyke duinstrooken zouden worden vrijgegeven. Voorzoover zulks door den Comman dant wordt noodig geoordeeld zullen be paalde terreinen moeten worden omras terd met een afscheiding van prikkel draad. Deze omrastering zal door de be langhebbenden zelf moeten worden aan gebracht en betreft eenige plaatsen in de duinen. Over de kostenverdeeling hadden B. en W. zich het volgende schema voor gesteld. De Domburgsche Zeebadinrich ting en V.V.V. dragen ieder een derde gedeelte tot een maximum van f100, en de gemeente de rest. De kosten be dragen by een zeer ruime begrooting nog geen volle f 300.De toegangen tot het strand zullen dan alle vrij ko men, evenals het strand zelf, alleen bij het aanspoelen van mijnen zal dit na tuurlijk worden afgezet tot over een breedte van 1200 M. aan beide zyden. De vrygeving zal geschieden direct na het tot stand komen van de afrastering. Het voorstel van B. en W. volgens bovenstaand plan werd m.a.s. aange nomen. De overige voorwaarden in het schrij ven vervat zullen geen uitgaven vragen van de gemeentekas. B. en W. stelden verder voor om de begrooting van den kapitaaldlenst 1940 te wijzigen en daarop te brengen den post: „Uitrusting luchtbeschermings dienst ten bedrage van f1200. In overleg, aldus de voorzitter, met de inspectie van den dienst tot bescher ming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen, is een schema opgesteld van de artikelen, welke deze dienst nog moet aanschaffen. De totale kosten be dragen dan f 1200.Natuurlijk kan de i uitrusting nog meer geperfectioneerd wcfrden. Zulks werd echter voorhands niet noodig geoordeeld. Een kapitaals uitgave zou gedaan kunnen worden, af te schrijven over drie jaar, te beginnen in 1940. Aangeschaft zullen dan worden gas maskers voor het geheele personeel, lange jassen, helmen, rubberlaarzen en handschoenen en lantaarns. Verder eenige uitrustingsstukken voor medischen dienst en brandweer, bescher ming van hoofdpost en hulpposten, enz. De heer de Visser is geen tegenstan der van het voorstel, maar toch vraagt hij zich wel eens af, of de luchtbescher mingsdienst wel het effect zal hebben, dat men er van verwacht. De voorzitter zeide, dat wij tegenover degenen, die zich beschikbaar stellen, verplicht zijn om deze zooveel mogelijk materiaal te verschaffen om zich te be schermen by de uitoefening van hun taak. Tegenover hun bereidheid moeten wij onze bereidheid stellen hen te helpen. De heer de Visser onderschrijft dit, maar hy denkt, dat velen eerst zullen denken aan eigen gezin alvorens zich te geven voor het algemeen. De voorzitter zeide, dat hy geen lucht beschermingsdienst zou kunnen hebben als allen daar zoo over dachten. Ook op Domburg heeft hij echter o.a. bij den laatsten brand solidariteitsgevoel en koelbloedigheid mogen bemerken. Als de nood er is, vertrouwt hij op deze eigen schappen van zijn gemeentenaren. Hier na werd het voorstel m.a.s. aangenomen. De vorige vergadering was besloten een vlag op den toren aan te brengen en deze 's nachts te verlichten. Waar in dezen door de vereeniging van Ned. Gemeenten gewerkt wordt om der gelijke kosten niet door de gemeenten te doen dragen, werd besloten de uit voering van dit besluit op te schorten. kasgeldleening in maximum verhoogd met f 2500.en gebracht op f 7500. Rondvraag. De heer de Visser vroeg de vuilnisbelt op te ruimen, omdat het laatst gestorte vuil in den weg ligt. Dit werd toegezegd. De heer Geldof acht de wyze van uit voering van de trottoirs in de Noord straat niet de juiste. De kwestie van de inritten werd hierna uitvoerig besproken. Verder brengt de heer Geldof in be spreking den slechten toestand waarin de weg DomburgOostkapelle verkeert. Deze weg is de laatste schakel in den ketting rond Walcheren. De verbetering laat zeer lang op zich wachten. Gevraagd werd om bij de betreffende instanties te informeeren naar den voort gang van de voorbereidende werkzaam heden. De heer de Visser zeide, dat de voor besprekingen loopende zijn. In elk geval zal de verbetering komen. Besloten werd, dat overleg met Oost kapelle zal plaats vinden en dat deze zaak verder door B. en W. zal worden behartigd. Iedereen weet reeds, dat O. en O. ont wikkeling en ontspanning beteekent voor de militairen. Dit werk is over het gehee le leger georganiseerd onder leiding van den kapitein van den Generalen Staf, J. D. S. Paters. Teneinde nu het ontwikke- lings- en ontspanningswerk onder de ge- mobiliseerden in juiste banen te leiden en ook het voortdurend contact met den troep te bevorderen, zijn by de Hoofd- en Stafkwartieren contact-officieren voor O. en O. aangewezen. Zoa is er dus ook een contact-officier in Commando-Zeeland, die zyn bureau heeft te Middelburg, Mo lenwater 115, in huize „De Kubus". Het ontwikkelingswerk. In ieder kantonnement worden reeds cursussen gegeven en gezien het feit, dat de militairen vaak wegens dienst, verlof, ziekte, overplaatsing enz. niet behoorlyk het klassikaal onderwys kunnen volgen, moest naar een andere methode worden uitgezien. Men heeft daartoe de keuze laten val len voornamelyk op het individueel on derwijs volgens het Dalton-systeem. Men gebruikt hiervoor de lessen van het I. V. I. O. (Instituut voor Individueel Onderwys), dat meest algemeene ontwik keling en de handelsvakken geeft, en van het P. B. N. A., dat opleidt voor alle Rijks- en erkende examens in de tech nische vakken en ook zelf onder Ryks- toezicht examens afneemt. Het P. B. N. A. verstrekt alle lessen aan O. en O. voor een minimalen prys. Het Rijk vergoedt nog de helft van dit bedrag, zoodat de onkosten voor den leerling gering zyn. Sommigen zetten hun cursus voort, die zij in hun burger bestaan volgden, zoodat zy hun dure les sen nu al heel voordeelig ontvangen. De gemobiliseerde kan dus profiteeren van nyverheid-, land- en tuinbouwonder- wys, ja practisch kunnen lessen naar ieders verlangen worden verstrekt. Voor al de deelname aan de cursussen voor 't Politie-diploma en het Middenstandsdi ploma is groot. De bedoeling is, dat dit werk in den vryen tijd gebeurt naast den dienst. Hier kunnen de burgercomité's goed werk ver richten door voor studielokalen te zor gen .Het mag hier wel met voldoening worden gemeld, dat o.a. door Middelburg en Vlissingen in deze reeds veel voor de militairen gedaan wordt. Avond aan avond zitten vele militairen in de voor hen gereserveerde loTcalen hun taken te bestudeeren in een rustige sfeer, die de lessen natuurlijk ten goede komt. Naast dit individueel onderwys wordt zoo mogelijk ook klassikaal onderwijs gegeven, veelal door onderwijskrachten uit den troep zelve. Natuurlyk is men voor de vakken dan gebonden aan de be voegdheden van de militaire leeraren. Dat van dit onderwijs een vruchtbaar gebruik wordt gemaakt moge blijken uit het feit, dat bij sommige onderdeelen on geveer 70 pet. der sterkte aan een of an deren cursus deelneemt. Daarenboven wordt nog getracht door lezingen, cultu- reele films en verspreiding van vaklite ratuur het ontwikkelingspeil te verhoo- gen dan wel de vakbekwaamheid te be houden of op te voeren. Lichamelijke opvoeding en ontspanning. Ook de lichamelijke opvoeding en de sport berust bij O. en O. Zeeland is de eenige provincie, die een militaire voet balcompetitie met 69 militaire clubs heeft. Als straks de zwemsport beoefend kan worden, komt weer de beschikking over geëigend zwemwater aan de orde. Voor de ontspanning trekt o.a. een filmauto langs de kantonnementen. Voor de eerstvolgende weken is het program ma b.v.: 1. Legerjournaal2. Teeken film; 3. Hoofdfilm: De charge van de lichte brigade. Lectuur. Behalve voor de distributie van de soldatenkrant „De Wacht", zorgt O. en O. voor een bibliotheek van eenige dui zenden boeken, die in 't begin der mo bilisatie door de burgery werden afge staan. Het blykt echter, dat er nog steeds gebrek is om aan alle aanvragen te voldoen, zoodat de contact-officier (adres zie boven), voor dat doel nog best een paar duizend boeken zou kunnen gebruiken. Deze boeken worden na cen suur geregistreerd en in kisten van 50 stuks voor eenige weken naar een onder deel, dat er om vraagt, ter lezing ge zonden. De kleinere staten verkeeren in deze oorlogsdagen nu hun grootere buren el kaar beoorlogen, in een moeilyke positie, En dat niet voor het eerst. Het was zoo gedurende den grooten oorlog van 1914 en het was niet anders nu ongeveer een eeuw geleden. In zijn „Narede van vijfjarigen strijd" brengt Groen van Prinsterer in herinne ring wat hij in de „Nederlander" over dit onderwerp had geschreven. Het loont in dezen tijd nog wel de moeite te luisteren naar de woorden van den grondlegger der A.R. party. Blijkbaar in verband met den oorlog van de verbonden mogendheden tegen Turkije wees Groen op den ernst en het gevaar der tyden, ook voor Nederland. „Nooit is er meer onzekerheid, nooit meer gebrek aan eiken waarborg, ge weest. Natuurlijk; omdat, in het oog der re volutionaire diplomatie, het tot stand gekomen feit, door de zegepraal ook van het onrecht, recht wordt. Een beginsel waardoor beginselloos heid ten regel en het recht van den sterkste de grondslag van Staats- en Volkerenrecht wordt. Het lot der staten van den tweeden rang is, by voortdurenden invloed dezer nieuwe en met het rechtsgevoel bezwaar- lyk vereenigbare rechtsleer, niet twyfel- achtig. Voor de Staten van den tweeden rang is geenerlei onafhankelykheid denkbaar, zoodra de staatkunde der groote Mo gendheden geheel ondergeschikt wordt aan de revolutionaire politiek. We zyn machteloos waar de Revolutie triumfeert. Machteloos door tweedracht van bin nen, die het land, gelyk in 1795, voor buitenlandsche overheersching, onder den vorm van broederlyke hulpbetoo- ning, ontsluit. Machteloos tegen het diplomatiek overleg, waardoor we, gelijk in 1832, aan de willekeur der Mogendheden, aan het recht der sterkeren overgeleverd zyn. Machteloos tegen de roofzieke strek king van een revolutionair zoogenaamd Volkerenrecht, waardoor de kleinere Staten, met voortduring en tot behoud van den algemeenen vrede, misschien het lot van Polen en Venetië tegemoet gaan.1) Evenwel terugkeering tot recht en bil lijkheid is denkbaar. Ook wederstand, zelfs al zou Neder land alleen staan, is niet ondenkbaar. Wanneer Nederland de verderfelijk heid leert inzien van theoriën waardoor aan de voorstanders der Alliantie van de vryzinnige Volken (denk aan 1795) de weg gebaand wordt; Wanneer we evenzeer op den eisch van 's Lands verdediging als op den wensch naar het afschaffen van belas tingen bedacht zijn; Wanneer we Neutraliteit handhaven zonder sympathiën; met gewapende an tipathie tegen elk die zou willen dwin gen tot deelgenootschap aan den krjjg; Wanneer we niet te zeer voet geven aan de vrees. De vrees, vooral onder den naam van politieke wijsheid en welbere kende Staatkunde, is doorgaans de meest bedriegelijke leidsvrouw, de erg ste vijandin." „Kleinheid is geen beletsel ter uitoefe ning van zedelijke kracht. Het kleine Nederland stond eenmaal tegen Spanje en tegen Oostenrijk pal. Het kleine Ne derland is in vroeger dagen, tegen Frankrijk en Rome, voor geheel Europa het steunpunt geweest. Door moedbe- toon in 1830 en 1831 heeft het kleine Nederland, toen het loopend revolutie- vuur aan onze grenzen gestuit werd, op de Europeesche aangelegenheden niet geheel onbeduidenden invloed gehad. Nederland is, waar het op zelfverde diging aankomt, (1572, 1672 hebben het getoond) tegen de willekeur en het on recht ook eener vereeniging van Groote Mogendheden bestand." l) De Nederlander 799. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Den Andel, S. Molenaar cand. te Uithuizen, K. P. v. d. Graaf, cand. te Eenrum en J. Dirkse, cand. te Wassenaar. Beroepen te Wierden, W. Vroeginde- weij te Hoogeveen. Bedankt voor Zierikzee, M. C. van Wyhe te Vugcht. Geref. Kerken. Beroepen te Paesens, IJ. Feenstra, cand. te Den Helder. Te Uithuizen, D. A. Zylstra te Nieuw-Beets. Geref. Gemeenten. Beroepen te Enkhuizen, M. Hofman te Moercapelle. E m e r i t a a t. Ds N. J. Trenning, pred. by de Geref. Kerk te Heteren-- Randwyk, heeft eervol emeritaat aange vraagd. ve Dc Wy hebben de vorige aan den tyd toen de socii victorie riepen over Zwed( oialistische regeering d tot het uiterste had door Zweden, dat was nogee: Hier in ons land, had en de Van Dyks, die nie vragen om versterking macht. Maar in Zweden, waai rraten de leiding hadden station reeds lang gepass Doch nu de gevolgen! Een oorlogscorrespond Ware de defensie va Noorwegen op peil gew_ genoemde landen met F aaneengesloten geheel zouden de Sovjets v strijd niet zijn begonne: toch het geval geweest anders zijn verloopen. r Russische kolos gehad isoleerde Finland op de gen, strekt hiervoor tot Als de defensie van was geweest! Maar de Russen wiste die zyde geen gevaar dr< En zoo kon zonder al het kleine Finland worde DE 62e JAARVER Gisteren werd te Ut re meene jaarvergadering ,Een School met den Het jaarverslag van J. Hangelbroek, werd ge De secr. deelde mede, rige algemeene vergade mité's werden opgerich de en te W e m e 1 d i n totaal aantal comité's De opbrengst der droeg f 73.481,15, of w< gang vergeleken met 19 Tot bestuursleden w< de vac. van de heeren Voorburg en P. Swart de heeren W. J. Visser en W. 't Hooft te Goes, 8 st. op Ds P. J. F. van Middelburg. In de middagvergade Ds G. D. A. Oskamp t< „De beteekenis van de het nationale leven". M van gedachten de heer en W. 't Hooft. HET GOUDEN J Heden kwam de Sc scholen met den By jaarlyksche algemeene een, ditmaal ter vierinf jubileum. De voorzitter, ds Herv. predikant te Her de algemeene vergade een feestelyk karakl vele autoriteiten werd In zyn openingswi breedvoerig stil by d< ontwikkeling van den arbeid in den looi bate van het Chr. on Hulpe van God ve staat de Schoolraad tc al is het ook thans ni er blinkt spr. zou 18£ len voor 1940 want de ten guste van het he< parallel tussehen dezi om te wijzen op het g zij vormen, alleen al positie die de Chr. sch standers thans innen gen der eerste liefde spr. wil toch niet zegg in de na-dagen is. bleekte vanen moeten peren in den wind. D< den mond gezet. Er toen God Gideon al moet het klinken: voor het erfgoed kostbare pand, ons vrije school met den 1 In de middagverga dr K. Dijk van Zwol rede. Door val taarnpaal ge gedood. In 's Gr ernstig ongeval pla den 68-jarigen F. kost. Vermoedelijk vrachtauto de voora kervoorwiel er af 1 stuurder de macht O' door de wagen een het trottoir opree kwam met een paal net. De paal brak in tv ste gedeelte raakte <3ie juist per fiets naar zijn woning te De oude man we Dinsdagmiddag is dingen overleden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2